Sint Nicolaas deed zijn intocht. 1 De 4e Appèl-actie. miik - f w Si SOEST nieuw bevrijden Vraag uw winkelier IN DE HOEK. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 "OESTER DINSDAG 24 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 89. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het was zaterdagmiddag bijzonder mooi weer, zodat er nog veel meer kinderen op de been waren om de intocht van St. Nicolaas te zien dan in andere ja ren. Lang voor het moment van aankomst stonden zij al bij honderdtallen in de buurt van het station Soestdijk en het gemeentehuis en tegen kwart over 2 zorgde de geluidsinstallatie van de fir ma Schoemaker ervoor dat enkele St. Ni- colaasliedjes gezongen werden, waardoor het wachten bekort werd en de goede Sint gunstig gestemd. Om kwart over twee kwam de trein uit Utrecht aan en daaruit stapte de langverwachte, die ditmaal vergezeld was van een dozijn zwarte Pieten. Namens de winkeliersvereniging werd de hoge gast verwelkomd door de he- ren Brouwer en Ten Berge, terwijl de Pietermannen vast hier en daar kennis gingen maken met de kinderen. Som migen vonden dit prachtig, maar een enkele kleuter zette het op een gillen bij de nadering van de zwarte mannen. Vanaf het station reed de Sint een kleine route, voordat hij ontvangen werd door het gemeentebestuur van Soest. Voorop girrg de drumband van .Cres cendo', gevolgd door twee amazones, de opperpiet te paard met de bisschop pelijke standaard, P.V.O., de leden van het comité in een wagen, de hoge gast, een wagen met geschenken voor de kinderen en een kleine wagen met de leuze „Koopt in Soest", terwijl de drumband van Olympia de stoet sloot. Tegen half drie arriveerde de Sint aan het gemeentehuis, waar vele honderden kinderen wachtten, goed in het gareel gehouden door tientallen leden van de politie en hulppolitie. St. Nicolaas werd verwelkomd door de burgemeester, de gemeentesecretaris en de wethouders De Haan en dr Oranje. De burgemeester richtte de volgende woorden tot de bejaarde gast ,,St. Ni colaas, het is vandaag voor Soest een tuurlijk kon ik al die mooie dingen niet helemaal uit Spanje meebrengen, zodat ik ze in Soest gekocht heb. Iedereen, die braaf is krijgt wat van mij". Nadat de Sint de burgemeester voor de hartelijke ontvangst bedankt had, rustte hij binnen even uit van de grote reis om daarna te beginnen aan zijn tocht door Soest. Tijdens deze korte pauze reikte St. Ni colaas geschenken uit aan de burge meester en hij liet zich prijzend uit over de gang van zaken in onze ge meente. In het bijzonder bleek de vriendelijke grijsaard goed te spreken over de energie en de aktiviteit van de Soester middenstand, die bouwt en verbouwt om de Soestenaren in staat te stellen in eigen gemeente te kopen. Langs de hoofdweg begaf de Sint zich met zijn gevolg naar Soestdijk en langs de Beukenlaan en de Nieuweweg ging de rit naar Soest-Zuid. Overal stonden honderden kinderen en zij juichten de gulle man toe. Tegen vijf uur arriveer de de hoge gast bij hotel Eemland, waar hij zijn intrek nam. bijzondere dag omdat U ons weer een bezoek brengt. Dit doet ons veel ge noegen, vooral omdat wij weten hoe druk U bent. Wij wensen U hartelijk welkom. U ziet wel hoeveel kinderen hier gekomen zijn om U te begroeten en al die kinderen hebben blijde ge zichten omdat U hier bent. Het spreekt wel vanzelf dat het allemaal zoete kin deren zijn, want stoute kinderen zou den niet met zo'n blij gezicht hierheen gekomen zijn. St. Nicolaas, U weet alles van de kin deren, dank zij de hulp van uw Zwarte Pieten. Ik weet natuurlijk veel min der, maar toch is het mij bekend, dat niet alle kinderen voorzichtig zijn in het drukke verkeer en ik hoop van harte, dat zij dit zullen worden. St. Ni- loos, misschien wilt U nog iets tegen de kinderen zeggen, die hierheen gekomen zijn om U te begroeten". Ontroerd door het hartelijke ontvangst sprak de goede Sint de kinderen toe „Beste jongens en meisjes, ik ben heel erg blij weer in jullie midden te zijn en ik vind het prettig dat zoveel kin deren hierheen gekomen zijn om mij te begroeten. De Zwarte Pieten zijn ook heel blij en jullie natuurlijk ook, want je hebt wel aan de wagen met geschenken gezien, dat ik niet met lege