Dam®8 iMourer Voor Brillen Hf Sar? W balm Soest voor 30 jaar. Smits Leesbibliotheek SCHOENTJES Schoenhandel W. Kopman Zij stierven in oktober. GeleiGüEHHI RAADSELS. Fr VOOR EEN GOED HORLOGE NAAR DE KLEUR idgenezing TUSSEN TWEE VUREN. J. TH. VOSKUILEN SOESTERBERG SOEST. WILD WEST ROND SOEST. Een vriendelijk heer, die zei ambte naar te zijn, huurde een kamer op het Kerkpad, deed zich enkele dagen te goed aan kostelijk voer en een warm bed, waarna hij verdween en een re genjas meenam. Bij een rijwielhande laar vertelde hij eveneens dat hij amb tenaar was, huurde een fiets en ver dween. Hij is nooit teruggevonden. Wel slim van die man om te zeggen dat hij ambtenaar was, -want dit scheen zeer veel vertrouwen te wekken. Een jongeling had ingebroken in de r.k. kerk te Soestdijk en was ge grepen. Hij kreeg 3 jaar gevangenis straf nadat l1/: jaar was geëist. Toen Koning Boudewijn hier was kon men bij de nieuwsberichten iede re dag horen waar het „noenmaal" ge bruikt was, en dertig jaar geleden kon men in de krant lezen, dat de hertog van Saksen-Coburg-Gotha op het pa leis Soestdijk het „noenmaal" gebruikt had. Wordt het geen tijd dit onwijs- ouderwets woord te vervangen door iets gewoners In sommige opzichten schijnen de mensen dertig jaar geleden echt wel een beetje gekker geweest te zijn dan nu. Er werd brand gemeld in de Kerk straat en de brandweer was er gauw. Omwonenden hadden echter de kleine brand snel geblust en ze vonden zich blijkbaar zo flink, dat ze de brand weer uitjouwden. Het zou raadzaam geweest zijn een flinke straal op deze dat alles organiseerde gaf vier nuttige wenken uitWeest vrolijk, doch niet uitgelaten. Maak geen misbruik van sterke drank werkt mee aan de goede orde op de feestterreinen en bevor- dert de stilte tijdens de muziek- en zanguitvoeringen. jDe natuur haalde een grapje uit met een big, die niet alleen zijn gewone snuit had, maar bovendien eenzelfde soort lichaamsdeel op het voorhoofd. Het leek wat op een kleine olifanten- slurf. Het vreemde geval was 4 cm llang. Van schaamte om deze schoon- heidsfout heeft het biggetje maar en kele uren geleefd. We hebben nu het probleem van de kettinghonden, maar dat van de trekhonden was 30 jaar geleden veel groter. Men vond het blijkbaar heel I gewoon die arme beesten te laten sjou- wen tot ze erbij neervielen. ui HAM EA-C handen ruw of schroot Steenhoffstraat 15A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. nare grappenmakers te zetten, maar de brandweerlieden dropen moppe rend af. Later bleek dat het alarm helemaal niet nodig geweest was. Het hoorde echter bij de klucht van het uitjouwen. Josephine Baker is vorige maand in ons land geweest met 10 kinderen die zij geadopteerd heeft. In een Soester Courant van 30 jaar geleden staat dat Josephine trouwde met een Italiaanse graaf en een man, die kennelijk niet met haar sympathiseerde, schreef dat hij haar in Parijs had zien optreden. Dat ontlokte hem de volgende ontboe zeming. „Zij laat haar schouders naar achte ren draaien als een machinewiel, zij knikkert met haar ogen, zij steekt haar lippen ver vooruit en zij loopt soms op haar handen, dan weer op haar hie len. Heel Parijs stroomde naar het theater op de Champs Elysees. Daar kwam een donker wezen op. Het liep met knikkende knieën en leek wel een kangeroe. Het had een schelle stem, zwart geverfde lippen en met olie op de schedel geplakte haren. Haar li chaam leek wel een saxofoon, die in beweging was en zij trok aldoor grim- massen. Zij loenste en blies haar wan gen op, verrekte zich met opzet, spreidde op de grond de benen tot een gestrekte hoek, hupte op die manier voort of rende op handen en voeten weg, de benen stijf, zodat het achterdeel als bij een jonge giraffe boven het hoofd uitstak. Zoiets noemt men een mo derne dans". Een jongen kwam met veel geweld de Emmalaan afsuizen en knotste met zijn fiets tegen een auto aan, die be stuurd werd door een dame. De jongen had een flink gat in zijn hoofd, maar voor iemand de