HEREN ZWITS AL Een kwart eeuw geleden glorieuze vlucht van de Uiver» MOEDER WORDEN... Een sportief jasje* SOEST VOOR DERTIG JAAR. „DE ECONOOM" Voor uw HUISBRANDOLIE DE WITTE POMPEN" UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL ■jMjijiïi.'unmM» GARAGE „DE SOESTER" SOEST. Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van üw rheumatiek. met Kruschen Salts. DERDE BLAD Dertig jaar geleden overleed het gemeenteraadslid, de heer L. den Bliek, enkele jaren later werd een laan naar hem genoemd. Voor het koninklijk paleis kwamen een motor met zijspan en een auto in botsing. In het zijspan van de motor zat een vrouw die eruit geslingerd werd. Het viel nog al mee met de ver wondingen, al brak zij een sleutelbeen. De autobestuurder bleek geen heer in het verkeer te zijn, want hij reed door. In Soesterberg reed een motorrij der op een groep militairen in doordat hij verblind werd. Een militair brak een been, de motorrijder werd aan het hoofd gewond en zijn duo-engel kreeg een lichte beenwond. Dertig jaar geleden zat de politie nog in het raadhuis en dat bleef nog even zo, maar er kwam wat meer ruim te, doordat het bureau gemeentewer ken naar de Lange Brinkweg ging en de ontvanger een 20-tal meters in de richting Amersfoort verhuisde. De meerderheid van gemeenteraadsle den was voor het bouwen van een badhuis aan de Lange Brinkweg, de minderheid voor de Verl. Talmalaan. Er werden plannen gemaakt voor de bouw van een badhuis dat 35.000, moest kosten, terwijl voor een ander plan slechts 23.000,nodig was. Er werd een tekort van 4500,per jaar geraamd. Beide plannen verdwenen echter in de prullemand. Van uw ouderwetse pantalon de pij pen versmallen 4,50. Uw costuum keren, repareren en mo derniseren 47,50. Alle reparaties en stoppage v.a. 2.50. Rijswijkseweg 273, Den Haag, tel. 181419 Voor SOEST p.a. Bilderdijklaan 23 - Telefoon 2069 Alleen maandags en donderdags. De commissies in de raad zagen er 30 jaar geleden als volgt uit Commis sie heide- en zandgronden A. Enden dijk, G Hilhorst en G. Pronk. Commis sie belastingzaken W. F. H. Busch, mr J. H. van Doorne, G. Hilhorst. Commis sie voor openbare werken A. J. C. Koenders, W. F. H Busch, W. H. C. Doorman, G. Hilhorst. Commissie uit breidingsplan A. J. C. Koenders, P. v. d. Breemer, W. H. C. Doorman. G. J. Grootewal. Commissie werkverschaf fing en steunverlening A. Endendijk, D. A. de Bruyn, W. F. H. Busch, H. v. Klooster. Commissie bijstand gasbedrijf A. Endendijk, D. A. de Bruyn, W. H. C. Doorman. Commissie bijstand grondbe drijf A. J. C. Koenders, P. v. d. Bree mer, W. H. C. Doorman, G. J. Gasille. Financiële Commissie Burgemeester Deketh, mr J. H. v. Doorne, G. J. Groo tewal, H. van Klooster. Onze regenmantels zijn toonaangevend in kleurenvariatie en mo dellen. Nino Flex Aqua Perl - Terylene Loden en fantasie stoffen van 45.- tot 128.- lamming overleden was. De laatste tijd gebeuren er nogal eens ongelukken in de beruchte bocht bij Zonnegloren, maar 30 jaar geleden kwam dat ook al voor. Er kwam een personenauto van Soesterberg, waarin een echtpaar met zoon en dochter. De zoon zat achter het stuur, dat hij in de bocht niet onder controle kon hou den. D'e auto vloog tegen een boom en alle vier de inzittenden werden licht gewond. naar het oudste en GOEDKOOP STE adres STEENHOFFSTRAAT 25 TELEFOON 2185 Alle Caltex en B.P. producten. Benzine - Petroleum - Oliën - Super. Ook dertig jaar geleden waren er jongemannen met nozemstreken. Een van hen beroofde een juffrouw van haar handtas in de buurt van het paleis. De politie werd gewaarschuwd en de