DRUKKERI JSMIT Soest voor 30 jaar. 5 TWEEDE BLAD SALON KOPPEL KWALITEITSWIJNEN JOH. METS SOEST 110 jaar geleden legde Johann Strauss de strijkstok neer. pO BATENBURG's Erkende Auto- en Seooterrijsehool MODERN DRUKWERK VEREDELDE MONTYCOAT. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1959. Enkele jaren geleden werd een Duit se sergeant tot gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij het „Befehl is Be- fehl" zover doorgévoerd had, dat het enkele soldaten bij het oversteken van een gevaarlijke rivier het leven ge kost had. In ons land hadden we 30 jaar geleden een geval, dat daar wel iets van weg had. Gelukkig overleden de slachtoffers niet, maar ze kwamen wel voor enkele dagen tot enkele weken in het ziekenhuis. Een stoere majoor had een mars uit geschreven door bijzonder ongelukkig terrein en tegen het einde van de vele tientallen kilometers zakten enkele sol daten door hun knieën. De majoor was een stoer man, die op een grote knol zat, dus heel gemakkelijk het fiere ,,A1 moeten ze kruipen, komen zullen ze er" uitspreken kon en dat deed hij dan ook. Blaren als ballonnen, kapot gelopen voeten en zelfs middenvoetsfracturen waren het resultaat van deze flinke spreuk, die gelukkig ook tot gevolg had, dat de soldaten zich op correcte wijze bij de hoogste instanties in den lande beklaagden. Ze hadden daarmee niet zo erg veel succes, maar een rel werd het wel, want alle kranten gingen zich met het geval bemoeien en waarschijnlijk zal de ma joor het voortaan wel uit zijn hoofd gelaten hebben zo'n dodenmars te or ganiseren. Meneer L. stond rustig te praten op de hoek van de Birkstraat en de Eiken laan, die toen nog Koudehoekstraat heette. Hij had een fiets bij zich staan. Plotseling werd hij door de man waar mee hij stond te babbelen weggesleurd en dat was niets te vroeg, want het volgende moment denderde een vracht auto over zijn fiets heen en verfrom melde die grondig. De chauffeur reed door alsof er niets aan de hand was, maar in Amersfoort werd hij gegrepen, want de redder had ook nog kans gezien het nummer van de vrachtwagen te noteren en direct de Amersfoortse politie opgebeld. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 Er werd geklaagd in de raad over de ontsiering van onze gemeente met aanplakbiljetten, die uitvoeringen aan kondigden, welke al weken en soms maanden tot het verleden behoorden en de gemeentereiniging zou opdracht krijgen de ontsieringen van schuttin gen, bomen, muren en palente halen. Een beroemd Weens pianist speelde in Soest en de zaal was afgeladen vol. Toch kostte een plaats 2,50 en dat was in 1929 een heel bedrag. Als je nu Arthur Rubinstein of Alexan- der Brailowski zou laten komen, dan zou je met een gulden entree de zaal nog niet vol krijgen, maar als Max van Praag en Eddy Christiani hun ge luid laten horen dan willen de belang stellenden wel komen. Een juffrouw uit Soesterberg liet geen middel ongebruikt om de mensen tot liefdadigheid aan te sporen en ze had succes ook. Het was jammer voor haar, dat de politie achter het doel van haar ijver kwam, v/ant nu werd ze op gepakt omdat ze alle giften in haar eigen zak gestoken had Ze huilde geweldig en zei dat ze het gedaan had omdat ze de huur niet betalen kon, maar de rechtbank vond dat dit haar toch niet het recht gaf een bedrag bij elkaar te schooien dat wel tienmaal zoveel was als de huur schuld en ze ging een week de cel in. Een visboer kwam uit Huizen om hier een borreltje te drinken en een schoenlapper uit Zeist kwam met het zelfde voornemen. Waarom ze ineens 'n vuistgevecht begonnen is niemand te weten kunnen komen, maar ze. raakten slaags en in hun knokijver vernielden ze de halve inventaris vah het café dat ze voor het alcoholgenot hadden uitge zocht. Toen de politie kwam sloten ze snel vrede en ginge$ de gezagdragers te lijf. Later bleek dat de rechter goed te spreker, was over de verzoening, maar slecht over 't feit, dat ze met stoe len op de politie ingehakt