70 jaar K.N.V.B. Hogeschool* Zij stierven in september. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959. 37e JAARGANG No. 67. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 14. De eerste wedstrijd van 1932 werd de wedstrijd van Lagendaal, die aan, de lichte opleving van het interland-voet bal een enorme stoot gaf. Op 20 maart werd in Antwerpen tegen de Belgen gespeeld. D'e gastheren namen al spoe dig de leiding door veteraan Bastin, die al twaalf jaar in het Belgische elf tal speelde. Het antwoord van Lagen daal bestond uit twee machtige kogels, waarvan keeper Badjou niet terug had en het was 1-2. In de 2e helft her haalde de lange Xerxes-man dit en met 4-1 wonnen wij. De revanche-wed strijd in Amsterdam werd eveneens een overwinning (2-1) en het winnende doelpunt werd gescoord door Law Adam. Tegen Ierland werd op 8 mei 1932 in Amsterdam gespeeld en deze ploeg was te sterk voor de oranje-mannen. Dat was niet zo vreemd, want de Ieren zonden elf prof-spelers naar ons land. Het werd een 0-2-nederlaag en het was een teleurstelling dat Lagendaal, Bon- sema, Volkers, Wels en Nagels, die de voorhoede vormden, geen enkel doel punt konden maken. Ook tegen Tsjecho-Slowakije werd ver loren (1-2), maar op 4 december werd een uitstekend resultaat behaald door een 2-0-overwinning op de Duitsers in Düsseldorf. De keuzecommissie had voor deze wed strijd Bas Paauwe uitgenodigd en hem op de rechtshalfplaats gezet. Hij be dankte omdat hij in zijn club Feyenoord altijd op de spilplaats stond. Dat was vreemd, want later heeft hij tientallen wedstrijden als rechtshalf gespeeld, zelfs nog in 1946, toen hij zijn eenen dertigste en laatste wedstrijd speelde. Pellikaan werd nu opgesteld. In Düsseldorf was Adam de beste man van het veld en hij maakte beide doel punten, daarbij uitstekend geholpen door Nagels en Van Nellen, de beide vleugelspelers. Met de thuiswedstrijden bleef het mis en op 22 januari 1933 werd met 0-2 van Zwitserland verloren. De volgende thuiswedstrijd was ook al een neder laag, maar met ere, want het is hele maal geen schande met 1-2 te verliezen van de Hongaarse profs. Lagendaal bracht er niet veel van terecht en dat was bijna altijd het geval als hij in het Amsterdams stadion speelde. Jan v. d. Broek maakte het enige Neder landse doelpunt. In april gingen we naar Antwerpen en weer werd goaltjes-Piet van Reenen op de middenvoorplaats geprobeerd. Hij maakte een doelpunt, evenals Jan v. d. Broek en Bonsema, terwijl bij de Bel gen slechts Voorhoof tot scoren kwam. De returnwedstrijd in Amsterdam werd natuurlijk verloren omdat het een thuiswedstrijd was (1-2). Keeper v. d. Meulen liet twee houdbare ballen glip pen en de voorhoede bracht er weinig van terecht. Het jaar 1933 werd besloten met een uitstekende wedstrijd tegen het Wun- derteam van Oostenrijk, waarin fameu ze knapen als Hiden, Sindelar en Szetsta speelden. De robuste back Szetsta kon niet alleen goed voetballen maar ook uitstekend zingen en na de wedstrijd liet hij dit voor de radio horen. Gejus v. d. Meulen speelde zijn laatste wedstrijd en hij werd slechts eenmaal gepasseerd. In de voorhoede debuteer de Leen Vente, die naast Frank Wels stond. De kleine rechtsbuiten had het bijzonder zwaar tegen de robuuste Szetsta, maar het ging uitstekend. Be ter dan op de linker vleugel, waar Mul ders en Schoenmakers er weinig van terecht brachten. Ook Lagendaal had Wie zich voor zijn rij-examen Goed en grondig wil bekwamen, Wie succesvol wil proberen Hogeschool-rijkunst te leren En wil leren kalm te blijven, Moet, om éven over vijven, In zijn kracht-voertuig op pad gaan En door onze Amstelstad gaan Dwars door 't centrum van de hoofdstad Jongen, jongen, dat belooft wat Daarna zonder zuchten, vloeken, Ergens een parkeerplaats zoeken. Daardoor heeft