Waarom dat topgesprek SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 72. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een paar maanden lang is het wereld nieuws vervuld geweest van Chroesjt- sjow's bezoek aan de Verenigde Staten. Men bouwde, en bouwt er nog, allerlei hoopvolle verwachtingen op voor een betere verstandhouding tussen de twee grote mogendheden van oost en west en dus voor een afnemen van de span ningen in de wereld en verhoogde kan sen op een duurzame vrede en ont wapening. Onze verwachtingen dien aangaande zijn echter niet zo hoog ge stemd. Het is vooral Chroesjtsjow geweest, die dit bezoek aan Amerika en het per soonlijk onderhoud met Eisenhower heeft gewild. Het liefst had de Rus sische dictator een officiële topconfe rentie gezien tussen hem, Eisenhower en de Engelse eerste minister Mac- Millan, maar als compromis was hij voorlopig al heel blij met de uitnodi ging voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Om het zo ver te krijgen heeft de Rus sische regering eerst heel wat deining veroorzaakt. Over de bezetting en het statuut van west-Berlijn werden plot seling eisen gesteld, die een dreigend karakter droegen en een spoedig over leg tussen de vier bezettende machten (oorspronkelijk bondgenoten) vereisten. Reeds toen wilde Rusland een topcon ferentie, maar Eisenhower voelde daar niets voor, als er door uitlatingen van Moskou niet eerst punten van overeen stemming mogelijk zouden blijken. Om de mogelijkheden tot overleg niet uit te sluiten, stemde het westen toe in een conferentie der ministers van buitenlandse zaken der grote vier, die wekenlang te Genève bijeen zijn ge weest zonder tot enig noemenswaardig resultaat te komen. Het was ook kennelijk niet de bedoe ling van Rusland, dat het, liefst over de hoofden van andere landen heen, met zijn grootste rivaal tot afspraken wilde komen. Het bleef dus aandringen op een topconferentie en tenslotte heeft Eisen hower er dan in toegestemd om Chroestjtsjow tot een informeel bezoek uit te nodigen, waarin dus geen offi ciële afspraken of beslissingen zullen worden gemaakt. Dit bezoek is nu dan achter de rug. Er zijn al talloze politieke commentaren aan gewijd, er werden toespraken ge houden, die dropen van goedwillend heid en vreedzame bedoelingen; men is als uiterst welwillende concurrenten weer uit elkaar gegaan en na ver loop van tijd zal Eisenhower nog eens naar Rusland reizen en komt er mis schien toch nog eens een echte offi ciële topconferentie, die echter in de algemene situatie ook weinig verande ring zal brengen. Waarom wil Rusland zo graag die top conferentie Omdat het er een middel in ziet de eenheid van het democratische westen te verstoren. De eenheid van het westen immers is tot nu toe uit sluitend gebaseerd op het weerstand bieden aan een verder opdringen van de Sowjets, in feite dus een negatieve binding. Buiten en zelfs binnen dit stramien zijn ook de voornaamste wes terse landen eikaars hevige concurren ten; zijn landen als Engeland, Frankrijk, Japan, Italië en het weer opkomende west-Duitsland er op uit een eigen na tionale en economische politiek te voe ren en gaan hun belangen lang niet altijd samen. Wanneer Rusland nu over de hoofden van belangrijke en met nationale trots vervulde landen heen tot overleg en afspraken met Amerika zou komen, dan is het vrijwel zeker, dat zulke staten, alleen al uit nationaal prestige, zich een dergelijk achteruit zetten niet laten welgevallen en hun nationale aspiraties laten gelden om allerlei spanningen te veroorzaken, die dan weer tot overleg met hen zouden dwingen. Voor de met Rusland verbonden lan den geldt dat weinig of niet, omdat de