MOSKOU ZWITSAL G A. P. Valkeret Bolwerk van het communisme* MOEDER WORDEN... UW JUISTE ADRES SOEST. Firma VAIV DE WIJNGAART TWEEDE BLAD GARAGE „DE SOESTER" Als er iets verkeerd bij U valt - en znurbrand laait op nit uw maag... WW steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 verven, persen, stoppage, [p repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 de Moskovieten niet te overtuigen. Nog meer twijfel kregen velen van hen toen zij leden van Amerikaanse reisge zelschappen eenvoudig aanspraken en gewoon konden ondervragen. Bij derge lijke gelegenheden moesten zij vast- rect na hun aankomst in Moskou op valt, zijn de hoge prijzen. Wie de hoofdstad van dit arbeidersparadijs" wil bezoeken en daar overeenkomstig zijn levensstandaard wil leven, die heeft de goedgevulde portefeuille van een ka pitalist nodig. Daarvan zijn er blijk- vakman voor Uw kleding Nedeïhartf den Berg W. Bornhifirx Torenweg 13 --fel. 0?945-5<5 Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 tieve voorstellingen hebben. Omgekeerd geldt niet zelden hetzelfde. Men kan ar gumenteren, dat elke tourist uit het westen voor de Sowj et-Unie een de- viezenbrenger is en niemand weet, waar voor de dollars, ponden sterling en francs gebruikt worden, die hij er bin nen brengt, maa/ uiteindelijk is voor de Moskouwer elk der vele touristen ook een gezant - zonder diplomatieke status, maar desniettegenstaande niet minder belangrijk. De tijden, dat achter de stomme mu ren van het Kremlin wereldgeschiede nis gemaakt werd en een verbitterde Miljoenen Moskovieten herinneren zich nog hoe zij 's nachts van het Rode Plein af naar het Kremlin opkeken en achter het raam van de kamer waarin Staliu woonde, licht zagen branden. De Rode Czaar is dood, het 'iichT. is gedoofd. De tijd ging verder en veel in Moskou, de Sowj et-Unie en de wereld heeft zich sindsdien veranderd. Desniettegenstaande mag men één ding niet vergeten wat de toerist ziet, is niet het hele Moskou, is niet het dage lijkse leven van de miljoenen arbeiders en de kleine ambtenaren van de miljoe nenstad. voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 LEDENTAL VAN APOLLO GAAT WEER VOORUIT. In Zonneheuvel hield de mannenzang- vereniging „Apollo" woensdagavond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. van Rouwendaal, was zeer ver heugd over de goede opkomst. Wij hebben, aldus spr., een druk ver enigingsjaar achter de rug en zijn veel naar buiten getreden. Het laatste concert in de Wilhelminakerk is een succes geweest. Ter nagedachtenis van het overleden lid, de heer M. de Bruin, werd 1 minuut stilte in acht genomen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer K. de Graaf, was optimistisch. Het ledental is gegroeid van 31 tot 35. Apollo heeft in de Kerstnacht van 1958 gezongen bij het oorlogsmonument in Braamhage, deelgenomen aan de V.V.V.-show in het openluchttheater, en een eerste prijs gewonnen op het concours te Maarssen. Ook werd een werkprogramma vast gesteld. De kas van de penningmeester, de heer K. v. d. Linden, sloot met een voordelig saldo. Namens de kascommissie bracht de heer T. Renes verslag uit en deelde mee, dat de boeken en bescheiden van de penningmeester in de beste orde waren aangetroffen. In de nieuwe kas commissie werden gekozen de heren T. Renes en M. Verwoerd. Als bestuurslid traden af de heren C. van Rouwendaal, K. v. d. Linden en J. BIOSCOOPPROGRAMMA. Wie van avonturen houdt kan van he den tot en met zondag in het City-the ater terecht, want daar is Victor Ma- ture te zien als .Kasim, de bandiet van Zhobe. Opstandige Thugs overvallen fort Jef- ferson in India en slechts een Engelse korporaal ontkomt aan het bloedbad. Hij meldt de overval aan majoor Crow- ley, die Prins Kasim verdenkt. In wer kelijkheid was het Azhad Khan, die met zijn mannen de overval pleegde. Hij is het ook die de plaats Kobe laat verwoesten en Kasims vrouw en zoon om het leven brengt. Ziedend van wraakgevoelens trekt Ka sim door de woestijn. Hij ontketent een golf van terreur met zijn mannen tegen de Engelsen, die hij van alles de schuld geeft, Als er een Britse offi cier vermoord wordt krijgt Kasim op nieuw de schuld en hij dringt de tuin 1 van majoor Crowley binnen om diens dochter Zena van zijn onschuld te overtuigen. Zij gelooft hem, maar haar vader lokt Kasim in een hinderlaag, die velen van zijn mannen het leven kost. Hijzelf vlucht echter. Intussen wordt Zena door de schurkachtige Ahzad Khan gevangen genomen en zij zal op de brandstapel sterven. Dit ver hinderd Kasim