Tentoonstelling Floralia-Bijenteelt. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959. 37e JAARGANG No. 68. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In het voorjaar van 1959 heeft de ver eniging „Floralia" aan 1840 Soester schoolkinderen een bloempje of plant verstrekt met de bedoeling dit verder te kweken en te verzorgen. Op de jaarlijkse tentoonstelling, welke in het St. Josephgebouw op woensdag 9 en donderdag 10 september werd ge houden, hebben ruim 700 kinderen de hun verstrekte bloem of plant ingezon den. Het onderwijzend personeel en vooral de dienst van gemeentewerken had reeds dinsdagavond alles schitte rend gerangschikt, zodat de tentoon stelling de moeite waard was. Naast de bloemententoonstelling bevond zich een stand van de afdeling Soest van de Ned. Vereniging voor Bijenteelt, waarin men een levend bijenvolk kon bewonderen, benevens raten, was en honingsoorten, terwijl men honing kon proeven en kopen. Woensdagmiddag, om drie uur, werd de tentoonstelling geopend door wethou der dr D. J. P. Oranje, doch vooraf sprak de voorzitter van Floralia, de heer C. v. d. Schoor, een welkomstwoord tot de genodigden, w.o. wethouder dr Oranje, de heer J. Th. van Noesel, di recteur van gemeentewerken en de heer J .Thörig, secretaris van de maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, af deling Soest. Spreker bracht dank aan de jury, de he ren J. v. d. Ban, J. Beek en B. Geijten- beek, aan het personeel van de gemeen te en aan het onderwijzend personeel. Het is prettig dat de wisselbeker dit jaar naar een andere school is gegaan, hetgeen de animo bij de kinderen ver hoogt. Bij de vele inzendingen is wel gebleken, dat de kinderen met behulp van de ouders, een goed resultaat heb ben bereikt. Verder deelde de voorzit ter nog mede, dat de plaatselijke ho veniers ook op spontane wijze hebben medegewerkt. De heer G. H. Grijze, voorzitter van de bijenteelt, dankte Floralia voor de wijze van samenwerken. Het imkersvak is geen beroepsvak, doch uitsluitend ama teurisme, dat de laatste jaren aanmer kelijk is gedaald. Wij willen proberen door deze stand, de jeugd en de ouderen op te wekken en aan te moedigen, zich op het imkersvak toe te leggen. Wethouder Dr D. J. P. Oranje zei o.m., dat hij blij was, dat zovele bloemen en planten zijn ingezonden en dat Floralia er zich zo voor inspant, om de jeugd de gelegenheid te bieden om bloemen en planten te verzorgen. Bloemen vindt men in iedere Nederlandse woning en hij was blij, dat Floralia dit stimuleert. Spreker had bloemen zien staan om ja loers op te worden. Hij hoopte dat de tentoonstelling volkomen zou slagen en verklaarde deze voor geopend. De navolgende prijzen werd enbehaald Coleus 1. Koosje van Kampen. 2. Chris- tien Beerling. 3. Guusje Boomhouwer. 3. Meintje van Weert. 4. Johan van Kampen. 5. Ale van Elmpt. 6. M. Wigt- man. Eervolle vermelding Jannetje Gaaf. Afrikaan 1. Corrie van Aalten. 2. Gerthje v. d. Hoed. Eervolle vermel ding Alonia Abbel en Peter Tebbens. Salvia's1. Marion Overeem. 2. Carla v. d. Deijssel. 3. Carla v. d. Deijssel. 4. Theo v. d. Deijssel. Eervolle vermelding Tonny Ruyssendaal en Betsie Kraai. Fuchsia's 1. Peter Ruysendaal. 2. Bep- pie van Tricht. 3. Thijs Ruysendaal. 4. Robbie van Veen. 5. Herman Hoffman. 6. Jannie Samsom. Eervolle vermelding Johan van Kampen en Berni Hoffman. Vlijtig Biesje 1. Winnefred v. d. Deijs sel. 2. Mieke Douwstra. 3. Willie van Elmpt. 3. Koosje van Kampen. 4. Els je van Kooij. 5. Wim van Renselaar. 6. Maria Kamphorst. Eervolle vermel ding Gert Jan Muts en Frouke Hen stra. Begonia's 1. Winnefr. v. d. Deijssel. 2. Koosje van Kampen. 3. Carla v. d. Deijssel. 3. Theo v. d. Deijssel. 4. Ma- deleine Kruitbos. 5. Johan v. Kampen. 6. Greta Ruijsendaal. Eervolle vermel ding Thijs Ruijsendaal en Marion Overeem. Leeuwenbekjes 1. Piet van Aalten. 