40 jaar K*L*M+ Minder zendtijd* GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 33 33 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959. 37e JAARGANNG no. 71. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Op 7 oktober zal er feest zijn op Schip hol, want dan bestaat de K.L.M. 40 jaar. De maatschappij werd opgericht in 1919 en in september van dat jaar werd het predikaat „Koninklijk" ver leend. Een der oprichters was de luitenant- vlieger Al bert Plesman, die de leiding over de jonge maatschappij kreeg. 1920 werd de lijn Amsterdam-Londen geopend en het eerste vliegtuig, dat van onze hoofdstad naar de Engelse vloog, werd bestuurd door een Engelsman. Aan boord waren slechts twee passa giers en verder post. Het vliegtuig was gehuurd omdat de K.L.M. nog niet over eigen toestellen beschikte. Pas te gen het einde van het jaar 1920 werden vier toestellen aangeschaft, waarvan twee Fokkers. De kajuiten waren open, zodat de passagiers leren jassen, vlieg- kappen, windbrillen, handschoenen, parachutes, zwemvesten en warmwa- terstoven in bruikleen gegeven werden. In 1921 kreeg de K.L.M. als eigan vliegers Geijsendorffer en Hofstra en in dat jaar werd het eerste K.L.M.-ho- tel op Schiphol geopend. Op 22 juni 1922 had de K.L.M. een miljoen kilometer in de lucht afgelegd en steeds meer lijnen werden geopend. In 1927 werd de eerste continentale chartervlucht gemaakt in opdracht van de Amerikaan W. van Lear Black. Geijsendorffer, Scholte en Weber vorm den voor een maand de bemanning van een Fokker F 7a. In 1928 maakte Smirnoff een proef vlucht Amsterdam-Batavia met eer ste officier I. A. Aler en boordwerk tuigkundige H. Veenendaal en in sep tember 1929 werd de langste luchtlijn van de wereld (Amsterdam-Batavia) geopend. De bemanning was intussen uitgebreid met een vaste boordwerktuigkundige en radio-telegrafist. In 1932 kwam de steward aan boord. Een historische datum voor de K.L M. maar ook voor Nederland was de kerstvlucht van de Pelikaan van 18 tot en met 30 september. Smirnoff, Soev, Grosveld en Beukering vlogen Amster dam-Batavia vice versa en de belang stelling voor deze recordvlucht was enorm. Heen werd 73 uur gevlogen en terug 86 uur. Het toestel was een Fok ker F-20. In 1934 nam de K.L.M. met de Uiver deel aan de Londen-Melbourne-race. Parmentier, Moll, Prins en Van Brugge behaalden de eerste prijs in de handi caprace en werden tweede in de snel heidswedstrijd. Gezagvoerder Hondong, tweede bestuur der Van Balkom, boordwerktuigkundige Stolk en radiotelegrafist S. v. d. Molen vlogen in december 1934 van Amster dam naar Paramaribo en Curagao. Vanaf 1935 werd tweemaal per week naar Indië gevlogen en op 1 augustus van dat jaar deed de stewardess haar intrede bij de K.L.M. Als de regering ons één teleurstelling heeft bezorgd, is het wel met haar toewijzing van meer televisie-zendtijd. Het aantal uren, dat de telekiekkast mag aanstaan, is namelijk theoretisch verhoogd van 15 op 18 uur per week, maar in de praktijk komt een verlaging uit de bus omdat er nauwlettend zal worden toegezien op overschrijding van deze limiet. Iedere televisie-kijker weet, dat Bus sum het niet zo erg nauw nam met de officiële programmatijden. Een avond uitzending kon gemakkelijk uitlopen en het was tot op heden geen zeldzaam heid als de toestelbezitters om 11 uur i.p.v. om 10 de knop omdraaiden. Als er nu strikt 18 uur zendtijd beschik baar blijft van de 15 officiële en onge veer 5 officieuze uurtjes, zullen de ver re-kijkers eerder verbolgen dan ver blijd zijn. En voor de omroepverenigingen, die deze zomer de zendtijd zo royaal op vulden met herhalingen en „stapper tjes" om toch wat te geven in de va kantietij d, pakt het helemaal verkeerd uit. Nu