hij naar mijn mening, 'n Prachtige examen-training Lukt hem alles, zonder fraude, Dan slaagt hij beslist cum laude. CLINGE DOORNBOS. zijn middag niet. Dank zij het uitstekend werk van kee per, achterhoede en middenlinie werd het de kleinste nederlaag die mogelijk is, 0-1. Het jaar 1934 was belangrijk voor het Nederlands elftal, want in Italië zouden de wereldkampioenschappen gespeeld worden. Veel kans op een redelijk re sultaat werd ons team niet gegeven, maar Karei Lotsy dacht er anders over. Hij had rond zich een kring van een twintigtal prominente voetballers ge vormd, die samenkwamen op het ter rein van V.U.C. in een gebouwtje van niets. Maar dit onaanzienlijke ding werd de wondertent, waar de grondslag ge legd werd voor de grootse overwinnin gen die ons nationale elftal vijfentwin tig jaar geleden behaalde. Lotsy, die kortgeleden gestorven is, was een van de eersten in voetbalkrin gen, die begreep dat een getraind li chaam niet alles is in de sport, maar dat ook de geest training nodig heeft. Hij sprak de spelers toe en als ze weer thuis waren, dan kregen ze iedere week een brief van hem. Door die brieven en door de toespraken werd meer be reikt dan door de lichamelijke training. De spelers raakten er van doordrongen, dat ze samen iets bijzonders zouden kunnen. En dat bijzondere kwam al spoedig voor de dag. In het jaar 1934 kwamen we met een elftal in het veld dat van bijzonder gehalte was. De prestaties brachten het publiek tot enorm enthousiasme. Daarop volgde na tuurlijk de teleurstelling, want bij de wereldkampioenschappen in het voor jaar bleek al gauw, dat het met de grootste glorie van ons nationale team alweer gebeurd was. Even had het er echter op geleken alsof Nederland over een elftal van wereldklasse beschikte en dat was toch een bijzonder aardige tijd geweest, dus al gauw legde ieder een er zich bij neer dat Nederland geen wereldkampioen werd en zelfs in de eerste ronde al tegen Zwitserland sneu velde. De resultaten in de voorwedstrij- den waren echter verbluffend goed ge weest. Jan Feith. Vijftien jaar geleden - op 2 september 1944 - stierf Jan Feith. Hij was eerst in de handel maar werd later journa list. Zijn boeken kregen geen plaats in de Nederlandse literatuur, maar ze hebben duizenden jongens veel plezier bezorgd. Feith stichtte „De Indische Post" en was jarenlang hoofdredacteur van ,,De Kam pioen". Hij schreef de romans „Zonde val" en „Op het dievenpad". F. Drdla. Vijftien jaar geleden - op 3 september 1944 - stierf de Tsjechische componist met de moeilijk uit te spreken naam Frantisjes Drdla. Als violist maakte hij deel uit van het Weens hofopera-orkest. Hij schreef twee operettes, pianomu ziek en liederen, maar is nu nog slechts bekend door zijn serenade voor viool. A. W. Groote. Vijftien jaar geleden - op 4 september 1944 - stierf luitenant-kolonel buiten dienst A. W. Groote, op 84-jarige leef tijd. Niemand zou zich zijn naam nog herinneren, wanneer hij die niet ver bonden had aan een bekend stenogra fie-systeem dat hij ontworpen heeft. De heer Groote was officier m de orde van Oranje-Nassau en ontving de zilveren medaille van de stad Amster dam, voor het ontwerpen van het sy steem Groote. Richard Strauss. Tien jaar geleden - op 8 september 1949 - stierf de componist Richard Strauss, die geen familie was van Jo- han Strauss, Oskar Strauss of Josef Strauss. Hij was de zoon van Franz Strauss, lid van het hoforkest van München. Richard Strauss werd geboren in 1864 en reeds als zesjarige begon hij te componeren, terwijl hij als zevenjarige al een kundig pianist en violist was. In 1888 componeerde hij Don Juan en een jaar later werd hij dirigent te Weimar. In 1908 werd hij tot „General- Musikdirektor" benoemd. Hitler-Duitsland dacht Richard Strauss voor propagandadoeleinden