z ROOK ARTIKELEN St. Nicolaas-Cadeaus w H ■■i s DRUKWERK w O ■ni m cn fa W O VIERDE BLAD WINSTON CHURCHILL. GEORGANISEERDE SIGARENWINKELIERS. Het van ouds bekende adres J. BRANDSMA TOUWTREKKEN. GEEN COMMENTAAR." SOEST BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 DE TWINTIGSTE PENNING. B Ml MP ■WJ Ml BI BB IB H B H B 'i, Uw zaak in stijgende lijn DRUKKERIJ SMIT STANDPUNTJE WISSELEN. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959. Staatsman, Leider, Soldaat- Maandag viert Winston Churchill, En- gelands „old man" zijn 85ste verjaar dag. Een halve eeuw vocht hij op de barrri- cade van het politieke front, in 1950 nog even actief als toen hij juist na 1900 dit strijdtoneel betrad. Zijn vuur is niet te blussen, zo min als de toorts der vrijheid, die hij temidden van Europa's donkerste uren brandende hield, zodat haar schone gloed ons nu nog omschijnt, zij het overschaduwd door een durende dreiging uit het oosten. Wie is deze man Wie ronddoolt over de aarde, zal - waar hij ook zoekt - zijns gelijke niet vin den. Hij werd gevormd in de jaren rondom de eeuwwende, toen zijn avon tuurlijk gericht innerlijk hem naar Zuid-Afrika dreef, waar de dodenzang van de oorlog reeds weerklonk. Veertien vredesjaren werden hem na zijn terugkeer in het oude Albion ge schonken om politiek geschoold te wor den. Jaren van zoeken naar de juiste koers, die schier onvindbaar scheen totdat de stroom van bloed en staal een onverschrokken staatsman had ge wrocht, die een ontredderd en ontwa pend volk ter zegepraal zou voeren. Een sterke geest werd Engeland in hem gegeven, gesmolten als zij is door vuur uit miljoenen Vickers - Kruppfa- brikaten - gestaald en gehard door de slagen, die zijn binnen- en buiten landse vijanden hem toedienden. Welk een innerlijke strijd moet achter een mens liggen, die zoals hij een vaste koers vaart in jaren, waarin de stort zeeën van zijn volk, de vrije wereld en een springvloed van Europa's rade loosheid hem omspoelen. Hard en onbuigzaam. IJzeren kanselier werd Bismarck ge noemd, Clemenceau was de tijger, maar pover blijft slechts onze lof, ook wan neer wij Churchill stalen premier zou den noemen. Zijn naam blijft verbon den in de loop der eeuwen aan het metaal en het krijgsrumoer, dat hij een halve eeuw diende. Is het zijn verdienste of onze schuld dat wij een mens nodig hadden in deze wereld, die meedogen loos hard kon zijn, moest zijn opdat Nvij onze kinderen weer mogen koeste ren in de liefde Want hard en onbuig- zaarn Churchill zijn leven lang ge weest. Hij wilde de Transvaalse va ders neerslaan, opdat de kinderen zou den buigen. Was Winston in die tijd een misdadiger of deed een leermeester hem die school doorlopen om hem het onrecht te leren haten en de vrijheid te dienen zowel als het recht Churchill is Engelsman voor alles. Hoe wij zijn geschiedenis ook wentelen of keren, steeds zijn daden, gedragslijn en vooruitziende blik met ,,right or wrong, mij country". Zijn houding tegenover Rusland en Sta- lin gedurende de bange jaren is een voorbeeld van staatsmanschap en di plomatie, zoals die vandaag verre moet worden gezocht. En schilderen wij zijn moed, die neerslaat uit de vele rede voeringen in wanhoopsdagen voor En geland gehouden, dan kruipt er wee moed en verlangen in vele Nederlan- se harten, die vandaag wegkwijnen om de wankelmoedigheid en zwakte door eigen leiders betoond in dagen van ont binding van een rijk, dat hij zou hebben samen gehouden met al zijn gaven. Waar was in ons land een titaan, die voor het forum van de wereld durfde