ORDENING EN NOG EENS ORDENING. SOEST. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 IN DE HOEK. SOESTERBERG. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959. 37e JAARGANG No. 61. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ieder die wat verkopen of doen wil, moet daar een of andere vergunning voor hebben, vaak zelfs meer dan één, waartoe hij aan verschillende voor schriften wordt gebonden en aan di verse voorwaarden moet voldoen. Die voorschriften en vergunningen komen niet alleen van departementale zijde, maar ook van de productschappen of publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Het is steeds meer een labyrint van wetten en verordeningen en beschik kingen geworden, waar uit heel moei lijk is wijs te worden. Er zijn er wel die menen, dat wij dat allemaal te danken of te wijten heb ben aan de regeringen van na de oorlog, maar al hebben die dan aan geuite verlangens medewerking ver leend, de initiatieven tot al dit gere- glementeer komen toch uit het bedrijfs leven zelf voort, dus de boeren, fabrie kanten, ambachtslieden en winkeliers. Zij kwamen allemaal op voor hun ei gen belangetje, zij hebben er in meer derheid toe meegewerkt, dat al die overkoepelende publiekrechtelijke orga nisaties en productschappen ontstonden, die hen allen inkapselden in een vei lig beschut gildewezen. Een enkele moppert dan wel eens dat alle initia tief er door wordt gedood, dat indivi duele uitbreiding van zaken zulke enorme hinderpalen in de weg wordt gelegd, dat er nauwelijks meer aan is te voldoen, maar over het algemeen heeft men deze beschutting gewild. Een voorbeeld van een verkoop druk kende beperking heeft pas het geval met de diepvrieskip weer opgeleverd. Zorh kip mocht tot voor kort alleen maar verkocht worden door poeliers, natuurlijk „erkende poeliers". Voor de verkoop van een dergelijk panklaar gemaakt kippetje is echter vrijwel geen vakkennis nodig en dus waren er win keliers met een vries- of ijskast, die dit consumptie-artikel ook wel meen den te kunnen verkopen. Na enkele bekeuringen en veel vijven en zessen is er tenslotte door staatssecretaris Veldkamp een wetje gemaakt, waar door andere winkeliers, na verkregen ontheffing van het departement, ook panklaar gemaakte en diepgevroren kippen mochten verkopen. Dat wetje is aangenomen. Maar het Productschap voor Pluimvee en Eieren is er ook nog en dat heeft een veror dening, die de verkoop van geslacht gevogelte bindt aan een toestemming van het Productschap. Men wilde daar echter geen spaak in het wiel steken en voegde er dus aan toe „met uitzon dering van het hier onder omschreven diepgevroren gevogelte" volgt een vak kundige omschrijving daarvan, opdat niemand zich zal vergissen. Maar vol gens het wetje van meneer Veldkamp mag een winkelier ook panklaar ge maakte kippen verkopen die op een andere wijze dan door diepvries ge conserveerd zijn. Het Productschap, hierop gewezen, antwoordde dat de staatssecretaris dan voor deze soort kippen ook maar een ontheffing aan het productschap moest vragen en dan zou die automatisch worden gegeven. Men ziet hieruit, dat de uit het be drijfsleven voortkomende reglemente ring zelfs de officiële wetgever nog aan banden zou kunnen leggen. Zo ingewikkeld hebben de Nederlanders zich het leven gemaakt. En in wezen spruit dat alles voort uit de angst voor concurrentie. De uit de bezettingstijd stammende „ordening" heeft ons niet meer uit haar greep losgelaten. Integendeel, we heb ben die ordening steeds meer geper fectioneerd en iedere groep heeft haar eigen belang zo goed mogelijk veilig gesteld. In menig opzicht zijn al die bepalingen, verordeningen en vergunnigen in strijd met de belangen van de consument, ook