2454 HONGAR I JE C. A. P. Valkenet Stichtse Scfaoeneohirizen DRIE JAAR NA DE OPSTAND Beewsyuw kapsel.... IQpsmon O L D S P I C E. SOEST. UW JUISTE ADRES niet in de nieuwe telefoon gids vermeld. Wilt U dit even noteren TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART ROUW- en TROUW kleding BAARN, TEL. 2783 hulpmaatregelen te bewegen. Tot. aan de opstand werd Hongarije door de Kardinaal Joseph Mindszenty kreeg na Sowjets uitgebuit. Sedert de demping de ineenstorting van de opstand van de i van de opstand pompt Moskou bedui- Hongaars vrijheidsstrijders in 1956 dende roebelbedragen in de Hongaar- asyl in de Amerikaanse ambassade in'se economie, voornamelijk in de con- Budapest. I sumptieve sector. voeren. Zij behoeven niet meer te vre zen, dat ze voor een spion worden aan gezien, als ze zich met een bezoeker uit het Westen inlaten, maar zo vrij als voor de opstand praten zij niet meer, want de veiligheidspolitie is waakzaam. De teleurstelling over de houding van het Westen is tot nu toe niet verdwe nen. Steeds weer hoort men de bittere T~ &ATQNS DlT YERiÖRZtHS- Klasse is kenbaar altijdDe stijl mag verschillen - klassiek of modern - al naar uw persoonlijke smaak. Maar u ziet het direct: bij Greeve 5elect draagt elk meubel het kenteken van selecte, keuze. HILVERSUM, KERKSTRAAT 28 TEL. Met dit soort woningfinanciering heeft het regiem zo duidelijk als maar denk baar is het fiasco van de vroegere wo- ningpolitiek toegegeven. Tot voor en kele jaren golden in Hongarije de huis eigenaars nog als .uitbuiters" en „Volks vijanden". Zij moesten, als hun eigen dommen niet onteigend wilden wor den, de huren zo laag houden, dat zij niet alleen aan hun bezittingen niets STEENHOFFSTR 53T.-TEL-:.28« SOEST Onze sortering TOILETARTIKELEN is opnieuw uitgebreid met de volledige sortering woorden „Jullie hebben ons in de steek gelaten. Wij hebben vast geloofd dat jullie hulp niet alleen uit mooie woor den bestond". Het Kadar-regiem zit momenteel vas ter dan ooit in het zadel. Kant uit Hongarije geniet in de gehele wereld grote bekendheid. Op de zweep volgde het suikerbrood, want ook Moskou kon de ogen niet slui ten voor 't inzicht, dat een „tweede Hon garije" al zijn plannen zou doorkrui sen en zijn kostbare vredespropaganda nutteloos zou maken. Dan maar Kadar. Kadar is voor de Hongaren allesbehal ve een aantrekkelijk persoon, maar zij hebben de overtuiging gekregen, dat zij nu eenmaal onder het communisme moeten leven en dat daarom Kadar nog de beste oplossing is. Kadar, die onder Rakosi in de gevan genis zat en zo gefolterd werd dat een Het Vissersbolwerk - een van de mooiste bouwerken van Budapest. De Hongaren zijn van nature een vro lijk volk, dat nog nauw verbonden is met de zeden en gebruiken, die hun voorvaderen al aanhingen. De kleder dracht behoort daartoe en ook het braden van haantjes. verdienden, maar ook niet eens het geld voor de noodzakelijkste herstel lingen konden opbrengen. De huizen verkommerden en vandaag de dag nog is het merendeel van de huizen in Bu dapest in een erbarmelijke toestand. Toen de regering de gevolgen van haar politiek inzag, liet zij eigen huizen toe en plotseling was er een opgewonden bedrijvigheid op de bouwmarkt. Zwarte lonen, zwarte handel. De buitenstaander vraagt zich in ge- moede af, hoe het veel mensen toch mogelijk is het geld voor dergelijke woningen op te brengen, aangezien het gemiddelde inkomen slechts bij onge- jveer 180 tot 225 gulden per maand ligt. Vraagt men dit aan de Budapester, dan ziet men eerst een glimlachje en dan krijgt men een lange verklaring als ant- nacht een grote, zwarte limousine. Ze is eigendom van de veiligheidspolitie. De inzittenden, die om de twee uur worden afgelost, verliezen het ambas sadegebouw geen seconde uit het oog. Zij hebben tot opdracht elke mogelijke vluchtpoging van Kardinaal Mindszen ty, die sinds de opstand gast - zij het ook onvrijwillig - van de Amerikanen is, te verijdelen. Vraagt men ergens in Hongarije of zelfs in de hoofdstad van het land naar de kardinaal, dan krijgt men de meest tegenstrijdige antwoorden. Sommigen menen, dat hij reeds lang gestorven is, anderen zeggen