Sluiting moerriool in de Ncorderweg. Horlogerie A. G. Spijker verzet de bakens mm} !'e Soestdijk in nabije toekomst aangesloten op riolering. 90 kilometer riool moet nog worden gelegd. „De Zwaluw" vierde liet 40-jarig bestaan. W' m EN DE HOEK. DINSDAG 10 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 85. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2568 POSTGIRO 126158 Soest was voor de oorlog een uitgespro ken villadorp, zodat het aanleggen van riolering voor de alleenstaande huizen een onmogelijkheid was. Toen de be bouwing na de oorlog toenam, is de aanleg van de riolering krachtig ter hand genomen en de Zuiveringsinstal latie aan de Maatweg, die over enkele maanden in gebruik zal worden geno men, zal er dan voor zorgen dat het rioolwater bacterievrij naar de Eem verdwijnt. In juni is de firma D. Pauw en zonen uit De Bilt met ruim 20 mensen aan het werk gegaan voor het leggen van een moerriool in de Maatweg, Stadhou derslaan en Noorderweg. Vrijdagmid dag was een belangrijke fase in dit werk bereikt, want met het aanbrengen van het laatste deel werd Soestdijk aangesloten op het zuiveringsbedrijf. De heer J. Th. van Noesel, directeur van Gemeentewerken, was hierbij aan wezig. Hij sprak de aannemers, opzich ters, uitvoerders en arbeiders toe. Aanvankelijk liep het niet zo best met de aanleg van de riolering, maar de firma Pauw heeft hierin verandering gebracht en door teamwork was het zeer belangrijke 2 km-lange moerriool in verrassend korte tijd gelegd. De heer Van Noesel hoopte dan ook, dat de firma Pauw nog veel werk in Soest zal mogen verrichten, want het be wijs is geleverd dat dit goed gebeurt. Nu Soestdijk aangesloten is en er al leen nog maar op enkele plaatsen rio lering gelegd moet worden, zal de aan- Foto „Astra", Soest-Zuid. dacht op Soest en Soest-Zuid worden gericht. Vanaf de zuiveringsinstallatie zal het moerriool over Korte Brinkweg, Lange Brinkweg, Eemstraat en Ferd. Huyck- laan over het Vosseveld naar Zonne gloren gaan. Op vele plaatsen ligt de gewone riolering al in de gïond, dus daar hoeft slechts aangesloten te wor den. Op andere plaatsen is dit niet het geval en in totaal moet nog een 90-tal kilometers riolering gelegd worden. Als alles klaar is dan zal het moerriool 1 geheel rond Soest lopen en van uit alle plaatsen het rioolwater weg kun nen vloeien naar de zuiveringsinstal latie. De capaciteit van het moerriool dat vrijdag gereed gekomen is zal ge schikt zijn voor vele tienduizenden in woners meer dan Soest nu heeft, dus met de te verwachten grote uitbrei ding van Soest is rekening gehouden. Het was voor de arbeiders aan het werk een prettige dag, want toen het laat ste deel gelegd was, werd opgehouden met werken en consumpties maakten met bonificaties deze dag tot een bij zondere, ,,De kap was op het werk" en dit moest gevierd worden, zoals het ook gebeurt wanneer bij een huis de kap werkelijk op het werk is. Na de toespraak van de heer Van Noe sel dankte de heer J. Pauw voor de j prettige wijzen waarop in Soest gewerkt kon worden en voor de medewerking, die hij van opzichters, uitvoerders en arbeiders had. Namens het gemeentebestuur bood wethouder De Haan een medaille aan. Hij sprak de wens uit, dat de leden nog velen jaren in goede harmonie hun duiven zouden houden en succes sen oogsten bij de vluchten. De heren Wijsmuller en 't Hart ver tegenwoordigde de Dierenbescherming en de heer J. Broerse wenste geluk namens de zustervereniging „De Zwa luw" uit Baarn. De heer W. Pureveen kwam namens S.E.C. en de heer J. Wiggemans als afgevaardigde van de afdeling L. Het bestuur van „De Zwaluw" waaraan de heren G. Visser en J. van Breukelen wegens ziekte ontbraken, kreeg ver schillende bekers aangeboden, waarom het komende seizoen gevlogen zal wor den. Door de toneel- en cabaretvereniging „Ons Genoegen" werd eveneens een beker aangeboden. De heer J. G. Kamerbeek voerde hier bij het woord en hij herinnerde aan de viering van het 30-jarig bestaan. Toen verzorgde „Ons Genoegen" de feestavond, dus de leden van deze to neelvereniging en van ,,De Zwaluw" zijn geen vreemden voor elkaar. De heer P. Grift bood een beker aan, die beschikbaar gesteld was door de fir ma H. Grift en de heren De Muijnk en J. Onwezen schonken eveneens een be ker namens de zustervereniging „De Vriendschap". De vereniging „De Pool" uit Baarn werd vertegenwoordigd door de heren K. Koffrie, B. Assink, J. Bijl en