Soest voor 30 jaar. 'N GESCHENK VOOR SOEST. VIERDE BLAD n - - Het verkeer is in de laatste tien jaren wel veel intensiever geworden, maar ook dertig jaar geleden kwamen er al bijzonder ernstige verkeersonge vallen in onze gemeente voor. Op een zondagmorgen kwam uit de richting Utrecht een personenauto, die op weg was naar Amersfoort. Een echt paar met twee dochters bevonden zich in de auto. Ter hoogte van de r.k. kerk te Soesterberg stak onverwachts een meisje de straat over. De bestuurder van de auto kon haar ontwijken maar hij raakte van de weg af en reed een ander meisje aan. Het was een Duitse dienstbode van 17 jaar. Zij werd op slag gedood. De auto kwam tegen een boom terecht en de inzittenden werden zwaar gewond. Voor aankomst in het ziekenhuis overleed een van de doch ters van de bestuurder, die zelf in levensgevaar verkeerde. Een inwoner van Soesterberg reed op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht tegen een spoorboom aan. Die kon niet meer omhoog en het tramverkeer had een uur stagnatie. Dat was op diezelf de zondag en tegen de avond reed een auto op de Kerkstraat tegen een boom aan. Drie inzittenden werden niet ge wond, maar de vierde had een zware hersenschudding. Een ambtenaar vroeg ontslag en het college van B. en W. stelde de raad voor dit te verlenen. En wel „eervol, met dank voor de bewezen diensten". Twee raadsleden vonden dat overdreven, om dat iemand die zijn plicht doet geen bedankje nodig heeft. Er werd gestemd en de goede man werd toch eervol ont slagen met dank voor de bewezen dien sten. Aan zulke kinderachtige dingen besteedt de raad nu gelukkig geen tijd meer. Een beruchte Soester dronkenlap en vechtersbaas moest voor de kanton rechter verschijnen en vele Soester nieuwsgierigen gingen mee om te zien en te horen hoe dat zou aflopen. De vrolijke Frans had op een zondag avond de boel op stelten gezet en toen een plichtsgetrouw agent hem eerst vermaand had en daarna verzocht mee te gaan naar het bureau, was de onwil lige een vuistgevecht begonnen met de gezagsdrager. De verdachte verklaarde voor de rechtbank dat het allemaal erg overdreven was. Hij had 1 glas bier ge dronken bij Eemland èn een tweede, dat hem werd aangeboden, geweigerd, omdat hij een matig mens zou zijn. Dat klopte weinig met de gegevens, die men over hem verzameld had. D'aarbij was een verklaring dat hij meer dronken dan nuchter was en wel eens twee dagen aan een stuk onder in vloed was geweest. Het zag er dus niet zo best uit voor de verdachte, die zijn onschuldbetuigingen vergezeld liet gaan van zeer gespierde taal en de agent, die hem een verbaal gegeven had, in alle toonaarden vervloekte. Zijn verdediger was niet komen opdagen omdat die er blijkbaar geen heil in zag en de woes teling moest voor een week de cel in. Met de werkverschaffing zat het niet helemaal goed, want een ongehuwde die niet werkte kreeg 2,50 per dag als hij ergens kostganger was en als hij wel werkte dan was dat bedrag slechts 1,75. Hierover kwamen te recht vragen in de gemeenteraad. Het college was het er mee eens dat dit een beetje vreemd was en er zou verande ring komen. Over het cirkus Gleich was een die renvriend heel slecht te spreken en hij schreef ,,In de stallen gaat het - even- als in alle cirkussen - gruwelijk ruw i toe. Voor het merendeel bestaat het stalpersoneel uit het minste volk, ook al loopt er mogelijk een goede kerel I tussen. Bij het schoonmaken van de kooien b.v. worden de tussenschotten I met nodeloos geweld toegesmeten voor- j dat de dieren er met de staart goed I tussenuit zijn. Niets motiveert die ruwe haast. Heeft een van de, overigens ang stig in een hoek samengeschoolde leeu- wenwelpjes het ongeluk even voor de voeten te lopen, dan wordt het kleine diertje ruw bij het nekvel gepakt en met een harde bons in een hoek ge- kwakt. Wanneer een van de grote die- ren niet onmiddellijk opstaat als hij de kooi ernaast in moet gaan, wordt met alle macht gepord, gestoken en gesla- gen met de lange ijzeren haak, die dient om het stro uit de kooien te verwijderen. Al deze grote poezen, de volwassenen, zowel als de kleine, zijn bang voor hun jvriendelijke verzorgers". Ook de zee- leeuwen moeten het ontgelden als zij, I terugkomende van de repetitie, even- tjes blaffend vragen nog niet weer in i de kooi te hoeven. 'Er is niet het min- I ste geduld, niet de minste welwillend- heid tegenover de dieren bij deze ke- I reis. Enkel ruw geweld." En zo gaat het nog een poosje door. Tenslotte wordt meegedeeld dat alle dieren honger lijden en daarmee dikt de dierenvriend het wel een beetje heel erg aan. Dertig jaar geleden werd een com missie gevormd, die zich ten doel stelde de E.H.B.O. Soest aan een ziekenauto te helpen. Dit is wonderwel gelukt. In de commissie zaten de artsen Rupert, Donker en De Vos, de dames Hille, Her waarden en Van Doornik. In September 1958 werd de burgemees ter meegedeeld, dat mevrouw J. C. de Ridder-Brans, te Lelden, in het bezit was van een boekwerk over oud-Soest. Mevr. De Ridder is een dochter van wijlen ds D. P. Brans, die van 1893 tot 1926 predikant van de Nederlands Her vormde kerk te Soest was. Mevr. De Ridder-Brans bevestigde, dat zij met de heer A. M. Schoonenbeek de beschikking had over een manus cript van D's J. J. Bos, voorganger van haar vader als predikant van Soest. De heer Schoonenbeek is de zoon van wijlen de heer H. P. Schoonenbeek, overleden in 1952, die van 1903 tot 1919 arts was in Soest. Het manuscript van ds Bos is geheel met de hand geschreven. Het telt 500 bladzijden en heeft als titel „Soest, ge meente in de provincie Utrecht. Wat er van hare geschiedenis van de vroeg ste tijden tot op heden bekend is. Ver zameld door J. J. Bos, emeritus-predi kant der Hervormde Gemeente aldaar. 