Laat maar praten. Drie blokploegen van de Soester slaagden voor de vaardigheidsproeven» SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 6 OKTOBER 1959. 37e JAARGANG 110. 75. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De voornaamste conclusie, die na de reis van Chroesjtsjow door de Verenigde Staten valt te trekken, is wel, dat er wederzijds de wil is tot het bewaren van de vrede. Natuurlijk, er zijn spanningen tussen oost en west men weet zich eikaars economische concurrenten, maar meer dan ooit zijn beide mogendheden er van overtuigd, dat een oorlog in de huidige omstandigheden zinlozer is dan ooit. Er zal dus voorlopig geen oorlog komen. Dat is dan wel geen nieuws, maar wel een heel voornaam punt, dat velen wel licht een zucht van verlichting zal doen slaken. Het eeuwigdurende gesprek over ont wapening is door Chroesjtsjow zelf tot een hoger niveau opgetrokken door zijn rede in de vergadering der Verenigde Naties. Het zal daar wel weer een punt van bespreking worden. Er zullen voor- en tegenvoorstellen komen over de ma te van ontwapening en speciaal over de controle er op. Met dit dankbare onderwerp zal men het gesprek dan weer jaren lang vol kunnen houden en het tevens kunnen gebruiken als wapen in de ideologische strijd. Want laat ons dat goed duidelijk zijn men is feitelijk geen stap nader tot el kaar gekomen. Er blijven twee syste men tegenover elkaar staan, die ideo logisch elkanders gezworen vijanden zijn, een communistisch-dictatoriaal be stuurde maatschappij en een democra- tisch-kapitalistische. De situatie is nu zo, dat men weder zijds de status-quo wil handhaven, al thans niet door geweld wil trachten te veranderen. Dit betreft dan voorna melijk Europa en wellicht het nabije oosten. Berlijn blijft daarin een wissel vallig punt. Beide partijen zullen trach ten daaruit zoveel mogelijk propagan distische winst te slaan. Het is het laatste bolwerk van het vrije westen in een onder Russische dicta tuur staande omgeving. Behoud daar van is het beste dat het westen kan be reiken, want het moet alle hoop opge ven door dreigingen of anderzins de Oosteuropese volken van Moskou los te weken. Het straks voortgaande over leg tussen Chroesjtsjow en Eisenhower zal, zoals de zaken zich nu laten aan zien, feitelijk neerkomen op een con solidering van de wederzijdse posities. Die consolidering hebben beide partijen ook nodig. Rusland om de welvaart van zijn volk te kunnen verhogen, het westen om die stevig te verankeren en uit te breiden. Laten wij niet menen, dat daarom de koude oorlog ten einde is. Die zal op economisch gebied in alle felheid wor den voortgezet en telkens toch weer tot spanningen gaan leiden. Afrika zowel als Azië bieden nog di verse mogelijkheden tot dreigende span ningen en zelfs oorlogen, waar zowel Moskou als Washington zich bij be trokken zullen gevoelen, want daar zal hun economische strijd zich afspelen. Het is voor beiden nog zeer de vraag wie in die strijd aan het langste eind zal trekken. Zodra dit duidelijk wordt, zal de oorlogs dreiging weer opdoemen, want dan wil de verliezende partij andere middelen gaan aanwenden om de stroom te keren. Al zal men over en weer nog wel trach ten elkaar vliegen af te vangen, het komt er straks tochop neer, dat de twee thans sterkste partijen tot een gentleman's agreement zullen komen. De vraag is dan, of zij er in zullen sla gen om de derde belangrijke macht, die we in China en eigenlijk in geheel oost-Azië zien opdoemen, in bedwang te houden en tot het meespelen van het spel zullen kunnen bewegen of dwingen. CARITASPOOL. Aan Caritaspool no 7 werd deelgeno men door 20891 leden, welke een totaal bedrag van 21895,bij elkaar brach ten. Aan de doelstelling kan worden ge geven 13137, De eerste prijs bedraagt 3718,hier voor meldde zich tot op heden 1 lid met twaalf punten, nl. de heer Lange, Meu- lingstraat 35, Eindhoven. De 2e prijs is 2002,groot en hier voor zijn 9 kandidaten, die 11 juiste uitslagen hadden voorspeld. MANNENKOOR „APOLLO". Het mannenkoor „Apollo" houdt mor genavond haar jaarvergadering in „Zon- neheuvel", Torenstraat. BEJAARDENSOCIETEIT. De U.V.V. geeft de eerste ontspannings middag voor bejaarden in het nieuwe seizoen op vrijdag 9 okt., in de zaal van „Eemland". Er zal een lezing