Begrotingsvergadering van de gemeenteraad IN DE HOEK. WERELDTALEN. VEIJDAG 11 DECEMBER 1959. 37e JAARGANG No. 94. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO Woensdagmorgen en woensdagmiddag heeft de gemeenteraad, onder voorzit terschap van de burgemeester, verga derd over de begroting 1960. Wethouder De Haan (P.v.d.A.) en de heer Berkelbach v. d. Sprenkel (prot. chr.) waren verhinderd aanwezig te zijn. De heer HILHORST hield de algeme ne beschouwing voor de K.V.P. Hij be treurde het, dat er nog steeds geen schot komt in het tot stand komen van een nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeente. Er is een tekort op de gemeentebegroting van ruim 4 ton en die doet de reserve slinken. De woningbouw is in een stadium, waar uit blijkt dat het beleid van het ge meentebestuur gericht is op een grote uitbreiding van Soest. Toch worden er slechts weinig woningwetwoningen ge bouwd en dit is te betreuren. Er zijn in Soest nog 1900 woningzoe kenden en van de woningen die ge bouwd zullen worden zal een groot deel niet voor deze mensen bestemd zijn omdat ze te duur zijn. Amersfoort schijnt slechts 700 woning zoekenden te hebben, dus die situatie in Soest is zeer ongunstig. De raad staat op het standpunt dat de oplossing van de woningnood gevon den moet worden in het bouwen door particulieren, want een groot woning- bezit brengt voor de gemeente bezwa ren mee. Het is dus gewenst de woning bouwverenigingen bij de bouw in te schakelen. Mogelijk kan het gemeente bestuur bouw op coöperatieve basis bevorderen. In ieder geval is het no dig steeds de volle aandacht te blijven schenken aan de woningbouw, in het belang van de woningzoekenden en van de jonge generatie. De heer Hilhorst had waardering voor het vooruitstrevend beleid van het ge meentebestuur, dat het aandurfde een vuilverwerkingsinstallatie te bouwen. Hopelijk kan deze na het overwinnen genoot, die om zijn persoon en werk kracht niet alleen in eigen kring, maar ook in breed verband in onze raad een geachte en geziene persoonlijkheid was. Wij betreuren het, dat nog geen na dere bijzonderheden bekend zijn ten aanzien van de regeling der financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente. Weliswaar is bij Koninklijke boodschap van 19 april 1959 een ontwerp van wet betreffende de financiële verhouding bij de Tweede Kamer der Staten Ge neraal ingediend, maar er is nog niet met zekerheid te zeggen, indien een wettelijke regeling overeenkomstig dit ontwerp tot stand komt, of deze rege ling voor onze gemeente een gunstiger resultaat zal opleveren dan de be staande. Eén ding staat vast, dit wets ontwerp zal zeker niet leiden tot her stel van de financiële zelfstandigheid der gemeente. Evenals vorig jaar wensen wij ook thans weer een krachtig protest te laten horen tegen een staatkundige be voogding door het rijk, die het op eigen kracht beheren van de huishouding der gemeente tot een illusie maakt. En nu stelt het college wel dat de nieu we regeling, voor zover thans valt te berekenen, een gunstiger resultaat zal opleveren dan de bestaande - en des tijds is deze financiële verbetering ook begroot op rond 250.000 gulden - maar wie garandeert ons dat. Wij zul len er rekening mee moeten houden, dat de min of meer toevallig zich voor doende conjuncturele omstandigheden van een bepaald ogenblik wel invloed zullen uitoefenen op de inhoud van het wetsontwerp. In de aanbiedingsbrief wordt nog ge releveerd het besluit van de raad van 22 april 1959, waarbij voor dat jaar een subjectieve verhoging van de al gemene uitkering uit het gemeente fonds is aangevraagd, maar na alle er varingen, welke wij in de laatste 12 jaar hebben opgedaan, met de moge- zakelijke voorzieningen stukken natuur schoon tot verdwijning gedoemd en daardoor dikwijls onvervangbare waar den voor goed verloren gaan. Voor het behoud van ons natuurschoon willen wij als Prot. Chr. fractie op de bres staan en in dit opzicht hebben wij ook volledig vertrouwen in het college