ze eindelijk iets te bieden hebben, schakelt Den Haag de zenders uit Hadden ze nu maar wat zomertijd ge spaard Gelukkig staat er voor de kijkers iets tegenover het kijkgeld wordt ver hoogd. In 1937 werden drie vluchten per week naar Batavia ondernomen en het aan tal lijnen nam nog steeds noe. Scholte, Viruly, Dunk, Pestman en Eggenhuizen vlogen voor het eerst naar Zuid-Afrika, maar enkele maanden later moesten tientallen lijnen uitvallen door het uit breken van de tweede wereldoorlog. Op dat moment besloeg het luchtnet 28.000 km. In 29 landen werden 61 plaatsen tijdens de vluchten aangedaan. Op 10 mei 1940 werden 18 vliegtuigen van de K.L.M. door bombardementen vernield. 11 vliegtuigen werden door de Duitsers gevorderd en 14 ontkwamen naar Engeland, zodat de gehele oorlog buiten Nederland gevlogen kon wor den. Direct na de bevrijding ging directeur Plesman op vliegtuigen uit en in snel tempo werden oude lijnen heropend en nieuwe in gebruik genomen. Op 1 april 1946 wrd Albert Plesman benoemd tot president-directeur. Op ouderjaarsavond 1953 overleed on verwachts de grote stuwkracht van de K.L.M., >dr. Albert Plesman, die werd opgevolgd door de heer Aler. De KL.M. was inmiddels de op één na grootste luchtvaartmaatschappij gewor den. Nu is het luchtnet 270.000 km en in 1958 werd bijna 70 miljoen kilo meter gevlogen. Er werden bijna een miljoen passagiers vervoerd en aan vracht en post ging dertig miljoen ki lo door de lucht. Er werd vijfhonderd miljoen gulden omgezet en de winst bedroeg 13 miljoen. Honderd vijf plaat sen in 75 landen worden door de K.L.M. toestellen bezocht. Er zijn momenteel 740 vliegtuigbestuurders voor 91 toe stellen. In december van 1957 moest de lijn Amsterdam-Djakarta gesloten worden omdat Soekarno flink genoeg is om het zonder de K.L.M. te kunnen stellen, maar nog steeds breidt het luchtnet zich uit en daarmee wordt de roem van onze K.L.M. steeds groter. Ondanks de sporadische vliegongelukken, die nu eenmaal onvermijdelijk zijn, en ondanks de absurde salarissen, waar mee het vliegend personeel op gezette tijden de K.L.M.-directie komt belagen. Iedere vijf minuten start of landt er op Schiphol een toestel van de K.L.M., dat de faam van de Vliegende Hollander rond de hele aarde brengt. Abonné's, die het abonnements geld voor het 4e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit zó vroegtijdig te doen* dat de over schrijving voor het einde dezer maand in ons bezit is. Bij latere overschrijving kunnen wij niet voorkomen, dat een kwi tantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van da incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. JEUGDOPWEKKING. Belangstellenden, verwijzen wij naar een in dit blad opgenomen advertentie, waarin de jongeren worden uitgenodigd tot een bijeenkomst in de Oude Kerk, waarin de jongeren zelf zullen spreken. FILMAVOND E.H.B.O. Vrijdagavond hield de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging voor Eer ste Hulp Bij Ongelukken een propa- ganda-filmavond in de zaal van het St. Josephgebouw. De belangstelling bleef beneden de verwachting, doch, gezien het doel, het aanwerven van nieuwe cursisten voor de cursus in E.H.B.O., welke op 2 ok tober a.s. aanvangt, mocht toch wel van enig succes gesproken worden, daar tijdens deze filmavond 15 nieuwe cursisten zich opgaven, terwijl de heer C. van Es, corpschef van de politie, die ook van zijn belangstelling blijk gaf, mededeelde, dat dit aantal waarschijn lijk nog vermeerderd zou worden, daar ook de Soester verkeerspolitie thans de kennis van eerste hulp moet bezit ten, om, vooral bij de vele verkeerson gevallen, de helpende hand te kunnen bieden. In zijn openingswoord vestigde de voor zitter van de afdeling Soest, de arts W. J. Schutte, de aandacht van de aan wezigen op de vele ongevallen in deze gemeente, vooral in het verkeer. Een week met vijf ongevallen van enige omvang, demonstreerde vol gens spreker niet alleen het nut doch tevens de noodzaak van het in Soest voorhanden zijn van gediplomeerde E.H.B.O.