met dia's gehouden worden over Oud-Soest, die verzorgd wordt door de heren Heu- pers en Peet. Dit wordt de bejaarden door het gemeentebestuur van Soest aan geboden. POLITIE-V OLLE YBAL. De Soester Politie-volleyballers hebben deelgenomen aan de wedstrijden om het districtskampioenschap van de Neder landse Politie Sportbond. Soest verloor van Alphen aan de Rijn (1-15, 4-15), won van Velzen (20-18, 17-15), verloor voor de tweede maal van Alphen (5-15, 18-16, 3-15) en won op nieuw van Velzen (15-11, 14-15, 15-10). Soest en Alphen kwamen in de halve finale, die over enkele weken gespeeld wordt. R.K. INSTUIF. Zondagavond zijn de leden van de R.K, Instuif „Jong Soest" gezellig bijeen ge weest in het gebouw St. Jozef en de Utrechtse band „The Avalon Jazzband" heeft voor dansmuziek gezorgd. Zondag 11 oktober zal het „Chicago Kwartet" spelen en op 18 oktober komt de bekende „The Windy City Jazzband". Op zondagavond 25 oktober is er een speciale kontaktavond in het St. Jozef gebouw. Ouders van leden en andere belangstellenden zijn dan van harte welkom. De Soestdijkse toneelvereni ging „Kunst naar Kracht" zal het blij spel „Pimmetje" opvoeren en het Utrechts cabaretgezelschap „Jan Ple zier" zal optreden. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Soest, was maandagavond bijeen in De Gou den Ploeg. Dr P. Felix sprak het openingswoord. Hij verwelkomde op deze eerste avond van het winterseizoen, de prijswinnaars van de voortuintjes, de heer Y. J. Tim mer uit Baarn en de heren van de jury, J. J. W. Blom en J. Kraaijen- hagen. Volgens spreker is de keuring van de voortuintjes iets anders gegaan dan voorafgaande jaren, doch zulks kwam door de geweldige droogte, waardoor nu ook andere personen in aanmerking kwamen voor een prijs. Onze afdeling telt momenteel veel leden en daarom heeft het bestuur het plan om deze winter regelmatig lezingen te houden, o.a. over paddestoelen in november Zaterdagmiddag hebben 3 blokploegen van de Soester B.B. onder aanvoering van de blokhoofden Muller, Schrijvers en Teeken vaardigheidsproeven afge legd. Deze proeven, die gezien kunnen worden als een soort examen, werden afgelegd voor een commissie van B.B.- autoriteiten uit Utrecht en Zeist, wiens taak het was de drie blokploegen te beoordelen naar hun prestaties op het gebied van brandbestrijding (H. Rump), redden (J. v. d. Theems) en hulp aan de slachtoffers (dr A. van Vuuren). De gemeente Soest had de B.B. de be schikking gegeven over 't leegstaande huis ,,Boschlust" aan de Soesterbergse- straat 99, terwijl een deel van het ter rein van hotel ,,De Boschvijver" dienst deed als blokpost. Bij deze blokpost stonden de 3 blok ploegen aangetreden met de blokwa gen, waarin de materialen geborgen zijn, o.a. een emmerspuit met emmers voor de brandweer, ladders touwen enz. voor de redders en verbandtassen en een brancard voor de eerste helpers. Door de ontploffing van de brisantbom, vlogen drie stapels hout in brand, zo dat de B.B.-brandweer terstond in ac tie moest komen. In de woning werden vier gewonden aangetroffen, die, na behandeling door de E.H.B.O., met de Foto Astra, Soest. meeste zorg door de redders door de ramen en via ladders naar buiten wer en getransporteerd en onder hen be vond er zich één, die reeds overleden was. D'e burgemeester, Mr S. P. Baron Ben- tinck woonde de oefening bij, die onder leiding stond van de rayon-commandant, de heer J. van Leeuwen. Behalve brandweer en E.H.B.O., moest ook de reddingsploeg in actie komen, daar buiten de woning de gasbuis was vernield. Nadat alle ploegen hun kun nen hadden getoond, verzamelden allen zich in hotel ,,De Bosvijver". De heer J. van Leeuwen, plaatselijk hoofd B.B., verwelkomde aldaar de be oordelingscommissie t.n de burgemeester van Soest. Vervolgens sprak de voorzitter van deze commissie, de heer A. Faasse. Volgens Foto Astra, Soest. hem was de commissie bijzonder te vre- den over de resultaten van hedenmid dag. Hij kon mededelen, dat alle drie ploegen geslaagd zijn voor de vaardig- heidsproef van de B.B., waarmee hij de burgemeester en de drie ploegen geluk wenste. De heer J. v. d. Theems zei, dat de ploegen nu wel geslaagd zijn, maar er waren niet allemaal tienen genoteerd. Er mankeert nog wel het een en ander aan het werk. Vooral de