Chris Berger eens de snelste loper ter wereld. SALON KOPPEL KWALITEITSWIJNEN Kemp in ski imfoktwïjNen In' orize speciaalzaak kunt U een keuze doén uit ruim 100 -soorten. JOH. METS SOEST. &2 CO ES BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD TWEEDE BLAD Receptie, Bruiloft of diner? A. B. KOPPEN BURGERLIJKE STAND Enkele weken geleden debuteerde Alice Berger voor de televisie als omroepster en wie een goed geheugen heeft zal eraan gedacht hebben, dat haar vader, Chris Berger, vijfentwintig jaar gele den de snelste loper van de wereld was. In augustus 1934 evenaarde hij name lijk het wereldrecord van de neger- athleet Eddy Tolan door de 100 meter in 10,3 seconden te lopen. In dat jaar was niemand in staat zo snel of snel ler te lopen, want Tolan had zijn spikes opgeborgen, een andere neger, Ralph Metcalfe, kwam pas weer aan de top in 1936 en de grootste sprinter van alle tijden, Jesse Owens, was nog niet bekend. Het hardlopen op de korte afstand is de oervorm van de sport. De eerste mensen zullen ook hard gelopen hebben om te zien wie het eerst een bepaald punt bereiken kon. Pas later gingen anderen, die minder snel waren, tiet zoeken in het uithoudingsvermogen. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 Pure snelheid is ongetwijfeld het be gin geweest van alles wat met sport te maken heeft, zodat de man, die zich de snelste loper van ruim twee mil jard aardbewoners kan noemen, op sportgebied een bijzondere positie in neemt. Nadat de Grieken en Romeinen inten sief aan sportbeoefening gedaan heb ben, is de sport eeuwenlang het stief kind geweest. Pas aan het eind van de vorige eeuw kwam er een opleving en de wederinvoering van de Olympische Spelen was het gunstige gevolg hiervan. De eerste spelen werden in Athene gehouden en de Amerikaan Burke won de 100 meter in 12 seconden. Dat was een ontstellend slechte tijd, want ie dere leerling van een middelbare school kan zich pas de beste sprinter onder zijn medeleerlingen op een sportdag noemen als hij rond de 11,5 sec. nodig heeft voor de 100 meter. Toch werd de tijd van Burk als wereld- en olympisch record geboekt. In 1900 bracht de Amerikaan Jarvis het er beter af en hij werd wereld- en olympisch recordhouder in 10,8. Er zijn op het ogenblik in ons land zeker 25 athleten aan te wijzen, die met deze tijd geen moeite hebben. In 1912 kwam de Amerikaan Lippincott tot 10,6 en pas acht jaar later werd deze goede tijd verbeterd door Pad- dock, de populaire athleet, die in de laatste wereldoorlog sneuvelde. Dat wil zeggen, officieel verbeterd, want offi cieus was er 1912 iets heel geks ge- De 10,5 van Paddock hield lang stand, maar kort voor de Olympische spelen 1932 kwam Ralph Metcalfe, de neger met het postuur van een zwaargewicht bokser, tot 10,4 en in 1932 liep Eddie Tolan in Los Angeles 10,3 bij de Olym pische Spelen. Metcalfe werd tweede in 10,4 en Jonath was de snelste blanke sprinter met 10,5. Op een warme augustusdag liep Chris Berger in het Amsterdamse stadion 10,3 en hij eindigde voor Jonath, de Duitser, die hem ook niet bedreigen kon bij de Europese kampioenschappen in september 1934 te Leipzig. Berger werd kampioen op de 100 en 200 me ter, maar 10,3 bereikte hij niet en na hem heeft slechts Tinus Ossendarp, de snelste blanke sprinter van de Olym pische Spelen 1936, als Nederlander deze tijd gemaakt, Jesse Owens verscheen als de grootste van de sportsterren aan het firmament en in 1935 liep hij 10,2 over de hon derd meter. Hij won een jaar later de 100 en 200 meter op de Olympische Spelen te Berlijn voor Metcalfe en