SOEST VOOR DERTIG JAAR. SOEST KONIJN. IN DE HOEK. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 DINSDAG 27 OKTOBER 1959. 37e JAARGANG no. 81. KRIJGT SOEST EEN SPORTHAL? In de laatste gemeenteraad is ter sprake gekomen wat gebeuren moet met de Nijverheidsschool aan de Molenstraat, die momenteel een geliefdkoosd sloop- object voor de jeugd is. De school is nog in het bezit van de stichting Nij verheidsonderwijs, maar er zijn plan nen om het gebouw te verkopen aan de gemeente, waarna een bestemming ge zocht zal worden voor deze school. Het is niet uitgesloten dat op een andere plaats in onze gemeente een Lagere Technische school gebouwd zal worden en dat van de school in de Molenstraat, een sporthal gemaakt zal worden. Voor het echter zover is zal er nog heel wat gepraat en gerekend moeten worden, want de plannen zijn nog zeer vaag. Maar ze zijn er in ieder geval. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. In het wijkgebouw aan de Molenstraat is de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis gehouden. De voorzitter, de heer N. H. Breedveld, verwelkomde het be stuur en het ene lid dat aanwezig was. Hij sprak zijn spijt uit over de slechte opkomst, want op deze manier kan het bestuur niet te weten komen wat er onder de leden leeft. Het ligt dan ook in de bedoeling een enquette te houden om de wensen van de leden te weten te komen. De zusters zullen de enquete houden en zij hopen over anderhalf jaar klaar te zijn. De heer A- L. Bakker bracht als secre taris penningmeester de jaarverslagen. Er zijn op het ogenblik 1700 leden en het was opvallend dat nogal wat leden bedanken als er geen kleine kinderen meer in huis zijn of wanneer blijkt dat ze nooit verpleeghulp nodig hebben. Wie na het bedanken weer lid wil wor den omdat er wel een ziektegeval komt, moet dubbele contributie betalen. Over het algemeen krijgt men de indruk dat vele leden niet precies op de hoogte zijn van het werk dat het Wit-Gele Kruis doet en sommigen beschouwen het lid zijn als een soort ziekteverzeke ring. De geestelijk adviseur, mgr Visser, achtte het raadzaam hulp te weigeren als iemand zich pas aanmeldt wanneer hij ziek is, maar de voorzitter vond dit ongewenst. Wel is dubbele contributie voor deze gevallen ingevoerd. Met de financiën ging het in het afge lopen jaar goed. Er is een batig saldo en dat was het jaar daarvoor niet het geval. In Soest zijn 13000 kinderen te gen kinderverlamming ingeënt en in Soesterberg 3000. Het Wit-Gele Kruis heeft heel veel werk gehad met deze 16000 inentingen. De samenwerking met de andere kruis verenigingen is goed en er worden in combinatie drie zuigelingen- en twee kleuterbureaus geëxploiteerd, Er zijn twee moedercursussen en een kleutercursus gehouden. De zusters legden in het afgelopen jaar ruim 11000 bezoeken af, dat is acht be zoeken per zuster per dag. Uit het ma gazijn werden 643 maal artikelen be trokken. De aftredende bestuursleden, de heren N. H. Bredeveld en C. Swartouw wer den herkozen. Pa kwam thuis met een konijntje (met het oog op 't eind van 't jaar). Het had zeven zwarte stipjes, Voor de rest mooi spierwit haar. Op een ochtend was 't gestolen Uit de goed gesloten schuur, Goede raad en 'n nieuw konijntje Waren beiden even duur. Zowat twee, drie dagen later, Belde 'n joggie en verzocht Of hij soms de groente afval Elke middag halen mocht. Want we hebben een konijntje (Met het oog op 't eind van 't jaar). Pa zei 't onze is nou toch weg, Geef dat joch de afval maar Pa vroeg een paar dagen later Is 't konijntje goed gezond O jawel meneer, was 't antwoord, 't wordt al aardig dik en rond. 