St Nicolaas komt zaterdag in Soest. Soest bouwt en zal bouwen. Aankomst bij station Soestdijk. Op de Eng. - Tussen Plasweg en Heideweg. Langs de hoofdweg. - In liet Vosseveld. In Braamhage en Colenso. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 BEGROTING 1960. DINSDAG 17 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 87. 505 STER OURANT Verschijmt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 baar gesteld naast veel andere prijzen, maar wie dit artikel niet hebben wil mag zijn waardebonnen aan iets anders besteden. De trekkingen worden verricht in ,,De Gouden Ploeg" door de politie op de volgende data 23 november; hoofdprijs een dames- of herenrijwiel ter waarde van 200, 25 novemberhoofdprijs een linnen- uitzet, ter waarde van 150, 27 november; hoofdprijs een vloerkleed, Terwijl men bezig is de laatste hand te leggen aan 70 woningen op de Eng, waarvan een groot deel al bewoond is, en het grondwerk voor de volgende 72 woningen - eveneens op de Eng - al begonnen is, wordt deze week een be langrijke bouwfase tussen plasweg en Heideweg afgesloten, waar 86 woningen onder de kap komen. Langs de hoofdweg wordt intussen ge bouwd bij de bioscoop en spoedig bij Beverstein, in het Vosseveld wordt over enkele maanden begonnen met de bouw van 53 woningen en intussen worden in Delft de plannen voor 549 woningen op de Eng bestekklaar gemaakt. Dat gebeurt op het architectenbureau van Ir van Embden. In Maarssen is op het architectenbureau J. Leicher B.N.A. intussen hard gewerkt aan een bouwplan dat aan Braamhage en Colenso de uiteindelijke bestemming zal geven. Braamhage is de laatste jaren door de Zaterdagmiddag is St. Nicolaas in de hoofdstad gearriveerd en ook het be stuur van de Winkeliersver. „Soest" is druk met de voorbereidingen, die no dig zijn om St. Nicolaas ook dit jaar een waardige ontvangst in onze ge meente te bereiden. Sint Nicolaas zal met 12 knechten za terdagmiddag, om half drie, op het station Soestdijk begroet worden door de heren Brouwer en Ten Berge als afgevaardigden van de Soester winke liers. Verschillende jaren achtereen kwam de Sint aan in Soest-Zuid, maar ditmaal heeft hij station Soestdijk gekozen. Daar zullen natuurlijk vele kinderen staan en tegen de logica in zullen ze zingen van de stoomboot, die ze zien aankomen en van het paardje, dat ze over het dek zien huppelen tot grote ergenis van de gezagvoerder. P.V.O. en de drumbands van „Olym- pia" en „Crescendo" zullen aanwezig zijn en in optocht gaat het dan naar het gemeentehuis, waar de goedheilig man om vijf over half drie door het gemeentebestuur ontvangen zal worden. Het bestuur van de winkeliersvereni ging heeft ieder jaar voor een waardige ontvangst gezorgd en ook op het ge meentehuis wordt St. Nicolaas ieder jaar met veel respect en hartelijkheid ont vangen, dus ook dit jaar zal de ont vangst niets te wensen overlaten. Het bestuur van de winkeliersvereni ging hoeft de kinderen niet te vra gen de gulle gever uit Spanje hartelijk te ontvangen, want dat gebeurt vanzelf wel, maar wel wordt de bewoners ver zocht door het uitsteken van de vlag uiting te geven aan hun vreugde over het verblijf van de hoge gast in onze gemeente. En in het bijzonder moeten de vlaggen wapperen langs de route, die St. Nicolaas zal rijden na de ont vangst op het gemeentehuis. Ieder jaar heeft de Sint heel veel ver rassingen voor iedereen die in Soest koopt en de kinderen worden natuur lijk niet vergeten. Dit jaar is er echter voor de jeugd een heel bijzondere attractie, waarvoor door de schatmeester van de goedheilig man heel wat peseta's tegen guldens worden ingewisseld, maar meer dan dit wenste het secretariaat van St. Nico