\.Xl MADONNA OF MACHINE. "fr Het nieuwe troephuis van de Paltz-scouts geopend. Vrijdag geen Soester Courant. GOD SCHIEP ZIJN ZOON. SOEST. Dronken in de kerk. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 33 33 37c JAARGANG No. 96. DINSDAG 22 DECEMBER 1959. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wanneer wij aan de vooravond van het kerstfeest onze courant gaan lezen of onze tijdschriften doorbladeren, die met hun kleurige illustraties plaat werken zijn, worden onze gedachten afgeleid van de dagelijkse sleur van ons leven. Onze aandacht wordt gevraagd voor het kerstgebeuren en wij worden in staat gesteld, ons te verdiepen in de kerstviering, zoals die zich openbaarde door de eeuwen heen. Als wij de weergave aanschouwen van de oude, primitieve schilderijen, de sfeer van aanbidding in ons opnemen, waarin de blanke madonna's met het kindeke oprijzen, dan worden wij ons bewust van de wonderbare invloed van de heilige geboorte op de kunst en van de gewijde eenvoud, waarin onze voorvaderen verkeerden. Onwillekeurig dringt de tegenstelling zich aan ons op tussen die gewijde eenvoud en onze ingewikkelde en ijzingwekkende tijd. Een heimwee be sluipt ons naar die langverlogen eeu wen, als wij ons rekenschap geven, daartegenover van de wereld van nu, de wereld van atoomsplitsing, van me chanisering, van de automatisatie, van de almacht der techniek. De mens is op weg een simpel celletje van de politieke Leviathans te worden en een simpel radertje in het ontzaglijk mon ster van de alomtegenwoordige en al machtige machine. De Geschiedenis van onze dagen is de geschiedenis van de overmoed. Steeds meer verliest de huidige mens heid de eerbied voor de Onzienlijke, gaat zij de bestemming te buiten, welke haar is gesteld. Wij zullen bezwijken aan onze razernij. —En onze- hoogmoed zal met bloed en tranen worden betaald. De bepeinzing van de schrikkeliike dingen, die wij te gemoet gaan, verontrust onze ziel; ge dompeld in somberheid worden wij geplaatst voor het feest van het licht. De boodschap van Kerstmis komt rechtstreeks in strijd met onze erva ringen. Zij verzet zich regelrecht te gen de neigingen, waardoor het mens dom van nu wordt gedreven. Wij wil len haar doordenken. En bij dat door denken, bespeuren wij dat zij stelli ger is dan alle leed, waaronder wij gebukt gaan. Wij zijn vertwijfeld, om dat wij in de wereld om ons heen te vergeefs zoeken naar een oplossing. Die oplossing wordt ons gereikt in het evangelie. Kerstmis is tegelijk het feest van de geboorte en van de verlossing. Dat de Heiland op aarde kwam, dit is het feit waarvan Kerstmis is vervuld. Maar wij herlezen onze woorden ,,Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Niet uit deze verdwaalde en verdwaas de mensheid kan de verlossing komen alleen uit een hogere Kracht. Het heeft een ontzaggelijke beteke nis, dat de kerstgedachte zich besten dig doet gelden tegenover de onthei liging door de mensheid bedreven en tegenover de wanhoop waarin zij ver zonken ligt. Moge het kerstfeest van 1959 ons allen doen toenemen in ge loof, in hoop en liefde. En moge het ons de vertroosting brengen van ho gere orde, waardoor wij de trooste loosheid te boven komen, die de ons omringende wereld ons meedeelt. Een diepe beleving van de zin van het kerstfeit vermag ons omhoog te houden in de grote wereld, waar ver schrikkelijke dingen gebeuren, onafhan kelijk van onze wil, hoewel wij allen aan de algemene schuld der mens heid deelachtig zijn. Maar in de klei ne kring onzer dagelijkse gemeenschap, in ons gezin, op het werk, kan zich de loutere invloed van Kerstmis onmid dellijk doen gelden. D'e geboorte van Christus onze we dergeboorte. Wij zullen ons rekenschap moeten geven van onze verhouding tot de medemens. Zijn wij altijd recht vaardig geweest, om