staat ALGERIË n'.'ifcmi WIL HET ALLEEN DOEN. 2)ame$J Maar de Fransen ruiken de olie in de woestijn* MOEDER WORDEN... Spit, Spierpijn tfinmrm mmmn érmTm 1, v ti «rormr TWEEDE BLAD SOEST UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL SOESTERBERG en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Rang Crème de Cacao 22 ct per rol ONS WINTEROFFENSIEF! Herenpyama van prima zwanendons in uni-kleuren met effen kontrastgarnering en luxe paspelafwerking. De pantalon heeft een prak tisch breed elas- tiek. Een pracht O D pyama...slechts Rang Menthol 19 ct per rol In de nacht van 1 november van het jaar 1954 overvielen Arabische rebel len Europese nederzettingen in de om- j geving van de Algerijnse stad Constan- tine. Acht en twintig Fransen werden gedood. Daarmee begon de opstand, die reeds lang een echte oorlog is, al wordt ook in officiële Franse kringen het woord oorlog vermeden. Sinds De Gaulle door de gebeurtenissen 1 van de 13e mei 1958 aan de macht kwam, is het een van zijn belangrijk- j ste opgaven de vrede in Algerië weer te stichten. De Franse kolonisten in Al- gerië zijn tegen elke concessie tegen over de Algerijnen. Zij vertegenwoordi- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 OKTOBER 1959. AUTO GREEP BROMFIETSER. Op de Soesterbergsestraat reden enige brommers achter elkaar in de richting Soest. De bestuurder van een bestel auto, J. L. uit Hilversum, kon de brom fietsers niet ontwijken en greep de achterste brommer. De jongeman H. H. alhier maakte een flinke buiteling. Op advies van dokter Rip is de jonge man met de ziekenauto naar De Lich tenberg vervoerd. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 GYMNASTIEKVERENIGING CRESCENDO. Het bestuur van de r.k. gymnastiekver eniging „Crescendo" ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het nieuwe seizoen is weer in volle gang en er hebben zich weer een groot aantal nieuwe leden opgegeven. Het bestuur is voornemens een verloting te organiseren. Met de opbrengst hier van zou ondermeer de aanschaf van uniformen voor de drumband bekos tigd kunnen worden. Deze nog jonge band heeft veel geld gekost voor de aanschaf van instrumenten en het geven van lessen. Voorts bestaat het plan in mei weer een -grote uitvoering te geven, bij goed weer in de openlucht en anders in een zaal. De algemene ledenvergadering zal in april worden gehouden. Onder andere zal het bestuur dan worden uitgebreid met enige jongere leden. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE OPBRENGST COLLECTE. TONEELCLUB „ORANJE". veranderd. Zelfs het schoonheidsideaal is nog hetzelfde gebleven als voor eeu wen terug. Jonge meisjes, die zich op het huwelijk voorbereiden, worden door hun mama gevoederd tot ze het gewicht van 100 kilo hebben bereikt, want slanke meisjes zijn niet in trek. Dat geldt evenwel niet voor heel Zuid- Algerijë Bij de Toearegs, een van de geheimzinnigste stammen van de Sa hara, genieten de vrouwen gelijkberech tiging. Bij de huwelijkskeus hebben de ouders maar heel weinig meer te ver tellen en geen Touareg-meisje zou het toestaan zich aan een massakuur te on derwerpen, omdat de bruidegom van mooie vormen houdt. Algerië, het land dat sinds jaren steeds weer met grote koppen in de wereld pers genoemd wordt, is tot nu toe niet helemaal ontdekt. In het tot 3000 meter hoge gebergte zijn waarschijnlijk nog mensen, die nooit een blanke hebben gezien. Algerië en met haar de Sahara zal, daarover zijn de deskundige het eens, op een dag weer het vruchtbare land zijn, dat het eens 8000 jaren geleden was. „Stijg op", het orgaan van de Jongeren