Osendarp. De Führer liep kwaad weg omdat geen Duitser op het ere-plat- form stond en omdat hij weigerde een neger de hand te drukken. Owens had ook het verspringen gewonnen met 'n afstand van 8,13 meter, een record dat nog in geen jaren verbeterd zou wor den, want na 23 jaar zijn er nog haast geen athleten te vinden die de 8 me ter kunnen halen. Olympisch Stadion, augustus 1936. Voor de 100 meter op een prachtige zomer avond staan Owens, Metcalfe en de Nederlanders Osendarp en Van Beveren aan de start. Owens spuit weg en heeft vele meters voorsprong. Bij tachtig1 meter kijkt hij om, lacht en remt af, j want hij vindt het welletjes. Hij remt zelfs sterk af en de tijdopnemers zijn buiten zichzelf, want ze hebben alle drie 10,3 sec. Als Owens volop door- gesprint zou hebben, dan zou hij ze ker tot 10,1 of misschien wel 10 sec. gekomen zijn. Nu duurde het 22 jaar voor Williams en Murchison, de twee Amerikaanse negerathleten op 1 dag tot 10,1 kwamen. En de droomtijd van 10 sec. Let U het volgend jaar eens op Armin Hary, de Duitser, die kort geleden naar Amerika gegaan is waar hij gratis mag studeren omdat hij een groot sprinter is. Hij liep reeds de 100 m. in 10 sec. maar er was een tijd opnemer te weinig. Misschien kan hij zich het volgend jaar de snelste sprin ter ter wereld noemen met deze fel begeerde 10 sec. Van Weedestraat 54 - Telef. 2404 METS, alles voor uw avondjes Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. beurd. De Duitse sprinter Emil Kette- rer kwam te Praag in een wedstrijd over 100 meter uit. Na een bliksem snelle start en een razendsnelle race fi nishte hij vele meters voor nummer 2. Er waren drie tijdopnemers. Twee chro nometers wezen 10,1 aan en de derde 10,2. Men stond perplex, want dat kon niet. Twee niet-officiële tijdwaarnemers kwamen vertellen dat ze beiden 10,2 af gedrukt hadden en toen snapte men er helemaal niets meer van. Het wereld record stond op 10,6, dus het was uit gesloten dat een loper tot 10,2 en zelfs tot 10,1 in staat was. De baan werd na gemeten. Precies 100 meter. Wind was er niet en ook liep de baan niet meer af dan het toegestane aantal centime ters. Er had dus inderdaad een sport- wonder plaats gevonden en daarover was men zo verbaasd, dat vergeten werd het formulier in te vullen waar mee aangevraagd moest worden of de internationale athletiekbond 10,1 of des noods 10,2 seconden over de 100 me ter als wereldrecord wilde erkennen. Het zou 23 jaar duren voor de wonder- athleet Jesse Owens het tot 10,2 zou brengen, want de ongelukkige Duitser is na deze wonderbaarlijke prestatie nooit meer beneden de 10,6 van Lip pincott gekomen. „ONS GENOEGEN" VOERDE „DE GOUDEN KOOI" OP. Voor een uitverkocht Eemland trad za terdag de toneelvereniging „Ons Ge noegen" op met het toneelspel „De Gou den Kooi" van Hans Nesna. De voorzitter, de heer J. G. Kamerbeek, deed de mededeling, dat de rol van „Tante Dora", die aanvankelijk vervuld zou worden door mevr T. Onwezen- Overeem, die wegens ziekte verhinderd was, vervuld zou worden door mej. J. Praag, die slechts vier dagen tijd heeft gehad voor het instuderen van haar rol. „De Gouden Kooi" is een stuk met een lach en een traan, want het kwam hier op neer, dat dochter Treesje (mej. A. van Klaren) afkomstig uit het arbeiders gezin van vader (G. H. v. d. Broek) was getrouwd met een veel oudere rijke zakenman (G. Veldhuizen). Even voordat het jonge paar van de huwelijksreis terugkeerde, kwamen va der en moeder en een oom en tante (resp. W. Daselaar en mej. J. Praag) een bezoek brengen. Tante Dora (mej. Praag) liet zich