Het voorspel* SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. 37e JAARGANG No. 63. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 6. Op 23 augustus 1939 sprak Winston Churchill en hij zei „Ik beschouw de positie, waarin wij verkeren als ern stig. Zij heeft veel weg van de toe- starld van het vorig jaar, met dit ver schil, dat er dit jaar geen wegen voor een terugtocht openstaan. Wij hadden geen verdragsverplichtingen ten op zichte van Tsjecho-Slowakije, maar nu hebben wij een volledige garantie aan Polen gegeven. Ik acht oorlog niet ze ker, maar als men alleen rekening moet houden met de Duitse bewapening en met de onmetelijke concentratie van mensenmateriaal, wapens en munitie, die thans plaats heeft en de toon van de door de regering gecontroleerde pers, en de redevoeringen welke partijleiders houden, dan is er maar één conclusie mogelijk, namelijk, dat het ergste zal gebeuren en wel spoedig. Als mijn woor den Adolf Hitier bereiken, dan zou ik hem willen zeggen Houd een ogen blik op en overweeg, voor gij de sprong in het verschrikkelijke onbekende doet, of uw levenswerk, dat bestaat uit het opheffen van Duitsland uit een positie van vernedering en nederlaag, niet het gevaar loopt voorgoed vernietigd te worden. Ik wilde dat ik Hitier kon overtuigen van het feit, dat de Brit se natie en voorzeker ook het Britse Empire aan het eind van haar geduld is gekomen. Wij hebben keer op keer toegegeven en telkens berust in ver brekingen van plechtig gegeven belof ten en plechtig gesloten verdragen. Hitier zou een grote vergissing begaan, als hij zichzelf wijsmaakte, dat al dit retireren enkel maar het resultaat was van lafheid en ontaarding. Wij weten dat ons lijden zeer hard zal zijn, maar wij zijn vastbesloten niet afzijdig té "blijven aTs "augisaals van de zijde der nazi's een daad van geweld ondernomen zal worden, die tot een oor log leiden kan". Adolf Hitier zat in Bergtesgaden, toen Churchill deze rede uitsprak en de volgende dag ging hij naar Berlijn. Hij landde op het vliegveld Tempelhof en wachtte daar op zijn minister van bui tenlandse zaken, Joachim von Ribben- trop, die terugkwam uit Moskou, trots op het eclatante succes dat hij daar be haald had. De ontmoeting met zijn Führer was bijzonder hartelijk en Hit- Ier noemde hem een tweede Bismarck. In de middag bezocht Neville Hender- son, de Engelse gezant, de Führer om hem ervan op de hoogte te brengen, dat een actie van Duitsland tegen Po len de oorlog met Engeland zou be tekenen. Hitier beloofde gouden bergen als men hem de vrije hand zou laten in het oosten, maar Henderson gaf niet toe. Bij zijn vertrek nam hij afscheid van Hermann Göring, van wie hij ge loofde, dat hij nog de minst onfatsoen lijke Nazileider was. Göring gaf hem de verzekering, dat het niet zijn schuld zou zijn als er oorlog kwam en waar schijnlijk heeft Henderson dit ook ge loofd omdat Hermann wel eens de in druk kon wekken een goedmoedige dik zak te zijn. Ze scheidden met een hand druk en er wordt gezegd dat zich drie jaar later een merkwaardig feit heeft voorgedaan, waaruit inderdaad zou kunnen blijken dat Henderson en Gö ring als vrienden gescheiden zijn, op een moment dat de dikke rijksmaar schalk nog een beetje gezond verstand had. Dat verloor hij al gauw toen de krijgssuccessen van Duitsland voor een deel aan hem toegeschreven werden. Dit is de legende Neville Henderson overleed in december 1942 en hij werd begraven in Sussex, niet ver van zijn landgoed, in een dunbevolkt deel van Engeland. Tijdens de rouwplechtigheid in de kleine dorpskerk, waarachter de begraafplaats lag, moet een Duits ver kenningsvliegtuig van grote hoogte tot op enkele honderden meters boven de grond gedaald zijn, om, na het uit werpen van een krans, weer te stijgen tot de hoogte, die