dictatoriale regeringen daarvan willoze volgelingen van Moskou zijn. Met twee dracht in het westen te zaaien vergroot het Kremlin zijn kansen op een sterke positie in de wereld, waarvan het voor al in Afrika en Azië de vruchten zal kunnen plukken. Bereikt Rusland het topoverleg, dan acht het zich bovendien sterker te staan tegenover het opkomende China, want binnen de tien jaar zal dit land on getwijfeld een macht in de wereld gaan vormen waarmede terdege rekening moet worden gehouden. En niet alleen door het westen. Het door Chroesjtsjow in de vergade ring der Ver. Naties gedane voorstel om tot gehele en algemene ontwapening te komen, lijkt de meest simpele oplos sing van alle spanningen. Het is wat ieder mens in de straat ook als het beste ziet. D'och wie eens even zijn blik over de wereldkaart Iaat gaan, ziet daar zovele landen, die stuk voor stuk roet in dit eten kunnen strooien, dat het idee van totale ontwapening alleen daardoor al een utopie wordt. De belangen staan in vele opzichten te scherp tegenover elkaar om ieder volk voldoende vertrouwen te kunnen ver schaffen in zijn mededinger en iedere regeerder daarop te doen bouwen. Neen, zo eenvoudig als Chroesjtsjow het voorstelde ligt de zaak niet. En dat weet de Russische premier ook heel goed. Daarom kon hij deze voor de gewone man zo simpel lijkende oplos sing ook zonder bezwaar naar voren brengen propagandistisch is dat altijd weer een aardige stunt SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag S.E.C. AK.V.V.A. A. 4 uur. H.V.C. DS.E.C. B, 2.45 uur. C.J.V.V. a—S.E.C. a, 2.45 uur. S.E.C. b—C.J.V.V. b, 2.45 uur. Achteveld aS.E.C. a, 4 uur. S.E.C. eQuick f, 2.45 uur. Welpen Amsvorde 1S.E.C. 1, 2 uur. S.E.C. 2—C.J.V.V. 1, 2 uur. C.J.V.V. 2—S.E.C. 3, 2 uur. Amersfoortse Boys 2S.E.C. 4, 2 uur. Zondag D'.E.C. 1—S.E.C. 1, 2 uur. C.D.N. 2—S.E.C. 2, 2.30 uur. Amersf. Boys 3S.E.C. 3, 12 uur. Patria 3—S.E.C. 4, 12.30 uur. B.D.C. 1Meervogels 1, 2.30 uur. E.M.M. 3—B.D.C. 2, 2.30 uur. Hoogland 2B.D.C. 3, 2.30 uur. B.D.C. 4's Graveland 3, 12 uur. Altius AB.D.C. A, 4 uur. B.D.C. aR.K.B.V.V. a, 4 uur. B.D.C. cActif c, 3 uur. Welpen B.D.C. 1Amersf. Boys, 2 uur. Opstelling le elftal van B.D.C. G. Roest. E. Hilhorst J. Appelhof. R. Brouwer C. Hilhorst H. v. d. Lugt. A. v. Megen H. de Ruigt J. Westerveld H. Gros C. Huigen. Korfbal. Zaterdag Filo's BSpirit A, 3 uur. Spirit 2K.V.O. 2, 3.30 uur. Zondag Spirit 1Excelsior 2, 2 uur. Hockey. Zondag Dames 2Voordaan 3, 11 uur, Schr.1. Heren 1Voordaan 2, 12.30 uur, Schr.1. Dames 1S.C.H.C. 3, 2 uur, Schr.1. Heren 4Jongens A, 1 uur, Birkstr. Heren 2Heren 3, 3 uur, Birkstr. Dames 3Dames 4, 3.30 uur. VERGADERING WINKELIERSVERENIGING. A.s. maandagavond houdt de Winke liersvereniging wederom 'n vergadering. O.m. komen in bespreking de te hou den St. Nicolaas-aktie 1959, intocht van St. Nicolaas enz. FRIESE VERENIGING. De jaarvergadering van de Friese Vereniging „Freonskip en Ienfald" werd woensdagavond in De Gouden Ploeg ge houden, onder voorzitterschap van de heer J. H. de Jong. Na het welkomstwoord werd het Friese Volkslied gezongen. Daarna verzocht de voorzitter 1 minuut stilte voor de overleden leden, mevr. Wassenaar en de heer Smijter. De jaarverslagen van de secretaris en en penningmeester werden goedgekeurd. Er is een batig saldo in kas. De kascom- missie had lof voor het beheer van de gelden door de penningmeester, de heer J. de Jong. De vergadering had geen op of aan merkingen over het beleid van het bestuur. De aftredende bestuursleden, mevr. Roe- lofsen en de heren J. H. de Jong, J. de Jong en G. A. Hosper, werden bij ac clamatie herkozen. Na de pauze werd de één-acter „Druk" opgevoerd, die