hadden. Ook de cel in. Met een bus rijden was dertig jaar geleden nog niet zo gjv/oon als nu, dus er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid een rondrit te maken over Soesterberg, Zeist, Austerlitz, Amers foort voor 90 cent. Een fantasiebroek kostte 30 jaar geleden J 1,95 en voor een overhemd had men aan 1,85 genoeg. En bedwate- ren was te genezen met bedwaterdrup- pels, die 1,per flesje kostten, aldus de drogist, die met dit wondermiddel adverteerde. Hij verkocht ook scheer zeep van 90 cent per stuk en wie het kocht kreeg een scheerapparaat met mesje cadeau. Twintig wielrenners reden op een zondagmorgen in snelle vaart over de hoofdweg. Van nummer 1 klapte de band, hij viel en de rest ging over hem heen. Twee artsen waren nodig om de vele wonden te verzorgen en toen dat gebeurd was gingen de sportieve man nen weer verder. Ineens kwamen de limmericks in de mode en vele amateurs waagden een kansje en zonden hun producten in. Soms werden die wel eens geplaatst. Zo ook deze Er was eens een juffrouw in Rhenen, die zat maar altijd te wenen, want wreed was het lot van die edele dot, ze had meer eksterogen dan tenen. KEMPINSKI 1MPORTWIJNKN In onze speciaalzaak kunt l.' een keuze doen uit ruim 100 soorten. Van Wcedestraat 54 - Telef. 2404 MÉTS, alles voor uw avondjes S.E.C. VERLIEST. S.E.C. heeft tegen de Amsterdamse ver eniging R.K.A.V.I.K. verdiend verloren en de hoofdzaak hiervan was in hoofd zaak de betere techniek van de tegen standers en het veel te individuele spel van de Soester spelers. S.E.C. verloor de toss en speelde tegen zon en regen in. R.K.A.V.I.C. begon di rect een offensief maar de S.E.C.-voor- hoede nam het initiatief over en De Bruin drong door de Amsterdamse ver dediging. Zijn schot werd gestopt, maar keeper Van Gerven had slechts tijd de bal het veld in te stompen, waar Maassen klaar stond om De Bruin in staat te stellen opnieuw te schieten. Weer stomp te de keeper en nu werd het een corner. R.K.A.V.I.C. nam het heft in handen en soms was het heel gevaarlijk voor het doel van Adams, waar de verdedigers het bijzonder druk hadden. Ruttenberg moest een keer redding brengen toen de kee per al gepasseerd Was. Na 20 minuten opende Verbaken de score en kort daarna maakte midvoor Storm er 2-0 van en toen er een half uur gespeeld was bracht Verdurmen de stand op 3-0 door keeper Adams m%t een laag diagonaal schot te passeren. In de tweede helft speelde S.E.C. beter, maar te veel spelers verkeerden in de mening dat ze helemaal op eigen hout je de achterstand moesten inhalen en daarvan kwam niets terecht. R.K.A.V.I.C. had dan ook niet zo veel moeite om de druk van S.E.C. te weer staan en S.E.C. maakte pas een doel punt toen er niets meer te redden was. De Bruin mocht een vrije schop op de De zoon overtrof de vader. Honderd jaar geleden zag het oude Oos tenrijk er anders uit dan nu. Het was een keizerrijk midden in het woeli ge Europa, dat mede door de krach tige politiek van het Habsburger Huis veldslag na veldslag beleefd had, maar uiteindelijk toch tot rust kwam. Binnen de zogenaamde dubbel-monar- chie, waarin grote groepen vijandi ge volken waren samengebracht, heers ten onrust en onenigheid tussen Polen, Kroaten, Duitsers, Magyaren, Italianen en Joden. De enige, die tenslotte een allesoverheersend element vond om die conglomeratie van rassen aan Oosten rijk te binden, was niet Keizer Ferdi- nand, maar de walsenkoning Jo hann Strauss jr. Alhoewel- de zoon- hier zeer zeker de vader als componist heeft overtroffen, komt de oude Strauss de eer toe de eerste schreden te hebben gezet op het moeilijke pad der componistenfamilie. Vader Strauss werd 4 maart 1804 in het oude kwartier van Wenen geboren en genoot geen onbezorgde jeugd. Hij groeide op in een wijnlokaal met de weidse naam „Zura guten Hirt" (Bij de goede herder) en droomde er van rondtrekkend muzikant te worden, zo als er ook wel in het café van zijn ou ders optraden. Maar inplaats van bij een