Soest voor 30 jaar. De oplossing* SOEST VIERDE BLAD Er werd in de raadsvergaderingen van 30 jaar geleden niet met inktko kers gegooid en ook sloeg men elkaar geen blauwe ogen, maar het ging er soms wel eens rumoerig aan toe en de raadsleden bedienden zich zo af en toe van zeer gespierde taal om uiting te geven aan wensen of grieven. Vooral wanneer de werkverschaffing ter spra ke kwam werd er nogal eens gekra keeld. Niet onbegrijpelijk, want enke le leden vonden het heel gewoon dat een huisvader een hele week moest werken voor weinig rijksdaalders en anderen vonden dit een schandaal. He laas hadden de eersten de steun van de minister, die blijkbaar ook van me ning was, dat een gezin met een slor dige vijftien gulden in de week aardig wat deuren kon opentrappen. De „Bonton-kous" staat bovenaan, maar niet in prijs, werd er geadver teerd. Dat zullen wel twee-recht twee averecht kousen geweest zijn, maar gelukkig de echtgenoten, die in deze tijd leefden. Toen kon je de kousen tenminste nog zien en ze gingen pas kapot als de draagster in het prikkel draad bleef hangen. Nu begint het lad deren al bij een hoestbui. „Ik werd heen en weer geslingerd maar nu staat mijn besluit vast en ik gebruik alleen nog maar Juliana-room- boter", laat een advertentie door een huisvrouw zeggen. Dat vervelende ge- slinger is natuurlijk weer begonnen toen die Juliana-boter uit de handel verdween. Heren winterjassen kostten maar 15 gulden. Voor dat beetje geld kon den ze er ook nog een fluwelen kraag op zetten en waarschijnlijk moest je ze aan een ketting ophangen, want de jassen uit die tijd waren zo zwaar als lood. P. kreeg een proces-verbaal omdat hij een rijwielbelastingplaatje gestolen had en D. werd bekeurd wegens woest rijden. Waarschijnlijk had hij wel 40 km. gereden. Op de arbeidsbeurs kwa men 6 metselaars vertellen dat ze zon der werk waren, 4 opperlieden zaten bij moeder de vrouw en 1 kantoorbe diende had niets te bedienen en te ver dienen. Mussolini kwam een beetje in moei lijkheden en in een Soester Courant van november 1929 staat dat de Duce lelijk op zijn huid gezeten werd door partijen die nog niet verdwenen waren om plaats te maken voor het alleen reddingbrengende fascisme. Er stond in het artikel dat men de nagels van Mussolini geknipt had en een ring om zijn snavel gelegd. Helaas kon hij met die geknipte nagels en die omringde snavel nog 15 jaar veel lawaai maken, al was het kabaal dat zijn vriend Hit- Ier schopte nog groter. In de raad kwam een brief ter tafel, waarin enkele bewoners klaagden over het lawaai dat kippen, eenden en gan zen maakten. Niet het gedierte kreeg de schuld, maar de klagende mensen, die volgens de vroede vaderen het slacht offer waren van de „zenuwachtige tijd". Als ze daarvan niet de dupe wa ren, dan zouden zij zich niets aantrek ken van gekakel of gesnater, maar 's avonds het moede hoofd rustig neer leggen en insluimeren. Andere raads leden vonden dit kletspraat en er kon weer ruzie gemaakt worden. Er kwam een voorstel het houden van pluimvee binnen de kom van de gemeente te ver bieden, maar de meeste raadsleden wa ren het er niet mee eens, dat oppas sende kippen, eenden en ganzen moes ten lijden door het gedrag van minder rustige zusters. Er was veel belangstelling voor de vliegerij en toen er nieuwe straten kwamen werd er voorgesteld de Evert van Dijklaan en Van der Hooplaan te noemen. Dat ging niet door en men koos Oranjelaan en Nassaulaan. Peter v. d. Breemer was een goed moedig man, maar soms kon het