MISDAAD EN MAATSCHAPPIJ. VIJF WINKELS IN DE VAN WEEDESTRAAT DE PENSIOENKORTING. EVOLUTIE. Vandaag, morgen en altijd WIJMA'S Autoverhuurbedrijf CIRCULAIRE-DICTATUUR. GAT ZONDER BODEM. MONTBLANC Vulpenhouder in de meesterklasse van f 62.50 BOEKHANDEL ADRIAANSEN SOESTDIJK IN DE HOEK. Alleen bij uw BANKET BAKKER vers uit de oven. KRUISWIJK VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 90. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het proces inzake de moord op „magere Josje", dat in de meeste landelijke dag bladen breed is uitgemeten, heeft te vens ontstellende toestanden in de „on derwereld" aan het daglicht gebracht. Toestanden, die zowel in strijd zijn met alle moraal als met de wetten van ons land. Wetsovertredingen dus, waarvan de politie en justitie op de hoogte zijn, maar waartegen toch niet voldoende kan worden opgetreden, omdat in de meeste gevallen geen voldoende bewijs is te leveren. In dit wereldje dekt de een de ander zodra een der leden ervan het met de justitie aan de stok krijgt. Getuigen zijn öf niet te vinden öf ze weten prak tisch van niets, zodat in vele gevallen een overtuigend bewijs niet is te le veren. In d® strafzaak tegen de van moord verdachte echtgenoot van „Magere Josje" kon de justitie verschillende ge tuigenissen alleen verkrijgen door geen vervolging te beloven aan de getuige wegens door hem of haar begane wets overtreding. Eigenlijk is hier dus sprake van een soort „Gangsterdom", waartegen het justitiële apparaat niet voldoende kan optreden. Niet omdat de justitie niet zou willen of niet voldoende actief zou zijn, maar voornamelijk omdat er in de meeste ge vallen van misdrijf of overtreding geen voldoende wettig bewijs is te leveren, daar de leden van de „gang" zwijgen zodra de belangen van een hunner in het gedrang komen. Dat zwijgen is niet altijd uitvloeisel van solidariteit, maar j komt ook vaak voort uit angst. Want „praten" kan in menig geval de ern stigste gevolgen hebben van de zijde van de onderwereld. Voor het rechtsgevoel van het Neder landse volk is deze toestand wel zeer onbehaaglijk. Onder de ogen van justi tie en burgerij bestaan in de grote steden toestanden, die niet alleen zeden bedervend zijn en indruisen tegen recht en wet, maar die ook anderzijds een groot gevaar inhouden voor de maat schappij. Het schijnt niet mogelijk om met de wet in de hand hiertegen vol doende op te treden. Dan moet er aan de wetgeving of aan de toepassing er van toch iets schorten. Het „oudste beroep ter wereld" moge dan nooit geheel uit te roeien zijn, dat het zich in een land als het onze nog zo openlijk kan presenteren en er in me nig opzicht een zo funeste invloed van kan uitgaan, zal menigeen zich toch doen afvragen of de wetgeving hier tegen wel voldoende is. We kunnen wel de ogen sluiten voor de openlijke aanprijzing, die in sommige stadsdelen mogelijk blijkt, maar het kwaad woekert toch verder en heeft, zoals het strafproces duidelijk aantoon de, meer gevolgen dan alleen die voort vloeien uit de uitoefening van „het beroep". Daaromheen bevindt zich een onderwereld, waaruit chantage, moord, geweldpleging en vrouwenhandel voort vloeien. De centra zijn bekend en nochtans blijkt men deze kwade wond in onze maatschappij niet te kunnen uitroeien, ja zelfs maken politie en justitie ge bruik van leden uit dit wereltje om andere zaken rond te krijgen. Dit is een blaam voor de ordentelijke maatschappij, die wij ons trachten op te bouwen. Een blaam voor onze wet geving en voor de rechtszekerheid van ons volk. Wij kunnen uiteraard niet aan geven hoe hierin verbetering is te bren gen, maar dat dit zeer gewenst, ja zeer noodzakelijk is, zal ieder welden kend mens met ons eens zijn. Het moet toch mogelijk zijn dit onder- wereldje het bestaan moeilijker te maken dan nu blijkbaar het geval is en het minder openlijk aan de dag te laten treden. Dat moge bij verschillende zaken het onderzoek door de politie dan bemoei lijken, dat moge toch geen reden zijn om niet drastischer in te grijpen in deze poel van misdaad en ellende. In opdracht van de „Coördinatiebouw" te Hilversum zullen, onder architec tuur van de heer Joh. A. Wentink, ar chitect B.N.A. te Baarn, vijf winkel huizen gebouwd worden in de Van