rkru- r'*- ««*"*- 70 jaar K.N.V.B. POLITIE OF BURGERWACHT Nederland blijft boeman. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. SOEST. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 37e JAARGANG No. 62. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Soekarno is in Djakarta opnieuw van leer getrokken tegen Nederland en al wat Nederlands is. Nog altijd dient het niet onder Indonesisch bewind vallen van Nieuw-Guinea als afleidingsma noeuvre, tegenover het steeds berooider volk, van de eigen tekortkomingen. Wat de Joden voor Hitier waren, zijn de Nederlanders voor Soekarno. De strijd om Nieuw-Guinea zal worden voortgezet met economische middelen, d.w.z. nog meer „nationalisatie" (lees roof) van de nog in Indonesië bestaande kleine Nederlandse ondernemingen en zelfs van het Nederlandse aandeel in gemengde ondernemingen. Alles wat Nederlands is, zelfs maar aan Neder land doet denken, moet uit Indonesië verwijderd worden. Natuurlijk weet Soekarno heel goed, dat dit de kwestie Nieuw-Guinea geen enkele stap nader brengt, maar dit west-Irian zelf is voor weet te brengen, is hij niet. Pas als er een leider is gekomen, die over zul ke capaciteiten beschikt, zal het volk van Indonesië ook in zijn brede lagen dit gaan beseffen. 10. Op 15 maart 1925 werd in Antwerpen tegen België gespeeld en om twee re denen werd het een historische wed strijd, waarover vooral de Belgen in geen jaren uitgepraat raakten. Ray- mond Braine maakte zijn debuut, nadat zijn broer Pierre al enkele malen voor België uitgekomen was. Raymond is een heel groot voetballer geworden, maar geen sympathiek speler. Hij was verzot op nare trucjes en kon er heel slecht tegen als hij een speler trof, die van het voetballen evenveel afwist als hijzelf. Toen hij zijn eerste wed- Soekarno oö'k striïd sPeelde was hij 18 jaar 6n hij te brengen hadden. Het werd een sof tegen de D'e prijzen werden uitgereikt door de Zwitsers, heer W. Tolboom van de J.B.T.B. te Wout Buitenweg had Nederland de lei ding gegeven met het eerste en laatste Nederlandse doelpunt. De Zwitsers scoorden viermaal en wonnen verdiend. Op 3 mei 1925 kwamen de Belgische voetballers naar Amsterdam om de smadelijke ,,Van Dijke-nederlaag" van Antwerpen te wreken. Dat ging echter niet door, want na een minuut had Wout Buitenweg al het eerste doelpunt ge scoord en vijf minuten later knalde hij de tweede goal langs keeper Debie. Voor rust zorgde hij zelfs voor de derde goal en in de tweede helft maakte Baer van Slangenburgh nog twee doelpunten, zodat het een 5-0-overwinning werd. Het ging goed met het Nederlands elf tal in 1925, want in oktober werd met 4-2 van Denemarken gewonnen en al- niet zo belangrijk, hij heeft al genoeg Wim Tap, die alle plaatsen in de voor- zou het record van Voorhoof, dat op hoede bezet heeft voor hij, na 33 wed- te stenm"mêf riiii "huidiT"territorium i 61 interland-wedstrijden stond, met strijden, afscheid nam van de nationale te stellen met zijn huidig territorium.gebroken hebben, als de Belgi- ploeg, omdat hij veel te dik en veel te Veel belangrijker is, dat hij deze kwes- g ans g o als langzaam geworden was. Meestal was kan bll]ven ëebrulken als afleidmgiberLpsvoetballer beschouwd had. Niet j hij middenvoor en hij scoorde 24 doel- voor zijn volk van de binnenlandse situatie. Wanneer wij Nieuw-Guinea nu zouden overdragen aan Indonesië, zou Soekarno dat helemaal niet prettig vinden; er zou hem een wapen door uit handen worden geslagen. Hij zou toch de Ne derlanders de schuld moeten blijven geven van alles wat slecht gaat in In- donesië, en dat is heel wat, omdat hij i Pro essoren> niet gemakkelijk een andere „kop van nieurs kwamen jut" zou kunnen vinden. Die overdracht zou dus de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië zeker niet verbeteren. - u;; Voor Soekarno zal Nederland de kwade tot ^37 voor pai a- raag, :pr(a meer kon verdienen dan als gevierd omdat hij geld aangenomen had voor het spelen van wedstrijden of het maken van doelpunten, maar omdat hij een café exploiteerde en dat mocht niet. Als ze in ons land alle caféhouders en sigarenwinkeliers onder de internatio- PARTIËLE UITBREIDINGSPLANNEN, nals zo behandeld hadden dan was erDe burgemeester van Soest gelet op bijna geen speler overgebleven, want na artikel 37 der Woningwetbrengt ter de artsen en de inge- algemene kennis, dat vanaf 22 augus- de caféhouders en de tus 1959, gedurende vier weken ter ge- sigarenwinkeliers bij tientallen in het meentesecretarie voor een ieder ter in Achteveld. Tot besluit van het tour- nooi speelde een elftal, samengesteld uit spelers van de J.B.T.B.'s uit Achte veld, Hamersveld, Hoogland en Hoog landerveen, tegen de J.B.T.B. Soest. Soest verloor met 1-3. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN S.P.S.V. Woensdagmiddag zijn op de schietba nen achter Oranjehof de schietwedstrij den voortgezet, die de Soester Politie Sport Vereniging had georganiseerd. De belangstelling was ook ditmaal vrij groot en zowel op de vier personele banen als op de geluksbaan zijn schut ters de gehele middag in touw geweest. De corpschef. van politie, de heer C. van Es reikte na afloop de prijzen uit. Daarbij merkte hij op, dat deze wed- leen de nederlaag tegen Zwitserlandstrijden bijzonder goed zijn geslaagd, was een wat ongelukkige uitschieter ge- D'it waren de eerste schietwedstrijden weest. Tegen Denemarken debuteerde sinds jaren en gezien de belangstel ling en grote animo zou S.P.S.V. in de toekomst jaarlijks een dergelijk eve nement organiseren. Uitslagen (heren) personele banen,: 1. A. Boterenbrood, Baarn, 48 p. 2. G. de Haan, Baarn, 47 p. 3. 4. 5. A. Bo terenbrood 47, 46, 46 p. Geluksbaan 1. W. Petersen, Soest, 298 punten. 2. P. J. v. Oostrum, 293 p. 3. N. Voet, 276 p. 4. W. Petersen, 275 p. 5. L. Rondhout, 272 p. Geluksbaan (dames) 1. Mevr. G. ten Hove-Ebing, 280 punten. punten. In 1936 hield hij met voetbal len op en hij werd een succesvol trainer. Nederlands elftal. Tsecho-Slowakije en Braine ging naar speelde van 1930 pier blijven, waaraan hij alle binnen landse moeilijkheden zal blijven wijten. speler in 'n Brusselse taveerne. Sparta won met Brayne tweemaal de Mitropa- CUp en werd tweemaal landskampioen. Soekarno is behept met deze haat, P wegr de door stammend uit de tijd dat hij door de he voJetbalbond aangenomen Nederlanders op Boven-Digoel gevan-kon daardoor 54 maal gen werd gezet Op zichzelf is dat be-| Belgische elftal uitkomen grijpelijk, maar het is zijn fout, dat hij er als leider van zijn volk nooit boven uit is gegroeid. zage liggen a. een ontwerp van het partieel uit breidingsplan regelende de bestem ming van de gronden gelegen nabij de Van Lenneplaan b. een ontwerp van het partieel uit breidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen aan de Birkstraat hoek van Lenneplaan. Gedurende een termijn van 4 weken kunnen belanghebbenden bij de gemeen teraad bezwaren indienen. Soest, 21 augustus 1959. HINDERWET. van Braine werd deze eerste wedstrijd van 1925 een historische wedstrijd, maar Hij heeft met geschroomd aan deze Qm het optreden van de robuuste back haat de welvaart van zijn land en volk Tr tv-jl-z» „nnior uan "Fi-ipnnord die be- o rr TV u u I |Van Dijke, speler van *ijenoora, cue uc Burgemeester en wethouders van Soest op te offeren. De economische belan-als tempeizuilen en een lichaam als breng overeenkomstig het bepaalde gen van Indonesië waren en zijn ze- een tank had De lmksbinnen Baer van 9 lid 1 suTb der Hfcderwet, kers. Vanat die ïjd is he met Oranje. Een kwartier voor het