hem in een raadsvergadering wel eens in het verkeerde keelgat schieten. Op een keer was dat zo erg, dat hij bedankte als raadslid en aanstalten maakte weg te lopen. De burgemeester suste zijn verhit gemoed en Peter trok zijn over haast besluit weer in. Professor De Hartog, Kees Boeke en de schrijver L. Penning kwamen in het winterseizoen 1929-1930 naar Soest om te spreken en Clinge Doorenbos om liedjes te zingen en voor te dragen. Er kwam ook een theologisch student, die blijkbaar iets tegen Nietsche had en hem een lachende leeuw noemde. Een jochie van vijf jaar gapte de kippen van zijn ouders en trachtte die te verkopen. Een meisje van 16 ging op pad om winkeliers op te lichten en een knaap van 18 liet zich eerst met bier vollopen voor hij een caféhouder met een stoel te lijf ging. De bande loosheid van de jeugd is dus geen ty pisch verschijnsel van het jaar 1959 alleen, maar in 1929 maakte men er niet zo'n drukte over en liet men geen leger psychiaters los op de meisjes en de jongelingen die ontspoorden. Daardoor waren ze meestal heel gauw genezen. ARCHITECTUUR EN HUMANISME. Ir W. Moerwijk heeft woensdagavond, in Oranjehof, voor de leden van de gemeenschap Soest-Baarn van het Hu manistisch Verbond gesproken over het onderwerp „Architectuur en Huma nisme". Iedere cultuur drukt haar stempel op de architectuur en wel zo dat men in een stad als Amsterdam nooit een bouwwerk zal zien dat b.v. in Pakistan thuis hoort of in China een typisch Nederlands huis. Wanneer men dit bedenkt kan men zich afvragen of het humanisme ooit zo'n invloed op de cultuur van een bepaald land gehad heeft, dat dit tot uiting gekomen is in de architectuur, beeldhouwkunst en schilderkunst. Deze vraag kan bevestigend beant woord worden, want in de renaissance is het christelijk humanisme van grote invloed geweest. Tot de christen-huma nisten behoorden Michel Angelo, Ra- faël en Leonardo da Vinei. In 330 is het christendom staatsgods dienst geworden en voor het eerst kon den kerken gebouwd worden. De basi lica is de oudste kerkvorm en zij is zo belangrijk, dat de katholieke kerk tot voor kort nog altijd vasthield aan deze basilica. In de vijfde eeuw herleefde de belang stelling voor de antieke cultuur en de antieke filosofie werd zelfs een studie vak. Zij werd beoefend door de neo- platinisten en zij werden de voorlo pers van de christen-humanisten, die in de kerk leefden. Pas na de refor matie vond een scheiding tussen chris tenen en humanisten plaats. De christelijke kunst was uitsluitend gevoelskunst en zij stond geheel in dienst van het doel der kerk, de mensen tot christenen op te voeden. Dit moest met beeldhouwwerken en schilderkunst gebeuren omdat de meesten niet lezen konden. Door de invloed van het neo-platinisme kwam er plaats voor de rede bij het vervaardigen van kunstwerken en deze humanistische tendenz heeft geduren de de renaissance de kunst ingrijpend gewijzigd. Aanvankelijk maakten beeldhouwwerk deel uit van het bouwwerk. Door de humanistische invloed kwamen later losse beelden in gebruik en deze ston den niet zo volledig in dienst van de kerk als voorheen. Er werd nu meer op het kunstproduct als zodanig gelet dan op de didactische taak die het te vervullen had. Een der hoogtepunten van deze vrijere kunst is de Piëta van Michel Angelo. Door de invloed van het Humanisme werd de belangstelling voor de natuur gewekt en vrije kunstuitingen ontston den naast de typisch kerkelijke kunst. In sommige kerken van Italië en Zuid-Frankrijk kan men nu nog zien, dat in de renaissance, als een soort tegemoetkoming aan de humanistische zienswijze, toegestaan werd naast fi guren van heiligen afbeeldingen van klassieke figuren aan te brengen. Ir Moerwijl lichtte zijn uiteenzetting met dia's toe. VERLOTING „ZILVER TETRA". De trekking van de propaganda-ver- lotmg van de aquariumvereniging „Zil ver Tetra" heeft zondagavond voor het sluiten van de tentoonstelling plaats gevonden. De houders van de volgende loten kun nen de prijzen afhalen op het adres Vosseveldlaan 32. 