Het voorspel. SOEST. IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 65. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 J Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Slot. Snel gingen in de laatste drie dagen van augustus 1939 de boodschappen van de staatslieden van het ene land naar het andere. Snel en veelvuldig. Van Hitier naar Chamberlain, van Daladier naar Hitier, van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold naar de regeringen van Duitsland en Polen. En tenslotte van Hitier naar de Poolse president. Het was een ultimatum dat 16 punten bevatte en het belangrijkste was de eis tot dè onmiddellijke terugkeer van de vrije stad Danzig naar het Duitse rijk. Daarna zou een volksstemming onder toezicht van de grote naties gehouden worden. Verder regeling van de inge wikkelde kwesties van de Duitse min derheden in Polen. De Poolse regering voelde zich sterk met de steun van Engeland en Frank rijk in de rug en ging niet op de eisen van Hitier in. Neville Chamberlain sprak namens het Engelse volk op 31 augustus en hij zei „Wij verklaren na drukkelijk dat onze verplichtingen je gens Polen ten uitvoer zullen worden gelegd. Wij zijn bereid voor ieder ge beuren". Hitier heeft dat waarschijnlijk niet ge loofd en als hij even geaarzeld heeft, dan zal Von Ribbentrop hem wel ge zegd hebben dat Duitsland rustig Po len zou kunnen binnentrekken, zoals dat ook bij Rijnland, bij Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije gebeurd was. Op 31 augustus gaf Hitier voor de twee de maal het bevel Polen binnen te ruk ken en in de nacht van 31 augustus op 1 september overschreden de Duitse horden op drie plaatsen de Poolse grens om de zegetocht tegen het dappere Poolse leger te beginnen. Op 1 september hield Adolf Hitier in de rijksdag een rede, die van historische betekenis geworden is voor hen die de ineenstorting van het Duitse rijk mee gemaakt hebben. Hij wees erop hoe hij getracht had op vreedzame wijze de kwestie Polen inzake Danzig en de Cor ridor zelf op te lossen. Wanneer dit gebeurd zou zijn dan zou Polen wel genegen zijn tot vreedzame onderhan delingen. „Wij zullen zolang strijden, totdat de Poolse regering bereid zal zijn onze rechtvaardige eisen in te willigen. Ik zelf ben bereid elk persoonlijk offer te brengen en ik wil als steeds de eer ste soldaat van het Duitse rijk zijn. De strijd zal ons de overwinning moeten brengen. Ik zal het uniform niet uit trekken voor deze overwinning behaald is. Mocht het anders zijn, dan zal ik het einde niet beleven. Als ik mocht vallen dan zal Hermann Göring mijn opvolger zijn. Mocht hij vallen dan is Rudolf Hess zijn opvolger Als ook Hess uitvalt, dan zal een senaat de dapperste man tot zijn opvolger be noemen". Hitier bracht dank aan Italië en ver zekerde het Duitse volk dat een her haling van nov. 1918 uitgesloten was. Ruim vijf jaar zouden verlopen voor Hitier waar zou maken wat hij toen zei. Het einde zou hij inderdaad niet beleven. Göring werd niet zijn opvol ger, maar Admiraal Dönitz, want Ru- dolf Hess zat in Engeland en was vol- komen in de war. Eveneens op 1 september richtte Hit- Ier zich met een oproep tot de Duitse weermacht„De Poolse staat heeft de vreedzame regeling, die ik voorgesteld heb, afgeslagen. De Poolse regering heeft een beroep op de wapenen ge daan. De Duitsers in Polen worden met bloedige terreur vervolgd, van huis en hof verdreven. Een reeks van grens- schendingen, die voor een grote mo gendheid onverdraaglijk zijn, heeft, be wezen dat de Polen niet langer bereid zijn de Duitse grenzen te eerbiedingen. Om aan dit waanzinnige optreden een einde te maken, blijft mij geen ander middel over dan van nu af aan ge weld tegenover geweld te plaatsen. De Duitse weermacht zal de strijd om de eer en de levensrechten van het herrezen Duitse volk met harde vast beslotenheid