HEREN TOREADOR \wn KRIISWGGRIRAADSEL in Nederland 198.- Gazelle Raleigh mmam\ ZO STIERF MAARSCHALK ERWIN ROMMEL. „DE ECONOOM" Rumoer in de omroepwereld. fUGERS RIJWIELEN De tapijtkevers ook in Soest. DERDE BLAD Voor uw HUISBRANDOLIE „DE WITTE POMPEN" BRANDWEER TELEF. 3 33 3 Kr zijn vele bewijzen, die aantonen dat dictatuur in een land tot schandelijke exsessen leidt, maar de meeste gelden naamlozen of onbekenden, die door rechtsverkrachting een ontijdig einde vinden. Dit spreekt helaas minder aan dan de dood van prominente figuren, zo als Maarschalk Rommel, die ook het slachtoffer van een dictatuur werd, waaraan hij vele beste krachten gegeven had. Iedereen die Duitsland haatte betrok in deze haat de kopstukken van de Nazi's, Hitier, Hess, Goering, Goebbels en de ontelbare hoge officieren, die uit de Naziruif aten. Merkwaardigerwijs had nagenoeg iedereen, in het kamp van vriend en vijand, bewondering voor Maarschalk Erwin Rommel, die in Noord-Afrika toonde niet alleen een uitstekende legeraanvoerder maar ook een fatsoenlijk soldaat te zijn, die niets moest hebben van de schurkenstreken, waaraan vele Nazi-generaals zich heb ben schuldig gemaakt. Rommel trok zegevierend door de woes tijn tot Maarschalk Montgomery kwam en hem versloeg. Rommel kreeg nu een taak in Italië en was enkele maanden later commandant van de Duitse troe pen die langs de Atlantik-wall op de invasie wachtten. Dat het tijdstip, waar op de invasie zou plaats vinden, vol komen geheim gebleven is, blijkt wel uit het feit dat Rommel op 6 juni tenzij besloten werd hem overhoop te schieten inplaats van een tijdbom te gebruiken. Omdat er niets bewezen kon worden zochten de heren Keitel en Jodl het in een andere richting en zij beschuldig den Rommel van defaitisme. Met die beschuldiging had men in het laatste oorlogsjaar al heel gauw succes bij Hitier, want ieder die de ernst van de toestand met de Führer van het Duit se rijk wenste te bespreken, werd di rect voor een defaitist uitgemaakt. Op 7 oktober 1944 kreeg Rommel op dracht naar het Führerhauptquartier Van uw ouderwetse pantalon de pij pen versmallen 4,50. Uw costuum keren, repareren en mo derniseren 47,50. Alle reparaties en stoppage v.a. 2.50. Rijswijkseweg 273, Den Haag, tel. 181419 Voor SOEST p.a. Bilderdüklaan 23 - Telefoon 2069 Alleen maandags en donderdags. Exclusief bericht: Toreadorisde naam voor een nieuwe cosluumstof, met de warme kleurenrijk dom van Schotse tweeds en de soe pelheid van zachte botany wol. Het is een „Super Twist" weefsel - dubbel ge kamd en met een extra aantal lussen - dus sterker, elas tischer minder snel kreukend. To reador maakt de herenmode dit jaar warmer, kleurrijker, comfortabeler - ook voor de zakenman. De exclusieve ver tegenwoordiging voor Nederland werd toevertrouwd aan P. van den Brul. Vakbekwame dessi- naleurs hebben een uitgelezen collectie zowel in ruit als in streepdessins voor u ontworpen. Toreador.een pak voor jaren I te komen, hoewel hij nog met zieken verlof was. Rommel's artsen raadden de reis af en dit werd aan maarschalk Keitel meegedeeld. Op 13 oktober kwam het bericht dat Rommel thuis kon blij ven en dat de generaals Burgdorf en Maisel hem zouden bezoeken. Zij kwa men op 14 oktober als wolven in schaapskleding met vele plichtplegin gen en informeerden onder meer als hartelijke vrienden naar de gezond heidstoestand van de maarschalk. Na deze koetjes en kalfjes volgde eer- ernstig gesprek van een uur en na af loop kon Rommel zijn vrouw slechts meedelen, dat de Führer hem de keus liet tussen zelfmoord met pensioen voor zijn nabestaanden en een pompeuze begrafenis als de held der natie, of een volksrechtbank met een veroordeling tot de strop als besluit, want er waren genoeg mensen die onder ede wilden verklaren dat Rommel een aandeel in de aanslag van 20 juni had. Rommel koos zelfmoord. Niet omdat hij geloofde dat het tot een dood aan de galg zou komen, maar omdat hij er van overtuigd was vermoord