BELASTINGVERLAGING WORDT VOORBEREID. heeft eïsmeT klem mérk W,VaM j l WERKKLEDING i Kan Langer Mee SOEST VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Jk.111 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN jVEEDESTRAAT 29A. SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 aan de openbare school voor I IN DE HOEK. Minister Zijlstra, die in het verleden rompslomp een onding is. Uit de ka merdebatten is ook gebleken dat vele volksvertegenwoordigers voorstander zijn van het geven van verlichting aan de gezamenlijke inkomens van man en De gehuwde vrouwen, die deel- aan het productieproces, wor- - KLM -:•? deze twee tegenstelde polen el- jaan aantrekken mag, men re ten verwachten en wij verwach- 5an ook dat met ingang van 1961 .ehuwde meer netto-opbrengst van arbeid zal kunnen tegemoet zien. Is minister Hofstra had daartoe het Het Handelshuis, Soesterbergsestr. 5l>stel gedaan om op bepaalde voor- Telefoon 2400. rden de gehuwde vrouw een af- te geven van 624,per jaar. SOEST Lister Zijlstra overweegt dit voorstel Manufacturenmagazijn „De Vlijt", te wijzigen. In gunstige zin Verkrijgbaar bij SOEST Steenhoffstraat Telefoon 2381 ~3ur- komsten. Welke schroe'P'wordt losgedraaid Er bestaat geen twijfel over of de be lastingverlichting zal worden gezocht in de directe of in de indirecte belas tingen. De eerste heffing geschiedt rechtstreeks bij degenen, die er door getroffen moeten worden, terwijl de laatste plaats vindt gebonden aan een leverantie of het verlenen van een dienst. D'e laatste soort heffing, waaronder de accijns en de omzetbelasting, staat veel j klonk de verklaring van minister Zijl- meer in dienst van de conjunctuurbe-stra dat niet zal worden getracht een heersing dan de eerste, omdat alle vermogenswinstbelasting in te voeren, consumenten er door belast worden en Langs die weg zou immers de overheid Sparen en bezitsvorming. In het algemeen kon men in de Tweede Kamer voorkeur horen uitspreken voor een anti-cyclische fiscale politiek. Gelukkig zijn vele volksvertegenwoor digers aanhangers van het aanmoedigen van besparing en bezitsvorming. Jam mer is dat er niet meer suggesties naar de regeringstafel worden geslingerd naar fiscale concessies voor besparingen. De regering denkt niet aan het toe staan van conjunctuurreserves bij het bedrijfsleven, waarvan alleen de n.v.'s zouden profiteren. Even geruststellend het psychologisch effect van de door deze belasting verhoogde prijzen veel sterker doorwerkt. Het argument te gen indirecte belastingen is van sociale aard. De grootverbruikers, dus de grote gezinnen, betalen op deze wijze het meest. Dit effect kan worden opgevan gen door b.v. de kinderbijslag. Naar het indirecte systeem. Het is opmerkelijk dat in bijna alle landen in Europa de indirecte belas ting veel hoger is dan in Nederland. Dit is deels een kwestie van systeem, maar ook van noodzaak, omdat de con- van de inflatiebevordering een bron van inkomsten kunnen maken. Al met al bestaat er in grote trekken wel eensgezindheid in ons land over de wenselijkheid van en de mogelijkheid tot invoering van lagere belastingen. De moeilijkheden verbonden aan het omlaagbrengen van het uitgavenpeil van de overheid zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. PECH BIJ GELUK. Dokter T. in Ermelo had geluk toen trole op deze heffing eenvoudiger is de Soester politie hem opbelde en mee I - en ontduiking moeilijker. In landen j deelde dat op de hoofdweg zijn wegen waar op grote schaal belasting wordt ontdoken, legt men het accent van de heffing meer op indirecte heffing. Omdat wij met die andere Europese landen via Benelux en de E.E.G. nauwer zullen worden verbonden, zal ook in