PERU, LAND MET GEHEIMZINNIG VERLEDEN. G A. P. Valkenet Smit s Leesbibliotheek UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL TWEEDE BLAD Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, UW JUISTE ADRES SOEST. GARAGE „DE SOESTER" steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soëst - Merelweg 10 - tel. 3258 „Breng uw vakantie aan het lieflijke Titicacameer door", „Bezoekt Cuzco, de hoofdstad der Inca's", „Bewonder Ma- chu-Picchu", op deze wijze nodigen de aanplakbiljetten u tot een bezoek aan Peru uit. Terwijl de Spanjaarden tij dens hun heerschappij alles deden, om elke herinnering aan de Incatij d te vernietigen en in vergetelheid te doen raken, zo zijn de vreemdelingenexperts van de republiek Peru voortdurend be zig uit de oude ruïnes munt te slaan. Het Peru van vandaag is een rijk land met veel armen. De helft van zijn be woners zijn raszuivere Indio's, waar van driekwart lezen noch schrijven kan. Hun levensstandaard te doen stij gen, dat is het moeilijkste probleem van Peru. De nakomelingen van de Inca's zijn het proletariaat van het land dat hun eens toebehoorde. Eens onmetelijke schatten. Onder de Incaheerschappij van de 12e tot de 15e eeuw na Chr„ waren verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 Peru's onmetelijke schatten spreek woordelijk. Als Spaans vice-koninkrijk vulde Peru de staatskas van de verove raars. De onderwerping van de Inca's is een van de avontuurlijkste en bloe digste hoofdstukken in de geschiedenis van de mensheid en toch weten we per slot van rekening niet erg veel over Gezicht op het Paleis van Justitie van Lima, welks geweldige bouw het Plein van de Republiek beheerst. trouwend. Zij beschouwen zich als de beschermers van de oude heiligdom men en zien in de wetenschapsmen sen niets meer dan opvolgers van de Spaanse onderdrukkers. De meningen over de Indio's, zoals men ze van de blanke bewoners van Peru In de ruïnestad Cuzco. De trappen en muren stammen uit de bloeitijd van het Incarijk. dat geheimzinnige volk, want het ken de geen schrift en dus zochten de ge leerden tevergeefs naar aantekeningen. Voor de oudheidkundigen is Peru nog een vrijwel onondekt land. In 1911 ontdekte de Amerikaan Bingham door een toeval de ruïnestad Machu Picchu. Thans weet men, dat in de meest be roemde Inca-stad de eerste Incakoning regeerde. Maar lange tijd voor hem, De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, zit ting ten Gemeentehuize alhier. tegen het begin van de christelijke jaartelling, moet Machu Picchu de re sidentie van machtige heersers zijn ge weest. De Indio luiert, steelt, drinkt en liegt. Bijna elk jaar gaan nieuwe expedities op weg, die naar Incasteden in het hoogland van het Andesgebergte zoe ken. Op de medewerking van de Indio's kunnen ze daarbij zelden rekenen, want de roodhuidige mensen zijn zeer wan- vakman voor Uw kleding Nederhom den Berg - V/..- Bornhijm Torenweq 13 - fel. 02945 545 Bussum - Melkweg 11 -''tel. 9705 te horen krijgt, zijn alles behalve sprookjesachtig. De Indio, zo heet het, is lui, drinkt graag, steelt en liegt. Behandelt men hem goed, dan legt hij dat als zwakte uit. Enige zin voor eigen bezit heeft hij niet. Het indianenvraagstuk is daarom moei lijk. Desniettegenstaande is men het er over eens, dat het ergens moet wor den opgelost, want het land is 3 maal zo groot als Frankrijk en een verre gaand onontsloten gebied. De helft van de 10 miljoen inwoners zijn Indio's. Zou het gelukken hen tot Peruanen die niet weten dat ze Peruanen zijn. Van het in Zuidamerika zo wijd ver breide anti-amerikanisme vindt men in Peru nauwelijks een spoor. V.S.-kapitaal vindt er een open deur. Dat geldt in het bijzonder voor de aardolie- en ertsindustrie, die met hulp van Amerika een grote opkomst kregen. Peru is de grootste exporteur van bis- muth en bezit een van de grootste va- nadium-mijnen van de wereld. Beide metalen zijn voor hoogwaardige staal- producten als legeringsmiddel van het grootste belang. Zoals Canada het noorden als land van de toekomst ontdekt, zo is Peru bezig het oostelijke junglegebied te ontslui ten. Deze ontwikkeling staat evenwel nog pas aan 't begin. Het ontbreekt er vooral aan wegen. Hout, rubber en aaardolie zijn de rijkdommen van dat gebied. De bewoners leven er ver ver wijderd van de beschaving. Zij weten dikwijls niet eens, dat ze eigenlijk Pe ruanen zijn en dat de hoofdstad Lima heet. De naam