strijden. Ik verwacht dat iedere soldaat, gedachtig aan de grote traditie van het eeuwige Duitse sol datendom zijn plicht tot het uiterste zal vervullen. Blijft U steeds, en in alle situaties bewust, dat gij de ver tegenwoordigers van het nationaal-so- cialistisch Groot-Duitsland zijt. Leve ons volk en ons rijk Op dezelfde dag eiste de Britse rege ring van Duitsland dat de troepen zou den terugkeren maar dat was natuur lijk tegen dovemansoren gesproken. Ook Frankrijk stelde deze eis. Het Duitse leger ging echter door en liep Polen onder de voet. Engeland en Frankrijk stelden een ultimatum aan Hitier maar deze bleek niet bereid in te gaan op de voorstellen. Warschau werd gebombardeerd en in Silezië we ken de Poolse troepen snel achteruit, gedwongen door de snelle opmars van de Duitse legers. Op 3 september 1939 verklaarden En geland en Frankrijk aan Duitsland de oorlog en daarmee was het voorspel ten einde. Nu begon het drama, dat meer dan vijf jaar de hele wereld zou bezighouden. Het drama, dat aan 35 miljoen mensen het leven kostte en dat eindigde met de ondergang van het derde rijk op 5 mei 1945. JAARLIJKSE COLLECTE VOOR HET KONINGIN WILHELMINAFONDS. De ontwikkeling van de medische we tenschap heeft de laatste tientallen jaren enorme vorderingen gemaakt. Zeer ernstige ziekten, die vroeger vele slachtoffers eisten, hebben hun vrees aanjagend karakter verloren. Dank zij de grote kundigheid van onze me dici, de uitvoering van nieuwe thera peutische methoden, verbeterde hygië ne en het beschikbaar zijn van een heel arsenaal van nieuwe geneesmid delen, hebben velen hun leven met tal van jaren zien verlengd. Voor deze vooruitgang op medisch ter rein kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. En het is zeker niet te veel van ons gevraagd, die dankbaarheid in een offer om te zetten. Daartoe krijgen wij van 31 augustus tot en met 5 septem ber de gelegenheid, wanneer voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding wordt gecollecteerd. Het koningin Wilhelmina Fonds, dat thans tien jaar bestaat, heeft de steun van iedere Nederlander nodig, want de wetenschap is helaas nog niet zo ver gevorderd, dat de oorzaken van kanker en de ware aard van de kan kercel bekend zijn. Wèl kan in een groot aantal gevallen reeds op doel treffende manier worden ingegrepen kan veel leven worden behouden, veel lijden worden verzacht. De medici en andere wetenschapsmen sen spannen echter hun uiterste krach ten in, ook deze gevreesde ziekte ge heel onder de knie te krijgen. Maar voor al dit tijdrovende en kost bare werk is geld, veel geld nodig. Het is geen kwestie van duizenden, neen, het gaat om miljoenen, vele mil joenen guldens. Onderzoekingen moeten op ruime schaal worden verrichtlaboratoria ge bouwd en van dure instrumenten voor zien ziekenhuizen moeten beschikbaar zijn deskundigen moeten worden opge leid en daarna in de gelegenheid ge steld hun onderzoekings- en gene- zingswerk onbelemmerd uit te voeren. Nogmaals daarvoor zijn miljoenen no dig. Laten wij dit jubileumjaar extra diep in onze beurs tasten. Er wordt van ons terecht een offer gevraagd. Laten wij geen dubbeltje in de bus stoppen, als het wel een gulden zou kunnen zijn. S.E.C. I—DONAR I EEN GELIJK SPEL. Zondagmiddag werd op het S.E.C.-ter- rein aan de Bosstraat een oefenwed strijd gespeeld tussen S.E.C. I en Do- nar uit Hilversum. Het S.E.C-elftal was samengesteld uit dezelfde spelers als in de vorige competitie met uit zondering van de linksback Ch. Jekel, die naar Australië gaat emigreren en deze werd vervangen door J. v. d. Valk. De wedstrijd begon met een aanvallend Donar, dat sterker en ook technisch beter spel liet zien. De achterhoede van S.E.C. plaatste slecht en kon niet verhinderen dat de midvoor van DonaT in de 12e mi nuut de stand op 0-1 bracht. S.E.C. kreeg wel enkele goede kansen, maar keeper Groen was in uitstekende con ditie. Het tweede doelpunt scoorde links buiten Albertsma na een snelle rush waarbij hij de gehele S.E.C.