E HÓUD HET OOG Soest voor 30 jaar. vocm m, Smits Leesbibliotheek WASSERIJ GELRIA EDE Firma VAN DE WIJNGAART lorr s J. Hoppenbrouwers GEORGE ELSER DEED DE WERELD OPSCHRIKKEN. Aan dat gemartel met brandend maagzuur Rennies nemen. DERDE BLAD kenteken van klasse!... VEILIG VERKEER. ■yl DE GEVAARLIJKE MENTALITEIT. WEDUWEN VERHEUGT U BRANDWEER TELEF. 3333 De beeldschone Lucie Doraine zou de hoofdrol vervullen in de film „Sodom en Ghomorra" werd in een advertentie aangekondigd. De film werd een cine matografisch kunstwerk genoemd en men kreeg beslist waar voor zijn geld, want er waren twaalf acten. Bij de overweg aan de Veldweg kwam een trein in botsing met een vrachtauto, die geladen was met ijze ren platen. De zware vracht deed de trein ontsporen. De auto kantelde maar de drie inzittenden, die blijkbaar alle drie hadden zitten slapen, want de trein had voortdurend signalen gegeven, ble ven ongedeerd. Ook van de treinreizi gers werd niemand gewond. We missen de laatste jaren wel iets in Soest, want 30 jaar geleden was er in onze gemeente een planeetkundige, die opheldering in alle zaken kon geven. Er liep een oplichter door Soest, die zich geen schone naam aangemeten had, maar zich Jan Jansen noemde. In wer kelijkheid heette hij Sander Verver, maar daar kwam men pas achter toen hij velen als Jan Jansen geld afgezet had. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2084 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise en toen de chaufeur stopte moesten ve le handen de auto oplichten om haar uit haar benarde toestand te bevrijden. En toch mankeerde zij betrekkelijk wei nig, zodat ze na een week alweer op straat liep. Hij heette Van Woudrichem en noem de zich rijkswerkman. Tegen het middag maal kwam hij aan een adres, waarvan hij wist dat hij er wel een kamer zou kunnen krijgen. Meestal was de zaak heel gauw beklonken en de nieuwe kostganger kon direct meeëten. Daar na ging hij zijn spulletjes in zijn voor malig pension halen, naar hij beweerde, maar men zag hem niet meer terug. Dat ging een week op verschillende Suede herenjasjes zijn ideaal voor n3jaar en winter. Wij hebben een uitgezochte collectie in alleen gegarandeer de kwaliteiten van 148.- tot 198. Onze herenmode-af deling biedt u een ruime keus in dedaarbij behorende hoed. shawl en handschoenen KERKBRINK 15-17 HILVERSUM Een notaris uit Wamel reed door mistig Soest en op de Birkstraat zag hij blijkbaar helemaal niets meer, want hij reed een tuin binnen en kwam op en kele centimeters van het huis tot stil stand. De auto was ernstig beschadigd van het doorbreken van de stevige om heining en moest worden weggesleept. Waarschijnlijk waren de mensen der tig jaar geleden wel wat goedgeloviger dan nu, want toen kwamen de Soester inwoners bij tientallen om het Stap horster boertje te raadplegen, dat hier zijn geneeskundige kolder kwam verko pen. De goede landman was nog wel vergezeld van een arts om het zaakje meer wetenschappelijk te maken, maar tegenwoordig zou echt niemand meer naar een boertje uit het achtergebleven gebied van ons land gaan om genezing voor zijn kwalen te zoeken. KpPSMOH STEENH0FF5TR 53 TEL 284ZSOEST adressen goed, maar toen stak de po litie een spaak in zijn wiel en hij kreeg gratis logies op het politiebueau. Al gauw kreeg hij gezelschap van een me neer Schouten, die hetzelfde kunstje uithaalde en daarbij nog geld leende. De maximum-snelheid voor motor rijtuigen was dertig jaar geleden in onze gemeente 20 km, maar dat was zelfs voor die bezadigde tijd wat te langzaam en de 30-kilometer-grens werd ingevoerd. Een ambtenaar in Baarn was corrupt geweest en zelfs in Soest bemoeide men zich met deze affaire. Men vond het vreemd, dat de man gehandhaafd werd, hoewel hij steekpenningen aangeno men had, maar pleitte hem toch ten dele vrij, omdat het in Baarn de gewoon te was bij tijd en wijle de ambtenaren in de gemeenteraad zo overdreven te prijzen, dat het leek alsof ze twee- of driemaal meer deden dan hun plicht was. Wie zich als ambtenaar deze dingen aantrok ging zich gauw verbeelden iets heel bijzonders te zijn, Dat zou dan weer tot gevolg hebben dat 't aannemen van steekpenningen veel vlotter ging dan bij een minder hemelhoog geprezen ambtenaar. Maar dat „Jan