SS li! lapfcfs) Wie Pk* Üi NieutfeVïndlnb! H. Grift 6 Zn. 'RIBBEL 20 ÜL 4' Smits Leesbibliotheek FUGERS RAD *8? GAZELLE HONDERDEN MALEN WERD ONZE GRENS GEWIJZIGD. /e -neeU VAN HALL Firma VAN DE WIJNGAART DE ACHTTIENDE WEDSTRIJD TEGEN DUITSLAND. BERINI, de Beste Bromfiets. fUGERS RIJWIELEN verlangt u iets persoonlijks? UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL KLEERMAKERIJ WIERSEMA SOEST. OFFÏCIëLE MEDEDELINGEN. aankomend RADIO-MONTEUR WINKELJUFFROUW KERKSTR3 ÜgT TÊL.27d6 Koninklijke Fabriek INVENTUM mnl. en vrl. administratieve krachten. Constructeur-(Tekenaar) SOESTERBfcRGSCHESTR. 51 SOEST Ook nu zullen weer correcties aan onze oostgrens worden uitgevoerd. Grenscorrecties zijn er in onze geschie denis zoveel malen toegepast, dat de vermelding daarvan in de leerboekjes van de scholen niet eens noodzakelijk werd geacht. Toch zijn onze grenzen honderden malen gewijzigd. Voor de laatste maal was dat kort na de tweede wereldoorlog, toen wij er enkele kleine stukjes van Duitsland bij kregen. Deze stukjes met een Duitse bevolking wer den reeds spoedig bezienswaardigheden en de bewoners hebben rijkelijk kun nen profiteren van het toerisme. De Nederlandse staat heeft goed voor haar nieuwe kinderen gezorgd en veel laten doen in deze gebieden. Wegen, riolering en wat al niet meer werden aangelegd, kosten noch moeite werden gespaard om ze op het niveau van het overige Nederland te brengen. Inmiddels zijn Nederland en Duitsland aan het praten gegaan, want Duitsland -Jl SCHOENSPECIALIST Laanstraat 47 Telefoon 2672 B a a r n wilde deze geannexeerde gebieden gaar ne terug hebben. Er is een redelijke regeling uit de bus gekomen. De Duit sers krijgen de belangrijkste en be woonde centra terug en betalen ons 'n vergoeding voor de gemaakte kosten. Tevens hebben wij met deze gebieden als onderpand kunnen bewerkstelligen, dat Duitsland een zekere schadevergoe ding zal uitkeren aan onze oorlogs slachtoffers, en als verdere compen satie voor het terug te geven gebied kregen wij een grenscorrectie te onzen gunste in het gebied van de Dollard, noodzakelijk om op eenvoudige wijze onze drooglegginsplannen daar te kun nen uitvoeren. Een en ander zal nog door de volksvertegenwoordigingen wor den goedgekeurd. Elten behoort tot Gelre. In verband met deze correcties is het wel eens aardig te zien hoe onze voorouders met deze materie omsprongen. Zo blijkt bijvoorbeeld dat het gebied van Elten, dat na de tweede wereldoorlog in onze handen kwam, oorspronkelijk tot het hertogdom Gelre heeft behoord en in 1473 overging naar Kleef. Er is een oud klooster in die plaats, destij d een bolwerk van bisdom Utrecht. Elten is dus 476 jaar in Duitse handen geweest en kwam in 1949 bij ons. Nu zal het grootste deel weer naar Duitsland terug gaan. Vergeten gebieden. Daar zijn heel wat noten gekraakt en ook wel eens een paar stukjes vergeten. Zo bleek bij de feitelijke afbakening der grenzen al spoedig, dat hier en daar een gedeelte overbleef, dat noch aan de ene noch aan de andere staat was toegewezen. Over zulke twistappels raakte men dan de eerste tientallen jaren nog niet uitgestreden. Hetzelfde gebeurde toen zuid-Nederland zich af scheidde van het noorden en ook hier de mogendheden zich met de zaken bemoeiden. Bekend is het proces om de huizen van de Belgische vleeshou wer, die een aantal Nederlandse bezit tingen tot Belgisch grondgebied wist te zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last Vi-SMne is een geheel nieuwe onge ëvenaarde shampoo, die meer, véél meer doet dan U eigenlijk van een haarwas- middel zoudt verwachten. Na het wassen geen dorre ragebol" maar heerlijk soepel, mooi glanzend, zacht en fris haar. Prijs per tube voor vele wassingen f. 1.G0 CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Rowntree N.V. Amsterdam doen verklaren. Veel groter twistappel (tussen Holland, Pruisen en België) was het onzijdig gebied van Moresnet, bekend gebleven door het Vierlandenpunt te Vaals (thans drielandenpunt). Na de eerste wereld oorlog kwam deze