2. Ale van Elmpt. 3. Peter Verlinden. Eervolle vermelding Adri van Soeren en Kees Baars. Bloemstukken1. Marion Overeem. 2. Henk Verkerk. Veldboeketten 1. Rietje v. d. Brunt. 2. Wim v. d. Mey. 3. Madeleine Groot. 4. Evelien Markus. Kantasiestukken 1. Herman Lelieveld. 2. Piet Voortjes. 3. Heddie Kamerik. 4. Rietje v. d. Brunt. 5. Hendrik Schimmel. De wisselbeker werd dit jaar gewonnen door de R.K. jongensschool, terwijl de beide spaarbankboekjes met elk 10. werden gewonnen door Koosje van Kampen en Winnefred van de Deijssel. TENNISWEDSTRIJDEN. De tennisclub Soest besluit het sei zoen met onderlinge wedstrijden. Bij de dames is men aan de halve finale toe. Hierin komen uit mevr. Felix, kam pioene van 1957 en 1958, mevr. Goed koop, kampioene van 1956, mevr. van Breukelen, versloeg, mej. A. Bos en de winnares van de wedstrijd mevr. Rei- merink-mej. S. Hoppenbrouwers. Door een overwinning op D. Eysink en F. Sprangers behaalde de winnaar van het heren enkelspel 1958, G. J. Esen- dam, een plaats in de halve finale met J. Verhoeven. De winnaars van de wed strijden Van Breukelen-Sprangers en Geijtenbeek-Alblas zullen de andere 2 spelers van de halve finale zijn. In het enkelspel meisjes hebben mej. J. v. d. Poll en mej. C. Bos de eindstrijd bereikt. Heren-enkelspel Van Zadelhoff-Mar- tens 6-2 6-1. Van Breukelen-Van Za- delhoff 7-5 6-2. Hornsveld-Gijzen 5-7 6-2 6-3. Verhoeve-Sammelius 6-1 6-0. Van Es-Bakker 6-2 6-3. Eysink-Den Hollander 3-6 6-2 6-3. Reimerink-Van Es 6-1 6-0. Stroband-v. d. Poll 8-6 6-2. Drost-Martens 6-1 6-1. Sprangers-Horns- veld 6-1 6-2. Schuuring-Van Es 6-2 6-2. Esendam-Eysink 6-3 6-8 6-1. Sprangers- Reimerink 6-3 6-4. Geijtenbeek-Stro- band 6-3 6-4. Alblas-Drost 6-2 6-4. Ver hoeven-Schuuring 0-6 6-1 6-1. Dames-enkelspel Mej. Jansen-mej. Bos 1-6 2-6. Mevr. Felix-mej. Bos 6-4 6-1. Mevr. van Berkum-mej. Sammelius 0-6 1-6. Mevr. Goedkoop-mej. v. Brumme- len 6-1 6-2. Mej. Hoppenbrouwers-mej. v. d. Berg 6-0 6-1. Heren-dubbelspelEsendam en Schuu- ring-gebr. Sprangers 6-2 7-5. Alblas en Reimerink-Van Zadelhoff en Van Es 6-4 6-1. Verhoeven en Geijtenbeek-Eij- sink en Stroband 6-26-3. Drost en v. d. Poll-Sammelius en Bakker 2-6 7-5 6-1. Van Breukelen en De Hollander- Drost en v. d. Poll 6-3 3-6 6-4. Ver hoeven en Geijtenbeek-Van Breukelen en De Hollander 6-4 6-2. Jongens-enkel Sprangers-Martens 6-0 6-3. Eijsink-Morree 6-4 6-2. Notenboom- j Vriens 6-3 6-4. Reimerink-Schuuring 6-3 6-1. Kruyff-Koster 0-6 1-6. Spran- gers-Reimerink 6-0 6-1. Hornsveld-Van Hofwegen 6-3 6-1. Meisjes-enkel Mej. R. de Hollander- mej. J. v. d. Poll 2-6 4-6. Mej. H. Sam- melius-mej. J. v. d. Poll 5-7 0-6. Mej. C. Bos-mej. R. v. Brummelen 6-1 6-4. Woensdag werden de onderlinge wed strijden voortgezet. Mej. Hoppenbdouwers won haar partij van mevrouw Reimerink en kwam hier door in de halve finale. De heren Esendam en Schuring wonnen van Van Zadelhoff en Van Es en door deze overwinning komen zij in de fi nale uit tegen Verhoeven en Geij ten- beek. De uitslagen waren als volgt Esendam en SchuringVan Zadelhoff en Van Es 6-3 6-2 mevr. Reimerink mej. Hoppenbrouwers 4-6, 3-6 mevr. Reimerink en mej. A. Bos-mej H. Samm- melius en mej. C. Bos 6-1, 6-2 mej. Sammelius en mej. C. Bosmej. J. v. d. Poll en mej. v. Brummelen 6-4, 5-7 6-4 mej. J. v. d. Poll en F. Sprangers mej. Jansen en Wesseling 6-1, 6-2 me vrouw Goedkoop en Verhoevenmej Hoppenbrouwers en Stroband 7-5 6-2 mevr. v. Breukelen en Esendammej. Sammelius en Sammelius 6-4, 6-2 mej. A. Bos en Geijtenbeekmevr. Schiep en v. d. Poll 6-0, 6-1 mej. Rupert en Reimerinkmej. v. Brummelen en Van Es w.o. mej. A. Bos en Geijtenbeek mej. v. Brummelen en Van Es 6-1, 6-0. GRONDVERKOOP. Het college stelt de raad voor grond te verkopen aan W. Bos. Het is gelegen aan de