jongeling werd vrij gauw opgespoord, omdat men aannam dat hij het geroof de wel in bier zou omzetten. Dat klopte en hij werd in een café gearre steerd. Een expediteur kreeg een grote par tij meubelen ter bewaring voor lange tijd, maar na een jaar was het nog maar een kleine partij, omdat hij meer dan de helft verkocht had. Met grote advertenties werd gewe zen op films, die de redding van No- bile in beeld brachten en het aandeel dat onze landgenoot Sjef van Dongen thans burgemeester van Aardenburg - in het redden van deze mislukte pool reiziger had. Amundsen verloor bij deze reddingsexpeditie het leven en Nobile werd door Mussolini uit het leger verwijderd. Een van de weinige goede daden van de Duce. Twee al te vlotte jongelui door kruisten onze gemeente met een auto en trachtten op stille plaatsen alleen- lopende meisjes en vrouwen de auto in te slepen. Terecht sleepte de politie deze lieden naar het bureau. Dertig jaar geleden waren de men sen er veel meer dan tegenwoordig op uit anderen hun overtuiging door in gezonden stukken op te dringen. Een mevrouw kwam steeds weer met ellenlange verhalen terug om haar af keer van alcohol aan de man te brengen. Ze beweerde dat de woorden wijntje jager verworven en dat niet ten on rechte. Er gingen passagiers mee met de Uiver, zij moesten 5000,betalen. Onder hen bevond zich de Duitse luchtvaart] our- naliste The Rasche. De Uiver had als commandant Koene Parmentier, als tweede piloot de hui dige commodore van de K.L.M. Moll, als radio-telegrafist C. van Brugge en als werktuigkundige B. Prins. Zij hadden geduchte concurrenten. Geysendorffer en Asjes met de Post- jager, Amy en Jim Mollison en de vlie gers Scott en Campbell Black. Zij vlo gen in een cornet, evenals het echtpaar Mollison. Verder namen nog enkele Amerikanen en Engelsen deel. Direct na de start bereikte de Uiver- koorts in ons land haar hoogtepunt, want het ging om de eer van de K.L.M. en daarmee om de eer van Nederland. De Mollisons waren het eerst gestart en zij behielden voorlopig de leiding. Zij vlogen in één ruk naar Bagdad en toen ze daar landden hadden ze haast geen benzine meer. Scott en Cambell Black zaten het echtpaar dicht op de hielen maar de Uiver moest het kal mer aandoen en landde eerst in Rome, Athene en Aleppo voor naar Bagdad gekoerst werd. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 en trijntje boekdelen van jammer en ellende konden verschaffen. Wie een borrel dronk zou onherroepelijk in de goot eindigen, want gebruik werd al tijd misbruik. Voor hen die 't nog niet Wisten, deelde - ze tussen haar jam merklachten door - mee, dat jenever 40 °/o alcohol bevatte en „kroegjenever" 35 En dat in Amerika blanke vrou wen door negers aangerand werden kwam alleen door de drank. Terecht stond er onder het verhaal van die mevrouw, dat men nu maar eens moest ophouden met het benadelen van ca féhouders en wijnhandelaren door in gezonden stukken over het enorme nut van geheelonthouding. KUURT V VAN,..ZON bij Smitsweg 19 Telefoon 3865 Tevens erkende Autorijschool. Op 18 september 1929 werden tij dens de raadszitting de geloofsbrieven onderzocht van het nieuwe raadslid mevr. S. G. Landweer-De Visser. Pas 29 jaar later zou zij afscheid nemen van de raad. Een oude heer, die moeilijk liep, werd bij de onbewaakte overweg aan de Grote Melm gegrepen door een trein en op slag gedood. De Nijkerker D. K. was in Soest en raakte aan het vechten met M. de B., die een gat in het achterhoofd opliep en korte tijd later overleed. K. werd gearresteerd, maar dezelfde dag weer vrijgelaten, toen