Soester Zakenkring aan schouwde het levenslicht. Treinongeval. IN DE HOEK. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG no. 73. OURAN Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Gisteravond is, op initiatief van het be stuur van de voormalige Soester Fa brikantenkring, in de zaal van hotel „De Bosvijver", een vergadering ge houden waarvoor 35 Soester zakenmen sen, veelal voortkomende uit de voor malige Soester fabrikantenkring, waren uitgenodigd. Tijdens deze geannimeerde vergadering, waarin o.m. de statuten van de nieuwe vereniging besproken werden, werd de Soester Zakenkring gesticht als ver eniging van ondernemingen in de ruim ste zin van het woord. In ons nummer van vrijdag a.s. komen wij op deze vergadering uitgebreid terug. ERKENDE BOEKHANDEL IN SOEST-ZUID. Het was een handicap voor bewoners van Soest-Zuid dat er geen erkende boekhandel was gevestigd. De vele te leurstellingen die het publiek onder vond in een kantoorboekhandel geen boeken te kunnen kopen, was voor de heer Quelle aanleiding alsnog een er kenning als boekhandelaar aan te vra gen. Wel stond hij in het Handelsregis ter van de Kamer van Koophandel in geschreven als boekverkoper, maar als men niet erkend is door de vereniging met de lange naam, mogen de aange sloten uitgevers geen boeken, bestemd voor de verkoop, afleveren. Nu er zo veel beroering is ontstaan in boekver koperskringen nadat kruidgniers pockets gingen verkopen is de Vereniging van Boekhandelaren er toe overgegaan het aantal erkenningen uit te breiden en die personen tot zich te trekken, die geacht werden, wat ontwikkeling en vakkennis betreft, als boekhandelaar te kunnen optreden. LEERLINGENAVOND 1DA JONGSMA. Mevr. Ida Reinink-Jongsma geeft ieder jaar met haar leerlingen een voordracht avond, om de ouders de vorderingen van hun kinderen aan de piano te to nen. Zaterdagavond vond dit plaats in gebouw „Credo", dat geheel bezet was. De jongste leerlingen, Corry en Henny Schipper, begonnen met een zelf be dacht liedje. Er volgden nummers met begeleiding van blokfluit en viool. De oudere leerlingen speelden zwaardere stukken. Tijdens de pauze trad de „Soester Bal letschool" o.l.v. mevr. B. J. Bos-Pie- penbrink, voor het voetlicht. Daarna gaven Kees Mörsing, Tine en Frans Higler en Margo Spijker nog enige nummers ten beste. DUIVENVLUCHT. De postduivenvereniging „De Vriend schap" nam zondag deel aan een wed vlucht vanaf St. Chislain, afstand 219 km. in concours 80 duiven, die te 8.15 uur werden gelost. Aankomst eerste duif 12.13.14. Bereikte snelheid 917.72 m. per minuut. Aankomst laatste prijs winnende duif 12.40.59. Uitslag Sj. Rijksen 1 2 4 7 11 15 17 20. H. Verkerk 3 5 8 9 12 16 18. Z.K.H. Prins Bernhard 6 13 19. W. Nieuwen- huis 14. MIXED HOCKEYCLUB „SOEST". Dames Soest 1S.C.H.C. 3 9-0. In een volkomen eenzijdige wedstrijd heeft D'ames 1 met 9-0 gewonnen van S.C.H.C. 3. Met rust was de stand reeds 6-0. De Soester keepster heeft dan ook maar één keer hoeven op te treden om een S.C.H.C.-aanval af te slaan. De doel punten werden gemaakt door Ank Groenendijk, Stans Hoppenbrouwers, Marion Ebbers, Cockie de Beurs en Afra v. Hofwegen. Het spel van de de butant in de Soester ploeg, Joke Ap pelboom, was zeer goed. De reserves van Soest hebben de ne derlaag van vorige week aangegrepen om vandaag met 2-0 van Voordaan te winnen en volkomen verdiend. Met rust was de stand 1-0 door een keurig doel punt van Lidy Steenbeek. Na de rust wist Mieke Olman de uitstekende keep ster van Voordaan ook nog een keer te verschalken. Over het algemeen is het een frisse jonge ploeg, die in de competitie nog wel van zich zal laten horen. Heren Soest 1Voordaan 2 1-2. Ook deze keer is het de heren van Soest niet gelukt een overwinning uit het vuur te slepen en