onafhankelijke „staat" aan België. De vele oorlogen, die er in de loop van onze geschiedenis zijn, brachten even zo vele (zo niet meer) grenswijzigingen met zich mee. Misschien herinnert U zich nog de „barrière-steden" in zuid- Nederland uit uw geschiedenislessen. Frankrijk stoorde zich niet aan onze zuidgrens en Duitsland respecteerde evenmin onze oostgrens. Munster en Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Keulen vielen eens (dat was in het rampjaar 1672) tegelijk met Engeland en Frankrijk onze republiek binnen, om ons grondgebied samen te verdelen Napoleon lijfde het Koninkrijk Holland eenvoudig in en Hitier zou niets min der gedaan hebben als de laatste we reldoorlog te zijnen gunste beslist was. Ook in vrede. Niet alleen oorlogen evenwel beslisten over het verloop van de scheidingslij nen. Ook in volle vredestijd werd her haaldelijk aan de grensgebieden ge knabbeld, gerukt en getrokken. Als we ons daarbij tot de oostkant van ons Rijk bepalen de grens met Duitsland is 539 kilometer lang en de ontelbare haken en ogen, die de grillig verlo pende zichtbare lijn in zich verbergt, zijn legio gebleken. Meermalen moes ten technische verbeteringen worden aangebracht, eenvoudig en alleen al omdat de toestand plaatselijk onhoud baar was geworden. Ofwel tengevolge van waterstaatkundige aard, ofwel om de smokkel met succes te kunnen be strijden, ofwel om een midden door een bevolkingscentrum lopende afsluiting te verplaatsen. Ook de huidige correctie is van technische aard. In principe kwam onze oostgrens tot stand na het Wener Congres en wel bij de tractaten van Meppel in 1824 voor het gebied van de Dollard tot Enschede; bij het tractaat van Kleef in oktober 1816 voor de lijn tot Mook (dus met die oorspronkelijke inham naar Zevenaar); bij tractaat van Aken in juni 1816 voor het verdere gedeelte Mook-Vaals. Maar elk ogenblik kwa men daar kleine correcties in, meestal onbeduidend voor het nageslacht, doch enkele malen van betekenis, n.1. in 1817 toen er mensen bij betrokken waren die een andere nationaliteit verkregen. De verrichtingen van het Nederlandse voetbalelftal zijn zelden met zoveel belangstelling tegemoet gezien als in de weken na de grandioze overwin ning op de Belgen, die met 9-1 ver pletterd werden. In Keulen rékent men dan ook op 5000 Nederlandse toeschou wers voor de wedstrijd Duitsland-Neder- land, die woensdag a.s. gespeeld wordt. KERKSTRAAT 3 SOEST'TEL203C Betaling in overleg. De good-will van het Nederlandse voet bal is na de grote zege op de Belgen in Duitsland zoveel gestegen dat ook daar grote belangstelling voor deze wed strijd is. De samenstelling van de elftallen is nog niet bekend en er heerst in ons land spanning over het al of niet mee spelen van Kees Rijvers, Moulijn en v. d. Linden, die alle drie geblesseerd zijn. Het zou mooi zijn als het volle dige elftal, dat van België won in het veld zou kunnen komen, maar die kans is niet erg groot, al zouden we bijzon der veel pech hebben wanneer alle drie de geblesseerden tegen de Duitsers ont braken. Ook het Duitse elftal is nog niet samen gesteld maar het is wel zeker dat de oude crack Helmuth Rahn, de stoere back Juskowiak en de jonge midden voor Uwe Seeler van de partij zijn. Zij maakten ook deel uit van het elf tal dat twee weken geleden in Bern van het Zwitserse elftal won. Het wordt woensdag de achttiende wed strijd tegen een Duits elftal en als we mochten winnen dan is de verhouding minder mooi dan bij verlies, want een nederlaag brengt het aantal overwin- Kijk dèn eens bij Greeve's speciale afdeling Greeve Select. Een keurcollectie meubelen van, internationale allure. Klassiek èn modern geselecteerd op kwaliteit en vormgeving. HILVERSUM, KERKSTRAAT 28 TEL, 5141 Bij Winterswijk werd in 1923 de grens verlegd, te Geldringen in 1843, bij Dinxperlo in 1872, bij Limburg in 1868; daarna kwam Winterswijk weer aan de beurt in 1879 en tenslotte Schonebeek in 1930. Ook gebeurde het meer dan eens dat de onderhandelingen op dood spoor liepen, omdat geen van beide partijen