-verdedi ging omspeelde. Langzamerhand kreeg S.E.C. wat meer vat op het spel en kwamen enkele gevaarlijke aanvallen o.a. een schot van De Bruin dat juist naast ging Duyst die te hoog over het doel lepelde en een schot van Veldhui zen precies tegen de lat. Enkele minu ten voor de rust kwam Veldhuizen naar binnen, liep door op de bal die in het bezit was van de Donar-spil, kreeg de bal en passeerde heel rustig de kee per. 1-2. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft gingen beide elf tallen gelijk op en kwamen aanvallen over en weer. Maassen en Van Breu- kelen probeerden het met enkele har de schoten, doch het bleef bij pogen. Een kwartier voor het einde kreeg Veldhuizen de bal toegespeeld door van Breukelen, omspeelde twee Do- narspelers en loste op de rand van het strafschopgebied een hard schot dat hoog in de linker bovenhoek van het net verdween. 2-2. En met deze stand kwam het einde. KORFBAL. De korfbalvereniging S.T.C. I heeft zon dag een oefenwedstrijd gespeeld tegen Hilversum als voorbereiding voor de komende competitie, die op 13 septem ber begint. Het bleek dat de rust S.T.C. geen kwaad heeft gedaan, want on danks het meespelen van enkele nieu we krachten eindigde de wedstrijd met 5-5. Een goed resultaat tegen een ster ke tweede klasser. NIEUWE EIGENAAR VAN EEMLAND. Voor de vierde maal in vier jaar zal hotel Eemland een andere eigenaar hebben. Na de heer Bos, mej. Lolkus en mevr. S. M. Kreyne-v. d. Horst, zal de zaak vanaf 15 oktober in handen van de heer H. R. Krekel uit Hilversum zijn. De heer Krekel exploiteert sinds een tiental jaren Anna's hoeve te Hil versum voor zijn vader, die eveneens eigenaar van de Julianatoren te Apel doorn is. Het ligt in de bedoeling van de heer Krekel enkele verbeteringen aan te brengen en vooral aandacht te besteden aan de akkomodatie van de zaal die door vele Soester verenigingen voor hun uitvoeringen georuikt worden. J. VAN SCHAIK OVERLEDEN. Zeer plotseling is zaterdag j.1. te Utrecht overleden de heer J. van Schaik. De heer van Schaik was van 1 juni 1930 tot 1 oktober 1944 directeur van het bijkantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Soest. In die jaren heeft hij zich in Soest vele vrienden verworven. De heer Van Schaik vertrok uit Soest naar het kantoor der bank te Zwolle waarna in 1956 zijn benoeming volgde tot directeur van het kantoor der Ne derlandsche Middenstandsbank te Utrecht. De heer Van Schaik bereikte de leef tijd van vijf en vijftig jaar. De begrafenis zal op woensdag 2 sep tember om 3 uur plaatsvinden op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilt- hoven. STERRIT VAN TEMPO. Zondag namen 45 personen deel aan de door Tempo georganiseerde sterrit over 60 km, w.o. de 72-jarige V. ten Haaf uit Soest en de dames M. C. Koet uit Leiden en N. Meinster, W. Wildom en J. Wielema uit Zwanenburg. „Olympia" uit Amsterdam nam deel met 9 renners en legde beslag op de groepsprijs, een grote beker. De deelnemers moesten stempels op hun deelnemerskaarten verzamelen waaruit kon blijken, dat de 60 km was afgelegd. De eindcontrole was in de 'Vergulde Pollepel te Soestdijk. JAARLIJKSE GEITEN- EN BOKKENKEURING. Zaterdagmiddag is op een terrein aan de Klein Engendaalweg de jaarlijkse geiten- en bokkenkeuring gehouden, georganiseerd door de geitenfokver- eniging Soest. De opening werd verricht door de voor zitter dr A. J. W. Hagedoorn die de juryleden, de heer P. Bastiaansen uit Breda en de heer L. Post uit Eemnes en de arbiter Ir W. v. Oyen, Rijksvee- teeltconsulent uit Utrecht, verwelkomde. Bij de stamboekgeiten geboren voor 1957 werd de wisselbeker gewonnen door Ineke U 487 van H. Jaspers uit Amersfoort. De uitslagen warenIA Ineke U 487 van H. Jaspers, Amersfoort. 