niet eens te spre ken van liefdevol, de gezindheid, waar toe het kerstfeest ons oproept Heb ben wij niet iets te herstellen La ten wij toegeven aan de sfeer der zachtmoedigheid, waarmee Kerstmis ons omringt. Als de lichten worden ontstoken, dan moeten de veten wor den geblust. Wij moeten ons voorne men ons in elkanders plaats te stel len, elkanders moeilijkheden te be grijpen. Bij het neerschrijven van het woord „voornemen" komen wij tot de invloed van Kerstmis op de individuele mens. Het kerstfeest is het feest der goede voornemens, der nobele gezindheden. Maar de goede gezindheid is waarde loos zonder de goede daad. Laat ieder voor zich de moed hebben, zichzelf te verloochenen, bereid zijn, zijn eigendunk en eigenbelang te of feren. Het is de voorwaarde tot een gelukkig kerstfeest dat wij U toe wensen. Zaterdagmiddag is het nieuwe troep huis van de Paltz-Scouts, in het bos j bij de Den Blieklaan, door de burge meester van Soest, mr S. P. Baron I Bentinck geopend. De burgemeester en de andere geno digden, onder wie de leden van de groepscommissie, het raadslid mevr. Muurling, de brandweercommandant, 1 de heer W. Groart, districtscommissa ris Herks uit Amersfoort, alkela Va- lentin, oubaas Hos, hopman Verbergen, oubaas Hendriks en de heer C. v. d. Schoor van de Hopman Masselman- groep, werden verwelkomd door hop man H. J. G. den Boer, die er zijn vreugde over uitsprak dat men na tien jaar eindelijk zo ver gekomen was, dat de burgemeester verzocht kon wor den het nieuwe troephuis te openen. Meer dan tien jaar geleden werden de Paltz-Scouts opnieuw een groep. Ruim honderd verkenners zijn geïnstal leerd en van hen zijn er 22 eerste klas geworden. De heer G. Muurling, adviseur van de Paltz-Scouts, noemde de 19e december 1959 een heuglijke dag, waarnaar lang uitgekeken is. Twee jaar geleden stond het er met de Paltz-scouts niet zo best voor. Hopman den Boer was lan ge tijd ziek en de hordeleiding - akela Blokploeg en bagera Dijkshoorn - wa ren in dienst. Gelukkig is deze duistere tijd voor bij en werd de groep nieuw leven in geblazen. Er kwamen verkenners en welpen bij en al gauw werd het onder brengen van de grote groep een pro bleem. Het bouwvallige troephuis was beslist onvoldoende. Gelukkig kwam het bushuisje op de Birkstraat - hoek Eikenlaan - vrij en dit mocht afge broken worden. Neergezet in de buurt van het oude troephuis deed het als blokhut uitstekend dienst. Hiervoor zijn de Paltz-Scouts let gemeentebestuur en in het bijzonder de burgemeester dankbaar. De ruimte liet toch nog het een en an der te wensen over. Door zuinig be heer van hopman Den Boer was er enig geld in kas en de groepscommissie trad in overleg met de heer G. Kok, nadat de heer Van Riemsdijk een teke ning gemaakt had. Het geld bleek vol doende om te bouwen en na vele da gen en nachten is het dan zover dat het nieuwe troephuis geopend kan wor den. Met de steun van het gemeentebestuur en in het bijzonder van de burgemees ter heeft de leiding en de groepscom missie dit resultaat kunnen bereiken, maar vele anderen zijn er ook druk mee geweest. In het bijzonder dankte de heer Muur ling de heer Kok jr, hopman Den Boer - voor zijn zuinig beheer van de finan ciën - en vaandrig Ringenoldus voor het vaardig hanteren van de verfkwast en zijn werk aan de electrische instal latie. Na de Paltz-Scouts-yell van verken ners en welpen, die wel een vreugde yell leek, voerde de burgemeester het woord. Namens allen, die met de padvinderij in verbinding staan, dankte hij allen die leiding geven bij deze vorm van jeugdbeweging en die het bouwen van dit nieuwe troephuis mogelijk maakten. Men moet respect hebben voor hen, die zich steeds weer beschikbaar stellen In verband met de Kerstdagen op vrijdag en zaterdag a.s. zal er vrij dag geen Soester Courant