Antwoord van Burg* en Weth. op de bemerkingen der raadsleden over de begroting voor 1960. IN DE HOEK. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 12615» DINSDAG 8 DECEMBER 1959. 37e JAARGANG No. 93. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Algemene beschouwingen. Een raadslid had opgemerkt dat het gemeentelijk woningbezit een blijvende zeer zwaar drukkende last dreigt te worden en hij gaf het college in over weging het particulier initiatief meer de vrije hand te laten. Het college van B. en W. antwoordt dat woningwetbouw slechts door de gemeente of door woningbouwvereni gingen geschieden kan en niet door par ticulieren. Daar de woningbouwverenigingen wei nig actiek zijn moest de gemeente wel bouwen. De geinvesteerde bedragen zijn rendabel. De premiebouw, welke door de gemeente is uitgevoerd, vond alleen plaats uit noodzaak, om die mensen aan een huis te helpen die niet voor een woningwetwoning in aanmerking komen en voor wie ook niets door beleggings maatschappijen gedaan wordt. De exploitatie is bevredigend en de si tuatie zal beter worden bij een nieuwe huurverhoging. Het college is van mening, dat er geen sprake van een wanverhouding is tus sen overheids- en particulier bezit wan neer 15 van de woningen eigendom van de gemeente is. Het is de taak van de gemeente ernaar te streven dat voor de verschillende groeperingen van de bevolking zoveel mogelijk de voor hen geëigende woningen aanwezig zijn. Er wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met de belangen van de plaat selijke aannemers. Reeds jarenlang heeft het college de kleine aannemers het advies gegeven de handen ineen te slaan. Dan kun-- nen zij gezamenlijk een groot object onder handen nemen. Onlangs is het college benaderd door een combinatie van plaatselijke ondernemers. Er valt nog niet te zeggen wat dit worden zal, maar naar de mening van het college zijn zij nog te veel aannemer en te wei nig ondernemer. Een raadslid had de opmerking gemaakt, dat de aannemers met zorg gekozen moeten worden. Het is het college niet duidelijk wat hiermee bedoeld wordt, want voor woningwetbouw worden openbare aanbestedingen gehouden en bij de particuliere bouw worden aan nemers uitgezocht, die bereid zijn voor een deel huurwoningen te bouwen. In een commissievergadering is door een raadslid opgemerkt dat dan maar afgezien moet worden van de bouw van huurwoningen en het college vraagt zich af waar die dan vandaan moeten komen. Niet alle mensen kopen een huis. Dat aannemers meer zouden weten van de ontwikkeling van Soest dan raads leden, is niet juist. Uiteraard wordt wel eens gesproken over plannen met gron den, maar de commissie grondbedrijf wordt door de wethouder steeds op de hoogte gehouden. Van lekken bij be paalde gemeentediensten is geen spra ke. Dat er ondernemers zijn, die aan grond komen is volkomen begrijpelijk, want wij leven in een vrij land, waar in vrij gekocht mag worden. De opmerking, dat de gemeente ach ter is met grondaankopen, is niet nieuw. Voor ongeveer 550 woningen is de grond in het bezit van de gemeente, dus daarmee zijn we geen tien jaar ach ter, zoals beweerd is, maar enkele ja ren voor. Het college vraagt zich af of het wel juist zou zijn alle grond, die in 10 jaar nodig is, reeds nu aan te kopen. Vaak kan het trouwens ook niet, als het landbouwgrond betreft. Er zijn plannen voor de bouw van 150 woningen in de particuliere sector, er komen 70, 72 en nog eens 40 woning wetwoningen, er wordt binnenkort be gonnen met de bouw van 25 woningen door het bouwfonds, terwijl twee par ticuliere objecten, omvattende 150 en 144 woningen zullen starten. Kort daarop wordt dan met de bouw van 200 woningen begonnen. Voor dit alles is veel voorbereidend werk nodig. Scholenbouw en rioleringsaanleg moe ten gelijke tred houden met de uit breiding. Op een vraag van een raadslid deelt