brancard-bin ding kan veel beter. Het doorzoeken van de getroffen woning was bijzon der goed. Tenslotte sprak de heer Rump over het blussingswerk en de heer Van Vuu ren over de E.H.B.O. Hij was tevreden over de wijze waarop de gewonden zijn behandeld en maakte nog menige behar- tenswaardige opmerking. Een ploeg heeft de fout gemaakt om de reeds overledene als een gewone gewonde te behandelen. Er moet veel geoefend worden zei spreker. De burgemeester was blij, dat alle ploegen geslaagd zijn, hetgeen een be wijs is, dat er flink geoefend wordt. Spr. prees zich gelukkig in een gemeente te wonen, waar in tijd van nood ge trainde helpers ter beschikking staan. De P.H.B.B., de heer Van Leeuwen, dankte de heren voor deze deskundige nabeschouwing en beloofde de gelaag- den de versierselen voor het uniform, welke deze middag verdiend waren, aan allen zo spoedig mogelijk te doen toekomen. en het schikken van Kerststukjes in december. De heer Timmer uit Baarn hield ver volgens een praatje over bloembollen. Hij wees er vooral op, dat bij het kwe ken veel fouten worden gemaakt en hij gaf waardevolle aanwijzigingen om betere resultaten te krijgen. Hij verdui delijkte zijn praatje met kleuren-dia's. Hierna ging dr Felix over tot het uit reiken van de prijzen. Deze bestonden uit planten, tuingereedschap enz. Spreker drong er bij de bezitters van voortuintjes op aan, om volgend jaar weer hun best te doen, zodat nog meer prijzen kunnen worden uitgereikt, ter wijl een prachtige voortuin een sieraad is, zowel voor de bezitter, als voor de voorbijgangers. VOGELVRIENDEN BIJEEN. De vogelvereniging „Soester Vogel vrienden" kwam maandagavond bijeen in café Zonneheuvel. De voorzitter, de heer J- Kuiper, deelde mede, dat de tentoonstelling, welke in de zalen van hotel Eemland zal wor den gehouden, geopend zal worden door het bondsbestuurslid, de heer J. Arends uit Ermelo. Besloten werd om lid te blijven van Soester Dierenbelangen, die geregeld een twee-maandelijks blad uitgeeft. De secretaris, de heer J. Bantjes, zag zich genoodzaakt zijn functie neer te leggen, wegens vertrek naar Frankrijk. De heer J. Stigter zal tijdelijk het secretariaat waarnemen. De voorzitter dankte de scheidende secretaris voor het vele werk, dat hij voor Vogelvrien den heeft gedaan en wenste hem het allerbeste in Frankrijk. Verder werd besloten om in januari 1960 een feestavond te houden. Van de firma's Sluis en Capelle werden ere prijzen voor de tentoonstelling aange boden. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. De Protestants Chr. Begrafenisvereni ging „Soest", welke 1 mei 1957 werd opgericht, werd op 23 september konink lijk goedgekeurd. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeling Soest-Baarn van de Ned. Ver. van Huisvrouwen houdt vrijdag 16 oktober een excursie naar de fa. De Gruyter te 's Hertogenbosch. BIJENTEELT. Hedenavond is er in restaurant „Zon neheuvel" een bijeenkomst van de afde ling Soest van de Vereniging tot bevor dering van de bijenteelt in Nederland. De reiservaringen van het afgelopen seizoen worden uitgewisseld. Het winter- programma zal op deze avond bekend gemaakt worden en de prijs van de heidehoning wordt vastgesteld. GASBEDRIJF CENTRAAL-NEDERLAND. In Utrecht is een bedrijf in gebruik ge nomen dat ook voor Soest van groot be lang is, omdat het gaat zorgen voor het gas in onze gemeente. Niet uit steen kool maar uit aardgas zal dit gas voor huisgebruik voortaan gemaakt worden en de gemeenten Utrecht, Amersfoort, Baarn, Soest, Zeist, Woerden en Culem- borg zullen samen 270.000 kubieke me ter per dag afnemen zolang het nog geen winter is, maar dan zal het ver bruik tot boven de 350.000 kubieke me ter stijgen. Het aardgas wordt uit verschillende de len van het land betrokken, tot gas voor huis en industrie gemaakt in Utrecht en de gemeenten die aange sloten zijn bij het gasbedrijf Centraal- Nederland zorgen zelf voor de dis tributie. In tegenstelling tot gas uit kolen is gas uit aardgas reukloos, zo dat men er een luchtje aan geeft om het in staat te stellen bij gevaar te waar schuwen. De gasprijs verandert voorlopig niet, want eerst moet bekeken worden hoe men met de exploitatie van het nieuwe bedrijf uitkomt. Aardgas komt in hoofdzaak uit Drente. Het wordt vermengd met