PALTKE SOEST Recept ie, bruiloft of diner? A. B. KOPPEN BURGERLIJKE STAND voor STOMEN en VERVEN V E N E M A VEILIG VERKEER. DE GROTE INEENSTORTING. ÉVENTJES TERZIJDE. GEITENFOKKERS PROTESTEREN. De Geitenfokvereniging Soest is een rustige vereniging met kalme mensen, die veel voelen voor geiten en bokken. Ruzie is er zelden of nooit, maar nu toch wel, al is het gelukkig geen ver schil in de eigen vereniging, dat vrij dagavond het middelpunt vormde van de bijzondere ledenvergadering, welke in restaurant Zonneheuvel gehouden werd. De vergadering stond onder leiding van dokter A. H. J. Hagedoorn uit Soester- berg, maar toen het geschil ter sprake kwam, waarvoor deze bijeenkomst be legd was, stond hij tijdelijk zijn plaats af aan de heer G. L. Zaadnoordijk. De grieven van de afdeling Soest rich ten zich namelijk tegen het provinciaal bestuur en van dit bestuur is de heer Hagedoorn eveneens voorzitter, zodat het beter was, dat hij zich tijdelijk te rugtrok als leider van deze protest bijeenkomst. Het bestuur van de afdeling Soest is het helemaal niet eens met de gang van zaken bij de kunstmatige insemi natie. Men is in Soest van mening, dat voor deze kunstmatige bevruchting niet de juiste bokken ter beschikking staan. Vooral bok Rinus moest het ontgelden. D'it arme dier kan geen genade vinden in de ogen van de Soester geitenhou ders, omdat hij niet de kwaliteiten schijnt te bezitten die een goed nako melingsschap langs kunstmatige weg waarborgen. Ook in andere delen van de provincie achtte men Rinus alleen nog maar ge schikt als zondebok, die eventueel de woestijn ingestuurd kon worden en er werd besloten twee andere bokken te keuren, die de afgedankte Rinus zou den moeten vervangen. Een bok uit Zeeland kwam niet in aan merking en een bok uit Noord-Brabant werd wel goedgekeurd en aangekocht. Intussen bleek het provinciaal bestuur in Utrecht niet genegen Rinus aan de kant te zetten, hoewel daartoe op de algemene vergadering besloten was. Zelfs schonk men aan dit dier zoveel vertrouwen, dat een zoon van Rinus tot K.I.-bok gepromoveerd werd, hoe wel gebleken was dat Rinus jr even min de kwaliteiten bezit, die een K.I.- bok in zijn arsenaal moet hebben om voor goede geiten en bokken te zorgen. De misere hield aan want ook de bok uit Noord-Brabant bleek niet veel zaaks, zodat het bestuur van de afdeling Soest de mening is toegedaan, dat het geen zin heeft door te gaan met kunstmatige inseminatie, omdat er slechts ondeugde- VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 DepotA. VRAKKING, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. GEBOREN Ingrid Marijke, dochter v. J. G. Timmer, zaadhandelaar en G. van de Kaa, Johannalaan 37, Baarn. Monique, dochter van K. Dobben, ver tegenwoordiger en E. Starreveld, Ei kenlaan 19. Maria Wilhelmina Hen- rica, dochter van A. M. Heeremans, caféhouder en R. H. Werkhoven, Steen- hoffstraat 47. Ralph Edmund, zoon v. H. Kooij, losarbeider en M. E. van Mee- rendonck, Klaarwaterweg 66. Fran- ciscus Hendrik Richardus, zoon van H. R. Voskuilen, fabrieksarbeider en M. J. Notermans, Birkstraat 143. Robert, zoon van J. J. van Breukelen, bestel ler bij de posterijen en A. Oosterbroek, Zevenend 4, Laren. Anna Maria Ca- tharina, dochter van H. J. J. M. Koen- ders, kantoorbediende en F. M. Bunck, Mendelssohnlaan 12. Adriaan, zoon van G. J. Mout, winkelbediende en G. de Bruijn, Braamweg 56. Alexan- der, zoon van N. Schermer, employé B.P.M. en J. Verboom, Aagje Deken laan 12. Johanna Antoinetta, doch ter van J. B. G. van Groningen, tim merman en J. A. de Nijs, Wieksloter- weg O.Z. 63. ONDERTROUWD Lambertus Nicolaas Snel, schilder, Dorpsstraat 211, Korten- hoef en Katharina Bernhardina Sevink, zonder beroep, Krommeweg 16. Pie- ter Smits, technische ambtenaar, Amers- foortsestraat 95A en Margaretha van der Heiden, zonder beroep, Amersfoort- sestraat 95A. GEHUWD Theodorus Adrianus Maria van den Berg, onderwijzer, Radema- kerstraat 8 en Helène Anna Maria An- tonia Schagen, verkoopster, Postweg 85. OVERLEDENJan de Vries, 