op bijzonder goede wijze werd vertolkt. Er volgde na afloop nog een gezellig samenzijn. SOESTER TURNCLUB. De Soester Turnclub houdt op maandag 28 september de jaarvergadering in res taurant „Zonneheuvel". Het bestuur treedt af maar is geheel herkiesbaar. LAFHARTIGE DIEFSTAL. De heer W. G. v. d. B. uit Amsterdam, die deze zomer met zijn gezin een zo merhuisje op het kampeerterrein te Soest heeft bewoond, is de laatste dag van, zijn verblijf in Soest, op onaange name wijze getroffen. Hij was bezig met het opladen van het kampeerhuisje op een vrachtauto en had zijn jas, waarin een portefeuille met 180,en verschillende papieren in de nabijheid opgehangen. Groot was zijn schrik, toen hij bemerkte, dat de portefeuille verdwenen was. Hij ver denkt een man van ongeveer 40 jaar, die gekleed was in een beige costuum en in het bezit van een herenrijwiel, waaraan zich een aktetas bevond. GEARRESTEERD WEGENS ONZEDELIJKE HANDELINGEN. De Soester politie heeft een man uit Wageningen gearresteerd, die onzede lijke handelingen heeft gepleegd met een minderjarig meisje. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag, uitge zonderd zondagmiddag, zijn Elisabeth Taylor en Paul Newrnan in het City theater te zien als hoofdrolvertolkers van de film „Cat on a hot tin roof", voor de Nederlandse titel letterlijk ver taald in „Kat op een heet zinken dak". Het is het verhaal van een vrouw, die naar liefde hongert, een man, die door een vreselijk vermoeden gekweld wordt en de hevige conflicten en innerlijke spanningen zijn zo goed weergegeven dat een uitstekende film ontstond. Zondagmiddag wordt er gevochten in de film „Piraten van Tripoli" met Paul Henreid en Patricia Medina. Woeste zeerovers, die zeer handig zijn met het kromzwaard en mooie vrouwen voor wie deze zwaarden meestal gehanteerd worden. Romantische avonturen vol afwisseling, waarmee men de zorgen van iedere dag uitstekend verdrijven kan. „De Man zonder angst" draait van maan dag tot en met woensdag en ook in deze film wordt gevochten. Niet met zwaarden maar met revolvers. Een eeuw geleden vochten de veehou ders van de Amerikaanse prairies tegen de schapenhouders, die een deel van hun gebied trachtten te gebruiken om er hun woldragers te laten grazen. Dat waren hevige gevechten en Jason Sweet (Glen Ford) had er een groot aandeel in. Hij vecht voor zijn schapen en zijn recht en natuurlijk zegeviert hij tenslotte. Maar dan is er heel wat lood verschoten. In de donderdagcyclus „La Traviata", de verfilmde opera van Guiseppe Verdi. MEDISCHE DIENST. In het komende weekend wordt de dienst waargenomen door de artsen H. v. Dorssen, Eïgendomw. 96, tel. 2119. H. G. Rup.ert, B. Grothestr. 49, tel. 2388. Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46, is geopend. BREISHOW IN SOEST. Als speciaalzaak houdt 't Handwerkhuis, Koninginnelaan 20, een grote breishow. Deze show, die op 30 september in ge bouw Credo aan de Julianalaan wordt gehouden, is veel omvattend. Allereerst maken de bezoeksters kennis met de moderne manier van breien op volautomatische breimachines. Voorts wordt op gezette tijden een kleu renfilm „Gebreid verhaal" vertoond, een film die veel wolgeheimen onthult. Ook zullen gebreide modellen worden getoond, welke gedragen worden in combinatie met rokken, lange panta lons enz, die voor deze gelegenheid be schikbaar worden gesteld door de Ma nufacturen- en Damesconfectiezaak Fa. F. van den Hoven, eveneens aan de Ko ninginnelaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. HEROPENING VAN HAARLEM S LEVENSMIDDELENBEDRIJF. Wederom is een zaak aan de Van Wee destraat geheel veranderd en gemoder niseerd. D'it keer was het de heer