zich wenste neer te leggen bij de voorstellen van de andere. Rondom Venlo en de beruchte afscheiding Kerkrade zijn menigmaal harde woor den gevallen. Verloren delen. En wie had nu voordeel bij deze grens correcties. We behoeven niet zo lang te zoeken om op die vraag een ant woord te vinden. De laatste maal kon den wij onze eisen stellen, doch in het t verleden was maar al te vaak het om- gekeerde het geval. Veelal was Duits land (Pruisen enz.) machtiger dan ons koninkrijk of onze republiek. Verloren hebben wij bijvoorbeeld de plaasten Eelten en Goch, Emmerik en Anholt, terwijl ook Oppergelder vroeger Nederlands bezit was. In 1813, toen Pruisen en Kozakken de Franse troe pen kwamen verdrijven, ontnam onze vriendschappelijk gezinde oostelijke buur ons en-passant de grensstrook tot Emmerik, het betwiste deel van Kerk-1 rade, een gedeelte van 's Hertogenrade j en de dorpen Alsdorf en Ubach. Een andere „correctie" toendertijd vormde Elmpt, niet ver van Roermond, dat wij wel terug zouden willen hebben, om dat het rijke steenkoollagen onder de grond verborgen houdt. Deze plaats stond daarom in 1945 op onze verlang lijst voor te annexeren gebiedenHet zou een vergoeding zijn geweest voor een klein deeltje der oorlogsschade, welke Duitsland 10 mei 1940 tot 5 mei 1945 over ons bracht. Wat wij wonnen. Toch heeft ook Nederland wel delen gewonnen we denken maar aan Sit- tard, Gennep en Zevenaar. Dit zijn plaatsen, die het Wener Congres vol ledig aan ons land toewees, alhoewel het daarvóór Duitse gebieden waren. De grootste „correctie" is toch nog wel de provincie Limburg geweest. Na de afscheiding der Zuidnederlanders in 1830 stemde dit gewest voor aanslui ting bij België. In 1848 dachten enkele prominenten daar er nog over om in de Duitse Bond te blijven maar tenslotte is alles toch gelopen zoals het lopen moest en Limburg kwam bij Nederland. ningen, gelijke spelen en verloren wedstrijden op driemaal zes. Het is echter de bedoeling te winnen en dan zullen we met 7 overwinningen, 5 ne- derlage en 6 gelijke spelen de balans duidelijk ten gunste van Nederland doen overslaan. In de oertijd van het Nederlandse voet bal werd de eerste wedstrijd tegen Duitsland gespeeld. Op 24 april 1910 speelde het Nederlands elftal in Arnhem tegen het Duitse elftal en we wonnen met 4-2, hoewel we in de rust met 1-2 achterstonden. Een half jaar later ging het Nederlands elftal naar Kleef voor de revanchewedstrijd en deze werd eveneens gewonnen (2-1). De Korver was aanvoerder en dr. Jan Thomee scoorde met twee ontzettend harde schoten de doelpunten die de overwin ning brachten. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Ontvangen prachtige collectie HERFST- EN WINTERSTOFFEN. Soesterbergsestraat 9a Telefoon 2408 veld. Op 21 april 1924 werd in Am sterdam de wedstrijd Nederland-Duits- land gespeeld en voor het eerst leden we een nederlaag. Het Duitse elftal bestond uit twee zeer vijandige groepen van vijf en zes spelers, maar de onder linge haat bewaarden ze voor de tijd dat ze niet aan het spelen waren en in het veld was 't niet te zien dat ze zo'n Steenhoffstraat 15A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. hekel aan elkaaar hadden dat ze in verschillende hotels ondergebracht wa ren om te voorkomen dat ze elkaar te lijf gingen. In 1925 werd weer een wedstrijd in Am sterdam gespeeld. De Duitsers speelden als de besten maar ze konden niet schie ten. Volkers en De Natris maakten ie der een doelpunt en toen geloofde onze voorhoede het wel en werd er verde digd. Slechts eenmaal scoorden de Duitsers, die nu een elftal van vrien den vormden, die zonder bezwaar in 1 hotel ondergebracht konden worden. In april 1926 ging het Nederlands elf tal naar Düsseldorf en verloor daar met 2-4. Gejus v. d. Meulen en Puck van Heel waren geblesseerd, dus de nederlaag was begrijpelijk. Onbegrij pelijk was het dat de Duitsers veel te veel kaartjes verkocht hadden, zodat duizenden op het veld zaten en politie te paard een uur nodig had om het terrein schoon te vegen. Een half jaar