„Nozem** is een jiddisch woord. WAT ZAL HET ZWAARST WEGEN? APPLAUS. NAJAAR. SOEST. DE GASPRIJS OMLAAG. POGING TOT BEROVING EN MISHANDELING. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 EN DE HOEK. VRIJDAG 9 OKTOBER 1959. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG no. 76. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 D'e commissie Van Voorst tot Voorst heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de mogelijke verkor ting van de diensttijd voor dienstplich tigen. Als wij aan onze NATO-ver- pliclningen willen blijven voldoen, zal er steeds een bepaald aantal manschap pen onder de wapenen moeten zijn. Gaan wij de diensttijd verkorten, dan wordt dit aantal kleiner, hetgeen zal moeten worden opgevangen door het werven van meer beroepspersoneel en dienstplichtigen die zich voor lange tijd willen verbinden. Om deze mogelijkheid te scheppen, zul len de uitkeringen drastisch moeten worden verhoogd, aangezien men an ders geen vrijwilligers zal kunnen aan trekken. Voor de verkorting van de diensttijd met 2 maanden zullen de hogere kos ten voor 1960 50 miljoen en 86 miljoen voor de latere jaren bedragen. Gaat men de diensttijd met 4 maanden bekorten, dan zullen de bedragen res pectievelijk 60 en 136 miljoen zijn, terwijl ze bij een bekorting met 6 maan den tot respectievelijk 60 en 158 miljoen zullen stijgen. Een verkorting van de diensttijd zal de belastingbetaler dus onherroepelijk meer geld gaan kosten. In ons land waar de belastingen reeds tot een maximum zijn opgeschroefd, lijkt ons dit juist de druppel, die de emmer doet overlopen. Anderzijds heeft de beoogde verkorting natuurlijk ook bepaalde voordelen en niet in het minst voor de betrokkenen en hun naaste verwanten. Het staat werkelijk nog te bezien, waartoe de re gering zal besluiten, want of de Ne derlandse belastingbetaler een nieuwe verhoging der lasten zonder morren zal sttkkeri7 valt ernstig te betwijfelen Wat zal het zwaarst wegen De benoeming van Eildert G. Stijkel, thans directeur-generaal bij Euratoom te Brussel, tot staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, is een applausje waard. In de eerste plaats, omdat er plaats gemaakt is voor een internationaal verkeersdeskundige, in de tweede plaats omdat prof. De Quay voor deze plaats de juiste man koos. Een man, die dui delijk sporen heeft achtergelaten bij het Nederlands Economisch Instituut, het Centraal Planbureau, het werk van het Economisch Hulpprogramma, de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, de Europese Betalings- Unie en de Kolen- en Staalgemeen schap, waarvoor hij de vervoersproble men oploste. Den Haag heeft gebrek aan zulke man nen, die afstand doen van een hoog be lastingvrij inkomen en internationale vooruitzichten om terug te keren in de armetierigheid van het Binnenhof. Eindelijk kan ons verkeersvraagstuk groots worden aangepakt Hoeveel maanden heeft De Quay ge zocht naar zulke ministers MEDISCHE DIENST. In het komende weekend wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Kuipers, Middelw.str. 34. Tel. 2815. W. J. Schutte, B. Grothestr. 65, tel. 2333. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. D'e kolenman, met zwart gezicht, kijkt vrolijk, pienter, helder Zijn aardappel-collega stort zijn inhoud in de kelder. Ma rommelt in de kinderkast naar ondergoedse zaken Aan wollen broek of pantalon moet z'een verlengstuk maken. De parasol gaat met verlof, de spreeuw naar warmer streken. Pa constateert de eerste jicht, gaat zich in katvel steken. We nemen afscheid met een zucht van dunne zomerpakken, We ruiken scherpe kamferlucht, opstijgend uit de zakken Van 't wachtend, wollig winterpak, dat motvrij heeft gehangen En in welks linker binnenzak wij vloerkleedkevers vangen De zonneschermen gaan er af, de tuinstoel gaat naar binnen, De bloementjes gaan van 't balkon het najaar gaat beginnen. CLINGE DOORENBOS. Door de inwerkingstelling van het Gasbedrijf Centraal Nederland, waar van ook onze gemeente deel uitmaakt, is het mogelijk de gasprijs te verla gen. De tot nu toe geldende tarieven zijn alsvolgt Klasse. Vastrecht p. m. Prijs per m3. A. 0,00 18.5 cent. B. 0,80 16,5 cent. C. 1,30 15,5 cent. D. 2,15 cent. E. 3,14,5 cent. F. 5,14 cent. Voor gemeentegebouwen, kerken en scholen 14 cent. Bij verlaging van de gasprijs zou het vastrecht dienen te worden gesteld op 3,per maand, zijnde de omslag van de vaste kostenbestanddelen zoals afschrijvingen, onderhoud meters, lei dingen en gebouwen, personeelskosten e.d. per verbruiker. Het gastarief zou in dat geval kunnen worden bepaald op hetzelfde bedrag als waarvoor het gas moet worden in gekocht. Een bedrag van ƒ3,is echter voor de kleinere verbruikers een te zware last en daardoor zou tevens de socia le inslag van het tarief verloren gaan. Om hieraan tegemoet te komen is het noodzakelijk, dat het vastrecht voor de kleine verbruikers niet op ƒ3, doch op een lager bedrag wordt bepaald. Daardoor zal de prijs van 1 m3 gas wat hoger gesteld moeten worden dan de inkoopprijs. Als gevolg hiervan zouden de tarieven alsvolgt zijn Klasse. Vastrecht p. m. Prijs per m3. A. 0,50 17 cent. B. 3,— 12,5 cent. C. ƒ0,70 15,5 cent. Klasse C (ƒ0,70) is uitsluitend bedoeld voor die verbruikers welke een gas- geyser in gebruik hebben. Tevens dient nog een tarief te worden ingesteld voor de grootverbruikers. Naast de oude tarieven was een be drag voor meterhuur verschuldigd, doch deze huur komt bij de nieuwe tarieven te vervallen. Daar het echter in de bedoeling van het G.C.N. (Gasbedrijf Centraal Neder- lan) ligt om t.z.t. gas van een hogere Menigeen zal zich wel eens hebben afgevraagd waar nu eigenlijk dat woord „nozem" vandaan komt. Is het ontleend aan een andere taal. overgewaaid uit Amerika, nieuw gevormd uit enkele oude woorden of heeft het zelf een bepaalde betekenis, b.v. nieuwe jeugd of iets dergelijks. Het is de taalkundig adviseur dr Eeck- hoff gelukt, de herkomst van dit nieuwe woord, dat thans door iedereen in de lande gekend en gebruikt wordt, na te gaan. Nozem blijkt volgens dr E. Eeckhoff te zijn gevormd uit een Jid disch scheldwoord, maar het eigenaar dige is, dat alleen in Nederland de Jo den als naamgevers hebben gefungeerd. Hoe verbreid de Israëlieten ook zijn over de gehele aarde, overal elders ont vingen deze luie en lastige jongelieden ander aanduidingen. In Duitsland ge bruikt men de term „Halbstarken", in Engeland spreekt men van „teddy boys", in de Ver. Staten heten zij „beat niks" (van beat-generation), in Italië klinkt het welluidend „vitellone", dat groot kalf betekent, in Australië zijn het de „angry young men" (boze jon gelui), in Rusland „stiljagi", om maar eens enkele benamingen te toemen. Het Nederlandse woord nozem is ou der dan de hedendaagse publicaties over de nozem. Reeds voor de oorlog gebruikten jongeren vormen als „jazz- nozems", „swing-nozems" e.d. als er sprake was van overdreven liefhebbers van de toen moderne muziek of dans. Omdat er bij dit slag jongelui vaak bepaalde gezichtstrekken en haardracht karakteristiek waren, is wel gedacht aan contaminatie (samentrekking) van de woorden ummer of nommer (vgl. fuif nummer) met het jiddische ponem (ge laat). In elk geval was het vermoeden gewettigd, dat het woord het eerst door de Joden gebruikt