Salie1' en „Piet Lut" de schade moesten dragen inplaats van de ambtenaar zelf, dat achtte de schrij ver niet juist. Men had de man moeten Steenhoffstraat 15A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Het bestuur van de Bond tegen het schenden van Gods naam door vloeken, richtte zich met het verzoek tot de raad het vloeken te verbieden op alle terreinen, waar de plaatselijke overheid bevoegd was haar gezag te doen gelden. Het college adviseerde de raad dit ver bod niet in de plaatselijke politieveror dening te regelen, maar het bij gelegen heid op te nemen in het ambtenaren reglement en voorts het vloeken te ver bieden in openbare gebouwen. Verder achtte het college het gewenst dat een algemeen vloekverbod zou worden in gevoerd met het wetboek van straf recht als stok achter de deur. -Joy-riding kwam dertig jaar gele den ook al voor. Een jongen van 14 jaar ging er met de centen van zijn baas tus- sennuit, werd weer teruggehaald en be loofde beterschap, maar een week later ging hij er met een gestolen paard en wagen vandoor. Hij kwam maar tot Baarn en werd daar gepakt. Weer ver telde hij, dat hij voortaan braaf en oppassend zou zijn, maar enkele dagen later pikte hij een fiets weg, bereed die tot Amersfoort en ging lopend verder. Weer werd hij gegrepen en toen hoefde hij niets meer te beloven, want niemand geloofde hem meer. Een juffrouw werd aangereden door een auto, tientallen meters meegesleurd 1,98 - 2,95 - 3,95 -4,50 verkrijgbaar bij VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK moet U een einde maken. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw f' apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. Het gebeurde op 23 oktober 1939 - nu twintig jaar geleden - en het leek een gebeurtenis van niets, maar dit onbe duidende feit kostte twee weken later een tiental mensen het leven. George Eiser, en timmerman uit Mün- chen, komt op een avond van de 23ste oktober in de Bürger-braukeller van Ite Munchen onmiddellijk een fanatieke zijn woonplaats en wordt door de kel ner met „Heil Hitier" begroet. „Grüss Gott" bromt Georg terug, want hij houdt niet van Hitier. Hij gaat zitten en bestelt een glas bier. Het wordt hem gebracht en de kel ner maakt een praatje. Dat kan zonder verontwaardiging gewekt. Voor het ont dekken van de dader zijn beloningen tot een totaalbedrag van 900.000 mark uitgeloofd. Latere berichten melden, dat het plan van de aanslag zorgvuldig was voorbe reid. Te München zijn reeds honderden personen gearresteerd". bezwaar, want er is geen andere klant Du melden de dagbladen van 9 novem. dan Georg. „Over twee weken zal het hier druk ker zijn", zegt hij- „Zo", antwoordt Ei ser, en hij drinkt van zijn bier. Dan komt de Führer hier om te spreken op de jaarlijkse bijeenkomst van de partij en dan staat hij voor de pilaar waar U nou zit". „Zo", zegt Eiser weer, want hij vindt het te gewaagd om te vertellen dat de Führer wat hem betreft maar gauw op geruimd moet worden. De dat hij op dezelfde plaats en op dezelfde tijd ber. Ook werd medegedeeld dat uit een twintigtal staten telegrammen ontvan gen waren waarin sprake was van op rechte vreugde over de wonderbaar lijke redding van Hitier. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 OKTOBER 1959. tikken ging heel zacht. Alles ging ech ter goed en de explosie vond plaats. Kort daarop ging Eiser naar Zwitser land en hij was niet van plan terug te komen in Duitsland. In zijn zak had hij een ansicht van het interieur van de Keiler en waarschijnlijk was hij van plan zijn kennissen in Zwitserland haar fijn uit te leggen hoe hij het gepresteerd had een aanslag te plegen op de Führer van het groot-duitse rijk. Dat die mislukt was kwam door het vroegtijdig vertrek van Hitier. Men moest na zijn bekentenis aanne men dat hij de dader was en uit een reconstructie bleek dat dit ook inderdaad het geval was. Een proces was echter niet gewenst, want de hele wereld zou schaterlachen als bekend werd dat een knutselaar een keurig voorbereide aan slag op de Führer gepleegd had. Eiser ging naar Dachau als „paticulier kelner praat door en hij vertelt Nigt A^erik hij nu al vijftien jaar Adolf Hitier I R Neder! Niet uit Engeland, maar wel uit Rus maar helaas wel uit