van B. en W., dat ongetwijfeld met ons in ziet, dat hier voor de gemeentelijke overheid een belangrijk taak ligt. Wij blijven bij ons standpunt dat het type woningwet-woningen op de Eng, esthetisch niet prettig aandoet en drin gen er met klem op aan, dat in de toe men beter begrip te hebben voor deze vakmensen. Van Amersfoort en Baarn is bekend dat ook de zogenaamde klei ne bouwers in de gelegenheid worden gesteld zo nu en dan een perceel grond te kopen. Als het college stelt dat de grote bouw maatschappijen ook een gedeelte van de door hen te bouwen woningen als huurwoningen beschikbaar stellen, dan is dat volkomen juist. Dat kunnen de kleine aannemers niet, maar dat recht vaardigt nog niet uw houding om alle grond in handen te geven van één grote bouwondernemer. Vorig jaar is bij de behandeling van de begroting voor 1959 door uw college toegezegd, dat aan de plaatselijke aannemers zou komst gewaakt wordt tegen de tot worden gedacht met de toewijzing van I J TJ r v» n Annn nAOT van de kinderziekten het volgend jaar j üjkheid van deze verhoging, is er aan officieel in gebruik genomen worden, leiding om de vraag in ernstige over weging te nemen of de wetgever met dit systeem moet doorgaan. Bij een objectieve verdeling van de beschikbare middelen zal de gemeente raad moeten trachten met het objec tief aan de gemeente toekomende deel het gemeentelijk beleid te doen be heren. Daarmede zal de gemeentlijke zelfstandigheid en de eigen verantwoor delijkheid der plaatselijke bestuursor ganen in hoge mate zijn gediend en dan zal voorgoed gebroken kunnen worden met een practijk welke ontegenzeggelijk grote bezwaren blijkt mede te brengen. Wij betreuren het dan ook dat weder om een bedrag, nml. 420.000 gulden, aan de algemene reserve moest worden onttrokken, ten einde de begroting voor 1960 sluitend te maken. Hoewel onze fractie onder de gegeven omstandigheden, op enkele punten na kan instemmen met de ontwerp-begro- ting die voor ons ligt, menen wij toch enkele opmerkingen te moeten maken Er is met de bouw van dit bedrijf goed werk verricht. Het is niet uitgesloten dat de rioolwater zuiveringsinstallatie moeilijkheden gaat geven met de waterlozing en de heer Hilhorst vroeg de aandacht voor dit probleem, dat wel eens een drastische wijziging van het afwateringssysteem nodig zou kunnen maken. Er is veel tot stand gebracht maar er zal nog heel wat tot stand gebracht moeten worden. Woningbouw, riolering, bestrating en herbestrating, terwijl uit breidingsplannen steeds gewijzigd zul len worden. De heer Hilhorst bracht dank aan het college en in het bijzonder aan de voor zitter voor al het werk, dat in het af gelopen jaar verzet was en sprak de wens uit, dat op deze wijze doorgewerkt zal kunnen worden. De heer VAN DE AREND sprak na mens de Prot. Chr. fractie In het algemeen, aldus spreker, mag worden geconstateerd, dat de werk zaamheden van de raad in het weldra verleden jaar 1959, een gunstig verloop hebben gehad. Bijzonder schokkende ge beurtenissen hebben niet plaats gevon den en evenmin is de raad gesteld voor diepgaande problemen, waarvan de draagwijdte niet zou zijn te overzien. Met ontroering willen wij nog even memoreren het plotseling verscheiden van de heer Van Andel, onze fractie- standkoming van dit type woningen. Wij betreuren het, dat dit mooie stuk je Soester grond met dergelijke wonin gen ontsiert wordt. Dit wil niet zeggen, dat wij de degelijkheid ervan in twij fel trekken. Integendeel, wij hebben re den om aan te nemen dat deze huizen goed gebouwd zijn. Ons bezwaar gaat uitsluitend tegen het type woningen. Het gebruik van andere steen en dak bedekking zou wellicht aan dit soort woningen een fleuriger aanzien geven. De schoonheidscommissie dient in dit opzicht diligent te zijn. Wij moeten verder constateren, dat het probleem van eenvoudige woningen voor grote gezinnen geen stap nader tot zijn oplossing is gekomen. Wij be treuren het, dat bet niet mogelijk is, in een gedeelte van de bestaande wo