1 1 SWPÜ Onze toekomst ligt in het water* De straat waarin U woont. Vereniging voor Facultatieve Crematie Die jaren kunt U nooit van U afschudden... DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD Italiaans ijs! „Er is in ons land nog recreatiegebied genoeg. Dat zal U wel eigenaardig in de oren klinken, maar het is waarheid in weerwil van alle klachten op dit ge bied". Dit vertelt ons de heer B. J. F. Stijger, plaatsvervangend hoofd van het bureau voor Watertoerisme, van de A.N.W.B. - De Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen en de Ned. Kano Bond, welk bureau gevestigd is in het gebouw van de A.N.W.B. aan het Museumplein. „De beoefenaren van de watersport en het watertoerisme nemen steeds in aan tal toe en dit is ook begrijpelijk, aan gezien Nederland op en in het water nog voldoende recreatie kan bieden. Onze stranden, bossen en heidevelden en dan in het biezonder de mooie, be kende plekjes en streken zijn verzadigd en er komen vrijwel geen nieuwe ge bieden bij. Met het water is dat an ders. Zeker, er zijn ook verschillende watersportcentra die vol zijn, maar er is nog zoveel over en er komt in de toekomst nog veel bij. We behoeven hierbij maar te denken aan verschil lende plassen en plassengebieden die nog niet ontdekt zijn door de water sportliefhebbers en aan de waterruim ten, die wij in de toekomst krijgen, zoals b.v. de randmeren langs de Zui derzeepolders en de wateren die be schikbaar komen na voltooiing van de Deltawerken. Nederlands toekomstige recreatie ligt in en op het water dat staat wel vast". En de heer Stijger toont ons aan de hand van grote kaarten waar de mo gelijkheden liggen. Wij moeten toege ven, dat er nog veel gebieden op ont sluiting wachten. Wat doet het Het bureau voor Watertoerisme mag zich verheugen in een prettige samen werking met diverse overheidsinstan ties, waardoor het bureau in staat was veel goed werk voor de ontwikkeling van de watersport en het watertoeris me te., doen. Zo ondervindt men veel medewerking van het departement van O. K. en W., van Staatsbosbeheer en van Rij kswaterstaat. Het zou te ver voeren om alle bemoeie nissen stuk voor stuk te noemen, maar door het bureau wordt de stoot gege ven voor de stichting van jachthavens, juridische aangelegenheden. Men vraagt naar speciale waterkaarten, waarvan dit bureau er een groot aan tal uitbrengt. De tweedelige wateral manak vliegt weg, want dit is voor elke watersportbeoefenaar de vraagbaak, waarin hij niet tevergeefs zal zoeken. Friesland en noordwest Overijsel doen hier slechts weinig voor onder. Dan volgt een groot aantal dat over de grens trekt, grotendeels naar Bel gië, een ander groot deel zwerft door geheel Nederland en slechts een klein groepje zoekt het echte ruige water op en wonderlijk nog kleiner deel zwerft over de grote rivieren, waar men toch meer liefhebbers zou verwachten. rV - Met zon, water en wind. Wat zegt het Maar dat is nog niet alles. Inlichtingen over zeilscholen worden ook gegeven, want het bureau heeft bemoeienissen met enkele gerenommeerde opleidingen in ons land. Uitgebreide inlichtingen worden ver strekt aan een heer die voornemens is in een van Neerlands watersportcentra een jachthaven te beginnen. Iemand vraagt huuradressen voor motorboten en zomerhuisjes aan het water. Een ander wenst advies over de aan schaffing van een kano. Specialisten staan klaar met raad en daad. Een neu trale expert taxeert een te kopen boot. Men geeft voorlichting over zelfbouw van zeilschepen. Natuurlijk willen wij wel eens weten of er in ons waterrijke landje nu nog veel mensen zijn die een tocht naar het buitenland maken met hun boot. Hun