te kunnen gebruiken en even leek het erop alsof Strauss vriend van de Nazi's zou wor den. Spoedig liet hij echter blijken, dat hij niets van het derde rijk moest heb ben en hij trok zich terug in Garmisch, waar hij op 85-jarige leeftijd overleed. Zijn bekendste werken zijn „Don Juan", „Der Rosenkavalier" en „Don Quichote Peter Anders. Vijf jaar geleden - op 10 september 1954 - verongelukte Peter Anders, de beroemde tenor, in wie velen de op volger van Herbert Ernst Groh en som migen zelfs van Richard Tauber zagen. De jonge tenor had bijzonder veel succes als operette-zanger en nu kan men hem nog dagelijks door de radio horen. Slechts Rudolf Schok scheen een ernstige concurrent voor Anders en hij was dit ook. Zoals Anders een con current voor Schok was tot het auto ongeluk hieraan een einde maakte. En Rudolf Schok werd de opvolger van Richard Tauber. Catharina Bresjkowskaja. Vijfentwintig jaar geleden - op 11 sep tember 1934 - overleed de „Grootmoeder van de Russische Revolutie", Catharina Bresjkowskaja. Zij werd 90 jaar. Als meisje in een adelijk gezin had zij begrip voor de noden van de kleine man in Rusland, die honderd jaar ge leden nog in slavernij leefde. Zij stelde zich ten doel mee te helpen aan het te gronde richten van de Tzaristische re gering. In 1878 werd zij verbannen naar Siberië en pas 22 jaar later werd zij vrijgelaten. Bij het uitbreken van de revolutie werd zij geëerd als Sowj et-heldin, maar zij sloot zich bij de Mensjewiki aan ter wijl de Bolsjewiki de overwinning be haalden. Opnieuw werd zij naar Sibe rië verbannen, maar Stalin verleende haar gratie. Toen de zuiveringen in de Sowj et-Unie begonnen, was Bresj kowskaja te oud geworden om nog voor likwidatie in aanmerking te ko men, maar vele van haar geestverwan ten lieten het leven voor de vuurpele- tons. Zijzelf stierf "m Praag, waar ze was gaan wonen omdat het rode Rus land helemaal niet beantwoordde aan de voorstellingen die zij zich gemaakt had van een communistische staat. PRIJSUITREIKING DUINKIKKERS. In groten getale waren de Duinkikkers zaterdagavond naar het Soester Natuur bad getogen om getuige te zijn van de uitreiking der prijzen, behaald bij de clubkampioenschappen welke de vorige week afgesloten zijn. In zijn openingswoord releveerde de waarnemend voorzitter, de heer De Graaf, de medewerking welke de ver eniging ook dit jaar weer van de be drijfsleider en de badmeester van het Soester Natuurbad mocht ondervinden, alsmede de gastvrijheid verleend door „Ome Toon" van het restaurant. De heer De Graaf bood een stoffelijk blijk van waardering aan. Een bijzonder woord van dank kregen de juryleden en de oud-voorzitter, de heer Elderman, voor hun aktiviteiten, alsmede de Dalco en enige anonieme schenkers van prijzen. Met een toepasselijk woord reikte de heer Elderman speldjes, lauwertakken, medailles en een beker uit aan de win naressen en winnaars, waarbij hij een mogelijke deelname aan kring- of landskampioenschappen in het vooruit zicht stelde voor hen, die blijkens de uitslagen van de clubkampioenschappen voldoen aan de voor deelname gestelde limiet-tijden. De uitslagen waren als volgt Dames, totaal-uitslag 1. Roos Tim merman, die de eerste plaats bezette op de 100 meter rugslag en 100 meter vrije slag. De schoolslag was gewon nen door Hannie van Riemsdijk. De 100 meter rugslag heren werd gewonnen door G. v. d. Bor en de 100 meter schoolslag heren door R. Geerlings. Bij de veteranen won A. Brink de rug slag, J. Elderman werd eerste bij de schoolslag en J. de Vink won de vrije slag. Bij de totaaluitslag bezette A. Brink de eerste plaats. Bij de meisjes van 13 tot 16 jaar bezet te Ans Swanink de eerste plaats in de totaal-rangschikking. Zij had alle drie de afstanden gewonnen. Bij de meisjes tot 12 jaar was het snelle meis