is, omdat het naspeurbaar stamde uit de Amster damse uitgaanswereld, waarin toen de Joden een dominerende rol vervulden. calorische waarde te leveren zouden deze tarieven dan verhoogd moeten worden. Om hieraan te ontkomen heeft het G.C.N. aan zijn afnemers voor gesteld om niet meer de geleverde ku bieke meters in rekening te brengen doch over te gaan op een zogenaamd mega calorieëntarief. Dit tarief beoogt de gasprijs per 1000 k/cal. te berekenen. Dit betekent voor het huidig ontwc/pen tarief dat de m3-prijs door 4 gedeeld moet worden daar momenteel 1 m3 gas 4000 k/cal heeft. Het voorgestelde tarief dient dus als volgt te worden bepaald Klasse. Vastrecht, p. m. Prijs p. m/cal. A. 0,50 4,3 cent. B. 3,3,1 cent. C. 0,70 3,9 cent. Het ligt in het voornemen van B. en W. onzer gemeente met ingang van 1 ja nuari 1960, dus na de meteropname over de maand december 1959, de nieuwe tarieven te doen ingaan. In de raadsvergadering van woensdag 21 oktober a.s. zal de gemeenteraad in deze aangelegenheid een beslissing ne men. Gistermiddag, te ongeveer 1.30 uur, overkwam de 60-jarige mevrouw S. uit Amersfoort de schrik van haar leven toen zij fietsende op de Peter van de Breemerwep, door een jeugdig persoon, die zich in een bosje had ver scholen, van de fiets werd getrokken. De onverlaat sleurde de vrouw het bosje in, terwijl ha \r fiets midden op de weg bleef ligger- Hij greep haar bij de keel en riep „Als je durft te s ireeuwen wurg ik je en je blijft hier jiggen tot ik eerst je fiets van de weg heb gehaald". Uit angst durfde de vrouw niet om hulp te schreeuwen. Terwijl de jongen haar nog steeds bij de keel vasthield, hoorde de angstige vrouw een brom fietser naderen. Zij had toen de moed om om hulp te roepen. De bromfietser zag een fiets midden op de weg liggen en daarna de vrouw en de jongen in 't bosje. Vanzelfsprekend liet de knaap de vrouw toen los en nam hij de vlucht met achterlating van een zo goed als nieuw sportrijwiel, benevens een das. Op het hulpgeroep kwamen ook enige omwonenden naar de plaats van mis- De naspeuringen liepen evenwel dood, omdat het zuivere spreektaal was geble ven en nergens een geschreven stuk bleek te vinden, waarin nozem in een bepaalde betekenis voorkwam. Het viel derhalve niet na te gaan wanneer en in welk geval het woord het eerst ge bruikt moet zijn en door wie. Dr Eeckhoff heeft zich daarbij niet neer gelegd en heeft het Jiddisch, de onder linge spreektaal van de Amsterdamse en Duitse Joden, aan een onderzoek onderworpen. Hij ondervroeg bovendien personen, die tussen 1930 en 1939 bekend waren in kringen van jeugdclubs en jonge ar tiesten. Deze naspeuringen zijn met verrassend resultaat beloond. Het Jiddisch kent een scheldwoord „nozrim", dat in die genoemde jaren reeds in gebruik was en dat door andere jonge Amsterdammers als „nozem" verder is gebruikt, zonder dat zij de 1 betekenis daarvan kenden. Wat beduidt „nozrim" Letterlijk „Na- zarener". Maar uit Nazareth waren de ouders van Jezus afkomstig, die door de Joden als een valse profeet wordt beschouwd. Het woord Nazarener werd daarom tot een scheldnaam voor chris tenen, inzonderheid voor een aantal van hen, die een secte vormen in Pa lestina in de tweede eeuw van onze jaartelling. Deze verenigden de Jood se godsdienstplechtigheden met de voor schriften van Jezus. Naar aanleiding van deze parallel moet te Amsterdam een jonge Jood, die „barbaarse" chris telijke muziek en dans minde, voor „nozrim" zijn gescholden. En zijn vrien den betitelden prompt dergelijke ty pen, ongeacht geloof, als „nozrim" (feitelijk een meervoudsvorm) en als „nozem" (dat enkelvoud bleef). Zo is