helpende hand kon bieden zat hij alweer op zijn fiets en ging er vandoor. - Ook in Soest gebeurde wat in het hele land mogelijk is en wel eens ge beurt. Een meneer vond in zijn tuin tje een ring terug, die hij 15 jaar ge leden kwijt geraakt was. In Nederlands-Indië werd de radio gemeengoed onder de inlanders en de Sowjet-Unie zag hierin een kans pro paganda te maken. Vanuit Wladiwo- stok werd in het Maleis een rede uit gezonden, die eindigde met de schone woorden„Gij zijt in Ned. Indië met uw 50 miljoen sterk genoeg om u niet te laten ringeloren, onderdrukken en tyranniseren door 200.000 Hollanders. Slaat ze dood Vijftien jaar later wa ren we zo gek in Amsterdam een Stalin- laan te scheppen, maar van die dwa ling zijn we gelukkig teruggekomen en het ziet er niet naar uit dat we spoedig een Chroetsjew-park zullen hebben. De 31ste augustus was 30 jaar gele den nog de feestdag bij uitnemendheid en de kinderen waren nog niet zo ver wend door de televisie, dat het inder daad zin had een heel programma voor de jeugdige Soestenaren af te werken. Jan Klaassen kwam en ook Pietje Bell ontbrak niet. Verder natuurlijk zaklo- pen, koekhappen en hinderniswedstrij den. Voor volwassenen sloofde P.V.O. zich uit en er waren wedstrijden in ringrijden. De bejaarden - die toen nog steevast oudjes genoemd werden, kregen een autotocht. Het comité Dan hadden ze nog geluk, want andere honden kregen er net zo lang met de knuppel van langs tot ze de geest ga ven. Een hondevriend stelde de men sen per ingezonden stuk voor niet meer te kopen van handelaren die hun wa ren per hondekar rondbrachten. Dat heeft minder goed geholpen dan de voortschrijding der techniek, die de honden met de paarden voor een groot deel deed verdwijnen. Een timmerman reed per fiets op de Van Weedestraat. Hij werd door een auto zo hard geramd, dat hij van z'n fiets vloog en een half dozijn salto's maakte. Hij kwam wat hard op zijn zitvlak terecht maar mankeerde niets. Zijn fiets had echter voor de sloper zelfs geen waarde meer. Sergeant-majoor P. v. d. Griendt kwam dertig jaar geleden nogal eens met een vliegtuig omlaag zeilen. Het liep altijd best af. Ook die keer toen hij vlak naast een kermisterrein in Soesterberg terecht kwam. Het toestel kwam met de kop in een greppel te- j recht. De schroef brak en de vleugels, werden ernstig beschadigd maar vlie ger v. d. Griendt mankeerde niets. Veel later had hij in Soest een schijn baar onbeduidend ongeluk met zijn, motor, maar toen kostte het hem een been. De ereraad, die op verzoek van dr L. F. C. van Erp Taalman Kip zelf is inge steld om te onderzoeken of deze ze nuwarts ten rechte dan wel ten on rechte meegewerk heeft aan de opslui ting van dr J. Meulenbelt en diens echt genote, heeft medegedeeld dat genoem de psychiater „geen enkele blaam of schande treft", omdat hij „zich de ernst van de situatie van het echtpaar goed bewust zijnde, het besluit pas na rijp beraad heeft genomen, daarbij ernstig rekening houdende met de belangen van het echtpaar". Helaas is het echtpaar Meulenbelt zelf niet gehoord, omdat zijn raadsman geen toegang kreeg tot het verhoor en de stukken. Helaas zijn nergens de namen van andere getuigen genoemd. Helaas is er geen enkele eed afgelegd. En drie werf helaas blijkt nog nergens uit hoe het komt, dat twee personen op de zelf de dag krankzinnig zijn geworden en (nog vreemder) op één en dezelfde dag beide zijn genezen En nu zijn er twee mogelijkheden. Ofwel dr Meulenbelt en zijn vrouw waren niet krankzinnig, maar zijn krankzinnig verklaard (volgens hen zelf om hen de mond te snoeren) en dan heeft dit halfslachtige onderzoek meer verhullend dan verhelderend gewerkt, óf man en vrouw leden werkelijk aan een folie a deux en dan moet daar een heel ernstige reden voor zijn geweest, waarover ook maar (wijselijk gezwe gen wordt. Hoe het zij, opheldering door een be voegde of ministeriële of kamercom missie is wel wenselijk. LANGESTRAAT 26 AMERSFOORT Gratis 2 jaar verzekerd. is zo