J. C. van Haarlem, die het oude winkel-interieur van zijn zaak niet meer passend vond voor deze tijd. In de korte tijd dat de zaak gesloten is geweest heeft het interieur een to tale verandering ondergaan. De geslo ten etalage van voorheen is geheel ver dwenen en de geheel nieuwe pui laat het zicht in de winkel geheel vrij, waardoor o.m. de smaakvolle en doel matige showkasten goed tot hun recht komen, terwijl langs alle wanden van de zaak de vele artikelen overzichtelijk een plaats gevonden hebben. De heer en mevrouw Van Haarlem en hun zoon en opvolger Hans mochten zeer vele felicitaties in ontvangst nemen en de vele bloemen, die het geheel een feestelijk aanzien gaven, konden nau welijks een. plaats vinden. De Van Weedestraat is, dank zij de heer Van Haarlem, weer een modern pand rijker geworden. VOORDRACHTAVOND. De leerlingenavond van Ida R. Jongsma heeft morgenavond plaats in Credo. Medewerking verleent de Soester bal letschool onder leiding van mevrouw Bos-Piepenbrink. DEMONSTRATIE ZELFSCHILDEREN. Op veler verzoek houdt drogisterij en verfhandel Kraal a.s. woensdagavond, in hotel „De Vergulde Pollepel", weer een demonstratie zelfschilderen. Vroeger schilderde de amateur bijna uit sluitend in het voorjaar, maar dank zij de moderne verfsoorten kan men nu ook de lange winteravonden prettig besteden met zelf schilderen. Een lezing met lichtbeelden over mo derne interieurvernieuwing zal een en ander nog verduidelijken. In de pauze wordt U een kopje koffie aangeboden en krijgt u gelegenheid tot stellen van vragen, die door deskundige specialisten zullen worden beantwoord. Ds J. A. C. RULLMANN NEEMT AFSCHEID VAN SOEST. Ds J. A. C. Rullmann, emeritus mis sionair predikant van Rotterdam, die sedert 16 sept, 1953 als hulpprediker aan de Geref. Kerk te Soest is verbon den, is voornemens afscheid te nemen van deze gemeente, en wel in een kerk dienst, te houderf op zondag 4 oktober a.s., 's morgens 10 uur, in de Wilhel- minakerk, Soesterbergsestraat. Bovendien zijn gemeente en andere be langstellenden in de gelegenhied maan dagavond 5 oktober persoonlijk afscheid van Ds en mevr. Rullmann te nemen opde afscheidsreceptie, die belegd zal worden in het wijkgebouw „Eltheto", aan het Driftje. Ds Rullmann heeft, daartoe aangezocht door de Generale Zendingsdeputaten, een opdracht aanvaard, om voor de tijd van maximaal drie jaar naar Argenti nië te gaan, standplaats Buenos Aires, teneinde de Geref. Kerken aldaar te adviseren bij de opzet van hun zen dingswerk en een nader onderzoek in te stellen naar de eventuele mogelijk heden tot samenwerking daarin tussen de Geref. Kerken in Argentinië en de Geref. Kerken in Nederland. Ds en mevr. Rullmann zullen zich na 4 oktober a.s. vestigen te Nunspeet, Eperweg 30, teneinde zich gedurende drie maanden voor te bereiden op hun taak in Argentinië. Begin 1960 hopen zij scheep te gaan naar hun nieuwe ar beidsterrein. OLYMPIA VOLLEYBAL. Op uitnodiging van de volleybalvereni ging „Amersfoort" zal Olympia zater dag a.s. met 1 dames- en 1 herenteam deelnemen aan het door deze vereni ging georganiseerde internationale toer nooi. Aan dit toernooi zal o.a. worden deelgenomen door enige prominente teems uit Turkije. De Olympia-dames zullen de wissel- beker moeten verdedigen, die het vo rig jaar door hen is gewonnen. Het toernooi wordt gehouden in de Markthal te Amersfoort en begint om 2 uur. Aanvang van de finales pl.m. 19.00 uur. Woensdag j.1. is Olympia met 2 dames- en 3 herenteams naar Huizen getrokken voor de jaarlijkse ontmoeting tegen S.V. Huizen. Alle Olympia-teams zagen kans tot een overwinning te komen, waardoor zij Vroeger stonden bij stakingen werk gevers