ons land de belastingheffing meer naar het indirecte systeem moeten overhel len, wil er ooit sprake zijn van coördi natie van belastingsystemen. Staats secretaris Van den Berge liet op dit punt over de te volgen lijn aan de Ka mer geen twijfel. Minister Zijlstra heeft er daarnaast op gewezen dat hij een progressieve hef fing, die in ons land tot 75 °/o van het inkomen gaat, de kans op ontduiking zoveel groter wordt, dat de goede wer king van de progressie niet meer te I realiseren is. Er is een derde argu-1 district en de afgevaardigden van de ment dat pleit voor een verlaging in de I politiesportvereniging uit Zeist en Hil- hoek der inkomstenbelasting. De heer versum. Van den Berge erkende dat door de pe heer De Raadt bracht dank aan het stijging van het loonpeil in de achter j geraeentebestuur en de korpschef, die ons liggende jaren de progressie in de de vereniging steeds hun steun verleen- geworden dan bij belastingkaart en kentekenbewijs ge vonden waren. Pech had hij, toen bleek dat hij ook het rijbewijs van zijn vrouw en zijn eigen rijbewijs kwijt was, want die zijn niet gevonden. FEESTAVOND VAN S.P.S.V. In de zaal van Eemland zijn de jaar lijkse feestavonden van leden en do nateurs van S.P.S.V. gehouden en dit maal werd er een toneelstuk opgevoerd blaren van door Maskerade uit Soesterberg. De voorzitter van S.P.S.V., de heer A. de Raadt, verwelkomde op de eerste avond in het bijzonder de burgemeester, de gemeentesecretaris, de korpschef van politie, wethouder dr. Oranje, de heren Paans en Koeman van K.P.S., de heer H. G. Scholtmeijer, voorzitter van het I.B. veel steiler is geworden dan het ontwerpen van de progressie is voorzien. Al deze factoren zullen er toe bijdragen dat aan verlichting van inkomsten- en loonbelasting voorrang zal worden gegeven. Hebben wij het goed begrepen, dan zullen hiervan de inkomensklasse van 10.000,— tot 15.000,— het meeste profiteren. Dit wil dus niet zeggen dat andere groepen geen verlichting zullen krijgen, maar wel dat dit in geringere mate het geval zal zijn. Waar is verlichting mogelijk Het zou, dunkt ons, niet verstandig zijn een steeds groter aantal lagere inko mens geheel vrij te stellen van belas ting betalen naar het inkomen, om dat ook de lager gesalarieerden en loon trekkers financieel mede verantwoorde den. De heer en mevr. Melsen uit Nijmegen werden op de eerste avond tot lid van verdienste benoemd omdat zij gedu rende tien jaar gastvrijheid verleend hebben aan de Soester politiemannen, die deelnamen aan de Vierdaagse. Bei den kregen een oorkonde en voor mevr. Melsen waren er bloemen. De toneelvereniging Maskerade voer de, onder regie van de heer J. G. Ver- ruijt, de klucht „Het hing in de lucht" op. Mevr. G. Miltenburg-Stein moest als Emmy Doreland een ijverig studente zijn, die de toelage van haar tante aan de studie besteedde, maar in werkelijk heid was zij mevr Groenendaal en Niek haar man, (J. G. Verruyt) moest dan ook als vrouw vermomd worden, toen de tante op bezoek kwam. Tante Sjaan zitter van S.P.S.V. „Maskerade" voor de medewerking, welke aan beide avon den verleend werd. Na de toneelvoorstelling konden de danslustigen hun hart ophalen. De mu ziek werd verzorgd door het kwartet Frits Cieraad. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag, 18 november a.s., te 19.15 uur, ter af doening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 21 ok tober 1959. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de directeur van Ge meentewerken d.d. 10 oktober 1959 met betrekking toe verrichte werk zaamheden aan de Soesterbergsestraat (bocht nabij het sanatorium Zonneglo ren) met voorstel dit voor kennisge ving aan te nemen b. Verzoek van de Katholieke Stich ting ter verzorging van de Mater Ama- bilisscholen te Hilversum om subsidie voor het jaar 1960, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om advies. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verif'catie en Financië le Adviezen der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen, d. Rekening van het Gasbedrijf Centraal Nederland over het jaar 1958 met voor stel hiermede akkoord te gaan. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voer het opmaken van een beplantingsplan voor „Braamhage". 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de Oude Tempellaan te Soesterberg. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het bouwrijp ma ken van gronden geieyëïr in het plan „Vosseveld". 6. Voorstel tot aankoop en het beschik baarstellen van een krediet voor de aankoop van een nieuwe pont. 7. Voorstel tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding over het jaar 1958 a. op grond van art. 103, lid 2, der La- ger-onderwijs 1920. b. op grond van artikel 35, lid 2, van het besluit buitengewoon lager onder wijs 1949. c. overeenkomstig de bepalingen van de Kleuteronderwij swet. 8. Voorstel tot het benoemen van een commissie ex artikel 8 van de Woon- ruimtewet 1947. 9. Voorstel tot 't aangaan van een geld lening, groot ƒ121.180,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 10. Voorstel tot het onbewoonbaarver- de woning, Kerkpad Z.Z. 158. 11. Voorstel inzake het opnemen en beleggen van kasgelden in 1960. 12. Voorstel tot vaststelling van een regeling ingeval van samenloop van weduwen- en wezenpensioen ingevolge de uitkerings- en pensioenverordening wethouders met een algemeen weduwen- en wezenpensioen. 13. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen nabij de Maatweg met A. v. d. Breemer. b. Wed. M. J. HartmannKoelen. c. L. C. Kok. 14. Voorstel tot wijziging van de sta tuten van de Stichting Openluchtthea ter Soest. 15. Voorstel tot aankoop van grond a. gelegen aan de Beukenlaan van H. Schaap. b. gelegen aan de Noorderweg, van N.V. Mij. tot exploitatie van onroeren de goederen „Nieuw Verzicht", geves tigd te Leidschendam. 16. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen nabij de Prof. Lorentzlaan aan J. J. G. van der Toom b. gelegen aan de Foekenlaan, aan E. J. van Soest. 17. Voorstel met betrekking tot het lijk moeten blijven voor de financiële(mevr. Dutrieux-Stahlie) verdwijnt weer gang van zaken. Dit principe zou door met vriendin, maar nu moet Emmy zich vrijdom van belasting worden onder-vermommen, want van hoofd u.l.o. 19. Voorstel tot wijziging der gemeente en gasbedrijfsbegroting 1959. 20. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor het doen ma ken van een plan tot verbetering van de waterbeheersing in het waterschap „Middelwijk". 21. Voorstel tot verhuur van grond ge legen nabij de Henr. Blaeckweg, aan R. Schaatsbergen. MEDISCHE DIENST. In het komende weekend wordt de dienst waargenomen door de artsen G. v. Beurden, Steenhoffstr. 12, tel. 2667. J. Kuipers, Middelwijkstr. 34, tel. 2815. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. DROMEN. Voor de leden van de afdeling Eem land van de Ned. Vrouwen Electr. Ver. heeft dr J. J. van de Wal uit Apel doorn gesproken over het onderwerp Dromen". Een uitvoerige droom kan in enkele seconden gedroomd worden en soms weet men er bij het ontwaken alles of heel veel van, maar vaak is het zo'n warboel geweest dat er geen touw aan vast te knopen is. Er zijn mensen, die beweren dat ze nooit dromen, maar het zou juister zijn als ze vertelden, dat zij zich niets van hun dromen herinne ren kunnen, want iedereen droomt, de een meer, de ander