SPANJE J. HOPPENBROUWERS Sprong van de middeleeuwen in de twintigste eeuw. Smits Leesbibliotheek VAN WEEDESTRAAT 44 - NAAST DE APOTHEEK ROUW- en TROUW kleding DERDE BLAD BRANDWEER TELEF. 3 33 3 SOEST HANDSCHOENEN Een paar dat aller har ten verovert: in pebble grain. nappa-met-wol- voering. Rijke keuze, verrassend lage prijzen 9.90,12.90,1 7.90 OVERHEMD "NO-/RON" De "SUNBIRDS" vlie gen wegWaarom? Top kwaliteit, zit onberis pelijk! Zó gewassen, zó droog, nooit strijken: 17.90,1 4.90,1 2.90 SHAWLS "NOBBY" Nóóit deed de Sint U zó keurig de das om! Rho- dia, zuiver zijde en wol, mohair, shetland. in strepen en ruiten: 4.95 7.90 - 9.75 DASSEN De "finishing touci." van Uw kleding, ideaal kreukvrij, in Terlenka en Tervira. Voor iedere smaak een das! Vanaf 3.95 SOKKEN en ANKLETS Sta nü op elegante voet met een sterke sok in wol of stretch! Gran- diose collectie! 1 paar 2 95 2 p 4.95 PYAMA'S Geef een waardevol en fleurig geschenk! Een pyama in poplin of zwa nendons! Grote collec tie. Reeds vanaf: 12.90 14.90 PULLOVERS Bij weer of géén weer: een pullover draagt pret tig, zit warm en staac sportief! (Een extra ca deau voor hèm 19.75 - 39.75 VESTEN Warm en geklééd de winter in! Zuiver wol, met ritssluiting of kno pen. Een bij uitstek praktisch geschenk 29.75 KAMERJAS Om U héérlijk thuis te voelen... in moderne wol len ruiten en écht niet duur! Verwen Uzèlf eens 39.75 Het Escorial Franco heeft jaren geleden al laten BAARN, TEL. 2783 Het jaar 1959 zal als een belangrijk jaar de geschiedenis van Spanje in gaan, want het bracht het einde van de isolering van de rest van Europa, die het land van Franco zich had op gelegd. De afgelopen zomer werd de peseta drastisch gedevalueerd. Spanje trad toe tot de Internationale Beta lingsunie en ontsloot zich zo bedui dende credietbronnen. Tezelfder tijd werden nieuwe economische wetten ingevoerd, die een diep ingrijpende verandering in de economische struc tuur tot gevolg hadden. In Spanje be gon de wind van het liberalisme te waaien. Het jaar 1959 was bovendien het jaar, waarin voor Spanje de opname in de NAVO belangrijk dichterbij kwam. Het aantal N.A.V.O.-landen dat zich nog tegen Spanje's toelating uitspra ken, verminderde tot drie en ook hun weerstand toonde de eerste verzwak kingsverschijnselen. Het jaar 1959 was voor Spanje's vreem delingenverkeer een recordjaar, maar de toerist moest ervaren, dat Spanje niet meer zo De Spaanse menteel bijna 200.000 mensen in on waardige verhoudingen leven. Welis waar tracht de regering hulp te ver schaffen, maar de grootte van het pro bleem gaat boven haar krachten. Een paar minuten rijdens per auto van deze krottenwijk verwijderd staat men voor appartementen, die men voor paleizen zou kunnen houden. In die huizen moet men voor een enkele étage 270.000 gulden op tafel leggen, als men haar in eigendom wil hebben en klaarblijkelijk zijn er ge- MJur* adre* roor hei huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VISTEN VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959. de Scala tot een succes. Zondagmiddag kan men lachen om de gekke streken van Laurel en Hardy I als brokkenpiloten. 'Stan en Ollie zijn in Parijs en Ollie wordt verliefd op de dochter van een hotelhouder. Die moet niets van onze dikke vriend hebben en hij besluit zich in de Seine te storten. Uit solidariteit zal Stan meeduiken. Terwijl zij met de toebereidselen voor deze wanhoopsdaad bezig zijn, komt een Frans officier hun vertellen, dat je zo iets nooit voor een vrouw moet doen en om hun liefdesverdriet te vergeten melden zij zich bij het vreemdelingen legioen. Ze krijgen vele nare werkjes op te knappen, verdienen slechts 3 cent per dag en gaan er vandoor. van Philips II, als zomerresidentie gebouwd en prachtig uitgerust. waaronder ook die van Torrejon. Enkele maanden geleden beleefde Madrid een prachtig schouwspel. Naar aanleiding van de 20e verjaar dag van de beëindiging van de bur geroorlog vond een parade plaats. Als vleugelman van zijn luchtmachtacade mie marcheerde