A. Woudenberg. De heer Assink dankte voor de prettige samenwerking die er steeds tussen beide verenigingen is en hij uitte zijn respect voor de prestatie een vereniging van duivenhouders on danks vele moeilijkheden 40 jaar in stand te houden en na deze 40 jaar nog een bloeiende verA.iging te hebben. De heer J. v. d Brink bood een voor zittershamer aan, omdat hij zich uit zijn eigen tijd als voorzitter van De Zwaluw nog herinnerde dat hieraan be hoefte was. Hij sprak de wens uit dat de jubilerende vereniging nog lang zal mogen bestaan. D'e heren N. de Bree, C. Meijer en G. Hartog vertegenwoordigden „De Zwa luw" uit Laren, de heer J. H. Hom de katholieke middenstandsvereniging „St. Petrus en Paulus" en de heer A. Spij ker kwam als de leverancier van prij zen, sinds vele jaren. De heer H. Butzelaar wenste namens de r.k. voetbalvereniging B.D.C. geluk en hij sprak de wens uit dat „De Zwaluw" in dezelfde goede conditie het gouden jubileum zal mogen vieren. De heer P. Grift deelde mee, dat er gelukstelegrammen ontvangen waren van de Nederlandse Bond van Duiven- houders, die een cheque van 40, schonk, van de zustervereniging „De Vrijheid" uit Hilversum, „De Lucht post" uit Amersfoort, „De Snelpost" uit Hilversum, „De Ordonnans" uit Amersfoort, van de Soester Politie Sportvereniging en van de oud-voor zitter, de heer W. C. Priem. De heer Huizinga wenste het bestuur geluk namens „De Snelpost" uit Hil versum en iedere spreker werd door de voorzitter geantwoord. Bijzondere dank bracht hij aan wet houder De Haan. De Soester duiven zijn een paar maal gespreksonderwerp in de raad geweest, omdat zij al het zaad van de boeren zouden wegpikken. Als dit zo zou zijn dan kwam er ongetwij feld een ophokgebod. Er is geopperd op de duiven te gaan schieten, maar dit gaat bezwaarlijk want het zou bij zonder onprettig zijn als duiven van Z.K.H. Prins Bernhard neergeschoten zouden worden. De heer v. d. Brakel meende echter dat het zover wel niet zou komen en dat een eventueel op hokgebod een eind zal maken aan dit euvel als het nodig geacht wordt. In zijn slotwoord dankte de voorzitter allen, die door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gegeven had den, de schenkers van bloemen en an dere goede gaven en zij die schriftelijk gelukgewenst hadden. Zaterdag heeft de vereniging van post- duivenhouders „De Zwaluw" in hotel De Gouden Ploeg het 40-jarig bestaan gevierd. De avond was bestemd voor de leden en het cabaretgezelschap „De Drie Vrolijke Vagebonden" zorgden voor een gezellig programma. Even werden de feestelijkheden onderbroken toen de dames v. d. Brakel en Dorre- stein het bestuur 5 duivenmanden aan boden, die het geschenk van de echt genoten van de leden bij dit unieke jubileum vormden. Zaterdagmiddag zaten de heren J. v. d. Brakel, J. Ottens, A. Hilhorst, H. Kriek, B. Roest, H. Woudstra en J. v. d. Belt achter de bestuurstafel in de zaal van De Gouden Ploeg om de gelukwensen in ontvangst te nemen van de velen die kwamen feliciteren. Onder hen was wethouder ,K- de Haan, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde. In zijn toespraak zei de wet houder, dat het misschien lijkt alsof een gemeentebestuur niets te maken heeft met een jubilerende duivenhou- dersvereniging, maar sport bindt men sen en de duivensport doet dit ook. Dat is een gemeentebelang. Als voor zitter van het Centraal Genootschap tot uitzending van kinderen sprak de heer De Haan een dankwoord tot het be stuur en de leden van de vereniging, want De Zwaluw heeft in samenwer king met andere verenigingen de uit zending van kinderen mogelijk gemaakt door het laten vliegen van de duiven ten bate van deze kinderen. Zaterdagmorgen heeft de heer A. G. Spijker zijn winkel op de Soesterberg- sestraat heropend en de vele bezoekers, die een kijkje kwamen nemen, waren verrast door de geweldige verandering, die van een doodgewone winkel een zeer aantrekkelijke luxe-zaak gemaakt heeft, welke zo goed past bij de uur werken, het goud en zilver, de optiek en de sportprijzen, waarvan de heer Spij ker Soest nu al meer dan dertig jaar voorziet. Zijn vader begon in 1890 een zaak in Soestdijk nadat hij al enkele jaren zonder winkel gewerkt had en verschil lende malen per week als enige vakman in Soest en Baarn naar het paleis moest voor het opwinden van de klokken en het schoonhouden van de lampen. Er werd met de verkoop van uurwer ken, goud en zilver in het pand van de