uitroepen „Wij voelen ons thans niet alleen sterk, doch wij zijn ook sterker dan ooit" op het moment toen wij in de Indië-kwestie geheel alleen stonden Engeland had zo'n man in 1940 na Duin kerken, na de diepe vernedering, in de grootste eenzaamheid, die dat land ooit gekend heeft. De man, die drie kwart eeuw de mensheid maar vooral het Britse wereldrijk heeft gediend. I—I BIJ UITSTEK, MAAR KOOP DEZE DAN BIJ DE LJ Bij hen krijgt U PRIMA KWALITEIT, terwijl de sortering haast on- uitputtelijk is. Vele artikelen in mooie speciale ST. NICOLAAS- VERPAKKING. De BESTE SERVICE, die alleen door de enorme sor- tering van de grootste fabrieken mogelijk is. KOOPT BIJ ONDERSTAANDE A. Brouwer, Soesterb. straat II B. de Bruin, Gallenk. Pelsweg 1 H. van Dijk, Nieuwstraat 16 Mej. W. Floor, Laanstraat 28 J. v. d. Lugt, Beukenlaan 37 Mej. Koelewijn, Kuijperstraat 7 G. Miltenburg, Nieuwerh.pl. 5 G. Middelman, O. Utrechtsew. 39 WINKELIERS Fa. Boks, Van Weedestraat 50 J. Pieneman, Van Weedestr. 9D A. Rademaker, Laanstraat 44 Mej. Starink, Bosstraat 3 J. Smit, Steenhoffstraat 15A H. S. Uiterdijk, v. Weedestr. 29 J. Wijnands, Birkstraat 65 J. K. v. Zijtveld, B. Grothestr. 29 voor GLAS, VERF en BEHANG SOESTER GLAS-en VERFHANDEL Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Het rijk, waarin bij zijn geboorte de zon nooit onderging, heeft hij steeds trouw gediend. Waar hij zich bevond, in Te heran, Yalta, Potsdam of New York, rei zend over de continenten, sprekend voor de radio of staande aan de graven van zijn soldaten, steeds schitterde de ster van Groot Brittannië's glorie voor zijn ogen en vonden wij hem dagelijks op de bres voor het herstel van Engelands internationale machtspositie. Daar heeft hij alles aan dienstbaar willen maken. Zijn oorlogszuchtige, lang niet popu laire houding vóór de tweede wereld oorlog zagen de donkere wolken bo ven de krijtrotsen van Dover reeds toen iedereen nog slechts „vrede" durfde lispelen. Hij zag het gevaar. Regeren is vooruitzien, zegt het spreek woord. Zo ooit, dan verjaart hier een man, die de gave van vooruitzien en regeren in zich verenigd ziet. In 1938 schreef de oorlogsleider, waar voor koningen hun hoed afnemen, over Hitier „Hij zal misschien nog de dag beleven, dat Europa machteloos neer ligt aan de voeten van Duitsland". En hij meende het, dat bewijst zijn po litiek uit die dagen, toen de luchten weerklonken van „toegeven en conces sies aan het arme Duitsland". Ondanks zijn haat tegen de totalitaire staten kenmerken zich zijn pennevruch- ten uit die dagen door diplomatieke hoflijkheid en harde realiteitszin. Alleen staatslieden als Churchil zijn in staat een oorlog te voeren en te winnen. De reclame diplomatie van voor 1959 is in dit jaar op opmerkelijke wijze om gezet in een touwtrekkerij tussen de westelijke staatslieden en Chroesjtsjow, die het plotseling druk heeft gekregen met allerlei reizen naar oost en naar west en daar als een vorst wordt ont vangen door uitbundige presidenten, die hem eerst zo losjes mogelijk aan het lijntje hielden. Het zou nog allemaal niet zo vreemd zijn (touwtrekken is immers een ge zonde sport), als die partij ten wes ten van de streep nu ook maar haar uiterste best deed om de heer Chroesj tsjow eens met beide voeten over de scheidstreep te trekken. Inplaats daarvan wordt er aan deze zijde zeer ongelijk gerukt. Het lijkt er zelfs wel op, dat de spelers hier on derling touwtrekken en de meeste invloed op de tegenpartij te kunnen uitoefenen. En dat lijkt ons in deze strijd uiterst gevaarlijk. Want in