de neef van Koning Alphonso XIII, vaandrig Juan Carlos, de algemeen bekende candidaat van Franco voor de troon van Spanje, mee. Toen Juan Carlos voorbij de eretribune van de staatschef marcheerde, maakte Franco bij zijn militaire groet een bui ging. Enkele dagen tevoren had de gene ralissimus zich weer eens officieel voor de restauratie uitgesproken, maar te vens op de rol van de kroonraad ge wezen, die Spanje's toekomstige mo narch controleren moet. Tot de prachtigste kathedralen van Spanje behoort de „La Giralda" in Sivilla. nog meer reden om over de stijgende prijzen te klagen, want hij was geen voorbijgaande gast, maar moest zich voortdurend bezighouden om in de wedloop tussen lonen en prijzen niet het loodje te leggen. De zwakheden van het Spaanse eco- mische systeem kennen de vreemde lingen nauwelijks. Zij weten niet, dat het grootste deel van de Spaanse pro ductie door enkele grote banken wordt gecontroleerd en dat de belastingdruk voornamelijk door de consumenten ge dragen wordt. Franco heeft enige moed getoond, toen hij de nieuwe economische wetten door zette. Franco's jeugdige minister van financiën, die de geestelijke vader i van die hervormingsmaatregelingen is, heeft zich bij de Spaanse bezittende klasse niet geliefd gemaakt, maar dat stoort hem niet. Hij wist, dat slechts een pijnlijke operatie het economisch I lijden kon genezen. Nauwelijks 30 km van Madrid ver- wijderd ligt het dorpje Torrejon. Daar ontstond de laatste jaren een reusachtig vliegveld. Daarop zijn een heden van de Amerikaanse „Strategie Air Command" gestationneerd. Opdracht van deze elite-eenheid is om door atoombommen een oorlog te verhinderen of in geval van oorlog de vergeldingsslag tegen doelen in de Sowj et-Unie te voeren. Onlangs bezocht een Amerikaans se nator de V.S.-steunpunten in Spanje, overgang naar de monarchie zou be spoedigen en zich geleidelijk uit de regeringszaken terugtrekken, maar de schijn bedroog. Tegenwoordig zijn niet weinig waarnemers de mening toege daan, dat Franco de restauratie vooral remde, omdat hij eerst de economische problemen van zijn land opgelost wil zien, opdat zijn gekroonde opvolger een niet te moeilijke start heeft. Spanje is een deel van Europa en bo vendien door zijn geografische ligging de hoekpijler van de westelijke helft van ons continent. De plaatselijke patriotten van Madrid ademden verlicht. Madrid begroette zijn tweemiljoenste burger. De feestelijkhe den waren vermoedelijk mooier uitge vallen, als de grote gebeurtenis niet in de maand juli gevallen was, toen de meeste inwoners met vakantie waren. De wereldstad in het hart van Spanje herinnert, enigszins aan een kind, dat zo snel gegroeid is, dat zijn kleren hem niet meer passen. Midden in de stad op de Placa de Espagna staat het ge denkteken van de ridder Don Quichotte. Achter hem draaft Sancho Pansa, even als zijn meester in erts gegoten. Glans en ellende, hoogbouw en ba rakken zijn in Madrid buren. Toen de stad steeds sneller groeide, begon in Spanje de vlucht van het platte land. Uit de armste streken kwamen mannen en vrouwen naar Madrid in de hoop daar een betere toekomst te vinden. Voor velen van hen bleef de teleurstelling niet uit. Zij kwamen tenslotte in Vallecas terecht, de krot tenwijk van de hoofdstad, waarin mo- noeg kapitaalkrachtigen Madrilenen, die zich deze weelde kunnen veroor loven. Het jaar 1953 bracht in zekere zin een ommekeer vooor Madrid. Toenter tijd sloten Spanje en de Verenigde Staten een verdedigingspact. In Span je werden Amerikaanse luchtmacht eenheden gestationeerd en V.S.-toe risten interesseerden zich plotseling voor het land van deze pactpartner. De Spanjaarden zijn nu niet bepaald gek op de Amerikanen, want die ko men hun tamelijk ongecultiveerd voor. Ofschoon de Amerikanen zich wel in geen land ter wereld zoveel moeite geven geen aanstoot te geven als juist in Spanje en alle V.S.