Kontaktgroep Soesterberg, heeft een zelfstandige redactie gekregen. Tot he den was het redigeren van het groeps- blad een zaak van het hele bestuur. In de redactie werden door het bestuur reeds aangewezen Bert Luyf en Joke Habes, als vertegenwoordiging van het bestuur, tevens voor de administratie. KORFBALNIEUWS. K.V.O. heeft op eigen terrein met 4-6 verloren van R.D.Z. Na een 0-1 ach terstand nam K.V.O. zijn kans waar en gelukte het haar om de stand op 2-1 te brengen. R.D.Z.dat daarna sterk aanviel, bleek niet in staat te scoren. Zo brak de rust aan met 2-1 in het voordeel van K.V.O. Na de rust maakte K.V.O. er zelfs 3-1 van, maar toen begonnen de kansen te keren en kwam R.D.Z. pas goed op dreef. Binnen enige minuten werd het al 3-3, daarna 3-4 en 3-5. Wel maakte de thuisclub er nog 4-5 van, doch de eindstand bracht een ver lies van 4-6 voor K.V.O. MEDISCHE DIENST. Dokter Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soes terberg, telefoon K 3403-800, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarne men. gen een machtsfactor, die ook De Gaulle niet over het hoofd kan zien. D*e Alge rijnse opstandelingen verlangen de on afhankelijkheid. Zij zijn bereid tot het bittere einde te vechten. Algerië is viermaal zo groot als Frank rijk. Toen 130 jaar geleden Franse sol daten aan de kust van het huidige Al gerië landden, kwamen ze om de pira ten te verdrijven, die zich daar ge nesteld hadden en van daaruit de scheepvaart in de Middellandse Zee be laagden. Enkele jaren later werd Alge rië veroverd en gekoloniseerd. In 1881 besloot de regering te Parijs om Alge rië bij het moederland in te lijven. Sinds in 1947 een dienovereenkomstige wet werd aangenomen, gelden alle Algerijnen als Franse staatsburgers. Per vliegtuig worden de inlandse ar beiders naar de olievelden in de Sahara gebracht. Nog is het klassieke vervoermiddel in de woestijn niet verdwenen, maar steeds meer lost de zware vrachtauto de kamelen af. Ofschoon van de totale Algerijnse be volking van rond 9,5 miljoen slechts ongeveer 1,2 miljoen Europeanen zijn, hebben zij een ongelijk grotere politie ke en economische invloed dan de gro te massa der Arabieren. Zo konden spanningen niet uitblijven. Opstand kost Frankrijk 20 miljoen per dag. De oorlog in Algerië bindt het groot ste deel der militaire macht van Frank rijk en kost elke dag bijna 20 miljoen gulden. Toen Eisenhower onlangs Parijs bezocht, trachtte De Gaulle hem het Franse standpunt inzake Algerië duidelijk te maken. De Gaulle's nieuwe Algerijnse plan staat in nauw verband met het gesprek van de beide staatslieden. De grootste tegenstand tegen hem werd van de Franse kolonisten in Algerië ver wacht. Atoomproeven. Colb-Béchar ligt in west-Algerië, niet ver van de grens met Marokko. In deze bijna door mensen verlaten woestenij het Franse koloniale rijk genoeg zijn, te houden. Olie brengt nieuw leven. Ongeveer tien jaar zijn voorbij gegaan sinds Frankrijk in Algerië naar olie be gon te zoeken. Op de grote verwachtin gen in den beginne volgden bittere teleurstellingen, maar de oliemannen gaven het niet op. Drie jaar geleden boekten zij hun eerste overwinning. De Algerijnse olievelden van Hassi Messaoud en Edjele zijn sindsdien even internationaal bekende begrippen ge worden als het geweldige aardgaster rein bij Hassi R'Mel, waarvan de ex perts bevestigen, dat het tot nu toe het grootste ter wereld is. Voor Frankrijk betekende de olie vondsten in de Algerijnse Sahara het uitzicht op een gouden toekomst. Tot heden is het land genoodzaakt 90 °/o van zijn oliebehoefte in het buitenland te