het oosten hebben ze veel geduld om het juiste ogenblik af te wachten en als onze diplomaten onderling krakelen om de beste plaats aan het touwtje, komt er opeens een flinke ruk en zeilt er een zwakke medestander over de rode streep. De Aziaten in het verre oosten wachten en wedden in hun politieke toto om de afloop. Het is maar goed, dat de Staten Gene raal niet aan alle verlangens der bond genoten tegemoet komen, want de stand punten wisselen blijkbaar met de dag. De gemeente Amsterdam heeft de be groting opgesteld voor het jaar 1960. Er is een ontstellend tekort geraamd ,van 23 miljoen gulden. Daarbij is nog Igeen rekening gehouden met de plan nen voor een eventuele IJ-tunnel. De gemeente Rotterdam heeft de be groting van 1960 al eerder ingediend. Zij sluit. En Rotterdam gaat in 't ko mende jaar een tweede tunnel bouwen en een métro aanleggen. FILMAVOND. Maandagavond wordt voor de leden van de Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt in Nederland, afdeling Soest, en voor andere belangstellenden, in 't S. Josephgebouw, een film gedraaid over koninginneteelt naast enkele an dere films over de bijenteelt. COMPETITIESTANDEN HOCKEY. Het eerste damesteam van de Mixed Hockey Club Soest staat boven aan de ranglijst met 12 punten uit 6 wed strijden en wordt gevolgd door Be Fair 3 (8 uit 4), Voordaan 2 (8 uit 7), Kam pong 2 (8 uit 7), Gooi 4 (6 uit 6), Be Fair 2 (4 uit 6), Hilversum 3 (3 uit 7) en S.C.H.C. 3 (1 uit 7). Dames 2 staat van 7 teams op de vijfde plaats met 3 punten uit 5 wed strijden. Heren 1 staat op de zesde plaats van 8 teams met 5 punten uit 6 wedstrijden. P. C. MENTE, 57 JAAR GEORGANISEERD. Woensdagavond is de heer P. C. Men- te in de Gouden Ploeg gehuldigd om dat hij 40 jaar lid was van de afde ling Soest der Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de electrotechnische industrie. De heer Mente is 88 jaar en reeds 57 jaar georganiseerd. Namens de afdeling van de Soester bestuurdersbond sprak de heer H. Reu- len de jubilaris toe en hij bood hem een bloemstuk, een boekenbon, tabak en een vulpen aan. Namens het rayon- bestuur sprak de heer A. Schravemade, die de heer Mente het gouden bonds- insigne opspelde. De heer Schravemade noemde de ju bilaris een der pioniers van de vak beweging, die het in de beginjaren zo moeilijk gehad heeft. In de laatste wereldoorlog heeft het er even op ge leken, dat er voortaan eenheid zou heersen onder de arbeiders, maar de vakorganisaties vielen weer in drie grote lichamen uiteen en zij spreken alle drie een eigen taal. Ook tussen de georganiseerden en de ongeorgani seerden zijn vele meningsverschillen. De heer Mente. die tijdens de huldiging een goed bondsmakker genoemd werd, dankte en bij het ophalen van her inneringen vertelde hij, hoe hij ruim een halve eeuw geleden voor 9 cent per uur moest werken. Van dit schamele bedrag moest ook nog de bondscontri- butie betaald worden. In de loop van de middag was voor de kinderen van de leden de film „De club van zessen klaar" gedraaid en na afloop van de huldiging werd voor de leden de film „Jong moet je zijn" met Willy Fritsch, Hardy Krüger en Sonja Ziemann vertoond. HANDBAL b.d.c. De volgende tientallen van B.D.C. zul len in de seniores-afdeling deelnemen aan de zaalhandbalcompetitie, die zon dag in Utrecht begint Dames 1 Tiny Duwel, Joke Semper, Bets Verschoor, Joke v. d. Kant, Ciska v. d. Valk, Jeanne Wouters, Riet Kaats, Truus Roest, Letty van Velsen en An- ny Wigtman. D'ames 2 Dora de Bruin, Ria Roest, Anny Beijer, Nel Brons, Janny Sper- mon, Ada