SOEST IN DE HOEK. VRIJDAG 16 OKTOBER 1959. 37e JAARGANG no. 78. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 AVONDRIT VAN DE M.A.C.S. Woensdagavond, om half acht, werd, bij café-restaurant Zonneheuvel door 30 deelnemers gestart voor de avond- rit van de Motor- en Automobielclub Soest, De fraaie herfstrit over 55 kilometer was uitgezet door de heer J. de Graaf en in de A-klasse moest met een ge middelde van 36 km. en in de B-klas se met 32 kilometer per uur worden ge reden. De rit ging hoofdzaak over goede we gen en werd begunstigd door een hel dere hemel en maanlicht. De uitslagen waren Auto's A-klasse 1. C. Samsom met kaartlezer J. Floor, 4 strafpunten. De heer Floor kwam voor de eerste maal in het bezit van de nieuwe Coupe de Zonneheuvel, beschik baar gesteld door de heer A. J. Stalen hoef, daar de vorige driemaal was ge wonnen door de heer E. v. d. Broek, die de Coupe definitief in zijn bezit heeft gekregen, 2. M. Oskamp (5). 3. G. C. de Graaff (10). Motoren A-klasse 1. G. E. Deijs, met zijn echtgenote als kaartleesster (26). Zij kwam in het bezit van de Coupe de Zonneheuvel. Auto's B-klasse 1. C. P. van Asselt (15). Motoren B-klasse 1. C. H. Struik, Baarn, (96). De voorzitter van de M.A.C.S., de heer M. Bergers, reikte de prijzen uit en maakte bekend, dat de e.v. avondrit zal worden gehouden op maandag 26 oktober. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De heer J. Koppel, van Damessalon Koppel alhier, heeft de dames van de Vereniging van Huisvrouwen een aan gename leerzame middag bezorgd, met zijn lezing over iets wat de dames bij zonder interesseert, n.1. haar- en huid verzorging. Het nieuwste kapsel, dat de naam „Ligne Cigne" draagt, werd met vier kleine variaties getoond, omdat de haartooi zich moet aanpassen aan de dame die deze draagt, hetgeen niet min der het geval is met de kleding.' Ook vertelde de heer Koppel zeer on derhoudend over bijknippen, vormge ven, kleurspoeling enz. Na de pauze besprak hij de huidver zorging, waarbij het goed reinigen van de huid met lait, geen eau de cologne of alcohol, een eerste vereiste is. Spr. wees er verder op, dat crème het beste 's morgens kan worden aan gebracht en na twintig minuten weer kan worden afgenomen. De crème heeft dan haar werk gedaan. Het was een gezellige en leerzame middag. BELANGSTELLING VOOR KOMPOST- BEDRIJF. Dat het Soester Kompostbedrijf grote belangstelling trekt uit het buitenland, bewijst dat het een bijzonder bedrijf is, waarmee onze gemeente veel eer in legt. Frankrijk, Zwitserland, Amerika, Bel gië, Duitsland, Denemarken en Engeland stuurden deskundigen, maar zij kwa men ook uit Spanje, Italië, Japan, Joego slavië en zelfs in Liberia, Irak, India en Iran wonen mensen, die een bezoek gebracht hebben aan het Soester Kom postbedrijf aan de Maatweg. FEESTAVOND. Zaterdag houdt de zwemvereniging „De Duinkikkers" de jaarlijkse feest avond voor leden, donateurs en intro- ducé's. Aanvankelijk was het de bedoeling de jeugdleden een feestmiddag aan te bie den, maar dit bleek niet mogelijk, zodat ook de jonge Duinkikkers morgen aan wezig zullen zijn. De avond wordt gehouden in het res taurant van het Soester Natuurbad. AANKOOP VEEGMACHINE. In de gemeenteraadsvergadering van 7 december 1956 werd besloten een veegmachine aan te kopen en hiervoor een bedrag van 54.000,beschikbaar te stellen. De bestedingsbeperking gooi de echter roet in het eten en Gedepu teerde Staten hield een gunstige be slissing op dit voorstel aan tot een ge schikter tijdstip. De aanschaf van een veegmachine is nog steeds urgent, zodat het college de raad voorstelt een krediet te verle nen voor de aankoop. Voor het vegen van de straten zijn niet voldoende mensen te krijgen. Het aantal straten is de laatste jaren sterk toegenomen, zo dat de straten niet voldoende schoon gehouden kunnen worden. Omdat dit in de meeste gemeenten het geval is zijn op verschillende plaatsen al veeg- machines aangeschaft. Inplaats van de 54.000,van 1956 is nu 30.000,nodig voor de aanschaf van een „Motra Tecko"-veegmachine. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is tegen woens dag 21 oktober a.s., te 19.15 uur, bijeen geroepen ter afdoening der navol gende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare en besloten raadsvergadering d.d. 16 september 1959. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 22 van de „Gemeen schappelijke Regeling" met betrekkmg tot de Bescherming Bevolking in de Kring Utrecht IV van de begroting voor het dienstjaar 1960 alsmede de le wijziging van de begroting 1960 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Verslag van de schoolartsendienst over het jaar 1958 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Brief van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, d.d. 7 september 1959, inhoudende mededeling, dat het raads besluit d.d. 15 juli 1959 inzake de ver lenging van de ontruimingsterrnijn voor de woningen Hart weg 10 en 12 niet is goedgekeurd met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. e. Brief van de hoofdinspecteur van politie, d.d. 23 september 1959, inzake een door de heer A. P. Hilhorst in de vorige raadsvergadering geuite klacht over het optreden van de politie door burgemeester en wethouders ter ken nisneming van de raad aangeboden. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de hinderwetsverordening aan de N.V. Industriële Producten Com pagnie te Schiedam t.b.v. de uitbrei ding van de benzine-installatie bij het perceel Kerkstraat 1. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar lager onderwijs over 1958. 5. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar kleuteronderwijs voor 1958. 6. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan a. het R.K. schoolbestuur Soestdijk ten behoeve van het aanschaffen van zon werende gordijnen en verduisterings gordijnen voor de Mariaschool. b. het bestuur van de stichting Engen- daalschool voor het aanschaffen van enkele nieuwe leermethoden. 7. Voorstel tot het weigeren van mede werking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Soestdijk ten behoeve van de aanschaffing van zonwerende gordijnen voor het gymnastieklokaal van de Mariaschool. 8. Voorstel tot het .opnieuw vaststellen van de gastarieven en het wijzigen van de verordening regelende de voorwaar den voor de levering van gas. 9. Voorstel inzake de gasvoorziening van de buurtschap Soesterberg. 10. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. 11. Voorstel tot vaststelling van partiële uitbreidingsplannen regelende de be stemming van gronde- a. gelegen nabij de Van Lenneplaaan. b. gelegen aan de Birkstraat hoek Van Lenneplaan. c. gelegen nabij de Talmalaan en de Dalweg. 12. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Sterrenberg weg 38. 13. Voorstel tot wijziging van de bezol digingsverordening 1954. 14. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan A. Pesch, onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school alhier. 15. Voorstel tot aankoop van een veeg machine. 16. Voorstel tot het aanleggen van een afvoerleiding en sloten naar de Eem. 17. Voorstel tot het aanvaarden van een schenking. 18. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie. 19. Voorstel tot aankoop van grond a. gelegen nabij de Heuvelweg, van S. F. Besselsen. b. gelegen aan de Noorderweg, van mevrouw F. J. Ravenhorst-Verwoerd. 20. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen in Park Vredehof, aan A. J. M. van Asten; b. gelegen aan de Van Lenneplaan, aan H. van Doorn; c. gelegen aan de Vosseveldlaan, aan P. C. van Schadewijk; d. gelegen aan de Plasweg aan Holweg's bouw- en aannemingsbedrijf te Utrecht; e. gelegen aan de Jan Steenlaan, aan de N.V. Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten of nader te noemen lastge vers; f. gelegen aan de Talmalaan, aan A. Ei lander te Baarn. 21. Voorste] tot wijziging van de bouw verordening der gemeente Soest. 22. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van de door het bedrijf gemeentewerken in rekening te brengen kosten voor aansluiting op de gemeentelijke riolering. 23. Voorstel tot ruiling van grond a. gelegen aan en nabij de Kostverlo- renweg, met H. Veldhuizen; b. gelegen aan en nabij de Torenstraat, met W. G. Middelman. 24. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare u.l.o.- school. 25. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleuter school te Soesterberg. 26. Voorstel tot het aanvullen van het besluit tot intrekking van een gedeelte van het uitbi eidingsplar. in hoofdzaak ten Noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort op een gedeelte van de Eng. 27. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van enige voorzieningen voor de Groen van Prin- stererschool. 28. Voorstel tot vaststelling van een veroderdening ter voorkoming van he ling. 29. Voorstel tot wijziging van de ver ordening als bedoeld in artikel 4, le lid, van de winkelsluitingswet 1951 (halve-dagsluiting) 30. Voorstel tot opheffing van een erf dienstbaarheid, rustende op het per ceel grond, gelegen aan de Vosseveld laan (agendapunt 20c), i.v.m. verkoop van deze grond aan P. C. van Schade wijk. 31. Voorstel tot het aanbrengen van een muurschildering in de hal van de open bare lagere school te Soesterberg. 32. Voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe nevelmistspuit alsmede in ventaris ten behoeve van de brandweer. 33. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het besteks- klaarmaken van een plan voor wonin gen op de Eng. NED CHR. VROUWENBOND. De afd. Soest-Zuid van de N.C.V.B. hield woensdagavond een drukbezochte ledenvergadering in Eltheto. Na het welkomstwoord van de presidente, me vrouw M. H. B. Muurling-Voorthuis en het afhandelen van enkele huishou delijke zaken, sprak de heer G. Nieu- wenhuijsen, dir. van van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, te 's Gra- venhage, in het kader van de actie Kerkten) en Dierenbescherming" over „Het dier in het licht van de bijbel". De Bijbel, aldus spreker, plaatst mens en dier op het niveau, dat God heeft aangegeven in het Paradijs. Beiden zijn ze gezegende schepselen. De mens mag heersen over het dier, maar dat heersen is naar het bijbels gegeven altijd weer dienen. Als een mens die zegen afwijst, kan hij geen koning meer zijn. Na de zondeval van de mens zien wij dan ook dat God het dier in bescher ming neemt tegen de mens. Spr. toont dit aan met tal van voorbeel den. In heel de openbaring wordt dui delijk, dat God mens en dier in zijn verlossend handelen opneemt. Heel de schepping, met name mens en dier, zien reikhalzend uit naar de openba ring der zonen Gods, zegt Paulus. De mens wordt ook door het dier her innerd aan zijn vertrouwenspositie. Hij wordt daardoor teruggeworpen op zijn menszijn. De rechtvaardige weet wat aan zijn dieren toekomt. Een recht vaardige is een kind van God. Hij is herder en hoeder en weter. Daardoor wordt hij er voor bewaard het dier te overschatten, maar ook te onderschatten. Hij leert het waarderen en liefhebben en verzorgen als een medeschepsel, als collega-schepsel. Dieren zijn en blijven Gods dieren. De mens is rent meester. Hij mag geen uitbuiter zijn. Ruwheid, onnadenkendheid en onver schilligheid jegens de dieren zijn even wel aan de orde van de