NEW YORK C. A. P Valkenet DE HEKSENKETEL flin Nee J( UW JUISTE ADRES Blus dat branden van overtollig maagzuur. DE BEGROTING 1960 IN DE RAADS AFDELINGEN. J. Hoppenbrouwers Loodgie ENIGE GOED Gee ASSURA A waterleiding in de zogenaamde onren dabele gebieden met kracht ter hand te nemen. Enige leden van de eerste afdeling zouden graag een specificatie van de kosten van deze aanleg ont vangen. Het heeft de aandacht van een lid van de tweede afdeling getrokken, dat de ontvangsten inzake de water leidingconcessie het dubbele zijn van de kosten wegens voorziening van drinkwater. Hij vraagt of het niet mo gelijk is de aanlegkosten van de on rendabele gebieden met de opbrengst van de concessie te bestrijden. Een lid van de eerste afdeling maakte de opmerking, dat de kosten van het ophalen van vuilnis bij lange na niet wordt gedekt door de opbrengst van de rente. Dit wordt onjuist geacht. Dit lid geeft dan ook in overweging het recht te verhogen, maar een an der lid van de eerste afdeling is het hiermee niet eens. Hij is van oordeel dat door het ophalen van vuilnis niet alleen de particuliere belangen, maar ook het algemeen belang gediend wordt en een nadelig saldo is dan ook aan vaardbaar. Een lid van de eerste afdeling spreekt er zijn waardering over uit, dat de ver zorging van de gemeentebossen aan de Nederlandse Heide Maatschappij zal worden opgedragen. Dit lid vraagt of in het vervolg de Soester ingezetenen voor het hout in de bossen in aanmer king zullen blijven komen. Een lid van de eerste afdeling vraagt het college aandacht te blijven schen ken aan de scholenbouw in deze ge meente. In het bijzonder wordt de bouw van gymnastieklokalen in de aandacht van het college aanbevolen. Een lid van de 2e afdeling merkt op, dat in som mige gemeenten de leerlingen van de zesde klasse van de lagere school wor den getest op hun geschiktheid voor het middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs. Het is algemeen be kend, dat in de lagere klassen van het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs het verloop zeer groot is. Door het testen van de kinderen van de zesde klassen der lagere scholen kan dit verloop wellicht worden tegenge gaan en teleurstellingen worden voor komen. Dit lid vraagt het college aan dacht aan deze kwestie te schenken. Enige leden van de tweede afdeling betreuren het, dat geen subsidie meer is uitgetrokken voor het Collegium Musicum Ultrajectinum. Het gebrek aan belangstelling voor de door het Colle gium te houden concerten is naar de mening van deze leden te wijten aan de geringe propaganda, welke voor de concerten is gevoerd. In de tweede afdeling wordt het col lege verzocht mede te willen delen welke amateurtoneelverenigingen in on ze gemeenten bij de N.A.T.U. zijn aan gesloten. Het heeft de aandacht van enkele leden getrokken, dat het woonwagenkamp overbezet is. Zij zijn van mening dat door de gemeenten in de omgeving niet voldoende aandacht geschonken wordt aan het inrichten van een goed woon wagenkamp, zodat een stilzwijgende af schuiving naar het regionale woon wagenkamp te Amersfoort plaats vindt. Deze leden stellen de vraag, of het mogelijk is, dat ook andere gemeenten worden genoodzaakt tot de gemeen schappelijke regeling inzake het regio naal woonwagenkamp toe te treden. Deze leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent het staangeld voor de woonwagens. Enige leden van de tweede afdeling verzoeken het verslag van de C.A.W.A. voor de gemeenteraad ter inzage te leggen. Een lid van de eerste afdeling betreurt het, dat de woorden, „vermeerderd met 250,uit de subsidieregeling voor de V.V.V. zijn geschrapt. Dit lid dringt er op aan de oude regeling te handha ven, want de V.V.V. heeft de subsidie hard nodig. Met betrekking tot de le denwerving legt het bestuur een be hoorlijke activiteit aan de dag. Een lid van de tweede afdeling is van mening dat die ingezetenen, die in de eerste plaats belang hebben bij een goed functionerende V.V.V. in de kos ten ervan te weinig bijdragen. In ver band hiermee is dit lid van oordeel, dat de gemeentelijke subsidie voor de V.V.V. te hoog is. Ook de overige ak- tiviteiten van de V.V.V. wettigen naar de mening van dit lid geen subsidie tot het voorgestelde