Sinterklaasfeest zonder glans? Heropening Slijterij B. v. d. Linden. Prijswinnaars(essen) van de Kinderaktie der Soester Win- keliersverenigi ging- .1 ri£L VIERDE TREKKING BONNENAKTIE. IN DE HOEK. VRIJDAG 4 DECEMBER 1959. 37e JAARGANG No 92. SOESTER OÜRANT Versehijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Is het zo, dat in Nederland het familie feest bezig is uit te sterven Ongetwijfeld is ook ons huiselijk volk aan het „veropenbaren". Aan die veropenbaring ontkomt nie mand, zij is een kenmerk van de tijd, waarin wij leven. Maar wij mogen niet al te pessimistisch zijn. Wij geloven dat ons bolk het laatste volk van de wereld zal zijn, dat zijn huislijkheid zal prijsgeven. Er is een hardnekkige gehechtheid aan familiegebruiken en familiegewoonten onder de Nederlanders. Het wijd-ver- takte verenigingsleven vermag de ge hechtheid aan gezin en familie hier niet te doorbreken. Die gehechtheid is soms zo groot, dat zij met elke levens doelmatigheid spot. De verjaardag is hier te lande nog altijd een heilige dag. Velen laten hun zaken een wijle in de steek, om een verjaarsbezoek te brengen aan een oude tante, zelfs wan neer zij niet van haar zullen erven. En bij zulk een verjaarsbezoek staan nog altijd de taartjes op tafel, even als dit bij onze ouders en grootouders het geval was. En hoe is het met de Sinterklaasavond, die weer voor de deur staat De meeste Nederlandse gezinnen hou den aan die avond vast met een onbe zweken trouw. Onze zakelijke en nuch tere natie kan van deze dichterlijke legende geen afstand doen. Het is mo gelijk, dat het familiefeest door het tijdperk, waarin wij thans verkeren, eerder wordt aangewakkerd dan wordt weerstreefd. Als wij vragen in hoeverre onze fa- -xniliefeesten^-v-ervlakken,ondanks de ge negenheid, die er nog voor bestaat, dan moet het antwoord zijn in één opzicht. Wij zijn op familiefeesten minder ac tief dan onze vaderen. Wij doen er minder aan, wij ondergaan er meer. De radio heeft veel overgenomen van wat wij vroeger zelf verrichtten. Wij zongen vroeger vaker samen een vro lijk lied. Tegenwoordig heeft de radio al bij voorbaat voor de muziek gezorgd. Vroeger bedachten wij allerlei vro lijke spelen en vertelden wij elkaar onze verhalen. Tegenwoordig heeft de radio haar hersengymnastiek en haar hoorspelen voor ons gereed. Maar de radio behoeft de huislijke sfeer niet aan te tasten. In gezinnen, waar oor deelkundig gekozen en geluisterd wordt, kan de radio een element wor den van huiselijke vreugde. Het is onmiskenbaar dat het sinterklaas feest van nu niet meer die glans van opgetogenheid en wonderdadigheid, heeft, die het vroeger bezat. Maar 't be hield zijn intimiteit, de huislijke sfeer heeft zich gehandhaafd, ondanks de vervlakking en mechanisering van het moderne bestaan. Bij alle ongelukken die over ons heen zijn gekomen, is het een geluk, dat bij ons volk de familiezin zo is ingeplant, dat hij niet kan worden kapot gemaakt. Ja, wij bespeuren hoe in sommige ge vallen de zich ontwikkelende techniek de samenhang van het gezin eer heeft versterkt dan verzwakt. Het gemeenschappelijke wagentje, dat de hele familie 's zomers naar buiten brengt, vormt een doeltreffender bind middel voor het gezinsleven dan wij voorheen ooit ter beschikking had den. Het houdt de gezinsleden gezellig bijeen en het heeft de afstand tussen de verspreide familieleden