'k Heb het van m'n pa gekregen (Met het oog op 't eind van 't jaar). Het heeft zeven zwarte stipjes, Voor de rest mooi spierwit haar. CLINGE DOORENBOS. FEESTAVOND DUIVENVERENIGINGEN. In de zaal van Eemland vond zaterdag avond de jaarlijkse feestavond plaats van de vereniging De Pool, Baarn De Zwaluw, Baarn De Vriendschap, Soest en de Zwaluw, Soest, die lid zijn van het rayon Baarn-Soest. Er waren vele duivenhouders met hun echtgenoten aanwezig en een gezellig cabaretgezelschap met Gerrit Kommer als conferancier zorgde voor een aar dig programma. John Marcus speelde piano en „Boeddha" uit Utrecht deed als illusionist verrassende dingen. Tommy Roelofs toonde zich een vir tuoos op zijn akkordeon en al gauw zongen allen mee, want de stemming was uitstekend. Na de prijsuitreiking aan de generale kampioenen, waarbij de voorzitter de zware vluchten van jaar in her innering bracht, werden eieren bij opbod verkocht, die beschikbaar waren gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard, de heren Burgman uit Baarn, Groeneveld uit Soest en Bokma uit Baarn. In totaal waren er 45 prijzen uitgereikt en de mooiste waren voor de generaal kampioen Sj. Rijksen van De Vriendschap, Soest. Tweede was H. Gorissen van De Zwaluw, Soest, derde H. Bokma van De Pool, Baarn, vierde H. Verkerk van De Vriendschap, Soest, vijfde Z.K.H. Prins Bernhard van De Vriendschap, Soest, zesde B Groene veld van De Vriendschap, Soest. Er waren 14 bekers, 12 lauwertakken en 19 medailles. D'e heer Sj. Dijkstra won met zijn jonge duiven een elec- trische koffiemolen, die beschikbaar was gesteld door een Soester bedrijf. Er hebben het afgelopen jaar ongeveer 2600 duiven gevlogen en ondanks een ongunstige wind zijn de prestaties be vredigend geweest. TROUWEN MET DAF. De D A.F.-auto's zijn nog schaars, maar gisteren waren er tien tegelijk te zien bij het gemeentehuis, waar de heer B. H. Vanderveen in het huwelijk trad met mejuffrouw J. M. Boers. De heer Vanderveen is technisch as sistent van de heer P. Olyslager, die bekendheid kreeg als autotekenaar en dus ook veel met de D.A.F. te maken heeft. Zijn verzoek aan de D.A.F. om een aantal auto's van Nederlands fabrikaat voor deze huwelijksplechtigheid be schikbaar te stellen en de medewerking van D.A.F.-dealer v. d. Lee zorgden er voor dat het bruidspaar, de getuigen en de familieleden in Nederlandse per sonenwagens van een goede reputatie naar de haven gereden werden waarin de huwelijksboot gereed lag. GEMOTORISEERDE ZUSTERS. Zuster Leopolda en zuster Ancilla wo nen op Mariënburg, maar zij zijn werk zaam voor het Baarnse Wit-Gele Kruis. Dat deze arbeid bijzonder gewaardeerd wordt, was allang bekend, maar het is nog eens duidelijk getoond door een ge schenk, waartoe een lid van het Baarn se Wit-Gele Kruis, de heer J. G. Schot horst het initiatief genomen heeft. Het plan de beide zusters van een scoo ter en een bromfiets te voorzien is niet alleen een plan gebleven. Zuster Leo polda werd blijkbaar het meest motor- minded geacht en waarschijnlijk moet zij ook de grootste afstanden afleggen, want ze kreeg de scooter en zuster An cilla de bromfiets. De heer Schothorst had bij zijn werk voor dit goede doel de steun van mevr. L. H. Schölvink-Van Royen, een be stuurslid van het Wit-Gele Kruis te Baarn en binnen een week hadden zij ruim 1700 gulden bij elkaar. D'at was niet voldoende, maar er was al eens een kerkcollecte voor dit doel gehou den en die had 625,opgebracht en daarmee kon voor zuster Leopolda een Lambretta en voor zuster Ancilla een Berini gekocht worden. Bij de aanbieding van deze voertui gen waren onder meer aanwezig de moeder-overste van Nieuw Mariënburg en kapelaan Verhoef van Baarn. En natuurlijk de heer Schothorst en mevr. Schölvinck, die namens het bestuur meedeelden dat de scooter en de brom fiets voortaan bestemd zijn om het werk van de beide zusters te verlichten. Mevr. Schölvinck prees het werk van de zusters, dat van groot belang voor het Wit-Gele Kruis en