firma Kraal begonnen en in 1899 werd de winkel in gebruik genomen, die de laatste jaren als verkeersobstakel ver schillende malen voor agendapunten in de raad zorgde. In 1928 nam de heer A. G. Spijker de zaak van zijn vader over en in 1934 opende hij in Soest-Zuid een filiaal. In de oorlog was er zo weinig te krij gen, dat alle artikelen in de winkel in Soest-Zuid terecht kwamen. Het lag in de bedoeling op de Van Wee- destraat door te gaan als de Duitsers vertrokken waren, maar daarvan is niets gekomen en alle aandacht werd geconcentreerd op de winkel aan de Soesterbergsestraat, die nu zo totaal veranderd is. Architect Pilot, aannemer Stulp, schil- Een meerderheid in de commissies van Justitie en Volksgezondheid van de 2e Kamer heeft als haar mening uitge sproken, dat, inzake de krankzinnig verklaring en insluiting van het art senechtpaar Meulenbelt, alles volgens de regels van de wet is geschied. Een minderheid in de commissie is het daarmee niet eens en acht het voor een juiste beoordeling noodzakelijk dat de Meulenbelts en hun adviseurs in de gelegenheid worden gesteld voor de commissies hun standpunt uiteen te zetten. Dit laatste lijkt mij niet onredelijk, ge zien het belang van de kwestie. U kunt het echter ook zo stellen We leven in een democratie, de meeste stemmen gelden, afgelopen, uit. Ik geloof echter dat wij het echtpaar Meulenbelt een groot onrecht aandoen door het niet in de gelegenheid te stel len de zaak toe te lichten, maar bo vendien bewijzen we door dit niet te doen de democatie wel een zeer slechte dienst. Een zeer groot deel van het Neder landse volk zal, ook al vertelt de meer derheid van genoemde commissie dan ook dat het allemaal koek en ei is, dit toch niet voor zoete koek slikken, j Honderdduizenden in ons land snappen j niet waarom onze minister tot nu toe I geen aanleiding heeft gezien de Meu- I lenbelts of hun verdediger over deze kwestie te horen. iEr is waarachtig wel voor mindere za- ken audiëntie verleend. De Meulenbelts en hun verdediger hebben, in scherp gestelde artikelen in dagbladen, geprobeerd rechtsingang te j forceren door een aanklacht wegens I hoon te vragen, maar ook dit lukte niet. Blijkbaar is niemand in deze zaak te beledigenen alles is aan dovemans- oren gezegd. Met de uitspraaak van de ereraad van medici, die het publiek als een onder onsje ziet, is deze zaak evenmin af te doen. Het Nederlandse publiek kan, meen ik, eisen, dat deze nare kwestie in volle openbaarheid uit de doeken wordt ge daan, zelfs wanneer er reputaties mee gemoeid zijn. H. OEKMAN. dersbedrijf L. v. d. Kooij, electricien Kwak en de firma Wehmann hebben in drie weken de zaak grondig veran derd, vergroot en verfraaid. Ruime etalages, overzichtelijke indeling, zodat niet alleen aan de uurwerken, goud en zilver en Gero, maar ook aan de optiek en de sportprijzen de ruim te gegeven kon worden die nodig is om de volle belangstelling van het pu bliek te trekken. Binnenkort zal door het aanschaffen van een automatische slijpmachine min der tijd nodig zijn voor het slijpen van brilleglazen, zodat gemakkelijker en sneller gewerkt kan worden. De heer Spijker heeft met deze ver bouwing een zaak gekregen, die uitste kend past bij het Soest met de vele tienduizenden inwoners, waarvan al zo lang sprake is en dat zeer zeker zal komen. VROUWEN IN DE V.V.D. Gistermiddag is in het Oranje-Hotel een afdeling opgericht van „Vrouwen in de V.V.D.Er gaven zich twintig dames als lid op en na geannimeerde bespre kingen werd een voorlopig bestuur sa mengesteld. Presidente is mevr. P. J. Oranje-En- tink, secretaresse mevr. A. Franse- Pondman en penningmeesteresse mevr. E. C. van Goor-Cleton. Mevr. G. Huese- Laming, raadslid te Bilthoven en ver tegenwoordigster der vrouwengroep in de provincie Utrecht sprak op deze bijeenkomst over het onderwerp „Doel der Vrouwengroepen". TAFELTENNNIS SHOT. Shot speelde de tweede competitiewed strijd en heeft zich daarmee hersteld van de nederlaag die vorige week gele den werd. Nu werd met 7-3 gewonnen. Wiss won alle partijen, Van Doorn be haalde twee overwinningen. Daselaar kon niet op slag komen, maar hij wist toch het beslissende punt te scoren. Shot 2 won met 8-2 van Buna 3, Good Luck won met 7-3 van Shot 3 en Shot 4 versloeg Victoria 9 met 9-1. Donderdag speelt Shot 1 tegen U.B.T.V. 4 en Shot 2 speelt een uitwedstrijd te gen Victoria 5.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1