het college mee, dat de directeur van het gasbedrijf een vaste vergoeding van 1500,— heeft voor het gebruik van een eigen auto. De directeur van gemeentewerken heeft hetzelfde bedrag, de commandant van de brandweer 750,en voor de hoofd inspecteur van politie wordt 1000, over 1960 geraamd. Hier zal de ver goeding per k.m. betaald worden. Woningbedrijf. Voor het maken van stenen muurtjes aan de Buys Ballotlaan te Soesterberg, waarover door een raadslid een vraag gesteld is, werd enige tijd geleden al prijsopgaaf gevraagd. Omdat het wen selijk geacht werd ook bij andere wo ningwetwoningen scheidingsmuurt j es aan te brengen is onder de bewoners een enquete gehouden. Aan de minister zal toestemming wor den verzocht de kapitaalsuitgaven, voortvloeiende uit het aanbrengen der muurtjes, op de huurders te mogen ver halen. De voortuintjes zullen door de bewoners moeten worden aangelegd. De plantsoenen in Soesterberg hebben de laatste tijd veel van vernieling te lijden niet alleen door kinderen, maar eveneens door ouderen en honden. Aan een doelmatige plantsoenaanleg zal aan dacht geschonken worden. De plantsoe nendienst beschikt thans over enkele deskundige arbeiders, die in staat moe ten worden geacht om de plantsoenen tussen de huizenblokken te beplanten. Aan de dienst van gemeentewer ken zal worden opgedragen het plant soen op de hoek van de Prof. Lorentz- laan en de Buys Ballotlaan behoorlijk af te zetten. De randbeplanting om de ijsbaan is aangebracht voor begrenzing en wind- kering. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het niet de bedoeling is ge weest hier een plantsoen aan te leg gen dat regelmatig onderhouden moet worden, maar een wilde begroeiing, welke geen onderhoud vraagt. De kosten van deze beplanting zijn be streden uit de post onderhoud plant soenen" en kunnen niet afzonderlijk worden opgegeven. Het college is bereid medewerking te verlenen aan de bouw van woning wetwoningen door bouwverenigingen en zal met belangstelling initiatieven van de woningbouwverenigingen tege moet zien. De opmerking van een der raadsleden omtrent het droefgeestig aanzien van de woningwetwoningen, die thans op de Eng gebouwd worden, kan niet door het college onderschreven worden. Er wordt daar een goede woning ge bouwd, die het stedebouwkundig uit stekend doet, mits ze niet in een te groot aantal geplaatst worden. Aan ir Van Embden is verzocht een plan te maken, dat voor voldoende afwisseling in de bouw zorgt. Ten aanzien van de bouw aan de Ster renbergweg te Soesterberg kan thans nog geen beslissing genomen worden, omdat deze samenhangt met de even tuele omlegging van de rijksweg. Voor woningwetbouw is nog grond beschik baar aan de Prof. Lorentzlaan en de Plesmanstraat. Het college acht het niet mogelijk in reeds bestaande woningwetwoningen zodanige voorzieningen aan te brengen, dat er meer slaapgelegenheid verkregen wordt. Een rapport over deze aange legenheid zal de raad binnenkort aan geboden worden. Het college merkt met betrekking tot de bouw van duplexwoningen op, dat de bouw hiervan duurder is dan van eengezinswoningen en dat later, bij het herstel tot één woning, opnieuw kos ten gemaakt moeten worden. Dit brengt bezwaren mee, omdat de huur van een duplexwoning lager is dan van een kleine etagewoning. Bergoting Gemeentewerken. Het is het college bekend, dat er wel eens iets ontbreekt aan de onderlinge verhoudingen tussen het personeel van gemeentewerken. Het is echter niet zo, dat de dienst hiervan hinder onder vindt. Er is eens een wijziging geko men in de uitvoering van een werk, maar dit heeft niets te maken met een eventuele slechte onderlinge verstand houding. In de begroting 1960 is rekening ge houden met 17 losse arbeiders. In de commissie openbare werken zijn de bevorderingen bij gemeentewerken be sproken. Zij hebben geen enkele aanlei ding tot opmerkingen