inderdaad heeft Voordaan 2 volkomen verdiend gewon nen. Voordaan was in menig opzicht de Soes- tenaren de baas, alhoewel moet worden gezegd dat Soest niet op volle sterkte kon spelen, daar twee voorhoedespe lers voor militaire dienst in Frankrijk verblijven. De ruststand ging in met een 1-0 voorsprong. Even na rust wist D. Seijkens de eer te redden. S.V.V. IN DE NEVOBO-COÏVIPETITIE. Dat de volleybalvereniging S.V.V. zich in een gestadige groei mag verheugen, blijkt onder meer uit het feit, dat dit jaar zes teams konden worden inge schreven voor de competitie van de Nevobo, tegenover twee teams in 1955 en 1956 en vier teams in 1957 en 1958. Twee dames- en vier herenteams zul len dit jaar de kleuren van de vere niging trachten hoog te houden in de competitie, die op 1 oktober begint. De damesteams komen uit in de tweede en derde klasse. Deze teams bestaan voor het grootste deel uit jongere meis jes, omdat de vereniging zich in het afgelopen jaar een deel van de oudere dameskern door huwelijk en vertrek naar elders zag ontvallen. Het bestuur heeft dit zien aankomen en tijdig maatregelen genomen. He' vorig jaar is een begin gemaakt met de opbouw van een jong damesteam. In verband hiermee richtte het bestuur van S.V.V. tot het bestuur van de af deling Amerfoort het verzoek het eer ste damesteam niet in de eerste klas in te delen, maar het terug te plaatsen in de tweede klas, omdat het spelen te gen te sterke tegenstanders belemme rend zou werken voor de opbouw van het team. Naast deze groep van jongere dames heeft de vereniging een groep meisjes aspiranten in opleiding, die over en kele jaren in staat moeten zijn de plaat sen van de ouderen in te nemer- Het eerste herenteam, dat het vorig jaar voor het tweede seizoen in de eerste klasse speelde, na een snelle promotie van de derde naar de twee de en het daaropvolgende jaar van de tweede naar de eerste klasse, eindigde aan het eind van het seizoen op de derde plaats. Dit team heeft in de af gelopen maanden enkele versterkingen ondergaan, zodat de verrichtingen met vertrouwen tegenmoet gezien mogen worden. De kern van het tweede team bestaat momenteel uit drie spelers, die in het afgelopen seizoen voor het eerste team uitkwamen. Het was, gezien het spe lersmateriaal waarover de vereniging momenteel beschikt, niet moeilijk hier drie spelers aan toe te voegen. Dit team is op grond van een fraaie tweede plaats, aan het einde van het seizoen, gepromoveerde naar de tweede klas en verwacht mag worden dat dit team zich in deze omgeving goed zal kunnen aan passen. Het derde team bestaat uit spelers, die hun beste jaren wat sportprestaties betreft, achter de rug hebben, terwijl het vierde team uit jonge spelers be staat, die het bestuur fysiek sterk ge noeg acht om in wedstrijden tegen vol wassenen uit te komen. Dit team krijgt naast de wekelijkse training hierdoor gelegenheid wedstrijdervaring op te doen, zodat de vereniging een reservoir krijgt van spelers, die later in staat moeten zijn om spelers uit de hogere teams te vervangen. S.V.V. draait uitstekend en het bestuur tracht voor jong en oud de sportbe oefening in verantwoorde banen te leiden. HEES WON WEER. Zaterdagmiddag trok Hees welgemoed naar Veenendaal om daar N.C.V.S. te ontmoeten. De gastheren trokken ter stond van leer, zodat Hees niets in te brengen had, terwijl het verband in de Soester ploeg zoek was. Daardoor kreeg N.C.V.S. in het begin een overwicht. Dit wist men in de 10e minuut te be nutten om met 1-0 de leiding te ne men. Tien minuten later werd het zelfs 2-0 voor N.C.V.S. Hees trok zich, zoals gewoonlijk, van de achterstand niets aan en bleef yol- houden. Het spel werd iets beter en tot de rust wist men in de Hees-ach terhoede doelpunten te voorkomen. Rust 2-0 voor N.C.V.S. Daarna waren de bordjes verhangen. Eerst ging de strijd nog een tijdje ge lijk op, maar toen nam Hees het spel geheel in handen. Na een kwartier rende rechtsbuiten Budding door de gehele N.C.V.S.