D ALCO Nederlandsche Fotografische Industrie is een unieke industrie* Goede nachtrust TWEEDE BLAD SOEST Hoger dan de bomen in Soestduinen is de schoorsteen van de Dalco, de Ne derlandsche Fotografische Industrie, die de jongen concurrent van buitenlandse reuzen op fotografisch gebied is. Het zijn de bejaarde industrieën, die kunnen bogen op een ervaring van vele tientallen jaren en die hiervan profi teren. Zij maakten reeds fotografische papieren en films toen er nog geen Dalco bestond en zij hoefden er zich aanvankelijk niet zoveel van aan te trekken dat hun producten niet feil loos waren, want niemand kon het beter en zelfs dacht niemand eraan de productie van fotografisch papier ter hand te nemen, omdat het onbegon nen werk leek het op te nemen tegen deze vaklieden, die met de jaren betere producten gingen leveren. De Dalco ondernam dit waagstuk kort voor de oorlog en kwam pas na de oorlog goed op dreef. Niet met raket-snelheid, want het ver vaardigen van fotografische papieren en films is ondenkbaar moeilijk. Geen ambachtsschool, geen M.T.S., geen Tech nische Hogeschool en geen Universi teit kan een handje helpen, want de gevestigde industrieën staan niets van hun geheimen af. En toch is men be gonnen met de gedachte, dat het in Ne derland ook moest kunnen als het in Amerika, Frankrijk, Duitsland en Bel gië kan. Chemici gingen aan het werk en ein deloos hebben zij hun proeven genomen. Zo moesten alle medewerkers tot resul taten komen en het moeilijke werk was een dankbaar werk, want de Dalco kon geen mensen gebruiken, die ver zot zijn op lopende-band-werk en kan dit nog niet. Ieder moet weten een be langrijke schakel in het productiepro ces te zijn en dit brengt een verant woordelijkheidsgevoel mee, waardoor een betrekking uitgeheven wordt bo ven de alledagssleur van een gewoon baantje, dat toch wel draait, of men gevoel voor verantwoordelijkheid heeft of niet. Ook zijn er weinig industrieën, waarin het teamwork van zoveel belang is als bij de Dalco, waar slechts in hechte samenwerking een goed product ver vaardigd kan worden. En dat dit ook gemaakt wordt, blijkt wel uit het feit, dat niet de verkoop een probleem vormt maar wel de vraag hoe men de productie kan opvoeren. Dit kan zonder bedenkingen, want wat de Dalco maakt en verkoopt zal nooit last hebben van conjunctuurschomme lingen, omdat geen weelde-artikelen gemaakt worden, maar in hoofdzaak fotografisch papier voor grote indu strieën en overheid. En voor een zeer groot deel zijn dit producten, waarin de Dalco zich gespecialiseerd heeft. De Emulsie-afdeling. Ir J. R. Kuyper heeft de leiding van de emulsie-afdeling en de gietzalen. Hij wordt hierbij geassisteerd door de heer Van der Steeg en kan rekenen op de medewerking van kundige vaklieden bij het uiterst delicate werk, dat ver richt moet worden. De emulsie is een gelatine-oplossing met lichtgevoelige zouten en verschillende ingrediënten, die straks het fotografisch papier het eigen karakter moeten geven. Hierbij kent men verschillende gradaties van extra hard tot extra zacht en iedere gra datie eist een andere emulsie en zelfs een andere gelatine, die als dierlijk product steeds voor verrassingen zorgt en steeds weer anders is dan men ver wachten mag. Er moet dan ook heel wat gedokterd worden voor men klaar is met de ver vaardiging van emulsies voor verschil lende gradaties bromide-papier, bestemd voor vergrotingen, en chloride-papier, voor afdrukken, ducumentfilm en do cumentpapier. Het duizelt de leek als hij hoort dat niet alleen de samenstel ling van de chemische formule voor elk soort papier en voor elke gradatie van groot belang is, maar dat ook met frac ties van seconden gewerkt moet wor den, dat de temperatuur een grote rol speelt, dat elke handeling volkomen op de enig juiste wijze verricht moet wor den en dat op precies het juiste mo ment een volgende handeling moet plaats vinden. En al dit werk gebeurt bij zeer schaarse verlichtingdonker groen, geelgroen of donkerrood, afhan kelijk van de emulsie die men vervaar digt. Reeds bij de eerste handeling wordt het karakter van de emulsie bepaald. Aan de gelatine wordt zilvernitraat toe gevoegd en in het laboratorium heeft men inmiddels uitgemaakt of dit toe voegen 10 seconden of 3 kwartier moet duren of een tijd, die daartussen ligt. Niet alleen de tijd, maar ook de tempe ratuur speelt direct al een grote rol. Deze eerste handelingen vinden plaats in een tank en hierna komt de emulsie in een platte bak met koud water eron- met de gestolde emulsie over vele stok ken geleid en krijgt