59 jaar, leraar, gehuwd met M. Wouda, Aagje Dekenlaan 23. Maria Jacoba Bon- gaards, 70 jaar, zonder beroep, Prins Hendriklaan 4. Alida Maria Petro- nella van Zalm, 72 jaar, zonder beroep, gehuwd met J. Huisman, Den Blieklaan 37. Wilhelmina Timmers, 56 jaar, zonder beroep, Eemstraat 1. Bernard Daniël Fabius, 80 jaar, zonder beroep Bartolottilaan 18. lijke bokken beschikbaar zijn. Er is een brief geschreven aan het pro vinciaal bestuur, waarin het afdelings bestuur van Soest gewezen heeft op het weinig succesvolle fokbeleid in Utrecht. Ten dele is dit het gevolg van het feit, dat afspraken van de algemene vergadering niet nagekomen waren. Het bestuur stelde bij monde van de heer Zaadnoordijk de leden voor het pro vinciaal bestuur tot 1 januari de tijd te geven om de gemaakte fouten te herstellen. Het is nodig dat er direct 1 of meer bokken van goede kwaliteit worden aangekocht en er moet een fokcommissie komen, die ervoor zal zorgen, dat niet opnieuw grote fouten gemaakt zullen worden. Mocht dit niet gebeuren, dan zal het bestuur van de afdeling voorstel len af te zien van K.I. en zelf een bok kopen ten behoeve van de geiten der leden. De heer Zaadnoordijk las een brief voor, die het Soester bestuur aan het pro vinciaal bestuur gezonden heeft en het antwoord daarop. In dit schrijven deelde het provinciaal bestuur mee, dat het zich beledigd acht te door de brief van het Soester bestuur en het stond erop, dat de afdeling Soest de daarin gedane beschuldigingen on middellijk zou intrekken. De heer Zaadnoordijk vroeg aan de le den of zij akkoord gingen met het schrijven van het afdelingsbestuur en of zij het beleid van dit bestuur goed keurde. Allen waren het er mee eens, zodat het bestuur voort zal gaan op de ingeslagen weg en er een betere K.I. of een eigen Soester bok zal komen. Er werd besloten een voorstel in te dienen ter verkrijging van een lande lijke regeling voor de keuringseisen, zodat het niet meer mogelijk zal zijn dat een geit op de ene plaats een eer ste prijs wint en op de andere plaats wordt afgekeurd. AANRIJDINGEN. Op de Kerkstraat reed een auto uit Kamerik in de richting Amersfoort. Ervoor reed een bromfietser, die bij de Kerkdwarsstraat onverwachts de weg overstak. De brommer werd gegrepen, maar de gevolgen waren niet ernstig. De bromfietser viel, krabbelde over eind en was in de Kerkdwarsstraat ver dwenen voor de bestuurder van de auto bij hem was. De auto werd licht beschadigd en de politie wil graag we ten wie deze bromfietser geweest is, want hij moet de schade betalen. Op de Soesterbergsestraat reed A. de B. uit Soesterberg met zijn auto in de richting Soest. Van de andere kant kwam F. W. B. in zijn personenauto. Hij stak plotseling de weg over om naar hotel ,,De Bosvijver" te rijden en zijn wagen werd door de auto uit Soester berg aan de achterzijde gegrepen. Zware materiale schade aan beide au to's maar geen verwondingen. Maandagmorgen reed J. R. uit Amers foort op de Beukenlaan per motor in de richting Soestdijk. Plotseling stak de Soestenaar J. F. op zijn bromfiets de weg over om de Klaarwaterweg in te rijden. De motor greep de brom fiets, maar het liep goed af. De be rijders van motor en brommer man keerden niets en hun voertuigen wer den nauwelijks beschadigd. B.D.C. WINT EN NEEMT DE LEIDING. Het was zondag een goede dag voor B.D.C., want het eerste elftal won en de grote concurrent Meervogels speelde gelijk. Daarmee kwam B.D.C. definitief aan de kop van de ranglijst met 13 punten uit 7 wedstrijden, terwijl Meervogels hetzelfde aantal punten uit 8 wedstrij den behaalde. De andere concurrenten staan ver achter, dus het staat er voor B.D.C. niet slecht voor. Volgende week wordt tegen Limvio de laatste wed strijd van de eerste helft der compe titie gespeeld, zodat deze voorsprong goud waard is. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat B.D.C. deze wedstrijd ging winnen, ondanks een doelpunt, dat door H. de Ruigt al vrij spoedig na het begin ge maakt werd. B.D.C. was wel sterker, maar de voorhoede zag geen kans te doelpunten, ondanks bet feit dat een achttal corners kansen genoeg bood. In de tweede helft zag het er aanvan kelijk net zo uit, maar de Hilversum mers begonnen een stevig offensief. B.D.C. had bijzonder veel pech toen C. Hilhorst een vrije trap mocht ne men wegens buitenspel en op zijn kee per terugspeelde inplaats van de bal naar voren te spelen. De rechtsbuiten van de gastheren greep snel in en voor keeper Rcest de bal te pakken had was de gelijkmaker gescoord. Hilversum begon nu hard en fel te spe len, zonder onsportief te worden en een kwartier voor het eind zag het er som ber voor B.D.C. uit. Ook al omdat H. de Ruigt uitviel en vervangen moest worden door J. Kaats. Deze bracht ech ter geluk mee, want hij was nog maar enkele minuten binnen de iijnen toen hij het tweede doelpunt voor B.D.C. scoorde. Dit gaf de Soesters moed en vier minuten voor het eind van de wed strijd bi acht N. Gros met een kopbal de stand op 13. Overige uitslagen zijn B.D.C. 3—B.D.C. 2 3—1. Hoogland 2.D.C. 3 1-9. B.D.C 4Victoria 5 21. B.D.C. houdt dinsdagavond, 17 novem ber, een kaartavond in restaurant Zon neheuvel. Nog altijd de beste en goedkoopste. Agentschap C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 Verkorten van plissé-rokken. F. OPENBARE SCHOOL SOESTERBERG. Er wordt gewerkt aan het uitbreiden van de openbare lagere school te Soes terberg met 2 lokalen. Het aantal leer lingen is echter in korte tijd zo sterk gestegen, dat het nu reeds nodig is nog een lokaal te bouwen en het colle ge stelt de raad voor 30.000,voor deze uitbreiding beschikbaar te stellen. FEESTAVOND VAN 30-JARIGE J.B.T.B. De Jonge Boeren- en Tuindersbond heeft zondagavond het dertigjarig be staan gevierd in gebouw St. Josef. De feestgangers werden daar verwel komd door de voorzitter W. v. Roomen. Onder hen bevond zich de geestelijk ad viseur, pastoor Lommerse, die reeds jarenlang veel belangstelling getoond heeft voor de aktiviteiten van de J.B.T.B. 'en de heer G. Schoonhoven, de sportlei- I der van de leden. Hij had de leiding van deze avond die bijzonder goed slaagde. Pastoor Lommerse sprak het bestuur en de leden van de jubilaresse toe. Hij dankte het bestuur voor het vele werk dat verricht was en sprak er zijn vreug de over uit, dat de J.B.T.B. een ge zonde en sportieve vereniging is, waar van hij gaarne zoveel jaren geestelijk 'adviseur geweest is. De pastoor dank- 1 te ook de heer Schoonhoven voor de j ijver waarmee hij de leden op sportge bied terwille is. Met de wens, dat de vereniging nog vele jaren tot heil 'van de Soester jonge boeren zal mo gen werken beëindigde de geestelijk adviseur zijn toespraak, j Voorzitter Van Roomen sprak de wens uit, dat de vereniging nog lang pastoor Lommerse als geestelijk adviseur zal mogen hebben. Fietsers en bromfietsers hebben maar al te dikwijls te lijden van hinderlijke, ongedimde autolampen. Daar moet U eens wat aan doen, heren automobilisten. Toon uw cor rectheid. Maar ook in het verkeer kan de liefde niet van één kant komen. Daarom herhalen wij hier de hartekreet van ons (verblinde) Veilig-Verkeer's mannetje Wouter Wegwijs (BROM)FIETSER, OOK GIJ VERBLIND NIET! Hierna werden de heer Schoonhoven en zijn echtgenote gehuldigd. De sportlei der heeft vele uren besteed aan de le den van de J.B.T.B. en dit bezorgde zijn vrouw vele eenzame uren. Een grote fruitmand diende als pleister op deze kleine wonde en in triomf werd de ïeer Schoonhoven door de zaal gedragen. De heer W. Hartman - die I2V2 jaar lid is van de J.B.T.B. - werd eveneens ge huldigd en hij werd tot lid van ver dienste benoemd. Niet in het minst om zijn leiding geven bij toneeluitvoerigen. Ook hij maakte een reis op stevige schouders. Nadat de heer G. Roeten dank gebracht was voor het versieren van de zaal, werd begonnen aan het opvoeren van schetsjes, akkordeonspel door de heer Krauwer en een zangtrio bezong de kwaliteiten van de verschillende leden. Het werd een bijzonder gezellig feest, maar tevens een waardige viering van een merkwaardig jubileum. OLYMPIA