emd f Hoksbergen Birkstraat 145, sie s economie nog sterker bergafwaarts reegJ Bmine d£ bal ep daarmee de kans |rma K. HoKsberg geöaan. van zijn leven zijn debuut glans te ver- Natuurlijk bereikte Soekarno er mee,',enen door het maken van een tegenpunt. '^Ten "op"-" en" oVerslagbedrijf" dat ook aan de Nederlandse economi- Ver buiten bereik van de uitgelopen kee- j malerij ep mengePriji vetsmelterij van per v. d- Meulen plaatste hij de bal rus- graneri) bet be- en verwerken van melk- tig in het doel en alle Belgische suppor- producten en aanverwante artikelen, ters vlogen overeind om zich de kelen gaan schreeuwen. Ze hadden om vergunning tot het oprich- ïn werking brengen en in werking sche belangen schade werd toegebracht, maar voor een groot deel hebben wij dat reeds weten op te vangen en zijn onze ondernemingen bezig te trachten het werkterrein te verleggen en elders weer nieuwe activiteiten te ontwikke len. Voor Nederland zullen op den duur de gevolgen nogal meevallen. Soekarno echter blijft, als een kwade schooljongen die zich wreken wil, al wat Nederlands is belagen. Dat dit óók Indonesië groot nadeel en grote moei lijkheden bezorgt, dat deert hem niet. Dat heeft hij er graag voor over, om aan zijn wraakgevoelens te kunnen voldoen. Het is voorts gebleken, dat op al die thans door Indonesiërs geleide (vroe gere Nederlandse) ondernemingen en bedrijven en op vele overheidsbureaus in sterke mate corruptie voorkomt. Dat is in een zo slecht geleid land, waar de levensstandaard steeds meer is gedaald, geen wonder. Wie er toe in de gelegen heid is, probeei't nog aan de ergste ar moede te ontkomen, door zich met al lerlei middelen iets meer van de steeds verder ontwaarde roepia's te verze keren. Er is nog weer eens een regerings bureau opgericht, dat deze corruptie moet gaan bestrijden. Nog meer ambië ren dus, in welke funktie al grote aan tallen Javanen zich van de ondergang trachten te redden. Maar zonder een verbetering van de economische situa tie zal het Soekarno en zijn regering niet gelukken om de corruptie de kop in te drukken, want zij komt tot in de hoogste gelederen voor. Soekarno mag dan door zijn spreekta- lent het indolente Indonesische volk rot nationalisatie heben opgewekt en de souvereiniteit hebben bevochten, een hoogstaand leider, die land en volk tot economische inspanning en welvaart op/in het perceel Birkstraat 145, kada straal bekend gemeente Soest, sectie c. nr. 2707, zulks onder intrekking van doorkruist door de reeds voor deze inrichting verleende vergunning. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor j een ieder de gelegenheid schriftelijk be- Direct bij het begin waagden enkele zwaren tegen v-*' -1 PUZZELRIT M.A.C.S. De Motor- en Autoclub Soest" heeft woensdagavond een rit voor auto's en motoren gehouden. Er werd 44 km gereden met een gemid delde van 36 km voor klasse A en voor klasse B met een gemiddelde van 32 km per uur. De rit was uitgezet door de heer J. Floor en bracht de deelne mers door Soest en omgeving. Na af loop reikte de heer M. Bergers, in res taurant Zonneheuvel, de prijzen uit en deelde mee, dat er op 26 augustus een Kerkenrit gehouden zal worden. De start is om 19 uur bij de Emma- kerk. Uitslagen A kl. auto's. 1. E. Smit met 6 strafpunten en winnaar van de Coupe de Zonneheuvel. 2. W. Brouwer met 59 str.p. 3. M. Bergers met 63 str.p. A kl. motoren 1. G. Dijs met 54 str.p. en winnaar van de Coupe de Zonne heuvel. 2. R. Wassenaar met 59 str.p. B kl. auto's 1- J- L. Smit uit Baarn met 77 strafpunten. 