al zegt men die in ogenschouw te hou den. Prijzen van talloze artikelen zou den bij vrije concurrentiemogelijkheid stukken lager komen te liggen, maar wij offeren ons geld op het altaar van het organisatiewezen, van de ordenings gedachte, omdat we de vrijheid vrezen VARIÉTÉ-FESTIJN. Op zaterdag 22 augustus brengt de V.V.V. voor de Soester jeugd in het openluchttheater de kinder-revue Va riété-festijn. Vijf artisten zorgen voor een aantrekkelijk programma, vol hu mor en afwisseling. Fantasto zal het feest openen en de kinderen door won derland voeren. Dan komt Fatima, het oosters prinsesje, gevolgd door een groot marionetten-theater. Fantasto treedt met zijn domme knecht Pipo op en Hassi Sing zal laten zien wat een goed evenwichtskunstenaar kan. My- randa is de zeepbellenjongleuse en de clown Pépino zal alle kinderen laten gillen van het lachen. Na de pauze kunsten op een draad, Fantasto en Nan Miller, Bobbie, de hond die kan rekenen, een tweede op treden van Nan Miller met Fantasto en tenslotte de muzikale clown René. Het is de laatste kindermiddag van dit seizoen, dus de laatste kans de kin deren te laten genieten van een fijn programma. Variété-festijn begint om half drie. TOERNOOI OM ZILVEREN PLOEG VAN B.D.C. Op het B.D.C.-veld zijn zondagmiddag de wedstrijden gespeeld om de Zilve ren Ploeg. Het was een uitstekende voetbal dag, zodat vrij veel publiek de wedstrijden bijwoonde. Het eerste elftal van B.D.C., dat tegen Bilthoven I uitkwam, won met 21. Actif I verloor met 21 van K.V.V.A I na het nemen van penalty's. Het tweede elftal van B.D.C. won met 63 van K.V.V.A. II, terwijl Biltho ven II met 40 van Actif II won. In de ontmoeting tussen de eerste elf tallen van B.D.C. en Bilthoven kwam aanvankelijk duidelijk tot uitdrukking, dat Bilthoven in de vierde klasse K.N.V.B. speelt. Maar het lichte over wicht wisten de B.D.C.-ers spoedig weg te werken en zij scoorden zelfs het eerste doelpunt. In de achttiende minuut gaf de linksbuiten een goede voorzet aan Gros, die de bal op fraaie wijze in het Bilthovense net liet ver dwijnen. Met deze voorsprong voor B.D.C. kwam de rust. Na de hervatting kwam het weer re gelmatig tot aanvallen van B.D.C., maar Bilthoven zette alles op alles om de achterstand in te halen. Dit gelukte in de negende minuut door een voor keeper Roest onhoudbare bal. De spelers van B.D.C. begonnen wat feller aan te vallen. In de 21ste minuut S-E.C. I WINT VAN HOLLAND I. Zondagmiddag heeft het eerste elftal van S.E.C. een wedstrijd gespeeld te gen het eerste elftal van het Utrechtse Holland. De ontmoeting eindigde in een 3-2 overwinning voor het Soester elftal. Tijdens deze wedstrijd heeft S.E.C. met haar voorhoede geëxperimenteerd. In de eerste helft stonden van links naar rechts opgesteld Veldhuizen, v. Breu- kelen, De Bruin, Daselaar en Wolfsen. Holland speelde technisch goed, maar het bleek, dat S.E.C. niet voor de Utrechtenaren behoefde onder te doen. Het Utrechtse doel kwam menigmaal in gevaar door prachtige opgebouwde aan vallen van S.E.C., terwijl Holland an derzijds de verdediging van S.E.C. han denvol werk bezorgde. Na twintig minuten wist de linksbin nen van Holland de Soester doelman te passeren. Kort daarna liep Van Breu- kelen op een bal door, passeerde de verdediging en schoot in. De Utrechtse doelman greep de bal, maar liet deze weer uit zijn handen glippen. De rust ging in met 11. Na de rust was de opstelling van de voorhoede van S.E.C. als volgt Wolf sen, Van Breukelen, De Bruin, Duist en Bakker. In deze opstelling bleek S.E.C. een duidelijk overwicht te heb ben op Holland. Dit kwam tot uitdruk king in een doelpunt, keihard gescoord door Van Breukelen. Niettemin wist Holland even