weer, dat hij allang door de veiligheidspolitie gearresteerd is, ontvoerd of zelfs vermoord is. De Hongaren zouden wel door een gesprek met de Amerikaanse gezant over het lot van de Primaat van Hongarije in gelicht kunnen worden, maar dat waagt geen mens. De partijfunctionarissen, die de waarheid weten, zwijgen. Tracteer thuis op dat verrukkelijke OOSTPRIESTERHULP. Dinsdagavond werd in het Ludgardis- gebouw en woensdagavond in St. Jo- sef de film „Toekomst zonder tussen weg" gedraaid als onderdeel van de propaganda die in onze gemeente ge- voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 2704 maakt is voor hulp aan de gelovigen achter het ijzeren gordijn. Voor het vertonen van de film werd gesproken door de heer T. Hensing, die een ontstellend relaas gaf van het leven dat vele gelovigen onder het com munistisch regiem leiden. In Roemenië zijn kort geleden vijf bisschoppen ge arresteerd en vreselijk is het lot van de kardialen Stepinac, Mindzenty en de primaat van Polen. Men moet aanne men dat achter het ijzeren gordijn 15.000 priesters in arrest zijn en het is de taak van de vrije wereld hulp te bieden. Beschamend is het te zien hoe de vrij- WATERSCHAP MIDDEL WIJK. Er is geld nodig voor het verbeteren van de waterbeheersing in het water schap „Middelwijk" en het college van B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet van 4600,beschikbaar te stellen voor het opmaken van een verbeteringsplan door de Nederlandsche Heidemaatschappij BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en vrijdag draait in het City-theater de film „Anders dan jij en ik" met Paula Wessely, Paul Dahlke en Hans Nielsen. Het is de wat trieste geschiedenis van een jongen, die het slachtoffer dreigt te worden van een man met tegennatuurlijke neigingen. Als zijn ouders aangifte doen worden zij zelf ook slachtoffer door een absurde aanklacht van de jongensvriend. De moeder redde haar kind maar zelf wordt zij tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld. Zondagmiddag verschijnt Zwarte Zara, de koningin der bandieten, op het wit te doek. Zij is geen gewone bandieten leidster maar trekt er 's nachts met een troep mannen op uit om de onderdrukte Spanjaarden in het Californië van 1850 te helpen. Overdag is zij het aardige meisje Lola Belmont en niemand weet dat zij de gemaskerde wreekster is tot zij gear resteerd wordt. Normalerwijs zou zij haar avonturen met de dood moeten boeten, maar er komt redding en in- plaats van de galg wacht haar de huwe lijksboot. Van maandag tot en met woensdag „De Woekeraar" met George Raft en Doro- thy Hart. Een verhaal over het meest verwenste en meest eerloze beroep van de wereld, bedoeld als waarschuwing aan allen die in geldnood verkeren en bereid zijn woekerrente te betalen. De woeste tonelen, die deze film span nend maken zijn in ons land echter moeilijk denkbaar, dus die waarschu wing is eigenlijk niet nodig. In de donderdagcyclus „Cel 2455" naar het boek van Caryl Chessman, de Ame rikaan die al 11 jaar op de voltrek king van het doodvonnis wacht, maar steeds weer uitstel weet te krijgen. Enkele weken geleden was de datum van de executie opnieuw vastgesteld, maar weer is de terechtstelling opge schort. woord. Aan de ene kant is het zo, dat in de meeste gezinnen de vrouw mee werkt en aan de andere kant verdient bijna iedereen er iets bij, hetzij met „zwarte lonen" na werktijd, hetzij door de zwarte handel. Elke vreemdeling, die vandaag naar Hongarije gaat, be leeft het, dat hij aangesproken wordt, of hij geen scheermesjes, nylonkousen, gedragen kostuums of deviezen wil ver kopen. Door een abuis bij de Rijkstele foon staat onze zaak Soesterberg- sestraat Ons nummer is en blijft Soesterbergsestraat 30 Soest Budapest is tegenwoordig meer dan ooit een stad van tegenstellingen. De sporen van vernieling aan het gedenk teken van Stalin zijn weggewerkt. De figuur van de Rode Czaar, die hem kroonde, is niet weer geplaatst. Men zit in een café en komt met een Hongaar aan een of ander tafeltje in gesprek. Hij kijkt eerst eens om zich heen, of er geen onraad is, maar daarna pakt hij uit. Van het regiem moet hij niets heb