-ver dediging heen en verkleinde de ach terstand tot 2-1. Even later maakte D'irk Bloemendaal gelijk en een paar minuten voor tijd was het weer Bud ding die de overwinning veilig stelde. (2-3). Hees heeft nu uit 3 wedstrijden 5 punten behaald. Op de onbewaakte overweg aan het Berkenlaantje, tussen Soest en Den Dolder, heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan hetgeen voor de betrokken persoon nog betrekkelijk goed is afgelopen. Lijnwerkers van de spoorwegen waren bezig met reparatiewerkzaamheden. Eén van hen, de 23-jarige L. K. uit Nijkerk, vertrok om half vier en ging met zijn bromfiets in de richting Den Dolder, via het zandpad direct naast de rails. Bij het oversteken van de over gang bij het Berkenlaantje werd de man gegrepen door de trein, die te 3.37 uur van Soest-Zuid was vertrokken in de richting Den Dolder. K. werd van zijn bromfiets geslingerd en ernstig gewond door zijn te hulp ge snelde collega's aangetroffen. Met een zware hersenschudding, inwendige kneu zingen en verwondingen werd hij in bewusteloze toestand met een juist pas serende militaire ambulance van de vliegbasis Soesterberg naar „De Lichten berg" overgebracht. De totaal vernielde bromfiets, werd pl.m. 200 m. meegesleurd. Het treinverkeer ondervond 24 minuten vertraging. AFSCHEID VAN TWEE PREDIKANTEN. Ds J. A. C. Rullmann nam zondag in een kerkdienst afscheid van de Gere formeerde Gemeente te Soest, waar aan hij als hulpprediker vanaf 1953 ver bonden geweest is. ps Rullmann ver trekt over enkele maandén naar Ar gentinië als adviseur voor het zendings-- werk. Ds J. G. Beerthuis nam in de Oude Kerk afscheid van de middenwijk der Ned. Hervormde Kerk te Soest. Hij verving ds Ambrosius, die veldprediker was, gedurende een jaar. Eerder was reeds afscheid genomen van ds Beerthuis, tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Rembrandtlaan. D'aarbij was ook ds Ambrosius aanwe zig en hij vertelde van zijn ervaringen als veldprediker. De heer Th. J. Regter dankte ds Beert huis namens de kerkeraad en de wijk voor het vele werk dat hij als plaats vervanger van ds Ambrosius verricht had. Dat dit werk door allen gewaar deerd was, bleek onder meer uit het feit dat velen een bijdrage als af scheidsgeschenk gegeven hadden. Ds D. M. Jalink, predikant van Zonne gloren, sprak namens de centrale ker keraad en de heer W. v. d. Waal namens de kerkvoogdij. Hij bood een boeken- bon aan. Ds Beerthuis dankte voor de vriend schap, die hij in de middenwijk gedu rende het afgelopen jaar ondervonden had. Tijdens een afscheidsreceptie in Elthe- to hebben de heer en mevr. Rullmann gisteravond niet alleen van de Gere formeerde Kerk te Soest afscheid ge nomen maar ook van onze gemeente, want zij zullen zich deze week in Lun- teren vestigen. Begin 1960 zullen zij naar Argentinië vertrekken. KONIJNENTENTOONSTELLING. De herboren Pluimvee- en Konijnen vereniging „Soest en omstreken", hield zaterdagmiddag in garage Koudijs aan de Veldweg een tafelkeuring van jonge konijnen, geboren in 1959. Er werden 47 dieren aangeboden. Keurmeester was de heer B. Remeijer uit Gouda. Deze was bijzonder te vreden over de ingezonden dieren. Hij vond het jam mer, dat er voor de konijnenfokkerij in Soest en omgeving zo weinig animo bestaat. 