later de stand weer ge lijk te brengen (2-2). Tien minuten voor het einde zag S.E.C. het overwicht beloond met het winnen de doelpunt. De Bruin, die inmiddels met Bakker van plaats was verwisseld, gaf een uitstekende voorzet en Bakker hoefde niet anders te doen dan met een klein tikje de stai^d op 3-2 te brengen. Zondag speelt S.E.C. een thuis-wedstrijd tegen de Amsterdamse tweede klasser A.V.V.O. BAKFIETSEN BOTSTEN. De bakfietsen van W. C. v. S. uit Soest en van zijn plaatsgenoot R. T. botsten op de Middelwijkstraat tegen elkaar. T. vervoerde bloemen, die door de botsing op straat terecht kwamen. Bei de bakfietsen sloegen om en werden zwaar beschadigd. HET PROGRAMMA VOOR S.E.C. Het eerste elftal van S.E.C. begint de competitie op 13 september met een wedstrijd tegen N.F.C. aan de Bosstraat. Op 20 september een uitwedstrijd tegen Wilskracht in de Watergraafsmeer, op de grens van Amsterdam en op 27 sep leidde dit tot resultaten. De half linietember eveneens een uitwedstrijd. Nu tegen D.E.C., de vereniging, die haar veld achter het Ajax-stadion heeft. Op 4 oktober ligt de competitie stil omdat dan de wedstrijd Nederland België gespeeld wordt. Op 11 oktober ontvangs S.E.C. Neerlandia en op 18 oktober wordt een uitwedstrijd gespeeld tegen Nautilus op het terrein van die club aan de Valentijnkade te Amster dam. Op 25 oktober komt Swift naar de Bosstraat. Dit is het elftal waartegen S.E.C. de laatste wedstrijd speelde en won voor de promotie naar de derde klasse. Swift promoveerde een jaar later. Op 1 november gaat S.E.C. naar Amstelveen om op een terrein plaatste de bal over de ver opgedron gen achterhoede heen. Het was Kaats, die op deze bal liep en de keeper pas seerde. (2-1). De vele pogingen van Bilthoven om gelijk te maken mislukten en in deze stand kwam dan ook geen wijziging. Zondag spelen in de winnaarsronde B.D.C. II—Bilthoven II en B.D.C. I— K.V.V.A. I. In de verliezersronde Actif II K.V.V.A. II en Actif IBilthoven I. GEEN STROOM. Er werd zo enthousiast aan het leggen van rioolbuizen gewerkt, dat een drag line met graven een kabel van de P.U.E.M. vernielde op de Stadhouders- laan. Een uur lang was een gedeelte aan de Middenweg tegen R.K.A.VJ.C. van Soest stroomloos, maar heel erg te sPe*en- °P 8 november komt K.B.V 'was dit niet, want het gebeurde over- Soef en *5 ™vembelï sPf dag. GEEN LICHT. Een fietser die geen licht had, kwam op het fietspad van de Soesterbergse- straat in botsing met bromfietser F. T. uit Soest. De wielrijder was de veer tienjarige R. v. K. uit Soest. Bij de botsing werd de bromfietser aan het hoofd en de armen gewond. Een arts van het sanatorium Zonnegloren ver leende de eerste hulp. Tegen de roe keloze jongeman werd proces-verbaal opgemaakt. BOTSING. Een personenauto en een vrachtauto kwamen in botsing op de hoek van de Beetzlaan en de Hellingweg. In de per sonenauto zat de heer E. H. uit Apel- j tegen A.W. 2 in Bussum, op 25 oktober doorn. Hij reed op de Beetzlaan in de thuis tegen het Utrechtse Hercules 2, richting van de Nieuwstraat. Vanaf de op 1 november is S.E.C. 2 vrij, op 8 Hellingweg kwam de vrachtauto, be- november komt Nijenrodes 2 (Breuke- stuurd door R. v. d. W. uit Hilversum, len) op bezoek, op 15 november op- Deze verleende geen voorrang aan de nieuw een vrije zondag, op 22 novem- personenauto, zodat de twee wagens op ber wordt aan de Bosstraat tegen Zeist elkaar botsten. Beide auto's werden 3 gespeeld en op 29 november in Bilt- vrij ernstig beschadigd. 