-soldaten, voor dat zij naar Spanje worden uitgezonden, vele uren „welvoeglijkheidsonderwijs" krijgen. Natuurlijk worden ze gegrepen en als deserteurs zullen ze door een vuur- peleton terechtgesteld worden. Daar komt natuurlijk niets van terecht en opnieuw gaan ze aan de haal, nu met een vliegtuig, dat ze geen van beiden besturen kunnen. Als ze neergestort zijn is de film bijna afgelopen, maar er is nog tijd voor een alleraardigst en ver rassend slot. Van maandag tot en met woensdag ,,Ik was aan hem verslaafd", het tries te en ware verhaal van een jonge we duwe, die haar fortuin verspeelde door de liefde voor een schurk. Het levens verhaal van Annette Klinger, die het slachtoffer werd van de huwelijkszwen delaar Hans Steinmeier, een affaire, die 3 jaar geleden door de rechtbank van Bremen behandeld werd. In de Donderdagcyclus „De Blauwe Maagden van St. Trinian's" de dolle avonturen van woeste kostschoolmeis jes voor wie het woord mispunt een overdreven zachtzinnige benaming is Maar leuk zijn ze, al lijken het wel boskatten. Steenhof fstraat 15 A - Tel. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Een van de hoofdvvinkelstraten in het moderne Madrid. Als de castagnetten klinken, bezwijkt niet alleen de zuiderling voor het mo torische ritme van de Spaanse dan sen, die hun eigen geaardheid tot nu toe bewaard hebben. doorschemeren, dat hij een koning als [zijn opvolger zou willen zien. In juli 1957 sprak hij zich officieel voor de i restauratie uit. Weliswaar heeft hij zich tot nu toe niet op Juan Carlos 1 als zijn opvolger vastgelegd, maar de 'thans weer invloedrijke monarchisten hebben intussen de neef van Koning Alphonso XIII als enige troonopvolger aangewezen. Franco zelf zou dit be sluit beinvloed hebben. Nog voor ruim een jaar zag het er naar uit, dat Spanje's staatschef de Sinaasappels uit Valencia Van de Spaanse sinaasappelkust, het doel van ontelbare toeristen, gaan ze naar alle delen van de wereld. Vele vlijtige vrou wenhanden zijn in de oogsttijd bezig de sappige vruchten te verpakken. BIOSCOOPPROGRAMMA. Caterina Valente is van heden tot en met zondag te zien en te horen in het City-theater, waar zij de hoofdrol ver vuld in „Uns abends in die Scala". Hubert van Meyerinck, Albert Lieven en Ernst Waldow zijn haar voornaam ste tegenspelers. De nieuwe Scala, te Berlijn, heeft voor het openingsprogramma de beroemde zangeres Gloria del Castro geëngageerd. Het publiek zal haar echter alleen te horen krijgen, want omdat zij de vrouw van een franse minister is kan zij zich niet veroorloven voor het publiek op het toneel te verschijnen. Ook is het nog nooit iemand gelukt een foto van haar te maken. Kort voor de openstelling deelt de grillige Gloria mee dat ze niet zal ko men en de directie zit in zak en as. Een andere Gloria, die Duval als ach ternaam heeft, wordt uitgekozen om de eerste Gloria te vervangen en de twee de is natuurlijk Catarina Valente. Zij maakt het openingsprogramma van SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag B.D.C. A—'t Gooi E, 2.45 uur. E.M.M. b—B.D.C. a, 2.45 uur. Welpen B.D.C. 1C.J.V.V. 1, 1.45 uur. S.E.C. AAmsvorde A, 2.45 uur. S.E.C. eeH.V.C. j, 2.45 uur. S.E.C. aQuick f, 1.45 uur. Welpen S.E.C. 3—Quick 2, 1.45 uur. Zondag Gooise Boys 1B.D.C. 1, 2.30 uur. I Actif 4—B.D.C. 4, 12 uur. Donar 7B.D.C. 5, 12 uur. iS.D.W. 1S.E.C 1, 2.20 uur. IB.V.C. 2—S.E.C. 2, 11.30 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5, 2.30 uur. S.E.C. 4—Saestum 3, 12 uur. Hockey. Zondag Heren 2Schaerweyde 5, 11 uur, Schr.1. Dames 4Kampong 6, 12.30 uur, Schr.1. Heren 4Gooi 7, 2 uur, Schr.laan. Is.C.H.C. 3dames 1, 11 uur. iVoordaan 3Dames 2, 12 uur. S.C.H.C. 4—Dames 3, 11 uur. Voordaan 2Heren 1, 2 uur. Amersfoort 5Heren 3, 11 uur. Handbal. Zondag Zaalhandbalwedstrijden te Utrecht B.D.C. 1—H.C.C. B.D.C. 2—B.S.V. 2. B.D.C. (heren)A.A.V. 3. Asp. B.D.C. 1—B.S.V. 1. Asp. B.D.C. 2—B.S.V. 2. Korfbal. Zaterdag Doorn 1Spirit 2, 3 uur. Spirit 1 is vrij en speelt zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen een twaalftal van de Duinkikkers.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9