handen kom. Na- GOED DEBUUT VAN B. VAN DE LUGT IN WEDSTRIJD S.E.C.T.O.G. S.E.C. heeft zondagmiddag een over winning op het Amsterdamse T.O.G. behaald, die heel goed van pas komt, want de positie van onze derde klasser op de ranglijst is niet zo best, zodat twee punten heel veel waarde hebben. Het was een verdiende overwinning al kwam T.O.G. door beter spel in de tweede helft misschien wel een gelijk spel toe, maar de Amsterdammers ver loren door een penalty, die tenvolle verdiend toegekend werd. De gasten speelden wel wat erg op de man en toen Wout de Bruin hardhandig ge vloerd werd voor hij een mooie schiet kans kon benutten, bestrafte de scheids rechter dit volkomen correct met een penalty, die door Hans van Kooij feil loos werd ingeschoten, nadat Huijink een 0-1-achterstand met een keurig schot in een gelijke stand veranderd had. S.E.C. moest de eerste helft met de hinderlijke zon in het gezicht spelen, maar er werd direct goed aangepakt. D? middenlinie en de achterhoede drongen ver op en dwongen zo de voor hoede vlak voor het doel van de T.O.G.- keeper Nieuwenhuis te opereren. Veel leverde dit niet op en het was soms ook gevaarlijk, want het bood de Amsterdammers de kans onverwachts een uitval te doen. D'at gebeurde dan ook wel eens, maar debutant-keeper B. v. d. Lugt was uitstekend op dreef, toon de zich een moedig doelman en liep op tijd uit, als een van de snellere T.O.G.- spelers inderdaad doorgebroken was en gevaarlijk vrij kwam te lopen. Meestal hoefde hij echter niet in te grijpen, want stopper Ruttenberg had zondagmiddag letterlijk alles. Enkele schoten van De Bruin, Van Kooij en Van Breukelen vormden het mager resultaat van heel veel aanval len en een groot aantal corners. S.E.C. was steeds iets eerder bij de bal dan de tegenpartij, maar veel gevaren leverde dit niet op voor het Amster damse doel. Eenmaal kreeg Van Kooy een juweel van een schietkans, maar hij miste grandioost Aar de andere kant de den Eigenhuizen er De Vos het weinig beter, maar zij sch;. ten meters ver over het doel van v. d. ugt. Pas na twintig mir' 'ten werd de eerste corner op het S.E.C. Moei genomen, ter- Iwijl S.E.C. er zeker al een half dozijn had mogen nemen. Tegen de rust kwam T.O.G. pas wat order de S.E.C.-druk uit, maar deze wa.. niet bijzonder ge vaarlijk geweest en had geen enkel doelpunt opgeleverc. Vijf minuten voor rust kreegDe Vos een mooie vrije kans voor het S.E.C.- jdoel, maar v. d. Lugt schoot snel zijn doel uit en wierp ich op de bal. Kort daarop onder ïam Schepke langs de rechter lijn zo'1 snelle ren op het S.E.C.-doel dat Po1 hoven hem nauwe lijks houden kon ei niet in staat 'was de zeer scherpe ,vcorzet te voorkomen. |De Vos liep toe tn voor v. d. Lugt .tijd had te reagerer lag de bal al in het net. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op. Huijink kreeg al gauw de bal, hij ging er sne mee naar voren en j loste een hard sch< t, dat keeper Nieu- wenhuizen te maci tig was. (1-1). T.O.G. beantwoorde e dit doelpunt met een gevaarlijke aa ival maar Eigen huizen schootnet naast de paal. D'e uittrap bracht c e bal bij De Bruin, I die zich alleen do >r de Amsterdamse verdediging heenwe rkte, maar ten val gebracht werd voc hij kon schieten. Met een hard scho maakte Van Kooij van de strafschop een doelpunt en nu begon T.O.G. aan een gevecht om de gelijkmaker. Er werd wel eens wat hard gestreden en de middelen waren niet altijd brandschoon, maar de scheids rechter trad resoluut op en hij hield de wat drukke ele centen goed in be dwang. -6 Een prachtig schot van Leo van Breu kelen, een paar goede pogingen van Maassen en v. d. Valk en aan de an dere kant een stug verdedigende ach terhoede van S.E.C. met v. d. Lugt als uitblinker hielden de wedstrijd aantrek kelijk en het meest aantrekkelijk was ongetwijfeld, dat S.E.C. na het eindsig naal kon juichen om de behaalde over winning, die zo goed gebruikt kan wor den. FILM VOOR METAALBEWERKERS. De afdeling Soest van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en de Electrotechnische Industrie biedt de leden woensdag een filmavond aan in „De Gouden Ploeg". Daar zal „Jong moet je zijn" met Har- dy Krüger, Sonja Ziemann, Willy Fritsch en Rudolf Platte vertoond wor den. j