bleek dat B. niet door de hoofdwonde maar door een hartver- In september 1934 vierde de Austra lische staat Victoria het eeuwfeest en Melbourne was het middelpunt van de feestelijkheden. Een rijke industrieel van deze stad maakte op 20 september bekend dat hij 150.000,schonk, bestemd als prijs voor het vliegtuig dat het snelst de afstand Londen-Melbourne zou afleg gen. De start zou op 20 oktober plaats vinden. Vanuit de hele wereld kwamen in schrijvingen binnen en de IV2 ton werd in behoorlijke porties gesplitst. Een eerste prijs en een tweede prijs voor de snelheidsrace en eveneens twee prijzen voor de handicaprace. Verder ontving iedere deelnemer een bedrag ter bestrijding van de kosten. De K.L.M. was juist bezig met het vie ren van het 15-jarig bestaan toen het bericht bekend werd en een Douglas D.C. 2, die pas was aangeschaft, werd bestemd voor de race. Het toestel heet te de Uiver en binnen enkele weken was er geen Nederlander meer die dat niet wist, want er heerste een ware Uiverkoorts. De Postjager van vliegtuigconstructeur Slot zou ook deelnemen, maar veel ver trouwen had men hierin niet, want dit vliegtuig had zich al de naam Pech- Het echtpaar Mollison kreeg pech in Karachi, waar het landingsgestel van het vliegtuig vernield werd. Nu had den Scott en Cambell Black de leiding, de Uiver kwam op de tweede plaats en derde was de Postjager, die weer spoedig Pechjager werd. Bij het landen in Allahabad weigerde het landingsge stel omlaag te komen en Geysendorffer werd gedwongen tot een spectaculaire landing, die voor de bemanning best afliep, maar waarbij twee van de drie propellers beschadigd werden. Snel werd gerepareerd, maar bij het starten ging het opnieuw mis en het toestel kwam in botsing met een tractor, die ergens reed waar hij niet hoorde te rijden. D'e machine vloog in brand en was reddeloos verloren. Geysendorffer, Asjes en marconist Pronk kwamen onge deerd uit het toestel, maar de race was voor hen ten einde. Verschillende deelnemers raakten de koers kwijt, maar Campbell Black en Scott gingen evenals Parmentier en Moll recht op het doel af. De Uiver zat dicht achter de Cornet, maar bij Singa pore werd het een achterstand van 6 uur en die zou wel niet meer in te ha len zijn. Boven de Timorzee kregen de Engelsen echter pech. Een motor viel uit en met moeite haalden ze Port Dar- win op het Australische vasteland. Ang stig vroegen ze waar de Uiver was, maar niemand kon het vertellen. Na een korte rust gingen ze weer op één motor de lucht in, want het repareren van de tweede zou veel te veel tijd vergen. „Waar is de Uiver vroeg zich kort daarop de hele wereld af. Na een tus senlanding in Batavia, Koepang, Port Darwin en Charleville had men niets meer van het toestel vernomen en heel Nederland leefde in ongerustheid over het lot van de dappere bemanning en de passagiers. Eindelijk kwam er be richt en het was een goed bericht. De Uiver was in een storm geraakt en had de koers niet kunnen houden. Met S.O.S.-signalen was aan de bevol king van de kleine stad Albury, 200 km van Melbourne, duidelijk gemaakt dat er geland moest worden en de kra- gulden) en de eerste prijs in de han dicaprace (12000 gulden) gewonnen. De bemanning werd bij de terugkomst op Schiphol door tienduizenden gehul digd en H.M. de Koningin benoemde K. D. Parmentier, J. J. Moll, C. van Brugge en B. Prins tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Enkele maanden later stortte de Uiver neer en de trots van de K.L.M. werd vernietigd. ONS GENOEGEN. In de Courant van vrijdag berichtten wij, dat de