DEVALUATIE VAN HET „LINTJE". STRAF OP STILSTAAN VLUCHTELING. RADIO RUIME SOP. Boek over Groot Gaasbeecker Gilde. Twee meisjes dodelijk verongelukt. Rioolwaterzuivering. WORSTELEND AFRIKA. IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VKIJDAG 30 OKTOBER 1959. 37e JAARGANG no. 82. SOESJE! Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Bijna wekelijks worden er bij jubilea en pensionering koninklijke onder scheidingen uitgereikt, waarbij men zich afvraagtwaarom nu dat En tegen 30 april zal er weer een nieuwe lint jesregen bekend worden gemaakt, waarbij zich ook weer de vragen zullen opdringen„waarom hij die hoge on derscheiding en die ander die veel la gere en waarom hij wel en die hele maal geen onderscheiding We zullen in dit verband geen uitleg gaan geven van de waardebepaling, die aan de Orde van Oranje Nassau en van de Nederlandse Leeuw en aan de rangorde daarin kan worden toegekend. Het gaat ons namelijk om het toeken nen van koninklijke onderscheidingen in het algemeen. Dat aantal is vooral na de oorlog zo enorm gestegen, dat er voor ieders gevoel wel een daling van er aan toe te kennen waarde is ontstaan. Wellicht moet. dit gezien worden als een reactie op het vroegere systeem, toen die on derscheidingen in hoofdzaak ten deel vielen aan adellijke personen, diploma ten en andere hoge ambtenaren en aan enige anderen, die zeer uitzonderlijke prestaties ten dienste van land en volk hadden verricht. Lagere ambtenaren kwamen er toen praktisch niet voor in aanmerking, hoogstens voor een me daille behorende bij de Huisorde van O.N., om van de gewone man maar helemaal niet te spreken. Na de laatste oorlog blijkt het stelsel wat verdemocratiseerd te zijn, althans wat de verschillende sectoren van het maatschappelijk leven betreft. Bij de „lintjesregen" treft met nu ook namen aan van kunstenaars, van bestuursleden van organisaties, directeuren van be drijven, lagere ambtenaren enz. Het aantal onderscheidingen is dus zeer groot geworden, zo groot zelfs, dat de er aan toe te kennen waarde van ver dienste der onderscheidenen wel aan devaluatie onderhevig moest zijn. Het is helemaal niet meer zo opmerkelijk, dat iemand, die op een of ander gebied een wat vooraanstaande positie inneemt en dat reeds een flink aantal jaren heeft gedaan, een z.g. koninklijke onderschei ding ontvangt. En toch zijn er op dat gebied nog ui termate vreemde verschillen op te mer ken. In de eerste plaats is de demo cratisering van het voor de onderschei dingen toegepaste stelsel toch nog niet zo ver gevorderd, dat er geen rekening meer wordt gehouden met rang en stand. Als er bijvoorbeeld een biezon- dere vliegtocht heeft plaatsgevonden, waarvoor aan de bemanning een ko ninklijke onderscheiding wordt uitge- reik, dan staat die van de commandant een klasse hoger dan die van de tweede piloot; de boordwerktuigkundige ont vangt een weer iets lager, de marco nist ook weer iets lagers. Hetzelfde is het geval voor de leden van een expe ditie en andere tochten en ondernemin gen, die een zekere prestatie beteke nen. Maar die prestaties konden alleen worden bereikt door het teamverband, door de gezamenlijke inspanning van alle er aan deelnemende mensen. Het is ons nooit duidelijk, waarom de uit te reiken onderscheiding een ver schil in stand moet maken. Is het vaak niet zo, dat juist dankzij de onversaagd heid van een der lager geplaatste me dewerkers de prestatie van de groep kon slagen De leider zal meestal de eerste zijn om dat te erkennen. Op het betrokken departement echter gaat men angstvallig de rangen der deelnemers na en aan de hand daarvan wordt ook de rangorde der onderscheidingen vast gesteld. Neen, nog altijd is er in dit alles geen democratische gedachte te ontdekken. Hetzelfde treft trouwens ook bij onderscheidingen op ander ter rein. Waarom moet