je M. C. van Thie de beste. Ook zij won de rug-, de school- en de vrije slag. Bij de jongens van 13 tot 16 jaar was H. Stomp de matador. Hij werd op de drie afstanden eerste. Van de jongens tot 12 jaar was R. Rip nummer 1 in het totaal-klassement. Hij won de 25 meter rug- en schoolslag. Op de 25 meter vrije slag was J. Elderman nummer 1. Na de prijsuitreiking werd onder de bezielende leiding van de heer De Graaf nog enkele uren gezellig door gebracht, zodat deze avond een waardig besluit vormde van een geslaagd zo merseizoen. De Duinkikkers zullen eind oktober de grote feestavond hebben en naast de waterpolo-wedstrijden van het winter seizoen zal aandacht geschonken wor den aan volleybal, voetbal, vissen, puz- zeltochten en toneelspel. Voor het samenstellen van een ont spanningsprogramma is een commissie samengesteld, die bestaat uit de dames Th. van Winden, B. Westra en de heren R. Meyer, F. Maris en A. van Winden (voorzitter). Op 20 september zal een vossenjacht gehouden worden. NIEUW CURSUS R K. E.H.B.O. Hedenavond, te 8 uur, begint de nieuwe cursus van de afdeling Soest van de R.K. Nat. Bond voor E.H.B.O. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende adver tentie. S.B.C.-RITTEN. Zondagmiddag is er veel belangstelling geweest voor de bromfiets- en fiets ritten van de Soester Bromfiets Club. De bromfietsers reden 38 kilometer en 31 fietskoppels legden 18 kilometer af. De rit was uitgezet door het jongste lid A. Verhagen en het parcours bracht de deelnemers door de prachtige stre ken van D'en Dolder, Soesterberg en Soestduinen. Start en finish waren bij Hotel Bos en Duin, waar door de heer M. Bergers de prijzen uitgereikt werden. Hij deel de mee, dat er op 14 september opnieuw een rit gehouden zal worden voor brom fietsers en fietsers. De start is om half acht bij Bos en Duin. D'e uitslag bij de bromfietsen was 1. J. v. d. Bank, 4 strafpunten. 2. H. van Rouwendaal (8). 3. Mevr. E. v. d. Broek (8). 4. P. Oosterbeek (12) na loting. 5. E. v. d. Broek (12). 6. J. van Ginkel (23). 7. J. van Ginkel sr (46). Fietsen 1. Mej. J. van Praag en R. Wehman (8) na loting. 2. Echtpaar van Duinen (8). 3. Echtpaar van Ramse- laar (9). 4. Mej. G. v. d. Broek en W. v. d. Broek (10) na loting. 5. Mevrouw Oosterbeek (10). 6. Echtpaar T. van Sloten (12). MIXED HOCKEY CLUB. De hockeycompetitie begint op 20 sep tember. Dames I komt met Be Fair 2, Voor- daan 2, Hilversum 3, S.C.H.C. 3, Kam pong 2, Gooi 4 en Be Fair 3 uit in de derde klasse F. Dames 2 komt uit in de vierde klasse G met Laren 3, Amersfoort 3, Be Fair 4, Voordaan 3, Kampong 3 en Kam pong 5. Heren 1 komt uit in de derde klasse G met Hilversum 5, Hilversum 7, Laren 4, Kampong 4, Voordaan 2, Schaer- weyde 2 en Gooi 5. In de onderbond nemen 2 dameselftal len deel en drie herenelftallen. Aan de jeugdcompetitie wordt door 3 meisjes- en 5 jongenselftallen deelge nomen. Zondag 13 september wordt het hockey-seizoen door de M.H.C. geopend met het spelen van onderlinge wedstrij den. SPECIALE DAHLIA-AVOND VAN DE K.N.M.T.P. Gisteravond werd, onder grote belang stelling, in „De Gouden Ploeg", een avond gehouden voor leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde", afde ling Soest. Daar de voorzitter, de heer P. Felix, wegens ziekte verhinderd was, werd deze avond geopend door de secretaris, de heer J. Thörig. Hierna hield de heer A. Seegers een inleiding over verschillende soorten dahlia's, de kweekwijze en de ziekten. De beste tijd voor het planten van knol len is half april en het stekken moet half mei gebeuren. Ook kan men dahlia's zaaien, maar de kans op bloemen is dan maar 5 De heren A. Seegers en I. de Vos, be stuursleden van de amateur-dahlia-ver eniging te Amersfoort, keurden hierna de inzendingen. 1. H. Overeem. 2. A. Schaap. 3. J. A. v. d. Heuvel. 