Vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" bestaat 40 jaar* PALTZ-SCOUTS KRIJGEN EEN NIEUW TROEPENHUIS. WINTERKOST. IN DE HOEK. DINSDAG 3 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 83. SOESTER ((JÖURANT Versch^o^ieder^dinsdÊigenvrijdag^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De vereniging van postduivenhouders „D'e Zwaluw" bestaat op 7 november 40 jaar en dit jubileum zal zaterdag gevierd worden met een receptie en een feestavond. In het najaar van 1919 staken enkele Soester duivenhouders de koppen bij elkaar en in de werkplaats van H. van Sitter aan de Van Weedestraat werd „De Zwaluw" opgericht. J. C. de Bree was de eerste voorzitter, H. Borgts was de secretaris en F. Heeremans de pen ningmeester. Al gauw waren al heel wat duiven- houders lid en bij wedvluchten de den de duiven van J. C. de Bree, A. Dorrestein en G. Rademaker zich bij zonder gelden. Om in het buitenland met de duiven te kunnen vliegen moest de vereniging koninklijk goedgekeurd worden en dat gebeurde dan ook spoe dig. Er werd gevlogen vanaf Lier in België tot aan Bordeaux en de eerste rekenaar, J. v. d. Brink had heel wat werk. E. Grift was belast met de controle van de hokken. De vrachtprijzen waren kort na de eer ste wereldoorlog 6 ct. per duif en er waren reeds vluchten met meer dan 200 duiven in concours. Het inkorven vond bij café Heeremans plaats en dat de vluchten serieus op gevat werden blijkt wel uit de succes sen in groter vliegverband. Op een jubileum-concours van „De Koerier" te Bussum wonnen H. van Sitter, A. Dorrestein en J. C. de Bree een gouden medaille. In 1925 werd J. v. d. Brink secretaris van de vereniging en in 1929 werd hij voorzitter. G. Visser kreeg toen het ^secretariaat. - Dat het in de vereniging niet altijd over rozen ging bleek dertig jaar geleden, toen er heel wat strijd geleverd is om het al of niet veranderen van inkorf- lokaal. Enkele leden traden uit de vereniging en begonnen op eigen hout je. Een succes werd het niet, maar deze actie had tot gevolg dat voortaan in de garage van De Gouden Ploeg inge- korfd werd. In het nieuwe tehuis begon de vereni ging sterk te groeien en de heer W. C. Priem nam de voorzittershamer van J. v. d. Brink over. Hij was niet alleen een goed voorzitter, maar ook een flinke concurrent voor B. Groeneveld, die in die tijd de beste vliegers had. Onder de deskundige leiding van de heer Priem kwam de vereniging op een ge zonde basis en De Zwaluw is hem dan ook heel veel dank verschuldigd. In 1931 werd J. Pot secretaris en in 1932 werd door het werk van de le den, onder leiding van de heren Priem en Pot een mooi succes behaald, want het thans nog bestaande clubgebouw kwam tot stand. Het werd in 1932 ge opend en het gemeentebestuur was hier bij vertegenwoordigd door wethouder P. v. d. Breemer. De vereniging groeide, maar opnieuw kwam er onenigheid en om deze ruzie trad de heer Priem af. In 1935 werd de heer G. Visser voorzitter. Kort daarop werd hij door ziekte genoodzaakt de hamer neer te leggen en de heer G. Teeken volgde hem op. In 1937 ont stond er een scheuring en onder leiding van de heer Teeken, Pot en Nieuwen- huis werd „De Vriendschap" opgericht. Dit kostte De Zwaluw 15 leden. Toen ons land in 1940 bezet werd, moest de vereniging zich aansluiten bij het nationaal-socialistisch getinte Nationaal Verbond. Vele leden geloofden het toen wel en werden „slapend lid". vlucht te nemen. 