ver schijnen. om de jeugd bij hun ontspanning te leiden. De burgemeester wenste de ouders van verkenners en welpen geluk met het mooie troephuis waarover hun kinde ren de beschikking hebben en waar door de akkomodatie van de Paltz- Scouts zo verbeterd is. Het is dan te hopen dat de ouders de leiding hel pen en steun verlenen bij het werk dat zij in het belang van de jeugd doet. De burgemeester feliciteerde ook de verkenners en de welpen, die het zo getroffen hebben met Soest als woon plaats, want nu kunnen zij een troep- huis in het bos hebben en daarmee zijn ze bevoorrecht boven de jongens in de steden. Tenslotte dankte de burgemeester in het bijzonder de heer Muurling, die voor een groot deel door zijn inzicht en vasthoudendheid verantwoordelijk is voor het tot-stand-komen van dit mooie troephuis. Een brug naar het nieuwe troephuis werd neergelaten en aan de andere zijde stond een verkenner, die als bedelaar vermomd een offer vroeg voor de kas van de Paltz-Scouts en dit van allen ook vlot kreeg. De burgemeester ging als eerste over de brug, betrad het troephuis en daarmee was het geopend. Het nieuwe troephuis is gezellig en practisch, zodat de beren, de eek hoorns, de herten, de vossen en alle andere patrouilles van de groep zich er best thuis zullen voelen. En kou hoeft er niet geleden te worden want er staat een kachel, die later door een open haard vervangen zal worden. Na de plechtigheid van de opening en de rondleiding tracteerden de Paltz- Scouts hun gasten op erwtensoep die uitstekend smaakte. De herderkens liggen geknield om de kribbe en kussen het kleed van de Heilige Maagd. God maakte de man; schiep een vrouw uit diens ribbe, nu schonk Hij een Kind, schonk Zijn Zoon ongevraagd. De engelen loven de Heer in den Hoge, naar Betlehem wijzen een ster en Gods stem. 't Geloof in de Christus straalt uit aller ogen, 't geloof in de Heiland, gezonden door Hem. Zelfs koningen komen als wereldse boden met aardse geschenken en werpen zich neer met goud, wierook, mirre voor 'n koning der Joden, door hen reeds herkend en erkend als hun Heer. Bazuinen en engelen hebben verkondigd de ere van God en de Vrede op aard En wat doet de mensheid - Zij vloekt Hem, zij zondigt, zij kruisigt het Kind, door Maria gebaard. ELLEN EECKHOFF, 1959. DE VOLKS-KERSTZANGAVOND. Morgen woensdag 23 december, is de gehele bevolking van Soest in de ge legenheid om gezamenlijk de aloude Kerstliederen te zingen. Deze volks-kerstzangavond, die spon taan georganiseerd is in navolging van vele soortgelijke samenkomsten in an dere plaatsen, zal worden gehouden in de Julianakerk te Soestdijk en vangt aan om precies 8 uur. Naast de samenzang, die begeleid zal worden op het kerkorgel door de heer G. den Broeder, in samenwerking met twee trompettisten, wordt medewerking verleend door een drietal sprekers, die een korte kersttoespraak zullen hou den. De sprekers zijn ds K. H. Meijer, Ned Herv. Pred. van Zonnegloren Pastoor A. G. Smit, pastoor van de R.K. kerk te Soestdijk D's H. J. Lambers Heers pink, Geref. pred. van Soestdijk. Onze burgemeester opent deze avond en zal het Kerstevangelie lezen. De toegang is vrij voor iedereen en bovendien ontvangt U bij de ingang gratis een tekstboekje van de te zin gen liederen. Is het nog nodig om U op te wekken hier naar toe te gaan Natuurlijk niet. Er wordt op U gerekend. Een agent verwijderde J. J. B. uit de gereformeerde kerk aan de Ju- lianalaan omdat hij dronken was en nam hem mee naar het bureau. Daar bleek dat de borreldrinker katholiek was. GESLAAGD. Voor het Uniepraktijkdiploma slaagden te Amsterdam de dames A. Kinder dijk en J. G. Teeken. Hetzelfde diploma Steno Nederlands werd behaald door de dames J. C. Koudijs en A. Neijssen, terwijl voor het diploma Steno Engels slaagden de dames