4 Mevr. F. Nauwelaerts- Dat onze huidige regering in een ge makkelijke periode het behartigen van de staatszaken heeft overgenomen, zal niemand beweren. Nu bedoel ik nog niet eens de moeilijkheden met lonen en prijzen en het feit dat zij hier en daar de stellingen van vorige regerin gen op verschillende fronten moet doorkruisen. Afgezien van dit alles rijzen er moei lijkheden, die ons landje op een nare manier dreigen de das om te doen. In de voor ons liggende jaren waren de moeilijkheden ook niet voor de poes. Toen moesten we ook ervaren, dat we van de meeste landen wel geaccepteer de bondgenoten waren, maar dat, wan neer het „zaken" betreft, andere nor men gelden. Onze K.L.M. b.v„ die al jarenlang haar vliegtuigen uit Amerika betrekt, krijgt, ondanks protesten en onderhandelingen, in Amerika geen toestemming passa giers in tussenstations op te nemen. Engeland geeft ons, niettegenstaande veel gepraat over „vrijheid in de lucht en op zee", slechts toestemming voor één landing per week in Singapore en licht ons, in samenwerking met Dene marken, op bacon- en eierengebied een beentje. Fokker mist, dank zij Britse druk, orders in Australië en India en enpassant komt Duitsland even zijn grensgebied terughalen en probeert ons de Rijn af te jagen. Nu is er sedert vorige week nog iets onaangenaams bijgekomen, nu weer on der aanvoering van Engeland, die bij de vrijhandelsclub aangesloten landen, een aanval doet op onze agrarische ex port en omdat wij aan handen en voe ten gebonden zijn aan de door ons in galop afgesloten Euro-overeenkomst, ziet het er naar uit dat we weer het loodje gaan leggen. Dat verder Canada een woordje gaat meespreken in de export van groenten en fruit naar Europa is nog een onaan genaam extraatje. Uit al die benauwende vraagstukken mag onze regering een oplossing zoeken die ons allen tevreden stelt. Voor de massa zal dit alles, bij hun overwegingen tot invoering van een vijfdaagse arbeidsweek, niet veel ver schil maken, maar toch moeten we be denken, wanneer onverhoopt een ge deelte van onze agrarische export weg valt, de productie in andere sectoren verhoogd zal moeten worden. Daarom is het misschien voorbarig nu reeds over kortere werkweken te praten. H. OEKMAN. de Agé. Na afloop der prijsuitreiking maakte de heer J. Thörig bekend, dat op zater dag 12 september een excursie zal wor den gehouden naar de zeer moderne fruitkwekerij van de heer P. Kalkman, Hoogeweg 137 te Amersfoort. Belang stellenden worden verzocht om 14.30 uur aanwezig te willen zijn op de kwe kerij. VIER BEKEURINGEN. W. R. dronk in het weekend zoveel borreltjes, dat hij dronken langs de straat liep. Hij kreeg een proces-verbaal omdat hij niet stopte toen de politie hem aan hield, een tweede omdat hij geen voor rang gaf aan van rechts komend ver keer, een derde omdat hij een agent be ledigde en een vierde omdat hij dit alles in beschonken toestand deed. BRANDSTICHTING LANGS SPOORLIJN. Zaterdagmiddag brak brand uit langs de spoorlijn Soestduinen-Den Dolder. Wandelaars begonnen direkt met blus sen en de brandweer nam dit werk over. De brandweer stond aan de ver keerde kant van de spoorlijn, maar de slangen konden onder de spoorrails doorgetrokken worden. Op twee plaatsen in de spoordijk wer den brandhaarden ontdekt, zodat men aanneemt dat brandstichting in het spel is. TENTOONSTELLING FLORALIA EN BIJENTEELT. In afwijking van het uur van aanvang, dat in de advertentie abusievelijk was vermeld, delen wij nog mede, dat de ze tentoonstelling op woensdagmiddag, 9 september a.s„ pas na de officiële opening, om 3.30 uur, voor het publiek toegankelijk is. Men kan zich aldaar opgeven voor de beginnerscursus in bijenteelt, waarover nog nadere mede delingen zullen volgen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1