echter en hij doodt Ahzad. Als hij ook nog het leven van majoor Crowley redt is hij volkomen gerehabiliteerd, maar door alle vecht partijen is hij zwaar gewond geraakt en zijn leven is niet meer te redden. Van maandag tot en met woensdag „Het masker van Satan" waarin men kennis kan maken met een doortrapte schurk, die alleen doorzien wordt door een meisje van twaalf jaar. Zij wijst hem aan als de moordenaar van haar moeder, maar niemand wil haar gelo ven. Weinig scheelt het of zij zelf wordt ook het slachtoffer van deze bandiet, maar gelukkig grijpt de politie tijdig in. In de donderdag-cyclus, Tyrone Power, de acteur die verleden jaar onver wachts overleed, in de film „The Eddy Duchin Story". Eddy Duchin begint zijn carrière als pauze-pianist bij een band, maar al spoedig trekt zijn spel zo zeer de aan dacht, dat hij een eigen programma en later een eigen orkest krijgt. Moeilijkheden in zijn privéleven blijven hem niet bespaard en als de oorlog uitbreekt neemt hij deel aan de strijd tegen Japan als luitenant ter zee. Eddy Duchin, de populaire Amerikaan se pianist, stierf in 1951 aan een bloed ziekte en zijn levensgeschiedenis werd het onderwerp voor een boeiende film. bij Moskou is op drie na de grootste stad op aarde, de hoofdstad van een der laatste beide werkelijk grote wereld machten. Sinds maanden is de blik van de ge hele wereld op Moskou gericht. In Moskou waren tot nu toe buiten landse touringcars zo zeldzaam, dat ze evenveel opschudding verwekten, als bij ons de landing van een vliegende scho tel zou veroorzaken. De buspassagiers daarentegen voelden zich bijna op een andere planeet ge plaatst. Intussen zijn de Moskovieten bijna aan de aanblik van buitenlandse autobussen uit het westen gewend geraakt. Zij ne men het niet meer voor zoete koek, als zouden de bezoekers altijd „kapita listen" zijn, die uit louter nieuwsgierig heid komen, zonder een propaganda-op- dracht, op eigen kosten, alleen om te kijken. D'e Amerikaanse tentoonstelling in het Sokolniki-park heeft vele Moskovieten tot nadenken gestemd. De Russische kranten deden hun best hun lezers dui delijk te maken, dat ze een schijnwereld voorstelde en zeker niet de Amerikaan se werkelijkheid. Reeds daarvan waren De Aartsengel-Kathedraal in het Kremlin. Ook hier zorgen souvernirkiosken ervoor, dat de toerist in elk geval aan zijn trekken komt. BABYSET DE LUXE Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - AssurantiBn - Expertise geven bereidwillig over alles uitleg. Een van de hoofdattracties van het Kremlin is de schatkamer van de Cza- ren. Zij bevat onvervangbare kunstvoor werpen uit het bezit van de Ramanows, waaronder ook vele, die uit de werk plaatsen van de Neurenberger zilver smeden stammen. Sinds de laatste functionarissen en ambtenaren van de regering het Krem lin verlieten, heeft het zijn rol als dwingburcht uitgespeeld. De heersers van de Sowj et-Unie benutten het alleen nog voor representatie. In het Kremlin- paleis geven nieuwbenoemde buiten landse diplomaten aan de Russische staatspresident hun geloofsbrieven af. In de witmarmeren St. George-zaal vin den de grote ontvangsten plaats. Veertig jaar geleden nam de revolu tionaire regering van het Kremlin be zit. De nieuwe heren van Rusland wa ren er trots op proletariërs te zijn en zich ook zo te gedragen. D'estijds dronk men in het Kremlin de wodka „klasse- bewust" uit de fles en de kostbaarste meubelstukken werden verbrand. Wie tegenwoordig een ontvangst in de St. George-zaal meemaakt, die is verwon derd over de pronkzucht en het bijna hoofse ceremonieel. Veertig jaren wa ren genoeg om deze verandering te be werkstelligen. Niet in Parijs, maar op het Rode Plein in Moskou staat deze jonge schilder. Zijn model is de St. Basil-kathedraal. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Tevens erkende Autorijschool. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter» opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1959. Spoor. Na gehouden stemming werd de voorzitter met algemene stemmen her kozen, terwijl beide andere heren bij acclamatie werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat, in ver band met de hoge kosten, aan het ge meentebestuur om subsidie is ver zocht. Vervolgens werd besloten om in eind Eén of twee Rennies nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Ren nies leerden kennen - en waarderen. KUURTU DfiN...2CfN De St. Basil-kathedraal, een praeht- bouwwerk uit de Czarentijd, lokt niet alleen de vreemdelingen, maar ook de Moskouse wandelaars. baar in