aantal valt ons mee, want het blijkt, dat omstreeks 30 °/o van de aange vraagde reisplannen bij het bureau het buitenland betreft. Het hoofd van het Bureau voor Watertoerisme geeft aan de hand van de uitgebreide kaart enkele aanwijzingen. Waarheen gaan zij centra voor zomerhuisjes en zwemba den. Oeverstroken worden voorzien van meerpalen en geschikt gemaakt voor de recreatie, hinderlijke ondiepten wor- J ti j gen we en ook hierop weet men da den verwijderd, verdwijnende eilanden A v J J rt c. hi Lr hot intinnriT'H on rto honH iror „Waar brengen de meeste watersport liefhebbers hun vakantie door vra- iti de plassen worden hersteld en wat al niet meer. De bemoeienissen van het bureau strek ken zich echter nog veel verder uit. Dat bemerken we al heel spoedig wan neer we een poosje achter de balie staan om eens iets te horen van de vele vragen, die de bezoekers stellen. Wat biedt het Een heer en een dame wensen een wa tertocht te maken van Loosdrecht, waar zij hun boot hebben liggen, naar de Brielse Maas. Zij worden verzocht even plaats te nemen en de employé van het bureau duikt even in de ver schillende kasten. Binnen vijf minuten presenteert hij het echtpaar een keu rig mapje waarin het alles kan vinden. Op de omslag staat een waterkaart van Nederland afgedrukt en daarin is in rood al de te volgen route aangegeven. In het mapje vindt men verder een aantal detailkaartjes, waarop men zich beter kan oriënteren en een beschrij ving van de route, in telegramstijl ge steld, doch overzichtelijk en alle be langrijke zaken bevattend, zoals afstan den, sluizen, bruggen met hun openings tijden, algemene biezonderheden, als mogelijkheden om te zeilen op bepaalde delen van het traject, aanlegplaatsen en havens, biezondere voorschriften op be paalde wateren, iets over getijstromin gen enz. Het doet er niet toe wat voor route U in het binnenland wenst te bevaren, binnen enkele minuten liggen alle de tails klaar. Dat zijn dan zo de reisinlichtingen die men verstrekt, maar we horen ook an dere vragen stellen aan de balie. Vra gen over verzekeringen, over boeken op het gebied van watersport en water toerisme, over grensdocumenten, over delijk het antwoord. Aan de hand van een lijst is dat goed te zien. De Hol landse plassen slokken de meesten op ongeveer een kwart van het totaal. Het Bureau voor Watertoerisme is een belangrijke vraagbaak voor allen die op het water hun recreatie zoeken. Maar niet alleen een vraagbaak, want het bureau is ook buitengewoon actief waar het er om gaat nieuwe recreatie gebieden te veroveren of te scheppen of voor de belangen van een dergelijk gebied op te komen en het natuur schoon te behoeden. 1868. In 1829 werd hij Rijksadvocaat en dit bleef hij zijn hele leven. Daar naast dichtte en schreef hij. Zijn gedichten droeg hij zelf met veel succes voor. Zijn historische romans schreef hij in navolging van Sir Wal- ter Scott zonder hem te evenaren. In Van Lennep's boeken valt men van de ene spanning in de andere, zodat zijn historische figuren op papier veel meer beleven dan in werkelijkheid het geval geweest zal zijn. Honderd jaar geleden was hij echter bijzonder popu lair. Zijn bekendste romans zijn „De Pleegzoon", „De Roos van Dekama", „Klaasje Zevenster" en „Ferdinand Huyck". De gebeurtenissen in het laat ste boek voltrekken zich voor een groot deel in Soest en uit erkentelijkheid hiervoor gaf men de naam van de schrijver en de hoofdpersonen Ferdi nand Huyck en Henriette Blaek aan Soester straten. Van Lijndenlaan. Wie geschiedkundig aangelegd is zou kunnen denken dat deze laan in Soest- duinen genoemd is naar de eerste pre dikant in Soest. Paulus van Lijnden, die