Sn mernoriam i Felix Ortt. Uw kwartje hun toekomst. Het pand vanerven Spijker thans gemeente-eigendom. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 UITGAVE DKUKKEKIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126158 DINSDAG 20 OKTOBER 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG no 79. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Gisteren is te Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot van Felix Louis Ortt gecremeerd, enkele dagen na het bericht, dat deze bekende publicist en strijder op velerlei terrein op 93-jarige leeftijd in zijn woning aan de Bosstraat overleden was. Felix Ortt werd geboren te Groningen op 6 juni 1866. Zijn vader was hoofd ingenieur bij de Rijkswaterstaat. Na het bezoeken van de lagere school en de H.B.S. te Haarlem studeerde Felix Ortt van 1833 tot 1887 aan de Poly technische school te Delft, die later Technische Hogeschool genoemd zou worden. Van 1888 tot 1899 was de overledene als ingenieur van de rijkswaterstaat werkzaam en aanvankelijk was zijn voornaamste taak het berekenen van de getij tafels, die de waterstanden ten behoeve van de scheepvaart aangaven. In 1892 werd de heer Ortt overtuigd vegetariër, niet-roker en geheelonthou der en hij heeft dit 67 jaar volgehou den. Blijkbaar ten gunste van zijn ge zondheid, want hij was een van de oudste inwoners van Soest. In 1899 brachten zijn principes hem in conflict met zijn werkkring, toen hij aangewezen werd als gastheer van bui tenlandse ingenieurs, die ons land be zochten en door het ministerie van rijkswaterstaat ontvangen werden. Van de heer Ortt werd verwacht, dat hij als een goed gastheer voor sigaren, een glas wijn en een uitstekend diner zou zorgen. Uiteraard met vlees en hiervoor voelde de gastheer van de Rijkswater staat niets, zodat hij ontslag nam. Zestig jaar geleden ging hij zich wij den aan humanitair werk, vegetarisme, dierenbescherming, anti-vivisectie en sociaal werk ten behoeve van de ar beiders. Dat laatste vooral was geen overbodige weelde, want het was met de sociale voorzieningen in die tijd maar hopeloos gesteld. In het begin van deze eeuw stichtte Felix Ortt, in samenwerking met pro fessor Van Rees en Lodewijk van Mierop, in Laren de „Kolonie van de Internationale Broederschap", die veel overeenkomst had met de kolonie „Wal den" van Frederik van Eeden. De kolonie beschikte over een drukke rij en er werden brochures uitgegeven over sociale problemen, humanitaire vraagstukken, de vivisectie, het vege tarisme en het alcoholmisbruik. Omdat er ook over dienstweigering ge schreven werd, meende de bevolking van Laren, Blaricum, Naarden en Hui zen dat de bewoners van de kolonie de hand hadden in de spoorwegstaking van 1903. Enkele tientallen raddraaiers uit die gemeenten dronken zich op een kwade dag heel veel moed in en gingen op pad om de kolonie met de grond gelijk te maken. Er werd brand gesticht, maar de drukkerij werd gespaard en ze werd naar Amersfoort overgebracht. In 1906 kwam Felix Ortt aan de Bos straat in Soest wonen en van hieruit gingen zijn vele publicaties in de vorm van boeken, brochures en tijdschriftar tikelen door het hele land. Publicaties over geheelonthouding, vegetarisme, het droomleven, de problemen van de ziel en zelfs over de theorieën van Albert Einstein. Ook schreef Felix Ortt een kinderbijbel. Met het stijgen der jaren werd voor de overledene de verhouding God-mens het belangrijkste onderwerp van zijn publi caties. Hij ging uit van de vaste over tuiging dat geluk zonder God ondenk baar en onmogelijk was. In de verhou ding God-mens bleef echter door de eeuwen heen de angst voor de dood 'n storende factor en het was de wens van Felix Ortt deze angst weg te nemen door zijn publicaties en zijn