te zul len worden als hij niet zelf een eind aan zijn leven maakte. En dan zou liet de vraag zijn of zijn familie er goed zo ai komen. Rommel verliet met de twee schurken- generaals het huis en verdween in een auto. Hij keerde nooit terug en met vergif maakte hij een eind aan zijn leven. De Nazikliek heeft woord ge houden en Rommels familie ongemoeid gelaten. Men kan zich afvragen of Rommel niet gemakkelijk met zijn reputatie van fatsoenlijk en bemind legeraanvoerder de wens van de Führer, door vergif een eind aan zijn leven te maken, had kunnen negeren, maar het is niet uit gesloten dat een volkomen gedesillusio neerd man liever dit einde koos dan getuige te moeten zijn van de ineen storting van het Duitse rijk, dat korte tijd - ook door Rommels werk - zo sterk geleken had. 1944 met verlof thuis was. Dit was bij zonder gunstig voor de landende troe pen van Amerikanen, Engelsen en an dere geallieerden. Zes weken na de invasie werd Rom mel levensgevaarlijk gewond doordat zijn auto vanuit laagvliegende geal lieerde machines beschoten werd. Geen ongeluk dus, dat door de Nazi's in scene gezet was, maar een echt on geluk. Rommel was zwaar aan het hoofd gewond, maar de D.N.B. sprak over lichte verwondingen om de bevol king niet te deprimeren. Op 20 juli vond de aanslag plaats die Hitier het leven had moeten kosten en in augustus werd Rommel vanuit een Frans hospitaal naar zijn woning in Herringen bij Ulm vervoerd. Daar knapte hij snel op, maar veel geluk bracht hem dit niet, want al gauw kwam hem ter ore, dat hij ervan ver dacht werd medeplichtig te zijn aan het complot, waardoor Hitier uit de weg geruimd moest worden. Moreel was hij dit misschien wel, maar in feite niet, want hij had geweigerd deel te nemer, aan een samenzwering tegen Hitier, Er is rumoer in onze omroepwereld. Een niet zeer nette uitdrukking, die het hoofd van de A.V.R.O. t.v.-sectie, Siebe v. d. Zee, zich ten opzichte van zijn V.A.R.A.-collega's, in een café heeft la ten ontvallen, is punctueel als nieuws in de pers gekomen en heeft een open- KERKSTRAAT 3 SOEST-TEL2030 Betaling in overleg. waardigd en biedt de A.V.R.O. excuses aan voor deze particuliere uitlating van haar medewerker, ja, was de voorzit ter zelfs bereid om de „boosdoener" voorlopig maar op non-actief te stellen, in afwachting van wat het bestuur over hem zou beslissen. Dat is intussen weer ingetrokken, want er kwamen zoveel protesten uit den lande, waar Siebe v. d. Zee zo geliefd blijkt bij de kij kers, dat men hem toch maar weer voor de t.v.-lens heeft laten verschijnen. Het geheel is door de openbare publi catie toch een onverkwikkelijke rel ge worden, die weer eens aantoont tot welke excessen concurrentie in staat is. Maar in dit geval vinden wij het ergste, dat een uitdrukking, die iemand parti culier bezigt aan een bittertafel, hoe' beledigend die dan ook kan aandoen, zo maar plomp verloren wordt open baar gemaakt. Alles wat je ergens zegt kan afgeluis terd worden en je zult ervoor aan de kaak worden gesteld. We willen de uitlating, die Siebe v. d. Zee zich ver oorloofde, niet goed praten, maar we zijn meer ontzet door de wijze waarop deze aangelegenheid is aangepakt. Het doet denken aan een „vijfde colon ne", aan de waarschuwing „Der Feind hört mit", aan een ernstige aanslag op het vrije woord. Neen, de journalist, die deze bestrijd- bare, maar particuliere uitdrukking in oplage van het (onafhankelijke) blad te strijden, wil men dwangmaatregelen invoeren om de eigen positie te verster ken. Al deze voorvallen, en er zullen er nog wel meer volgen, tonen aan, dat de omroepen hiermede op de verkeerde weg zijn. Laten zij hun aandacht voor de volle 100 procent schenken aan de uitzendin gen. Steeds meer luisteraars en kijkers wordt dit duidelijk en de kritiek op de programma's en houdingen der omroep verenigingen wordt dan ook steeds ster ker. Meerdere Soester dames zijn, in de laatste dagen, tot hun grote schrik met de larven van