laas niet bekend te maken. Wat het precies wordt moet een verrasing blij ven en wie de stoet zal zien, waarmee St. Nicolaas door de gemeente trekt, zal op de hoogte komen van het vele goede dat de Spaanse kindervriend dit jaar met de Soester jeugd voorheeft. Nog meer dan anders is het dus dit jaar van belang te gaan kijken naar de tocht van de Sint door onze ge meente. Vanaf het gemeentehuis wordt de vol gende route gevolgd Van Weedestraat, Burgem. Grothestraat, Nieuwerhoek, Ko- ninginnelaan, Nieuwstraat, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuweweg, Ossendamweg, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, Middel wijkstraat, Steenhoffstraat, Van Wee destraat,. waar St. Nicolaas zal logeren in hotel Eemland. Van 21 november tot en met vijf de cember vindt de jaarlijkse bonnenaktie plaats met vele prijzen. Ook dit jaar zijn door de winkeliers weer extra prijzen beschikbaar gesteld. Iedere inwoner van Soest kan deze winnen, want bij aankoop van een gul den wordt een bon gegeven en elk jaar blijkt dat vele tienduizenden bonnen in de bussen gestopt worden, die zich ook nu weer bevinden op de Van Weede straat, Koninginnelaan, Laanstraat, Nieuweweg, Torenstraat en Soesterberg sestraat. Elk jaar blijkt echter ook, dat er nog altijd mensen zijn, die niet weten wat ze met die bonnen moeten doen. Op ieder exemplaar moet de naam en het adres van de aspirant-prijswinnaar staan. Soms zijn er wel eens mensen, die een serie van 6 of meer bonnen krijgen, die aaneen zitten en dan schrijven ze over de hele lengte hun naam en adres eenmaal. Dat is natuurlijk helemaal fout, want bij de trekking moeten alle bonnen los zijn, dus van die naam en dat adres blijft niets over. Ook mag'zullen worden gebouwd en bij de over- men de bonnen niet in 'n enveloppe doen. wegingen speelt de bouwsom een be- De prijzen bestaan uit waardebonnen langrijke rol. Het is niet onwaarschijn- en op ieder van de zes trekkingsdagen j lijk dat tot 9 woonlagen besloten zal worden als hoofdprijs artikelen beschik-1 worden omdat liften en andere voor ter waarde van 200, 1 december; hoofdprijs brandstoffen, ter waarde van 200, 4 december hoofdprijs 2 wollen de kens, ter waarde van 150, 7 december hoofdprijs een televisie toestel, ter waarde van 800, De netto-opbrengst van deze actie, die onder het motto „Koopt in Soest" wordt gehouden, komt ten goede aan Soester patiënten, die altijd thuis moeten blij ven en die nu verrast zullen worden met een boottocht. Door in Soest te kopen kan men dus niet alleen prachtige prijzen winnen, maar ook plaatsgenoten in moeilijke om standigheden een heel groot plezier doen. zieningen, welke de hoogte moeten overbruggen, per woning worden om geslagen, zodat ze bij 9 woonlagen ver houdingsgewijs minder kosten dan bij 7. Behalve de vier hoogbouwflats in Braamhage krijgt Soest nog drie van deze miniatuur-wolkenkrabbers in het park Colenso. Deze flats zullen in com binatie met eengezinswoningen gebouwd worden, terwijl de vier van Braam hage vrij in het park zullen staan. Mocht besloten worden tot 9 woonla gen dan zal hiermee de economische bouwgrens bereikt zijn. Komt men hier boven, dan zijn bijzondere hulpmiddelen en voorzieningen in de constructie no dig. Bij zeven woonlagen zal de hoogte ongeveer 23 meter zijn en bij negen woonlagen biina 30, meter. Bij het maken van dit bouwplan - dat 295 woningen omvat - is de heer Lei cher uitgegaan van de overweging dat uit een oogpunt van volkshuisvesting twee woonlagen ideaal te noemen zijn bouw van het bejaardencentrum, de de eengezinswoningen voor de meer in- ONTWERP-BEGROTING. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare kennis, dat de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1960 a. der plaatselijke inkomsten en uit gaven b. voor het openbaar slachthuis c. voor het woningbedrijf d. voor het bedrijf gemeentewerken e. voor het gemeentelijke wegenfonds; f. voor het gemeentelijke grondbedrijf; en g. voor het gemeentelijk gasbedrijf vanaf heden voor een ieder ter ge- cretarie der gemeente ter lezing zijn neer gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 13 november 1959. den. Of dit mogelijk is hangt af van de stichtingskosten-grens, welke zal aan genomen worden. Uiteraard houden de huren, die voor deze flats betaald moe ten worden, nauw verband met de bouwkosten, maar op dit moment is zelfs niet bij benadering te bepalen wat de bouw zal gaan kosten. Iedere woonlaag in de te bouwen flats zal vier woningen bevatten dus 28 bij 7 en 36 bij 9 woonlagen. De woningen zijn gebouwd rond een trappenhuis met liften en bevatten een woonkamer, een keuken, drie slaapkamers, toilet en douche. Ieder flatgebouw heeft garages en bergruimte op de begane grond en rond het gebouw is voldoende ruimte voor parkeren, terwijl er voor de kin deren genoeg plaats overblijft om te spelen. Tussen de flatgebouwen onder ling komen bomen en perken. Voor onze begrippen heeft een flat van 30 meter een enorme hoogte, maar ar chitectonisch en stedebouwkundig ge zien zullen deze gebouwen geen massale indruk maken, dus niet storend in de landelijke omgeving werken. Voor hen, die geen afstand kunnen doen van hun tuintje komen in Colenso bij de hoogbouwflats blokken eengezinswo- C0LENS0 BCAAMWAGt -0 AANTAL WONINGEN: .COLENSO" 69 EENGEZINSWONINGEN BUNGALOWS FLATS IN 7 WOONLAGEN FLATS IN 3 WOONLAGEN .BRAAMUAGE TOTAAL WOONLAGEN FLATS IN 7 WONINGEN In de bekendmaking van onze rege ring, dat zij aan de Kamer voorstelt de in de voetbaltoto van de K.N.V.B. te behalen hoofdprijs te bepalen op maxi- jmaal 25.000,heb ik niet gelezen ]om welke reden de regering dit doet. Wanneer het de opzet van onze rege ring is de voetbalpool te torpederen of het tot een noodlijdende instelling te maken, die haar eigen dood sterft, dan is het een prima plan, want zonder man keren is de pret er voor de meesten af wanneer het maximaal te winnen be drag zo laag wordt gesteld, al kunt u natuurlijk zeggen dat 25.000,toch altijd nog een lief bedrag is. We begrijpen natuurlijk wel, dat de regering met dit voorstel komt door kringen, die in het wekelijkse gokje van honderdduizenden landgenoten een moreel kwaad zien, maar in dit licht snap ik niet, waarom de Staat wel haar Staatsloterij kan houden met prijzen tot 100.000,en toestemming geeft voor Gemeentepremieleningen met ex traatjes tot 250,000, Het gokelement, ook al heeft het een officieel jasje aan, is toch even groot en of je in de loterij nu 10 of 250.000 guldens accepteert, blijft toch hetzelfde, dacht ik. Wanneer die voetbalpool een instelling was van een paar handige jongens, die er zelf in de eerste plaats beter van worden, zou ik het inzicht van onze regering kunnen delen, doch nu ook onze regering weet, dat met de inkom sten van de pool voor de jeugd en de sport dingen worden gedaan, waarvan de regering misschien wel de noodzaak inziet, maar waarvoor zij nimmer gel den beschikbaar kan stellen, kan ik het inzicht van de regering niet delen. „Het doel heiligt de middelen", zegt een Hollands spreekwoord, waarom ik maar hoop, dat men in dit geval over overigens zeer begrijpelijke principiële bezwaren zal heenstappen. H. OEKMAN. chr. v.g.l.o.