Op deze avond zal de heer P. C. Men- I te gehuldigd worden. Hij is 40 jaar lid van de metaalbewerkersbond. Woensdagmiddag wordt er voor de kin deren van de leden een film gedraaid. V.V.D. SOEST-SOESTERBERG. De afdeling Soest-Soesterberg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie hield gisteravond, in het Oranje- Hotel, een ledenvergadering onder voor zitterschap van ir Bouman, die in het bijzonder de Soester raadsleden van de V.V.D. en mevr. J. F. Schouwenaar- Franssen, lid van de eerste kamer, ver welkomde. Ter nagedachtenis van mej. Koopmans, de penningmeesteresse van de afdeling, die enkele maanden geleden overleden is, werd staande een ogenblik stilte in acht genomen. De heer Bouman herinnerde aan het vele werk, dat door mej. Koopmans voor de afdeling en de V.V.D. in het algemeen gedaan is. Zij liet de afdeling een legaat van 50,na. Er is een vrouwenafdeling van de V.V.D. in Soest opgericht en de voor zitter sprak hierover zijn voldoening uit.* Presidente is mevr. Oranje, die de vergadering meedeelde, dat deze vrou wenclub geen partij in de partij wil zijn, maar de afdeling slechts wil steunen. De heer Bouman wees op de wijzigin gen ten gunste voor de V.V.D. bij de laatste kabinetsformatie, die 3 V.V.D.- minister aan het bewind bracht. Wie daarmee een drastische verandering in het regeringsbeleid verwacht is al te optimistisch. Toch is er al een wijziging ten gunste merkbaar, vooral op het ge bied van huren en lonen. Als penningmeester werd de heer J. K. de Bruin gekozen. Hij dankte de De le, 2e en 3e ,,Appèl"-aktie, die dank zij het gehele Nederlandse volk met succes gevoerd werden, hebben tot ge volg gehad dat in Doorn een Moeder huis met 7 dubbele bungalows en een werkplaats kon worden gebouwd. Voor de instandhouding van dit bunga lowdorp en voor de revalidatie van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers wordt thans de 4e Appel-aktie onder leiding van de heer A. M. Bergers (Rot terdam) gevoerd. Deze vierde Appèl-actie vangt op 1 december aan en zal reeds 27 decem ber worden beëindigd. Aan deze mo derne controleerbare collecte zijn we derom 225.000,aan prijzen verbon den, waaronder wéér 5 woonhuizen (incl. Keiler keuken) ter waarde van totaal 25.000.per stuk, 5 Austin auto's, wollen dekens, TV-ontvangers enzovoort. Loten in vijf kleuren a 1,per stuk zullen op meer dan 15.000 verkoop adressen verkrijgbaar zijn. Ook in de kleinste gehuchten bevindt zich een verkoopadres. Zolang de voorraad strekt kan men op de bekende adressen, voor zien van een Appèl-raambiljet, loten kopen. Door het kopen van een lot bepaalt men het levenslot van hen die om wille van onze vrijheid hun levensgeluk hebben opgeofferd. Het is een morele plicht, voor zover ons dit mogelijk is, dit levensgeluk terug te schenken. D'e eerste bestorming van de Grebbe- berg is door ons volk nooit vergeten. Het was de inzet van een rampzalige tijd voor ons land. De Grebbeberg werd het symbool van moedig verzet tegen onrecht, een schijnbaar vruchteloos ver zet tegen een overmacht. Maar uitein delijk bleken eer en recht sterker dan materieel geweld. Tussen 1 december en 27 december 1959 wordt de Grebbeberg andermaal her overd ten gunste van hen die thans onze hulp behoeven. Vanuit de Ahoy Hallen te Rotterdam al notaris mr M. J. Meijer (A'dam) aato 27 december de hoofdprijzen be kendmaken, terwijl reeds vóór 31 de cember op de verkoopadressen trek- kingslijsten ter inzage zullen zijn. vergadering voor het vertrouwen en sprak de wens uit zijn werk voor de vereniging te mogen doen zoals wij len mej. Koopmans dit deed. Zij heeft zeer veel voor de afdeling gedaan. De heer S. Brugman werd aan het be stuur toegevoegd. Dit bestaat nu uit 8 leden en uit de vergadering kwam het voorstel een negende lid te benoemen en daarvoor een vrouw te kiezen. Dit zal overwogen worden. Mevr. Schouwenaar-Franssen is een van de vier vrouwen, die deel uitmaken van de 75 leden der eerste kamer. Dit lichaam heeft altijd een wat vreemde plaats in het parlementaire leven in genomen en 40 jaar geleden is een proefschrift gewijd aan het werk van deze kamer. Daaraan werd de wens gekoppeld de eerste kamer maar op te doeken en er werd zelfs gezegd, dat alleen de boden