de leden is en zij dankte moeder-overste voor de be langstelling, die ze altijd heeft voor de Baarnse wijkverpleging. Voorzitter P. A. M. Sterneberg van het Wit-Gele Kruis te Baarn sprak zijn grote waardering uit voor de actie, die zo goed geslaagd is en dat zij zo goed kon slagen is voor een zeer groot deel te danken aan het feit, dat overal in Baarn het werk van de beide zusters bekend is en gewaardeerd wordt. BILJARTEN DERDE KLAS. In Amersfoort zijn de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap derde klas van het district Eemland voortgezet en de Soester spelers Saai, Kuyven- hoven en Butselaar bezetten de vierde, zesde en achtste plaats. Winnaar werd v. d. Pluijm uit Amersfoort. Butselaar bleef beneden de minimum-grens en dit kost hem een halve degradatie. 25 JAAR NED. CIIR. WANDELSPORTBOND. De N.C.W.B. bestaat in 1960 25 jaar en nu reeds is een felicitatiekoker ontwor pen, die lopend naar een zestigtal plaat sen van vereniging naar vereniging ge bracht zal worden. Door iedere ver eniging wordt er een dokument in de koker gedaan en in augustus 1960 moet deze koker het einddoel (Hilversum) bereikt hebben. Zaterdag is de koker door de Soester vereniging „Olympia" in ontvangst ge nomen van de vereniging Wilhelmina Het stond er 30 jaar geleden niet zo best voor met onze gemeente en als het ergens een bende was in het land, dan is misschien wel eens ge zegd „Het lijkt wel of we in Soest zijn". Tijdens een raadsvergadering bracht een der vroede vaderen de minder goede naam van onze gemeente en gemeente raad naar voren door te spreken van een schip dat aan alle kanten lek is. Over de kapitein viel weinig kwaads te vertellen, maar die kon het alleen ook niet, als hij over onwillige stuurlie den en leden van de bemanning be schikte. De kapitein was in dat geval natuurlijk de burgemeester, de stuur lieden waren de wethouders en de ge meenteraadsleden vormden de rest van de bemanning. Er moesten nieuwe stuurlieden gekozen worden en het geharrewar was niet van de lucht. Er was een kandidaat naar voren geschoven, maar verschillende raadsleden hadden het niet erg op deze goede man, omdat ze vonden dat hij gemeentelijke en particuliere aangele genheiden door elkaar haalde. Anderen waren van mening dat alles wat tegen een der aanstaande wethouders te ber de gebracht was onder het hoofd „las ter" thuishoorde. Er werd een commissie benoemd om de eventuele laster te onderzoeken en later zou men op de wethoudersbenoe ming terugkomen. Dat namen enkele raadsleden slechts als dat later op en kele uren zou slaan en inderdaad werd besloten de middagvergadering te slui ten en 's avonds weer bijeen te komen. De commissie zou dan intussen de las ter of niet-laster onderzoeken. Om 8 uur werd opnieuw gestart en nu was er bijzonder veel publiek. Voor lopig viel er echter weinig te beleven, want, omdat een der raadsleden pas om half tien aanwezig kon zijn, werd de vergadering tot die tijd geschorst. De belasterde had intussen zijn kandi datuur ingetrokken en om tien uur werd door stemming uitgemaakt dat de heren Koenders en Endendijk wethou der zouden zijn. De „laster-commissie" zou haar werk zaamheden voortzetten, hoewel de be lasterde zich teruggetrokken had en deze begon reeds de dag na de raads vergadering zich te uiten door middel van een ingezonden stuk. Daar stond iedereen dertig jaar geleden direct mee klaar. Nu laat men de rechter dergelijke laster-akkevietjes opknappen. Een vrolijke Frans eiste van een caféhouder een borreltje na sluitings tijd. Deze weigerde en zijn ongewenste klant begon maar direct de ruiten in te slaan. De caféhouder nam dat niet en deelden een paar dreunen uit. Die kwamen zo hard aan, dat de man niet alleen in beschonken toestand, maar ook half bewusteloos in de cel terecht kwam. Er moest