ningwetwoningen, zodanige voorzienin gen te treffen, dat er meer slaapgele genheid verkregen wordt. Met klem zouden wij het college willen verzoeken, deze aangelegenheid nog eens nader te bezien. Wij prijzen het college van B. en W. in 't algemeen en de wethouder van openbare werken in het bijzonder voor de voortvarendheid die aan de dag wordt gelegd ten aanzien van de wo ningbouw, zowel wat woningwetwonin gen, als de bouw in de particuliere sector betreft, maar kunnen helaas geen enkel begrip opbrengen voor de wijze van het grondbeleid van B. en W. Wij menen te moeten constateren, dat deze onvoldoende voortvarend is. 't Is toch de dwaasheid gekroond, dat ons een heel plan van Ir van Embden wordt voorgelegd voor de gemeentelijke be bouwing van de ~Eng tussen Dalweg en Molenstraat, terwijl de grond nog niet eens in handen van de gemeente was. Dat grondspeculanten hier als een haas bij zijn is begrijpelijk. En nu kan in het antwoord van B. en W. wel ge zegd worden, dat ondernemers vrij grond mogen kopen, maar hetzelfde geldt evenzéfer voor de gemeentelijke grond. In uw antwoord van heden doet U dezelfde toezegging en verklaart, dat voor zover mogelijk, met hun be langen rekening zal worden gehouden. Dit klinkt alles zeer vaag. Wij zou den gaarne een meer concreet antwoord zien. In uw suggestie aan de plaatselij ke aannemers de handen ineen te slaan en gezamenlijk een groot object onder handen te nemen, schuilen veel geva ren. Natuurlijk kan de wethouder een dergelijke wenk geven, maar voelt U niet, dat op deze wijze de eigen zelf standigheid, het optreden naar buiten als zelfstandig patroon, de persoonlijke vakbekwaamheid in gedrang komt, af gezien van andere narigheden die er zeker uit zouden voortvloeien. De plaatselijke aannemers, elk voor zich willen een eigen stuk werk maken en als ze niet kunnen ingaan op de sug gestie van de wethouder, mag dit niet tot gevolg hebben dat zij totaal wor den uitgesloten van enig stukje bouw grond. Wij vertrouwen dat het college deze aangelegenheid nog eens onder ogen wil zien, zodat een bevredigende oplossing voor dit probleem wordt ver kregen. Nu de bebouwing van de Eng zich in een voortgaand stadium van ontwikke ling beweegt en in de naaste toekomst ook terreinen beschikbaar komen voor openbare gebouwen en kerken, zou den wij als Prot. Chr. fractie gaarne van B. en W. vernemen of het colle ge zich reeds een mening heeft ge vormd over de vraag of in de toekomst bij de bouw van kerken, subsidie dient te worden verleend. Ten slotte willen wij als Prot. Chr. fractie in het bijzonder nog even ac centueren, dat wij de stellige mening zijn toegedaan, dat, bij hantering van art. 72 der L.O.W. en bij overeenkom stige voorzieningen voor het openbaar lager onderwijs, een qualitatief ongun stige behandeling van kleinere scho len, niet geoorloofd is. Ik ben hiermede gekomen aan het eind Het moet voor de Soester aannemers prettig zijn geweest te lezen, dat, bij de algemene beschouwingen in de gemeen teraad, een der raadsleden een lans brak voor de Soester bouwers. Hij wees B. en W. erop, dat talrijke bonafide bouwondernemers in onze gemeente snakken naar een stukje bouwgrond. Het raadslid wees B. en W. op de onbillijkheid, dat, terwijl er enige H.A. bouwgrond zijn, de Soester bouwers er niet aan te pas komen. Weliswaar zegde B. en W. toe aan dé Soester aannemers „te zullen denken", maar dat is een toezegging waar de lommerd geen geld op geeft, zoals mijn moeder dat altijd zei. Er heerst onder de plaatselijke aanne mers een geprikkelde stemming door de opmerking van B. en W., dat zij te veel „aannemer" en te weinig „on dernemer" zijn. Daar mag dan een grond van waar heid in zitten, even waar is het, dat veel grote ondernemers geen aanne mer zijn, doch rekenmachines, die mor gen, wanneer dit hun lucratiever voor komt, gaan grossieren in wasknijpers of boordeknoopjes. In aannemerskringen heerst nu reeds het inzicht, dat het grote, door Ir Van Embden op te zetten bouwplan aan