v. d. Valk, Riet de Wit, Cor- ry Dorrestein, Lena Verschoor en Ria Dijkman. Heren Ton van Asch, Gerard de Bruin, Wim v. d. Mast, Rudi Surstedt, Piet van Elteren, Jan van Velsen, Hans Semper, Leo v. d. Heiden, Ton Valk en Nico van Zijl. VERLOTING ZILVER TETRA. Gebleken is, dat er verwarring is ont staan, doordat in het artikel van dins dag, 10 november, waarin de trekkings- lijst van de verloting van Vogelvrienden werd genoemd, gesproken werd over de vis- en vogelshow. De verloting van de aquariumvereniging Zilver Tetra stond geheel los van die van de Vogelvrienden. De trekkingslijst van Zilver Tetra werd pas op 13 november gepubliceerd. Nie mand behoeft echter in het onzekere te verkeren, omdat de prijswinnaars met naam en adres bekend zijn. Zij, die hun prijzen nog niet hebben afgehaald, krijgen persoonlijk bericht. Er zijn nog 17 prijzen, welke afgehaald kunnen worden. Hoe de Kamer ook zal beslissen over de nieuwe loterijwet, over het gelijk tijdig ingediende belastingwetje zal wei nig verschil van mening bestaan. Staatsloterij, prijsvragen en kansspelen zullen door minister Zijlstra voortaan op gelijke wijze worden belast. Aan de onredelijke toestand, dat de Rl w Iedere zakenman zal dit zoveel moge lijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 De Nederlandse minister van defensie, ir S. H. Visser, heeft bij zijn terugkeer uit de V.S. en Canada verklaard, dat onze Koninklijke Marine er volgens het Noordamerikaanse standpunt dringend een tweede vliegkampschip bij moet krijgen. „Het is echter twijfelachtig, of wij aan dit verlangen tegemoet kun nen komen," aldus zijn excellentie. Deze uitspraak vernemende, vragen wij ons toch af, hoeveel zeggenschap Neder land nog heeft over eigen vloot. Is het dan noodzakelijk aan dit verlangen te gemoet te komen Nu zijn de heren ginds van mening, dat er een tweede vliegkampschip op stapel dient te wor den gezet, doch nog niet zo lang gele den dachten onze bondgenoten er heel anders over. Toen gingen er in de N.A.V.O. stemmen op, dat die Neder landse vloot in 't geheel niet nodig zou zijn. winnaar in het ene kansspel niet en in het andere wel een deel van de prijs moet afstaan (waarbij de fiscus soms wonderlijke maatstaven gebruikte) komt dan een einde. Om over de on verwachte optelling bij het inkomen maar te zwijgen, want dat betekende een kansspel met vele schadeposten Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP tegenover slechts enkele nieten, waar bij de „gewone jongen" zonder belas tingconsulent juist de „gesjochte jongen" was. Anderzijds is een twintigje van élke prijs een zware heffing. Nu nog een behoorlijke hoofdprijs en de staat trekt (met de voorgestelde 20 nog aan 't langste eind. A. D. B. Hoe en waarom worden si naasappelen geverfd Antwoord Ongeverfde sinaasappelen worden nu eenmaal niet graag gekocht, het publiek verlangt een „echt oranje appeltje". De sinaasappel gaat hier voor in een kleurbad. Voor het lang goedhouden van dit fruit krijgen zij weer een andere behandeling. Mevr. N. Moet een man, die 'na zijn 65ste jaar blijft doorwerken, nog pre mie ingevolge de algemene ouderdoms wet betalen Antwoord Neen, dat is niet het geval. Ook hoeft hij geen premie meer te be talen voor de wachtgeld- en werkloos heidswet. V. d. M. Mijn gezin bestaat uit 9 personen, vader, moeder en zeven kin deren. Een jongen is in militaire dienst, 1 meisje werkt in de eigen huishouding, 3 kinderen gaan naar school en 2 meis jes werken buitenshuis, evenals ik. Het bruto inkomen bedraagt 178, per week. Heb ik recht