gegeven. Dat er in het algemeen een zekere rangen devaluatie bestaat, kan door het colle ge niet worden ontkend. Dat de salarispost van gemeentewer ken hoger is dan het vorig jaar komt door de uitbreiding van het aantal amb tenaren. Dit heeft niets te maken met een juiste of een onjuiste aanwen ding van het beschikbare personeel. De bouwkundige afdeling is nog steeds te klein. Om die reden is het maken van plannen voor de vernieuwing van het natuurbad en de bouw van 550 wonin gen op de Eng dan ook aan derde op gedragen. De dienst stratenaanleg is overbelast en kan het programma voor 1960 niet geheel zelf uitwerken en daarop toe zicht houden. Een voorstel om een deel van de rioleringswerkzaamheden in 1960 door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te doen uitwer ken en uitvoeren zal het komende jaar in de raad gebracht worden. De brandputten aan de Birkstraat wor den op gezette tijden gecontroleerd en kunnen gebruikt worden. De opmerking dat het straatnaambord van de Van Weerden Poelmanweg on juist is wordt door het college onder schreven. Er zal een nieuw bord ge plaatst worden. Nagegaan zal worden, of de plaatsing van de straatnaamborden in Soester berg zodanig kan worden gewijzigd, dat ook bij avond de naam van de straat gelezen kan worden. Het aanbrengen van verlichting aan deze borden is veel te duur. Als de desbetreffende begrotingspost voor 1960 dit toelaat zal de Maatweg over het spoor werden geteerd. Voor het geval deze post hiervoor onvoldoen de is, zal deze verbetering bij de be groting, 1961 nad'V worden bekeken. De sportterreinen van de gemeente heb ben uiteraard van de langdurige droog te geleden, maar de Ned. Heide Mij doet wat zij kan om ze zo snel moge lijk bespeelbaar te maken. Door vele ontwerpers van uitbreidings plannen zijn de wegen te smal gepro jecteerd. Toch kunnen niet alle wegen breed gemaakt worden, daar dit veel te kostbaar zou worden. Beter is het de weg op een verantwoorde breedte te maken en parkeerhavens aan te leg gen. Een urgentieplan van in de eerstvolgen de jaren uit te voeren werken is in be werking en zal de raad binnenkort aan geboden worden. Een plan voor ver betering van de Galenkamp Pelsweg zal in 1960 aangeboden worden. De ervaringen met de DAF-auto's, die bij gemeentewerken in gebruik zijn, zijn goed, mede door de goede service van de DAF. Begroting Grondbedrijf. De rekeningen van 't grondbedrijf over de jaren 1956 tot en met 1958, waaruit blijkt hoe de exploitatie over die ja ren is geweest, zijn in ontwerp gereed en zullen de raad binnenkort ter voor lopige vaststelling worden aangeboden. Het bijschrijven van rente en andere kosten op de boekwaarde der gronden houdt in, dat de prijs van daarvoor in aanmerking komende grond, welke voor woningwetbouw gebruikt wordt, ook hoger wordt. Men dient hierbij te be denken, dat de verhouding grondprijs bouwkosten een geheel andere is ge worden dan vroeger. Uiteraard kan niet doorgegaan worden met grond prijsverhoging, want dan zou deze op een gegeven ogenblik boven de markt waarde kunnen komen. Begroting Gasbedrijf. Met de gemeente Zeist is een over eenkomst gesloten inzake levering aan Soesterberg. Nu Soest aan Soesterberg gas gaat leveren moeten de leidingen kranen, gasmeters enz. door Soest te gen boekwaarde overgenomen worden, omdat dit bij het sluiten van de over eenkomst vastgelegd is. Deze boek waarde wordt op 200.000,geraamd. De directeur van het gasbedrijf heeft op verschillende plaatsen in Soester berg kunnen constateren dat de gas buizen in goede staat verkeren. Begroting Maatschappelijk Hulpbetoon. Als er onderwerpen zijn, die voor be handeling in de commissie voor sociale zaken in aanmerking komen, zal een vergadering van die commissie worden uitgeschreven. De plannen met betrek king tot het bejaardencentrum zijn lan ger uitgebleven dan verwacht werd en