België en Nederland, waar na genoeg alle mensen ervan overtuigd waren, dat de aanslag door de nationaal- socialisten zelf gepleegd was om de heeft horen spreken Hij praat ook over de vele veiligheidsmaatregelen die ge- nomen worden om te voorkomen dat haatvan"'de'duitsVrs'tegen dTgealUeer' «nwelnrt non I ooftd ninrHt i den aan te wakkeren. Hitier was im- mers eerder weggegaan dan aanvanke- er geen aanslag gepleegd wordt. Op 8 november zal de Führer spreken, -1 maar al op 1 november zal de Gestapo jijk in de bedoeling lag Dat was ver- beginnen met de bewaking van de Bür- dacht. Men vergat echter dat het zeer gerbraukeller, want een bomaanslag op onwaarschijnlijk was dat men Hitier Adolf Hitier zou een nationale ramp ertoe had kunnen bewegen een uur lang betekenen. j te praten in de nabijheid van een pilaar, Georg Eiser bestelt nog een biertje en j waarin een tijdbom zat. Dat zou al te zwijgend luistert hij naar het gebabbel riskant geweest zijn. van de kelner. Daarna gaat hij naar huis. 8 november 1939 „Ter herdenking van de opstand van 1923 heeft Rijkskanselier Heinrich Himmler kwam met daverende vergeldingsplannen en hij stelde de Führer voor 40 vooraanstaande Miin- chener ingezetenen te laten fusilleren. Adolf Hitier in de Bürgerbraukeller zijn Hitier weigert. Kort daarop werden twee Greeve selecteerde voor u het beste uit binnen- en buitenland. Meubelen van aparte klasse, samengebracht op onze exclusieve afdeling „Greeve Select" verplichten het aangenomen geld te rug te betalen of aan de gemeenschap ten goede te laten komen. En daar zat wel iets in. Nu werd hij gehandhaafd na degradatie. Mejuffrouw v. d. L. had meneer v. d. K. een schooier genoemd. Dat was hij misschien wel, maar die juffrouw had dat niet mogen zeggen en ze kreeg 10 gulden boete. jaarlijkse rede voor de nationaal-socia- listische veteranen gehouden. De rede was geheel tegen Engeland gericht. In het laatste deel van zijn speech ver klaarde Hitier, dat alles denkbaar is, maar niet dat Duitsland zal capituleren. Hoe lang de oorlog duurt zal hierbij geen rol spelen. Engeland heeft zich voorbereid op een oorlog van drie jaar, maar Duitsland heeft voorbereidingen getroffen voor een oorlog van vijf jaar. Thans zal worden getoond wat een volk van 80 miljoen vermag. Duitsland is thans veel beter voorbereid dan in 1914. Noch militair, noch economisch kan Duitsland op de knieën gedwongen worden. Hitier besloot zijn rede met de woorden „Slechts één land kan over winnen, Duitsland. Churchill gelooft dit wel niet, maar dit moet op rekening van zijn hoge ouderdom worden gesteld". Vroeger dan aanvankelijk in de bedoe ling lag, verliet de Führer München om zich naar Berlijn te begeven. Kort na zijn vertrek uit de Bürgerbraukeller had daar een enorme explosie plaats. Van de nog aanwezigen oudstrijders werden er 9 gedood en 63 gewond. De aanslag, waarvan de sporen wijzen op een buitenlandse aanstichting, heeft ï:„;.,LVr Er zijn in het verkeer genoeg mogelijkheden om U te laten afleiden. Maar alle vervelende vliegen, stofjes in uw ogen, mooie-meisjes-op-de-stoep en weten-wij-veel ten spijt doe daar niet aan mee. Laat uw wegbeeld geen moment los. Doe als het Veilig- Verkeer's mannetje Wouter Wegwijs HOUDT HET OOG OP DE WEG Engelsen gearresteerd. Het waren Best en Stevens, die de Duitsers vanover de Nederlandse grens in de buurt van Venlo grepen. Zij zouden de daders zijn en zij kwamen in Dachau terecht. Een Nederlands officier was bij de kidnap ping gedood en de Nederlandse regering eiste genoegdoening. Die werd niet ge geven, want Nederland had de neutrali teit geschonden door de twee Britten de grens te laten passeren. Op 21 november werd gemeld, dat de 36-jarige Georg Eiser bij de Zwitserse grens was gearresteerd. Hij had be kend de aanslag gepleegd te hebben. Geen proces als bij v. d. Lubbe, maar een wegvoeren naar Dachau en pas 5Va jaar later werd Georg Eiser daar ge- likwideerd. Een proces zou een te grote blamage voor de speurhonden van de Gestapo geweest zijn, die gedurende tien dagen de Bürgerbraukeller bewaakt hadden om een bomaanslag op Adolf Hitier te voorkomen. George Eiser was de volgende avond teruggekomen in de Keiler en hij had weer op zijn oude plaatsje gezeten, voor de