Weedestraat tussen de F.C. Kuyper- straat en drogistei'ij Kraal. Het worden dagwinkels, dus zonder woonhuis, met bureau-ruimte en een toilet. Tien galerijflats zullen op deze win kels gebouwd worden, twee met 3 ka mers en 8 met 4 kamers. Onder de winkels komen 8 garages en bergruimte voor de winkels en de be woners van de flats. Het trappenhuis, dat in de F.C. Kuyperstraat komt, is geheel afgesloten, zodat er geen kans op besneeuwde of beijzelde trappen zal zijn. Sinterklaas is al sinds eeuwen Van het standpunt uitgegaan, Dat je, als je mee wilt tellen, Met de tijden mee moet gaan. Tal van nieuwe grootse plannen Heeft hij in elkaar gezet Hij moet het heelal bereizen in een Sinterklaasraket. Venus krijgt een hart van borstplaat, Mars een repeteergeweer Een zak haver voor de Steenbok, Honing voor de Grote Beer. Voor de Tweelingen een tandem En de stier heeft hooi gevraagd, Voor Mercurius een brandkast, 'n Bruidstoiletje voor de Maagd. Mevrouw Luna zal zeer zeker In haar sas en dankbaar zijn (Met het oog op aardse inkijk) Met een flink, solied gordijn. CLINGE DOORENBOS. kunt U rekenen op de betrouwbare auto's van (Speciale wintertarieven.) Soesterbergsestraat 95 Telefoon 3316 Nog steeds komen er klachten binnen over pensioenen waarop gekort wordt. De ene weduwe krijgt haar volle pen sioen en de andere moet genoegen ne men met heel wat minderzelfs zijn er pensioenen waarop zoveel korting wordt toegepast, dat de betrokkene er op achteruit gaat, ook al omdat andere emolumenten worden ingehouden. Het is inderdaad met die aanpassings wet een vreemde geschiedenis. Er zijn pensioenfondsen die de mogelijkheid om te korten niet in de bepalingen heb ben opgenomenandere fondsen heb ben dit toevallig wel gedaan. Het is natuurlijk niet zo, dat ieder pen sioenfonds zo maar kan gaan korten. De pensioenovereenkomsten tussen werkgever en werknemer moeten wor den nagekomen de algemene weduwe- en wezenwet bepaalt hieromtrent niets. Wat is het geval Een verzekerde staat bij zijn leven een gedeelte van zijn salaris af als premie in de verzekering, de werkgever voegt daar meestal wat bij en een pensioen fonds doet daar tegenover bepaalde toezeggingen. Aan de toezeggingen nu moet het fonds zich houdenhet kan maar zo niet minder gaan geven dan destijds werd afgesproken. Er zijn pensioenregelingen, waarbij het fonds zich met vèr vooruitziende blik bij voorbaat al het recht heeft voor behouden de uitkering, die de weduwe in de toekomst krachtens een algemene wettelijke regeling zou kunnen krijgen, hetzij gedeeltelijk op het weduwenpen- sioen van dat fonds te korten, hetzij ge heel. Het hangt er natuurlijk maar van af, hoe het staat omschreven in die regeling. Er zijn ook fondsen, die een dergelij ke regeling wel hebben getroffen, maar er nu geen gebruik van maken, dat is natuurlijk hun goed recht, want de re gering schrijft niet voor, dat het be paald moet. En de ambtenaar dan Bij ambtena - rsweduwenpensioen is het weer anders. Hier is het de regering, die de korting bepaalt en in een wet vastlegt. De regering doet hier in feite iets wat een particulier niet mag doen, immers de overheid heeft zich nooit het recht voorbehouden eventuele la tere algemenen uitkeringen af te trek ken. Deze vraag, n.1. of de regering door nieuwe wetten mag tornen aan „verkre gen rechten", is al uitgevochten bij de behandeling van de algemene ouder domswet. De uitkering van de a.o.w. wordt ook gedeeltelijk gekort op het ambtenaars pensioen het was de volksvertegen woordiging, die dit, al dan niet tegen haar principe in, heeft beslist, zij het onder dwang van een kabinet, dat bij niet inwilliging van haar voorstel de a.o.w. eenvoudig xiiet had uitgevoerd, zodat vele landgenoten dan niets zou den krijgen. De volksvertegenwoordi ging heeft toen gezegd „vooruit dan maar weer". De penstoentrekkers zijn er de dupe van geworden en nu ook de weduwen en wezen. En de oppositie Zelfs partijen, die zich steeds tegen deze korting hebben gekant, gaan nu met de korting accoord om wille van de een heid in de regering. Zij wensen in het kabinet geen onenigheid met alle risi co van dien. Het zij toegegeven, de regering heeft de pensioenen ook verhoogd, zonder dat de regeling haar daartoe verplichtte. Als