iemand, die veertig of vijftig jaar hard gewerkt heeft, maar dat deed in een ondergeschikte funktie aan een bedrijf, daarvoor slechts „een medaille" ontvangen, terwijl de veel jongere directeur al bij een of andere gelegenheid tot „officier" of „ridder" wordt onderscheiden Is het niet een kleinzieligheid om daarin dan bovendien nog onderscheid te maken in goud, zilver en brons, al naar gelang het aan zien van de functie die men heeft ver vuld Er is op het systeem der toekenningen van onderscheidingen nog veel meer aan te merken. Een goede „kruiwagen" i ervoor is nog altijd een belangrijk punt,! evenals het oordeel van de burgemees-i ter van de plaats van inwoning en de activiteit van de voordragende instan-, tie. Er zijn categorieën in ons volk aan te wijzen, speciaal onder de vrije be-1 roepen, die maar zelden voor een on-j derscheiding in aanmerking komen, een- voudig omdat er niemand is, die hen daarvoor voordraagt. Bij de devaluatie, die de koninklijke onderscheiding te genwoordig ondergaat, zullen zulke „vrije mensen" er trouwens ook min der naar haken. Het systeem voor de toekenning ver dient zeker een herziening. En naar ons gevoelen dient alléén de werkelijk biezondere prestatie en dan zonder aan zien des persoons, onderscheiden te worden. Omdat de langparkeerders veelal on nodig lang beslag leggen op de tegen woordige kostbare parkeerruimte in de steden, overweegt minister Korthals invoering van parkeermeters of parkeer- schijven, waarbij zij aangetekend dat de parkeermeters een 300 gulden per stuk kosten en nog veel meer zullen opslokken en de parkeerschijven geen investeringen vergen en geen staan geld eisen. De keuze kan niet moeilijk zijn. Voor het geld van de vele noodzakelijke par keermeters kan een gemeente grote (en gratis) parkeerterreinen aanleg gen. En het wegverkeer kan na alle verhoogde lasten, opgeschroefde wegen belasting en opgevijzelde bezineprijs incluis, nu juist geen extra tol op het stilstaan meer verdragen. Het rijden is waarlijk al duur genoeg. Wie nu in zijn knusse landje In zijn knusse huisje leeft En zijn eigen bed, zijn leustoel En zijn leunstoelhoekje heeft, Wie zijn leven rustig voortleeft In zijn eigen kleine kring, Mag heus wel even denken Aan het woordje „Vluchteling". Wie er aan dat woord gaat denken Met zijn hart en zijn verstand ('t Hart is hier de grote hóófd zaak) Zegt spontaan hier is mijn hand. Hij vraagt niet maar taal, kleur, afkomst, Ziet geen afstand en geen grens, Maar hij doet zijn mehsenplicht voor d' Opgejaagde mede-mens. CLINGE DOORENBOS. Nog dit jaar zal de kustvaarder „Lijn baan" het ruime sop kiezen, om Neder land een commercieël radioprogramma te brengen, dat betaald wordt door Ne derlandse adverteerders. En omdat dit schip dan onder Panamese vlag en bui ten onze territoriale waren ligt, zal de P.T.T. niets tegen deze zender kunnen ondernemen. Na Denemarken krijgt dus ook ons land zijn „piratenzender". Dat is een ernstige klap voor de omroepvereni gingen, die tot nog toe de reclame weerden en achteraf spijt zullen krijgen, niet eerder van koers te zijn veranderd. Het is ook een vingerwijzing voor Den Haag om haast te maken met de com merciële televisie. Het is beter nu met een de zaken goed aan te pakken en zelf in de hand te houden, dan half werk te leveren, de beslissingen op nieuw uit te stellen en het initiatief en de kijkers te verliezen. Want het is nog een open vraag, welke invloeden een commerciële zender op ons volk kan uitoefenen, als hij niet onder controle staat. De heer E. Heupers, die bekend is door zijn publicaties en causerieën over Oud-Soest, is bezig met de geschiede nis van het Groot Gaasbeecker Gilde, de vierhonderdjarige vereniging van Soest, waarvan alleen Soestenaren deel mogen uitmaken die in de gemeente ge boren zijn. Het wordt een boekwerk, dat