De laatste inboorlingen van Australië. C. A. P. Smit s Leesbibliotheek SCHOENTJES Schoenhandel W. Kooman TWEEDE BLAD Uw motor is niet oliedom... l¥ioiiïIoil GARAGE STAM UW JUISTE ADRES DE KLEUR 6 woordelijke ,voor steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 S:TEENH0FFSTP/5;3 TEi :-2842 'S0E^5t 1 verven,-persen, stoppage, repareren van Uw kleding; Hilversum - Langestraat 99.tel. 8889 Amerika heeft zijn Indianen, Groenland zijn Eskimo's en Afrika zijn lichtge kleurde en blauwogige inboorlingen - minderheden, met uitsterven bedreig de volkeren, die eens machtig waren, die evenwel in de loop der geschiede nis voor machtiger indringers moesten wijken. Ook Australië heeft zijn inboorlingen, de zogenaamde „Blackfellows", men sen van klein gestalte, met een donke re huid en kroeshaar. Hun aantal wordt geschat op 47.000. De „Blackfellows" zijn tegenwoordig het voorwerp van een groot opgezet sociaal experiment, dat in de hele we reld uniek mag worden genoemd. Zij, die thans nog ten dele op de cultuur- trede van het stenen tijdperk staan, moeten geciviliseerd en tegen het uit sterven behoed worden. Einddoel van dat koene project is de inschakeling van de oorspronkelijke Australische bewoners in de huidige maatschappij. Toen in het jaar 1788 aan de Austra lisch oostkust voor het eerst de Brit- geringste bevangenheid. Hun vaders hadden in de televisie nog iets boven aards gezien, zij daarentegen zagen er nauwelijks iets bijzonders in. In Australië spelen in de avonturenro mans de „blacktracker" ongeveer de zelfde rol als de Indiaanse spoorzoekers in vele wild-west geschiedenissen in Amerika. De blacktracker zijn inlandse leden van de Australische politie. Zon der hen zouden de politieautoriteiten Steenhof f straat 15 A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. se vlag werd gehesen, leefden op het Australisch continent minstens een 300.000 inboorlingen. Zij waren noma den en hadden niet eens tenten. Noch landbouw, noch veeteelt waren hun bekend. Ze jaagden met de boe merang en de speer, zochten in het Voor de „blacktracker" - zo heten de inboorlingen, werkzaam bij de Austra lische politie - is het primitieve leven nog slechts herinnering. wild groeiende vruchten en stelden vallen op. Zorgen voor kleding kenden ze niet en de weinige voorwerpen, die ze op hun tochten meenamen, waren hun hele bezit. Hun leven speelde zich af binnen het raam van hun kleine stamgroepen, die hun eigen religie en wetten hadden. Onder zulke voorwaarden moest het kontakt met de westelijke beschaving voor hen als een schok werken. Zij konden de blanken niet verstaan en die op hun beurt gaven zich geen enkele moeite van de zwarten notitie te nemen. Weliswaar trokken de „Black fellows" zich, zo goed ze konden, voor de indringers terug, maar toen de kolo nisatie van het continent steeds gro tere vorderingen maakte, kon het kon- takt niet langer uitblijven. Uit op zichzelf onschuldige misverstan den aan beiden kanten ontwikkelden zich gewapende incidenten. Het kwam tot strafexpedities en bloedbaden. Voor een verdere decimering van de Australische negers zorgden de ziekten. fn rotsholen en primitieve loofhutten huisden de inboorlingen van Australië in hun reservaten nog slechts enkele jaren geleden. Speren waren nog hun wapens. Voordat de inboorlingen enige kans hadden lichamelijk weerstand tegen die ziekten te kweken stierven ze bij dui zenden. Afgezien van het feit, dat enige re servaten ingericht werden - het eerste in 1892 - deed de Australische regering lange tijd niets wezenlijks voor de „Blackfellows". Intussen is de instelling ten opzichte van inboorlingen veranderd. De schei ding is volgens de regering niet het juiste middel voor de oplossing van het inboorlingenvraagstuk. Heel eenvoudig gesproken de Australische negers moe ten, opdat ze kunnen blijven leven, zich aan de meerderheid aanpassen. „Ze kunnen niet", zei een der verant- altijd een leven in het ghetto" leiden. Wij hebben in Amerika gezien, waar dat heenvoert. Wij willen, dat onze „black fellows" volwaardige burgers worden, die hun vaste plaats in het leven van het land hebben. Wij geven heel eer lijk toe, dat wij in het verleden veel fouten gemaakt hebben, maar het is nog niet te laat". D'e meeste der Australische inboorlin gen wonen