Dorresteinweg, 5000 vierkante meter groot en kost 37.500.De heer Bos zal hierop binnen twee jaar een fabriek bouwen. Aan P. G. Wantenaar wordt 880 vier kante meter grond verkocht, gelegen aan de Ferdinand Huycklaan voor de prijs van 352.Deze grond zal tot 1 september 1961 gratis door B.D.C. als sportterrein gebruikt kunnen worden. Een ander perceel aan de Ferdinand Huycklaan wordt door de gemeente van de heer Wantenaar gehuurd en tot 1 september 1961 aan B.D.C. verhuurd voor 100.per jaar. Er worden ook voorzieningen getroffen voor de tijd na 1 september 1961, daar het niet waar schijnlijk is dat B.D.C. dan al kan beschikken over de nieuwe terreinen aan de Bosstraat. Van J. H. v. d. Heuvel wordt grond in Hees gehuurd ten behoeve van de ver eniging Hees, die dit eveneens voor 100.per jaar van de gemeente kan huren. TIEN JAAR HUMANISTISCH VERBOND SOEST. Zondag 20 september spreekt dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanis tisch Verbond, in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond, aan de Rembrandtlaan, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Ver bond. Er wordt gedeclameerd door mevr. H. de Goede-Baljet uit Utrecht en de heer Schneider, orgel, verleent met het echtpaar Gardien, jit en viool, muzi kale medewerking "ajgn deze jubileum middag, die om balf drie begint. De heer Van Praag zal. spreken over het onderwerp ,,Het A.B.C. van het Hu manisme". Op 19 mei 1949 werd de gemeenschap Soest opgericht door de heer H. de Vries. Er waren direkt al 29 leden. Er werd iedere maand een openbare lezing gehouden en daarnaast waren er regel matig huiskamerbijeenkomsten. In 1952 werd mevr. ,R. Kreger-Boensma secretaresse en zij is dat nu nog. In 1953 werd de heer Th. Polet voorzitter na het vertrek van, de heer De Vries naar Deventer. Er zijn op dit ogenblik 84 leden, die meedoen aan de actie voor een luister- kring, daar in de nieuwe zendtijdrege ling aan het verbond geen zendtijd is toegewezen. Van deze luisterkring is het ledental momenteel 21 duizend. Vorig jaar werd met succes een cur sus „Opvoeding" gegeven door de heer Annema van het Medisch Opvoedkun dig Bureau te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling bij voldoende deelname de komende winter opnieuw een cursus te houden. Er is een vrouwengroep, die eenmaal per maand bijeen komt. Het programma voor het komende sei zoen is als volgt 20 september herdenking van het tien jarig bestaan, gebouw N.P.B., Rem brandtlaan. Spreker dr J. P. v. Praag. 18 oktober de heer P. N. Kruyswijk uit Haarlem spreekt in hotel Zeiler te Baarn over het onderwerk „Vrijzinnig Christendom en Humanisme". 11 november Ir. W. Moerwijk uit Ede spreekt in Oranjehof over „Architec tuur en Humanisme". 13 december de heer P. Spigt uit Amsterdam spreekt in hotel Zeiler te Baarn over „Het drama van de mis daad". 17 januari de heer F. Evers uit La ren spreekt in hotel Zeiler te Baarn, over „De leeftijd der sterken bij de Humanist". 14 februari Dr G- A. Kooy uit Wage- ningen spreekt in Oranjehof over „Ver houding van stad en land". 20 maart de heer B. Lageman uit Ter Apel spreekt in Oranjehof over „Apart heidspolitiek in Zuid-Afrika". 10 april Dr J. de Tempe uit Wagenin- gen spreekt in Oranjehof over „Huma nisme en Optimisme". GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in de maand augustus beduidend en wel van 195 tot 143. Dit gunstige verloop van de werkloos heid moet voornamelijk worden toege schreven aan het in de arbeid brengen van ex-scholieren en de toenemende ac tiviteit na de vakantie-periode in de bouwnijverheid. De gunstige stand van de werkgelegen heid voor jeugdigen blijkt duidelijk bij een vergelijking van de aantallen jeug dige ingeschrevenen per einde augus tus 1958 en 1959, waaruit blijkt, dat nu 22 jeugdigen minder werkloos zijn. Hoewel de vraag momenteel belangrijk hoger is dan het aanbod van mannen moet toch geconstateerd worden, dat de werkgelegenheid vrij constant is en vrijwel nergens schoksgewijze uitbrei dingen van de werkgelegenheid plaats vinden. GROND VOOR SCHOLENBOUW. Het college stelt de raad voor een per ceel grond, gelegen achter de chr. v.g.l.o.