weggewist, zodat men elkaar vaker kan ontmoe ten. Wat geeft het, dat Sinterklaas tegen woordig niet meer op zijn paard over de daken rijdt, maar in een DAF-je of 2-C.V. kruipt om de kleinkinderen te verrassen Het paard staat op stal, maar Sinterklaas is blijven leven. En al hebben wij tegenwoordig te zingen „zie ginds komt het vliegtuig uit Spanje weer aan de zwerftocht van de bebaarde kindervriend naar de lage landen zet zich bestendig voort. Een traditie blijft levend als zij zich weet aan te passen aan de tijd. Zij openbaart dan haar onvergankelijke waarde. Sinterklaas is niet weggerold uit ons leven aan de lopende band. Hij wordt nog vereerd en hij wordt nog bemind. Al zijn wij uithuiziger dan vroeger, al worden wij meer dan vroeger opgeëist door het openbare leven, aan het huislijkste van alle fees ten blijven wij verknocht. Wij zagen een vervlakking van onze feesten in het feit, dat wij er tegen woordig minder actief bij zijn. Vroe ger bakte moeder de grote taart, thans zijn de verrukkelijkste taarten bij de banketbakker te krijgen. Maar de tijd van nu heeft een andere activiteit voort gebracht. Er is toeneming van intelli gentie. Ons eerste protest tegen de afschaf fing van het sinterklaasfeest zou het verwijt zijn, dat wij het wonder aan onze kinderen zouden ontnemen. Maar ook zouden wij willen uitroepen „Dam toch de stroom van sinterklaas-poëzie niet af. Jaag de rijmers niet weg Ont neem ons niet de gelegenheid, elkaar op een koddige manier de waarheid te zeggen." De puzzelwedstrijd voor de kinderen, uitgaande van de Winkeliersvereniging „Soest", ter gelegenheid van de grote bonnenactie, is een groot succes ge worden. Niet minder dan 1031 goede inzendin gen kwamen binnen, doch daar na tuurlijk niet eenzelfde aantal prijzen beschikbaar was, moest om de prijzen worden geloot, hetgeen dinsdagavond plaats had onder toezicht van de po litie. De uitslag was alsvolgt 1. Rijwiel (middenmaat), Robert Havik, Braamweg 55. 2. Rijwiel (grote maat), Marian de Rooy, De Genestetlaan 6. 3. Rijwiel (kleine maat), Corry Adelaar, Lange Brinkweg 15. 4. Autoped, Jeanine La Rose, Merelweg 2. 5. Autoped, René v. Hal, Steenholfstraat 38. 6. Autoped, Elsje Abbel, Torenstraat 12. 7. Auto ped, Willy v. Ginkel, Troelstrastraat 69. 8. Electrische trein, Bert v. Horns- veld, Nieuwstraat 61. 9. Rolschaatsen, Jos Roelofsma, Torenstraat 13a. 10. Cow boy-set, Wolter Spaink, v. Lenneplaan 37b. 11. Reiswiegje, Elise M. Buhrman, Da Costalaan 7, 12. Poppenwagentje, Nellie v. Horns veld, Nieuwstraat 61. 13. Auto met aanhangwagen, Dikky v. Velzen, Middel wijkstraat 26. 14. Auto met oplegger, Jar. Luytelaar, Nieuwe- weg 26a. 15. Auto luxe, Joop v. d. Broek, Laanstraat 21. 16. Poppenwa gentje, Anneke Ceelen, Hartmanlaan 38. 17. Kegelspel, Tonny Pauw, Kerkpad Z.Z. 98. 18. Volleybal, Frans v. d. Kant, Kerkstraat 66. 19. Volleybal, E. Zijlstra, Steenhofstraat 43a. 20. Bal, Kees v. Steendelaar, Lange Brinkweg 50. 21. Bal, Joke Butzelaar, Heuvehveg 2b. 22. Bal, Wim Spijker, Julianalaan 54. 23. Bal, Dick Adriaanse, Van Weede- straat 4. 24. Bal, Dicky v. Lenten, Klaar- waterweg 10. 25. 3al, Schokker, Birk- straat 20. 26. Bal, Coen Rupert, Burg. Grothestraat 49. 27. Houten trein, Ma rijke Bouwhuizen, Pr. Bernhardlaan 16. 28. Strijkplank, Liselot v. d. Leek, Aag je Dekenlaan 31. 29. Trommel, Riekie v. 't Klooster, Olijkeweg 1. 