-ers. Met een warme aanbeveling voor alle aanwezigen om zich op te geven voor de nieuwe cursus, gaf hij de leiding van het verdere deel van de avond over aan de heer Warmelink, hoofdbe stuurslid van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. Na een korte inleiding vertoonde de heer Warmelink een serie films op het brede terrein van de eerste hulp bij ongelukken, welke hij onderbrak voor een propagandarede in de vorm van een getuigenis. Afgezien van zijn functie in de E.H.B.O., er zijn zovele functies, aldus spr., ver telde de heer Warmelink op enthou siaste wijze over de oorzaak van zijn lidmaatschap van de E.H.B.O. Het ge tuigen zijn van een ongeval, waarbij hij, naar later bleek, het slachtoffer zó ondeskundig zag helpen, dat levens lange invaliditeit het gevolg was, was voor hem aanleiding om, naast zijn zeer veel tijd vragende functie van per soneelschef op een kantoor met 400 medewerkers, zich de kennis van E.H. B.O. eigen te maken. Spreker besloot met een opwekking, om het niet bij deze filmavond te laten, doch een cursus te volgen in het be lang van de Nederlandse volksgezond heid. Een tekenfilm van Walt Disney, gaf op populaire wijze een inzicht in de functie van de org.rn*c ;n het mense lijk lichaam. Een film, vervaardigd in opdracht van het hoofdbestuur, liet op overduidelijke wijze zien hoe men wel en hoe men niet moet handelen bij ongevallen met slachtoffers. Tot slot vertoonde de heer Warmelink een film over de alles overheersende functie van „het bladgroen", welke bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Aan het einde van de avond dankte dokter Schutte de heer Warmelink voor het vertonen van zijn prachtige films en zijn warme propagandarede. Aan degenen, die zich opgaven als cursist, gaf hij de garantie, dat zij door de afdeling Soest van de E.H.B.O. op prettige, eenvoudige wijze tot E.H.B.O.- ers zouden worden opgeleid. VOSSENJACHT. Vijfentachtig deelnemers zijn zondag middag om half twee gestart om ach ter de vossen te jagen, die door de vereniging „D'e Duinkikkers" de bos sen ingestuurd waren. Er waren 18 ploegen gevormd, die met een verschil van 3 minuten vertrokken van hotel De Soester Duinen. De jeugd stond on der leiding, dus gevaar voor verdwalen of voor ontmoetingen met minder bra ve lieden was er niet. De dames Van Winden en Westra waren de vossen en het best werd er gejaagd door de ploeg die onder leiding van mevr. De Graaf stond. Wiesje de Graaf, Lieneke de Graaf en mevr. S. v. d. Heijden behaalden de eerste prijs met 46 punten. De tweede prijs was voor Eric Hoogeweg en Hans de Vink, met de heer H. v. d. Meulen als leider. Zij behaalden 43 punten. De derde prijs was voor Wim van Veen, Willy Huijink en C. Willemse, die onder leiding van Perry Willemsen op de vos gejaagd hebben. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Dalco. De wedstrijd verliep vlot en prettig, maar toch kon den enkele kleine vandalen het weer niet laten pijlen om te zetten, zodat de jagers wel eens in de war kwamen. KORFBAL SPIRIT. De eerste wedstrijden van de nieuwe vereniging Spirit werd tegen het Amers- foortse Soesterkwartier gespeeld. Vrij snel na het begin van de wedstrijd wist de Soesterkwartier-aanval de Spi- ritkorf te vinden. (1-0). Spirit gooide er nu een schepje op en na een goed aangegeven bal van Brandsma wist Mia van Rouwendaal de stand gelijk te maken (1-1). Tot rust bleef de stad 