'Er werden grote na tionale vluchten :_ehouden en de heer H. Gorissen werd ij deze vluchten, door de bijzondere prestaties van zijn duif „Abe", een gevreesde tegenstander. In 1951 werd G. Visser opnieuw voor zitter en K. Keja werd secretaris. In 1952 werd er een nieuw dagelijks be stuur gekozen met als voorzitter J. v. d. Brakel, secretaris A. van Slooten, penningmeester A. Hilhorst, terwijl twee jaar later J. Ottens de plaats van A. van Slooten als secretaris innam. Daarmee kwam een eind aan de be- De vereniging werd in stand gehouden j stuurswijzigingen want het huidige onder leiding van de heer Visser, die j L>estuur is reeds v:jf jaar in functie, weer hersteld was. Het was streng verboden in de oor log duiven te houden, maar H. Gorissen, C. van Soest en de gebr. Rijksen kon den het niet laten en in het bos van de heer Beckeringh maakten zij een hok in de grond. Daarin hielden zij gedurende de gehele oorlog clandestien duiven. Postduiven- voer was er niet te krijgen en de vlie gers werden gevoed met eikel en beuke- noten. Na de bevrijding werden vanuit Enge land duiven ingevoerd, welke aan de verenigingen werden afgestaan voor dis tributie onder de leden. De Zwaluw leefde op en het bestuur werd gevormd door G. Visser, voorzitter H. Gorissen, secretaris J. Gaasbeek, penningmeester en de heren A. Rijksen en C. van Soest. In 1947 werd de heer G. Haks secreta ris en de vereniging had 100 leden. In 1948 werd de heer J. v. d. Brink op nieuw voorzitter en bij het 30-jarig bestaan had de vereniging een bestuur van 13 leden, bestaande uit de heren J. v. d. Brink, H. Overbeek, J. Gaasbeek, W. Grift, P. Grift, H. Kriek, H. v. d. Kuil, B. Roest, A. Snijders, A. Rijksen, G. Visser, C. van Soest en J. v. d. Bra kel. De duivensport begon niet alleen in Soest, maar ook landelijk een grote Daardoor kon me succes aan de uit bouw van het verenigingsleven gewerkt worden. Er werd een reisclub opge richt, die een grote steun voor de ver eniging bleek te zijn, er werd begon nen met het houden van keuringen en er werden kaartavonden georganiseerd. In de laatste jaren is er naast de ge bruikelijke feestavond ter gelegenheid van de tentoontste lling nog een tweede feestavond voor d- leden. Van groot belang voor de Soester dui vensport is de cprichting van het rayon Soest-Baarn geworden. Er wordt door de leden van de Zwaluw met veel animo en succes bij het rayon gevlo gen. De successen van de leden op de grote nationale concoursen hebben De Zwaluw ook landelijk een goede naam bezorgd en het verenigingspeil is mede daardoor omhoog gegaan. Het bestuur kan dan ook trots zijn op het bereiken van de mijlpaal, die een 40-jarig jubileum betekent en met ver trouwen op pad gaan naar het gouden jubileum. VOGELVREUGDE. De vereniging „V ogel vreugde" verga dert donderdagavond in café „Middel- wijk". Het verslag 'an de algemene ver gadering zal op ctëze bijeenkomst be handeld worden. In het bos, tussen de Den Blieklaan en mogelijk te sparen voor het opknappen de Bosstraat, staat een nieuw troephuis van de Paltzscouts, waaraan de laatste hand gelegd wordt. Aannemersbedrijf G. Kok is aan het werk gegaan met een ontwerp van ar chitect Van Riemsdijk, maar padvin ders zouden geen padvinders zijn als ze niet heel veel zelf deden, want de bouwkosten komen niet uit een dikke geldbuidel. De Paltz-Scouts startten ruim 30 jaar geleden en de laatste hopman was Mas- selman. In de oorlog lag de padvinderij stil omdat de Duitsers hierin een van de middelen zagen om de oorlog te win nen. Toen ze die verloren hadden van dit bouwvallige gebouw Al dat sparen is natuurlijk zeer lof waardig, maar het ging ten koste van de aanschaf van tenten, pannen en schoppen en dat het niet hard ging, blijkt wel uit het feit, dat de contribu tie slechts 20 cent per week tot een gulden per maand bedraagt. Met een heitje-karweitje-acties is 500,ver diend. In het nieuwe troephuis krijgen vier patrouilles een hoek. De banken staan er al en als er tafels en stoelen bijko men dan zijn de beren, de eekhoorns, de vossen en de herten goed onderge bracht. Wolven en moufflons zijn on- werd de nagedachtenis van de omge-dergebracht in het afgedankte bushal- komen