-school en de huizen in de Inspecteur Schreuderlaan en de Ir. Men- kolaan tot een aantrekkelijk deel van onze gemeente geworden en wat er ge bouwd is vormt een waardige entou rage voor het monument. Er zal ech ter nog meer gebouwd worden zonder dat iets van de aantrekkelijkheid van Braamhage als klein natuurreservaat in onze gemeente verloren zal gaan. Tussen de Ir Menkolaan en de Inspec teur Schreuderlaan worden torenflats gebouwd die meer dan 20 meter hoog zullen worden. Op het ogenblik is men nog aan het onderzoeken of deze vier hoogbouw-flats in 7 of in 9 woonlagen dividueel ingestelde mens, die graag zijn eigen tuintje heeft en voor een andere categorie, die uit een oogpunt van ge mak en andere overwegingen de flat prefereren. Zo'n flat dient dan ook alle voorzie ningen te hebben die inderaad op het gemak van de bewoners gericht zijn, zoals een lift, centrale verwarming, vuilstortkokers en wat verder voor een gerieflijke woning nodig is. Hieruit mag men niet de conclusie trek ken dat de bouwkosten van deze flats bijzonder hoog zouden zijn. Als men de extra voorzieningen buiten beschouwing laat, dan liggen de bouwkosten van de ze hoogbouwflats niet boven die van de flats in 3 of 4 woonlagen. Er wordt dan ook naar gestreefd, de realisering van de plannen binnen het raam van de komende premieregelingen te hou- ningen en voor de bungalowliefhebbers worden in het verlengde van de Ir Men kolaan een dozijn van deze woningen ge bouwd, zodat aan velerlei wensen vol daan zal kunnen worden en meer dan 1000 mensen binnen afzienbare tijd in een ideale omgeving zullen wonen. VOETBALUITSLAGEN. S.E.C. 3—V.V.Z.A. 2 5-0. Quick 5S.E.C. 5 1-3. S.E.C. ASpakenburg A 1-3. S.E.C. BAmersf. Boys B 4-0. Quick aS.E.C. a 4-2. C.J.V.V. b—S.E.C. b 8-4. H.V.C. f—S.E.C. d 6-2. K.V.V.A. bS.E.C. c 0-2. S.E.C. ee—A.P.W.C. c 0-2. Welpen S.E.C. 1—S.E.C. 2 1-2. Welpen S.E.C. 3Amsvorde 2 2-0. Welpen S.E.C. 4—C.J.V.V. 2 0-0. D'e volgende maand wordt de begro tingsvergadering gehouden en het col lege heeft de raad de ontwerp-begro ting 1960 aangeboden. Deze zal in de twee raadsafdelingen behandeld worden. Het geraamd tekort voor 1960 is 420 duizend gulden en het college ver trouwt erop, dat het niet nodig zal zijn over dit gehele bedrag uit de al gemene reserves te beschikken, omdat een verhoogde uitkering uit het ge meentefonds verwacht wordt. Het college meent hierop te mogen re kenen omdat onze gemeente hoge kos- ten heeft door de aanleg van de rio- lering en de verschillende voorzieningen die nodig zijn om het rioolwater te zuiveren. In de ontwerp-begroting zijn geen nieu- jWe kapitaalsuitgaven opgenomen, uit gezonderd uitgaven voor de politie. Andere kapitaalsuitgaven zullen niet goedgekeurd worden voordat er vaste financieringsmiddelen zijn. Het ligt in de bedoeling de politie van twee nieuwe auto's te voorzien. Dit zullen een verkeersongevallenauto en een surveillance-auto worden. Evenals in 1958 zal in de komende be grotingsvergadering de vergoeding ter sprake komen, die het college voor stelt aan de korpschef van politie te geven voor het gebruik van een eigen auto in dringende gevallen. Plannen voor de bouw van een nieuw politiebureau en een politiepost in Soest-Zuid zijn in bewerking en bin nenkort zullen deze in de raad behan deld worden. In de eerste tien maanden van 1959 kwamen 264 woningen gereed en daar mee steeg het aantal woningen in Soest en Soesterberg tot 6619. Verschillende uitbreidingsplannen wer den in 1959 vastgesteld en enkele plan nen zijn in voorbereiding, waaronder het plan voor de Soester Eng en het structuurplan van Ir S. J. van Embden uit Delft. Aan de bouw en verbouw van scholen zal ook in 1960 veel aandacht besteed worden. Vrijdag a.s. komen wij op deze ontwerp begroting terug voor de behandeling der verschillende onderdelen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1