van de president heb ben ze nog nooit gehoord. Koerier snelde 500 jaar geleden over wegennet van 16.000 km. Voordat de Spanjaarden in het land kwamen, was Cuzco de hoofdstad van het Incarijk. Daar resideerde de opper ste Inca, de heer over een straf geor- die plaats door een diepe kloof. Als bouwmaterialen gebruikten de Inca's niets anders dan touwen uit planten- vezels. Eerst in 1890, toen het Incarijk nog slechts een legende was, werd de brug weggespoeld. Henry Meiggs gaf eens tegenover vrien den toe, dat hij de prestaties van de Inca-ingenieurs voor ogen had, toen hij besloot een spoorweg door Peru dwars over de Andes te bouwen. Zijn tijdgenoten meenden, dat hij waan zinnig was en in een gekkenhuis thuis hoorde. Toen hij stierf, was men met de aanleg begonnen, maar eerst 15 jaren later reed de eerste trein van de „Oroya-spoorweg". Het is vandaag de dag nog de hoogste normaalspoorweg ter wereld. Zeven uur narigheid voor 20, Zeven uur duurt de reis van de kust, het beginpunt, tot.het eindstation hoog in de Andes. De hele plezierrit kost omgerekend nog geen twintig gulden. Boze tongen beweren, dat de prijs, gemeten aan de narigheid, die men moet ondergaan, altijd nog rijkelijk hoog is. Inderdaad moet men sterke zenuwen hebben, als men deze reis wil door staan. Het spoor ligt vlak langs lood rechte afgronden, voert over kloven, waarvan men de bodem nauwelijks ont dekken kan en gaat naar hoogten, waar in de zuurstof zo schaars wordt, dat de kondukteur met zuurstofflessen door de kompartimenten gaat om de reizigers van „lucht" te voorzien. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De trein heeft een comfortabele eet- wagen, maar noch Amerikaanse toe risten, noch de paar Europese reizigers kunnen waardering voor de kok op- brengen. „Ik doe erg mijn best," zegt deze ,„en ik ken zowel de Amerikaanse als de Europese keuken, maar mijn overzeese gasten hebben gewoon geen eetlust." - Geen wonder D'e grootte in de tegenstellingen in dat land spiegelt zich misschien het duidelijkst af in het lot en de levens gewoonten van de vrouwen. In Lima ziet men naar de laatste Parijse mode geklede vrouwen, wier levensinhoud grote partijen en gezelschappen zijn. 's Nachts ontmoet men in de straten van Lima Indiovrouwen die voor zich zelf en hun jonge kinderen een stille hoek zoeken waar ze kunen slapen - slechts een paar honderd meter van de prachtige hotels verwijderd, waar in men zich druk maakt, of het voor naam is of niet, om naar Miami of Nice met vakantie te gaan. Op een van de mooiste pleinen van Lima staat het gedenkteken van de Argentijnse generaal José de San Martin. Hij bevrijdde Peru van de heerschappij van de Spanjaarden. Zijn sterfdag wordt elk jaar feestelijk her dacht. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959. kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werkking op uw bloedzui verende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlossing al gauw. veroverde en de feestelijkheden ter ere van de Argentijnse generaal, die het land bevrijdde, de kunstwerken van de Inca-ingenieurs en de realistische, maar eens naar de fantasie verwezen dromen van de Amerikaan Henry Meiggs, de zelfvoldaanheid van de Mestiezen en de duldzaamheid van de Indio's, dat alles bij elkaar is Peru. Steenhoffstraat 15A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Binnenplaats van een huis in Lima. productieve arbeid te bewegen, dan zou het er met de economie van Peru beter voorstaan. Sedert drie jaren is Manuel Prado Ugarteche president van Peru. Ge durende de kiesstrijd had hij beloofd de uitgaven voor het leger te vermin deren. Na zijn overwinning evenwel waren de Peruanen niet weinig ver baasd, want hij sloeg de defensie-uit gaven nog hoger aan. Sindsdien treu ren vele Peruanen over de vorige president, de dictatoriale generaal Odria, die het land weliswaar met strenge hand leidde, maar die ook zeer veel voor de vermindering van de sociale spanningen heeft gedaan. Indio-vrouwen bij het opwinden van zelfgesponnen wol. Indio-boten op het Titicacameer. ganiseerd staatsbedrijf. Ook hij wist al, dat de berichtgeving in een centra listische staat van doorslaggevende be tekenis was. Hij liet 16.000 kilometer wegen aanleggen. De meesten daarvan waren 6 tot 9 meter breed en dat in een tijd, toen er nog helemaal geen auto's waren. Desniettegenstaande kan men van de Inca's de bewondering voor hun