14 17 53 106 130 150 183 206 248 259 264 281 283 293 322 329 422 447 473 498 574 598 655 807 817 832 927 949 1011 1116 1121 1172 1201 1215 1251 1307 1321 1333 1373 1386 1402 1558 1591 1594 1620 1644 1666 1669 1673 1735 1745 1754 1819 1820 1930 1989. Uit de opbrengst van de verloting wor den, naast de kosten van de tentoonstel ling, enkele propaganda-avonden be kostigd. De eerste van deze avonden is op 23 november a.s. in hotel De Gouden Ploeg, Middelwijkstraat. Er zal een aantrekkelijk programma worden geboden. Volgende propagan da-avonden in dit seizoen zullen tijdig worden aangekondigd. Voor de tentoonstelling bestond zeer veel belangstelling, zodat kan worden gezegd, dat deze aan het doel heeft be antwoord. Aan de op zondag door de bezoekers gehouden keuring werd spon taan deelgenomen. Als mooiste aquarium werd door het publiek no. 5 aangewezen. D'e propaganda-avonden zijn ook be doeld om meer belangstelling te wek ken voor de aquariumliefhebberij. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 NOVEMER 1959. In Amsterdam is weer eens een speel- club gesloten, alwaar gelegenheid werd gegeven een nieuw spel te beoefenen, dat weliswaar leek op roulette, maar de rekenaars toch een eerlijke kans bood om de juiste uitkomst te becijfe ren. In onze ministerraad is de loterijwet op de helling genomen en volgens inge wijden zal er een geoorloofde voetbal toto uit de bus komen met een hoofd prijs van maximum 25.000,(thans al boven de 140.000,En tenslotte heeft de algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een actie inge zet om de vreemdelingen in de hoofd stad meer amusement te bieden en toestemming voor een nachtclub te ver krijgen. De problemen liggen op hetzelfde vlak. De Nederlandse wet schrikt de bui tenlanders af en nu ze tussen vele vliegvelden kunnen kiezen prefere ren ze het land waar 's avonds iets „te doen" is. De Nederlandse wet wil ook de goklust beperken, om de weddende mens tegen zichzelf te beschermen. Er is een oplossing, die de meesten zal bevredigen. Laat in ons land rustig speelhuizen en casino's gedijen voor de buitenlanders. Het tourisme en het zakenbezoek zullen een ongekend hoge vlucht nemen. De deviezen zullen ons land binnen stromen. Landgenoten worde de toe gang verboden gelijk in Monte Carlo. Een behoorlijk percentage van de winst zij bestemd voor liefdadige instellin gen, dan behoeven deze niet te azen op de voetbaltoto, waarvan de opbrengst ten goede blijft komen aan de sport. En is de inzet bij deze toto voor de Ne derlanders aan de hoge kant, laat men er dan ook „eigen geldjes" van uitke ren gelijk bij de Staatsloterij gebeurt. Dan krijgen velen onfortuinlijken hun centen terug en hebben ze niets ver speeld. Bovendien kan het aantal for mulieren tot één per persoon worden beperkt. Onderdrukken van de goklust is on mogelijk. Het beste is haar in goede banen te leiden en de resultaten ten goede te laten komen aan de gehele gemeenschap.

Soester Courant | 1959 | | pagina 13