het mogelijk maakte buiten bereik van het afweergeschut terug te vliegen naar Berlijn. Op de krans moet gestaan hebben „Hermann Goering". Toen Henderson vertrokken was gaf Hitier het definitieve bevel tot de in val in Polen, die op de 25e augustus, 's morgens om 5 uur, zou plaats vinden. Kort daarop kwam de Franse gezant en hij kreeg hetzelfde verhaal te horen als Henderson. Daarbij werd hem drei gend onder ogen gebracht dat de over eenkomst met Moskou geen verdrag in theorie was, maar een realiteit van het grootste belang. „De gedachte, dat ik tegen uw land zal moeten strijden, drukt me buiten gewoon, maar ik moet handelen.", zei Hitier tegen de heer Coulondre en hij verzocht hem deze boodschap aan mi nister-president D'aladier over te bren gen. Natuurlijk zei hij er niet bij dat het bevel om de oorlog tegen Polen te beginnen al gegeven was. En dat bleek achteraf heel juist gezien, want een uur later was het weer ingetrok ken, na het bezoek van de Italiaanse gezant Attolico, die doodleuk kwam vertellen dat het de Duce erg speet, maar dat hij geen benzine genoeg had om zijn beminde as-partner te steu nen. Dat was natuurlijk een uitvlucht en het is waarschijnlijk, dat Mussolini eerder dan Hitier op de hoogte was van de ondertekening van het Engels-Poolse verdrag van bondgenoodschap. Hier van was hij blijkbaar zo geschrokken, dat hij de Führer in de steek liet en de benzine hiervan de schuld gaf. Hitier kreeg natuurlijk een van z'n be ruchte woede-aanvallen en de arme Attolico werd zo'n beetje de kamer af gesmeten. Onmiddellijk liet de Führer het bevel tot de aanval intrekken, want er moesten eerst besprekingen gevoerd worden met als onderwerp het verraad van Italië. Het zou niet het laatste ver raad zijn, maar dat wist Hitier toen nog niet. GEEN FEEST MEER. Enkele maanden geleden opende de V.V.V. het zomerseizoen met de Musi- caletta 1959 op het S.E.C.-terrein, waar aan door 4 muziekcorpsen en 3 drum bands werd deelgenomen. Het was een mooie avond, maar te weinig" mensen kwamen kijken. Enkele weken later vond in het open luchttheater een bonte avond plaats waaraan vele Soester verenigingen dfeelnamen en waaraan Mieke Telkamp, Guus Jansen en Piek Ekel medewer king verleenden. De belangstelling viel niet mee, maar het kon er net mee door. Een herhaling van deze avond werd een gering succes, zodat de V.V.V. be sloten heeft deze zomer niets meer te organiseren. Dus geen show van oude auto's, die nog op het programma stond en geen grote sluitingsavond. Zaterdag was de laatste kindermiddag en daarmee is het feesten gedaan. S.E.C. SPEELT VRIENDSCHAPPELIJK TEGEN O.V.V.O. De Amsterdamse tweede klasser O.V. V.O. was zondagmiddag op bezoek bij S.E.C. voor het spelen van een oefen wedstrijd en doordat tegen het einde van de wedstrijd een speler van S.E.C. in eigen doel trapte, ging de strijd verloren met 1-2. De Amsterdammers waren beslist niet sterker, alhoewel hun combinatiespel stukken beter was dan dat van S.E.C. De achterhoede van S.E.C. was er goed in en hierdoor was de O.V.V.O.-voorhoede machteloos. Na tien minuten wist de midvoor van de Amsterdammers Adams te passe ren, maar daarmee hadden ze ook alle kruit verschoten. De voorhoede van S.E.C., waarin enige jonge spelers wa ren opgesteld, bracht er niet veel van terecht. Rust 0-1. De bal was juist afgetrapt voor de tweede helft, toen midvoor Wout de Bruin van S.E.C. zich vrij speelde en met een uiterst laag schot de stand op gelijke voet bracht. O.V.V.O. probeerde steeds de vleu gelspelers in het spel te betrekken, maar de beide Backs Roel ten Hove en Jan v. d. Valk, met spil L. Rutten- berg aan het hoofd, grepen steeds op tijd in en voorkwamen erger. Er was voor O.V.V.O. geen doorkomen aan, maar aan de andere zijde kreeg de S.E.C.