toespra ken. Hij ging ervan uit, dat God slechts een God van liefde is en niet wenst dat iemand verloren gaat. Daarbij wees hij op het geringe verschil tussen leven en dood voor hen die beide zien als deel van de eeuwigheid. Het leven be schouwde hij als een schakel in de eeuwigheid en het sterven als het over gaan in een andere toestand, die even eens een schakel in de eeuwigheid vormt. Angst voor de dood was hem volledig vreemd en bij het bezoek, dat wij hem ter gelegenheid van zijn ne gentigste verjaardag brachten, zei hij Ik ben volmaakt gelukkig en ik wil dit geluk graag schenken aan hen, die het vinden willen. Ik wil graag de angst voor de dood wegnemen en de mensen de vrede trachten te geven, de ikzelf bezit". Vervuld van deze vrede is Felix Ortt heengegaan, zonder ziekbed, als een rustig zich verplaatsen van de ene schakel in de eeuwigheid naar de an dere schakel. INTERKERKELIJKE SAMENKOMST. Morgenavond wordt in de Julianakerk een evangelisatiesamenkomst gehouden. Spreker is ds G. Veeneman, Geref. predikant te Amersfoort. Liturg ds B. Maarsingh, Hervormd pre dikant alhier. Aan deze samenkomst werken mee de Chr. Harmonie „Soli Deo Gloria", te Weesp, het Julianakerkkoor, het Evang. Zangkoor „Sursum Corda" en een kin derklas van de Sav. Lohmanschool te Soest-Zuid. Organist is den heer G. den Broeder. S.E.C. VERLIEST DE UITWEDSTRIJD TEGEN NAUTILUS. In een harde wedstrijd heeft S.E.C., waarbij M. Maassen nog op het appèl ontbrak wegens de vorige week opge lopen blessure tegen Neerlandia, het niet tot winst kunnen brengen tegen koploper Nautilus te Amsterdam, dat haar positie door deze overwinning aanmerkelijk verbeterd heeft. Om 2 uur trapte S.E.C. of met de har de wind in de rug. De eerste aan vallen waren voor S.E.C. en dit le verde enige hoekschoppen op, die ech te niets opleverden. Na 10 minuten kreeg S.E.C. een vrije schop te nemen op de rand van het strafschopgebied. Leo van Breukelen plaatste zich achter de bal, maar het keihard schot werd door keeper Bur gers gestopt. Nautilus wist zich langzamerhand aan de S.E.C.-druk te ontworstelen en toen moest keeper Adams enige malen in actie komen. Na 25 minuten nam S.E.C. de leiding door een kogel van midvoor W. de Bruin. 0-1. Direct hierna weer een S.E.C.-aanval, waarbij De Bruin opnieuw keeper Bur gers dacht te passeren. Zijn harde schot stompte Burgers tot hoekschop, die weer niets opleverde. Van de Mast maakte toen gelijk. 1-1. D'e Soester druk bleef aanhouden en het zag er voor Nautilus bedenkelijk uit. Bij een van de vele S.E.C.-aanval len, maakte een Nautilus-back hands in het beruchte gebied. De toegekende penalty werd door de linksbinnen H. van Kooij genomen, maar keeper Bur gers wist de bal weg te stompen, juist voor de voeten van Van Kooij. Deze probeerde nogmaals te schieten, maar Burgers sloeg de bal voor de voeten van Wout de Bruin, die ineens inschoot. De goed leidende scheidsrechter kende dit doelpunt echter niet toe, daar hij reeds had gefloten, omdat hij van me ning was dat Van Kooij niet voor de tweede maal mocht inschieten (een eigenaardige beslissing). Drie minuten later was het rust. Daarna kreeg Nautilus de harde wind mee en er volgden gevaarlijke aan vallen op het S-E.C.