konden daarom nog niet worden behan deld. Het verslag van maatschappelijk hulpbetoon zal in de genoemde com missie behandeld worden. Begroting Soester Natuurbad. Voor het geval de vernieuwing van het bad in het komende jaar niet mocht doorgaan, acht het college het verant woord het bad in zijn tegenwoordige toestand te gebruiken, omdat de con trole op de hoedanigheid van het wa ter en het toezicht daarop zeer scherp is. Als mocht blijken, dat het water niet meer aan de eisen voldoet, zal uiteraard geen risico genomen worden. Gemeentebegroting. Jaarwedden wethouders en presen- siegeld raadsleden. Sterkte politiekorps. Het ophalen van vuilnis. Autovergoeding voor hoofdinspec teur. Scholenbouw. Ook naar de mening van het college van B. en W. zijn de jaarwedden van de wethouders te laag. Over deze aan gelegenheid zal de burgemeester bin nenkort een bespreking voeren. Aan een goede vervulling van het raads lidmaatschap is inderdaad veel werk verbonden, welk werk in het belang van de gemeente wordt gedaan. Het presentiegeld voor het bijwonen van raads- en commissievergaderingen moet naar de mening van het college niet be schouwd worden als een honorering van die diensten. Het college meent dat 10,presentiegeld voor een raads vergadering - die altijd 's avonds wordt gehouden - voldoende is. Zes gulden voor een commissievergadering, die overdag gehouden wordt, acht het col lege te laag en aan Gedeputeerde Sta ten zal verzocht worden of dit bedrag 8,mag worden. Het college acht het niet onredelijk dat voorzitters van stembureaus 20, presentiegeld ontvangen en leden 15, gezien de verantwoordelijkheid welke hij heeft. Het college neemt de suggestie om nieuwe inwoners van Soest een folder te zenden met verschillende gegevens gaarne over. Speciaal voor Soesterberg is hieraan behoefte en er wordt over wogen een eenvoudig boekje te laten ontwerpen. Met de opmerking, dat de sterkte van het Soester politiekorps onvoldoende is zijn burgemeester en wethouders het volkomen eens. Deze sterkte wordt vastgesteld door de minister van bin nenlandse zaken. Een poging van de burgemeester om uitbreiding te krijgen heeft geen resultaat gehad. Het college handhaaft het voorstel de korpschef van politie een vergoeding per km te geven voor het gebruik van een eigen auto voor dienstaangelegen heden, omdat dit de voordeligste op lossing voor de gemeente is. Voor mis bruik behoeft niet te worden gevreesd. Het college is niet gebleken dat er behoefte bestaat aan een telefoonaan sluiting in de woning van hoofdagent Van de Weerd te Soesterberg, waarom een raadslid gevraagd heeft. Van de korpschef zijn geen klachten ontvangen over het ontbreken van deze aansluiting. De cellen in het politiebureau voldoen wel aan hygiënische maar niet aan politionele eisen. Bij de in bewerking zijnde plannen tot verbouw van het politiebureau kan er rekening mee ge houden worden, dat de cellen aan de politionele eisen worden aangepast. Met betrekking tot de vaste vergoedin gen voor de brandweer dient onder scheid gemaakt te worden tussen die, welke aan de vereniging en die welke aan de commandant wordt uitgekeerd. Deze vergoedingen tasten het karakter van de vrijwilligheid niet aan, daar zij worden gegeven voor verschillen de zaken, welke buiten de sfeer van de vrijwilligheid liggen. Voor het blussen van een brand stel len de leden zich vrijwillig beschik baar. Na het blussen moet het mate rieel worden schoongemaakt en regel matig worden gecontroleerd, welke werkzaamheden voor rekening van de gemeente komen en waarvoor een ver goeding wordt uitgekeerd. Het aan de commandant opgedragen preventief brandweertoezicht, waaronder het pei len van hooibergen valt, wordt even eens vergoed. Ook dit tast het vrijwillige karakter van de brandweer niet aan. Het college heeft de indruk dat er op verantwoor- Morgenavond komt onze gemeenteraad