-voorhoede ook geen schijn van kans. Het zag er naar uit, dat met een gelijk spel genoegen moest worden ge nomen, hetgeen feitelijk ook de juiste verhouding was geweest. Linkshalf Huying van S.E.C. dacht er anders over en een paar minuten voor tijd schoot hij de bal, bij een O.V.V.O.-aanval, in eigen doel. 1-2. Hierbij bleef het en on danks de nederlaag is het voor S.E.C. een goede oefenpartij geweest. S.E.C. 2 speelde zondag een wedstrijd tegen de vierde klasser Midlandia uit Utrecht, welke gewonnen werd door S.E.C. met 2-1 na strafschoppen. Dit elftal moet a.s. zondag uitkomen tegen Vreeswijk. De S.E.C.-combinatie boekte een 3-0- overwinning op de Victoria-combina- tie uit Hilversum. VARIÉTÉ-FESTIJN. Zaterdagmiddag is door de V.V.V. in het openlucht-theater, voor het laatst in het seizoen, een kindermiddag gege ven met goochelen, akrobatiek, een ma rionetten-theater en de opvoering van een sprookje. Er was een hondje dat rekenen kon en een rol vervulde in het sprookje van Assepoester. En natuurlijk was er ook een clown, waarom heel erg gelachen werd. De middag werd door de heer A. G. Terhorst geopend namens de V.V.V. Er waren ruim 700 kinderen, die genoten hebben van een prettige middag. B.D.C. WINT EIGEN TOURNOOI. Zondagmiddag werd het voetbaltour- nooi voortgezet. Eerst kwamen de twee elftallen van Actif en K.V.V.A. binnen de krijtlijnen voor de 3e en de 4e prijs. Actif 2 won met 2-1. Daarna B.D.C. 2 tegen Bilthoven 2. Met 2-1 wisten de reserves van B.D.C. te winnen. D'aarna bonden de eerste elftallen van Actif en Bilthoven de strijd aan voor de 3e en 4e prijs. Bilthoven toonde zich ver de meerdere van Actif en won ten slotte met 3-0. In de finale hadden zich vorige week geplaatst K.V.V.A. 1 en B.D.C. 1. Dit is een wissel va lige strijd gewor den, waarbij legio kansen verknoeid werden. K.V.V.A. was niet compleet en somtijds was B.D.C. geheel in de meerderheid. In de 20e minuut mocht rechtsbuiten Toon van Megen een vrije schop nemen. De bal was zo zuiver geplaatst, dat deze via de bovenlat in het K.V.V.A.-doel v irdween. 1-0 voor B.D.C. Tot de rust bleef cAze stand gehand haafd, alhoewel beide doelen geregeld in gevaar verkeerden. Een pluim ech ter voor beide keepers, die steeds re soluut ingrepen. Na de hervatting maar wat heen en weer getrap. De midvoor van K.V.V.A. dachten we gelijk te zien maken, toen hij alleen voor keeper Roest kwam te staan. Zijn schot ging echter huizen hoog over. Na 20 minuten kwam J. Westerveld ook in vrije positie voor de keeper van K.V.V.A., maar zijn schot ging rake lings naast. Drie minuten later wist rechtsbuiten B. van Wegen de gelijk maker te scoren, waarbij de bal ge heel rechts ineens in het B.D.C.-doel vloog. 1-1. Na dit doelpunt heeft het er even be denkelijk uitgezien voor B.D.C. want K.V.V.A. zette alles op alles om de overwinning te behalen. De B.D.C.- achterhoede hield echter stand en wist het spel weer te verplaatsen naar de K.V.V.A.-helft. In de 34e minuut liep J. Westerveld op een ver naar voren geplaatste bal door en terwijl de kee per uitliep, bracht hij met een boog- balletje de stand op 2-1 voor B.D.C. K.V.V.A. kwam telkens terug, maar zoals gezegd, de hechte B.D.C.-verde diging wist van geen wijken en toen de scheidsrechter voor het laatst floot had B.D.C. zijn eigen tournooi gewon nen, waardoor de „Zilveren Ploeg" in Soest bleef. Het eindresultaat is 2e elftallen 1. B.D.C. 2. Bilthoven. 3. Actif. 4. K.V.V.A. Ie elftallen 1. B.D.C. (beker en zilve ren ploeg). 2. Bilthoven, beker. 3. Actif, lauwertak. 