1B Gerrie U 431 van J. v. Woudenberg, Soest. IC Nellie U 418 van J. v. Wouden berg, Soest. 1D Bianca U 438 van A. J. W. Hagedoorn, Soesterberg. 2A Beli U 467 van J. Huisman, Soest. 2D Wil- lempje U 486 van G. Mosterd, A'foort. 3A Bimbo U 470 van A. J. W. Hage doorn, Soesterberg. 3B Sikkie U 503 van E. J. van Hornsveld, Soest. 3C Joke U 504 van J. Huisman, Soest. Stamboekgeiten geboren in 1957. 2A Jopie U 505 van G. v. d. Craats, Soesterberg. 2B Alie U 506 van J. Huisman, Soest. Oudere melkgeiten. 2A Corrie S 43 van J. Huisman, Soest. Eenjarige melkgeiten. IA Fiat S 86 van G. L. Zaadnoordijk, Soesterberg. 2A Ester S 80 van H. Ro- zeboom. Soest. 2B Truusje S 80 van E. J. v. Hornsveld, Soest. 2C Tanja S 100 van G. L. Zaadnoordijk. 3B Aag je B 66 van H. Jaspers, Amersfoort. 3C Willy II S 104 van B. v. d. Brink- Prins, Soest. Lammeren geboren voor 1-5-59. IA Nora 353 van G. J. Rozenboom, Soesterberg. 1B Petra S 123 van G. L. Zaadnoordijk, Soesterberg. IC Donna S 121 van G. L. Zaadnoordijk, Soester berg. 2A Ria F 846 van G. J. Rozen- boom, Soesterberg. 2B Aagje S 119 van G. Mosterd, Amersfoort. 2C Aaafje II S 120 van G. Mosterd, Amersfoort. 3A Ina S 91 R van H. Wegerif, Eemnes. 3B Binky van J. Gijzen, Hollandsche Rading. 3C Liesje S 114 van W. v. d. Bremer, Soest. Lammeren geboren na 1 mei 1959. IA Jacquline S 128 van G. J. Rozen- boom. 1B Shirley S 136 van L. J. van Zijl, Bunnik. 2A Geisha S 141 van G. L. Zaadnoordijk, Soesterb., 2B Irma S 142 van G. L. Zaadnoordijk, Soesterberg. 2C Lucie S 127 van G. v. d. Craats, Soesterberg. 3A Greetje S 138 van G. E. Lok, Baarn. 3B Wijsje S 143 van B. v. d. Brink-Prins, Soest. Bokken. IA Bas 137 van A. J. W. Hagedoorn, Soesterberg. 2A Adam S 125 van J. Huisman, Soest. 3A Hans S 122 van G. L. Zaadnoordijk, Soesterberg. Productieklasse 1958. 1. Bimbo U 470 van A. J. W. Hage doorn, Soesterberg, 29 pnt. 2. Joke U 504 van J. Huisman, Soest, 29 pnt. 3. Ineke U 487 van H. Jaspers, A'foort, 29 pnt. 4. Willempje U 486 van G. Mos terd, A'foort, 24 pnt. 5. Bianca U 483 van A. J. W. Hagedoorn, Soesterberg, 23 pnt. 6. Corrie S 43 van J. Huisman, Soest, 20 pnt. 7. Beli U 467 van J. Huisman, Soest, 20 pnt. 8. Alie U 506 van J. Pluisman, Soest, 17 pnt. 9. Nel lie U 418 van J. v. Woudenberg, Soest, 15 pnt. 10. Gerrie U 431 van J. v. Wou denberg, Soest, 14 pnt. 11. Jopie U 505 van G. v. d. Craats, Soesterberg, 7 pnt. ACCU GELEEND. De heer W. B. uit Soestdijk miste de accu uit zijn autov Deze was blijkbaar gestolen en hij deed aangifte bij de po litie. Enkele uren later zat de accu weer op zijn plaats. Blijkbaar even ge leend. AANBESTEDING. Namens burgemeester en wethouders van Soest werd maandag door de di recteur van Gemeentewerken aanbe steed het leggen van ca 600 meter rio lering, rond 125, in de F. C. Kuyper- straat, een gedeelte van de Korte Brink- weg en een gedeelte van de Lange Brinkweg. 12 inschrijvingen kwamen binnen. De uitslag was Verschuur's Aann. Bedr. Zeist 141.500,— E. H. Kuier, Naarden, 138.400, H. S. Hendrikse, Soest, 127.600, F. D. de Rooi, Badh.dorp. 127.400, Gebr. Visser en B. v. Hees, Utrecht, 120.400,— H. J. van Marle, Doorn 119.900, Stichts Wegenbouwbedrijf, Hilversum, 119.360,— Fa. Peek, Utrecht, 117.000, J. F. Goris, Zeist, 116.400, Fa. Huberts, De Bilt 114.600, Pauw en Zn., De Bilt, 110.475, Kosters en Zn., Eist, (Utr.) 110.400, De begroting bedroeg 140.000,De gunning werd aangehouden. SCOOTER EN HOND. A. H. K. uit Hilversum reed per scooter op de Birkstraat. Een kleine hond stak onverwacht de straat over. Het dier kwam onder het voorwiel en K. viel. Hij kreeg schaafwonden en een bescha digde bromfiets. Het hondje was dood. MOTOR CONTRA AUTO. De motorrijder Z. v. d. S. uit Baarn reed op de Middelwijkstraat tegen de auto van P. J. B. uit Bunnik. Deze ging linksaf toen