de tapijtkever geconfron teerd. Evenals vele huisvrouwen in het land hebben zij moeten constateren, dat de larven grote verwoestingen aanrichten in allerlei artikelen, erger dan we dat van de motten gewend zijn. Zeer zeker zal het niet bij de thans ge constateerde gevallen blijven, waarom wij de dames aansporen een speurtocht in de woning te beginnen en indien blijkt, dat de tapijtkever ook uw wo ning heeft uitverkoren, direct de be strijding ter hand te nemen. De mot eet plaatselijk gaatjes, en al leen in wol, maar de tapijtkeverlarve verplaatst zich over het gehele ter rein en vreet hier en daar gaatjes, zodat in minder dan geen tijd een groot aantal kledingstukken, de stof fering en zelfs de stoelbekleding door gaatjes geruïneerd is. De larven zijn geweldig vraatzuchtig en tasten alles aan. Het is geen wonder dat de huis vrouwen zich ernstige zorgen maken VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1959. 1876 Speciale aanbieding Een ideale mantel voor dekoudedagen.Destof is wollen Velours. Deze elegante mantel met gfote doorgestikte kraag wordt uw lieve- lingsjas.ln beige-groen- grijs-marengo 40-48 0g lijke rel veroorzaakt. Natuurlijk is de V.A.R.A. heftig veront- eerlijke concurrentie tegen de groeiende zijn krant zette, en de redactie die daar in meehielp, heeft daarmede getoond weinig eerbied te hebben voor de rech ten van onze samenleving. We kregen dit geval juist nadat de Ned. Televisiestichting door de staats secretaris op haar vingers was getikt over het voorgenomen uitsluiten van foto-journalisten en haar tegen de pers vrijheid indruisende houding ten op zichte van het weekblad T.V. Ook dat getuigde van een tegen de vrijheid van het woord indruisende mentaliteit. Inplaats van tegenover het weekblad T.V. een orgaan te plaatsen dat even goed of nog beter is en daarmede in over de gesignaleerde diertjes, mede doordat is gebleken, dat de bestrijding geen eenvoudige zaak is, omdat de larven buitengewoon taaie rakkers zijn. Van tuin naar huis. De tapijtkever lijkt bedrieglijk veel op een zogenaamd lieveheerbeestje. Het verschil zien we aan de kleur. Er zijn twee soorten, te weten zwarte en grijs bruine. De kevertjes zelf zijn onscha delijk. Ze leven gedurende het voor jaar en de zomer in de tuinen, waar ze zich bezig houden met de bloemen en stuifmeel en honing eten. In het najaar echter worden ze onrus tig, want er moet voor het nageslacht gezorgd worden en dan vliegen ze de huizen binnen of leggen hun eitjes in schoorstenen en op vlieringen of on der de dakpannen. Van hieruit gaan de larven op mars en ze weten met on feilbare zekerheid smakelijke goede ren te vinden waaraan ze zich tegoed doen. Middeltjes als mottenballen en derge lijke helpen tegen deze larven niet. Men moet echt wel met zwaarder geschut komen. Wat kunnen we doen De bestrijding van de diertjes is ech ter niet zo eenvoudig. Preventief kunt u echter veel succes hebben, door zo veel mogelijk alle wollen stoffen „motecht" te nemen, want daar blijven de larven af. Bovendien hebben ze een hekel aan zonlicht en nu we nog steeds vergast worden op zonnige dagen, kun nen we daarvan een dankbaar gebruik maken door zoveel mogelijk alle textiel, ook nylon, katoen en dergelijke, te luchten en buiten in de zon te hangen. Worden er larven geconstateerd, dan is het echter moeilijker. De enige mid delen waarmee u enig succes kunt heb ben, zijn contactinsecticide met resi duwerking, die u spuiten moet. Hoe afdoende dergelijke middelen zijn ten opzichte van de bekende insecten, hun werking op de taaie larven van de tapijtkever is vrij langzaam. Boven dien kunt u ze slechts effectief bestrij den, wanneer u niet alleen plaatselijk spuit, maar ook de haarden opzoekt. Die vindt u meestal op donkere warme plekjes, dus ook in de buurt van ver warmingsapparaten, zoals delen van het kleed onder de haard of centrale verwarming e.d. U kunt veel narigheid voorkomen door in deze tijd van het jaar regelmatig