het te verklaren, dat heden ten dage christelijk Nederland, de asociale, ongrijpbare, branieschoppende jongens, die God noch gebod erkennen, aan duidt als christenen handeling. De politie werd onmiddellijk met het voorval in kennis gesteld en met een politiehond is lange tijd gezocht naar de dader. Deze had een kleine voorsprong op zijn achtervolgers, maar wist zich ver moedelijk schuil te houden. Zowel de vrouw als de bromfietser konden een duidelijk signalement van de dader geven. Het bleek een ongeveer 16-jarige jon gen te zijn, die het vermoedelijk om het tasje van de vrouw te doen is geweest. De vrouw vertoonde duidelijke sporen van wurging aan haar hals, terwijl haar gezicht bloedde. Zij is per poli tieauto naar haar woning te Amersfoort vervoerd. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken dat de aanrander is de I6-jarige J. W. J. T. te Baarn, die verpleegd wordt in een inrichting te Achterveld. NUTSSPAARBANK SOEST. Het inleggers-tegoed bij de Nuts- spaarbank te Soest is ook in het 3e kwartaal gestegen. Er werd ingelegd 'n bedrag van 921.138,66, terugbetaald 818.363,23, zodat meer werd ingelegd dan terugbetaald 102.775,43. Het totaal-inleggerstegoed bedraagt thans 4.244.254,52, het totaal aantal inleggers 6695. Op de scholen waar het schoolsparen is ingevoerd werd door bijna 1000 kinde ren hieraan deelgenomen. Deze spaar den 3650 maal een bedragje, tot een totaal van 2505.10. Van de gratis door de Nutsspaarbank in bruikleen verstrekte spaarbusjes werden er 345 ter lediging aangeboden met een totaalbedrag van f 10,286,49. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1Neerlandia 1, 2,30 uur. S.E.C. 2—V.D.O. 2, 12 uur. N.S.C. 2—S.E.C. 3, 2.30 uur S.E.C. 4Veenendaal 4, 12 uur. D.O.S.V. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 2L.V.V. 2, 2.30 uur. B.D.C. 3Baarn 5, 12 uur. Zebra's 4B.D.C. 4, 12 uur. Zebra's 5B.D.C. 5, 12 uur. Zaterdag B.D.C. aMeervogels a, 4 uur. R.K.B.V.V. b—B.D.C. b, 4 uur. Opstelling S.E.C. 1. Adams J. v. d. Valk R. ten Hove De Rooy Ruttenberg Kuyink Van Breukelen Van Kooy D'e Bruin Maassen Velthuizen Korfbal. Zondag Zwaluwen 2Spirit 1. Zaterdag Spirit 2Austerlitz 2. Adsp. K.V.O.adsp. Spirit. Hockey. Heren 2—Kamelon, 11 u, Schr.1. (vr.sch.) Dames 2Kampong 3, 12.30 u., Schr.1. Dames 1Kampong 2, 14 u., Schr.1. Dames 3Kampong 6, 10.30 uur. B.str. (vriendschappelijk). Dames 4Kampong 7, 12 u., Bosstr. (vriendschappelijk). Heren 4Schaerwijde 5, 13.30 u„ B.str. (vriendschappelijk). Kampong 4Heren 1, 11 uur. Kampong 7—Heren 3, 14 u., vriendsch. SPOORWEG- EN TRAMPERSONEEL KRIJGT MEER VRIJ REIZEN. In De Gouden Ploeg vergaderde woens dagmiddag de afdeling Soest van de bond van gepensioneerden van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel. Allereerst werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de in juni 1959 overleden bondssecre- taris, de heer Klaassen. De actief dienende spoorman heeft vrij reizen, maar wanneer men gepensio neerd is, krijgt men slechts de helft van het aantal reizen. Volgens de voorzitter, de heer P. Schaay, is, op verzoek van de perso- neelsraad en de drie vakorganisaties, overeengekomen, dat de gepensioneer den er voortaan zes reizen bij krijgen. Verder komt er nog een buitenlandse reis bij. Op het ogenblik hebben de kinderen van gepensioneerden jon ger dan 16 jaaar, ook vrij reizen, terwijl de oudere studerende kinderen nu ook in aanmerking komen voor vrij ver voer. Eventuele gebrekkige of inva- Met de uitspraak van de ereraad van geneeskundigen, inzake de onverkwik kelijke zaak van de krankzinnigver klaring van het artsenechtpaar Meu- lenbelt, hoeven we ons