VOLLEYBAL. De eerste kennismaking met Amster dam is voor het eerste damesteam van Olympia een koude douche geworden. Het hoofdstedelijke Reva wees de Soes ter dames namelijk met een 0-3-neder- laag terug De Reva-dames, gewend aan de grote ruimte, speelden een mooie partij. De Olympia-dames stonden wat verlo ren in het veld en kwamen in alle sets steeds iets te laat tot behoorlijke tegenstand. In de eerste set was het al 8-0 voor Reva, voordat Olympia tot scoren kwam. Verder dan 15-10 liet Reva het inlopend Olympia niet komen. In de tweede set was het al 11-1 voordat de Soester dames zich enigszins konden herstel len. Het werd nog 12-13, maar daar mee was alle Olympia-kruid verschoten en Reva kon de set uitmaken (15-13). In de derde set speelde Olympia een verloren partij. Reva had dan ook geen moeite een 15-8-overwinning te beha len, waarmee de eerste nederlaag van Olympia in deze competitie een feit was. Het eerste herenteam leed een 0-3- ne derlaag tegen Polonia uit Utrecht. Na de eerste set met 2-15 verloren te hebben, ging het in de tweede set iets beter. Verder dan 10-15 kwam men ech ter niet. De derde set leek een Soes ter overwinning te worden. Via 9-6 liepen de Soester heren zelfs uit tot 14-10. Het beslissende puntje bleef ech ter uit, waardoor deze set met 14-16 verloren ging. Verrassend goed speelde het tweede herenteam, dat een gelijkspel tegen kop loper V.V.A. 2 in eigen hand had. Het geluk was echter met de V.V.A.-ers, waardoor zij een niet geheel verdiende 3-1-overwinning behaalden. De setstan den waren 15-11, 12-15, 4-15 en 14-16. Het derde herenteam behaalde een draw tegen Wovo 2. Hier waren de setstanden 8-15, 13-15, 15-10 en 15-2 (2-2). Donderdagavond speelt dames 2 om 8.45 uur, tegen Wovo 1 en Heren 1 speelt om 9 uur tegen Spirit 1- Vrij dagavond speelt Dames 1, om 8 uur, een uitwedstrijd tegen Athlon. GAMMELE AUTO. Een monteur uit Hilversum reed in een auto door onze gemeente, die zo gammel was, dat de politie ingreep en de man belette eventuele ongelukken te maken, die te wijten zouden zijn aan de deplorabele staat van zijn autowrak. VERNIELZUCHT. Onbekenden hebben een kleine gebrand schilderd raam van de r.k. kerk te Soestdijk, ingegooid, maar de steen waarmee dit gedaan moet zijn is niet gevonden en ook de daders zijn niet te vinden. Wel heeft men omstreeks die tijd een aantal jongens hard zien weglopen, maar wie dat geweest zijn en of zij de schuldigen zijn is niet be kend. RECLASSERING. Gisteren werd in onze gemeente be gonnen met de kollekte voor de re classering. Tot en met 25 november kan men de kollektanten verwachten. In 1829 leefde men in Amerika in de waan dat er aan de economische bloei nooit meer een eind zou komen en dat het altijd maar beter zou gaan. Effectenbezitters en aandeelhouders be leefden gouden tijden en met weinig geld kon men enorm veel geld verdie nen. Toen kwam de klap, die niet alleen Amerika maar de gehele wereld deed sidderen en pas tien jaar later waren de gevolgen van de grote Amerikaanse beurscrash teniet gedaan, maar daar voor was een wereldoorlog nodig, die het gehele economische aangezicht van de wereld veranderde. Het was zo gemakkelijk om rijk te worden. Met weinig dollars kocht men een aandeel en door de lening die men er direct op sloot behoefde slechts het verschil tussen aandeel en lening be taald te worden. Dat aandeel ging dan wel omhoog, want de koersen bleven maar stijgen en bij de verkoop maak te men een zoete winst. Dat stijgen van de koersen hield in de herfst van het jaar 1929 echter plot seling op en veranderde in een daling, die meer op een val leek. Anaconda Copper dook in enkele maanden van 235 naar 22 en General Motors van 615 naar 13. Philips kelderde van 740 naar 89, nadat de noodlottige invloed van de Amerikaanse ineenstorting ook in ons land ging doorwerken. Unilever maakte een val van 455 naar 89. De beurscrisis van 1929 was het begin van veel ellende. Aanvankelijk wer den slechts de grote bezitters getrof fen, maar spoedig volgde de kleine man en 'met het