minder. Bij de primitieve volken speelt de droom een grote rol. Daar is men van mening dat de mens over 2 zielen be schikt. De een verlaat het lichaam bij het sterven, de ander is zijn genius, die verantwoordelijk is voor alles wat hij doet. Bij het slapen verlaat hij het lichaam en gaat op avontuur. Tegen het ontwaken komt deze avon tuurlijke ziel weer in het lichaam terug. In de Bijbel leert de geschiedenis van Jozef ons dat in de oudheid grote waarde toegekend werd aan het uit leggen van dromen en Jozef bracht het door deze kunst van slaaf tot onder koning van Egypte. Veel later ont stond het spreekwoord „Dromen zijn bedrog", maar sinds 1900 is men hier van wel wat teruggekomen en de ge leerden kunnen zelfs de waarde van de voorspellende droom niet geheel en al ontkennen. Er zijn vele theorieën over de droom en Aristoteles hield zich al met dit probleem bezig. Sinds 1900 tracht men het te verklaren en de materialisten maken zich er al heel gemakkelijk vanaf door te beweren dat je gaat dromen van zwaar eten of drinken voor de slaap. Ten dele is dit waar, maar verschillende mensen, die men veel laat eten of drinken voor het slapen gaan, dromen geheel verschil lende dingen en daarmee is komen vast te staan dat de droom niet los te ma ken is van de mens zelf. Prof. Herbart was een der eersten, die niet alleen aandacht schonk aan de lichamelijke maar ook aan de psychi sche factoren en hij zocht een aankno pingspunt in het geheugen. De mens doet overdag oneindig veel indrukken op maar de meeste gaan langs hem heen omdat hij niet alles verwerken kan. Toch ligt het vast in het geheugen, als is het daar als waardeloos opgebor gen. In de nacht hebben wij niet het ver mogen onderscheid te maken van wat wel en wat niet van belang is om op gemerkt en onthouden te worden en dan krijgen alle vage indrukken van vele jaren vrij spel. Ouder wordende mensen dromen veel van hun jeugd, de tijd die ons de meeste indrukken geeft welke vaag zijn. Freud, die alles met het sexuele leven in verband bracht, zag in de droom slechts een sexuele wensdroom en hij verwarde zich daarbij in de velerlei symbolen die nodig waren om iedere in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het R.K. schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaffing van zonwerende gordijnen t.b.v. de gynastiekzaal bij de de oom van Niek Mariaschool mijnd. I komt en ook hij mag niets van de b. het bestuur van de School met de Wil men tenslotte de zeer hoge in- trouwerij weten. Bijbel voor het aanschaffen van klasse- ^„„opwerkt in komens een extra verlichting bezorgen, j Als alle verkleedpartijen achter de rug (meubels en leermiddelen l_ behoeve ^bben^ en d« ^eeft verlenen van medewerking als bedoeld droom tot het sexuele terug te brengen. 1 Adler zocht het in het minderwaardig heidscomplex, die dromen teweeg brengt waarin de wens tot macht domineert en Jung grijpt terug op de sprookjes en mythen. Vele sprookjes zijn in de oertijd ontstaan en zij spelen zich af geheimzinnige bossen. De oermens in moet voortdurende angst geleefd "O O dan vinde men die in de eerste plaats zijn dan komt de zaak natuurlijk fijn in een matiging of afschaffing van de voor elkaar en dat was ook de bedoe- vermogensbelasting, die alleen al om ling van de schrijver, de daaraan verbonden administatieve Op de tweede avond dankte de voor van de onder dat bestuur staan de school voor gewoon lager onder- derwijs aan de Insingerstraat. 