ben, dat geeft hij onomwonden toe, en de Russen haat hij, maar hij is realist. Hij weet, dat een revolutie tegen het regiem geen zin heeft en zo maakt hij het beste uit de situatie, want„wat blijft ons anders over VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 NOVEMER 1959. heid in West-Europa misbruikt wordt. In Scandinavië kan men de weelde niet op, in West-Duitsland menen miljoe nen het zonder God af te kunnen omdat de economie er goed voorstaat, Frank rijk schijnt zich slechts te bekomme ren om de Algerijnse kwestie en in ons land werd het Evangelie een soort boek der wellevendheid, terwijl het de revolutie van de liefde moet brengen. Weinigen beseffen dat er een hoger leven is dan het materialisme van alle Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise dag en het wordt de hoogste tijd dat de 800 miljoen gedoopte christenen van alle gezindten de handen ineen slaan in de strijd tegen het communisme. Tegenover de leer van Marx, Lenin en Stalin moet de christelijke liefde ge steld worden. De liefde moet terugkomen in de we reld omdat alleen daarmee het com munisme succesvol bestreden kan wor den. De actie Oostpriesterhulp is een van de vele acties ter leniging van de vluchtelingenhulp maar belangrijker is het werk achter het ijzeren gordijn. Daar verkeren gelovigen in grote nood en misschien is de nood van hen die zonder God leven nog veel groter. Heel veel lectuur is nodig om te laten verspreiden in het communistische ge bied en daarvoor is veel geld nodig, zo dat er gedurende drie dagen een inza melingsactie in onze gemeente gehou den is. Met een enorme gele auto werd langs de huizen gereden om levensmid delen, geld, kleding en schoeisel in te zamelen ten bate van hen die achter het ijzeren gordijn in nood verkeren. Drie jaren nadat de Russen met 170.000 soldaten en 2500 tanks Buda pest aanvielen en zo de ruggegraat van de opstand braken, spreekt men in Hon garije alleen nog van de „oktober-ge- beurtenissen". Zelfs in het partijge- bruikelijke jargon wordt sinds enige tijd het woord „contra-revolutie" op zettelijk vermeden. Op de 4e november 1956 viel de beslissing tegen de vrij heidsstrijders. De Sowj et-overmacht was te sterk voor hen. Het aantal doden, dat de revolte gekost heeft, is nooit bekend geworden. De schattingen lopen van 6500 tot 32.500 doden. Hoe echter ziet het er drie jaar na het bloedbad in Hongarije uit Schrijnen de wonden nog steeds of zijn ze geheeld, is het offer van de vrij heidsstrijders volkomen nutteloos ge weest of heeft het een, zij het ook zwaar gekochte verbetering in de verhoudingen gebracht Sinds enige tijd kan men als buiten lander weer met Hongaren een gesprek Budapest - aan beide zijden van de Donau gelegen - heeft zes grote, archi tectonisch belangwekkende Donaubruggen, waarvan drie op de foto te zien zijn. Na enkele maanden werden de meeste gearresteerden weer vrijgelaten. Kadar, die het onbeperkte vertrouwen van Chroesjtsjew geniet, zette het door dat de Sowj et-troepen practisch uit het beeld verdwenen. Zij komen nauwe lijks hun kazernes meer uit en ver schijnen even weinig in het openbaar als de eens zo gehate Moskouse in structeurs in de bedrijven. Het is Ka dar ook gelukt de Russen tot duidelijke Ctv adres coor hei huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN van zijn handen nu nog mismaakt is, lijkt voor alle Hongaren, die niet be paald fanatieke communisten zijn, nog de minst kwade. Huiseigenaren geen uitbuiters meer. Kogelgaten in de muren van de ge bouwen herinneren in Budapest nog steeds aan de bloedige weken, maar de meeste grotere schadegevallen zijn her steld. Een verrassing is de overal aan wezige bouwbedrijvigheid in de Hon gaarse hoofdstad. Overal staan nieuwe huurwoningen. Nog meer evenwel ver rast het feit, dat een groot deel van de nieuwbouw op basis van eigen huizen gefinancierd wordt. Een driekamer woning kost ongeveer 27.000 gulden. Daarvan moet een kwart gedeelte bij het opmaken van het contract betaald worden. De rest wordt verdeeld over tien jaren. Voor het gebouw van de Amerikaan se ambassade in Budapest staat dag en

Soester Courant | 1959 | | pagina 5