-school te Braamhage gratis aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" over te dragen voor de aanbouw van twee lokalen aan de school. Deze grond wordt aange kocht van de heren Matthijssen en Van Disseldorp. LEDENVERGADERING B.D.C. In het St. Josephgebouw hield B.D.C. haar ledenvergadering. De leiding was in handen van heer H. A. Butzelaar, die allen welkom heette. Allereerst kwam ter sprake het aan vragen van entreebiljetten voor de in terlandwedstrijd Holland-België, wel ke op 4 oktober a.s. zal worden ge speeld. De leden die interesse hebben moeten hun aanvragen richten tot de secretaris, de heer J. Heeremans en wel vóór 27 september a.s. Hierna werd besloten om die leden, die geen afschrijving zenden voor een com petitiewedstrijd, direkt te schorsen. Daarna kwam de doelpuntenactie aan de orde. Evenals vorige jaren zal deze actie dit seizoen wederom worden geor ganiseerd. De trainer, de heer Christoffel, gaf ten slotte enige technische wenken aan de spelers. BOUWRIJP MAKEN VAN TERREINEN. Het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet van 211.000.be schikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van terreinen, gelegen tussen de Heideweg, de Plasweg en de spoorlijn Utrecht-Baarn. Hier zullen 86 woningen gebouwd worden. Er wordt riolering gelegd, er komen asf alt-rij wegen, woon straten, tegelpaden, plantsoenen, straat verlichting en brandkranen. HUIZENVEILING. Ten overstaan van Notaris M. van Vee- ren werd woensdagavond, in De Gou den Ploeg te Soest, publiek verkocht 1. De villa Prins Bernhardlaan 30. Het perceel werd ingezet op 25.000. door de heer W. Schimmel te Soest, en afgemijnd met 2000.door de heer J. Lenssen te Soest, die de villa kocht voor rekening van de heer A. Schrijvers te Rotterdam. 2. De helft van een dubbel woonhuis aan de Verl. Talmalaan 11. Het per ceel werd ingezet op 8.800,door de heer J. Langeveld te Hilversum en afgemijnd met 700,door de heer J. Pilot te Soest. Het dubbel woonhuis met erf en schuur aan de Klaarwaterweg 30 en 32 was inmiddels uit de hand verkocht. DE GEMEENTE EN DE WONINGBOUWVERENIGINGEN. In de gemeenteraadsvergadering van 15 juli 1959 heeft de heer Pieren de voor zitter verzocht de raad in te lichten over de financiële positie van de wo ningbouwverenigingen in Soest. Aan de leden van de raad zijn nu de balansen en verlies- en winstrekeningen van „St. Joseph", „Ons Belang", „Patrimonium" en „Goed Wonen" ter inzage gegeven. De woningen van deze verenigingen zijn allen gebouwd tussen de twee wereld oorlogen. Bij Patrimonium, Ons Belang en St. Joseph verstrekte het rijk bouw en grondvoorschotten aan de gemeente tot het bedrag dat door het rijk als stichtingskosten aanvaard was. De ge meente leende deze bedragen aan de woningbouwverenigingen en deze ver enigingen betalen deze bedragen terug uit de huren. In de crisisjaren hadden de woning bouwverenigingen wel eens moeite met aflossing omdat vele huizen leeg ston den. De gemeente sprong dan bij met renteloze voorschotten. „Goed Wonen" kreeg geen voorschot ten, maar een premie, die het karakter had van een bijdrage ineens. Omstreeks 1975 zullen alle bouwvoor- schotten door de verenigingen afgelost zijn, waarna begonnen kan worden met de aflossing van de renteloze voorschot ten. BEJAARDENSOCIETEIT U.V.V. Gisteren is de eerste bijeenkomst van de bejaardensociëteit van de U.V.V. in het nieuwe seizoen gehouden onder leiding van mevr. M. Kruik-De Man. Op donderdag 