op kostwin nersvergoeding Antwoord Met opgave van dit ene bedrag kunnen wij dit moeilijk beoor delen. Van uw inkomen mag u af trekken de eventuele pensioenbijdrage. Van de verdienste van de 2 werkende meisjes mag u 4 °/o aftrekken en in dien het bedrag, hetwelk er dan over blijft meer bedraagt dan 157.50, hebt u geen recht op kostwinnersvergoe ding. Gaat u eens even praten op het gemeentehuis, afdeling militaire zaken, met medeneming van alle gegevens om trent inkomsten, dan zal men u direct vertellen of u in aanmerking komt of niet. J. D. S. Wanneer spreekt men bij rechtbank van „scheiding wegens bui tensporigheid" Antwoord Zoals men wellicht weet kan men in gevallen, waarin men schei ding kan vragen, ook scheiding van tafel en bed vragen, doch men kan ook scheiding van tafel en bed vorde ren terzake van „buitensporigheden, mishandelingen en grove beledigingen, door de ene echtgenoot jegens de an dere begaan". De door u bedoelde schei ding is dus „scheiding van tafel en bed". M. J. Ik zou gaarne inlichtingen heb ben over het beroep van kinderverzorg ster. Antwoord U kunt twee richtingen uit, n.1. voor kinderverzorgster in een ko loniehuis en daarbuiten. In het eerste geval heeft opleiding plaats in het koloniehuis, dus intern en indien dit -W» -u/t 5J»./ é«T niet u bedoeling is, kunt u zich het beste wenden tot de Centrale Raad voor de kinderuitzending, Zeestraat 73 te Den Haag. Men kan u daar gegevens verstrekken over verzorgster in aller lei richtingen. T. M. v. d. K. Op welke wijze kan men boeken vrijwaren tegen motten e.d. Antwoord Door geregeld onderhoud, d.w.z. uitkloppen ook van binnen, veel luchten enz. Dat is wel het allerbeste middel. Motten houden nu eenmaal van rust, dus geef ze die rust niet en het resultaat is succesvol. W. P. Alvorens nieuwe raadsleden hun intrede doen in de gemeenteraad, worden eerst hun geloofsbrieven onder zocht. Wat betekent dit eigenlijk Er komt toch geen geloofskwestie bij te pas AntwoordGeloofsbrieven zijn stuk- Iken, waaruit blijkt, dat iemand die ge kozen is tot lid van een gemeenteraad, 'gerechtigd is dit ambt te aanvaarden. 'Een en ander houdt verband met het feit, dat de mogelijkheid bestaat, dat de gekozene uitgesloten is bij onher roepelijke rechterlijke uitspraak, we gens ontzetting van het kiesrecht zelf, wegens het onder curatele stellen we gens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens, wegens ontzetting uit de ouderlijke macht of de voogdij over een of meer eigen kinderen, wegens ver oordeling tot een gevangenisstraf van meer dan een jaar, of wegens bedelarij of landloperij en wegens veroordeling wegens openbare dronkenschap, indien meer dan twee uitspraken binnen 3 jaar zijn gedaan. Voorts zijn van de uit- I oefening van het kiesrecht uitgesloten, zij, die op de dag der stemming rech tens van hun vrijheid zijn beroofd. Een I commissie van onderzoek onderzoekt voor de benoeming al deze dingen. Met geloof heeft het niets te maken. J. v. d. H. In de Soester Courant las ik, dat de riolering is Soest gereed is. Kunt u ook zeggen wanneer de per celen worden aangesloten Antwoord Wij schreven niet dat de riolering thans gereed is. In zeer veel straten moet deze nog worden gelegd. Door de in de Noorderweg gelegde buizen zal, zodra de zuiveringsinstallatie aan de Maatweg gereed is, een groot [aantal bewoners van Soestdijk van de riolering gebruik kunnen maken. Men hoopt de installatie in mei 1960 gereed te hebben en voor die tijd de percelen te hebben aangesloten.

Soester Courant | 1959 | | pagina 13