ontvallen, dat Treesje in een Gouden Kooi terecht was gekomen, zo deftig was alles. De moeder van Trees (zuster van Dora) vond alles machtig mooi. Nadat het jonge paar was gearriveerd, was alles koek en ei. De mede-firmant (L. Wortel) kwam echter vertellen, dat terwijl zijn compagnon op huwelijksreis was, de zaken niet zo best waren ge gaan, zodat bezuinigd moet worden. Zijn compagnon trok zich er echter niets van aan en schonk zijn jonge vrouw een nieuwe auto, een piano, ju welen enz. Dit kon hij zelf niet bekostigen en hij nam een groot bedrag uit de kas van de firma. D'it lekte uit en toen men hem aan het verstand bracht dat zoiets niet door de beugel kon, kreeg hij een zenuw aanval en moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Intussen verkocht het jonge vrouw tje alle prachtige sierraden, alsmede auto en piano en kon de schulden van haar man aanzuiveren. Zij verliet ook de Gouden Kooi en huur de een kleine flat. Toen haar echtgenoot uit het ziekenhuis ontslagen werd, durfde hij aanvankelijk niet naar huis, doch tenslotte ging hij en was zijn vrouwtje dankbaar, dat zij deze stap had ondernomen. Een dankbaar applaus weerklonk na ieder bedrijf. De dames ontvingen bloe men, de heren een rokertje. De heer Kamerbeek mocht mej. Praag een apart bloemstuk aanbieden, hetwelk geschonken was door mevr. Onwezen- Overeem, die haar veel succes toe wenste in het vervullen van haar rol. Het succes is niet uitgebleven, want mej. Praag was met de heer G. Veld huizen een van de beste speelsters. S V V. VOLLEYBAL. De eerste competitieavond voor de Soester Volleybal Vereniging stond in het teken van de plaatselijke ontmoe tingen, want alle drie teams die bin nen de lijnen kwamen moesten aantre den tegen hun plaatselijke rivaal Olym- pia. Het was voor S.V.V. een gunsti ge avond, want van de zes punten die behaald konden worden wisten zij er vijf in de wacht te slepen. Het tweede damesteam van S.V.V. speelde tegen het derde team van Olym- pia. De eerste set was voor laatstge noemde dames, maar nadat deze ook in de tweede set nog geruime tijd voor hadden gestaan bracht een wissel een ommekeer in het spel, hetgeen de S.V.V.-dames inspireerde om ook de derde en vierde set op hun naam te brengen. Setstanden 6-15, 15-12, 15-6 en 15-4. Gelijkertijd vond op een ander veld de wedstrijd S.V.V. 3 tegen Olympia 3 plaats. Bestond het team aan S.V.V.- zijde uit mensen, die eerst op latere leeftijd de volleybalsport tot de hunne hebben gemaakt, aan Olympia-zijde was het juist de jeugd, die de eer van de vereniging hoog moest houden. Zij deden dit op uitstekende wijze, want weliswaar moesten zij de eerste en vier de set aan S.V.V. laten, maar in de tweede en derde set waren zij opper machtig. Sestanden 15-9, 2-15, 3-15 en 15-13. In de eerste klas liet het herenteam van S.V.V. er in hun strijd tegen Olympia II geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. In drie sets beslisten zij de wedstrijd in hun voordeel. Setstan den 15-5, 15-4 en 15-6. Voor deze week staan de volgende wed strijden op het programma Woensd. 7 okt. Dames Spirit 3-S.V.V. 1. Donderd, 8 okt. Heren Spirit 2-S.V.V. 5. Donderd. 8 okt. Heren S.V.V. 4-N.C.V. Jongens regenjassen, ruim gesorteerd kleuren en modellen m. 8 ±10 j. 29. Junior vanaf 35.