en werknemers vaak als kemp hanen tegenover elkaar, scheldpartijen behoorden niet tot de uitzonderingen en vernieling van eigendom kwam ook wel voor. De staking die ons deze week van ons maandagochtendblad beroofde, was van een heel ander gehalte. Nu waren de werknemers en werkge vers het roerend eens over de loons verhoging, maar het college van Rijks bemiddelaars wilden hun fiat nog niet geven. De vakbonden zelf, want in feite was het een „wilde staking", distancieerden zich van de werknemersactie. Ik vind dat maar een vreemde boel en de hoofdoorzaak van deze uitbarsting is naar mijn smaak te zoeken in het feit, dat hetcontact van de werkne mers met hun bonden of leiders niet meer zo hecht is als wel wenselijk is. Op aandringen van de vakbonden wer den in de bedrijven bedrijfscommissies opgericht, die, in overleg, de staking proclameerden. Dat zit niet erg lekker en ik heb zo het gevoel dat de vakbondsleiders zich een weinig verkocht voelen en zich gaan afvragen of zij met de instelling van de bedrijfscommissies niet te veel het heft uit handen hebben gegeven. Zowel de patroons als de werknemers hebben de overtuiging, dat de C.A.O., welke 3 aug. moest ingaan, zal wor den goedgekeurd, ook al maakt het college van Rijksbemiddelaars geen haast. Op zichzelf is dit niet zo heel erg, omdat besloten werd, dat, na goed keuring, het verhoogde loon met terug werkende kracht vanaf 3 augustus zal worden uitbetaald. Daarom moet deze wilde staking wor den afgekeurd en lijkt de actie veel op het opentrappen van een reeds open deur. Deze stakingen moeten worden voorkomen, niet het minst in het belang van arbeiders en vakbonden. Nu er sprake is van een vrijere loon vorming en werkgevers en werknemers blijk geven tot elkaar te kunnen komen zonder bemiddeling, vraag ik mij af of de rijksbemiddelaars, voorlopig al thans, niet met vacantie kunnen gaan. Wanneer er in arbeidszaken weer wat te bemiddelen is, dan zullen we di rect weer waarschuwen. H. OEKMAN. de door hen zelf beschikbaar gestelde wisselbeker weer mee naar huis kon den nemen. Olympia scoorde 239 punten. Huizen bracht het tot 128 punten. BILJARTKAMPIOENSCHAP. In Soestdijk is gespeeld om het biljart kampioenschap vijfde klasse. Van Dijk van V.V.V. Amersfoort be haalde het kampioenschap. Van Hunen uit Soestdijk bezette de tweede plaats. De volgende plaatsen werden bezet door Van Exel, Scheffer, Van Breukelen, Sonders en Verlinden. De wedstrijden werden gespeeld in café „Soestdijk", waar door de heer D. v. d. Meer de prijzen uitgereikt werden. TEMPORENNERS IN HET CLUBKAM PIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Tempo heeft deelgenomen aan de wed strijd om het clubkampioenschap van Nederland. Er namen 47 verenigingen deel. De vereniging „Maastricht" bezette de eerste plaats. Tweede was de ver eniging „Theo Middelkamp" uit Goes. Tempo werd als 33ste geklasseerd. GRONINGER VER. „MARTINI" BESTAAT BINNENKORT 10 JAAR. De bijeenkomst van de Groniger Vere niging „Martini", wélke gisteravond in De Gouden Ploeg werd gehouden, stond in het teken van het tienjarig bestaan, dat op 13 december a.s. zal worden gevierd. Na het welkomstwoord van de voor- zittter, de heer K. Veenkamp, werd het Groninger Volkslied gezongen. Besloten werd de jaarlijkse feestavond niet in november, maar midden de cember te houden, dit in verband met het 2e lustrum. De eigen toneelgroep zal die avond opvoeren het toneelstuk „Wat voorbij is, is geweest". Als gast was aanwezig mevr. T. van Doorn-van Walree uit Baarn, die in Groninger dialect declameerde en eni ge liederen zong, hetgeen bijzonder in de smaak viel.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1