over een lengte van 60 meter de tijd om te drogen, ter wijl het in grote lussen hangt. Toevoer van droge lucht bevordert dit. Later moet weer een weinig vocht er voor zorgen, dat het papier goed op- 1 gerold wordt. Giet- en droogzalen be schikken over thermometers, hygrome ters en andere controle-apparaten, be- diend door mensen met veel verant- der. De gelatine stolt dan tot een soort j stappen en het boek vragen waarin woordelijkheidsgevoel, die weten dat pudding, wordt uitgeschept en gaat in i staat hoe het moet, want die boeken zijn kleine verschillen funeste gevolgen stukken naar de koelkamer, waar een er niet. Er werd begonnen met vallen kunnen hebben. Zij werken onder lei- temperatuur van 3 graden boven 0 en opstaan en eerst moesten alle fou- ding van de heer Manschot. heerst. Uit de koelkamer komt de emulsie als kleine vermicelli-achtige stukjes in gro te wasbakken, waar water doorloopt. Daaraan worden zouten toegevoegd, die zorgen voor de juiste gradatie en ge voeligheid. De stukjes moeten zo klein zijn om water en zouten goed te laten inwerken. Er worden monsters geno men en als die goed uitvallen gaat de emulsie weer naar de koelkamer. ten gemaakt worden, die er te maken zijn, om de ervaring te verwerven, wel e erwer ,nS- ke het mogelijk maakte die fouten te De heer Copier is het hoofd van de vermijden. Maar daarmee waren de pro- verwerkingsafdeling. Hier worden de blemen nog lang niet opgelost, omdat enorme rollen gesneden en verpakt, er duizenden mogelijkheden zijn waar- Dit is heel gauw gezegd, maar ook hier door het product weer net iets an- bij zijn de moeilijkheden niet te tel- ders uitvalt dan men verwachten mocht, len en toch moeten zij alle omzeild Controle van de emulsie, controle van worden om het goede product goed te de proefgieting en daarna houdt het houden. argusoog van de fotocontrole de gieting De grootste trots van de snij-afdeling iis de allermodernste snijmachine, een technisch wonder, waarvan in de hele wereld maar enkele exemplaren zijn. Snijden, tellen en spreiden in een ra zend tempo en aan het einde van de transportband zitten de meisjes, die met rappe handen voor het inpakken zorgen. Deze machine kan echter niet alles af, zodat er nog vele andere machines zijn om over te rollen en te spoelen, te snijden of te plakken en al die bewer king te verrichten, die vooraf gaan aan het inpakken. Duizenden vierkante meters per dag worden verwerkt, maar steeds moet uiterst secuur gewerkt worden. Ook hierbij zeer schaarse verlichting. Als de tweede verpakking aangebracht is, mag het weer volop licht zijn bij het verpakken in dozen. Dan volgt het etiketteren, ook al een heel secuur werk. Van de eerste tot de laatste be werking zorgen kundige personeelsle den ervoor dat alles wat niet 100 °/o is uitgesorteerd wordt. Het machinepark, waarover de verwer king beschikt, maakt het mogelijk aan alle wensen van de afnemers te vol doen, want alle formaten kunen gele verd worden. Temperatuur en vochtigheidsgehalte blijven ook in deze afdelingen van groot belang, zodat hierop steeds gelet wordt. De Technische Dienst. Het narijpen vindt plaats in een grote van begin tot eind in de gaten. Er tank en ook hier speelt de temperatuur worden snelproeven genomen om te zier. weer een overwegende rol. In deze of er correcties aangebracht moeten tank worden aan de emulsie de hoogst worden en dat alles in ijltempo, want belangrijke stoffen toegevoegd, die in het gieten gaat door als er iets niet het organisch laboratorium vervaardigd in orde is, dan kan er voor duizenden zijn en die er mede verantwoordelijk guldens verloren gaan. voor zijn, dat het product in wording Als het product klaar is zijn er nog een kwaliteitsproduct wordt. vele factoren, die het karakter van Van de tank gaat de emulsie naar een de gieting kunnen beinvloeden. D'e fo- platte bak om te koelen en daarna volgt tocontrole strekt zich dan ook over Een technische dienst is onontbeerlijk het stollen in de koelkamer. Reeds tij- weken, maanden en jaren uit. Om te bij een industrie waar men over ma- dens de bewerking zijn de proeven ge- proberen of een product jaren houdbaar chines beschikt, die uniek zijn en waar nomen om na te gaan of correcties nodig zal zijn, maakt men gebruik van een zoveel zelf gedaan moet worden omdat zijn en als de emulsie voor de laat- broedstoof, waarmee enkele dagen een men nu eenmaal geen vaklui kan op- ste maal de koelkamer ingaat, is deze jaar betekenen. bellen om iets te doen aan machines, wachtkamer voor de opsmeltzaal ge- worden, waar een paar dagen later