16 konijnen ontvingen het predikaat Z.Z.G., 20 Z.G., 9 G.G., 1 G., terwijl slechts 1 werd uitgesloten van het pre dikaat. Het beste dier was de Alaskaram van R. de Meer te Soesterberg. H. Roelofs te Baarn had de beste witte Vlaamse Reus en de beste Pool Blauwoog. R. de Maar te Soesterberg had de bes te Franse Hangoor, de beste Witte We ner, de beste Hanvanna, de beste Pool Roodoog en de beste kleurdwerg. J. Natter te Baarn had de beste Blau we wener. NED. VROUWEN ELECTR. VER. In een tot de laatste plaats bezette zaal van hotel Zeiler te Baarn hield de afdeling Eemland van de Ned. Vrou wen Electr. Ver. de openingsmiddag van het 22-ste winterseizoen. Met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, onder wie vele nieuwe leden, enige huishoudelijke mededelin gen en het gebruikelijke „electriciteits- praatje" van 5 minuten, leidde de pre sidente, mevr. H. J. van Veeren-van Lohuizen, de bijeenkomst in. Hierna gaf zij het woord aan mevr. Aaf Gestel, voordrachtskunstenares uit Utrecht. In een schetsje van Simon Carmiggelt sprak mevr. Gestel de woorden van Bloem uit, die door de schrijver aan gehaald werden„Leven is ademen, maar toch ook een beetje de adem in houden". Dit was zeer zeker van toepassing op deze middag, want tijdens de voor dracht van mevr. Gestel was het steeds zo stil, alsof men de adem inhield. D'oor haar ongekunsteld optreden en haar charmante verschijning wist zij van het begin af alle toehoorsters te boeien. Het programma was goed ge kozen. Voor de pauze een tweetal ver halen, waarvan vooral „Zestig" van Kitty Josselin de Jong zodanig werd voorgedragen en beleefd, dat men er zeer van onder de indruk kwam. „De Kanarie" van Kath. Mansfield oogstte veel applaus. Na de pauze bracht mevr. Gestel enige voordrachten uit haar nieuwe program ma „Reizen en Trekken", waarin, naast de lyrische schoonheid van Bertus Aaf- jes „Voetreis naar Rome", de schetsjes van Simon Carmiggelt, Max Douwes en Ina v. d. Beugel over Nederlanders in de vreemde zeer gewaardeerd wer den. Er werd vooral hartelijk gelachen om de rake beschrijvingen van „Kron kel". "Het prettige van het optreden van Aaf Gestel was, dat zij zich niet beperkte tot het met „de nodige pathos decla meren van verzen", zoals zij het zelfs ironisch noemde, maar steeds een ge zellig praatje vooraf hield, waarin zij iets uit het leven van de schrijfster of schrijver vertelde. Tot slot van deze bijzondere middag dankte de presidente haar voor het gebodene en dit was zeker de dank van alle aanwezigen. KERKCONCERT. Op woensdag 30 september wordt er in de Wilhelminakerk aan de Soester- bergsestraat een concert gegeven door Piet van Egmond, organist en het man nekoor „Apollo" onder leiding van Ge- rard v. d. Schepop. Piet van Egmond zal werken van J. S. Bach, G. F. Handel, Cornelis de Wolf en een eigen improvisatie uitvoeren. „Apollo" zingt werken van Von We- ber, Altink, Schubert, Palestrina, Ingeg- neri en Giessen. De opbrengst van dit concert is bestemd voor het verenigingsgebouw van de Wilhelminakerk. OUDSTE INWONER VERJAART. Donderdag 1 oktober, hoopt de nu oud ste inwoner der gemeente, de heer J. J. Friemann, wonende Klaarwaterweg 70, zijn 95ste verjaardag te vieren. De heer Friemann geniet een nog haast ongekend goede gezondheid, hoewel zijn gehoor hem grotendeels in de steek laat. Gedurende 46 jaar werkte hij als ploeg baas-wegwerker bij de Ned. Spoorwe gen en sedert 1928 geniet hij van zijn verdiend pensioen. Zijn zoon, 58 jaar, en zijn kleinzoon, 27 jaar, zijn eveneens in dienst van de Spoorwegen, resp. ais ploegbaas bij het seinwezen en als leerlingmachinist. De vierde generatie wordt gevormd door de kleine Hans, die twee jaren telt. Wij wensen „opa" Friemann nog meer dere jaren toe in goede gezondheid. Het zal hem donderdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. BIGGEN EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 372 biggen in prijzen van 48,tot 68, en 4 drachtige zeugen van 350, tot 450,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 14,25 tot 15,25. Middenprijs 14,75. Prijs per kg. 2.38 