zich Lijndenius liet noemen omdat men in de 17e eeuw een latijnse uit gang achter de naam deftig vond staan. Vos noemde zich Vossius en Voet Voetius. verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum,- Langëstraat 9-9 - tel. 8889 Laanstraat. Op 30 november 1911 zo genoemd om dat deze straat overgaat in de Beuken laan, in de volksmond de laan. Lange Brinkweg. Eveneens op 30 november 1911 zo ge noemd. Tussen de Lange Brinkweg en het Kerkpad ligt de Brink. Larixlaan. Men zocht enkele jaren geleden een naam die paste bij Heideweg, Denne- weg, Sparrenlaan enz. en koos deze naam- Vraagt nadere gegevens over de O O aan J. F. VLAMING. Secretaris afd. Baarn-Soest, Molenstraat 29, Soest, Telef. 4100 Leeuwerikweg. Op 22 juni 1934 werd deze naam ge geven aan de weg, die dicht bij de Nachtegaalweg, Vinkeweg, Pelikaanweg en andere wegen en straten met vo gelnamen ligt. Van Lenneplaan. Jacob van Lennep leefde van 1802 tot Kheumatische Pijnen wel Regelmatig Kruschen nemen. Die kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oor zaak van uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd, langs natuurlijke weg. Neem eens èen proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking onder vinden. Lijndenius was predikant van 1615 tot 1619 en werd toen afgezet omdat hij remonstrants gezind was. Niet naar Paulus van Lijnden maar naar Mr Dr F. A. C. van Lijnden van Sandenburg werd de Van Lijndenlaan genoemd. Graaf van Lijnden was com- vakman voor Uw kleding Nederhorit den Berg - W. Bornhijm Torenweg-13 fel. 02945-545 -;r -~ Bussum- Melkweg 11 - fel. 9705 missaris van de koningin in de pro vincie Utrecht van 1914 tot 1924. Thans bekleedt zijn zoon dit ambt. Lindenlaan. In 1915 zo genoemd naar de buiten plaats Lindenheuvel. Maatweg. Maten is een naam voor graslanden en deze naam wordt nog gebruikt door het waterschap „Langeindsche Maten". De Maatweg is zo genoemd omdat hij tussen weilanden loopt. Mariastraat. Op 25 juli 1921 zo genoemd omdat de school, die in deze straat gebouwd werd, Mariaschool zou heten. Meidoorn weg. Waar een Heideweg en een Braamweg is past de naam Meidoornweg goed en daarom is deze gegeven. Mendelssohnlaan. Felix Mendelssohn leefde van 1809 tot tot 1847, dus hij werd nog geen 40 jaar. 65. In 'een lang gesprek vertelde Da- vid aan Agnes alles over zijn laatste belevenissen en zijn problemen. Zij luisterde ingespannen en viel hem alleen in de rede, wanneer zij een vraag had over een kwestie, die zij niet goed be greep. Haar ogen lieten Davids gezicht geen moment los en op onbegrijpelij ke wijze (vond zij zelf later) slaagde ze er in een trek van geamuseerde verbazing te voorschijn te brengen toen zij hoorde van zijn verloving. Zij sloeg de handen in elkaar en drukte David zo warm de hand, dat hij er een kleur van kreeg en haastig doorging met zijn verhaal. O, aan haar merkte hij niets en hij zag ook niets van het ver driet, dat zij voelde. Als het moest kon Agnes bijzonder goed toneelspelen. De avond hierna, toen David een omme tje maakte in de buurt van het huis der Wickfields, werd hij aangeklamd door Uriah Heep. Heep toonde zich vriendelijker dan ooit, maar het doel van het gesprek was niet mis te ver staan de voormalige klerk wilde uit vissen hoe David stond tegenover Heeps voornemen Agnes te trouwen en hij wenste nu ook haring of kuit omtrent Davids gevoelens voor het meisje. Met tegenzin vertelde David, dat zijn gevoelens voor Agnes zeer hartelijk waren, doch dat hij trouwplannen had met iemand anders. Terwijl hij dit zei kwam er plotseling een verwondering over hem hij realiseerde zich nu pas, dat hij er nimmer aan had gedacht, dat