kunstenaar kwam hij bij een boek binder in de leer. Desondanks trachtte de jongeling in zijn vrije ogenblikken zich te bekwamen op een viool. Van een muzikant, Polinschansky, wist Strauss zijn eerste lessen los te bede len. Deze constateerde inderdaad grote begaafdheid en zo bleef de leerling boekbinder oefenen op zijn viool tot hij „ontdekt" werd door Joseph Lan- j ner, de latere beroemd geworden com ponist, die destijds uitsluitend steunde lop zijn reputatie als „Wirthausmuzikant" I en speler op bruiloften en partijen, t Strauss kwam in het kwartet van Lan- ner en speelde nabij het beroemde Pra- I ter in het café „Rabhuhn", waar ook Schubert wel kwam. Muzikale strijd. Hoe het kwam is nimmer bekend ge worden, maar goed boterde het tussen beide kunstenaars niet. Amper 21 jaar oud, in li?25 dus, vormde Johann zelf een kwartet en een echte muzikale oor log tussen de twee orkestjes brandde los. Al spoedig waren de Weners ver deeld in twee kampen de Lannerianen en de Straussianen. Met zijn nu nog bekende „Trennungs- walzer", een lied ter gelegenheid van de scheiding geschreven, won de jonge dirigent spoedig vele harten. Zijn grote succes kwam pas bij het carnaval, toen hij de leding nam over drie orkesten. Richard Wagner, die hem zo in 1832 bezig zag, schreef „De wals is een machtiger verdovingsmiddel dan de al cohol. Bij de eerste maten geraken alle toehoorders in vuur en vlam En volgens de Volksgazet beschreef hij Strauss als „de geïncarneerde geest van de Weense volksmuziek, trillend van onder tot boven bij het dirigeren als de Pythia". De eerste tournee door Europa ving aan in de herfst van 1837. De reis voerde hem naar Parijs en o.a. Lon den, waar het eerste hofbal sinds de kroning van koningin Victoria onder zijn leiding stond. Een nieuwe wals- suite werd daar het eerst gespeeld en kreeg de naam „Hulde aan de koningin van Engeland". Toen hij terug kwam in Wenen, werd hij de gevierde man en prompt benoemd tot Hofbalmusik- direktor. De jonge Johann. Zijn zoon Johann, bijgenaamd Schani, was op dat ogenblik al in het geheim begonnen met muziekstudie, geholpen door zijn moeder. In 1844 leverde hij in een wijnlokaal het bewijs van zijn talent. Tal van aanhangers van zijn vader waren bij dit eerste optreden tegenwoordig en heel Wenen raakte op gewonden door de concurrentie tussen senior en junior. Maar Schani liet zich door zijn tegen- standers niet ontmoedigen en bracht na het eerste eigen werk ook „Lorelei Rheinklange" van zijn vader ten ge hore, een geste, die door de saamge' stroomde bewonderaars van „der alte Johann" zeer op prijs werd gesteld. Strauss junior zag op 25 oktober 1825 het levenslicht en Schani is niet anders dan de echte Weense uitspraak van Johnny. Tijdens de revolutiedagen van 1848 koos hij de zijde der opstandelin gen en componeerde daarvoor de wals „Freiheitslieder" en een studentenmars. Weer vond hij zijn vader tegenover zich. die als behoudzaam conservatief de be roemde Radetzkymars schreef voor de keizerlijke garde. Het was de laatste schepping van Jo hann Strauss sr. Op 25 september 1849 overleed hij, 45 jaar oud. Hij werd bijna even plechtig begraven als Beethoven in 1827. Die Schone blaue Donau Nu nam de zoon werkelijk de plaats in van zijn vader. De Weners stroom den toe om naar zijn orkest te luis teren. Tussen de uitvoeringen door componeerde hij walsen. Zo inspireer de een onbeduidend gedicht met de slotregel „An der Donau, an der schö nen blauen Donau" hem tot de be roemdste Wener wals. In 1854 bezoekt Schani Rusland en wijdt daar te St. Petersburg (Lenin grad) de concertzaal Pawlowski in. In 1864 volgt zijn benoeming tot Hof- balmusikdirektor aan het keizerlijk hof. In 1867 viert hij triomfen op de inter nationale tentoonstelling te Parijs. In 1872 reist hij door Amerika ter gelegenheid van de vredesfeesten te Boston. Daarna komen dan de operettes. Op verzoek van Steiner, de directeur van de schouwburg, begint hij er mee. Maar Offenbach, de