1-1. Na de hervatting gelukte het Spirit vrij spoedig om een voorsprong te ne men, die kort daarop door Soesterkwar tier werd teniet gedaan. Een hevig of fensief volgde en verwoed werd er door beide partijen geprobeerd de winst te bemachtigen. Het lukte beide aan vallen nog eenmaal de korf te vinden, zodat de eindstand 3-3 werd, een stand waarmee de Amersfoorters zich best tevreden konden stellen. Spirit kwam in deze wedstrijd uit met 3 invalsters, die zich best weerden. D'e vastgestelde wedstrijd R.D.Z. 2 Spirit 2 ging niet door, omdat het veld van de tegenpartij door de droogte on bespeelbaar was. De wedstrijd Spirit-aspiranten tegen Sparta-aspiranten (Nijkerk) eindigde in een 4-0-overwinning voor de Nijker- kers. Bij Spirit liep het nog niet ge smeerd en ging alles nog te stroef, maar overwinningen zullen zeer zeker volgen. BEJAARDENVERENIGING RUSTENBURG. De woensdag in „Elthto" gehouden ver gadering van de bejaardenvereniging „Rustenburg mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. In verband met het overlijden van enige leden, waarbij twee bestuursle den, de heren Goudriaan en Van de Horst, werd een minuut stilte in acht genomen. Na een kort inleidend woord van de voorzitter de heer Nielsen las de se cretaris de notulen van de vorige ver gadering, die werden goedgekeurd. De ingekomen stukken bestonden hoofd zakelijk uit verzoeken van bejaarden, die lid wilden worden van „Rusten burg". Het jaarverslag werd uitgebracht, het geen meerdere vragen tot gevolg had. Het door de penningmeester, de heer Huigen, uitgebrachte financieel ver slag bleek een flink batig saldo te hebben. Daarna kon de voorzitter de vele vra gen beantwoorden en o.m. mededelen dat het bejaardencentrum is opgenomen in het uitbreidingsplan van de Eng in het centrum van het dorp. Een architect heeft opdracht het gehe le plan uit te werken. Het bestuur zal trachten de tekeningen zo spoedig mo gelijk in bezit te krijgen en de leden op de hoogte houden. De aftredende bestuursleden Beerscho ten, Dop en Van de Brand werden bij akklamatie herkozen. In de kascommis- sie werden gekozen mevr. Zwart en de heren Kretz en Baay, Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. PROGRAMMA 1959-1969 NUT VAN 'T ALGEMEEN. 5 okober 1959. „De Hoveniers" spelen „De Grote Race". 29 oktober 1959. Lezing met lichtbeel den. Pater Suasso de Lima de Padro spreekt over' „Worstelend Afrika". 24 november 1959. I. Houtman houdt een lezing. „Samen de Natuur in, binnen en buiten de grenzen". 14 december 1959. Dr ir F. P. Mesu houdt een lezing over „D'e Randstad Holland, waarheen 11 januari 1960. Cilly Wang. 26 januari 1960. E. P. van Zachten. „Sirië en Irak". Lezing met discussie. 23 maart 1960. Voordracht door Diet Bouwknecht. Voorts zullen op nog vast te stellen data lezingen worden gehouden door Rut- ger Schouten (Muziek), Dr Jacobi, Di recteur van Artis en D's Steenbeek. Het U.S.O. zal weer voor ons spelen en het ligt in de bedoeling een forum-quiz- avond te geven. Een foto-film-cursus en een cursus over kunstgeschiedenis zijn in voorbe reiding. Het seizoen wordt besloten met de jaar lijkse Nuts-excursie. EEN JUBILEUM. Donderdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat aan de heer W. Priem, wo nende Klaarwaterweg 13, alhier, het F.A.I. (Federation Aeronautique Inter nationale) brevet werd uitgereikt op het vliegveld Soesterberg. Als leerling van wijlen le luitenant Koppen ontving hij het brevet no. 122. In deze opleiding tot vlieger bevond zich ook de tegenwoordige president- directeur van de K.L.M., de heer Aler, en de omgekomen gezagvoerder van de K.L.M., Geijsendorffer. Als eerste passagier bevond zich in het vliegtuig de mecano F. Valk, wonende Beukenlaan 