bedrag. Een lid van de eerste afdeling verzoekt overlegging van het jaarverslag van de I.Z.A., Utrecht. Een ander lid van de eerste afdeling vraagt zich af, of de maatschappij, waarbij de gemeente verzekerd is tegen wettelijke aansprakelijkheid, wel voldoende coulant is. Wanneer de ge meente wordt aangesproken, wordt de claim doorgegeven aan de maatschappij. Als de maatschappij niet coulant is ondervindt de benadeelde dit als een gebrek aan tegemoetkomendheid van de zijde der gemeente. De gemeente moet er naar de mening van dit lid voor zorgen, dat haar op dit punt geen verwijt treft. In onze courant van 8 december zul len wij het antwoord van het college op de bemerkingen van de raadsleden publiceren. voor de juiste OLIEHAARD of KACHEL - KOLENHAARD of KACHEL - WASMACHINE - CENTRIFUGE enz. is Kerkstraat 28 Telefoon 270-1 Met 'n paar Rennles werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te ne men - zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apo theker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zon der reden. worden verhinderd. D'elen van de stad lijken op een cri minele jungle. Jeugdige benden terro riseren 's nachts de straten in ver scheidene stadswijken gaan jonge meisjes alleen nog maar in groepen naar school, daar zij zich anders niet veilig kunnen voelen. De havenwijken worden practisch nog steeds door mis dadige elementen beheerst. De politie is in omvang zo zwak, dat zij zelfs met de beste wil van de wereld niet over al voor rust en orde kan zorgen. Nog bedenkelijker vinden de verant woordelijke mannen het feit, dat de leden van de middenklasse, dus de bur gers, die de meeste belasting betalen, die in het economische en politieke leven de grootste rol spelen, steeds meer neiging vertonen hun woningen in de stad op te geven en naar de voorsteden trekken. Met de financiën van New York is het ook niet bijster goed gesteld, wat niet in de laatste plaats komt door de omstandigheid, dat het stadsbestuur klaarblijkelijk niet erg van sparen houdt. Om het gat in de stads-schat- kist te dekken werd onlangs een be lasting van 10 dollarcents (ongeveer 35 cent) voor elke taxirit ingevoerd. Nadat het de autoriteiten tot nu toe niet gelukt is de invloed van de voor malige gangsters in de havens op te heffen, hebben de reders de konse- kwentie getrokken. Het afgelopen jaar werden in de New Yorkse haven nog maar 26.7 procent van de exportgoede ren van Amerika overgeslagen. Dat betekende een teruggang van bijna een derde. Met een striemende openheid, die men in de Amerikanen moet bewonde ren, hekelen zij de toestanden in de Hudson-stad, maar ook zij moeten toe geven, dat het moeilijk is de misstan den op te heffen. Harlem's grote slop- wijken hebben voor een groot deel moeten wijken voor huurwoningen met dragelijke huur, maar ook dat heeft niet veel geholpen, want de toe loop zorgde er voor, dat de woning nood bleef. Elk jaar komen 40.000 Por- toricanen naar New York. Zij zijn Amerikaanse staatsburgers, maar wei nigen van hen spreken Engels. New York mag weliswaar een smeltkroes zijn, maar het assimileringsproces heeft zijn tijd nodig. In Broooklyn heeft de stad voor 20 miljoen dollar een huizencomplex laten bouwen, waarin 3400 behoeftige gezinnen werden ondergebracht, maar ook dat grootse experiment werkte als een boemerang. In New Yrork spreekt men al van „Millions-Dollar-Slums die daar nieuw zijn ontstaan. New York is een stad van super latieven. Zijn huishouding komt in dollars uitgedrukt dadelijk achter die van de Verenigde Staten. De wereld stad is bovendien de meest met schuld- beladen stad ter wereld. Haar zoi- gen bewegen zich in een gelijke orde van grootte - het zijn de grootste zor gen, die ooit een stad gekend heeft. (Vervolg.) neigd de conclusie te trekken, dat het vrijwilligheidskarakter van de brand weer langzamerhand minder wordt. Enige leden van deze afdeling vragen oi er wel steeds verantwoord met het brandweermateriaal wordt omgegaan. Een lid van de eerste afdeling be pleit een betere verlichting van de Waldeck Pyrmontlaan. Een ander lid van deze afdeling zou gaarne zien, dat er een betere verlichting komt op de Veldmaarschalk Montgomeryweg, de Postweg en de Sterrenbergweg te Soes- terberg. Met