4. K.V.V.A. De voorzitter van B.D.C., de heer H. A. Butzelaar, reikte de prijzen uit. Hij was blij, dat B.D.C. de hoofd prijs gewonnen had, waaruit blijkt, dat beide elftallen goed gespeeld hebben, doch hij had graag gezien dat een van de bezoekende verenigingen de Zilveren Ploeg in hun bezit had gekregen. Hij dankte voor de deelname. LANGE AFSTANDKAMPIOENSCHAP VAN TEMPO. Zondagmiddag werd, onder prachtige weersomstandigheden, het lange af standkampioenschap verreden in de Hooglandse polder, over een afstand van 120 km. Om 13 uur gingen 11 renners van start, om uit te maken wie zich kampioen mocht noemen. De pech begon voor O. de Weerd al in de tweede ronde, maar M. v. d. Broek stond direct een wiel af, waardoor De Weerd in de volgende ronde weer aansluiting had met het peleton. J. v. d. Burgt en A. v. d. Burgt profiteerden van die lekke band en gingen er tussenuit. J. v. d. Burgt had pl.m. 400 m. voor sprong in de tweede ronde, welke hij vergrootte tot een halve minuut in de 4e ronde. Op 33 sec. volgde v. d. Broek in de 5e ronde, waarmee de voorsprong op het peleton op 49 sec. werd gebracht. Een onwillige knie was de oorzaak dat Z. Koelewijn in de 7e ronde opgaf. In de 8e ronde staakte O. de Weerd de strijd en in de 12e ronde M. v. d. Broek na 60 km gereden te hebben. J. v. d. Burgt vergrootte zijn voorsprong op zijn aanvallers G- Ruttenberg en A. v. d. Burgt tot 1 minuut 50 seconden. Inmiddels hadden A. Doekemeijer en W. v. 't Klooster de strijd gestaakt en kwam G. de Weerd op 1 ronde achter stand. G. de Weerd en J. Laseur pak ten het wiel van J. v. d. Burgt en gin gen met hem mee. In de 20e ronde wisten G. Ruttenberg en A. v. d. Burgt hun achterstand te rug te brengen van 1 minuut 50 sec. tot 30 sec. In de volgende ronde troffen we G. Ruttenberg en J. en A. v. d. Burgt op kop en op 1 ronde achterstand G. de Weerd. Op 2 ronde volgde A. Post. De rivalen bleven tot het einde bij elkaar, zodat de eindsprint moest beslissen wie zich kampioen mocht noemen. Uitslag 1. A. v. d. Burgt, 3 uur 24 min. 27Vs sec. met een gemiddelde van 35,2 km. 2. J. v. d. Burgt. 3. G. Ruttenberg. 4. G. de Weerd op 1 ronde. 5. J. Laseur op 1 ronde. 6. A. Post op 2 ronde. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 258 biggen in prijzen van 48,tot 70, en 5 drachtige zeugen van 350,— tot 540,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoedereieren van 13, tot 14,Middenprijs 12,50. Prijs per kg. ƒ2,18 op basis van 62 gr. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost verzonden worden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Montferland 26 aug. Australië s.s. „Bendigo", 24 aug. Australiës.s. „Arabic 29 aug. Brazilië s.s. „Albireo", 25 aug. Brazilië m.s. „Graveland", 29 aug. Canada m.s. „Byklefjell", 24 aug. Canada s.s. „Kamperdijk", 27 aug. Canada s.s. „Atlantic", 28 aug. Chilivia New York, 23 en 28 aug. Indonesië m.s. „Karachi" 27 aug. Ned. Antillen m.s. „O. Nassau", 25 aug. Ned Nw. Guineam.s. „Karachi", 27 aug. Suriname m.s. „Charis 25 aug. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 29 aug. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkanto ren. PUZZELTOCHT. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin door Jeugdwerk „Soestdijk een puzzeltocht voor rijwielen, bromfietsen, motoren en auto's wordt aangekondigd. DENNENBOS IN BRAND. Gisteravond, omstreeks half zeven, werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een vrij ernstige bosbrand. Onder- commandant J. F. Groart liet onmiddel lijk groot alarm geven, waarna de brand weer spoedig ter plaatse was met twee hogedruk nevelspuiten en een materiaal wagen. De brand bleek te woeden in een per ceel jonge dennen en heide, waarin de vlammen hoog oplaaiden. Met vijf stra len werd het vuur aangepakt, waarna de vlammen spoedig waren gedoofd. De nablussing vergde nog geruime tijd. On geveer 2.500 vierkante meter natuur schoon ging verloren. 