stonds in verkaveling wordt aanbe steed of met plan en al aan een „on dernemer" zal worden verkocht. Daar zal formeel niet veel aan te doen zijn, doch de Soester aannemers, waar onder er zijn die grote plannen aan kunnen, zoals zij tot ver in het land bewijzen, hadden het redelijk gevon den wanneer zij in het Soester plan een directer kans hadden gekregen, b.v. wanneer zij door B. en W. in de gelegenheid zouden zijn gesteld, tegen de gangbare prijs bouwpercelen te ko pen. Weliswaar doorkruisen we daarmee het streven van de S.E.R., bij welk li chaam kleine zelfstandigen blijkbaar niet hoog genoteerd staan (zie wat er met de bakkers dreigt te gebeuren), maar een grotere verscheidenheid van architecten zou het grote plan alleen maar ten goede zijn gekomen. En over de wens van een der raads leden ook huurwoningen te zetten, was zeker te praten geweest. H. OEKMAN. overheid voor gronden waarvoor een van de algemene beschouwing van de - i r 1 A Z? A rtnnn ndol uitbreidingsplan is vastgesteld, 't Gevolg was, dat de gemeente uitein delijk de grond boven taxatieprijs in handen heeft weten te krijgen via grond- begroting 1960. Onze fractie, geen deel uitmakend van het dagelijks bestuur der gemeente, heeft zich in het afge lopen jaar min of meer in de oppositie speculanten of grote bouwondernemers, gevoeld. Wij zijn er van overtuigd, dat wij ons een loyale oppositie hebben be toond. Boven alle onrecht, onze frac- zoals U ze noemen wilt. Dit was niet nodig geweest, indien de gemeente zich tijdig door aankoop van deze In de eerste plaats missen wij nog bouwgrond had weten te verzekeren, steeds het vorig jaar verzochte en toe- x gezegde urgentieschema of werkplan Door de eeuwen heen heeft de Wereldkerk als voertaal het statig Latijn, zoetvloeiende diplomatentaal mocht de sprake uit Frankenland zijn. Thans heerst de taal van Yankee en Brit op een deel van het wereldrond. Vrees niet, dat die toestand blijvend is, daarvoor is gelukkig geen grond. Want de taal, die de evenaar omspant, en die Noordpool en Zuidpool verbindt, de taal van het ganse mensengezin, de taal, die de wereld verwint, Is ééns de kunsttaal van Zamenhof, Esperanto, eenvoudig en schoon, dat draagt als uitverkorene na lange miskenning de kroon. ARJEN. Honderd jaar geleden werd Zamenhof geboren. (15 dec. 1859.) Als in het antwoord van B. en W. ge sproken wordt over de grote aantal met betrekking tot kapitaalsuitgaven, jlen particuliere en woningwetwoningen Aangezien Soest in de totstandkoming die reeds in aanbouw zijn, of waarmede en de ontwikkeling van de randstadbinnenkort zal worden begonnen en Holland straks een belangrijke plaats daarbij tevens nog inschakelt twee zal innemen, blijft het vervolgens van grote particuliere objecten, n.1. het belang, dat de raad concreet en nauw- I zoogenaamde plan achter Dammers van keurig op de hoogte blijft van de ont- ca- 150 woningen en in Braamhage nog 144 woningen met een vervolg van ca. 200 woningen, dan vragen wij ons af of het nodig is dat al deze grond in handen wordt gegeven van de grote bouwondernemers. Onze fractie maakt hiertegen ernstig bezwaar en zij zal zich er tegen blij ven verzetten dat in deze gemeente alle grote complexen bouwgrond in de hand zijn of geraken van een enkele grote bouwondernemer. Deze methode is zeer verderfelijk en in hoge mate ondemocraties. Talrijke bonafide goede aannemers in onze eigen gemeente snakken naar een stukje grond om één of meer woningen te kunnen bouwen voor de verkoop. Voor deze mensen is het onmogelijk een perceeltje grond in handen te krijgen, waardoor een be langrijke bouwcapaciteit inproductief blijft. Zij leveren degelijke woningen, die zeker niet duurder zijn dan de wo ningen gebouwd door de grote con cerns. Voor deze categorie van Soes- wikkeling der uitbreidingsplannen. Onze fractie heeft waardering voor de visie en de vormgeving van de stede- bouwkundige arbeid van Ir van Emb den. In het kader van de ontwikkelings plannen „randstad Holland" blijft