50, alhier, die toen zijn luchtdoop ontving. Dit was een begin van een vriendschap tussen de heren Priem en Valk, die nog steeds voort- Van het verslag in de Soester Courant van vrijdag, van de laatste raadsver gadering, is mij één zinnetje bijgeble ven. Nu denkt U natuurlijk dat ik doel op hetgeen onze wethouder zei„Wan neer je hier grond moet kopen ben je aan de heidenen overgeleverd", maar dan is u er toch naast. Nee, over heidenen ging het niet. Ik heb het oog op hetgeen onze wethou der zei bij zijn toelichting op de voor genomen grondaankoop „Onteigening is niet mogelijk". Ik heb het idee, dat er enige raadsle den en ook wel enige dorpelingen zul len zijn, die deze onmacht tot onteige ning soms betreuren. Toch geloof ik, dat we ons er gelukkig mee kunnen prijzen, dat in ons landje niet alle grond, waar de overheid haar oog op laat vallen, via een onteigenings procedure in haar bezit kan komen. Dat is natuurlijk wel eens lastig, maar toch ook wel een voorrecht, omdat in het algemeen de door de overheid bij onteigening betaalde prijzen niet al te hoog zijn. Dit wekt bij mensen die het aangaat begrijpelijk wel eens wrevel. Natuurlijk de gemeente legt wegen aan, riolering etc. etc., maar hier staat te genover de jaarlijkse grond- en straat- belasting en aanstonds misschien een rioolbelasting, terwijl bovendien de bouwondernemers tegenwoordig een niet geringe bijdrage betalen voor straataanleg. We moeten het natuurlijk appreciëren, dat ons Gemeentelijk Grondbedrijf met het beschikbare geld wil uitkomen, maar daarom mag men niet te vlug naar onteigening grijpen. Ook al heeft onteigening plaats „ten algemene nutte", voor beide partijen blijft het altijd een onaangename af faire. H. OEKMAN. duurt. Dat de heer Priem, hoewel niet meer actief dienende, toch nog aan de lucht macht zijn hart heeft verpand, moge blijken uit zijn functie als bestuurslid van de afd. S.A.Z.O. (Soesterberg, Amersfoort, Zeist en omstreken) van de Koninklijke vereniging „Onze Lucht macht". Tevens is hij lid van de reunie- commissie van „Oud-Soesterbergers". Ook in het verenigingsleven van Soest is de heer Priem geen onbekende. De vele vrienden in en buiten de luchtmacht zullen ongetwijfeld met be langstelling van dit heuglijke feit ken nis nemen. SOESTER MOTORSUCCES. Onze plaatsgenoot, de heer D. van de Broek startte zondag j.1. in terreinra ces te Tudderen. Hij nam deel aan de Junioren-races tot 175 c.c., welke in 2 manches werden verreden. In de le manch bereikte Van de Broek de 2e plaats, terwijl hij in de 2e manch zege vierde. Deze resultaten brachten hem in deze klasse de eindoverwinning. COMMISSIE HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING. Na een voorzitterschap van ruim 3 jaar deelde mevr. Krul vrijdag in een voltallige vergadering van bovenge noemde commissie mede, dat zij de functie van voorzitster beschikbaar stelde. Vanaf de oprichting heeft zij met hart en ziel medegewerkt aan het doel van deze commissie. Mej. den Ouden, de sociaal-werkster der gemeente Soest, sprak haar na mens de Commissie hartelijk toe en on der dankzegging voor al het werk, dat mevr. Krul voor de voorlichting ge daan heeft, werd haar een bloemstukje met boekenbon aangeboden. Mevr. Krul dankte met de volgende woorden „Ik heb het werk altijd met plezier gedaan. Deze commissie heeft getoond hoe uitstekend huisvrouwen van verschillend geloof en politieke rich ting kunnen samenwerken in het be lang van Soest en ik hoop, dat de commissie dit nog vele jaren zo zal blij ven doen. Op de volgende vergadering zal een nieuwe voorzitster gekozen worden. De vice-voorzitster, mevr. Knol, zal deze functie zolang waarnemen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1