M. Boeker, A. v. d. Broek, W. Brouwer, I. v. Duinkerken, M. G. v. Halteren, S. M. Insinger-de Koek van Leeuwen, L. Kooijman, B. Kruijer, A. L. Rutgers, T. J. Veldhuizen, I. H. v. d. Voort en M. v. Zeijst-Muijlwijk. Kerstfeest is een feest, dat, afgezien van de betekenis dat het heeft voor religieus ingestelden, een betoverende kracht heeft op vrijwel iedereen. Ik bedoel hiermee niet het voordeel tje, dat er voor iedereen aan vastzit in de vorm van 2 vrije dagen, maar het verschijnsel dat Kerstmis blijk baar iedereen wel iets doet. Ik heb een vriend, een onverschillig mens, een die zegt alleen maar in zichzelf en zijn portemonnaie te ge loven, maar die geen kerstfeest laat voorbijgaan zonder een boom te kopen. „Dat doe ik voor de kinderen", zegt hij, maar toen wij vorig jaar op kerst avond bij hem binnen vielen, troffen we een devote stemming, zoals menig geestelijk voorganger zou wensen dat zijn mensen zouden trachten te benade ren. Omdat hij mijn verwondering blijk baar bemerkte, vond hij het nodig zich te verontschuldigen metde kinderen willen nu eenmaal wat en waarom zou ik dat tegenhouden. Intussen heb ik zelden een kerstavond in zo'n stemming doorgebracht als bij hem, die zich zo graag voor een „nik- ser" uitgeeft. Verschillende buurtkinderen waren uit genodigd en toen door de groep „Gloria in excelsis Deo" werd gezongen, zong pa met een diepe bas mee. Het is of ik een sentimenteel verhaal tje vertel wanneer ik zeg, dat de tra nen in z'n ogen stonden, maar dat was zo. „Kinderstemmetjes ontroeren me al tijd weer", zei hij. Dat was natuurlijk onzin. Die kinder stemmetjes kan hij het hele jaar door horen, maar dat hij er op kerstavond door ontroerd wordt komt, doordat ook de onverschilligen en de niksers op die avond de basis terugvinden, die in ons volk is gelegd en daar gelukkig aanwezig blijft. Voor de mensen, die de toekomst van ons volk op geestelijk terrein droef inzien, kan de kerstfeestviering in ons land, bij alle lagen van de bevolking, een geruststelling zijn, ook al lijkt het er wel eens niet naar. H. OEKMAN. Zij genoten hun opleiding aan het In stituut voor Steno „Groote", Vondel laan 51, Baarn. TONEEL VAN FRIESE VERENIGING. De Friese Vereniging heeft zaterdag avond, in St. Joseph, een toneelavond gehouden, waarop door eigen krachten het stuk „De swarte Klinte" van H. Cats opgevoerd werd. De avond werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer H. J. de Jong, die enige clementie vroeg voor mevr. De Jong en de heer Douma, die slechts enkele dagen tijd gehad hadden om hun rol te leren, want zij moesten on verwachts de heer Remery en mevr. Keppel vervangen. Na afloop van het stuk bleek dat dit verzoek van de heer D'e Jong onno dig geweest was, want er is door allen uitstekend gespeeld. De rollen werden vertolkt door de dames Klaibeda, Visser en De Jong en de heren W. de Jong, H. Wiersma, Douma, A. Dijkstra, K. Elzinga en A. P. v. d. Broek. Mej. K. Brandsma voerde de regie. Boer Bangma, de hoofdpersoon, is zo gierig, dat hij een neef en nicht, die bij hem in huis zijn, laat weten dat hij straatarm is. Zij geloven dit, maar als er geërfd moet worden dan blijkt dat het anders is. Er is veel geld en er komen kapers in de vorm van trouw lustigen, die echter door een list om de tuin geleid worden en plaats moe ten maken voor trouwgragen uit liefde. SHOT VERLIEST OVERTUIGEND. Shot 1 heeft alle kansen op een eerste plaats verspeeld door met 0-10 te ver liezen van het Hilversumse Ahoy 1. Geen enkele Soester speler kon een partij winnen, zelfs Wiss niet en het grote struikelblok in deze wedstrijd was de 16-jarige Hilversummer v. d. Ven, die bijzonder sterk speelde. Shot 2 verloor met 1-9 van Onder Ons 2 en alleen Overgoor wist een partij te winnen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1