toneelvereniging Soestdijk het seizoen opent op 3 oktober en daar na een uitvoering voor de NATU geeft. Dit moet echter ,,Ons Genoegen" zijn. NUTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten Romans Achen, Het leven Danst. Van Akan, De wilde jaren. Asscher-Pinkhof, De koopbrief. Cannegieter, Vier schoten voor een vrouw. Castle, Roxana. Cozzens, Door liefde bezeten. Van Eemlandt, De schat van Aros Killee. Ekert- Rotholz, Rijst uit zilveren schalen. Ferré Björn, Pappa's vrouw. Gjes- dahl, Het feest. Hermans, De don kere kamer van Damocles. Van der Lugt, Herwonnen land. Van der Lugt, Een dorp verdwijnt. Mahieu, Tjies. Mons, D'e zaak Daubanton. Neijssel, De onvolmaakte schurk. Ooms-Vinckers, Alla's wondertuin. Peisson, Het zout van de zee. Roest Crollius, Mensen zijn geen Goden. Van Rossem, Een lied in een vreemd land. Schmitz, Marietje. Soldati, De brieven uit Capri. Viertel, De laat ste verzoeking. Populair wetenschappelijk Geiger, De Gletsjerpiloot. Jonckheere, Kongo met het blote oog. Van Kampen, Emigratie, een sprong in het duister Jeugdboeken Bourliaguet, Pouk en zijn weerwolven. Brugman, De vlerken. Diekmann, De boten van Brakkeput. Gaynor, Marry op balletles. Ter Haar, Noodweer op de Weiszhorn. Iberer, Marianne. Lattimore, Junior. Schmidt, Paultje en het paarse krijt je. Smits-Esperstedt, De kinderen van de dief. Tauschinski, Wie is de ze vrouw Weiss-Sonnenburg, Ver jaagd door de vulkaan. Winkler, Ik kom u helpen, dokter. Door een bloedzuiverende kuur Kruschen's aansporende werking op uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pijnverwekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten en zo verdwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten - U moet vandaag met Kru schen beginnen en zo uw rheumatische pijnen uitbannen - radicaal VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959. MODE-SHOW VAN PARIS MARCILE. Louise, Ingrid, Wanda, Trudi, Patricia, Luda en Karin hebben woensdagavond in het Oranje-Hotel als mannequins van „Paris Marcile" getoond wat Parijs de Soester dames te bieden heeft op het gebied van kleding. De firma Van Doorn uit Baarn zorgde voor de hoeden, die bij de toiletten en mantels pasten en kapsalon W. Butzelaar voor de coiffures. Louise toonde dat er uit Wenen ook iets goeds kan komen en bijzonder veel waardering hadden de dames voor de modellen van Ferry Offerman. Grote knopen en brede ceintuurs zijn dit seizoen aan de orde en er is een voorkeur voor gedekte kleuren. Onder de hoedjes zijn vele potmodellen, die diep over het hoofd gaan. Wanda liet zien dat er ook voor vol slanke dames veel aantrekkelijks te vinden is en Trudi vertegenwoordigde de zeer jonge vrouwen. Niet alleen uit Parijs en Wenen maar ook uit Zwitserland wordt veel kleding geïmporteerd en de mannequins toon den op gracieuze wijze dat het niet on der doet voor Frankrijk. Een attractie was de japon met een overrok, die als cape gedragen kan worden. In de pauze demonstreerde de heer W. Butzelaar. Nieuw is de „zwanenlijn" (La Cygne). Tweed, bouclé, zijde-brocaat, verlours- chiffon, wevenit, terlenka, van alles was er iets te zien en te bewonderen, waarbij met ieders beurs rekening ge houden werd. Ten afscheid kwamen alle mannequins met het mooiste uit de collectie. N.C.V.B. Dinsdag hield de Ned. Chr. Vrouwen bond, afd. Soestdijk, de eerste bijeen komst in het seizoen. D"e heer Van Driel, spi aak-psycholoog en directeur van het instituut „Neder lands Spreekcentrum" te Zeist, sprak over het onderwerp „Het uiten van eigen gedachten door de Christenvrouw in haar optreden naar buiten". Spreker betoogde op levendige wijze dat getuigenis niet alleen noodzakelijk maar voor ieder ook mogelijk is. De bijzonder boeiende lezing had de volle aandacht van het begin tot het einde. De zeer geslaagde avond werd besloten met beantwoording van oneer dere vragen. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE nige burgemeester van deze plaats trommelde alle automobilisten bij el kaar op een goede landingsplaats, liet I die verlichten door de honderden auto-lampen en de Uiver kon landen, i Enkele uren later kon de Uiver weer j starten en ruim een uur later was de tweede prijs in de snelheidsrace (9000 KULTURELE MANIFESTATIE IN DE OUDE KERK. Voor een aandachtig publiek, dat de Oude Kerk voor een groot gedeelte vulde, gaf Maarten Kooy met zijn Muziekkring „De Cantorij" een concert van oude en moderne muziek. Ter opening hoorden wij een dubbel- koor van Scheidt „Ein feste Burg". Dit a-capella gezongen werkje werd gevolgd door een orgelsolo op het oude kabinetorgel. Het komt ons voor, dat de dispositie van dit orgeltje minder geschikt is voor solistisch werk. Swee- linck en Bach stellen grotere voorwaar den aan het praestantenkoor. In Heinrich Schütz' Musikalische Exe- quien - een duitse Requiem-mis voor koor, solisten en continuo - kwam het orgel veel beter tot zijn recht. Het werd een gave 'vertolking van dit geestelijke werk, waarbij de samen werking tussen koor en dirigent zeer hecht bleek. D'e Cantorij-groep gaf blijken van groot muziek-technisch kun nen met als uitblinker het dubbelkoor „Herr, wenn ich nur Dich habe" en het slotkoor „In Frieden". Als hoogtepunt van de avond gold ze ker de Totentanz van Hugo Distier, de jong-gestorven organist uit Lübeck. Het koor groeide hierbij tot sublieme hoog te, welke tot een haast ideale koorklank leidde. Ook de deklamaties droegen hier ten zeerste toe bij. De namen der solisten laten wij onge noemd, allen hadden een groot aandeel - insamenwerking met het koor - aan het welslagen van deze avond. Aan Maarten Kooy zijn wij veel dank verschuldigd voor zijn prestatie en gaarne zeggen wij tot het volgende concert. RIT VAN S.B.C. Zondagmiddag is er een rit van de Soester Bromfiets Club voor bromfiet sen en fietsen met start en finish bij hotel Bos en Duin. Aan deze herfstrit kunnen zowel geroutineerde rijders als beginnelingen deelnemen. De eerste deelnemer start om half drie. De gerou tineerde bromfietsers rijden in de A- klasse, de beginnelingen in de B-klasse en voor de tocht van de fietsers kun nen koppels inschrijven. De laaste jaren zijn de korte jasjes buitengewoon in trek en dat is ook volkomen begrijpelijk. Dergelijke jas jes kleden vlot en sportief en dat ligt geheel in het kader van de moderne mentaliteit. Want wie wil er niet jong, vlot en sportief uitzien Welnu, de bekende korte jasjes bieden deze mogelijkheid en dat is ook de re den waarom ze zo geliefd zijn. We vinden deze jasjes in diverse uit voeringen. Ons model toont zo'n leuk, vlot gevalletje, vervaardigd van een ge ruite stof. Let u eens op de biezonder leuke brede kraag met de kleine re- vertjes. Het onderstreept nog eens het sportieve karakter van dit jasje. Evenals trouwens de ceintuur van de zelfde stof, die niet met een gesp of dergelijke wordt gesloten, doch ge woon geknoopt. Het is echt een jasje voor het komende najaar, wanneer de temperaturen wat lager worden en men niet meer zo maar in een ja ponnetje buiten kan komen. U zult er zonder enige twijfel biezonder veel plezier aan beleven.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9