v. d. S. hem inhaalde waar door de botsing plaats vond. Van de S. kneusde een voet en hij kreeg schaafwonden aan de benen. Met de juichtoon die te bespeuren viel in het redactionele artikel in de Soes ter Courant van vrijdag j.1., over de snel vorderende woningbouw in onze gemeente, kunnen we het allemaal wel eens zijn, al zijn er ook velen, die het betreuren dat de Soester Eng daarvoor moet worden opgeofferd terwijl er over de stijl van de huizen en de plaatsing er van ook verschil van inzicht bestaat. Maar goed, de huizen staan er, ze zijn een zeer welkome verlichting van de woningnood en per slot van rekening was de goedkeuring afkomstig uit onze bloedeigen Gemeenteraad, dus laten we er alleen maar blij om proberen te zijn. Intussen moet het iedereen, die in de nieuwe wijken een kijkje gaat nemen, opgevallen zijn, dat de straten nog al tijd even benauwd zijn opgezet als de straten die onze voorouders een jaar of vijftig geleden breed genoeg von den. Het worden in onze nieuwe wijken weer straten, waar het verkeer moet worden omgelegd wanneer er een ver huiswagen een poosje moet parkeren. Wanneer het aanstonds zover komt, dat iedereen een auto heeft, en die tijd komt, zal de benauwde opzet nog erger tot uiting komen. Omdat de meeste huizen geen garage hebben, zullen alle wagens voor de deur ge parkeerd moeten worden, zoals nu reeds in de grote steden geschiedt. Daar is er in de smalle straten geen doorkomen meer aan, omdat aan beide zijden van de straat de auto's gepar keerd staan. Deze toestand zal zich zonder man keren ook hier gaan voordoen en het is reeds hier en daar te zien. Het lijkt mij daarom aanbevelenswaardig bij het opzetten van nieuwe bouwplannen meer rekening te houden met de eisen die het verkeer nu eenmaal gaat stel len. De ruimte tussen de huizen voor een bredere weg is er. Het is nu wel leuk om te trachten het landelijke in onze gemeente te behouden door pret tige, grote voortuinen, maar het ver breden van de weg geeft later haken en ogen. En, indien het, zoals op Soest- Zuid „koophuizen" betreft, geeft ont eigening veel narigheid en oponthoud wat, kijken we maar naar „het huis" in de Van Weedestraat, jaren kan duren wanneer we met onwillige eigenaars te doen hebben. HOEKMAN. RECORD AANTAL DEELNEMERS BIJ PUZZELRIT. De Baarnse Sportbond en de Soester Sport Federatie, hield maandagavond 'n gezamenlijke puzzelrit voor auto's, mo toren en brommers. Een record aantal deelnemers, n.1. 92 in totaal meldde zich bij de inschrij ving in de Pekingtuin te Baarn, van waar om 7 uur werd gestart. Voor alle klassen was de lengte van het parcours 40 km. De rit ging hoofd zakelijk door Baarn en Soest en allen bereikten de finish in hotel Bos en Duin te Soest, de één met weinig en de ander met veel strafpunten. De uitslag is Klasse A, auto's 1. J. Floor, 15 strafp. 2. G. Stam (22). 3. F. Wijngaard (69). 4. J. Oskamp (72). Klasse B, auto's 1. J. Schaafstra (10). 2. E. van Ris (12). 3. P. Schuurs (14). 4. W. de Ruiter (15). Motoren, klasse A 1. T. Bout (118). Motoren, klasse B 1. E. v. d. Weerd (25). 2. C. H. Struik (58). Bromfietsen A1. E. v. d. Broek (1). 2. Mevr. E. v. d. Broek (2). 3. H. van Rouwendaal (9). 4. R. van Rouwendaal (10). 5. N. J. Grift (13). 6. J. N. Grift (14). Bromfietsen B 1. J. Eygelaar (25). 2. G. W. Kozijnse (52). 3. A. de Ruig (57). De voorzitter van de Soester Sport Fe deratie, de heer W. J. Groenendijk, reikte na afloop de prijzen uit. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. G. en H. C. v. d. Berg, Kostverlo- renweg 14, alhier, om een construc tiewerkplaats op/in het perceel Kost- verlorenweg 14, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nr 4555, te mo gen oprichten, in werking te brengen en in werking te houden door hen voor waardelijk is ingewilligd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1