betrekking tot de Veld maarschalk Montgomeryweg wordt op gemerkt, dat de P.U.E.M. thans bezig is met het aanleggen van de onder grondse leidingen. Verscheidene leden van de tweede af deling stellen de vraag, of het moge lijk is, dat de door de gemeente in verband met het laatste vliegfeest ge maakte kosten aan de desbetreffende instantie in rekening gebracht worden, wanneer de vermakelijkheidsbelasting niet verschuldigd blijkt te zijn. Zowel in de eerste als in de tweede afdeling wordt bepleit de aanleg van In New York zijn duizenden reisbu- reaux, die een gehele dag durende rondritten in bussen met tempera- tuurinstallaties wel te verstaan aan bieden. Wie van de gelegenheid ge bruik maakt, is 's avonds geradbraakt en is niet in staat alles te verwerken. Wat in z'n herinnering blijft hangen, zijn het vrijheidsbeeld, enkele van de hoogste wolkenkrabbers en een paar andere bezienswaardigheden, de rest drijft weg in een zee van onduidelijke indrukken. New York leren kennen D'at is bijna onmogelijk, zelfs als men zijn hele leven daarvoor opoffert, want de wereldstad aan de Hudson heeft 1000 gezichten. Zij verbergt binnen haar grenzen meer tegenstellingen dan wel ken andere stad op aarde. In New York leven meer dan 8 mil joen mensen en toch kan men in deze stad onder bepaalde omstandigheden eenzamer zijn als in het kleinste dorp. In 1789 werd de stad hoofdstad van de Verenigde Staten. Deze waardig heid verloor ze al weer in 1790, wat tegenwoordig nog veel echte New Yorkers danig dwars zit. Tot 1797 bleef het nog de hooofdstad De New Yorkse beurs in Wall Street. Hier begon precies dertig jaar geleden op die zwarte vrijdag de wereldcrisis. Frank Lord Wright, de nestor van de grote Amerikaanse architecten, schiep het naar de stichter genoemde Guggenheim-museum, een imposante verza melplaats van moderne beeldende kunst uit de hele wereld. zijn. Bij de laatste verkiezingen droeg evenwel de republikein en millionairs- zoon Nelson Rockefeller de zege weg, wat door het gecompliceerde kiezers systeem komt, dat de traditioneel re publikeinse landelijke kieskringen van de staat begunstigt. Onlangs vormden de vertoornde New Yorkse gemeenteraadsleden een commissie, die de wettelijke mogelijk heden van een afscheiding moest on derzoeken. Zij stelde tot haar spijt vast, dat de mogelijkheden voor New York als 51ste staat practisch nihil waren. Waar veel licht is, daar is ook veel schaduw. Tegenwoordig wordt er veel over de schaduwzijden van New York gepraat en de bewoners van deze reu- zestad zouden de laatste zijn, die ze niet willen zien of zelfs zouden wen sen, dat men ze eenvoudig doodzwijgt. Er zijn in New York wijken, waar voornamelijk Duitsers of Italianen, Spanjaarden of Grieken, de nakome lingen van gele immigranten of ne gers, joden of leden van andere rassen komt van de talrijke partijen en feest diners, die door rijke lieden wegens een familiefeestje of door vakvereni gingen tijdens hun jaarlijkse congres sen worden gegeven. De meeste buitenlandse staatslieden, die New York bezoeken, nemen ka mers in dat hotel, dat al het toneel van vele belangrijke, politieke gesprekken was, waarbij de 40 hoteldetectives er voor zorgen, dat geen onbevoegden de vertrouwelijkheid van de onderhande lingen stoorden. nylon's 1,98-2,95 - 3,95 -4,50 verkrijgbaar bij VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK van de staat New York maar ook die rang verloor het en wel aan Albany, een enigszins ingeslapen kleine stad. Dat evenwel ergert de New Yorkers nog veel meer en men kan met hen meevoelen, als velen van hen tegen woordig separistische gedachten aan hangen. Ze eisen steeds luider, dat New York de 51ste staat van de V.S. wordt. Achter die onafhankelijkheidstrevin gen staat het geld, juister gezegd de belastingdruk. De staat New York heeft 15,7 miljoen inwoners. Negen tiende daarvan wonen in het uitge strekte stadsgebied van Groot-New- York. Zij betalen naast de belastingen, die naar Washington vloeien, ook nog belasting voor de staat New York, die in de kas van Albany terecht komt. Sinds geruime tijd zijn de bewoners van de Hudson-metropole van mening, dat zij meer aan de bondsstaat beta len dan die voor de stad uitgeeft. Zou de stad zelf een staat van