vermaarde auteur van „Orpheus in de onderwereld", steekt huizenhoog boven de nieuw bakken operetteschrijver uit. Desondanks weet de walsenkoning na enkele minder geslaagde composities als „Indigo" en „Der Karnaval in Rom" een meesterwerk te scheppen met „Die Fledermaus". Dan volgen na elkaar „Cagliostro" (1875), „Prinz Methusalem" (1877), „Blindekuh" (1878), „Der Spit- zentuch der Koningin" (1880), „Der lustige Krieg" (1881), „Eine Nacht in Venedig" (1883) en „Der Zigeunerbaron" (1885), door velen als zijn beste werk beschouwd. Sinds de dood van Johann Strauss jr. kennen alle muziekliefhebbers, en zelfs vele onverschilligen deze beroemde naam. Zijn begrafenis te Wenen groeide in 1899 uit tot een overweldigende de monstratie van aanhankelijkheid en be wondering. Ontelbaren volgden de derde juni zijn baar. En op een rood fluwelen kussen werd de viool, waar aan zovele onsterfelijke walsen waren ontlokt, de meester naar diens laatste rustplaats nagedragen. rand van het strafschopgebied nemen en hij scoorde. Kort voor rust gaf midvoor Storm het antwoord door het maken van het vier de doelpunt. ONVOORZICHTIG. Mevr. C. V.-S. reed met haar auto op de Eikenlaan, in de richting van de Parklaan. Onverwachts kwam ter hoog ten van de „Ensi" de heer S. uit Am sterdam de weg oprijden, zonder op het verkeer te letten en mevr. S. kon zijn auto niet ontwijken. Beide auto's werden licht beschadigd en S. kreeg een proces-verbaal. B.D.C. WINT VAN KIEVITEN. B.D.C. heeft zich aan de kop gehand haafd door een overwinning op Kie viten, maar het is geen zege met veel glorie geworden omdat het overwicht van de Soester ploeg niet in veel doel punten uitgedrukt kon worden, zodat het een magere 2-1-overwinning werd. Al spoedig na het begin was te mer ken dat B.D.C. sterker was dan het elf tal uit Voorthuizen en enkele minuten na het eerste fluitsignaal schoot C. Hui gen hard tegen de paal, buiten bereik van de keeper. Een schot van Gros werd gestopt door de Voorthuizer doel man, die goed op dreef was. Zijn col lega aan de andere kant kreeg nauwe lijks iets te doen, want de gasten za gen bijna geen kans door de B.D.C.- verdediging heen te komen. Na een kwartier spelen was het nog steeds 00, maar niemand zou het vreemd gevonden hebben als het 2-0 voor B.D.C. gestaan had, want kansen kregen de Soester voorhoedespelers ge noeg en ze schoten veel. De Kieviten hadden echter geluk en er werd niet gescoord, ondanks nieuwe pogingen van Appelhof, v. d. Mast en Gros. Zijn schot zou doel getroffen heb ben als niet een back zijn voet uitge stoken had, waardoor de bal van rich ting veranderde en in handen van de keeper terecht kwam. Met een schot van De Ruigt ging het bijna net zo, zodat er bij de rust nog geen enkel doelpunt gemaakt was. CL3 CO Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. GEMEENTE WINT VAN POLITIE. Een elftal van gemeenteambtenaren heeft zaterdagmiddag, in een gezellige wedstrijd, tegen een politie-elftal ge speeld. Er is veel gemist en veel ge lachen en de gemeente heeft de poli tie met 2-1 verslagen. Na een kwartier zette C. de Bruin van het politie-elftal uitstekend voor en v. d. Heuvel schoot de bal langs kee per Verhoef. Kort daarop een fraaie voorzet van Wolfsen en met een kop bal passeerde L. van Hornsveld politie- keeper v. d. Veen. (1-1). Tientallen kansen aan beide zijden werden niet benut, maar het publiek beleefde meer plezier aan het grandioos missen van kansen dan aan mooie doel punten, die dan ook schaars waren. In de tweede helft bezorgde Horns veld het gemeente-elftal de overwin ning door een tweede doelpunt. RIT VAN DE M.A.C.S. De motor- en autoclub Soest organi seerde zondagmiddag ritten van een kleine 60 km voor auto's motoren en bromfietsen. In de A-afdeling werd met een gemid delde van 36 km per uur gereden en in de B-afdeling met 32 km per uur. De rit was uitgezet door de heer J. Oosterbeek. Start en finish waren bij restaurant „Zonneheuvel" en de prijzen werden uitgereikt door de heer M. Bergers, die bekend maakte dat op 15 november de snertrit gehouden zal worden. De uislagen waren Auto's A 1. M. Oskamp, 16 strafp. 