30. Me- canodoos, Leo v. Dorresteijn, Leeu- werikweg 65. 31. Shuco-spel, A. Th. de Boer, Beukenlaan 47. 32. Shuco-spel, Jos v. d. Deijsel, Hartweg 6c. 33. Jeugd- scrabble, Jannie de Graaff, Hartman laan 33. 34. Shuco-spel. Dicky v. Wijk, Ruysdaellaan 27. 35. Geklede pop, Iet- je Smit, Sophialaan 11. 36. Garage Shuco, Hansje V. Hal, Steenhoffstraat 38. 37. Fornuis, Beppie Roedelof, Schaepmanstraat 24. 38. Pop, Gea v. d. Akker, Birkstrait 69. 39. Jeep met Campingcar, Henk Schimmel, Wiek- sloterweg W.Z. 7. 40. Pop, Toos Nelis, Thorbeckestraat 16. 41. Garage, Henk van Duinen, Hartweg 6a. 42. School bord, Tini v. Dijk. Ossendamweg 55. 43. Auto. met oplegger, Kees v. d. Broek, Woensdagmiddag, om twee uur; opende mevrouw J. M. v. d. Linden aan de binnenzijde de deur van het bedrijf, dat door haar man in 1910 als café begonnen is en bijna 50 jaar later als slijterij na een grondige verande ring, heropend werd. Buiten stonden kinderen, kleinkinderen, vrienden, kennissen en relaties. Zij gin gen als eerste naar binnen, maar er kwamen nog vele tientallen na hen om niet alleen het vernieuwde bedrijf maar ook de vele bloemstukken en ge schenken te bewonderen, die de familie v. d. Linden ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren kreeg. Op 18 april 1910 opende de heer J. M. v. d. Linden het café „De Tramhalte", een gulden kon men zijn hele familie een gezellige avond bezorgen en voor een tientje half Soest op een borrel fuiven. De paardetram verdween en in 1930 moest de heer v. d. Linden kiezen tus sen tapperij of slijterij. Hij koos het laatste en bij zijn over lijden in 1947 zette zijn vrouw het be drijf voort. De jaren gingen echter tellen en vorig jaar nam haar zoon B. v. d. Linden het bedrijf over. Omdat hij zelf al sinds 1935 een slijterij in Soest-Zuid heeft, moest de oudste dochter de hon neurs waarnemen, nadat zij haar groot moeder al enige tijd de helpende hand geboden had. omdat op die plaats in de Burgemees ter Grothestraat de paardetram stopte. Dagelijks sukkelde de viervoeter, die de voorloper van Tensen's bussen was, enkele malen van De Gouden Ploeg naar Baarn en terug. Dat ging in rus tige vaart over 1 spoor en bij café De Tramhalte lag de wissel. Daar moest dan even gewacht worden en als het er naar uitzag dat dit wachten enige tijd zou duren, dan kon men vlug wat gaan gebruiken. Veel kosten deed dat vijftig jaar geleden niet, want voor De winkel is geheel gemoderniseerd en wie de oude zaak gekend heeft, kent die in de vernieuwde niet meer terug. Eerst wat ouderwets en antiek, nu ge heel passend bij een groeiende gemeente Soest met inwoners die andere eisen stellen dan 50 jaar geleden. Een zaak waar de familie v. d. Linden trots op kan zijn en die een aanwinst voor de winkelstand van de hoofdweg is. En ook een zaak, waarin over een half jaar op waardige wijze het 50-jarig bestaan gevierd kan worden. Groen v. Prinstererstraat 31. 44. Krui wagen, Rietje v. d. Bremer, Kerkpad Z.Z. 97. 45. Koffertje, Lineke de Feyter, Leeuwerikweg 7. 46. Helicopter, Dick Brink, Julianalaan 8. 