een nieuwe school ko men. Dit was n.1. de mening van heel uit Amersfoort. Olympia is Wilhelmina tegemoet gegaan tot aan het Vosseveld, waarna gezamelijk naar de Veldweg gewandeld werd. Hier werd de koker officieel overgedragen en Olympia be geleidde Wilhelmina terug naar de grens van de gemeente. Gisteravond is de koker door Olympia lopend naar de christelijke wandelvereniging „Hoog La ren" te Blaricum gebracht. Een vijftal meisjes ging op pad met de algemeen leider en leverde de koker af in Blaricum. BOTSING TEGEN BOOM. Door het plotseling oversteken van een twaalfjarige jongen, reed de 22-jarige postbesteller J. L. op de Nieuweweg met zijn bromfiets tegen een boom. Hij ontweek de jongen en raakte zijn stuur kwijt. J. L. werd ernstig gewond en met een zware hersenschudding is hij naar De Lichtenberg gebracht. FIETS GESTOLEN. Een viertal jongens werd gesignaleerd, nadat zij de fiets van de postbesteller J. D. weggenomen hadden uit de Burge meester Grothestraat. De jongens kon den niet gegrepen worden, maar de fiets werd aangetroffen in een droge sloot nabij de Noorderweg. De fiets tassen waren meegenomen en die zijn niet terecht gekomen. veel ouders en een lijst met tientallen handtekeningen moest dit aan de ge meenteraad duidelijk maken. De heren van de raad waren echter blijkbaar wat achterdochtig en een agent werd erop uitgestuurd om te on derzoeken of alles in orde was met die namen. Dat was niet het geval, want zelfs ouders zonder kinderen en ouders van babies hadden getekend en dat was niet de bedoeling, want die had den geen enkel belang bij de school die er zo nodig moest komen. Het viel ech ter allemaal nogal mee en de school kwam er. Het vliegen ging dertig jaar gele den heel wat gemoedelijker dan nu. Een vliegtuig kreeg motorstoring boven Eemnes en landde in een weiland. Er werd opgebeld en een kwartier later daalde een mecanicien, die een half uur tje repareerde. Toen stegen beide vlieg tuigen op en gingen naar Soesterberg. Tegenwoordig kwakken ze maar neer of het niets kost. Het loon van de arbeiders in de werkverschaffing werd weer eens ge wijzigd. Voortaan zou 2,50 per dag betaald worden en 15 cent kindertoe slag per dag voor ieder kind beneden veertien jaar, maar dan vanaf het der de kind. Kostwinners zouden een dag loon van 2,- krijgen. Christelijke feest dagen zouden worden uitbetaald. In de winter van 1929 tot 1930 zouden de arbeiders van de werkverschaffing zich voor dat vorstelijk bedrag mogen be zighouden met de aanleg van sport velden. Een hond had konijnen geroofd. Dat is niets bijzonders en het gebeurt nu nog. Na onderzoek bleek echter dat de hond door zijn baas was afgericht en de konijntjes netjes thuisbracht. En dat was wel iets bijzonders. De vreemde dresseur kwam natuurlijk bij de rech ter terecht. Een familie in de Bosstraat trof 's morgens, direct na het opstaan, een man in de huiskamer aan, die rustig naar de goudvissen zat te kijken en zich gedroeg of hij een groot deel van de huur betaalde. De politie werd er bij gehaald en al gauw bleek dat de rustige bezoeker in Den Dolder thuis hoorde. De geweldige lonen van de werk verschaffing werden in de raad behan deld en er waren enkele raadsleden die het een schandaal vonden iemand voor 15,een hele week te laten werken. Er werd voorgesteld 18, per week te betalen, maar de voorzitter betwijfelde of Gedeputeerde Staten wel akkoord zouden gaan met dit enorme bedrag. Na lange besprekingen werd het 15,per week plus 2,50 huur- toeslag plus kindertoeslag, maar het totaal zou nooit meer dan 21,50 mo gen zijn. Een weinig prettige regeling voor de schaarse arbeiders met tien of meer kinderen. Niet minder dan 48 dagbladen hebben zich bij de minister gemeld om met hun vingers in de reclame-televisiepap te mogen roeren. Daaronder zijn ver