1 hoven de wedstrijd B.V.C. 2S.E.C. 2. S.E.C. uit tegen Z.S.G.O. aan de Vel- serweg in Amsterdam. Op 22 november wordt de wedstrijd S.E.C.T.O.G. ge speeld en( op 29 november gaat S.E.C. naar Amsterdam om op het terrein aan de Haarlemmerweg tegen S.D.W. te spelen. Dit zal de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft zijn. Op 6 december begint het tweede deel van de competitie. De wedstrijden worden dan in dezelfde volgorde ge speeld. Uitwedstrijden worden dan thuiswedstrijden en omgekeerd. S.E.C. 2 speelt op 13 september thuis tegen Hilversum 3- Op 20 september uit tegen E.M.M. 2 in Hilversum, op 27 september uit tegen C.D.N. 2 in Driebergen op 11 oktober thuis tegen V.D.O. 2 (Uithoorn), op 18 oktober uit ZOMERAVOND VOETBAL V.V.Z.V.O.G. 3—1. Gisteravond vond een beslissingswed strijd plaats tussen V.V.Z. en V.O.G. uit Amersfoort, die de Soester club won met 3-1, waardoor V.O.G. moet degraderen. Daar de Soester keeper met vakantie is werd deze vervangen door midvoor T. van Es en in het doel van V.O.G. stond Van Loon, de keeper van Quick uit Amersfoort. Vrijwel direct na de aftrap toonde V.V.Z. een overwicht, waardoor het doel van V.O.G. onder zware druk kwam. In de 20e minuut kreeg midvoor C. Huigen de bal vrij en loste een hard schot dat de keeper kon keren, doch de bal kwam precies voor de voeten van Huigen, die in de uiterste beneden hoek kon schieten 1-0. V.V.Z. bleef steeds aanvallen, maar zonder resultaat en de rust ging in met deze kleine voorsprong. Na de hervatting mocht V.O.G. een hoekschop nemen en de bal kwam hoog voor het doel. Eerst werd wegge- stompt door Van Es, doch de midvoor van V.O.G. maakte even later toch een doelpunt (1-1). Hierna werd V.V.Z. in de verdediging gedrongen tot Huigen in de 25e minuut de bal weer vrij kreeg, passeerde de uitgelopen keeper en loste een schot, doch de inmiddels op het doel toegelopen linksback van V.O.G. kon de bal nog juist van de doellijn wegtrappen. Eén minuut later schoot rechtsbuiten C. Klomp heel laag in het V.O.G.-doel (2-1). Een paar minuten voor het eindsignaal kon Huigen, door samenspel met A. Dirksen, nog een derde doelpunt sco ren. De eindstand werd 3-1 voor V.V.Z. RITTEN S.B.C. De Soester Bromfietsclub organiseerde gisteravond een rit van 15 km voor fietsers, waaraan 32 koppels deelna men en een rit van 45 km voor brom mers met 35 deelnemers. De start en finish waren bij hotel „Bos en Duin", waar na afloop de voorzit ter, de heer M. Bergers, de prijzen uit reikte. Er waren veel jeugdige deel nemers. Uitslag fietsers 1. G. v. d. Broek en echtgenote, 4 strafpunten. 2. H. Lüschen en J. de Boer (5). 3. H. Geijtenbeek en H. van Asselt (6). 4. Echtpaar Van Duin (52). 5. B. v. d. Bovenkamp en G. Beijer (52). 6. Feike van Ginkel en Anny Kamphorst (55). Brommers 1. H. van Ede, Scherpen- zeel, 3 strafpunten. 2. J. Bokhorst, Amersfoort (5). 3. J. v. d. Bank (7). 4. H. v. Rouwendaal (9). 5. R. Wehmann (12). 6. T. v. Sloten (13). RECLAME-VLIEGTUIG. Een reclame-vliegtuig verloor boven onze gemeente het lint waarmee een bepaald artikel aangeprezen werd. Jongens vonden het en brachten het naar een café, waar de eigenaar het ophaalde nadat het vliegtuig geland TIJDIG GEBLUST. Voordat een brand op het landgoed Pijnenburg een sparrenbos kon berei ken hebben vakantiegangers zondag middag het vuur geblust. De brand weer hoefde slechts na te blussen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de brand met opzet gesticht is. SNELBROMMER. Een jongeman uit de Lage Vuurse dacht dat zijn bromfiets een motor was en hij racede over de hoofdweg. Plotseling moest hij remmen voor een auto. Hij slipte, viel en kneusde een enkel. Per auto is hij naar het zieken huis te Baarn gebracht. SLAPEND ACHTER HET STUUR. J. B. K. uit Baarn viel in de nacht van zondag op maandag in slaap achter het stuur van een personenauto waarmee hij op de Steenhoffstraat reed. De auto kwam tegen een boom terecht, het