belangrijk. De modieuze die wij U nu kunnen tonen, heb ben wij in de nieuwste mode kleuren. TOBENSTRAAT 5 - TELEFOON Ï47S Lombroso. Vijftig jaar geleden - op 9 oktober 1909 - stierf in Turijn de Italiaanse psychia ter en criminoloog Cesare Lombrose. Hij was een der eersten, die zich bezig hield met de studie van de misdadigers-psy- chologie. Hij legde hierbij sterk de na druk op de erfelijke belasting, die in combinatie met het milieu velen tot misdadigheid voorbestemden. Vele van zijn theorieën zijn als verouderd over boord gegooid en in het bijzonder wil men niets meer weten van het „Lom- broso-type", de misvatting dat een on gunstig uiterlijk wijst op een misdadige aanleg. Wendel Wilkie. Zoals Dewey de grote concurrent van Truman bij de presidentverkiezingen in Amerika was en Stephenson de tegen speler van Eisenhower, was Wendel Wilkie in 1940 de tegenstander van Roosevelt, die hem versloeg. Wendel y verbek! -Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Wilkie overleed 15 jaar geleden, op 10 oktober 1944, aan bloedvergiftiging op 52-jarige leeftijd. In de oorlog maakte hij in opdracht van president Roose velt een wereldreis om de Amerikaanse belangen te behartigen. Anatole France. Vijfendertig jaar geleden - op 13 okto ber 1924 - overleed de Franse schrijver Jacques Anatole Tibault, die als Ana tole France wereldberoemd werd. In 1921 ontving hij de Nobelprijs voor letterkunde. Anatole France was een zeer produk- tief schrijver op allerlei gebied. Evenals Emile Zola interesseerde hij zich bij zonder voor de Dreyfus-affaire, maar hij bleef meer op de achtergrond. Anatole France was lid van het be roemde genootschap, de Academie Fran- caise, waarvan de leden de onsterfe- lijken worden genoemd. De voetganger loopt dezer dagen tus sen twee vuren hij wordt enerzijds door het verkeersmonster, maar ander zijds door zijn trouwste beschermer - de verkeerspolitie - belaagd. In verscheidene steden regent het pro cessen-verbaal, in andere gemeenten dwingen een verscherpt toezicht en zach te, waarschuwende hand de roekeloze zelfmoordenaars tot verstandiger over steken. En toch schuilen de fouten van de voet gangers niet alleen bij deze categorie weggebruikers. De chaos van kris-kras kruisende, krioelende en krijgertje spe lende personen is ook ontstaan, omdat de officiële voetgangers-oversteekplaat sen niet veel meer beveiliging bieden dan een onbewaakte overweg en soms op grote afstand van de gebruikelijke oversteek (als ze er al zijn) en er bij gebreke van werkelijk tegen moord en doodslag beveiligde doorgangen niet veel animo bestaat om voor hetzelfde risico zo'n eind om te lopen. In Engeland liggen de oversteekplaat sen precies in de loop van de voetgan- gersstroom en, zijn ze op alle hoe ken te vinden. In Frankrijk is een be stuurder van een voertuig strafbaar als hij op de zebra een voetganger raakt. Hier in ons land mogen we alleen pro béren over te komen en is er een klein kansje op veroordeling van onze moordenaar. Hoe we hem zullen ont springen, moeten we elke dag maar zelf zien. Het is nuttig als de voetgangers disci pline leren, maar het zou nuttiger zijn, en minder slachtoffers vergen, als er inplaats van een onzichtbaar knippe rende oranjebol een duidelijk stop- (p)licht bij de oversteekplaatsen komt. VAK-OPTICIëN Ziekenfonds-leverancier VAN WEEDESTRAAT 8 - SOESTDIJK auto verlaten. Blijkbaar haastig, want de sigaretten lagen er nog in. Politie en marechaussee gingen op zoek en in de vroege morgen werden de heren op de Biltseweg gegrepen. Zij ontkenden de sigaretten gestolen te hebben, maar dat ze er met de auto vandoor waren gegaan konden ze moeilijk loochenen. GELDLENING. Onze gemeente gaat een geldlening aan met de Bank voor Nederlandse Ge meenten ten bedrage van 153.400, ter financiering van de uitbreiding der r.k. u.l.o.-school 70.200,en de bouw van een chr. kleuterschool aan de Vin- kenweg 83.200, RECTIFICATIE. In de overlijdensadvertentie, in ons vo rige nummer geplaatst door directie en personeel van de Aardewerkfabriek „De Vlieg-uut" werd als naam van de overledene genoemd F. J. Schmith. Dit moest zijn F. J. Smith. MEDISCHE DIENST. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waar nemen. NOODPOSTKANTOOR IN GEBRUIK GESTELD. Maandagmorgen werd het noodpost- kantoor aan de Van Angerenstraat in gebruik gesteld. In tegenwoordigheid van het personeel sprak de heer Zeegers, directeur van het P.T.T.-kantoor Utrecht, waaronder het hulppostkantoor Soesterberg res sorteert, alvorens de dienst werd aan gevangen, een kort openingswoord, waarbij o.m. gewezen werd op de nood zaak van deze provisionele voorziening, welke gezien de nog steeds voortgaan de uitbreiding van Soesterberg, spoe dig moge plaats maken voor het defi nitieve kantoor op het toekomstige dorpsplein. Het nieuwe noodkantoor met zijn ruime wachtkamer, die gemeubileerd is met een zitbank en een dubbele schrijfta fel, alsmede het royale dienstlokaal, waarin ook de besteldienst is onder gebracht, is een grote verbetering ver geleken bij het armzalige kantoortje dat pas verlaten werd. Voorts zorgen grote vensterramen voor de vrije toetreding van het daglicht. Hl r. r. Ej h 1 |H. OPENSTELLING VAN DE NIEUWE VAN WEERDEN POELMANWEG. Zaterdag a.s. wordt het nieuwe gedeel te van de Van Weerden Poelmanweg voor het verkeer geopend. Dit wegge deelte loopt vanaf het Hoogt met een brede in en uitrit naar de Amersfoort- sestraat tegenover „Ons Belang". In verband met deze openstelling wordt het laatste deel van de Van Weerden Poelmanweg, komende van Soest, voor alle verkeer gesloten, met uitzonde ring van het rijwielpad, dat voorlopig zijn bestemming houdt, doch later langs of bij de nieuwe weg zal worden aange legd. In verband met deze wegverlegging wordt de bushalte voor de richting Zeist verplaatst naar een punt schuin tegenover de Richelleweg. De busdienst Baarn-Utrecht v.v. gaat over. de nieuwe weg. Gevaar voor het verkeer bij starten en dalen van laag- vliegende vliegtuigen over de oude weg maakte wegverlegging noodzakelijk. N.C.V.B. SOEST-ZUID. De afdeling Soest-Zuid van de Ne derlandse Christen-vrouwenbond komt op 14 oktober, om 20 uur, bijeen in Elthto, waar de heer G. Nieuwenhuij- zen zal spreken over het onderwerp „Het dier in het licht van de Bijbel". Niet-leden en ook heren kunnen deze lezing tegen een geringe entree-prijs bij,wonen. Twee zware jongens uit Amsterdam hadden in het holst van de nacht in Bloemendaal een grote personenauto gestolen en daarmee gingen ze op pad. In Amersfoort braken zij in en sleep ten een groot aantal sigaretten als buit mee. Blijkbaar vonden ze het toen tijd naar huis te gaan, want ze reden in de rich ting Soest. Onderweg tankten ze, maar toen het op afrekenen aankwam gin gen ze er vandoor. De politie werd direct gebeld en bij het bureau werd de heren gesommeerd te stoppen. Zij gaven echter vol gas en de agenten moesten opzij springen om niet ondersteboven gereden te worden. Met een auto werden de bandieten ach tervolgd. Bij het paleis hadden ze de Inkomstenbelasting M. T. vraagt Wat is het kleinste inkomen, waarvoor inkomstenbelasting moet worden be taald Antwoord1500,voor een onge huwde en 1200,voor een onder groep II vallende persoon. Rijvaardigheidsbewijs. Op welke da tum is het bij de wet verplicht gewor den voor het besturen van een auto een bewijs van rijvaardigheid te moe ten bezitten informeert C. v. G. Antwoord De Motor- en rijwielwet is op 1 november 1927 in werking getre den. Van die datum af moest men examen doen. Degene, die voor 1924 al een rijbewijs hadden, waren vrijgesteld van het examen en zij die tussen 1924 en 1 november 1927 een rijbewijs had den gekregen, moesten alsnog een dok tersverklaring indienen. Terugbetaling belasting bij dienstplicht. A. J. d. R. schrijftIk ben op 9 april 1959 in militaire dienst gegaan. Heb ik recht op terugbetaling van de belas ting over het tijdvak 1 januari-9 april Antwoord Wanneer uw totale jaarin komen, w.o. niet verstaan