een huwelijk tussen hem en Agnes nooit tot de onmogelijkheden had be hoord. Voor hij echter verder kon na- denken over de omstandigheden, die een dergelijke verbintenis steeds bui ten zijn gedachten hadden gehouden, praatte Heep alweer. Nu opgewekter dan eerst en vol zelfvertrouwen. In stilte nam David zich voor Agnes te waarschuwen en onzekerheid en twijfel begonnen aan hem te knagen toen hij zich weer met zijn nieuwste vraagstuk ken bezig hield. Dat was echter ruim voldoende om hem beroemd te maken als dirigent, pianist, organist, maar vooral als componist, hoewel hij tijdens zijn leven wel wat overschat is. Mendelssohn stamde uit een rijke ban kiersfamilie. Reeds als zeventienjarige componeerde hij de Sommernachts- traum-ouverture. Als twintigjarige leid de hij orkest en koren die voor het eerst na de dood van Johan Sebastiaan Bach diens Mattheus Passion uitvoer den en daarmee was hij de grondleg ger van de moderne Bach-cultus. Hij maakte vele reizen en na een verblijf op de Hebriden componeerde hij de beroemde Hebriden-ouverture. Mendelssohn werd General-Musikdirek- tor in Berlijn en werkte zo hard dat Het hem zijn leven kostte. Wrat eten ive toe? om thuis mee te toveren! Merelw eg. Vijfentwintig jaar geleden werd deze vogelnaam gegeven aan deze weg in. de vogelbuurt van Soestdijk. Middelwijkstraat. Op 30 november 1911 werd deze naam gegeven aan een deel van de hoofd weg, genoemd naar het landgoed Mid delwij k, dat nu geheel in verval is maar rond de eeuwwisseling door de families Muyskes en Nachenius be woond werd. Middenlaan. De laan die midden in Soestduinen ligt, tussen de andere lanen, kreeg deze naam op 25 juli 1921. Molenstraat. Vroeger was er een Molenstraat oost zijde en een Molenstraat westzijde, maar op 1 oktober 1939 werd het geheel Mo lenstraat, genoemd naar de molen „De Windhond", die driehonderd jaar ge leden gebouwd werd en ruim dertig jaar geleden is gesloopt. Met een kij ker kon men op heldere dagen vanaf deze molen op de dom in Utrecht zien hoe laat het was. Molenweg. Kreeg deze naam op 30 november 1911. Eveneens genoemd naar de molen „De Windhond". Nachtegaalweg. Heette vroeger Kerkhoflaan naar het r.k. kerkhof dat aangelegd zou worden. Op 30 september 1922 werd het raads besluit van kracht dat de wat vrolijker naam Nachtegaalweg invoerde. Nassaulaan. Deze naam ontstond op 19 december 1924. De laan is genoemd naar het vorstengeslacht Nassau, dat de naam kreeg van een burcht aan de rivier de Lahn, welke burcht in de twaalfde eeuw door Walram van Laurenburg gebouwd werd. Naar deze burcht noem de hij zichzelf vanaf 1160 Graaf van Nassau. Zijn zoon Hendrik de Rijke, die het slot Dillenburg bewoonde waar Willem de Zwijger geboren werd als zoon van Willem de Rijke en Ju- liana van Stolberg. Nieuwerhoekplein. Was eerst voor een deel Vredehof straat en Burgemeester Grothestraat. Het hui dige Nieuwerhoekplein kieeg deze naam in 1942 omdat het landgoed Nieuwer- hoek gestaan heeft op de plaats waar nu Nieuw-Mariënburg is. Op dit land goed woonde burgemeester Loten van Doelen Grothe vele jaren. Nieuweweg. Heette in heel oude tijden Achter de Eng", later voor een deel fcoudehoek- steeg, Nieuweweg oostzijde en Nieuwe weg westzijde. In 1911 ontstond de naam Nieuweweg. Nieuwstraat. Ook dit deel werd „Achter de Eng" genoemd. Op 30 november 1911 ontstond de naam Nieuwstraat. Aan het begin van deze straat was het Amsterdams koffiehuis. Noorderweg. Heette vroeger Achterweg, maar dat vond men niet netjes genoeg en in 1911 werd het Noorderweg omdat niemand eraan twijfelde dat deze weg in het noordelijke deel van Soestdijk ligt,

Soester Courant | 1959 | | pagina 6