hoofd van de bestuurder sloeg tegen het stuur en dit kostte hem vele tanden. De nieuwe auto werd geheel vernield. Het slachtoffer werd naar een Utrechts ziekenhuis gebracht. DRONKEN. Een mevrouw van de Schoutenkampweg vond een inwoner van Hilversum in de tuin. De man was dronken. De politie stopte hem in de cel. Van de honderden, die dagelijks de ruïne op Soesterberg passeren, die ruim 4 jaar geleden door een verkeersonge val is ontstaan, zullen er tallozen zijn, die elkaar vertellen van de schande, dat het blijkbaar mogelijk is het eigendom van een ander grondig te vernielen en dan over de vraag „Wie zal dat be talen" jarenlang te gaan touwtrekken. Behoudens de verzekeringsmaatschap pijen en hun juristen vraagt ieder ge woon mens zich geërgerd af hoe dat allemaal nu maar kan. De ruïne ligt er intussen om te bewij zen dat het, ondanks ons aller veront waardiging, onder de huidige wetge ving mogelijk is de zaak tot in het on eindige te traineren. Ik geloof niet dat we er lang over be hoeven te praten om het er over eens te zijn, dat zoiets idioots nooit de be doeling van de wettenmakers kan zijn geweest. Het is daarom tc hopen, dat wanneer aanstonds iedere weggebrui ker verplicht wordt zich tegen wette lijke aansprakelijkheid te verzekeren, in deze lacune van de wet wordt voor zien. Dat zal natuurlijk niet gemakkelijk zijn, want er zijn altijd beroepsslimmelingen, die de bedoeling van de wet zullen trachten te omzeilen. Dat dit ten koste van anderen gaat, raakt deze lieden niet. Wanneer binnenkort de wet er door is, zal onze regering de maatschappijen, die bij deze verplichte W.A. ongetwij feld zijde zullen spinnen, moeten kun nen voorschrijven een „pool" te vor men, waaruit schaden onmiddellijk moe ten worden betaald. Dan wordt iemand, die schade wordt berokkend, niet nodeloos gedupeerd door jarenlang op een regeling te moeten wachten. De verzekeraars staat het dan vrij, des noods tot de economische dood er op volgt, te procederen over de vraag voor wiens rekening de schade is. Het publiek de dupe laten worden van het door hen gevonden gaatje in de wet, moet middels die „pool" worden voor komen. H. OEKMAN. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 380 big gen in prijzen van 50,tot 70, en 12 drachtige zeugen van 375,— tot 550, Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 13,50 tot 14,50. Middenprijs 14.50. Prijs per kg 2,26 op basis van 62 gr. AANRIJDING. Op de Amersfoortsestraat, ter hoogte van de Richelleweg, had een aanrijding plaats, toen een militaire wagen, die de Richelleweg wilde Inrijden, zonder voorrang te verlenen een passerende bromfiets aanreed. Het gevog was dat de bestuurder van de bromfiets, de 40 jarige mevr. T. J. uit Rotterdam, kwam te vallen en verwondingen aan het hoofd opliep. Dokter Hagedoorn verleende de eerste hulp. Ook verscheen er een militaire arts ter plaatse. Per Rode Kruis zie kenwagen werd de gewonde naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort overgebracht. De bromfiets werd aanzienlijk beschadigd. De politie was direct aanwezig en regelde het drukke verkeer. WEGAFSLUITING. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat in verband met rioleringswerkzaamheden de Stad houderslaan tot nader order zal zijn gesloten. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. v. d. Pouw Kraan, handelende onder de naam firma J. van der Pouw Kraan, Den Blieklaan 39, alhier, om een L.P.G.- pompinstallatie op/in het perceel Mid delwijkstraat 40-42, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7995, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voor waardelijk is ingewilligd. Soest, 18 augustus 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1