alles te controleren op de aanwezigheid van larven en, als ze gevonden wor den dadelijk de zaak grondig aan te pakken. U voorkomt dan grote schade. naar het oudste en GOEDKOOP STE adres STEENHOFFSTRAAT 25 TELEFOON 2185 Alle Caltex en B.P. producten. Benzine - Petroleum - Oliën - Super. Horizontaal 1 seconde 11 meisjesnaam oosterse titel overmoedig 13 land in Amerika water in Friesland walvisachtig dier inhoudsmaat kledingstuk meisjesnaam sluimerend meisjesnaam netto (afk.) plaats der oudheid netto (afk.) alpenweide gering 36 leesteken 38 beloning 40 wreed romein» keizer 42 water in Friesland 43 aanzien 45 Duits pers. voornaamw. 47 als volgt (afk.) 48 overblijfsel 50 uitheems zoogdier 53 leerling (Fr.) 55 sterk, krachtig 56 europeaan 58 aanzien 60 zangnoot 61 sluiting 63 levenslucht 63 ongunstig gezicht 68 drank 70 godheid 72 filmmaatschappij 73 communicatie middel 75 voorzetsel 70 vrouwelijk zoogdier 79 gereedschap SI indien •2 rangtelwoord jong dier Verticaal 1 deel v.e. trap 2 vogelprodukt 3 jaargetijde 4 lichtbundel 5 dun stukje hout 6 vis 7 de onbekende (afk.) 8 titel (afk.) 9 stof 10 interest 11 plaats in Overijsel 12 N.V. (Franse afk.) 14 vogel 17 waarnemend (afk 19 Frans onp. voornaamw. 21 water in Zeeland 23 scheel 24 ondergondse weg 26 onaangenaam 28 Engels telwoord 31 meisjesnaam 33 inhoudsmaat (afk.) 35 plaats in Brabant 37 dadelijk 39 familielid 41 deel v. Nederland 44 keurtroep 46 klein beetje 49 vloeit snel 51 oosterse titel 52 als eerder (afk.) 54 water in Groningen 57 gerecht 59 onbewegelijk C specerij 04 vrucht 06 godsdienst (afk.) 07 Europeaan 09 bijwoord 71 hetzelfde 73 Duits pers. voor naamw. 74 wintervoertulg 77 verlaagde toon 78 eerwaarde heer (Lat. afk.) 50 van af (afk.) Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgetad aamnw. VIJF JAAR „DE MOOISTE SCHOOL". „De mooiste school van Soest" werd het schoolgebouw in de Bonifaciusstraat vijf jaar geleden, bij de opening, door de burgemeester genoemd en nu er vijf jaar voorbij zijn kan men het nog de mooiste school van Soest noemen, al zijn er inmiddels enkele nieuwe school gebouwen bijgekomen. Het is een z.g. halschool, genoemd naar de prachtige hal, waarop aan beide zijden de lokalen uitkomen. Deze hal kan voor velerlei doeleinden gebruikt worden en is als rekreatie- ruimte van groot belang. Een podium voor toneel doet goede diensten bij de ouderavonden. Bij de bouw van de school en het in richten van het interieur is direct gebroken met de ouderwetse banken, die generaties van jongeren een hou ding deden aannemen, die niet bepaald goed was. Stoelen en tafels van buismateriaal namen de plaatsten van ae banken in. Zij werden ontworpen door de heer Schneider, technisch ambtenaar en ar chitect van gemeentewerken, die het ontwerp van de school maakte. De firma W. van Breukelen leverde dc school in 4V2 maand op. In maart 1953 hadden ouders uit Soest- Zuid aan de gemeente het verzoek ge richt over te gaan tot het bouwen van een openbare lagere school in dat deel van Soest, omdat het bezwaarlijk was de kinderen nog langer naar de Ker- kebuurt te sturen bij het steeds toe nemende verkeer. In april besliste de raad dat de school gebouwd zou wor den en na ruiling van grond en aanbe steding in het voorjaar van 1954 kon in de zomer met de bouw van de school begonnen worden. In de herfst werd de school geopend door de burgemeester. Hierbij waren de wethouders Van Zadelhoff en De Haan aanwezig, evenals de raadsleden mevr. Polet en de heren Oranje, Brouwer, Schaafsma, Butzelaar, Van Wely cn Grift. De inspecteur van het lager on derwijs en enkele hoofden van scholen woonden de plechtigheid eveneens bij. Voor de school in de kerkebuurt was het een sombere dag, toen de school in de Bonifaciusstraat geopend werd, want 110 kinderen verlieten de school en ze waren blij dat ze voortaan naar „de mooiste school van Soest" mochten, die zoveel dichter bij was.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9