1907." Ds Bos was in Soest predikant van 1847 tot 1892. In 1892 begon zijn eme ritaat en het volgend jaar nam Ds Brans zijn plaats in. Ds Bos vertrok naar Amersfoort en overleed op 1 maart 1913. De Bosstraat is naar hem genoemd. Enige tijd heeft deze Boschstraat ge heten omdat onwetenden dachten dat de straat naar het omringende bosch genoemd was, dat in de oude spelling nog met sch geschreven werd. Ds Bos schreef het boek over Soest tij dens zijn emeritaat en dokter Schoonen beek kocht het manuscript van de erf genamen. Zijn zoon heeft het later aan mevr. De Ridder-Brans ter beschikking gesteld omdat dit de wens van zijn vader was. Op 28 juni deelden mevr. De Ridder en de heer Schoonderbeek mee, dat zij besloten hadden het manuscript aan de gemeente Soest te schenken. Het college stelt de raad voor het geschenk onder betuiging van bijzondere dank en erkentelijkheid aan mevr. De Ridder- Brans en de heer Schoonenbeek te aan vaarden. Het manuscript is het enige volledige werk, dat over de geschiedenis van Soest bekend is. Het bevat 32 hoofd stukken en ondermeer worden er in behandeld Omvang van Soest, gren zen, aard van de grond, naam, oudheid, bevolking, bijzondere plaatsen, plaats namen, bronnen van bestaan, oorlogs- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1959. rampen, plaatselijke kerkgenootschap pen, onderwijs, verenigingen, landgoe deren enz. Het is een bijzonder waar devol document, vooral, nu sinds enke le jaren de interesse in de Soester ge schiedenis sterk toegenomen is. a V *UI\ bit Scheiding en deling van nalatenschap, dien niet goedschiks dan kwaadschiks, Wij genieten A.O.W. en bezitten een b.v. door het inroepen van de hulp van eigen huisje. Welke maatregelen moe- 1 de politie. ten wij nemen om te voorkomen, dat onze kinderen bij overlijden van een I der echtgenoten dit huis en andere eigendommen kunnen verkopen, zo vraagt een abonnee. A.O.W. en Belasting. J. P. geniet A.O.W.-uitkering. Hoeveel mag hij bij verdienen voordat hij belasting moet betalen Antwoord Zolang u niet meer verdient Antwoord U doet het beste, deze zaak I A 0 w inbegrepen en ook eventuele te bespreken met de notaris. Door hetanderg inkomsteni 20als rente enz. en maken van een testament kan reedseveniueie bijverdiensten van uw echt- worden gezorgd, dat de kinderen niet een kindsdeel, doch slechts hun legitie me portie bekomen. Eventueel kan aan de kinderen worden voorgesteld om genote - dan 2099,plus 624, per jaar, betaalt u geen belasting. Omzetbelasting. Bestaat er bij de de nalatenschap onverdeeld te houdenomzetbelasting ook een bepaald inko- telkens voor een periode van vijf jaar men, waaronder men geen o.b. behoeft te verlengen), doch nog beter zou zijn, I te betalen vraagt H. J. W. indien in het testament van de beide Antwoord De omzetbelasting wordt ouders bepaald zou worden, dat de geheel onafhankelijk van het inkomen langstlevende het vruchtgebruik krijgt'geheven. Wel geldt een minimum-omzet. van huis en inboedel Als de kinderen er op staan, dan kan de scheiding en deling niet worden j voorkomen, doch door de bepaling van het vruchtgebruik kan aan het doel van de vragensteller worden beant- woord. Rechten van vroegere eigenaar/verhuur der. Een huis en tuin werden door 1 eigenaar verkocht. Dit huis werd per 1 augustus 1959 verhuurd. De vroegere eigenaar haalt alles uit de tuin mag hij hier na 1 augustus mee doorgaan Antwoord De huurder zal zich tot Wanneer voor fabrieken en dienstver richtingen de omzet beneden 2.000, blijft en wat betreft de handel be neden 12.000,wordt geen omzetbe lasting geheven. Slotreparatie. Zijn de onkosten voor reparatie van een slot aan de buiten deur aan de voorkant van het huis voor rekening van de huurder Dit is de vraag van J. J. M. Antwoord Geringe en dagelijkse re paraties zijn voor rekening van huur der. Indien geen overeenkomst is op gemaakt dienaangaande, worden als zodanig o.m. aangemerkt de binnen- zijn verhuurder moeten wenden en sloten en al het geen verder door het moeten nagaan of de huurovereenkomst plaatselijk gebruik daaronder begrepen zulk optreden van de vroegere eigenaar wettigt. Zo niet, dan kan hij aan het wordt. Om iets te laten repareren op kosten van de huiseigenaar hebt u optreden van hem een einde maken, in- bovendien zijn toestemming nodig.

Soester Courant | 1959 | | pagina 13