omstreeks de viering van het 400-jarig bestaan gereed zal komen en zal worden uit gegeven ten behoeve van leden en an deren, die belangstellen in de historie van het Gilde, dat waarschijnlijk al veel langer bestaat dan 400 jaar. Gistermorgen reden twee meisjes uit het gezin Verwoerd van de Braamweg op de Nieuweweg, tussen de Smitsweg en de Molenstraat. Het oudste meisje - dertien jaar - fiets te in de richting van Soestdijk en haar tweejarig zusje zat achterop. Achter de meisjes reed een aardappelauto, die tijdig kon remmen, toen het oudste meisje onverwachts het stuur wendde om te draaien en terug te rijden in de richting van Soest-Zuid. Op dit moment kwam een bestelauto, bestuurd door de heer J. C. uit de rich ting Soestdijk en hij kon het meisje, dat midden op de weg reed, niet ontwijken, ook al omdat de aardappelauto een deel van de weg innam. De meisjes werden gegrepen en tegen het wegdek geworpen. Beiden waren zo ernstig gewond dat zij op weg naar het Elizabeth ziekenhuis te Amersfoort overleden. Kort na het ongeval verleende dokter Schutte de twee slachtoffertjes de eerste hulp. Soest komt hoe langer hoe meer in het teken van de rioolwaterzuiveringsinstal latie te staan, die over enkele maanden klaar zal zijn en in het voorjaar in ge bruik genomen zal worden. Op verschillende plaatsen in de gemeen ten is men bezig met graafwerkzaam heden om de aanleg van de riolering ge lijke tred te laten houden met de aan bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal- lotie, waarvan de bouw ongeveer l'/z miljoen vergt. Stadhouderslaan, Maatweg, Korte Brink- weg en later de Lange Brinkweg, Kruis weg, Dalweg en Nrorderweg moesten tijdelijk opengebroken worden om straks een goed functionerende zuivering van het rioolwater te krijgen. In de vergadering van het Groot Gaas beecker Gilde is de verkoop van stro ken grond ter sprake gekomen, die no dig is voor het verbreden van de afwa- teringssloten naar de Eem. De installatie is voorlopig berekend op 16.500 inwoners maar op vrij eenvou dige wijze kan dit uitgebreid worden tot gebruik voor 50.000 inwoners. Door de rioolbuizen stroomt het ongezuiverde rioolwater naar de Maatweg waar het in een kelder van de installatie wordt opgevangen. Bezinkingstanks, gistings tanks, zandvang en oxidatiebedden zor gen voor de verschillende behandelingen, die het water moet ondergaan voor het geheel gezuiverd afgevoerd kan worden naar de Eem. Bij de installatie, die in 1 Soesterberg gebruikt wordt, verdwijnt het water in de grond. Pater P. J. Suasso de Limo de Prado heeft in zijn schilderachtige kledij, waarop een Arabier zeer trots zou zijn, voor een aandachtig en dankbaar gehoor, in hotel Eemland gesproken over het onderwerp „Worstelend Arika". Deze avond was belegd door 't Nut. Na een korte inleiding en een verkla ring van de kleding, die in het hete Afrika met temperaturen tot 58 graden onontbeerlijk is, behandelde pater Suasso het probleem van de Afrikaanse opmars naar de gelijkgerechtigdheid op een wijze, die een vermaan was voor de aanwezigen maar over hun hoofden heen voor allen die oog hebben voor de gigantische strijd in een werelddeel dat 900 maal zo groot is als Nederland, waar 800 verschillende talen en 1200 dialecten gesproken worden, dat ver rassende culturen en beschavingen heeft, terwijl wij nog altijd spreken van „on ontwikkeld gebied". Wanneer men met dit onontwikkeld zijn de analfabeten op het oog heeft, dan dienen we als blanke te bedenken, dat in 300 jaar 130 miljoen bewoners van Afrika ten onder zijn gegaan aan de slavernij en dat na de afschaffing van deze schande voor de blanke de dwangarbeid weinig minder onmense lijk was dan de slavernij. Dit is het werk van de blanke, die de cultuur zou brengen. Niet de cultuur, maar de economie nam de eerste plaats in en met deze economie