pilaar, waarbij Hitier iedere achtste november op dezelfde tijd sprak. Weer was het niet druk en zo af en toe hanteerde Georg ongezien een kleine boor waarmee hij gaten maakte in de zware houten pilaar, die voor een deel hol was. Als er onraad kwam, dan zat hij weer rustig achter zijn biertje. Zo knutselde hij van 24 tot en met 29 oktober en de dag daarop had hij een oude aktetas bij zich toen hij als vaste klant zijn gebruikelijke biertje kwam drinken. Tegen sluitingstijd verdween hij en nie mand wist, dat hij een raam op een kier gezet had, zodat hij een uur na sluitingstijd weer binnenkwam, maar nu klandestien, met een kleine zaag ruimte maakte voor de primitieve tijd bom, die hij in korte tijd in de pilaar aanbracht. Een zwitsers uurwerk was zo afgesteld, dat de bom op de acht ste november moest ontploffen op het moment dat Hitier aan het spreken was. Het had Eiser heel wat zweet druppels gekost voor hij het apparaat klaar had, maar als het bleef lopen dan kon het niet missen. De Gestapo ging belangstelling krij gen voor de Bürgerbraukeller want de grote dag naderde. Iedere avond luis terde Eiser aan de pilaar of zijn dui vels uurwerk nog liep en soms was het heel moeilijk het te horen, want het gevangene" van Hitier. Die eer deelde hij met ds Niemöller. Niemand weet waarom Hitier deze han dige knutselaar nog zo lang liet leven, maar wel is bekend dat Eiser in Dachau een eigen kleine werkplaats had, waar in hij naar hartelust kon knutselen. Het is niet uitgesloten dat de Nazi's wonderbaarlijke geheime wapenen ver wachtten van deze handige jongen, die inderdaad heel aardig knutselen kon maar niet tot de geniale uitvinding in staat was, die het derde rijk en zijn Führer van de ondergang kon redden. Aan de orde van de dag zijn tegenwoor dig de verduisteringen in dienstbetrek king. Dagelijks is er wel een kassier, die tegen de lampt loopt omdat hij kas middelen ten eigen bate aanwendde, of een boekhouder, die fictieve posten inschreef en duizenden guldens aan zichzelf uitkeerde. Bij de Amsterdamse tram heeft een controleur kans gezien ontelbare tram kaarten voor eigen rekening te ver kopen en het pakpapier leeg te laten staan, zodat de diefstal niet opgemerkt werd Pompbedienden van een garage zijn veroordeeld, omdat ze de inkomsten niet volledig afdroegen. Een jongste bediende, die geld moest halen voor een gemeentelijke instelling, kwam daar niet mee terug. Een accountant knoeide mee met de directeur van een bank. Een spaarbankbeheerder spaarde niet, maar maakte op wat hij moest behe ren. We spreken nog niet over aankoop beleid, steekpenningen en omgekochte politiemannen. Een teken des tijds Ja, maar daarbij mogen wij ons niet neer leggenAls dan de mens van vandaag zo zwak is, dat hij andermans eigendommen niet kan respecteren, dan moeten zijn su perieuren niet van gisteren zijn en hun waakzaamheid verscherpen, zodat zij morgen niet meer de dupe kunnen worden van een gevaarlijke mentaliteit. En dat is niet alleen in het belang van de bezitter, maar ook in het belang van degenen, die azen op dat bezit en die tijdig moeten worden weerhouden van een domme daad, die henzelf en hun gehele gezin vooi altijd in het onge luk kan storten. Een invalide weduwe liet ons gister morgen twee specificaties zien. De eer ste betrof haar inkomen in september en luidde invaliditeitsrente, wezenrente en weduwenrente plus toe slagen 127,44 uitkering van de werkgever van haar overleden man 113,14 aan dividend (per maand) 15, totaal inkomen f 255,58 De tweede uitkering behelst de uitke ring over oktober A.W.W217.88 uitkering werkgever van haar overleden man 26.09 dividend nihil Totaal ontvangen na invoering A.W.W243,97 Zij gaat dus achteruit aan inkomen met een bedrag van 11,61 per maand, want het rijk kort alle toeslagen en de werk gever van haar overleden man kort de toeslagen eveneens. Maar dit niet alleen, ook het jaarlijkse divident wordt haar nu onthouden. Toch heeft deze we duwe twee kinderen (10 en 12 jaar) te onderhouden zonder mogelijkheid van bijverdienen, want zij is invalide. Men kan zich voorstellen, hoe verheugd deze weduwe is met de Algemene We duwen- en Wezenwet. En zij is niet de enige.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9