2. J. Snijders uit Driebergen met 208 strafpunten. B kl. motoren 1. P. Kamphorst met 64 strafpunten. RIT VAN TEMPO. Woensdagavond hield Tempo een rit over 50 ronden, maar deze rit werd deelnemers aan een puzzeltocht voor auto's en motoren, die ditzelfde parcours zelfs twee maal moesten rijden. De renners hadden hiervan veel last. schor te er echter geen rekening mee gehouden, dat Van Dijke niet alleen een uitstekende back, maar blijkbaar ook een prima kee per was, want hij stompte de bal over de lat. „Hands Penalty brulden de duizenden, maar scheidsrechter Kings- cott had niets gezien. Als goede Engels man sprak hij alleen maar Engels en overleg met de Belgische grensrechter leverde niets op, want deze goede man sprak alleen maar Vlaams. Dat deed hij uistekend en met mond, handen en voeten probeerde hij de scheidsrechter wijs te maken dat er een strafschop ge nomen moest worden. Het werd ver keerd begrepen en de Belgen kregen een hoekschop. Het publiek ging nog heel lang te keer, maar dat kon de ne derlaag niet voorkomen. De volgende wedstrijd werd tegen Duitsland gespeeld. De Duitsers speel den veel beter, maar zij wisten blijkbaar RITTEN niet dad doelpunten een wedstrijd be- augustus is er een rit voor auto's slissen, want ze combineerden tot in het scooterSj motoren en brommers, georga- oneindige en van schieten om doelpun- j niseerd doQr g s F en Baarnse Sport- ten te maken kwam niets. Wim Volkers koncj maakte 2 doelpunten en pas tegen het wordt om 19.30 uur gestart bij de eind van de wedstrijd scoorden de pek;ngtuin te Baarn. De finish is bij Duitsers een tegenpunt. 'hotel Bos en Duin aan de Bosstraat. Dat gaf hoop voor de wedstrijd tegen g t organiseert de Soester Brom de Zwitsers in Zürich, waar Puck van fietsclub een rit voor fietsers (16 km) A.s. zondag, 23 augustus, het verlenen van deze vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 8 september a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake inge komen stukken. renners uitlooppogingen, die echter zon der resultaat bleven. In de 25e ronde kreeg Joop Laseur een lekke band en moest opgeven. Zeger Koelewijn kreeg in de 29e ronde een lap en stapte twee ronde later van zijn fiets. In de 36e ronde verdween Ligter van de „Ade laar". Adri v. d. Burgt, die door pech aan zijn derailleur een ronde achter stand had gekregen, probeerde deze weer in te halen en Gert de Weert ging met hem mee. Enkele ronden later ging Jaap v. d. Burgt dit tweetal achterna, ging door en werd winnaar. Intussen had ook Otto de Weerd zich weten los te maken uit het peleton. Uitslag 1. Jaap v. d. Burgt, 50 ronden, (30 km) in 46 minuten. 2. Gert de Weerd op 20 m. 3. Otto de Weerd op 25 m. 4. Jaap Frakking (Adelaar). 5. Wout van 't Klooster. 6. R. Dijkman (Adelaar). 7. Adri Doekemeijer. 8. Nic de Vries (Pedaalridders). 9. Adri v. d. Burgt op één ronde. zal er in de De dingen pakken vaak heel anders uit, dan een leek denkt. Nemen we de „Hollandfahrten" waarover dins dag in ons blad een redactioneel ar tikel stond. Ik heb altijd het gevoel gehad, dat de boter- en koffie-uitvaart naar onze oosterburen door onze regering met zeer lede ogen werd getolereerd en alleen maar kon geschieden omdat de douanevoorschriften niet waterdicht waren. Met mijn lekeninzicht in boter en koffiezaken vond ik dit ook min of meer voor de hand liggend, want se dert jaar en dag worden we periodiek vergast op wildwest verhalen, die wer kelijkheid werden in de strijd van onze douane tegen de mannen, die roombo ter in gepantserde auto's de grens over wilden brengen. Intussen was de hoeveelheid, die de Duitsers in boodschappentassen per dag over onze grenzen voerden, ettelijke malen groter dan de inhoud van de grootste vrachtauto. Dus, dacht ik, on ze regering laat dat „kleine beetjes tegelijk" alleen maar toe, omdat ze er niet-s afdoende tegen weet te beginnen. Maar dat pakt nu allemaal heel anders uit dan ik dacht. Nu is het niet onze regering, maar de Duitse, die een eind poogt te maken aan die