dag. Dierenmishandeling is een schrikwek kende volkszonde. Het ganse schepsel zucht, ook en vooral onder de tirannie van de mens. De actie „Kerk(en) en Dierenbescher ming" heeft dan ook de medewerking ingeroepen van alle kerken. Aan de voorgangers vroeg zij een herbezin ning vanuit de bijbel. Immers de kan sels hebben eeuwenlang gezwegen over de opdracht van de mens jegens het dier. Met groter erkentelijkheid ge waagt spr. over de groeiende belangstel ling der kerken. Daarnaast werd het gehele onderwijs ingeschakeld, eveneens met zeer ver blijdende resultaten. De Ned. Chr. Vrouwenbond werkt krachtig mee om - vooral in de ge zinnen en op het platteland begrip en liefde voor het dier te kweken. Het gaat er tenslotte om, aldus spr., dat God de schepper verheerlijkt zal worden in al zijn werken Zijner han den. Hij heeft daartoe Zijn Zoon in de wereld gezonden, „het nieuw-geboren Kind", dat de naam van een dier aan nam Lam Gods. Plij draagt een naam, de naam Jezus, die hemel en aarde ver enigt tezamen. Als het goed is leven wij in de richting van de door Hem herstelde schepping, van het vrederijk, dat in Jesaja 11 wordt aangekondigd. Na een diepgevoeld dankwoord van de presidente van de N.C.V.B. sloot spr. met dankgebed. Van de verkoop van geschriften van de actie „Kerk(en) en Dierenbescherming" werd druk gebruik gemaakt. Het was een zeer geslaagde bijeenkomst. Het ligt in de bedoeling om dezelfde spr. uit te nodigen om t.z.t. te spreken over „Kind in nood". GASVOORZIENING SOESTERBERG. Vanaf 1925 krijgt Soesterberg gas uit Zeist en in 1954 is besloten dat deze regeling elk jaar per 31 december kan worden beëindigd, mits een opzegter mijn van drie maanden in acht genomen wordt. Nu Soest gas betrekt van het centraal Gasbedrijf is het college van mening dat het gewenst is Soesterberg onder te brengen bij het distributiebedrijf van de gemeente. Daardoor zal worden verkregen dat voor de hele gemeente een gelijkluidend gastarief en eenzelf de service in behandeling en beschik baarstelling van apparaten zullen gel den. De tarieven van Zeist zijn hoger dan die van Soest. Zeist verhuurde aan de inwoners van Soesterberg geen warmwaterapparaten, zodat Soest dit deed. Nu doet Zeist het wel, maar de kosten zijn hoger. Het college heeft dan ook aan de ver eniging voor Nederlandse Gemeenten verzocht een rapport uit te willen bren gen omtrent de gasvoorziening van Soes terberg. Het college concludeert uit dit rapport, dat het gewenst is Soesterberg vanuit Soest van gas te voorzien, hoe wel hiervoor een transportleiding van 3 km moet worden aangelegd, een dis- trictsregelstation moet worden gebouwd en een vergunning moet worden aange vraagd om Soesterberg vanuit Soest in plaats vanuit Zeist te mogen voorzien van gas. Het college stelt de raad voor 58.750,beschikbaar te stellen voor de aanleg van deze leiding en het col lege te machtigen alle maatregelen te nemen die nodig zijn om Soesterberg vanuit Soest van gas te voorzien. Met het overnemen van het Soester- bergse buizennet en de gasmeters zal een bedrag van 200.000,gemoeid zijn dat aan Zeist betaald moet worden. EEMLAND HEROPEND. Café-restaurant „Eemland", dat enige jaren door mevr. Krijnen-v. d. Horst, met succes is gedreven, is per 15 ok tober overgegaan op de heer H. R. Krekel, zoon van de eigenaar van An- na's Hoeve te Hilversum, waar de heer Krekel tal van jaren bedrijfsleider is geweest. Het ligt in de bedoeling om Eemland nog meer uit te breiden. Thans is reeds de eerste verbetering aangebracht door het plaatsen van een koelinstallatie in het buffet van de koffiekamer achter de grote zaal. Gistermiddag van 2.30 tot 5.30 uur was er gelegenheid om de heer en mevrouw Krekel geluk te wensen met hun nieu we zaak. Hievan maakten velen gebruik, Er