18. Voorstel tot het benoemen van een men dit in nachtmerries, waarbij ge droomd wordt over dingen die men niet met het geheugen in verband kan Het eerste ei in de bezitsvorming is gelegd, zij het dan ook dat het een oud ei is, want ook onze vorige re gering vertoonde reeds het kunststuk van premie op sparen. Wanneer de Kamer het nieuwe voor stel goedkeurt - en dat doet ze zeker - dan krijgen zij, die kans zien te spa ren (en die zijn er, gezien de resul taten van de spaarbanken) boven het door hen gespaarde een toeslag van 20 °/o. Dat klinkt niet gek, alleen u moet het 5 jaar volhouden en er is aan een spaargrens gedacht van maximaal 400,per jaar. Nu zal het mij per soonlijk een zorg zijn hoeveel of hoe weinig onze regering aan spaarders als beloning gaat geven, want al zou de regering naast ieder door mij ge spaard papieren tientje een gouden leggen, geloof ik niet dat ik kans zou zien dat papieren vod over te houden. Het is dus geen persoonlijke kift wan neer ik zeg, dat ik de opzet van die spaarpremie krenterig vind. Wanneer immers bezitsvorming de op zet van de regering is, waarom dan een maximum bedrag vastgesteld En waarom wordt dat spaarvoordeel al leen opengesteld, zoals de verwachtin gen zijn, voor hen die minder verdienen dan 6.900,per jaar Waarom niet gezegd iedereen kan mee doen en hoe meer jullie sparen hoe liever het ons is. Wanneer het gaat om sparen zonder bijbedoeling zou dat toch logisch zijn. Het gaat onze regering dus kennelijk niet om op deze manier de beschikking over zoveel mogelijk geld te grijgen. Een lening kunnen ze op voordeliger manier krijgen, zonder de rompslomp en administatie van een spaarpremie- regeling. Ik vrees dat we in die spaarzinopwek king een poging moeten zien om de be stedingen te beperken en dat zou min der leuk zijn. Dan zouden zij gelijk krijgen die zeggen, dat het hetzelfde blijft of je, hoewel een kat gewoonlijk iets anders doet, door de hond of door de kat gebeten wordt. H. OEKMAN. brengen. We ervaren dan dingen die we nooit beleefd kunnen hebben en door staan de angst van de oermens, die zich vrijwel onbeschermd tussen wilde dieren bevond en geen raad wist met de natuurverschijnselen. Volgens Jung hebben geslachten vele tienduizenden jaren hun sporen nagelaten. Niet al leen lichamelijk maar ook geestelijk en dit uit zich in de droom. Psychiaters gebruiken het droomleven om de patiënten te leren kennen en daardoor te genezen. Dat hierbij fouten gemaakt worden is wel vanzelfsprekend. Wie door gods dienstige problemen de hulp van een prychiater nodig heeft en een man kiest voor wie de godsdienst weinig te be tekenen heeft en die de theorie van Freud aanhangt, die zal van de wal in de sloot raken omdat het godsdienstige en het sexuele dan wel eens op een heel vreemde manier door elkaar ge haspeld kan worden. Terwijl er voor de gewone dromen the orieën zijn die voor een groot deel op gaan, is er geen enkele houdbare theo rie ten aanzien van voorspellende dro men. Zolang het begrip „tijd" voor de geleerden nog een gesloten boek is zal deze theorie wel niet gevonden worden. Het staat vast dat sommige voorspel lende dromen grote waarde hebben, maar men kan er nog niet achter komen hoe het mogelijk is dat men soms in de slaap heden, verleden en toekomst kan overzien zoals wij wakend slechts het heden en het verleden kunnen om vatten. Het is echter helemaal niet uit gesloten dat dit probleem opgelost wordt. GESLAAGD. De B.D.C.-leden (handbal) Truus Roest, Ria Roest en Leo v. d. Heiden slaagden voor het theoretisch deel van het scheidsrechters-examen .van de Neder landse Handbal Bond. In de loop van deze competitie zullen zij reeds wed strijden te leiden krijgen. B.D.C. heeft thans dames-, heren- en meisjeselftallen. Het is de bedoeling over te gaan tot oprichting van jongens elftallen en reeds hebben zich enkele ge gadigden gemeld.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1