het opsmelten in een grote tank plaats vindt. Er woren stoffen bijgevoegd, die de gevoeligheid voor een bepaalde kleur veroorzaken en als de emulsie gietklaar is, dan wordt op een kleine proef-giet- machine geprobeerd of zij aan de ver wachtingen beantwoordt en met het gieten begonnen kan worden. Is dit het geval, dan levert de opsmeltzaal de emulsie gietklaar aan de gieterij af. De Laboratoria. In het fabriekslaboratorium worden, on der leiding van dr M. P. Sillevis, alle werkzaamheden verricht, die onontbeer lijk zijn voor het vervaardigen van een goed product. Hier vindt het research- werk plaats, dat aan de productie voor afgaat. De nieuwe producten worden hier geboren en de oude op peil gehou den of verbeterd door het aanpassen van de emulsies. Hier weet men uit jarenlange ervaring dat gelatine als dierlijk product altijd anders dan an ders is en daanaar wordt gehandeld VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959. Irak, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Honkong, Formosa en de Philippijnen, kortom, in de hele wereld. De Dalco exporteert niet alleen naar traditionele landen, die al zoveel jaren uit ons land importeren, maar zoekt ook de ongebaande wegen op en be reikt daarmee successen. Specialisatie van het product en spreiding van de af zet is het doel van de directie en de verkoopafdeling. Winnen van het vertrouwen is bij de verkoop van fotografisch papier een eerste vereiste, want de afnemer koopt iets, wat hij niet kan zien en pas na gebruik kan hij weten of hij iets goeds gekocht heeft. Daarom moet hij ver trouwen hebben in de fabriek en het merk en de naam Dalco moet voor hem een begrip zijn, waaraan slechts prettige ervaringen verbonden zijn. De Administratie. Aan het hoofd van de administratie, de financiële afeling, de inkoop van grond- en hulpstoffen, de loonafdeling en de boekhouding staat de heer A. v. d. Ham, procuratiehouder en perso neelschef, die de heer Baumal ver vangt als deze afwezig is. De heer Van den Ham wordt geassisteerd door de heer A. D. v. d. Bos. Directie en stafleden werken nauw sa men, maar dit is niet voldoende om een goede gang van zaken te waarborgen in een bedrijf dat zoveel moeilijkheden te overwinnen heeft voor men weet dat een goed product de expeditie ver laat. Deze moeilijkheden kunnen slechts over wonnen worden door teamwork en hier voor is de medewerking nodig van al len, die werknemers bij de Dalco zijn. Wanneer deze werknemers als num mer beschouwd werden dan kwam er van dit teamwork niets terecht en dan zou er ook van de productie niets terecht komen. Slechts zij, die het prettig vinden niet als een nummer of als een machine beschouwd te wor den, kunnen van nut zijn voor de unieke Nederlandsche Fotografische Industrie, die de naam Dalco en daarmee de naam van ons land over de hele wereld brengt. Deze mensen zijn dan ook altijd van harte welkom, want de wereld is zo groot en er zijn nog zoveel landen, die de proucten van de Dalco gebruiken kunnen. door ZenuwrosI Mijnhardt's Zenuwtabletten Chemische controle, het testen van de Ook als de producten al verpakt zijn grondstoffen en het testen van de worden er nog proeven genomen en al emulsies moeten dag in dag uit door gaan om verrassingen te voorkomen. Ook worden hier alle grondstoffen ge est, die in het organisch laboratorium onder leiding van de heer Nederlof ver vaardigd worden. Deze grondstoffenproductie is onvermij delijk, want aan de emulsies moeten ingrediënten toegevoegd worden, die nergens te krijgen zijn of schrikbarend duur. Vaak gaat het om enkele grammen waarvoor men moet uitgaan van vele kilo's grondstof en ook hier is het een voortdurend zoeken om steeds het juis te te krijgen, want aan geen universi teit kan men leren wat aan een be paalde emulsie toegevoegd moet wor den om een gewenst resultaat te be reiken. Slechts door eigen onderzoekingen, ge steund door de literatuur uit de hele wereld, kunnen successen behaald wor den, die de producten van de Dalco uitstekend maken. Het Fotocontrole-laboratorium staat on der leiding van de heer De Leeuw. Hier worden de emulsies al gecontro leerd voordat ze gegoten worden, maar ook vlak nadat het gieten begonnen is, op gezette tijden gedurende het gieten en als het product klaar is duurt de controle nog weken, maanden en zo nodig zelfs jaren, om te zien of het karakter niet gewijzigd is. Ook van de fotocontrole kan niemand naar een wetenschappelijke bibliotheek deze gegevens maken de ervaring tot een machtig wapen in de strijd tegen de grilligheid van het dierlijk