is een gezegde, dat het prettiger is te geven dan te ontvangen. We snappen natuurlijk allemaal wel hoe dit bedoeld is, al weten we ge noeg gevallen op te sommen waarbij het tegendeel het geval is. Een voordeel aan de zijde van de ont vanger is, dat hij behoorlijk kan peilen waar zijn vrienden zitten en van welk gehalte zij zijn. Ik bedoel dit. Wanneer mij een ramp treft met laten we zeggen een ton schade, is een vriend, waarvan ik weet dat hij goed bij kas zit, niet de vriend die ik hoopte dat hij was, wan neer hij mij steunt met een gulden. Toen in 1953 ons land werd getroffen door de ergste waterramp sinds men senheugenis, leek het of het ene land het andere wilde overtreffen in hun blijken van medeleven. Materialist die ik nu eenmaal ben, maakte de financiële hulp de meeste indruk op mij. Ik geloof dat vrijwel uit ieder land op de wereld de financiële en andere ga ven binnenstroomden en onder de ge vers was ook Japan, de medogeloze vij and van nog maar een paar jaar daar voor. De bewijzen van deelneming en spontane hulp, waren een haast adem benemende gewaarwording, waarbij, laten we eerlijk zijn, de ontroering in tenser was naarmate de giften groter werden. Maar er was nu eenmaal ontzettend veel nodig. Sinds 1953 zijn er op de we reld nog verschillende natuurrampen voorgekomen en al mankeerde ons land dan ook niet helemaal, ik geloof toch niet, dat ze b.v. in Oostenrijk, Italië of Japan geroerd zullen zijn door de grootte van onze giften. Bij de laatste waterramp in Oostenrijk mankeerden wij meen ik geheel en nu werd bekend dat ons land voor de ca- tastrophe in Japan 15.000,heeft uitgetrokken. Ik vind dit geen erg indrukwekkend bedrag en feitelijk een beetje om ons te schamen. Om de waarde hiervan te bepalen aan iets in onze eigen gemeente voor 15.000,koop je maar een halve straatveegmachine en om een lande lijke vergelijking te maken, die 15 mille zijn maar iets meer dan één duizendste deel van het bedrag, dat onze regering aan subsidie voor cultu rele zaken uittrekt. Al is het hemd ook nader dan de rok, ik vind het maar krenterig. H. OEKMAN. o.m. de burgemeester van Hilversum, de heer J. Bootde heer A. A. Dullê, perschef van Schiphol met zijn echtge note, de heren H. G. Scholtmeijer en A. de Raadt, namens de Soester politie, de heren J. A. Paans, C. Koedam en J. Kuiten namens K.P.S., de heer W. Groart, brandweer-commandant; de heren C. v. d. Breemer en J. J. Brou wer namens de Boerenleenbank en veel zakenrelaties, o.m. de heren G. van Bueren en A. Heeremans van de Sisi-fabriek te Bunnik, de heer Joh. Koster van de limonadefabriek te Hil versum en tientallen anderen. Zij, die niet aanwezig konden zijn, had den bloemen gezonden. Ongeveer hon derd bloemstukken sierden de zaal, het geen een feestelijke aanblik gaf. Verder mochten de heer en mevrouw Krekel tientallen gelukstelegrammen ontvangen, 's Avonds, om 8 uur, werd de nieuwe zaak voor het publiek opengesteld en ook toen kwamen meerdere personen een kijkje nemen. EERVOL ONTSLAG. Het college stelt de raad voor eervol ontslag te verlenen aan de heer A. Pesch, onderwijzer aan de openbare ulo in verband met zijn benoeming aan de ulo-school te Bergen. AANRIJDINGEN. Op de Van Weedestraat kwamen twee auto's in botsing, waardoor beide wagens ernstig beschadigd werden. J. W. v. D. uit Soest reed met zijn auto weg nadat hij geparkeerd had, toen van achteren, uit de richting Amers foort, A. M. H. uit Soest naderde, v. D. reed tegen zijn auto op. Op de Burgemeester Grothestraat reed B. G. uit Baarn in zijn personen auto. Vanaf de Heuvelweg kwam de Amersfoorter A. v. d. Vmet zijn auto. Hij verleende geen voorrang en botste tegen de auto van B. G. Beide wagens werden beschadigd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1