in het noordelijk territorium. Om die reden concentreert zich ook de arbeid voor het nieuwe assimilatie- Deze oude „blackfellow" kan zich een leven in de beschaafde wereld niet voorstellen. project op dat deel van het land. De hindernissen, waartegenover de blanke beschermers zich zien gesteld, zijn ongewoon groot. De negers evenwel doen langzaam de eerste schreden in een wonderland, in een wereld, die zij tot nu toe niet verstaan. Zij moeten hun loofhutten met de versleten matten - waarop zij slapen - voor stenen hui zen ruilen, waarin zulke zeldzame din gen te vinden zijn zoals bedden, elec- trisch licht en ramen, alsmede die zeld zame kastjes waaruit stemmen van aardgeesten klinken - en papier, dat geld is. Voor de ouderen zijn dat dingen, die vrijwel machteloos zijn. Verdwijnt ergens een kind, dan nemen de zwarte spoorzoekers de ról van speurhonden over. Zou een patrouille een woestijngebied doorkruisen, waarin noch bronnen, noch j beken zouden zijn, dan vindt de „black- tracker" altijd nog water. I Gelooft een gevluchte gevangene of moordenaar zich aan de gerechtigheid te kunnen onttrekken door de einde loze verten van Autralië in te vluch ten, dan heeft hij, zodra de „black tracker" hem op het spoor is, geen enkele kans meer te ontkomen. Australiës belangrijkste tak van de eco nomie is de veeteelt. Goede herders zijn schaars. Daarom heeft de Austra lische regering ook enkele farms ge bouwd, wier voornaamste opgaaf het is de Australische negers tot goede her ders op te leiden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959. ren. Aan het eind moet de kandidaat zich in aanwezigheid en onder de kri tische ogen van de stam laten exa mineren. Komt hij door de vele proeven, dan is zijn plaats nog lang niet zeker. De stamleden letten er wel goed op, of zijn vaardigheden van blijvende aard zijn. De grote medicijnmannen in Australië worden steeds zeldzamer. Binnen en kele generaties zullen ze uitsterven want de in moderne scholen opgevoede jeugd zal voor de oude overleveringen niets meer over hebben en medicijn mannen, waaraan niemand meer ge looft, hebben geen bestaansrecht. het leven vreselijk gecompliceerd ma ken, zodat ze nauwelijks weten, hoe zij alles, wat zij lerin, moeten verwer ken, maar de jeugd past zich verrassend snel aan. Elk jaar tijdens de zomervakantie wor den Australische inboorlingenkinderen, die op school bijzonder goede cijfers hebben behaald, naar Sydney uitge- hij weet dat hij gesmeerd loopt met Geef hem een nieuwe cartervulling Moblloil Special bij Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - Telefoon 2850 School in een der nieuwste nederzettingen in het noordelijke territorum in de buurt van Darwin. De inlandse kinderen wennen verrassend snel aan het gewone leven en onderwijs. nodigd. Voor hen is de reis naar die grote stad een belevenis. Voor de blanke pleegouders - de kin deren wonen bij families, die zich voor deze actie van goede wil beschikbaar hebben gesteld - is de belevenis niet min der groot, want wat stelt men zich in het algemeen van de „blackfellows" voor Halfwilden of wilden. Des te verbaasder waren de meeste pleegouders dat de kinderen zich bijna alleen door de huids kleur van hun eigen spruiten onder scheidden. De inlandse meisjes, waar- van niet weinigen zelfs voor onze be- grippen knap zijn, hadden dezelfde interesse als hun blanke zusjes, en de jongens, wier gezichten dikwijls fasci nerend zijn, stelden in technische dingen niet minder belang dan hun blanke broeders. De kinderen werden voor de televisie camera gezet, maar ze toonden niet de Dit meisje bezoekt regelmatig de nieuwgebouwde school. Tijdens een be zoek aan Sydney toonde zij noch voor haar leeftijdgenootjes, noch voor auto's of televisiecamera's enige vrees of schuwheid. De burgerrechten van de zwarten wa ren tot voor enige tijd helemaal niet vanzelfsprekend. Een nieuwe wetgeving gaat er vanuit, dat het Australische burgerschap niet alleen een grondrecht voor de blanke Australiër is, maar ook voor de inboorling. De herkomst van de „Blackfellows" wordt door een sluier van geheimzin nigheid omgeven. De negers van Aus tralië onderscheiden zich wezenlijk van die van Afrika. Vele wetenschapsmen sen hellen naar de mening over, dat hun voorvaders duizenden jaren gele den in