hield de so ciale verzorging geen gelijke tred. Blanken en Aziaten kwamen in palei zen te wonen en de inlandse bevolking in krotten. En omdat ze in krotten wo nen spreken wij van onontwikkeld ge bied. Afrika heeft ontstellende mogelijkheden en daarom heeft de vrije wereld zo veel belangstelling. Het communistisch deel van de wereld heeft dat echter ook en vanuit Moskou worden radio-uitzendingen in twee Afrikaanse hulptalen verzorgd door de communisten, die niet moe worden er op te wijzen hoe een vertrapt volk door het communisme tot een wereldmacht geworden is. Terwijl in Engeland de Afrikaanse negers de grootste moeite hebben om ongemolesteerd van het onderwijs te genieten, neemt men achter het ijzeren gordijn de neger graag gra tis in de universiteitsgemeenschap op omdat men begrepen heeft dat een miljoenen volk in opmars niet te stui ten is en als bondgenoot van onschat bare waarde zal zijn. De blanke spreekt laatdunkend over „onontwikkeld gebied", terwijl de Afri kaanse leiders slechts willen samen gaan met de blanke als gelijkwaardigen. Gaat dit niet, dan zal het voor de Aziaten niet zo moeilijk zijn Afrika voor zich te winnen en dan zullen 700 miljoen Chinezen plus Japanners en Sowjetburgers met de bewoners van Afrika een macht in de wereld gaan vormen waartegen niets bestand is. Zeker niet de vrije wereld met haar verdeeldheid. „Wij kennen allemaal wel de statistie ken van analfabeten in Afrika, maar niemand heeft ooit een statistiek ge maakt van de menselijke ezels in de westerse landen", aldus Pater Suasso de Lima de Prado. Na de slavernij en de dwangarbeid is er een economisch stelsel uit de grond gestampt dat bewondering afdwingt. Maar slechts voor de neger, die het de blanke mogelijk maakte over zijn rug zoveel te bereiken. Dit is niet vergeten door de bewoners van dit enorme we relddeel. Vroeger schreef de blanke de geschiede nis van Afrika, maar nu doen de Afri kanen het zelf en bijzonder zwart zijn de bladzijden die gewijd zijn aan de handelingen van de blanke. De grote opmars van Afrika om gelijk heid is begonnen. Scherpe tegenstellin gen veroorzaken scherpe botsingen en wij hebben met deze botsingen reeds kennis gemaakt. Klassestrijd en ras- senstrijd zijn aan de gang en het mach tige Afrika zal binnenkort kiezen. Als de blanken zich inspannen dan wordt misschien de vriie wereld als bondge noot gekozen, maar als er een as ont staat, die van Peking via Moskou naar Afrika loopt, dan zal het leed voor de Europese beschaving en voor de vrije wereld niet te overzien zijn. Na de pauze werd een film over Afrika gedraaid. WEEKENDWIJDING. Zaterdagavond is er in de Wilhelmina- kerk een weekend wij ding. Gert Muts zal het orgel bespelen en Jan Veerbeek zal declameren. ZAKENNIEUWS. Het is voor de heren misschien een beet je sneu, dat zij steeds weer moeten er varen, dat vele kappers zich geheel hebben omgeschakeld naar de zijde van het vak, die zich bezighoudt met krullen en krulletjes, welke de dames moeten verfraaien. Daarom is het prettig te weten, dat de heer H. J. Niessen, die woensdag in de Burg. Grothestraat de kapperszaak heropende, welke hij van de heer F. B. Kohier overnam, niet van de herenafdeling ontdaan heeft, maar alleen de dames voorrang verleende door ze het gedeelte aan de voorzijde te geven. Modern ingericht, met plaats voor tien dames en daarnaast de garantie, dat de heer Niessen zijn vak uitstekend ver staat. Niet voor niets was hij jarenlang jury lid bij vele concoursen en president van de jury, die moest uitmaken wie de beste dameskapper van ons land is. Ook was hij hoofdbestuurslid van de stichting vakopleiding voor het kappers- bedrijf en iemand die deze functies krijgt, moet zijn sporen ruimschoots verdiend hebben in het dameskappers- vak. De heer Niessen heeft een bedrijf in Bussum gehad en de heropening van zijn zaak betekende een goede start voor hemzelf, zijn echtgenote, assisten ten en de herenkapper, want er was veel belangstelling en de dames konden alvast eens te weten komen wat de nieuwe kapper op het gebied van par- De ouderman van het Groot Gaas- beeker Gilde heeft in de laatste bij eenkomst van het gilde uitdrukkelijk laten weten, dat het 400-jarig bestaan van het gilde geen programmapunt van de Soester V.V.V. mag worden. Waarom die ouderman daar tegen is weet ik niet en evenmin of onze V.V.V. een balletje in die richting heeft op gegooid. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat de ouderman het een beetje gênant vindt, dat een Soester edelman 400 jaar geleden zijn zoon een doodklap gaf, om dat de jongen een beetje vlugger met zijn paard reed dan zijn doorluchtige pa lief was. Gezien het feit echter, dat de gilde- broeders volgend jaar op feestelijke wijze de pot van het gilde gaan verte ren, zal daar de schoen wel niet wrin gen. Piëteit tegenover de grondgever van het gilde lijkt me daarom niet de reden van het verbod. Maar wat dan wel Zo maar Ik vind het jammer, aangenomen dat het voornemen bestond, dat onze V.V.V. niet de kans krijgt in te haken op dit gildefeest. Zo vol traditie zit ons dorp niet en een goed organisator, die we in onze gemeente heus wel hebben, zou van dit gildefeest een aantrekkelijke V.V.V.-stunt kunnen maken. Al schrijvende begin ik er misschien wat van te snappen. Die ouderman zal bang zijn dat de V.V.V. het feest gaat vieren onder het motto „In Soest strafte men 400 jaar geleden reeds grondig een snelheidsovertreder" of iets dergelijks. Nou, ik geloof dat er over dit punt met onze V.V.V. wel te praten is. Er zitten mogelijkheden genoeg in het komende gildefeest en" onze V.V.V. zal graag iets willen, dacht ik. Daarom wanneer onze V.V.V. iets ziet in „400 jaar Groot Gaasbeecker Gilde", dan moet de ouderman niet door een verbod het gras voor de V.V.V.-voeten wegmaaien. H. OEKMAN. manent, haarverven en alle andere onderdelen van het vak te bieden heeft. Dat is niet weinig en een moderne ap paratuur is beschikbaar om hierbij be hulpzaam te zijn, zodat het vernieuwde bedrijf een aanwinst voor Soestdijk zal blijken te zijn. Voor de bezoekers van de herensalon is het goed te weten dat de bediende, de heer J. Mulder, alombekend als „Jan", de herenhoofden blijft verzorgen. A.V.R.O.'s JEUGDOMROEP OOK IN SOEST. Een aantal Soester Jongeren is gestart met het vormen van een afdeling van A.V.R.O.'s Jeugdomroep. Maar deze afdeling moet worden uitgebreid, om met een goede kern van medewerkers tot originele bijdragen van de „Eigen Weg" uitzendingen te komen. Jongens boven 18 jaar, die graag zelf standig radio-programma's willen op bouwen met eigen werk en dat van anderen kunnen zich voor een auditie aanmelden. Deze moderne manier van vrijetijdsbe steding zal zeker bij vele Soester jon geren bijval vinden. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie elders in dit blad. PARTIËLE UITBREIDINGSPLANNEN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37, lid 3, van de Woningwet brengt ter openbare kennis, dat vanaf 28 oktober 1959, gedurende 14 dagen, ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen de hieronder vermelde door de raad in zijn vergadering van 21 oktober 1959 vastgestelde uitbreidingsplannen A. Partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Van Lenneplaan B. Partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen aan de Birkstraat hoek Van Lennep laan C. Partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Talmalaan en de Dalweg. Gedurende zes weken na afloop van die termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerde staten bezwa ren tegen de plannen indienen. Soest, 30 oktober 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1