47. Stofzuiger, Josje Bootsma, Ir. Menkolaan 67. Maandagmiddag, tussen 4 en 5 uur, worden de prijzen uitgereikt in de garage Van Kooy, Soesterbergsestraat, waar de drie rijwielen, de autopeds en de andere fraaie prijzen nog tot maan dag te bezichtigen zijn. De vierde trekking van de St. Nicolaas- actie der Soester winkeliers heeft weer vele kopers in Soest gelukkig gemaakt. De hoofdprijs, 200,aan brandstof fen of waardebonnen, werd gewonnen door de heer P- J. Dijkman, Koningin- nelaan 80. Waardebon van 50, J. Schedler, Anna Paulownalaan 36. Waardebonnen van 25, H. v. d. Broek, Dorresteinweg 29. S. K. Adam, Klaarwaterweg 14. P. van Ameyden, Nachtegaalweg 32. Waardebonnen van 15, G. Vreman, Kerkstraat 38. A. van Zuilen, Burg. Grothestraat 19. G. Ambrosius, Stadhouderslaan 46. A. P. v. d. Wardt, Eikenlaan 37. Mevr. Sipma, Inspecteur Schreuder- laan 104. A. G. Lieuwen, Hildebrandlaan 12. E. G. Venema, Klaarwaterweg 62. M. B. v. d. Linden, Krommeweg 33. Mevr. Terhorst, Den Blieklaan 11. H. Roskam, Ruysdaellaan 12. Extra prijzen Damesmantel H. v. Duinen, Wald. Pyrmontlaan 24. Theeservies N. Sukkel, v. Weedestr. 31a 12 tubes verf B. J. Koppen, Ossendam weg 30. Weekendtas A. Kuitert, Vosseveldl. 4. Mand kruidenierswaren J. Tervoert, Lindenlaan 16. Flacon eau de cologne N. Schimmel, Mendelssohnlaan 2. De waardebonnen worden na 5 decem ber aan de winnaars toegezonden. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door de artsen J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423 en W. J. Schutte, Burg. Grothe straat 65, tel. 2333. Geopend is apotheek ,,Soestdijk", Van Weedestraat 46. ST. NICOLAAS BIJ DE BEJAARDEN. De U.V.V. had St. Nicolaas verzocht een bezoek te willen brengen aan de leden van de bejaardensocieteit en hoe wel de bisschop van Myra in hoofdzaak zijn bezoeken en gulle gaven voor de kinderen bestemt, heeft hij aan dit verzoek graag voldaan, zodat hij gis termiddag met een hoogbejaarde Piet in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond kwam, waar bijna 90 bejaarden hem bij zijn binnenkomst toezongen. Mevr. van Ginkel bood, als presidente van de Soester U.V.V., aan de bejaar densocieteit 50 kopjes en schotels aan en zij deed dit op rijm, zoals het in de St. Nicolaasweek hoort. Het is nu maar te hopen dat een volgende goede gever of geefster lepeltjes cadeau doet, want die horen toch bij kopjes en schoteltjes. Eerst werden de pakjes uitgereikt, die de bejaarden onderling voor elkaar bestemd hadden en zo af en toe sprak de bejaarde gast deze en gene toe. Zeer veel lof had hij voor het werk dat mevr. Kruik als leidster van de bejaardensocieteit verricht. De U.V.V. had voor elke bezoeker en bezoekster van deze prettige bijeen komst een geschenk klaar gemaakt en de leden van de sociëteit, die niet had den kunnen komen, werden niec ver geten. St. Nicolaas was goed te spreken over de gulle verzorging met rokerij en consumpties van de bejaarden, die bij het weggaan nog een speculaaspop mee kregen. NEDERLANDSCHE REISVERENIGING. Soest heeft reeds vele jaren een con sulaat van de Nederlandsche Reisver- eniging met de heer J. H. Raven als consul, maar nu er al een hele tijd meer dan 400 leden zijn en er men sen gevonden zijn, die een bestuur wil len vormen, krijgt Soest een afdeling. Vrijdag 11 december zullen, in de zaal Onze Amerikaanse vrienden krijgen, door de ontwikkeling in de Zuid-Ameri kaanse staten, een koekje te eten van hun eigen deeg. Het is natuurlijk niet fatsoenlijk te grijnzen om iemands moeilijkheden, maar ik geef u op een briefje, dat zeer veel oud-Indischgasten ontzag lijk veel binnenpret hebben. Toen wij een paar jaar geleden onze grote bondgenoot er op attent