de Unie zijn, dan behoefde zij niet de ontwikke lingsprojecten van de hele staat New York mee te financieren. Daarbij komt nog, dat de stad New York traditioneel democratisch kiest. Men zou dienovereenkomstig aanne men, dat ook de gouverneur van de gelijknamige staat een democraat zou Gezicht op de wolkenkrabberafgronden van Manhattan. Het gebouw van de „New York Times" gaf de eeuwig ko kende Times Square die naam. Op de achtergrond het Empire State Building, het hoogste gebouw ter wereld, met zijn 70 meter hoge televisietoren. Vlak achter de marmeren boog van Wahington Square begint Greenwich Village, de New Yorkse kunstenaars- wijk. wonen. Er zijn wijken van de rijken en slums, waarin de allerarmsten le ven. Er is een kunstenaarswijk, waar kunstenaars en artisten uit alle lan den elkaar ontmoeten, er zijn wolken krabbers, die zo hoog zijn, dat men nekkramp krijgt om het topje te kun nen zien en er zijn parken, waarin konijntjes ronddartelen en eekhoorn tjes liggen te zonnen. Er zijn nacht- asyls, waarin mensen komen, die met de Franse clochards zijn te ver gelijken, omdat ook zij de armoe vrij willig hebben gekozen en luxe hotels, waarin de gast na een kort verblijf een biljet van 1000 dollar uit zijn por tefeuille moet halen om de rekening te betalen. Een van de luxe hotels en wel het meest beroemde op aarde, is wel het Waldorf-Astoria, een paleis van 47 verdiepingen, dat 63 jaar geleden door de achterneef van Johann Jakob Aster uit Waldorf bij Heidelberg werd ge sticht. Het Waldorf-Astoria is meer een stad dan een hotel. Het heeft slechts 200 kamers, maar 2000 man personeel. Het aantal personeelsleden komt over een met de prijs van een luxe appar tement in het hotel. Wie het huren wil, moet 2000 dollar per maand betalen. Hollywoods beroemde en niet minder gevreesde „kletstante", Elsa Maxwell, vindt die prijs niet te hoog. Zij woont al vele jaren in het Waldorf-Astoria, evenals enkele beroemde filmacteurs en -actrices, een paar succesvolle com ponisten en multi-millionairs. De vaste gasten zouden evenwel on voldoende zijn om de kosten te dek ken. De winst die het hotel afwerpt, Als de sterren van toneel of film zich na de publicity-drukte, die mede tot hun beroep hoort, willen ontspan nen, kiezen zij hun weg meestal naar Greenwich Village en haar kunste naarskroegjes, waar men verbaasd moet vaststellen, dat in New York even ernstig over kunst en literatuur gefilosofeerd wordt als in de Oude Wereld. Er zijn ontelbare liedjes, die New York verheerlijken, films waarin de held of heldin ergens van achter de bergen vandaan naar New York kwa men en boeken, waarin de betovering van de wereldstad met kleurige woor den geschilderd wordt. En de werke lijkheid Ze ziet er inderdaad vaak precies zo uit, maar beslist niet altijd. Hoe kan dat ook anders in een stad, waarin acht miljoen mensen wonen, mensen wier voorvaderen uit 75 lan den kwamen, die de meest verschil lende huidskleur hebben New York is verdraagzaam, maar ook haar verdraagzaamheid heeft grenzen. De laatste tijd vermeerderen zich de stemmen, die radicale verande ringen verlangen. De grote Ameri kaanse kranten en tijdschriften voeren momenteel een veldtocht voor een beter New York. Elke achtste bewoner van New York, zo hebben de onderzoekers bewezen, leeft onder mensonwaardige verhou- j dingen in slums. De spanningen tussen de afzonderlijke rassen, in het bijzon der de negers en de Portoricanen, zijn zo groot, dat gevaarlijke uitbarstingen tot nu toe slechts door geluk konden Wie op Broadway succes heeft, hoeft de eerste tijd van zijn carrière niet bang te zijn. Bijna geen vreemdeling echter weet, dat van de dertig grootste „Broadway-theaters" slechts een en kele in deze beroemde straat staat, de overigen echter, zoals deze, in de zij straten. De modi maar zc eigen in Het zal dustrie betrouw Wegens voor he in onze Tevens worden Onze v Verder Waaron vast wc voelige Regelm ook in Wij zul 10 dece Soestdi. Soestdr Gevraagd die zelfsta voorkomer verrichten, hiervoor i Sollicitatie Van Lenn Notaris A. Rö ber 1959, te heer H. v. B als tafel, kast gerei enz., too Bezichtiging 9-11 uur. voor midc digen, bes sonen- en Stadhoude vraagt Persoor van de dijk en

Soester Courant | 1959 | | pagina 6