wordt uw sol dij, blijft beneden de grens van belast baarheid van het inkomen, kunt u de van u ingehouden loonbelasting terug vragen. U moet daartoe een verzoek doen aan de inspectie der belastingen. U ontvangt dan een aangiftebiljet in komstenbelasting, hetwelk u eerst moet invullen en terugzenden. Teruggave kan pas geschieden wanneer het betreffende jaar is verstreken, omdat eerst dan uw jaarinkomen bekend zal zijn. D.Day. L. A. vraagtwaar komt de naam „D.day" vandaan Antwoord D-day betekent „decision day", ofwel „dag der beslissing". Dus de dag voor het beginnen van een be langrijke beslissing (operatie). Zo is „D-day" op 6 juni 1944 de beslissings dag voor de grote geallieerde invasie in Bretagne, die een beslissende wen ding in wereldoorlog II bracht. De naam D-day bestond ook al voor 6 juni 1944, hoewel men er toen niet veel van hoor de. Volgens de letterlijke betekenis van de naam zou men dus de dag waarop iemand een zeer belangrijke beslissing moet nemen of b.v. een zware operatie ondergaan of een al dan niet aanneming van een grote zaak waar aan financiële konsekwenties vastzitten, ook een „D-day" kunnen noemen, hoe wel men dit meestal niet doet. Schade aan behang. De huiseigenaar heeft jarenlang niets aan het onderhoud van mijn woning laten doen. Nu krijg ik een schoorsteen in mijn huiskamer, doch daardoor wordt het behang be schadigd. Is dat voor mijn rekening aldus mevr. J. A. S. AntwoordAls het behang door de reparatie wordt beschadigd, dan moet de eigenaar dat vergoeden. Hij doet dit kennelijk door het beschikbaar stellen van enige rollen behang, wat het min ste is dat hij kan doen. Wij menen niet, dat hij ook moet zorgen voor het behangen "zelf. Welke vis is dit Hierbij zend ik u een foto van een vis, welke is gevangen met een werphengel met een worm als aas deze vis was geheel wit. Is dat iets bijzonders aldus H.V. Antwoord Dit is een geval van een albinovorm, die men bij dieren en ook wel bij mensen soms aantreft Denk aan witte muizen, konijnen enz. In dit geval ontbreekt in het lichaam de kleur stof (pigment), die de kleur aan de huid geeft. Over het algemeen zijn het sterke naturen. In ieder geval heeft de heer V. wel geen nieuw soort vis (karperachtig) opgehaald, maar toch mag hij er zich op beroepen iets bijzon ders opgehaald te hebben. Werkster in bedrijf. Als ik des avonds op een bedrijf de kantoren schoon ga houden, b.v. elke dag IV2 uur, moet mijn werkgever dan zorgen voor een rentekaart, ziekteverzekering, ziekenfondsverz. e.d. Moet het ook als ik b.v. woensdagsavonds 2i/z uur werk en zaterdagsmiddags 4V2 uur Ik ben niet in loondienst, werk thuis in het huishouden en heb dus geen rente- kaart. Ik ben 28 jaar en ongehuwd. Antwoord In beide gevallen moet de werkgever U verzekeren, zoals hij het overige personeel ook verzekeren moet. U moet een rentekaart aanvragen bij de Raad van Arbeid, opdat uw werk gever de vereiste rentezegels kan plak ken. Voorts dient U zich als verplicht verzekerde aan te melden bij een al gemeen ziekenfonds. Uw a.s. werkge ver weet wel welke formulieren hij moet invullen. Kostvergoeding Dagdienstbode. D. S. schrijft De werkgeefster van mijn dochter is 4 weken met vakantie en heeft mijn dochter over deze 4 we ken het loon uitbetaald, zonder reke ning te houden met vergoeding voor verlies van kost. Is dat juist Antwoord Neen, dat is niet juist. Als mevrouw haar (dag)dienstbode met va kantie naar huis stuurt, dan dient zij haar schadeloos te stellen voor verlies van kost, welke zij normaal wel ge niet. Dat is voor volle kost 1,80 per dag; voor verlies van alleen warme maaltijd 0.90, voor verlies van kof fiemaaltijd of ontbijt voor elk 0,45 per dag. Pachtovereenkomst. Wie moet bij een notariële pachtovereenkomst de no- tariskosten betalen, de pachter of ver pachter Dit is de vraag van abon nee II. Antwoord Normaal komen de kosten voor rekening van de pachter; echter kan dit natuurlijk onderling geregeld worden.

Soester Courant | 1959 | | pagina 10