maak ten, dat in Indonesië, onder de ogen en met goedvinden van de U.N.O. rechtstreeks diefstal plaats vond, was de mening van de Amerikaanse rege ring, dat dit nu eenmaal de gewone gang van zaken is. Wij vonden er geen enkele steun, in tegendeel, men speelde met Soekarno poes wat heb je mooie jongen. Toen leefde men in Amerika nog in de veronderstelling, dat men met de Zuid-Amerikaanse staten, waar Ameri ka sedert eeuwen een economisch-ko- loniale politiek bedrijft, geen last zou den krijgen. Met genoeg dollars red den we het zaakje wel, dachten zij. Intussen hebben heel wat Amerika nen ontdekt, dat ze destijds beter naar die Hollandse kaasboeren hadden kun nen luisteren, want nu de Zuid-Ameri kanen hebben gezien, dat diefstal van buitenlandse bezittingen door de Uno en Amerika worden getolereerd, dreigen ze ook op het dievenpad te gaan. Wanneer aan Indonesië wordt toe gestaan de Nederlandse ondernemingen te „nationaliseren", waarom zouden de Zuid-Amerikanen dan niet hetzelfde doen en hun rechten laten gelden op het Amerikaanse bezit in hun landen Wanneer we, zoals de Uno verkondigt, allemaal gelijke rechten hebben dan valt daar blijkbaar ook goedgekeurde diefstal onder. Maar nu is Amerika in last, want ste len van een klein landje, met een goed keurend klopje op de schouder van de dief, is heel wat anders dan je eigen bezittingen onder je neus te zien weg kapen, waar of niet. Met te veel verweer tegen de Zuid- Amerikanen zouden zij vorm geven aan onze eisen bij Soekarno, die zich zo allervriendelijkst gedroeg bij zijn bezoek aan Amerika. Het zal de moeite waard zijn op te letten hoe onze Amerikaanse vrien den het Zuid-Amerikaanse varkentje wassen, nu hun eigen belangen in het geding komen. H. OEKMAN. van Eemland, de nieuwe bestuursleden van de jonge afdeling Soest voorge steld worden. Het zijn de heer J. H. Raven, voorzitter, mevr. G. H. Schmitz- ler-van Dongen, secretaresse, de heer J. Bogerd, penningmeester en de heren A. Strumpel en H. J. Walgreen. Op deze avond zal de film „Vakantie vreugde in de bergen" gedraaid wor den. Het eerste deel behandelt een zo mer in Voralberg, het tweede laat de wintergeneugten in de bergen zien. De heer J. F. van Lunteren zal bij deze film een inleiding en commentaar geven. ER WORDT GEBOUWD. Op donderdag 10 december belegt het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten een bijeenkomst in restaurant Eem land, welke om half acht begint. Er zullen inlichtingen gegeven wor den over de bouw van een 25-tal een voudige maar goede woningen, waar mee in 1960 begonnen wordt. Deze woningen komen op de Eng aan de Jan Steenlaan. De kosten van zo'n woning zullen 14Vz a 15 duizend gul den bedragen na aftrek van de rijks subsidie volgens de huidige premiere geling. Deze regeling zal echter zeer waarschijnlijk een wijziging ondergaan. Het ligt in de bedoeling belangheb benden op deze avond uitvoerig in te lichten over de condities waaronder deze huizen gekocht kunnen worden. Men zie de desbetreffende advertentie in dit blad. JEUGDDIENST. Zondagavond komt de jeugd weer bij- elkaar in de Oude Kerk voor hun dienst, waarin ds Sneller uit Eindho ven zal voorgaan. Voorts zullen medewerken Frans Meijts, trompet en Maarten Kooij, orgel. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad geplaatst» ad vertentie.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1