propaangas uit Pernis en zo tot gas omgevormd dat voor huisgebruik geschikt is. Op den duur zal blijken dat deze werkwijze veel goedkoper is dan levering van gas door eigen gasfabrieken, maar men heeft eerst een aanlooptijd nodig en op de een of andere manier moeten de 20 miljoen gulden, die men voor het nieu we bedrijf nodig had, rendabel gemaakt worden, zodat een verlaging van de gasprijs op korte termijn niet te ver wachten is. Er is een paar weken geleden wat dei ning geweest over het feit, dat in het noorden van ons land een agent in burger overtredingen van de snelheids- grens controleerde. Een heer uit Groningen vondt dit geen stijl, sprak van achterbaks gedoe en vindt het sportiever wanneer contro les in uniform plaats hebben. Er spreekt, lijkt mij, een slecht geweten uit, maar ik begrijp wat de man bedoelt. Ik vind echter dat e.e.a. niets met spor tiviteit te maken heeft, integendeel. Wanneer de sportiviteit er toch bijge sleept wordt, dan vind ik het in hoge mate onsportief je wel aan de snel- heidsgrens te houden zolang je een uniform ziet en maar raak te rijden wanneer je met burgers onder elkaar bent. Ik weet niet hoe onze Soester politie controle op de snelheid houdt. Ik heb het idee in uniform, maar ik zou het toch toejuichen wanneer onze politie het af en toe ook maar eens in burger deed. Er zijn nu eenmaal onder de auto- en motorrijders (en brommers niet te ver geten) zeer velen, die zich aan geen enkel gebod storen, zolang zij geen uni form zien. Dat de snelheidsbegrenzing is ingesteld als gevolg van hun waan zinnige manier van rijden, ontgaat hen en dat die snelheidsgrens bescherming van hun medemens betekent, vinden ze maar een weekhartig gedoe. Eigenlijk moest door onze rechterlijke macht een vonnis zo worden gesteld, dat de dood veroorzaken door bewust de snelheidsgrens te overschrijden, zeer dicht in de buurt van „moord" komt. Om deze rijders, die terecht „beren in het verkeer" genoemd worden, tegen zichzelf te beschermen, vind ik het op treden van onze politie in burger bij snelheidscontrole een niet te becritise- ren methode zolang de „beren" zulke ongediciplineerde weggebruikers zijn. H. OEKMAN. SPIRIT-KORFBAL. Op het terrein achter de Schouw heeft Spirit 1 tegen Amersfoort 2 een ongeluk kige nederlaag geleden. Direct na het begin ontwikkelde zich op het droge, stoffige veld een snel op- en neergaan de strijd met een technisch iets beter Amersfoort in de meerderheid. Na 20 minuten werd de Spirit-verdedi ging doorbroken en de stand was 1-0 voor Amersfoort. Spirit gaf echter geen krimp en viel fel aan. In de 35e minuut besloot mej. M. Rouwendaal met een goed schot een uitstekend opgezette aanval, zodat de stand bij rust 1-1 was. De tweede helft begon met een fel aanvallend Spirit en na 20 minuten had D. Maris succes. Hij bracht de stand op 2-1. Nu viel Amersfoort verwoed aan en betrekkelijk snel was het 2-2. D'oor beide partijen werd nu fel om de overwinning gestreden en vijf minuten voor het eindsignaal scoorde de Amers- foort-aanval, hoewel gedekt, het win nende doelpunt. Het lukte Spirit niet meer de gelijkmaker te scoren, hoewel die zeker verdiend was. De Spirit-jeugd speelde thuis tegen To- vers uit Zeist. Tovers was in de meer derheid gedurende een deel van de eerste helft en met de rust was het 1-0 voor de gasten. Na de hervatting viel Spirit flink aan en dit leverde de gelijkmaker op. Hoewel beide partijen probeerden de overwinning te behalen, lukte dit niet. GOEDE OPVOEDING. De meeste mensen zijn er terecht van overtuigd, dat een stevig pak slaag de jeugd geen kwaad doet, mits het geen gewoonte wordt. Deze opvoedkundige straf diende een be woner van de Groen van Prinsterer- straat een paar jongens van 14 en 15 jaar toe omdat ze oervervelend waren en de politie sprak een passende ver maning tot de jongelui. AANBESTEDING. De directeur van Gemeentewerken heeft, namens het college van B. en W., de riolering van Plasweg-Heideweg aan besteed. Ingeschreven werd door H. van Asch, Soest, 37.770, Van de Biezenbos, A'foort, 33.900, Fa. Hendrikse, Soest, 33.700, Fa. Kuyer, Blaricum, 33.900,—. Fa. Peek, Utrecht, 36.800, Fa. De Rooy, Badhoevedorp, 35.490. Stichtse Wegenbouw, H'sum, 33.260, De begroting was 34.000,

Soester Courant | 1959 | | pagina 1