schillende kranten, die nog niet zolang geleden fel van leer trokken tegen de commerciële televisie, omdat zij bang waren, dat de televisiekijkers aan cul turele rimram ten gronde zouden gaan. Er was, volgens die dagbladen, maar één manier om die ondergang te voor komen en dat was de commerciële te levisie onder te brengen bij de radio verenigingen. Ik meen dat er zoiets bij werd gezezgd als de commerciële tele visie alsjeblieft niet in handen van margarine- en biermagnaten. Dat klinkt een beetje hatelijk maar dat mag de pret niet drukken. Nu de minister niet voor die angst blijkt open te staan en de reclame-televisie een zuiver commerciële instelling gaat worden, zijn vorige week, naast de 5 dagbladen, die zich reeds als gegadigden meldden er nog 43 komen opdraven om mee te eten. We leven in een vrij land en het staat ieder vrij zich te melden om mee te doen in een onderneming, waarvan het vermoeden niet ongerechtvaardigd is, dat' er aanstonds wat te verdienen is, ook al was je er gisteren vlak tegen. Het zal voor de minister geen gemak kelijke opgave worden het alle liefheb bers naar de zin te maken en het lijkt mij niet zo gek wanneer de minister zich er, voorlopig althans, maar hele maal niet mee bemoeit. Hij zou, onder de nodige voorwaarden, de T.V.-zender disponibel kunnen stel len en laten de heren reflectanten dan maar zien hoe zij, in N.V.-vorm, (alsje blieft geen stichting met regerings garantie), dat geval gaan exploiteren. Bij het goedkeuren van de statuten der N.V. kan de regering toch beide handen in de brei steken. De voorwaarden kan hij heus scherp stellen, want de heren zijn willig. Ik hoop alleen één ding heel erg, name lijk dat één der voorwaarden zal zijn, dat de commerciële T.V., noch in beeld, noch in woord, rechtstreeks of slinks, voor politieke doeleinden mag worden aangewend. Daarmee zijn we al tamelijk ver door gezaagd. H. OEKMAN. CONTACTAVOND K.v.K. Voor de derde maal zal een contact dag gehouden worden, georganiseerd door de contactcommissie van het Be- Irijfsleven-onderwijs voor het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amerfoort en omgeving. Voor deze contactdag zijn de leraren aan de V.H.M.O.-scholen uitgenodigd en ook de leden van de Amersfoortse, Bunscho- ter en Soester Fabrikantenkring. De colleges van B- en W. van Amers foort, Soest en Baarn zijn mede uit genodigd, omdat ditmaal het overheids bedrijf sleven behandeld zal worden. D'eze bijeenkomst vindt op woensdag 28 oktober plaats in de Gemeentelijke Aula, Muurhuizen 102, Amersfoort. De opening zal verricht worden door Prof. Hartong, voorzitter van de Com missie Bedrijfsleven Onderwijs. Daar na spreekt burgemeester Molendijk van Amersfoort een inleidend woord en dr ir H. de Boer houdt een toespraak over „De Overheid als werkgever". Door de heer W. de Jong, directeur van de Middelbare Handelsschool te Amers foort wordt tenslotte gesproken over het V.H.M.O.-onderwijs. WORSTELEND AFRIKA. Pater Suasso de Lima de Prado zal donderdagavond, in de zaal van hotel Eemland, voor de leden van 't Nut spreken over het onderwerp „Worste lend Afrika" en daarbij een film tonen van het land van de negers. TONEELAVOND VOOR R.K. INSTUIF. Voor de R.K. Instuif „Jong Soest" heeft de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" zondagavond het toneelstuk „Pimme- tje" opgevoerd onder regie van de heer M. Engberink. Deze avond was belegd als contact avond en ook de ouders van de leden waren welkom. Het cabaret Jan Plezier uit Utrecht zorgde dat er gelachen werd nadat er om Pimmetje gelachen was, dus de stemming was prima. Tot de komst van de band „The Fococo's" is er na het toneel en cabaret op platen gedanst en daarna ging het nog beter bij de niet- ingeblikte muziek.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1