's Middags, omstreeeks drie uur, rukte de brandweer uit nadat de brandwacht van de U.B.V. een rookkolom had waar genomen in het landgoed Pijnenburg. Een onderzoek wees uit, dat er geen brand woedde, zodat de rookontwikke ling, die ook door anderen was waar genomen, vermoedelijk werd veroor zaakt door vuilverbranding. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37 der Woningwet brengt ter algemene kennis dat vanaf 26 augus- We weten natuurlijk allemaal wel, dat een van de grote problemen van deze tijd is het bouwen van een voldoende aantal woningen voor jonge mensen die willen trouwen. Wie eens jongelui wil aanhoren, waar van pa en ma niet in de gelegenheid zijn voldoende geld op tafel te leggen om een huis te kopen, zal verhalen ho ren waarbij je een schuldig gevoel krijgt zelf wél een gerieflijk huis te bezitten. D'e meeste verhalen kennen we zij blijft bij haar ouders en hij bij zijn ouders in afwachting van een toe te wijzen woning wonen in niet veel meer dan een kippenhok, waarbij je iedere dag boven het hoofd hangt dat de gemeente ingrijpt op kamers, waardoor de jonge lui vaak krom moeten liggen, of zodra er kinderen komen, grote moeilijkheden met verhuurder, soms met het mes op tafel. Vorige week sprak ik een totaal ge deprimeerd jong stel. Ze woonden in derdaad, maar vraag niet hoe. Zij wa ren op een huis afgeweest, maar daar moesten zij vanaf zien, want al had den zij dan ook wat bij elkaar gespaard, er was te veel aan het huis te doen voor het weer in bewoonbare staat was. En dat kon bruin niet trekken. Een ken nis had hun daarna het advies gegeven eens te gaan praten over de mogelijk heid van aankoop van een huis via de Spaarkas van Nederlandse Gemeenten. De eerste informatie, bij de verkeerde persoon helaas, opende prettige perspec tieven en zij waanden zich over een poosje al in het bezit van een eigen huis. Toen zij echter bij de man kwamen die het wel allemaal precies voor hun uit de doeken kon doen, werd alle opti misme de bodem ingeslagen. Toen bleek, dat de Spaarkas alleen met mensen in zee gaat die minstens 100,per -week verdienen, waarbij de inkomsten van man en vrouw niet worden samengeteld (dat doet de belasting wel) en dat ver diensten uit snabbeltjes en karweitjes niet meetellen. De zoveelste tegenvaller, want, al is hij een prima vakman, 100,in de week verdient hij niet en mag hij niet ver dienen van zijn C.A.O. Het is met het oog op onderhoud, rente verlies etc. te begrijpen dat de Spaarkas ergens een grens moet stellen, maar deze grens sluit het grootste gedeelte van de jonge werknemers uit van een huis. Dit is, naar mijn gevoel, niet helemaal zoals het behoorde te zijn en het ware te wensen, vooral omdat huurwoningen in lagere prijsklassen in een te traag tem po verrijzen, dat de Spaarkas voorwaar den kon samenstellen, waaraan iedere arbeider kan voldoen. Een eigen woning is voor velen een rijk bezit en vaak een stimulans voor verantwoordelijkheid en levenshouding. H. OEKMAN. tus a.s. ter gemeentesecretarie gedu rende vier weken voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp partieel uit breidingsplan regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Talma- laan en de Dalweg. Gedurende een termijn van vier we ken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Soest, 25 augustus 1959. WEDEROPBOUWYVET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel" te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het uitbreiden van de onder dat bestuur staande school voor U.L.O. op het perceel gelegen aan de Prins Bernhardlaan hoek Pieter de Hooghlaan, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie H, nummer 6902, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der ge meente gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. In verband daarmede stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 25 augustus 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1