product, dat gelatine heet. De Gietzalen. Ook de gietmachine staat in het don ker en toch worden alle werkzaamheden met grote nauwkeurigheid verricht, omdat dit noodzakelijk is. D'e emulsie wordt gegoten op papier, dat niet in ons land vervaardigd wordt. Het is beter dan het beste schrijfpapier dat men zich denken kan, omdat de klein ste fout in het papier funest voor het product is. Een rol van 1000 meter papier bevindt zich op de machine en door een vernuf tig systeem gaat een volgende rol di rect door met het verschaffen van pa pier als een voorgaande rol verbruikt is. Terwijl de emulsie zich in een bak bevindt, wordt het papier er overheen getrokken, zodat het de vloeistof net raakt. Het gaat hierbij om fracties van millimeters. Als het papier in aanraking met de vloeistof geweest is, gaat de papier- baan in verticale richting en een stroom koude lucht zorgt voor het stollen, voordat het papier de weg in horizon tale richting vervolgt om dan weer verticaal te gaan, want de schutlaag - ter bevordering van de glans en ter voorkoming van beschadiging - moet nog aangebracht worden. Ook hierna snel stollen en dan wordt het papier die ze nog nooit gezien hebben. Deze dienst zorgt niet alleen voor het onderhoud van de machines en even tueel herstel, maar vervaardigt ook machines en toestellen, die men ner gens kan laten maken. De heer Van Gelder is het hoofd van de technische dienst en tevens com mandant van de brandweer, die de bij zondere interesse van de directeur, de heer R. Baumal, heeft. Alle werknemers zijn volledig op de hoogte van hetgeen er gebeuren moet als er ooit eens brand mocht uitbreken en geregeld worden alarmoefeningen gehouden om ervoor te zorgen dat de instructies niet slechts theorie blij ven. De technische dienst beschikt over een eigen tekenkamer en werkplaatsen, waar specialisten hun hart kunnen op halen aan het vervaardigen van nieuwe machines en het verbeteren van de bestaande. Verkoopafdeling. De heer H. Jongstra drs heeft de lei ding van de verkoopafdeling en ver tegenwoordigers zorgen ervoor, dat de ze afdeling en de expeditie in vlot tem po op gang kunnen blijven. De afnemers wonen niet alleen in ons land van Maastricht tot Leeuwarden en van Gro ningen tot Vlissingen, maar ook in België, Zuid-Amerika, Egypte, Enge land, West-Duitsland, Finland, Frank rijk, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Zwitserland, Argentinië, Ita lië, Denemarken, Griekenland, Iran, Y. HOUTMAN SPRAK VOOR 'T NUT. De heer Y. Houtman uit Hoorn heeft voor de leden van het departement I Soest van de Maatschappij tot Nut van |'t Algemeen in het Oranje-Hotel ge- sproken over het onderwerp „Samen de natuur in, binnen en buiten onze grenzen". D'e heer Houtman liet vele dia's zien, gaf er een verklaring bij en conclu deerde dat ons land in schoonheid niet onderdoet voor andere landen. West-Friesland en Hoorn, met prachtige oude huizen en poorten, lieten hun bloementooi in elk jaargetijde zien en enkele opnamen van distelvlinders, die over de hele wereld trekken, waren een bijzonderheid, want in de afgelopen zomer zijn er nauwelijks distelvlinders in ons land geweest. Flora van de Zaanstreek, maar ook dia's van het Rembrandtplein, waarop men zien kan dat daar niet alleen Tom Manders gevonden kan worden, maar ook prachtige stermagnolia's. De Markerwaard en de Flevopolder, met uitgestrekte koolzaadvelden en velden met moeras-andijvie, de wad deneilanden en tot besluit van de eer ste helft van de avond de eilanden Tessel en Terschelling. Na de pauze besprak de heer Hout man de omgeving van Eschede en het Bentheimer bos en geologische vondsten 'in Zwitserland. I De avond werd geopend en gesloten 'door de heer A. Thörig, die wees op de 1 jubileumavond op 11 januari in Utrecht, welke gehouden wordt ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van 't Nut. Cilly Wang zal hier optreden. HULDIGING. Op een vergadering van de afdeling Soest van de Nederlandsche Christelij ke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid, welke onder voor zitterschap van de heer L. van Schaffe- laar gehouden is, werd de penningmees ter, de heer A. van Hornsveld gehul digd omdat hij 40 jaar lid van de af deling is. Een afgevaardigde van de bond bood de heer v. Hornsveld een asbak met inscriptie en een kist sigaren aan en van de afdeling kreeg de jubilaris een vulpen en een boek. De heer F. Lenten werd gehuldigd om dat hij 25 jaar lid is van de afdeling Soest. Hij kreeg het gouden bondsin- signe en een oorkonde.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5