orga nisatie wel begrijpen, als men weet, dat voor meer dan 500 jaar een bevel van de Inca-heerser binnen 5 dagen de meest afgelegen hoeken van het land bereikte. Een geraffineerd systeem van estafet telopers maakte deze prestatie mogelijk. De koeriers van de opperste Inca had den op alle wegen „voorrang". Zij kon den andere verkeersmiddelen en rij dieren „requireren". Nog tegenwoordig verwonderen de in genieurs zich, hoe de bruggebouwers van de Inca's het voor elkaar kregen, het 45 meter brede dal van de Apuri- mac te overspannen. De rivier jaagt op voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 Om Lima's stadskern groepeert zich de nieuwe stad met haar brede stra ten, de nuchtere moderne bouwwer ken en hotels. Daarin bespeurt men zeer sterk de Noordamerikaanse in vloed maar niettemin heeft Lima haar eigen karakter behouden. Traditie, klimaat en vele andere fac toren hebben het beschermd. Door de straten van de voorname stadswijken schuiven geruisloos glim mende luxe auto's. Hun eigenaars zijn meestal Mestiezen, kleurlingen, die op de Indio's met een verachting neer zien, zoals een blanke het nauwelijks zou kunnen opbrengen. Peru is een land tussen rood en blank en dat heeft niets met ideologie te maken, maar al leen met de huidskleur. Wie een schakering blanker is, die voelt zich meer dan zijn landgenoten, die een nuance donkerder zijn. Etiquette nóg strenger dan in Spanje. De haute-volée van Lima leeft nog steeds naar Spaans voorbeeld. Onder de upper-ten wordt de strenge eti quette, die zelfs in Spanje langzaam uit de mode raakt, gehandhaafd. De meest gelieide sport is het stierenge vecht en geen enkele bewoner van de hoofdstad zal verzuimen zijn overzeese gast met nadruk er op te wijzen, dat Peru het enige land van Zuidamerika is, waarin het stierengevecht nog vol gens de oude regels gevochten wordt. De verering van Pizarro, die het land met het zwaard voor de Spanjaarden] ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE DUINKIKKERS. In het Soester Natuurbad werden dins dag onderlinge wedstrijden gehouden voor de leden van de Duinkikkers. De uitslagen zijn Meisjes tot 12 jaar, 25 meter rugslag; 1. M. C. Thie 28.3. 2. N. v. Kerssen 30.3. 3. I. Batstra 30.4/5. Meisjes tot 12 jaar, 25 meter schoolslag 1. M. C. Thie 26.6. 2. A. v. Kerssen 27.4. 3. P. E. Dekker 27.7. Jongens tot 12 jaar, 25 meter rugslag. 1. P. Rip 24. 2. K. Raatsie 25.1. 3. E. J. Rietveld 30.2. 4. R. Kluen 30.5. Jongens tot 12 jaar, 25 meter schoolslag 1 P. Rip 26. 2. K. Raatsie 26. 3. E. J. Rietveld 26.9. 4. R. Kluen 28.2. Meisjas van 13 tot en met 16 jaar, 50 meter rugslag1. A. Swanink 48.1. 2. H. Copier 48.4. 3. T. Kraaykamp 50.4. Meisjes van 13 tot en met 16 jaar, 50 meter schoolslag1. A. Swanink 47.4. 2. H. Copier 49.1. 3. S. Kroder 50,4. Jongens van 13 tot en met 16 jaar, 50 meter rugslag 1. H. Stomp 37. 2. W. v. d. Bor 44. 3. C. v. d. Moren 48.1. Jongens van 13 tot en met 16 jaar 50 meter schoolslag 1. H. Stomp 48.3. S. R. Cloots 49.3. 3. J. Reuver 51.2. HUURT V DT)N...2<fN bij Smitsweg 19 Telefoon 3865 Tevens erkende Autorijschool. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door dok ter H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, tel. 2119 en door dokter J. H. A. Ru- pert, Nieuwerhoeksplein 10, tel 3189. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. LAATSTE ZOMERAVONDRIT VAN TEMPO. Woensdagavond heeft Tempo de laat ste rit van deze zomer verreden op het parcours Esdoornlaan. Uitlooppogin gen werden er vanaf het begin onder nomen, alles echter zonder enig re sultaat. R. Dijkman en Nic de Vries waren de eersten die een poging waag den daarna de gebr. v. d. Burgt. J. v. d. Burgt probeerde in de 21e en 27e ronde zich van het peleton los te maken en in de 33e ronde waren het A. Doekemeijer, W. v. 't Klooster en weer R. Dijkman. Wel kregen de gebr. v. d. Burgt en R. Dijkman een kleine voorsprong maar onder leiding van W. v. 't Klooster joeg het peleton achter de twee uitlopers aan totdat alles weer bijeen was, zodat een massaspurt de uitslag moest brengen. 1. J. v. d. Burgt, 50 ronden (30 km) in 46 min. 2. A. v. d. Burgt banddikte. 3. A. Doekemeijer 1/4 wiel. 4. Nic. de Vries (Pedaalridders) op lh lengte. 5. R. Dijkman (Adelaar) op 3/4 lengte. 6. J. Laseur. 7. W. van 't Klooster. 8. G. de Weerd op 1 ronde. 9. Z. Koelewijn op 2 ronden.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5