de salarissen evenwel worden ver hoogd door de overheid, mogen de ge- pensionneerden niet achterblijven, zij moeten ook (kunnen) leven. De renten. Het is geen wonder dat velen vreemd opgekeken zullen hebben, toen zij voor de eerste keer de uitkering a.w.w. ont vingen. Dat was ook het geval bij de uitvoering van de algemene ouder domswet. De renten ingevolge de invaliditeits wet e.d. zijn in de loop van de jaren verhoogd, maar doorgaans met toe slagen en juist om die toeslagen draait het. De uitkeringen van weduwen- en wezenrente blijven wel bestaan, maar de toeslagen zijn er af gegaan en juist die toeslagen zijn het grootst, n.1. 190 procent Als de gehele uitkering b.v. 18,bedraagt, blijft er dus onge veer 6,over. Zoals u ziet, het is niet alles goud wat j er blinkt In de Tweede Kamer heeft de heer J. Smallenbroek (50 jaar, voorheen wnd. burgemeester van Elburg, hoofd- ,insp. der Rijksbelastingen en voorzit ter Stichting 1940-'45, A.R.) gevraagd of Nederland tegenwoordig per circu laire wordt geregeerd. Het antwoord moet helaas bevestigend luiden. De commissarissen der Konin gin ontvangen complete pakketten sten cilafdrukken van de ministeries met de opdracht de medelingen en beschik kingen ter kennis te brengen van de burgemeesters in hun gewest, „waartoe de nodige exemplaren van dit rondschrij ven gemakshalve zijn bijgevoegd", aldus de tekst. De bedrijfs- en de productschap pen zenden vele circulaires aan de aangeslotenen. De directeuren-generaal van de staatsbedrijven, de hoofden van onze provinciale en gemeentelijke diensten vaardigen op hun beurt or ders uit per circulaire. Dagelijks brengt de post de dikke pakken dorre lec tuur in ontelbare ambtelijke kantoren. Een burgemeester in ons land werd gevraagd hoe hij oordeelde over deze wijze van instructie. Het antwoord luidde letterlijk „Die circulaires lees ik niet. Daar heb ik eenvoudig geen tijd voor." Het geheim van het gat te Wormer is nog onverwachts opgelost. Een „contactcommissie van drie" heeft namelijk een onderzoek ingesteld bij eigenaren, reders, assuradeurs en ande ren, die iets konden afweten van de „Renate Leonhardt" en haar lading. Gebleken is, dat dit schip beslist geen goud aan boord had en dat de 500 aandeelhouders van de coöp. bergings vereniging „Renate Leonardt" U.A. hun geld in een bodemloze put te Wijde Wormer hebben geworpen, want daar in Wormer was deze vereniging geves tigd. Het verwondert ons in 't geheel niet, dat noch de eigenaar van het wei land, noch waterstaat, noch de aanne-1 mers, noch defensie één cent van het bijeengebrachte goudzoekerskapitaal in het gat heeft terug gevonden. WIE is de gelukkige prijswinnaar van 'n van de extra trekking van de bonnen actie op hedenavond DIE komt in het bezit van een vulpen houder van een kwaliteit, die zijn weer ga niet vindt WIJ prijzen ons gelukkig de winnaar of de winnares in onze winkel te ontvan gen, teneinde de juiste pen voor zijn (haar) hand uit te zoeken Burgem. Grothestraat 32 - Telef. 2529 VEILIG VERKEER. Het vorig jaar vielen er in het Soes- Iter verkeer 12 doden en dit jaar zijn het er al 10, zodat het verheugend is te kunnen meedelen, dat de Vereniging 1 „Veilig Verkeer", afdeling Soest, her leefd is na een wat al te rustig be staan. Enkele weken geleden werd een nieuw bestuur benoemd, dat bestaat ,uit de heren F. G. Sonders, G. L. v. d. Burgt, J. L. v. d. Bank, C. Kraay en B. Snijders. Dit bestuur wil aan de vereniging „Veilig Verkeer" de oude kracht geven door het beleggen van contactavonden, door het organise ren van competitieavonden tussen ver schillende clubs, waarvan de leden hun kennis over het verkeer mogen luch ten, door het doen rijden van Veilig Verkeersritten, door het organiseren van verkeerscursussen en door ieder in de gelegenheid te stellen zich te la ten testen op zijn reactievermogen in het verkeer. Daarmee hoopt men te komen tot het verminderen van het aantal verkeersfouten en zo tot het verminderen van het aantal verkeers ongevallen, dat in onze gemeente bij zonder groot is. Vanavond wordt de eerste contact- avond in hotel Bos en Duin gehouden. De voorzitter zal een inleidend woord spreken, waarna verschillende aantrek kelijke films zullen worden gedraaid. De vereniging „Veilig Verkeer" is in 1950 opgericht en het practische werk lag voor het grootste deel in handen van de politie. Aan de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen werd verkeersonderricht gegeven en zij werden in staat gesteld een examen af te leggen. Voor volwassenen werden verkeersavonden gegeven en een ver- keerstafel, gemaakt door een lid van het politiecorps, bewees hierbij uitste kende diensten. Er werden verkeers- ritten gehouden, er waren verkeerscom- petities en men kon zich laten testen, maar sinds 1955 kwam van dit alles weinig terecht behalve het onderwijs aan de kinderen door politie en onder- wijzers, zodat er nodig een frisse wind moet gaan waaien, die de 90 leden van „Veilig Verkeer" zal doen begrijpen dat de afdeling niet overleden is. De contactavond van heden is het begin hiervan. Onze P.T.T., die de laatste tijd nogal in het nieuws is geweest door het be haalde enorme winstcijfer tegen wil en dank, de strafport door een onlo gisch tarief en de ijver om ook de post tussen de feestdagen te bestellen, j heeft zich niet laten kennen en gaat aan het personeel, naar gelang de pres- taties, een of twee weken extra salaris 'geven. ,Wie het breed heeft kan het breed la ten hangen en ik vind het fijn voor onze postambtenaren, dat zij nog juist voor Sint Nicolaas door hun directeur in de juiste stemming worden gebracht. Een beetje zielig is het, dat er ook een categorie met een gard wordt afge scheept, namelijk die P.T.T.ers van wie de prestaties beneden peil bleven. Wie aanstonds te beoordelen krijgt welke mensen twee weken, één week of helemaal niets krijgen, weet ik niet. maar ik heb het idee dat de nmn zal wensen over Salomo's wijsheid te be schikken. Zo het al mogelijk is aan te wijzen wie er de kantjes afloopt en dus niets krijgt, lijkt het me nog grotere opgaaf uit te maken wie één en wie twee weken prestatie-beloning als Kerstver rassing krijgt. Het zal wel een beetje schele ogen geven en het ligt voor de hand, dat de gulheid van de directeur der P.T.T. I consequenties ten opzicht van andere diensten met zich zal brengen. Zonder helderziend te wezen kunnen we weten, dat ook het overige overheidspersoneel iets verwacht en vanzelfsprekend ook de werknemer bij die takken van dienst waar winst maken uitgesloten is. Ook daar zijn mensen die extra pres taties leveren en misschien anderen die er met de pet naar gooien. De overheid kan m.i. eigenlijk niet veel anders doen dan al haar schapen over één kam te scheren. Dat mag een paar centen kosten, maar ach, het belastinggeld wordt vaak aan minder sympathieke doelen uitgegeven. S H. OEKMAN. BILJARTEN. De plaatselijke ontmoeting tussen Zon- neheuvel 2 en D.O.S. 1 is geëindigd in een 6-0-overwinning van D.O.S. Dijkstra 108 29 22 0. De Bruin 130 29 24 2. D. Wassenaar 85 38 17 0. R. Koster 115 38 15 2. P. Floor 46 38 7 0. C. Butzelaar 95 33 13 2. KAARTENDE POLITIE. De Soester Politie heeft in het voorjaar tegen de Hilversumse politie gekaart en deze klaverjaswedstrijd werd ver loren. Soest was er dan ook gisteren op gebrand revanche te nemen bij de wedstrijd, welke in de brandweer- cantine gehouden is. Deze revanche bleef echter uit, want opnieuw werd verloren. Er waren 32 deelnemers aan deze wed strijd. Hilversum haalde 66158 punten en Soest 53332. De eindstand was 1. J. v. Beekhuizen 4606 2. C. Harms 45723. L. v. d. Veen 4406 4. G. Jansen 4321. Op de vijfde plaats kwam de eerste Soester deelnemer, de heer P- Bergman, met 3889 punten. 6. S. v. d. Klashorst (S) 3694 7. J. Groart (S) 3621 8. T. v. d. Meulen (S) 3561. De heer P. J. Bergman reikte de prij zen uit. WIJZIGING MEDISCHE DIENST. In tegenstelling tot een andersluidende opgave van de zondagsdienst der ge neesheren, opgenomen elders in dit blad. zij medegedeeld, dat de zondagsdienst van dr Stroband wordt waargenomen door dr Kuipers, Middelwijkstraat 34, te lefoon 2815, in samenwerking met dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, tel. 2705. Daarom voor Boterletters en -staven Gevuld en dik Speculaas Chocolade- en Marsepainfiguren Harten en Hammen enz. naar Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 Deelnemer St. Nicolas-aktie.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1