- Leuke bijpassende shawls 2.95 KERKBRINK 15-17 HILVERSUM MIXED HOCKEY CLUB „SOEST". Dames Soest 1Voordaan 2, 5-1. Voor de derde keer in successie wisten de Soester dames een overwinning te behalen. Thans werd Voordaan 2 het kind van de rekening. De gehele Soes ter voorhoede speelde een uitstekende partij en het samenspel is zeer goed te noemen. De rust ging in met 4-1 door doelpunten van Cockie de Beurs, Stans Hoppenbrouwers en Ank Groenendijk (2 x). Het was jammer voor de links buiten van Voordaan, Leny de Rooy, dat zij niet meer steun kreeg van de rest van het elftal, want menig keer liet 1 dit meisje zien, wat hockey is. Na de rust wist Ank Groenendijk nog éénmaal raak te schieten en met de stand 5-1 kwam het einde aan deze pret tige wedstrijd. Soest 2Laren 3, 0-1. I Twee sterke achterhoeden, dus weinig doelpunten. Laren trok in dit geval aan het langste eindje, want even na rust wist de Larense midvoor de Soester keepster te verschalken. Soest probeer de nog de gelijkmaker te scoren, maar de achterhoede was te sterk. Heren Soest 1Laren 4, 1-2. Weer hebben de Soester heren een ne derlaag moesten incasseren doordat het spel van Laren 4 beter was. In een uiterst prettige en faire wed strijd hebben beide ploegen gevochten voor de overwinning en dat Laren heeft gewonnen is te danken aan hun tech nische spelverdeling. De rechtsbuiten van Laren was de maker van de beide j doelpunten en beide schoten waren onhoudbaar voor de Soester keeper Mario Leek. De rust ging in met 0-2. Tien minuten na rust wist Erwin Hin- derdaal het Soester doelpunt te scoren. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 426 biggen in prijzen van 48,tot 65,en 13 drachtige zeugen van 400,tot 550, Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 14, tot 15,Middenprijs 14.40. Prijs per kg. 2,32 (op basis van 60 gram). 76. Enkele dagen na het verrassende onderhoud met de heer Micawber kreeg David bezoek van de oude Peggotty. De visser was erg opgewonden, want hij had van Martha bericht gekregen, dat zij iets van Emilie afwist. Zij had haar verblijfplaats ontdekt David luisterde ademloos en ontroerd naar de ge schiedenis, die zijn bezoeker vertelde. Martha had Peggotty geschreven, dat zij na heel lang zoeken en vragen ein delijk te weten was gekomen waar haar vriendin woonde. Het was een eenvou dig kamertje in een armoedige wijk en Emilie verdiende een beetje met ver stel- en borduurwerk, dat zij in op dracht van een vriendelijke dame, die zij toevallig in een winkel had leren kennen, deed. Onder tranen had zij Martha meegedeeld, dat zij van Steer- forth was weggevlucht en onderdak had gevonden bij een vissersvrouwtje. Die vrouw had er voor gezorgd, dat Emilie een plaatsje kreeg aan boord van een scheepje, dat naar Londen ging. Naar Yarmouth teruggaan durfde zij niet en behalve enkele sieraden be zat zij niets van waarde. Ze had enkele vreselijke dagen in Londen doorgebracht, moe en half zinneloos rondzwervend op zoek naar een kamer, tot zij einde lijk een kosthuis had gevonden. Ze was erg blij geweest toen zij een paar op drachten had gekregen van die aardi ge mevrouw waarmee zij zo gelukkig was geweest kennis te maken, maar Martha had die vriendelijkheid van de dame niet vertrouwd en was eens mee gegaan met Emilie om te zien wie deze beschermster wel was VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 6 OKTOBER 1959. A. VAN ASSELT OVERLEDEN. In Braamhage is in de nacht van zon dag op maandag de heer A. van Asselt overleden. Van 1922 tot 1939 was hij hoofd van de Van der Huchtschool en na zijn pensionering eerst secretaris en daarna, tot voor enkele jaren, voorzitter van het bestuur dezer school, die zijn hele hart had. Geen bijeenkomst of feestje was denkbaar zonder de heer Van Asselt. Verder was hij voorzitter van de afd. Soest van de Ned. Vegetariërsbond, als mede vele jaren voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en van de Spiritistische Vereniging „Harmonia". Met zijn humanitaire prin cipes was hij zijn hele leven een hulp voor ieder, die een beroep op hem deed. Ook Braamhage verliest veel in de heer Van Asselt, die steeds op de bres stond voor de culturele belangen van zijn bewoners. HEIDEBRAND. De brandweercorpsen van Soest en Amersfoort blusten een heidebrand langs de spoorlijn naar Amersfoort op Amersfoorts grondgebied. STICHTING GEREF. KERKEN. Zondag werd in de Wilhelminakerk, ten behoeve van de stichting Steun stichting kerken, een bedrag van 3358.70 gecollecteerd. VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 DepotA. VRAKKENG, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. GEBOREN Caroline Yvonne Sietske, dochter van J. Vastenhoud, radiotech nicus en S. de Vries, Frans Halslaan 63, Baarn. Hermanus, zoon van J. A. van Zanten, militair en P. Verweij, Braamweg 26. Joyce, dochter van E. Webbink, verkeersvlieger en A. Hoen, Eigendomweg 65. Raymond Hendrik, zoon van H. E. Schothuis, militair en M. Gunneman, Plesman- straat 108. Hendrik Marie Gustaaf Adolf Benjamin, zoon van H. M. G. A. B. Kraan, militair en C. W. Zwart, Ant. van Leeuwenhoeklaan 177. Ange- üque Alida Maria, dochter van A. W. van den Dijssel, fabrikant en Th. C. Natter, Grote Melmweg 2. Marina Esther, dochter van L. Meyer, bedrijfs leider en J. Ras, Amersfoortsestraat 83. Antoon Johannes, zoon van D. Pil- kes, automonteur en N van Remmer den, Gen. Winkelmanstraat 19. Geer- truida Petronella, dochter van J. Hen- driksen, militair en M. E. van der Lecq, Dijkhuisstraat 9. Johanna Hendrika Geertruida, dochter van J. J. Kolen brander, etaleur en E. G. Bronwasser, Oude Leliestraat 8 hs, Amsterdam. Guido Rens, zoon van J. H. B. Lensink, tekenaar-constructeur en E. M. J. C. Acda, Hyacinthstraat 33, Baarn. Jacqueline, dochter van J. G. Luppens, onderwijzer en J. P. Zaadstra, Iris straat 16, Baarn. ONDERTROUWD Cornelis Lambertus Schimmel, timmerman, Thorbeckestraat 13 en Theresia Maria Josephine Uijland, zonder beroep, Schoutenkampweg 14. - Wilhelmus Jaquet, winkelier in sport artikelen, Metgensbleek 1, Amersfoort en Helena Rozalia Maria Mattheijssen, zonder beroep, Schrikslaan 13. Mar- tinus Hendricus Wilhelmus Schut, brie venbesteller, Birkstraat 118A en Adria- na Cecilia Zeggelaar, zonder beroep, 2e Weteringpad 4A. Jacobus Petrus An- tonius Bakker, zonder beroep, Lange Brinkweg 53B en Arnolda Cornelia Eg- berdina Wickel, zonder beroep, Van Lenneplaan 10A. GEHUWD Cornelis Hendrikus Müter, administrateur, Molenstraat 39 en Wil- helmina Cornelia Noorlander, zonder beroep, Nachtegaalweg 3. Jan Strum- pel, grondwerker, Beetzlaan 92 en Al- tina Schaart, verpleeghulp, Koningin- nelaan 171. Aart van Rouwendaal, timmerman, Korteweg 5 en Anna Kamphorst, zonder beroep, Koningin- nelaan 65. Kees Herman Rozendaal, militair, Amersfoortsestraat 69 en Metje Egbertha Marie van der Veen, verpleeg ster, Laan van Eik en Duinen 142, 's Gravenhage. Daniël Kwast, ge reedschapmaker, Vreeland 39D, Amers foort en Cornelia Alida Catharina Rad, zonder beroep, Schaepmanstraat 22. OVERLEDEN Nicolaas den Broeder, 80 jaar, zonder beroep, gehuwd met H. van Bemmel, Koninginnelaan 146. Jacob Floor, 67 jaar, zonder beroep, gehuwd met G. van de Bunt, Becke- ringhstraat 28. Gerrit Legemaat, 83 jaar, zonder beroep, weduwnaar van E. van Barneveld, Soesterbergsestr. 74. Hendrina Jacoba Johanna Moolhuijzen, 83 jaar, zonder beroep, weduwe van C. J. van Dam, Rademakerstraat 37.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5