-doel. Een hard schot van Van der Mast wist Adams tot hoekschop te stompen. Even later voorkwam Huijing een zeker doelpunt door zich resoluut voor de bal te wer- pen. Na 20 minuten brak Wout de Bruin door, doch hij werd in het beruchte gebied op hardhandige wijze van de bal gelopen. Leo van Breukelen nam de toegekende strafschop, maar hij schoot naast. Even daarna maakte een back weer een overtreding tegen W. de Bruin. Nu kwam spil L. Ruttenberg naar voren, maar ook hij schoot naast, waar door 3 opgelegde kansen verloren wa ren gegaan. Dit deprimeerde S.E.C. blijkbaar zoda nig, dat in kort tijdsbestek Nautilus 4 doelpunten wist te maken, resp. door Van de Mast, Vrolijk, Dekker en Hoo- gendoorn. AAP UIT KOOI ONTSNAPT. Zaterdag en zondag is jacht gemaakt op een ontsnapte aap uit een kooi ach ter de woning van de heer W. aan de Klein Engedaalweg. Het dier sprong van de een naar de andere boom en werd zelfs in een tuin aan de Kerkstraat aangetroffen. De aap verkoos de vrijheid en heeft zich tot nu toe niet laten vangen. Eigenaar is de heer v. d. B. aan de Den Bliek laan. Al te vaak nog wordt, naar mijn mening een beroep gedaan op de geldbeurs der inwoners door middel van collecten. Het wonderbaarlijke daarbij is dat het steeds om een doel gaat, dat onze sym pathie verdient, zodat ook meestal een redelijk succes wordt geboekt. Wij zijn er zo langzamerhand aan gewend ge raakt en onze offerzin dreigt een auto matisch karakter te krijgen. Bedenkelijk is dit verschijnsel als hier door de resultaten van een actie ten bate van een bijzondere groep ongun stig wordt beinvloed, b.v. de actie die in de week van 26 t.e.m. 31 oktober 1959 zal worden gevoerd in het kader van de hulpverlening door de Verenig de Naties ten bate van de vluchtelingen in de kampen. Het motto „Uw kwartje, hun toekomst" zegt al voldoende. Gestreefd wordt naar een opbrengst van een kwartje per in woner. Als dit resultaat in ons land wordt be reikt is het mogelijk een eind te ma ken aan de betreurenswaardige toe stand waarin de vluchtelingen in de kampen leven. Gaarne wek ik de inwoners van Soest op hun steentje te willen bijdragen aan de oplossing van het probleem der vluchtelingenkampen. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. „UW KWARTJE, HUN TOEKOMST." Naar ons wordt medegedeeld is het aantal aanmeldingen als medewerker aan de actie „Uw kwartje, hun toe komst" niet onbevredigend, toch zijn er nog een aantal wijkjes niet bezet. Zoals reeds werd medegedeeld is Soest gesplitst in 171 wijkjes van pl.m. 30 adressen. Hierdoor wordt bereikt dat van iedere medewerker niet al te veel tijd wordt gevraagd. Aarzel dan ook niet langer om u als medewerker op te geven ten gemeente huize, afd. Sociale Zaken, tel. 2643. De vluchteling wacht ook op uw hulp. BROMFIETSER DOOR RUKWIND OMVERGEWORPEN. Zondagmorgen werd de bromfietser J. H. uit Soest, die met zijn vrouw en 6-jarig dochtertje over de Prins Bern- hardlaan reed, door een rukwind ge grepen en omver geworpen. H. kwam met zijn gezicht op straat terecht en liep verwondingen op. Vrouw en doch tertje bekwamen ook verwondingen. BOSWACHTER KREEG BEKEURING WEGENS STROPERIJ. Landbouwer V., wonende in de Paltz, ondervond veel last van schadelijk wild, zoals fazanten, hazen en konijnen. In verband hiermee vroeg hij een machti ging aan om dit schadelijk gedierte te doden. Dit was vermoedelijk een doorn in het oog van boswachter J. S., daar deze op zijn land, onmiddellijk naast dat van V., voederplaatsen had aangebracht, zodat het schadelijk ge dierte een gemakkelijke prooi werd. Volgens V. werden de voederbieten enz. door de dieren opgegeten. Een dezer dagen kwam de schadecommissie de landerijen in ogenschouw nemen, maar er werd niets bijzonders waargenomen, hetgeen V. erg bevreemde. Enige dagen later zou de wildschadecommissie op nieuw komen en het vermoeden van V. werd bewaarheid, 's Morgens in alle vroegte kwam boswachter S. op het land en plukte de kaalgegeten bieten uit het droge land, zodat geen sporen achterbleven. Hij had echter niet op twee politiemannen gerekend, die een oogje in 't zeil hielden. S. werd op heterdaad betrapt en tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. Hij had een grote hoeveelheid bieten van het land van V. in het bos ver