dekken. D'e oliedeskundigen hebben uitgerekend, dat reeds in het jaar 1965 Algerië meer aardolie produceren kan dan Frankrijk nodig heeft om zijn behoefte te dekken. Het oliecentrum van Hassi Messaoud Gezicht op de haven van Algiers. De stad wordt de laatste jaren door de toe risten vermeden. Boortorens in de Sahara. Olie neemt in het economische leven een belangrijke plaats in. bevindt zich een van de belangrijkste atoom- en raketproefcentra van Frank rijk. Daar worden de voorbereidingen gemaakt, die Frankrijk tot de rang van een atoommacht moeten brengen. De geplande experimenten heeft een aantal Afrikaanse staten ertoe ge bracht om ernstig stralingsgevaar voor hun bevolking te vrezen. Ofschoon Pa rijs verzekerde, dat alle denkbare voor zorgsmaatregelen werden getroffen, wilden de protesten niet verstommen. Parijs werd steeds dringender aangera den de atoomexperimenten op een of ander eenzaam eiland, waarvan er in Een inlandse pottebakker aan het werk. was een paar jaar geleden nog een ver zameling van oude hutten en een boor toren. Nu heeft het een oppervlakte van tien maal die van Parijs. Het in wonertal is tot 4000 gestegen. Twee vliegvelden zorgen voor een snelle ver binding met de rest van de wereld. Het nieuwe hotel van de oliestad heeft 400 kamers. De koks verwerken de dagelijks vers uit Frankrijk aangevoer de levensmiddelen tot spijzen, die een luxe restauratie in Parijs waardig zijn. Vrachtauto verdrijft kameel. De welstand, die de olie brengt, heeft het leven van vele inlanders in de zuidelijke Sahara veranderd. De kameel verliest langzaam maar zeker zijn eer ste plaats als belangrijkste transport middel. Een moderne vrachtauto ver voert op één dag evenveel lading als vroeger een karavaan van 100 kamelen in vijf weken. Intussen nadert de 650 km. lange pijp leiding, die Hassi Messaoud met de Al gerijnse zeehaven Bougie moet verbin den, haar voltooiing. Tegen het eind van dit jaar zal ze in gebruik worden ge nomen. Meisjes van honderd kilo. Het olietijdperk is in Algerije reeds aangebroken, het atoomtijdperk staat voor dat land dicht voor de deur. In het afgelegen zuiden van Algerië, dat ook door de oorlog tegen de rebellen bijna onberoerd is gelaten, is niet veel ALLEEN De collecte voor het P.I.T., het Prote stants Interkerkelijk Thuisfront, heeft in Soesterberg een bedrag van 203,29 opgebracht. Torenstraat 3-3a-3b Telefoon 2424 De toneelclub van de buurtvereniging „Oranje" heeft een nieuwe regisseur aangezocht. De heer Michel Legierse, bij velen reeds bekend als hoofdrolspe ler bij Utile Dulci, heeft zich bereid verklaard om voor haar als regiseur op te treden. REDACTIE „STIJG OP". Sinds vijf jaar is Algerië niet meer tot rust gekomen. Groot is het aantal soldaten uit het vreemdelingenlegioen, die Frankrijk hier ter vernietiging van de rebellen heeft ingezet. Maar alle militaire operaties voerden niet tot het gewenste doel, Algerië de vrede terug te geven. Frankrijk wil Algerië thans minder dan ooit verliezen. Dat land moet vol gens de plannen van De Gaulle het hart van „Eurafrika", een door Frank rijk geleide grote Commonweahlt wor den. De rijkdommen aan olie, koper, lood, mangaan en andere ertsen, die in Algerië ontdekt werden, moeten hel pen het land te ontsluiten en Frank- rijks behoefte aan ruwe grondstoffen te dekken. Frankrijk vecht in Algerië om zijn aan spraken als grote macht. Zou het dat bezit verliezen, dan zou het slechts een vraag van de tijd zijn, totdat de laatste resten van de overzeese gebieden vol ledig waren afgebrokkeld.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5