op basis van 62 gr. Wanneer we bedenken, dat het van één man kan afhangen of de wereld in vrede blijft leven of dat we een oor log moeten doorstaan, die veel erger zal zijn dan de eerste en de tweede we reldoorlog samen, dan worden we wel eens raar in ons binnenste. Ondanks de Verenigde Naties met al zijn vertakkingen, die allen vredesor ganisaties zijn, en ondanks alle naar vre de snakkende mensen, zitten we in angst dat één man, verblind door zijn dogma, het sein tot de strijd zal geven. Het vreemde is, dat deze man veelvul- diger dan iemand die zijn mening niet is toegedaan, in iedere redevoering praat over vrede en dat we alles moe ten doen om de vrede te behouden. Om hem te kunnen volgen in zijn spre ken moeten we de zaken wel heel erg kritisch zien, om te beginnen, niet meer praten over al die volken, die achter het ijzeren gordijn nog altijd hopen dat ook voor hen nog eens de vrijheid zal komen. Zij leven in de vrees, dat de westelijke landen, in hun poging de vrede te be houden, hen voor altijd aan het commu nisme zal offeren. Het moet helaas gezegd, dat er velen in het westelijke kamp zijn, die al heel dicht aan deze gedachtengang toe zijn en de Tjechen, Hongaren, Roemenen, Bulgaren, Letten en noemt u maar op, willen offeren, als zij voor zichzelf de vrijheid maar mogen behouden. Ik zou de mensen, die voor deze prijs de vrijheid willen kopen, de vraag wil len stellen, wat wij zouden hebben ge zegd in de jaren 1940-1945, als de ge allieerden toen, in hun verlangen naar vrede, ons en de andere west-Europese landen aan de Hitlerhorden hadden overgelaten. Wij mogen bij ons verlan gen naar een duurzame vrede niet ver geten, dat er achter het ijzeren gordijn millioenen mensen leven met hetzelfde verlangen naar vrijheid als wij. Jammer dat wij, u en ik, alleen maar kunnen hopen, dat, bij de onderhandelin gen tussen de groten, alleen rede, recht en menselijkheid leiddraad zullen zijn. H. OEKMAN. TWEE TWEEDE PRIJZEN VOOR OLYMPIA. Olympia nam zaterdag deel aan de „Woltocht" te Veenendaal. Zowel de junioren als de senioren moesten zich ditmaal tevreden stellen met de tweede prijs. Er waren in totaal 2000 deelnemers. SPRINTRIT OM DE BECKERINGHBEKER. Zondagavond werd de sprintrit van Tempo om de Beckeringhbeker gehou den. Deze wedstrijd moest op 9 juli af gelast worden door een onweersbui. Toen waren er slechts 6 renners, nu 10. Er stond een felle wind en er werd be sloten met de wind mee te rijden. In de series won Adri Doekemeijer van Jaap v. d. Burgt, Otto de Weerd van Menze v. d. Broek, Gerrit Ruttenberg van Joop Laseur, Gert de Weerd van Wout van 't Klooster en Adri v. d. Burgt van Cor de Heus. Otto de Weerd maakte de beste tijd over de laatste 200 meter met 12,2 sec. De winnaars gingen over naar de kwart finale, de verliezers reden een herkan sing. Menze v. d. Broek, Joop Laseur en Wout van 't Klooster bereikten de kwart-finale. Er werden vier ritten gereden, die ge wonnen werden door Menze van de Broek, Adri D'oekemeijer, Otto de Weerd en Adri v. d. Burgt. In de halve finale won Otto de Weerd van Adri Doekemeijer, Adri v. d. Burgt van Menze v. d. Broek, Joop Laseur van Wout van 't Klooster en Gert de Weerd van Gerrit Ruttenberg. Adri v. d. Burgt maakte de beste tijd met 12,6 sec. In de finale-ritten wormen Otto de Weerd, Gert de Weerd, Menze v. d. Broek en Wout van 't Klooster. Gert de Weerd maakte met 12.6 de beste tijd over de laatste 200 meter. De totale uitslag was 1. Otto de Weerd, 6 punten, 2. Adri v. d. Burgt (5). 3. Men ze v. d. Broek (4). 4. Adri Doekemeijer (3). 5. Gert de Weerd (2). 6. Joop Laseur (1). 7. Wout van 't Klooster (0). 8. Ger rit Ruttenberg (0). Cor de Heus en Jaap v. d. Burgt wer den niet geplaatst.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1