later verloren we weer, nu in Amsterdam en in 1927 speelden we gelijk. Pas vier jaar later vond de volgende wedstrijd plaats en deze 1-1 van Am sterdam werd schitterend overtroffen door een 2-0-overwinning in 1932, waar bij Law Adam beide doelpunten maakte. Twee jaar later begon de glorietijd van het Nederlandse elftal, maar toch werd in 1935 van Duitsland verloren. In 1937 een gelijk spel en daarna werd er niet meer tegen de Duitsers gespeeld voor 1956, want voetballend Neder land had begrijpelijkerwijs bijna 20 jaar nodig om de herinneringen aan de hakenkruizen wat te doen vervagen. Het sterke Duitsland, dat twee jaar eerder wereldkampioen geweest was werd met 2-1 verslagen. Een jaar later werd het weer 2-1, maar nu voor de Duitsers en vol belangstelling wach ten vele duizenden af hoe het de vol gende week zal gaan. Het kan, maar de Duitsers zullen veel sterker zijn dan de Belgen. COLLECTE VOOR „ZONNEHUIZEN". Van 19 tot 24 oktober wordt in onze ge meente een kollekte gehouden ten bate van de Vereniging „Het Zonnehuis", de vereniging die christelijke verpleging beoogt van langdurige zieken, onge acht hun godsdienst of gezindte. Deze „Zonnehuizen" zijn speciale zie kenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen, n.1. te Beekbergen, Schiedam, Doorn en Roermond. De behoefte aan gespecialiseerde ver pleging van langdurige zieken in ons land zeer groot, waarom de Zonnehuis- kollekte bijzondere steun verdient. In 1912 kwamen de Duitsers naar Zwol le om daar het Nederlandse elftal te ontmoeten. Het terrein was bijzonder slecht maar toch werden door beide ploegen samen 10 doelpunten gemaakt, die eerlijk samen gedeeld werden. In november 1912 gingen we naar Leip- zig en daar werd het weer een over winning, nu dank zij Jan Vos en Man- nus Francken, die samen drie doel punten scoorden, terwijl de Duitsers niet verder kwamen dan twee omdat Just Göbel bijzonder goed op dreef was. Het was een wat rommelige wed strijd. Het Duitse publiek wou de Oos tenrijkse scheidsrechter te lijf gaan, maar Dirk Lotsy en reserve-keeper Ba rend van Hemert sloegen de oprukkende Duitsers hardhandig met de koppen tegen elkaar, zodat ze van hun plan nen terugkwamen. Kort voor het uitbreken van de eer ste wereldoorlog speelden we opnieuw gelijk tegen de Duitsers (4-4). Een 1-0- voorsprong werd een 1-3-achterstand, maar Dé Kessler, Wout Buitenweg en Jan Vos maakten in tien minuten drie doelpunten en we stonden weer voor. Helaas scoorden de Duitsers kort voor het eind de gelijkmaker. Pas tien jaar later kwamen we weer tegen een Duits nationaal elftal in het HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van een bezine- en die- soline-installatie met een verplaats bare mengsmeringpomp, op/in het per ceel gelegen aan de Birkstraat, kada straal bekend gemeente Soest, sectie c, nr. 2879, (oud C 1948 ged.). Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 3 november, a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 16 oktober 1959. Gevraagd en een voor administratie en platenverkoop. Mulo-diploma vereist. I) PHILIPS 1 INVENTUM TE BILTHOVEN zoekt voor de afdeling KOSTPRIJS VereistDiploma Mulo A of B. met electrotechnische en/of werktuigbouw kundige opleiding. Sollicitaties met volledige inlichtingen om trent opleiding en ervaring te richten aan de afdeling Personeelszaken, Leyenseweg 101, Bilthoven. BEDRIJF TE UTRECHT vraagt voor haar montagewerken in het BOTLEKGEBIED (Rotterdam) (elektrisch) Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden op dinsdag 20 oktober a.s. tussen 19 en 20 uur bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, Steen hoffstraat te SOEST, alwaar een Werkspoor- vertegenwoordiger aanwezig zal zijn. Eventueel gemaakte reis- en verznimkosten zullen worden vergoed. wlw. Krommeweq 28 Telefoon 2870 ffivXv Enorme keus klassieke zowel als sportieve modellen met en zonder cein tuur. - In katoenen poplin of wollen gabardine Met de nieuwe Dri-Sil veredeling (absohiut water- en vuil afstotend)

Soester Courant | 1959 | | pagina 10