verdwijnen van het vele geld verdween ook de werkgelegenheid en teisterde een werkloosheid van gro te omvang de hele wereld. De economen hebben veel geleerd uit deze rampzalige gang van zaken en men mag wel aannemen dat een der gelijke ineenstorting van het geldwezen niet meer zal plaats vinden. Zekerheid hieromtrent heeft men ech ter nooit, want opgang en neergang kunnen ten dele geleid worden, maar er zijn nog te veel factoren, die de knapste economen niet naar hun hand kunnen zetten. Maar zij hebben een grote les gehad door het gebeuren van 1929 en een ge waarschuwd man telt voor twee. CHARLES DICKENS. Opgetogen ging ik naar het huis van de oude dame en vol verwachting klop te mijn hart toen ik aanbelde. Ze wist waarvoor ik kwam en noodde me bin nen cm haar zeer oude gelofte gestand te doen. Jaren geleden had ze me haar volledige uitgave van de werkens van Dickens toegezegd. Met dien verstande, dat ik het werk in ontvangst zou mogen ne men wanneer ze overleden was. Nu wilde ik die Dickens graag hebben, maar ik wenste haar ook toe, dat ze 120 werd en dat was eigenlijk een beetje raar. Gelukkig was ze ^elf tot het in zicht gekomen, dat ze veel ouder werd aan verantwoord was en dat ze mij op deze manier eigenlijk mijn recht matig deel onthield. Ze had me dus laten weten, dat ik de boekwerken mocht komen ophalen. Ik verheugde me reeds over het dege lijk cachet, dat het volledige werk van de Engelse verteller aan mijn woning zou geven en dacht haar te volgen naar de boekenkast, maar ik moest haar voorgaan naar de zolder, die kraakte. Daar moest de kist staan, zei ze, waar in de delen nu al vijftig jaar schuil gingen. Ik kwam ook te weten, dat het geen boeken maar wekelijkse afleverin gen waren. Aha, Dickens als weekblad. Dat werd al moeilijker, want je zet ook geen honderd Lachen of Uitkijken los in de boekenkast en inbinden kost een schep geld Er stonden erg veel kisten op de zol der, want vroeger kostte het hout haast niets. Kisten met voorwereldlijke hoed jes, voorzien van dozijnen keelbanden; kisten die vroeger kleren bevatten, maar nu volzaten met motgaten; kisten met glas- en aardewerk; kisten met schoenen, die je aan de straatstenen nog niet kwijt zou kunnen en meer van die vergane glorie Ik haalde een winkelhaak in mijn broek, want ik laat nooit een gelegenheid voorbij gaan als er iets beschadigd kan worden en ik bezorgne mijn duim een bloedblaar door hem tussen twee hut koffers te laten zitten, toen ik die te gen elkaar schoof Terwijl ik in eerlijk zweet baadde, kwam ik tot de conclusie, dat de dertigste kist de juiste was. Het was tevens de laatste. Met heel veel gezwoeg kreeg ik de kist de trap af zonder m'n hals te bre ken en ik bedankte haar hartelijk voor het geschenk. Wat minder opgetogen was ik toen me de belofte afgeperst werd, dat ik ze zou laten inbinden. Zeg dan maar eens botweg nee. vooral wanneer er gezegd wordt, dat de af leveringen vijftig jaar geleden door 'n postbode bezorgd waren in ruim hon derd weken. Het was dus gewoonweg antieke lectuur. Ik zeulde de kist vele straten door op weg naar een vage. jeugdige kennis, die z'n sigaretten- en bioscoopcenten in een boekbinderij krijgt, zonder ze te verdienen. Of hij daar wat van maken kon en wat het kostte. Uren waren gemoeid met het sorteren, het passen en meten om tot een redelijke resultaat te ko men een verantwoord aantal boeken van net formaat te krijgen. Het wer den 16 delen en voor 90 gulden kon het, zei hij. Toen m'n hart weer regel matig klopte kwamen we overeen, dat hij er heel lang over zou doen, zodat ik de boeken druppelsgewijs binnen kreeg en mondjesmaat betalen kon. Vol trots ging ik naar huis, want wel ke man kan bogen op een volledige Dickens Lezen doe je zoiets pas als je zonder blindedarm of met een negen oog in bed ligt, maar het bezit was ook wat waard. De volgende dag las ik de eerste ad vertentie van de volledige nieuwe Dic- kensuitgave in pocketbooks voor en kele tientjes. Maar de mijne is antiek.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6