2. F. Wijngaard (17). 3. G. de Graaff. 4. J. Beek (35). 5. P. Zwaan, Utrecht (36). 6. G. Stam (33). Motoren A 1. J. v. d. Bank (16). 2. R. Wassenaar (20). Auto's B 1. G. Harloff, Oegstgeest (162.) Motoren B 1. C. Struyck, Baarn, (63). Velen van onze jonge dochters zweren bij sportieve, lekker warme jassen en indertijd heeft de houtje-touwtje, de montycoat, veel succes gehad. Het was inderdaad een kledingstuk dat voor de jeugdige dames veel aan trekkelijks had. In de tweede helft zette B.D.C. de Kie viten-verdediging nog wat sterker on der druk en nu had Gros direct succes. Hij kreeg de bal van De Ruigt en met een hard schot scoorde hij het eerste doelpunt. Even zag het er naar uit, er nu vele goals zouden volgen, maar tegen de verwachting in maakten de gasten gelijk door een doelpunt van J. Doppenberg. B.D.C. kwam terug en vooral C. Huigen weerde zich met enthousiasme. Hij had pech met schieten en knalde de bal bij een mooie kans hoog over en ook de andere voorhoedespelers konden de goede Voorthuizer keeper niet passeren op Gros na, die opnieuw de bal van De Ruigt kreeg, nu via het been van een Kieviten-back. Hij schoot onder de vallende keeper door en B.D.C. had opnieuw de leiding. Tot het eind werd deze niet meer afgestaan en al had B.D.C. dan geen bijzonder goede wed strijd gespeeld, de twee punten bleven in Soest. SPIRIT-KORFBAL. De juniores van Spirit hebben de eer ste overwinning behaald door met 3-0 te winnen van Amersfoort C in een prettige wedstrijd. H. Maassen maakte twee doelpunten en in de tweede helft bracht P. Verwoerd de stand op 3-0. Spirit 2 ging op bezoek bij S.V.M.M. 1 en won daar met 8-3. Dit betekende de tweede overwinning en deze moest be- behaald worden op een zeer glad ter rein. Na enkele verkenningsaanvallen bracht A. Mulder met twee doelpunten een voorsprong tot stand waarin tot de rust geen verandering kwam. In de tweede helft werd het 3-0 door H. de Ruig, 4-0 door A. Blankestein en S.V.M.M. zorgde voor het eerste doel punt. J. Bitterling bracht de stand op 5-1, waarna S.V.M.M. inliep tot 5-3. J. Bitterling vergrootte de voorsprong tot 7-3 en Gerda Kunz maakte het achtste doelpunt. Spirit 1 verloor met 1-3 van S.K.V. 3 en daarmee is het Soester elftal onder aan de ranglijst gekomen. Toch is er niet slecht gespeeld, maar zonder enig geluk. Schoten op en tegen de mand hadden met weinig meer moeite doel punten kunnen worden. Na twintig minuten bracht S.K.V. de stand op 0-1 en kort voor rust werd het 0-2. De tweede aanval van Spirit stelde al les in het werk om in te lopen en na 20 minuten lukte het mej. Wamsteker de stand op 1-2 te brengen. Het werd 3-1 voor S.K.V. en de vele aanvallen van Spirit leverden door pech niets op, zodat de stand ongewijzigd bleef. Het waren jassen, die om zo te zeggen konden lezen en schrijven. Ze waren buitengewoon solide, warm en be schermde de gehele persoon tegen weersinvloeden. Maar de montycoat is inmiddels alweer verdwenen. De gedach te bleef echter bij enkele ontwerpers leven en dit seizoen zien we een her boren montycoat. Het is een niet geheel lange jas van een licht crèmekleurige zacht wollen stof, met fijne dubbele stiksels, die voor het sportieve element zorgen. De jas heeft opgestikte zakken en een heerlijke capuchon, gevoerd met een zacht glanzende witte stof. De cein tuur (zonder gesp) kan vlot worden omgeslagen en met een losse knoop worden vastgemaakt. Ongetwijfeld zul len deze veredelde montycoats bij de jongedames weer veel aftrek vinden, want ook deze jassen voldoen weer aan de eisen die de jongedames er aan stellen, terwijl ze boven hun voorgan gers het voordeel hebben, dat zij fij ner zijnde houtjes en touwtjes zijn ook verdwenen en werden hier ver vangen door mooie grote knopen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5