boteruitvoer. En nu komt het gekke onze regering is daar ontstemd over. Daar snap ik nou toch echt niets van. Tot in een dodelijke jacht smokke laars achterna zitten en nu kwaad wor den als iemand daarbij komt helpen. Met evenveel recht zou Duitsland kwaad kunnen worden, omdat ik geen foto toestel, radio of televisie uit Duitsland vrij naar ons land mag meenemen. Boter en koffie zijn in Duitsland stuk ken duurder dan bij onsomgekeerd betalen wij hier nogal het een en an der meer dan in Duitsland voor alle technische apparatuur wordt gevraagd. Iedere regering heeft evenveel recht tot boos worden in gelijke gevallen en wij hebben geen enkel recht dit boos worden voor ons zelf te reserveren. Het zal wel allemaal een beetje anders in elkaar zitten dan ik het nu zie, maar wanneer wij zoveel voelen voor een vrij grensverkeer wanneer het onze eigen bullen betreft, zullen wij er iets tegen over moeten stellen. H. OEKMAN. Start bij ho- Hooglandse polder het kampioenschap „lange afstand" verreden worden. D'e start is om 13 uur. Heel debuteerde. i gn bromfietsen (38 km) Het was de eerste van 64 wedstrijden Duin. en daarmee vestigde deze rustige en kundige halfspeler een record, dat waar- J.B.T.B. WINT WISSELBEK.ER. schijnlijk nooit gebroken zal worden. jn Achteveld heeft de voetbalploeg van MEDISCHE DIENST. Tot 1938 speelde hij bijna onafgebroken j b.T.B. de wisselbeker gewonnen, in het komende weekeinde wordt de in het Nederlands elftal. Nooit zag men beschikbaar gesteld door de kring artsendienst waargenomen door dok van Van Heel een onsportiviteit, zelfs Amersfoort. ter J. Kuypers, Middel wijkstraat 34, tel. niet als zijn tegenstanders zich lieten gr namen elftallen uit Hamersveld, 2815 en door dokter J. C. Rip, Soes- verleiden tot minder prettige daden, Hoogland, Hooglanderveen, Soest en terbergsestraat 16, tel. 2423. wanneer ze moesten ervaren dat ze te- Achteveld deel. Soest won met 2-0 van Geopend is apotheek „Soestdijk", Van gen de Nederlandse aanvoerder weinig in Hoogland en met 2-1 van Hamersveld. Weedestraat. Er zijn al veel woorden vuil gemaakt aan het slijk der natie, dat met een modewoord „nozem" genoemd wordt. Maar er zijn weinig daden gevolgd, om het euvel van de straatslijperij en de straatterreur paal en perk te stellen. Nu 8 Haagse vlerken terwille van de kalverliefde van een 14-jarig nozum- zusje met hun knetterende bromfiet sen een ongewenste „minnaar" klem reden en deze weerloze jongen zodanig sloegen en schopten tot hij dood moest worden weggedragen, zal er misschien ook bij de minister van justitie en bin nenlandse zaken een belletje rinkelen, dat er wel wat weinig toezicht is. In de grote steden des lands kampt de politie reeds jaren met een tekort aan honderden agenten. Ook in kleine re plaatsen doet zich al het euvel aan een onvoldoende bewaking gevoelen. Zolang de overheid elders goed geld over de balk werpt en bij de politie wil bezuinigen, zal de burger onvol doende beveiligd zijn tegen zijn eigen nageslacht. Als wij de gewelddaden van de kwaad willige jeugd willen tegengaan voor dat deze uitgroeit tot gangsters, moe ten a) de salarissen omhoog van het la ger politiepersoneel, waardoor meer toeloop komt tot ons bevoegd gezag b) de keuringseisen tijdelijk worden ver laagd, zodat b.v. brildragers niet lan ger behoeven te worden afgewezen (ondanks opleiding politieschool c) de reservepolitie te worden ingescha keld voor actieve dienst. Weigert de regering deze noodzake lijke maatregelen ter bescherming van lijf en goed, dan blijft ons niets an ders over dan opnieuw vrijwillige bur gerwachten te formeren, die de vrijheid krijgen om de ploerten, de plunderaars en het spijkerbroek-spektakel zonodig met de gummistok uiteen te slaan. K, A

Soester Courant | 1959 | | pagina 1