borgen. TWEEDE PRIJS VOOR OLYMPIA-JUNIOREN D'e leider van de Olympia-junioren wandelgroep heeft zaterdag met 34 junioren deelgenomen aan de Dudok de Wit-herfsttocht, in Baarn. Ditmaal moesten zij genoegen nemen met de tweede prijs, 1 punt minder dan de eerste prijswinnaar. Door goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot aankoop van de grond van de erven Spijker aan de Van Wee- destraat is het terrein thans overge gaan aan de gemeente. Gistermorgen heeft het transport plaats gehad en Gemeentewerken is direct daarna begonnen met de aanleg van fiets- en wandelpad. In de namiddag was alles reeds gereed en behoefden wielrijders en wandelaars niet meer van de rijweg gebruik te maken. Enkele wielrijders vonden de verbetering blijkbaar maar vreemd. Zij stapten af om het geheel eerst eens goed op te nemen, alsof zij bang waren een gevaarlijk bruggetje te gaan passeren. B.D.C. VERSLOEG NAASTE CONCURRENT. B.D.C. heeft een van de ergste con currenten, Avance uit Nederhorst den Berg, van zich afgeschud, door met 2-0 te winnen. Deze overwinning is geen seconde in gevaar geweest, daar de Soestenaren oppermachtig waren en speelden tegen een futloos Avance, met een schotloze voorhoede. De thuisclub had eerst het windvoor- deel en direct werd het doel van Avance, dat door H. van Huisstede verdedigd werd, onder vuur genomen. Het spel bleef op de Avance-helft en door stug verdedigen van de achterhoede, met spil Snel aan 't hoofd, wist men nog juist op tijd in te grijpen. In de 34e minuut wist linksbuiten Hans de Ruigt met een laag schot Huisstede te passeren, waardoor B.D.C. met 1-0 de leiding nam. Het spel bleef op de Avance-helft en mocht er toch een kleine doorbraak volgen, dan stonden Theo Simons en C. Hilhorst op de goe de plaats en zetten de voorhoede weer aan het werk, In de 20e minuut speelde De Kuigt prachtig samen met C. Huigen, waar door De Ruigt in de gelegenheid werd gesteld om het tweede B.D.C.-doelpunt langs Huisstede te jagen. 2-0. Dat de einduitslag ook 2-0 voor B.D.C. zou blijven, heeft niemand van de talrijke aanwezigen 'gedacht. Onophoudelijk werd het doel van Avance onder vuur ge nomen, doch door slecht schieten en door de wind gingen opgelegde kansen verloren. Na een half uur spelen, kreeg doelman Roest van B.D'.C. pas de eer ste bal te verwerken. Na 35 minuten, toen Avance iets sterker kwam opzet ten, maakte doelman Roest een blun der', maar de toestormende midvoor j Voogd, schoot nog naast. Met B.D.C. in de aanval kwam de rust. Toen kreeg Avance de harde wind in de rug, maar zij wist er niet van te profiteren. B.D.C. behield het beste van het spel en keeper Huisstede moest geregeld in actie komen. Midvoor Gros van B.D.C. kwam enige malen voor open doel, maar hij schoot over. B.D.C. legde zich daarna iets meer op verdedigen toe en nu kon Avance er in 't geheel niet meer doorkomen. De einduitslag werd 2-0 voor B.D.C., dat nu uit 5 wedstrijden 9 punten heeft verzameld en daardoor vaster op de bovenste plaats is gekomen. AANBESTEDING. Gistermorgen werd door directeur van Gemeentewerken aanbesteed de aan leg van riolering in Lange Brinkweg (gedeeltelijk) en de Kruisweg, welk werk was begroot op 90.000, In geschreven werd als volgt Fa. Kuijer, Blaricum, 96.800, A. Kosters Zn., Eist, 88.200, J. F. Goris, Zeist, 86.900,— Fa. Hendriks, Soest, 86.400, Fa. Huberts, De Bilt, 85.700, Fa. De Rooij, Badhoevedorp, 81.500, Fa. Peek, Utrecht, 81.420, J. Stomphorst, Utrecht, 78.940, Stichts Wegenbouwbedrijf, H'sum, 78.445,— Fa. Pauw, De Bilt, 74.800, DIERENBESCHERMING HIELD WEER EEN HONDEN-SHOW. De jaarlijks terugkerende hondenshow, georganiseerd door de afd. Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, werd zaterdagmiddag weer gehou den op het plein achter het St. Joseph- gebouw. Volgens de voorzitter, de heer P. Wijs muller, is het een verheugend verschijn- Het is, geloof ik, niets te veel beweerd wanneer ik zeg, dat er vorige week een schok van afgrijzen door onze be volking is gegaan, toen wij te horen kregen, dat iemand durfde aan te be velen het fietsplaatje weer in te voeren. Wanneer deze gedachte was gekomen van de minister van financiën of uit de ideeënbus bij de belastingen, dan wa ren we van het zotte idee wel veront waardigd geweest, maar dan hadden we tenminste nog kunnen zeggen die belastingmannen toch, altijd er opuit om centjes te vangen. Zo is het echter niet. Nee, het onsym pathieke idee kwam van de directeur van het bureau afgifte rijbewijzen en het is zijn plan om de van fietsers geheven centen een veiliger verkeer te bevorderen. Hoe komt iemand er op Ik kan het met de beste wil niet anders dan een snertidee vinden. Voor hetzelfde geld en met de kans om nog grotere haat te verwekken, had hij kunnen voorstellen om „voet gangersplaatsjes" in te voeren. Ik wil iemand, die voor een goed doel op centen uit is, nog wel wat vergeven wanneer hij het er in zijn enthousias me te dik oplegt. Voor fietsplaatjes, die vooral de minst draagkrachtigen en kinderrijke gezin nen het hardste treffen, heb ik echter geen goed woord over en ik begrijp echt niet, dat daar iemand mee op de proppen durft te komen. Als er iets gehaat was, dan wat het 't fietsplaatje wel. Een belasting zonder registratie, met bekeuringen wanneer je het snertding had vergeten of het niet zichtbaar droeg en voor de minder goed bedeelden een gratis plaatje met een groot gat erin, zodat iedereen kon zien dat je van de armen fietste. En dat wil de directeur van het bureau rijbewijzen weer in het leven roepen? Kom nou H. OEKMAN. sel, dat steeds meer honden worden voorgeleid. De jury, bestaande uit mevr. Wijsmul ler en de heren Van Renswouw (in specteur Dierenbescherming) en t Hart, aldus de voorzitter, zal hoofdzakelijk letten op onderhoud en goede verzor ging van de hond, dus niet op ras zuiverheid. Een doodgewone straat hond maakt dus evenveel kans op een prijs, als zijn raszuivere collega. De jury had het niet gemakkelijk en moest voor de eerste drie prijswinnaars een herkeuring houden. Prijswinnaars werden 1. „Beer" van Piet van Kempen, 27 p. 2. „Tonnie" van Ab Buisman, 26 p. 13. „Hertha" van Tonnie Happe, 25 p 4. „Alex" van Jenny Grift, 24'/2 p 5. „Lex" van Peter ten Broeke, 24 p 6. „Windsor" van Rudi Kagenaar, 23'/2 p 7. „Bum" van Jan Verkooijen, 23 p 8. „Moortje" van Hetty Jansen, 221/z p 9. „Donar" van Jan W. de Lange, 22 p 10. „Trix" van Joop v. Pauwkraan, 2IV2 p In totaal werden 50 honden ter keu ring voorgeleid. Volgens de voorzitter, die de geldprijzen uitreikte, worden de Soester kinderen langzamerhand goede dierenvrienden, hetgeen duidelijk uit kwam in de goed verzorgde dieren. Spreker hoopte volgend jaar nog meer honden op de show te zien. BALDADIGHEID. Schooljongens uit Baarn hebben op de Inspecteur Schreurderlaan verschillen de straatlantaarns stuk gegooid. En zij zullen ook wel meer weten van het naambordje, dat op het hek van mevr. S. aan de Ir. Menkolaan was ge schroefd en nu verdwenen is. VERORDENING TER VOORKOMING VAN HELING. Ter voorkoming van heling zal een verordening worden vastgesteld, die goud- en zilversmeden, horlogemakers, rijwielhandelaren, uitdragers, opkopers enz. betreft. Behalve naam en woon- plaats zal voortaan ook het adres ge- j noteerd moeten worden van hem of 1 haar die iets aan de genoemde handela ren verkocht hebben, terwijl het ook I nodig is dat de verkopen genoteerd worden. Dit in verband met eventuele nasporingen van de politie.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1