17 september zal een feestelijke bijeenkomst gehouden wor den ter gelegenheid van het feit dat 5 jaar geleden de bejaarden voor het eerst door bemiddeling van de U.V.V. De Soester nozempjes, die dinsdag avond, zonder dat daar enige aanlei ding toe was, een Soester moeder en haar dochter molesteerden, hebben ont zaglijk geboft, dat onze politie hen meenam naar het bureau, anders had den zij van familieleden en kennissen der slachtoffers een pak slaag gekregen, dat hen lang zou hebben geheugd. Ik vind het verduiveld jammer, slechte pedagoog als ik nu eenmaal ben, dat de „heertjes" dit pak slaag zijn misge lopen, doordat onze politie haar taak deed net even voor de familieleden kans kregen een correctie toe te passen. Ik zal nu wel weer op mijn boterham krijgen dat ik barbaars doe en tot lynchen aanzet, maar dat vind ik in dit geval niet zo erg. Om U nog een beter inzicht in mijn afwijking te geven vertel ik U, dat ik heb genoten van het verhaal over de zware jongens in Amsterdam, die met stukjes loden pijp aan de terreur van de Amsterdamse nozems een einde maakten. Het past natuurlijk niet in een behoor lijke samenleving dat men eigen rech ter speelt, maar het is een toch niet te tolereren toestand, dat U uw vrouw en dochter niet op straat kunt weten zonder angst te hebben dat zij hier of daar worden gemolesteerd. De bescherming, die onze politie biedt, kan natuurlijk nooit toereikend zijn, zelfs al was het corps enige malen gro ter. Al zou onze politie ook graag anders willen, zij zullen in de meeste geval len pas arriveren wanneer het kwaad is geschied. Het is wel prettig te weten dat het recht zijn loop zal hebben, maar zijn de straffen die de rechter kan uitdelen wel zo, dat die in enige verhouding staan tot het grote wangedrag van deze jongelui Ik ben in m'n hart, al zoudt U dit door het bovenstaande niet zeggen, tegen lijfstraffen en tuchthuizen, maar we zullen er toch wat mee aanmoeten. Dat we met veel gepraat iets bereiken geloof ik niet. Maar wat dan H. OEKMAN. een gezellige middag gehouden hebben. Er zullen kleurendia's over Indië ver toond worden en als verrassing zijn er extra attracties. Vijf jaar komen iedere donderdagmid dag een vijftigtal bejaarden bijeen in het gebouw van de Ned. Protestanten bond aan de Rembrandtlaan om te sjoelen, domineren of te kaarten. Er zijn tijdschriften en boeken en er wordt thee gedronken. Ontbreekt er iemand door ziekte dan wordt deze bezocht. Verschillende malen per jaar zijn er bij zondere ontspanningsmiddagen met mu ziek, zang en toneelspel, terwijl de jaarlijkse bustocht telkens weer een feest is. Natuurlijk is er ieder jaar een St. Ni- colaasfeest en een Kerstfeest. Een groot deel van het werk voor de bejaarden wordt verricht door Mevr. Kruik-De Man, die altijd rekenen kan op de hulp van vele dames. SCHOLEN TE SOEST EN SOESTERBERG. Het bestuur van de vereniging voor christelijk lager en uitgebreid lager onderwijs te Soesterberg heeft aan de gemeente medewerking verzocht voor de aanschaffing van meubilair, leermid delen in verband met de stijging van het aantal leerlingen, leermiddelen voor handenarbeid, kaarten en instrumenten voor natuurkunde. Het college stelt de raad voor deze medewerking te verle nen en een krediet van 7.250.be schikbaar te stellen. Voor meubilair en keukeninrichting van de r.k. school voor v.g.l.o. (meisjes) zal 1.560.beschikbaar gesteld worden. Voor de openbare school te Soesterberg wordt 19.200.beschikbaar gesteld, die nodig zijn voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag de eerste compe titiewedstrijd in de volgende opstelling Doel Adams. Achter Ten Hove en v. d. Valk. Midden Huijink, Ruttenberg en De Rooy. Voor Veldhuizen, Van Breu kelen, Maassen, Duijst en De Bruin.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1