hopman Masselman geëerd door tehuisje. dat de naam blokhuis kreeg. Hopman H. J. G. den Boer heeft de leiding over een veertigtal verkenners en hij wordt geassisteerd door de vaan drigs Ringenoldus en Dalenoort, die op het ogenblik vaardig zijn in het hante ren van schilderskwasten, waarmee de Welkom, warme winterkostjes, gij blijft steeds les bienvenus Knusse knikker-capucijners met veel vette spekvet jus Welkom, welkom, worstbelegde boeren-, zuur-, en and're kool Welkom, snert, gij groengekleurde eeuwig-durend hoop-symbool. Gloeiend gele hetebliksem, ui met stokvis door elkaar, is 't niet heerlijker dan oesters, kreeft of russenkaviaar En ook gij, goudgele hutspot met uw klapstuk-adjudant niets dan vorstelijke spijzen, want de vorst is in het land, Vrouwen Heeft er een depressie soms uw echtvriend in haar macht Tobt hij Kwijnt hij Geeft de stakkerd winterkost en ziethij lacht Menig economisch vraagstuk werd daardoor al opgelost door de winterkost vergéét hij wat of hem de winter kost. CLINGE DOORENBOS. het oprichten van een Hopman Massel man-groep en pas in 1949 kwamen de Paltz-Scouts in het Soester padvinders leven terug. Ruim 5 jaar geleden kregen de Paltz- Scouts een troephuis door toedoen vanaantrekkelijie kleuren op en in het de plaatselijke commissie, die bestaak ^esmeerd worden. Er komt uit ingezetenen met sympathie voor de I Velectris°ch licht en kou hoeft er ook padvinderij. Dit gebouw verkeert ech-wor want gr komt ter sinds enige tijd m desolate staat en 8 er moest iets gebeuren, ook al was er 7° schijnlijk een open haard, geen geld. J J - En er gebeurde iets, want men moet toch een zeventigtal verkenners en wel pen kunnen onderbrengen. Naast de contributie kwamen er wat gelden bin nen van een fancy fair en het ver- hu2-en van het oude troephuis als kam- peercentrum. Akela's plegen meisjes te zijn, maar akela C. Blokpoel is van het manne lijk geslacht omdat er geen meisjes te vinden zijn, die enige vrije tijd be schikbaar stellen om de welpen bezig te houden, die zich heel wat beter onder goede leiding in de bossen thuisvoelen dan langs de straat, waar ze zo gemak- Groepleider en hopman H. J. G. den 'keiijk een opleiding tot nozem krijgen. Boer, geadviseerd door de heer G. Muur- ling, werd van een zuinig man een schraperig man en de heer G. Kok haalde de groep met de bouwkosten het vel niet over de oren, terwijl handige knutselaars een paar handen uitstaken voor de totstandkoming van het troep huis, dat nog dit jaar geopend zal wor den. Voor het zover is moet er nog heel wat gedaan worden, want het bushalte huisje, dat op de Birkstraat gestaan heeft en dat nu troephuis voor de ju nior-groepen is, moet ook nodig een goede beurt hebben. Het is geschonken, zodat de Paltz-scouts hiervoor geen geld hoefden neer te tellen, terwijl de af braak, vervoer en opbouw niet zoveel kostte. De welpen zijn ondergebracht in het oude troephuis en de hordeleiding, wel ke in handen van akela Blokpoel is, gooit ook al niet met geld om zoveel Met de leiding is het trouwens over de hele linie sukkelen en dat is be droevend, want padvindersgroepen val len of staan tegenwoordig met de lei ding. De jeugd wil wel, al zijn er veel mensen, die menen dat het anders is, maar te weinig ouderen wensen hun tijd beschikbaar te stellen om de jeugd in goede banen te houden. Naast het gebrek aan leiding is er een chronisch gebrek aan geld, dus het is gewenst dat jonge meisjes padvinders- rok en blouse aantrekken, padvinders- riem en das omdoen om de jeugd het spel van verkennen te gaan leren, nadat zij hierin eerst zelf wegwijs gewor den zijn, terwijl anderen, die hiervoor te oud zijn, hun portefeuille eens goed moeten nakijken, want het jeugdpro bleem kan niet alleen opgeknapt worden door het schelden op nozems en aspi- rantnozems. FEESTAVOND