deze opheffing zouden betreuren. In 1956 was opnieuw de eerste kamer het onderwerp van een dissertatie en ditmaal werd gewezen op de noodza kelijkheid de eerste kamer te behou den. De eerste kamer werd ingesteld door koning Willem I en zij was bedoeld als verlengstuk van de koninklijke macht. De koning benoemde de leden voor het leven. Zij kregen een jaargeld van 3000,en de zittingen waren geheim. „Menagerie du Roi" was de weinig vleiende naam, die aan dit hoge college Zelfs de grootste nurksen in onze gemeente, die mensen die altijd bewe ren dat er in Soest niets te krijgen is, zullen moeten toegeven dat de Soes ter winkeliers hun uiterste best doen om goed voor de dag te komen. Er verrijzen winkels, die het in de duur ste gemeenten prima zouden doen en bij de zaterdag ingeluide Sint Nicolaas- actie wordt er behoorlijk in de bus geblazen. De klap op de vuurpijl is natuurlijk de hoofdprijs op de laatste dag het tele visietoestel, maar ook de prijzen op de andere dagen liegen er niet om en zijn de moeite van het winnen meer dan waard. De prijzen, die de winkeliers bovendien als extra prijzen beschikbaar stelden, maken het aanlokkelijk, om, alvorens u naar een andere gemeente uitzwermt om uw aankopen te doen, eerst goed in onze eigen gemeente rond te kijken. In de eerste plaats doet U daar natuur lijk de Soester winkeliers een groot plei- zier mee het zou dom zijn dit anders voor te stellen, maar hoe groter uw inkopen dit jaar tijdens de St. Nicolaas- actie in onze gemeente zijn, hoe groter het feest a.s. zomer voor de chronische zieken in onze gemeente kan wezen. Ik weet hoe vorig jaar de organisator van de boottocht heeft moeten rennen om het geld bij elkaar te krijgen. Het kwam bij elkaar, daar niet van, want gelukkig telt onze gemeente nog altijd voldoende mensen, die diep in de beurs tasten, wanneer het er om gaat een medemens gelukkig te maken. Bij deze mensen kan echter niet ieder jaar worden aangeklopt en daarom is het prettig, dat de Soester Winkeliers vereniging met de opbrengst van de bonnenactie garant staat voor het sla gen van de boottocht voor de zieken in de komende Zomer. Daarom geldt voor de St Nicolaasac- tie 1959 Hoe meer bonnen, hoe meer (dubbele) vreugd. H. OEKMAN. gegeven werd. In 1848 bracht Thor- becke hierin verandering. Voortaan werd presentiegeld gegeven, de zittin gen waren openbaar en de leden wer den voor 6 jaar benoemd. De hoogst aangeslagenen in de belasting konden benoemd worden en pas in 1917 werd de eerste kamer toegankelijk voor alle Nederlanders. De eerste en tweede kamer hebben tot taak het regeringsbeleid te controleren en zij bewegen zich op het terrein van de wetgeving. Sinds 1956 zijn er 75 le den, die gekozen worden door de Pro vinciale Staten. Het lidmaatschap is een niet-gesala- rieerde nevenfunctie, zodat men de le den van deze kamer eens de „out-siders met gezond verstand" genoemd heeft. De eerste kamer heeft geen recht van amendement, dus kan op voorstellen slechts ja of nee zeggen, zonder wijzi gingen aan te brengen. In een demo cratisch bestel is dit neen-zeggen van groot belang en het is dan ook niet te verwonderen dat slechts dictatoriaal ge regeerde staten over 1 kamer beschik ken. Dictators hebben liever niet te veel controle. Nog steeds zijn er mensen, die het ge wenst vinden de eerste kamer te laten verdwijnen, maar zij vergeten dat de leden van dit deel der volksvertegen woordiging niet alleen veel als afge vaardigden van de regering in het bui tenland optreden, maar ook de moge lijkheid tot een zo breed mogelijke kijk op het regeringbeleid scheppen en dit kan slechts in het belang van het land zijn. MELKSTROOM. Een vrachtauto met bussen melk, be stuurd door A. J. uit Pijnacker, reed van de Grote Melmweg de Maatweg op. Het linker voorwiel van de auto kwam de zachte berm terecht en de pogin gen van de chauffeur om de auto weer op de weg te krijgen mislukten. De wagen kantelde en de melk stroomde in de sloot. De chauffeur klom uit de auto en bel de naar Utrecht om een kraanwagen, die de auto weer op het droge trok. De berm was zwaar beschadigd de auto niet. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddagmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1