het zuiden van India woonden, waar ze later door andere volkeren verdreven werden en naar Ceylon, als mede naar Malakka uitweken. Van daaruit schijnen zij in kleinere groepen verder naar Australië te zijn getrokken. Wanneer en hoe dat geschiedde, weet niemand. Met een blik op de toekomstplannen is de school wel het belangrijkste ge bouw van het dorp. Twee onderwijzers onderrichten de 32 jongens en 29 meis jes. Volgt men het onderwijs met ge sloten ogen, dan zou men haast menen voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 HANDBAL B.D.C. De tweede competitiedag is een goede dag geweest voor B.D.C. Dames 1 was op bezoek bij Fidelitas in Amersfoort en de Soester speelsters wonnen met 2-1. Het was wel een bescheiden overwinning, maar B.D.C. speelde door ziekte met 2 invalsters. B.D.C. 2 ging naar Blaricum en had daar pech want enkele meisjes moch ten niet spelen omdat ze te jong zijn voor het tweede, zodat met een acht tal een 0-4-nederlaag geleden werd, wat zeker niet slecht is als men drie spelers mist. De juniores en de heren gingen naar H.H.C. De meisjes wonnen daar over tuigend met 10-5 en namen daarmee wraak op de nederlaag van de vorige week. Heren 1 speelde tegen de kampioen van het vorig jaar en verloor met 1-5. Het ene tegenpunt is waardevol als men bedenkt dat er gespeeld werd tegen spelers die al vele jaren spelen, terwijl er bij B.D.C. spelers zijn die het pas enkele dagen doen. Aspiranten 1 speelde gelijk tegen Lim- vio (1-1). De Soester meisjes hebben het Limvio-elftal onderschat en dat is niet verstandig, want er zijn plannen om het kampioenschap te behalen. Aspiranten 2 klopte S.D.O. 2 in Bus- I sum met 3-2 en het ziet er naar uit, dat dit team ook kampioensallures heeft. Aspiranten 3 zette de zegetocht voort en klopte Fidelitas in Amersfoort met 7-3, terwijl het vierde aspirantenteam thuis met 4-1 van Achteveld won. Van de acht elftallen, die B.D.C. in het veld bracht, leden er maar 2 'n neder laag. Uit 2 speeldagen heeft dames 1 3 pun ten, dames 2 behaalde 1 punt, de ju niores 2 en de heren 0. Drie aspiran ten-teams behaalden respectievelijk 3, 3 en 4 punten. Het programmma voor zondag is B.D.C. 1—H.H.C., 12 uur. B.D.C. 2—B.H.C., 12.50 uur. B.D.C.-junioresA.A.V., 3 uur. B.D.C.-herenS.D.O., 1.45 uur. S.D.O.aspiranten 1, 3.30 uur. E.M.M.aspiranten 2, 1 uur. L.V.V.aspiranten 3, 12.50 uur. Fidelitasaspiranten 4, 12.30 uur. in een Europese school te zijn. Men twijfelt er geen ogenblik aan, dat de scholieren, als ze eenmaal volwassen zijn, zich in de beschaafde wereld zonder de geringste moeilijkheden zullen thuis- voelen. Volgens het geloof van de Australische bosnegers zijn de belangrijkste medi cijnmannen onsterfelijk. De aardse dood betekent voor hen slechts het overgaan in een andere gestalte. Medicijnman worden is in Australië niet gemakkelijk. Wie zich daartoe geroepen voelt en gelooft een bovenaardse bele ving te hebben gehad, wendt zich tot een oude medicijnman van zijn stam. Die beslist dan, of hij hem als leerling aanneemt en hem in de riten zal in wijden. Deze opleiding kan jaren du- is zo belangrijk. De modieuze die wij U nu kunnen tonen, heb ben wij in de nieuwste mode kleuren. TORENSTRAAT 5 - TELEFOON 3473 BALLET-VERENIGING SOEST. Sinds enkele jaren had de r.k. gym nastiekvereniging Crescendo een afde ling ballet. Deze is in april van dit jaar zelfstandig geworden en met Cres cendo bestaat nog slechts een federa tief verband. Aanvankelijk stonden de lessen onder leiding van mej. v. d. Hooge, maar zij kan de lessen niet meer geven. Men is er nu in geslaagd mevr. Destree als lerares aan de vereniging te verbinden en op 30 september beginnen de les sen in het St. Ludgardisgebouw. Er zal les gegeven worden op iedere woensdag vanaf half drie voor de jeugd en voor ouderen van 7-8 uur. Het ligt in de bedoeling door dezelfde lerares ritmische gymnastiek te laten geven op woensdagavond van 8-9 uur en dit is in hoofdzaak bedoeld voor da mes boven 18 jaar. Er zijn vier lesuren op woensdagmiddag en 2 op woensdag avond, dus voor ieder is er een plaats, ongeacht godsdienst of politieke richting. Het bestuur rekent er dan ook op dat velen zich op 30 september in het Ludgardisgebouw zul len opgeven voor deze lessen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5