niet gelukkig te prijzen en de psychiaters nog veel minder. De uitspraak, die op zodanig tijdstip werd bekend gemaakt, dat de heftig ste opposant zich pas 2 dagen na de publicatie kon verweren en onjuist heden aantonen, had voor de gewone luisteraar en lezer een schijn van de gelijkheid. Vooral het niet verschijnen van de Meulenbelts, ondanks de uitnodiging, werd nogal benadrukt. Nu we echter het antwoord van de Meulenbelts hebben gelezen zijn er zeer veel Nederlanders van mening, dat we er met de uitspraak van de ereraad nog lang niet zijn. Voor een leek blijft het vreemd, dat man en vrouw op één en hetzelfde ogenblik krankzinnig worden bevonden en even precies op éénzelfde tijdstip, een paar weken later, ongevaarlijk wor den verklaard. Wanneer we daarbij bedenken, dat, volgens de Meulenbelts en hun raads man, met de wetten, die moeten voor komen dat iemand onrechtmatig m een gekkenhuis wordt gestopt, nogal nonchalant is omgesprongen, moet het een ieder angstig te moede worden. Zit je eenmaal in zo'n inrichting, dan moet je maar weer zien hoe je eruit komt. Pleeg je verzet, trap je in je angst om opgesloten te blijven de hele santekraam in elkaar, dan zeggen ze zie je wel dat ie gek is. Berust je in je opsluiting dan zeggen ze zie je wel, wanneer hij normaal was, nam hij het niet. Wat dat betreft, hebben de Meulen belts dus eigenlijk nog geboft. Zoals het zich laat aanzien zijn we met de uitspraak van de ereraad nog niet aan het eind van de Meulenbelt- affaire. We moeten in het belang van 'edei no pen, dat de mensen die de strijd tegen willekeur zijn begonnen, de macht en kunde zullen hebben door te gaan. In de eerste plaats om het artser.erht- paar te rehabiliteren, maar niet mm.der, omdat iedere Nederlander het recht heeft te weten of er met de Krankzin nigenwet de hand is gelicht, ja of nee. H. OEKMAN. lide gepensioneerden kunnen voortaan ook een geleider meenemen, die even eens vrij vervoer zal krijgen. Tenslotte kwamen de huurverhoging, loonsverhoging, de S.E.R. en de stich ting van een tehuis voor oude spoor- mannen en tramwegpersoneel in be spreking. GOED HONINGJAAR. In café-restaurant Zonneheuvel verga derde de afdeling Soest van de Ned. Ver. voor Bijenteelt, onder voorzitter schap van de heer G. H. Grijze. Deze verwelkomde in het bijzonder de heer J. v. d. Maal, voorzitter van de afdeling Baarn. Eerst werden de reiservaringen bespro ken. De oogst was vanaf maart tot september bijzonder goed geweest. De meeste korven leverden meer dan 100 pond per volk op, hetgeen wel een zeldzaamheid is. Vooral door het prach tige zomerweer was de oogst bijzonder goed en de bloemen, de moerasandijvie en de zee-aster hebben flinke voorra den geleverd. Volgens de voorzitter is de onlangs gehouden honingtentoonstelling tijdens de Floralia-ten toonstelling iets tegen gevallen. Wel is er propaganda gemaakt, terwijl ook wel zaken zijn gedaan, maar toch waren de resultaten niet zo als men verwacht had. Er kwamen zich 17 nieuwe cursisten melden. Er was een nadelig saldo en hierover zal in een volgende verga dering gesproken worden. De honingprijs werd vastgesteld en werd voor gewone honing 1,50 per pot én heidehoning, die uitsluitend bij imkers te verkrijgen is, 2,00 per pot. Aan deze prijzen moeten de aangeslo ten leden zich houden. Hierna werd het winterprogramma vastgesteld. In ok tober een vergadering met een spreker, in november een filmavond, in januari 1960 de jaarvergadering, in februari weer een vergadering met een spreker, in maart opstelling van het reispro gramma, eind maart weer een film avond.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1