Moskou een hele hoop, en daar mee begint eigenlijk het raadsel Moskou, de hoofdstad van een „klasseloze" staat, die allesbehalve klasseloos is. Ervaren reizigers met enige zin voor het buitengewone bladeren graag in het telefoonboek van de stad, waarin zij hun vakantie gaan doorbrengen. Slaat men het Moskouse telefoonboek op, dan komt men bijna 200 clubs, 33 theaters, meer dan 70 bioscopen, 150 apotheken, tien bierhuizen en 60 stoom baden tegen. Naast de telefoonadressen der zeven in de Sowjet-hoofdstad vertegenwoordig de geloofsgemeenschappen staan op het geduldige papier de aansluitingen van talrijke organisaties, die zich de strijd tegen het geloof als doel hebben gesteld. Chroesjtsjefs privénummer zal men ver geefs zoeken, zoals ook die van de meeste topfunctionarissen. machtsstrijd werd uitgevochten, zijn voorbij. Precies als do Tower in Londen is tegenwoordig het Kremlin een reus achtig museum, een vreemdelingenat tractie van de eerste rang, compleet met alles wat erbij hoort gidsen, foto grafen en souvenirswinkeltjes. Tiental len jaren lang was het Kremlin „off Limits" - een vesting, strenger bewaakt dan de Amerikaanse gouddepot in Fort Knox. Tegenwoordig staat het voor iedereen open. januari of begin februari de jaarlijk se uitvoering te geven, zulks in overleg met de dirigent. Ook zal in de a.s. kerstnacht weer een concert gegeven worden, doch nu in Soest-Zuid. Tijdens de pauze verzorgde de heer W. van Diermen een reportage van het concert in de Wilhelminakerk, dat door hem op de band opgenomen was. Over deelname aan een concours in 1960 liepen de meningen uiteen, doch tenslotte werd besloten deel te nemen. stellen, dat de tentoonstelling niet loog. De buitenlanders uit het westen moes ten enkele voorstellingen over Moskou corrigeren. De tijden, dat de vreemde ling „geschaduwd" werd, zijn voorbij. De bewoners van de Russische hoofd stad zijn helemaal niet meer slecht ge kleed en het aanbod van artikelen in de zaken is zo groot, dat van enig gebrek geen sprake kan zijn. Moskou als stad is ongetwijfeld im posant. Uit de Stalinperiode zijn de on dergrondse spoorweg met haar protse rige stations en vele etagewoningen in suikerbakkerstijl overgebleven, die vandaag de dag al helemaal niet meer in het geheel passen. Stalins opvolgers bouwden voor de toe komst, nuchterder, maar niet minder imposant. De grote uitvalswegen wor den verbreed en overal schieten wol kenkrabbers uit de grond, niet alleen zoals vroeger nieuwbouw voor ministe ries, maar ook hotels. Een van de tot nu toe nieuwste en modernste is het „Hotel Ukraïne" van ongeveer 30 eta ges. Wat de buitenlandse touristen al di- Het Bolskoi-Theater, welks wereldbe roemde ballet het afgelopen jaar ook in Westeuropa gastvoorstellingen gaf. Het woord „Kremlin" stamt uit het Tartaars en betekent dwingburchteen treffende benaming voor het complex paleizen, kazernes, kerken en kloosters. Een twee kilometer lange, door 21 to rens gekroonde muur omsluit de bouw werken in een vijfhoek. ïn de gigantische staatsbazar van het warenhuis GUM verdringen zich op elk uur van de dag de kooplustigen massa's. Zoals bij ons de zaterdag de druk ste dag is, waarop inkopen worden ge daan, is in Moskou de zondag en dan liefst de zondagmorgen bestemd om de winkels te bezoeken. Aangezien ook de verkopers en ver koopsters immers arbeiders zijn, is dat verwonderlijk. Anderzijds begrijpt men gemakkelijk waarom de regering juist op zondag de zaken openlaat. Was vroeger, in het Czaristische Rusland, die dag aan de kerkgang gewijd, zo moe ten nu de winkels de „werkwilligen" - op kosten van andere werkwilligen - lokken. In de „Gum" het mammoetwarenhuis van Moskou en in het „Paradijs der Kinderen" dringen 's zondags de koop massa's, als waren ze deelnemers aan een uitverkoop-veldslag. Moskou is een stad met vele gezich ten en met talrijke verrassingen voor vreemdelingen - vooral voor die uit het westen. Veel geeft hun de over tuiging, dat de Sowjet-Unie tenslotte toch een erg vreemd land is, dat de Sowj et-burgers in zeer veel din gen anders denken, dat zij van het le ven buiten de USSR volkomen fou- Op de Moskouse luchthaven landen dag aan dag machines van vele naties aan deze en gene zijde van het IJzeren Gordijn. Door de „Verlosserspoort" aan het Rode Plein en het Borowizkitor stro men elke dag duizenden bezoekers het Kremlin binnen. Niet alleen dat zij de meeste gebouwen van het complex on gehinderd mogen betreden, geschoolde gidsen, door een rode armband kenbaar

Soester Courant | 1959 | | pagina 5