bijeen om de begroting 1960 voor onze gemeente vast te stellen. We weten daar met z'n allen weer net evenveel van als voorgaande jaren, want ik geloof niet dat veel Soestena- ren de moeite hebben genomen op het gemeentehuis de begroting ter inzage te vragen. We geloven het wel en ver trouwen er maar op, dat de door ons gekozen mannen er iets voor of tegen zullen doen wanneer dit nodig is. Wanneer we er al iets van weten, is dit door het verslag in de Soester van vrijdag, waarin iets te lezen was van de afdelingen. Voor iemand, die met het wel en wee van onze gemeente meeleeft, vormen deze verslagen wel aardige lectuur. We lezen er meer in dan in menig raadsver- slag. Verschillende leden hadden behartens- waardige opmerkingen en wensen, maar er was ook veel bij, waarmee B. en W. in hun antwoord wel raad zullen we ten en de vragers wel heel diep het bos in zullen sturen. Toch hoop ik dat dit niet het geval zal zijn met de opmerking van de veel te smalle nieuwe wegen en oude wegen die verbeterd werden, maar waar geen gebruik werd gemaakt van de gelegenheid deze meteen op be hoorlijke breedte te brengen. Ook hoop ik, dat de opmerking van één der leden, die bang is voor een te grote eentonigheid bij massale be bouwing van de Eng, in goede aarde zal vallen, hetgeen ook geldt voor het lid dat vraagt om voldoende grote wo ningen voor kinderrijke gezinnen. Er zijn natuurlijk nog veel meer vra gen waarvan ik hoop dat zij een goed gehoor zullen vinden. Ik denk b.v. aan waterleiding in de achtergebleven gebieden van onze ge meente. Van subsidie heb ik niet veel gelezen, dus we weten nog niet wie de gelukkigen zijn. Wel heeft de Stichting Sociaal Chari tatief Centrum ruim 2V2 duizend gul den gevraagd, maar nu moet u mij niet vragen wat dat voor een cen trum is, want dat weet ik ook niet. Daar tegenwoordig echter alles op so ciaal gebied door de gemeente wordt opgevangen, mogen we wel aannemen, dat dit geld goed besteed zal worden. De opmerking van een der leden, dat door te grote vergoedingen, het ^vrij willige" in onze brandweer verloren dreigt te gaan, vind ik een beetje jam merlijk. Ik neem aan, dat die grotere vergoeding het gehele vrijwillige corps ten goede komt en in dit geval kan zo'n opmerking aan het corps, dat bij nacht en ontij voor ons klaar staat, alleen maar schaden. Hoogstwaarschijnlijk staat in deze Soes ter het antwoord van B. en W. aan de raadsleden. Ik hoop dat U er even nieuwsgierig naar bent als ik. H. OEKMAN. delijke wijze met 't brandweermaterieel wordt omgegaan. De straatverlichting laat in de gehele gemeente nog te wensen over, behalve in de nieuwe wijken en aan een sy stematische verbetering wordt gewerkt. De gemeente heeft de toezegging, dat de door haar in verband met het Nato- vliegfeest gemaakte kosten zullen worden vergoed wanneer mocht blij ken dat voor dit feest geen vermakelijk heidsbelasting verschuldigd is. Er zal een overzicht van de kosten van waterleidingaanleg in de zogenaamde onrendabele gebieden worden samenge steld en dit wordt de raadsleden aan geboden. Het college is Van mening dat verschil gemaakt moet worden tussen de aansluiting van woningen en bedrijven. De onrendabele kosten van aanslui ting van bedrijven behoren niet zonder meer ten laste van de overheid te wor den gebracht. De ontvangsten inzake de waterleiding- concessies zijn algemene inkomsten van de gemeente en zij hebben niet de be stemming om hiermee de onrendabele aanlegkosten te bestrijden. D'e rechten voor het ophalen van vuil nis zijn met ingang van 1959 verhoogd en het college acht het niet gewenst de tarieven weer te wijzigen. In het alge meen belang is aan de inwoners de ver plichting opgelegd van de vuilnisop haaldienst gebruik te maken, wat een nadelig saldo aanvaardbaar maakt. Vervolg pagina 2, kolom 1.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1