echter nog steeds de vraag onbeant woord volgens welke normen juist Soest werd verkozen voor een aanzien lijke uitbreiding en verdichting der bevolking. Het moet de raad toch po sitief voor ogen staan in welke mate deze gemeente haar woon- en recrea tiefunctie dient te behouden en in welke mate zij industriegemeente zal worden. Van oudsher is Soest een recreatie oord geweest. D'it dient zij onder alle omstandigheden te blijven. In het al- lerwege in ons land waarneembare en steeds verder voortschrijdende verste- delijkingsproces is de inkrimping van de toch al niet overmatige grote hoeveel heid recreatiegebied een groot nadeel. Met een bloedend hart zien wij van tijd ter inwoners hebben wij ook een taak. tot tijd voor op zichzelf hoogst nood- In de omliggende gemeenten schijnt tie in het verleden aangedaan, staat het belang van onze gemeente, die wij met al onze krachten willen dienen. Voor zover met onze overtuiging stro kend willen wij gaarne volgen de richt lijnen die het college aangeeft. Als onze critiek wat scherp mocht zijn, wil het dan zien als opbouwende cri tiek. Wij hebben geen van de leden van het dagelijks bestuur onzer gemeen te persoonlijk willen treffen. Waarde ring hebben wij voor hetgeen tot stand kwam in het afgelopen jaar. Waarde ring ook, mijnheer de voorzitter, voor uw persoon en leiding van de raads vergaderingen. Moge het werk dat ons op de handen wordt gezet in het komende jaar voor onze mooie gemeente, onder Gods zegen, rijke vruchten afwerpen. Namens de V.V.D. sprak de heer BROUWER. Gaarne wil ik, aldus spr., van deze ge legenheid gebruik maken om, namens de fraktie van de V.V.D.enkele al gemene opmerkingen naar voren te brengen met betrekking tot de zojuist ingediende gemeentebegroting 1960. Het vorige jaar mocht ik er op wijzen, dat het niet tijdig in de wet brengen van de nieuwe regeling van de finan ciële verhouding van Rijk en Gemeente onze gemeente voor bijzonder grote problemen heeft gesteld. Tot op heden is een wettelijke regeling nog niet tot stand gekomen, alhoewel de hoop gewettigd is, dat dit binnen afzienbare tijd zal geschieden. Gezien deze huidige gang van zaken biedt ook de thans aangeboden begro ting met de aanbiedingsnota een som ber beeld van de omstandigheden, waar onder wij het nieuwe jaar moeten be ginnen; evenwel moet mij daarbij on middellijk van het hart, dat uw col lege het juiste beleid heeft gevoerd, door in deze begroting geen rekening te houden met een mogelijk gunstiger financieel resultaat voor onze gemeente, als gevolg van een komende nieuwe wettelijke regeling. Vervolgens zou ik graag de aandacht willen vragen van uw college voor het volgende Met bijzondere waardering hebben wij ervaren de grote activiteit en voortva rendheid van uw college inzake diverse grote objecten, als riolering en riool waterzuivering, de bebouwing van d» Eng, de herbouw van het Soester na tuurbad, de bouw van een nieuw ge bouw voor Gemeentewerken enz. Wij vragen ons echter wel met enige zorg af, of deze grote activiteit op dit terrein niet ten koste gaat van andere, minstens even belangrijke aangelegen heden, onze gemeenschappelijke taak betreffende. Beschouwen wij de samenwerking van uw college met de raad, dan hebben we de indruk, dat deze niet geheel bevre digend is. Naar onze mening is de raad onvoldoen de geïnformeerd over hetgeen - en dan nog slechts in grote lijnen - in uw col lege wordt behandeld en beslist, ter wijl voorts de „voorbereiding" der raadsvergaderingen veelal zo gespeeld wordt, dat het meest gewenste klimaat ontbreekt om de verantwoordelijkheid van ingediende raadsvoorstellen over te nemen. Het komt n.1. herhaaldelijk voor, dat voorstellen de raad öf te laat be reiken óf niet voldoende van inlichtend materiaal zijn voorzien. Ook de werkzaamheden der diverse raadscommissiën zou naar onze ziens wijze meer vruchtdragend kunnen zijn. Deze commissiën - uitgezonderd één - Vervolg pag. 2, kolom 1.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1