VAN „MERCURIUS". De personeelsvereniging van de N.V. Mercurius GoJfcarton Industrie te Soest en Papierindustrie te Baarn heeft za terdagavond, in de zaal van Eemland, een geslaagde feestavond gehouden, die verzorgd is door een cabaretgezelschap uit Hilversum onder leiding van Eddy de Valk. De avond werd geopend door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer C. Vogel, die in het bijzonder de directeur van Mercurius, de heer J. van Welsen en onder-directeur, de heer J. H. Spierenburg verwelkomde. Tonny van Zwol maakte hierna kennis met de 300 aanwezigen als eerste van het cabaretgezelschap en Jip Vogel trok zoete klanken uit zijn akkordeon. Miss Alice liet zien wat je kunt bereiken in de akrobatiek, wanneer je wat meer doet dan alleen ochtendgymnastiek en The Spotlights, twee vlegels en een guitaar, brachten gezellige babbeltjes en leuke liedjes. Anja de Cler en Tonny van Zwol brach ten de geschiedenis van meneer Geyten- breijer, die ging filmen en na de ma nipulaties van Truxini was er een mooie gelegenheid voor een huldiging, want er waren net heel veel bloemen op het toneel. De heer H. J. Spiering sprak de direc teur, de heer J. van Welsen en de heer C. P. Suik toe, omdat zij meer dan 1272 jaar in het bedrijf werkzaam wa ren. Er was een schrijven van de op richter van Mercurius, de heer Korf, die verhinderd was aanwezig te zijn. In zijn brief sprak hij vooral zijn erken telijkheid uit voor het werk van de heer Van Welsen, door wiens werk de zaak in belangrijkheid en omvang toegeno men is. De heer Suik kreeg een enve loppe met een geldsbedrag aangeboden en de heer Van Welsen een butagas- installatie voor vakantietrips. De heer Van Welsen dankte voor het geschenk en de hartelijke woorden en hij legde de nadruk op de hulp, die hij van allen in het bedrijf nodig had om in staat te zijn het goed te laten marcheren. Na de pauze speelde Jip Vogel op ver zoek en dat betekende natuurlijk mee zingen. Anje de Cler en Tonny van Zwol gingen naar de opera en Daranti speelde op zijn xylofoon als een wer velwind. Een tweede optreden van The Spot lights, de bloemenfinale van Truxini en tot besluit kwamen alle medewer kenden nog even voor het voetlicht om het applaus in ontvangst te nemen en zich te laten belonen met bloemen en rookartikelen door de secretaris van de personeelsvereniging, de heer J. Jocet. Het kwartet Ben de Jong verzorgde de dansmuziek tot in de kleine uren. GEREFORMEERDE KERK SOEST. In de bestaande predikantsvakature is door de Geref. Kerk te Soest een be roep bij acclamatie uitgebracht op Ds G. Heijerman van Nijverdal. In de W ilhelminakerk, Soesterbergse- straat, wordt woensdagavond, 4 nov. a.s., om 8 uur, een dankdienst voor ge was en arbeid gehouden. Voorganger in deze dienst is ds A. S. Timmer van Rotterdam. PROGRAMMA R K. INSTUIF. Zondag heeft de R.K. Instuif „Jong Soest" de avond gezellig doorgebracht in het St. Josephgebouw met dansmu ziek van de „Voltreffers". Op 8 november wordt een bezoek ge bracht aan de Instuif „St. Stefanus" te Amsterdam. Op woensdag 11 novem ber spreekt Henri d'Albert van Leeu wen in het Ludgardisgebouw over zijn belevenissen als clochard in Marseille en op zondag 15 november is er in het Ludgardisgebouw een dansavond met muziek van „De Corona's". Op 22 november wordt er gedanst in het St. Josephgebouw, waar „The Nightbreakers" spelen en zaterdag 28 november is er in het Ludgardisge bouw een boerenbruiloft. BOTSINGEN. Zaterdagmiddag vond er een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Heideweg. Uit de richting Soesterberg kwam een personenauto, bestuurd door A. T. uit Den Dolder, die de Heideweg wilde inrijden, richting aangaf en voorsor teerde. Wanneer u, geachte lezer, hier of daar een kraakje pleegt en u heeft de pech dat de politie u in uw kraag grijpt, dan komt u uitgemeten in de krant en daartegen kunt u geen bezwaar maken. Wanneer u die inbraak echter niet pleegt en ondanks uw hardnekkige ontkenning, toch in het schuurtje wordt gestopt, krijgt u dezelfde publiciteit. De kans is dan niet denkbeeldig dat, wanneer u een kleine zelfstandige bent, dit uw bestaan kost. Het is nu een maal zo, dat men vlugger een onver diend stempel opgedrukt krijgt dan dat men die weer afwast. We hebben het dan nog niet eens over de niet te beschrijven ellende als misdadiger ge vangen te zitten, terwijl men van geen toeten of blazen weet. U heeft natuurlijk allen van de tra gische vergissing van de Haagse poli tie gelezen, die een jongeman, vader van een klein gezin, eigen baas, glazen wasser, 10 dagen in de nor hield, om dat hij een inbraak zou hebben ge pleegd. Ofschoon de man heftig ont kende, maakte de politie uit de getui genverklaringen op, dat ze de goede man te pakken hadden en om dan je onschuld te bewijzen is vrijwel on doenlijk. Ik vertelde u al eens van een dorpsge noot, die mij zelf zei „wanneer ik vrees verdacht te worden de Westertoren te hebben gestolen, dan smeer ik hem het land uit, want wanneer ze met z'n allen willen dat ik het ding achterover heb gedrukt, geloven ze mij toch niet". Dat is natuurlijk een beetje overdreven, maar u moet daar toch eens over den ken. Hoe dan ook, de Haagse glazenwasser ondervond hoe moeilijk het is je on schuld te bewijzen en zou voor de bijl zijn gegaan wanneer niet een zware jongen tijdens een verhoor had ver teld, dat hij ook de inbraak pleegde waarvoor de glazenwasser vastzat. De glazenwasser werd toen vrijgelaten en zijn advocaat vroeg voor inkomsten derving en smartegeld 2.750, Wanneer ik het voor het zeggen had, zou ik de man het geld geven en er geen woord meer over zeggen. Maar zo ging het niet. Door het pingelen van de officier deed de rechter er 2000,af en wees 750,toe, maar de officier vond die 750,— zelfs nog te veel. De officier kreeg in beroep zijn zin en de glazen wasser 500, Ik weet niet hoe u hierover denkt, maar ik vind het een schande. De uitspraak had minstens moeten lui den de man z'n gevraagde geld en in alle dagbladen, op de frontpagina, onder een kop van minstens 3 kolom, de mededeling dat de man onschuldig is en het verzoek aan zijn cliënten hem weer het vertrouwen te schenken. H. OEKMAN. Bij het voorrang verlenen aan enkele bromfietsen, die ap het rijwielpad re den en uit dezelfde richting kwamen, trok A. T. zijn auto langzaam op, zo dat hij iets op de linker weghelft kwam. Hij lette daarbij niet op het wegver keer uit de richting Soest, zodat hij de auto, bestuurd door J. D. uit Amers foort niet opmerkte. Deze remde, maar kon een botsing niet voorkomen. Beide auto's werden beschadigd- D. kreeg een hersenschudding en de in zittende E. B. liep snijwonden op. Dok ter Stroband verleende de eerste hulp en de twee slachtoffers werden naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Op de Stadhouderslaan moest H. H. uit Baarn met zijn auto onverwachts naar links uitwijken voor een over stekende hond. Op dat moment was G. S. uit Soestdijk net bezig H. H. te passeren en beiden auto's kwamen in botsing. Ze werden licht beschadigd. KERKCONCERT. Donderdagavond wordt in de Oude Kerk weer een kerkconcert gegeven, ditmaal door het Huizer Kamerkoor o.l.v. Maar ten Kooy, met medewerking van een klein strijkorkest. Verder zal optreden de bekende bas David Hollestelle, terwijl de organist Gert Muts het kabinetorgel zal bespelen. Er wordt een interessant programma geboden met koorwerken van Schütz, Hammerschmidt, Buxtehude (de Missa brevis en het Magnificat), solocantates voor bas en orkest van Buxtehude en Micheelsen en orgelwerken van J. S. Bach.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1