Zij stierven in december Elf doden in 1959 door het Soester Verkeer. voorspoedig 1960. „Coiffures" - H. J. Niessen MENINGEN VAN ONZE LEZERS. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. SOEST DERDE BLAD cn ca BATENBURG's Erkende Auto- en Seooterrijsehool BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 Van 1955 tot en met 1958 was er he laas een opgaande lijn merkbaar in het aantal ongevallen met dodelijke afloop in onze gemeente. In 1955 vielen er vijf slachtoffers in 1956 zeven, in 1957 acht en het vorig jaar was een topjaar met 12 doden in het verkeer. Het begon toen in februari met het verongelukken van een wielrijdster, die onverwachts de Van Weedestraat over stak. Een half jaar ging alles goed, maar toen leek het wel een lawine van ongevallen. Op de Peter van de Breemerweg wer den een man en een meisje op een brommer door een trein gegrepen. Een maand later verongelukte een Soester inwoner op de rijksweg in Soesterberg. In oktober kwam een auto met een meisje en een jongeman tegen een boom op de Steenhoffstraat terecht en beiden waren dood. November werd een zwarte maand met zes doden. De bocht bij Zonnegloren eiste twee slachtoffers, een wielrijdster verongelukte op de rijksweg in Soester berg, twee Amerikanen kwamen op de zelfde weg om het leven en op de Birkstraat botste een auto tegen een boom. Hierdoor werd een inwoonster van Soest gedood. In het afgelopen jaar verloren 11 men sen in Soest het leven door het verkeer. In april reed de jeugdige Bart Kuus uit Baarn met zijn bromfiets op de Vredehoffstraat tegen een paal en hij werd op slag gedood. Op 15 juni overleed de heer W. Kuus, die enkele maanden tevoren op de Amersfoortsestraat dcor een auto ge grepen weid. Zwaar gewond werd hij naar het Stads- en Akademisch zieken huis vervoerd waar hij aan de gevol gen van dit ongeluk overleed. In dezelfde maand reed de 21-jarige dienstplichtige huzaar D. J. v. d. Velde van het 41ste tankbataljon uit Amers foort per motor in een colonne op de rijksweg te Soesterberg. Enkele wagens van de colonne moesten stoppen en de motorrijder raakte tussen twee vracht wagens bekneld. Hij was op slag dood. Het slachtoffer kwam uit Meppel en was ongehuwd. Aan het einde van dit jaar wen sen wij onze cliënten een Wij danken U voor het in ons gestelde vertrouwen en verheugen ons ook in 1960 weer uw kap werk te mogen verzorgen. Burg. Grothestr. 18 - Telef. 2755 Een zeer tragisch ongeval - dat nauwe lijks een verkeersongeval genoemd kan korden - kostte het leven van de vier jarige J. v. P. uit Soesterberg. Het jon getje kwam met zijn stepje uit de Fok kerstraat. Van de hoofdweg kwam een zevenjarig meisje op haar fietsje. Zij reed het jongetje omver. Het kind kreeg de fiets, het stepje en het meisje op zich en al was hij licht aan het hoofd gewond, het leek prima gegaan te zijn. Toch adviseerde de arts, die hem onderzocht, overbrenging naar het zie kenhuis, waar het kind de volgende dag overleed Een achtjarig Soester meisje ging op een zonnige julimorgen op de fiets en kele boodschappen doen en omdat het zo uitkwam l.ad ze maar een jongens fiets gepakt. Ze zou met een school reisje meegaan, dus had haast. Op de Steenhoffstraat nam ze niet het fietspad maar de rijweg. Ze reed dicht langs de bomen toen een truck met oplegger, die in dezelfde richting reed, haar passeerde. De chauffeur moest ui terst rechts gaan rijden door een tegen ligger, maar hij had het kind gezien dus er leek geen gevaar te zijn. Waar schijnlijk is het meisje van de auto geschrokken en gaan slingeren op de sliprand langs de bomen. Zij viel, kwam onder de auto en was op slag dood. De chauffeur had in het geheel geen schuld aan dit tragisch ongeval. In dezelfde maand verongelukte de 66-jarige heer H. J. Monné op de Birk straat. Hij reed per bromfiets op de Birkstraat in de richting Amersfoort en stak bij de Bilderdijklaan onverwachts over. Hij werd gegrepen door een be stelauto uit Nijkerk en tegen de grond geworpen. In zorgwekkende toestand werd hij per E.H.B.O.-ziekenauto naar ,,De Lichtenberg" gebracht. Onderweg overleed het slachtoffer. In september reed de 23-jarige Nijker- ker L. Kn.cn op zijn brommer langs de spoorlijn Utrecht-Baarn. Bij het oversteken van de overweg aan het Berkenlaantje lette hij niet op het treinverkeer en werd gegrepen door de trein, die onderweg was van Soestdui- nen naar Den Dolder. Met een zware hersenschudding, inwendige kneuringen en verwondingen werd hij naar „Dc Lichtenberg" gebracht waar hij de vol gende dag overleed. Zeer tragisch was het ongeval dat in oktober aan twee meisjes het leven kostte. De oudste (13 jaar) fietste met haar zusje (twee jaar) achterop op de Nieuweweg. Plotseling draaide zij en een bes'elaur.o, die de meisjes tegemoet gereden was, kon een aanrijding niet voorkomen. Beide kinderen werden zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis overleden. Een zeventigjarige bewoner van de Mo lenstraat viel met zijn bromfiets door dat hij slipte of een paaltje raakte en hij kwam zo ongelukkig te tercht dat hij overleed. Het elfde slachtoffer was de 79-jarige heer J. Scheele die op de avond voor Kerstmis bij Braamhage door een auto aangereden werd en aan de verwon dingen overleed. Twaalf in 1958, elf in 1959, het is nog veel te veel en er kan niet genoeg ge daan worden om mensen en vooral de kinderen te wijzen op de gevaren die het verkeer oplevert. Aan de redactie van de Soester Courant. Mijnheer de Redacteur, De heer Pespeet heeft in zijn brief in Uw krant van 18 december wel gelijk, als hij vindt, dat men sinds de krisis- jaren dertig niet veel geleerd heeft. Zeker is, dat men niet genoeg geleerd heeft om de zaken bevredigend te laten lopen en om het kommunisme de wind uit de zeilen te nemenin Zwitser land al even min als elders. Dat dat land klein is, te klein om de wereld- ekonomie te kunnen stabiliseren, is op zichzelf niet ernstig. Als men in enig land - groot of klein - de juiste weg zou bewandelen, dan zou dit voorbeeld - vooral als er elders moeilijkheden ko men - wel navolging vinden. Niet alleen een hartaandoening van Eisenhower, ook de dreiging van een geringe ontspanning in de koude oor log leidt gemakkelijk tot koersdalin gen op de beurs te New York. Hoe zou het Westen van de Russen een ge loofwaardig antwoord mogen verwach ten, indien die Russen weten - uit voor ieder toegankelijke Westelijke bron nen - dat het westen door de drei ging van een ekonomische terugslag steeds weer uitwijkt en zal uitwijken in de bewapening, een bewapening die gemotiveerd moet worden en gemoti veerd wordt met de dreiging door de kommunistische wereld, waarmee de Westerse bewapening voor ieder dui delijk gericht is tegen de kommunisti- schen wereld en door deze wereld als een bedreiging wordt gevoeld Er is maar één manier om het kom munisme effectief te bestrijden. Dat is het zijn voedingsbodem onttrekken door het beter te doen. Daartoe schijnt het Westen vooralsnog niet in staat of be reid. Als de heer Pespeet dan tenslotte met de onzin van de heer Sickesz aan komt dragen, de man die denkt in termen van chokola (d.i. van produceren en op- verbruiken), van werkverschaffing door afbreken en weer opbouwen, van in- terest-op-peil-houden door - met be hulp van regelmatige afbraak - de schaarste te doen voortduren, moet ik vaststellen, dat ook de heer Pespeet niet veel geleerd heeft. Om geen crisis te krijgen, moet de koopkrachtige vraag voldoende blijven moet het geld steeds in volle omvang aangeboden worden, d.w.z. moet het snel circulerendaarom moet het als zodanig ondeugdelijk zijn als spaarmid- del, zodat niemand het in zijn hoofd zal halen onder wat voor omstandig heden dan ook, geld te potten. Ik mag er hier aan herinneren, dat in 1932 het totale geldvolume in ons land ong. 2,5 miljard bedroeg, en dat 1 mil jard daarvan „braak" lag, d.w.z. niets deed, opgepot was. Een permanente inflatie (van b.v. 10 °/o per jaar) is een weg, maar niet een erg elegante. Een belasting op geld (N.B. niet op vermogen in het alge meen) van 10 °/o per jaar is een veel elegantere methode om te zorgen dat het geld blijvend snel circuleert. Daar mee zou dan tevens de barrière opge heven zijn, die nu al duizenden jaren verhindert, dat de interest verdwijnt en daarmee de verdeling van de mens heid in uitbuiters en uitgebuiten. Hier is het middel, dat, tezamen met een grondhervorming, het kommunisme en het kapitalisme beide kan verslaan. Het is al meer dan 60 jaar geleden voorgesteld. Het is in de Middeleeuwen (uit fiskale overwegingen) toegepast en heeft geleid tot een periode van eko- mische en kulturele bloei (Hansa Go- thiek) het is ook in de krisis-jaren dertig hier en daar op kleine schaal met succes toegepast om de krisis te bestrijden (Wörgl in Tirol Schwa- nenkirchen in Beieren en in verschei dene steden in de V.S., waar Prof. Ir- ving Fisher de zaak entameerde). Als het ons te doen is om Vrijheid, Vrede, Welvaart, Gerechtigheid, dan ligt de weg daartoe open. Als we hem niet gaan is het ons, of hun die ons voor hun wagentje weten te spannen door middel van de organen die de open bare mening vormen, blijkbaar niet om deze doeleinden begonnen. Indien er lezers zijn, die zich voor deze problemen interesseren, zou ik dat graag vernemen. Dr. W. P. ROELOFS. Kerkpad Z.Z. 75. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1960. De burgemeester van Soest maakt be kend dat a aan alle keuringspliehtigen, die tij dens de zitting 1958/1959 (keuringslich ting 1960) ter keuring moesten verschij nen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden b. de in 1940 geboren mannelijke per sonen, die in een der Nederlandse be volkingsregisters zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en de oproeping voor opkomst ter keu ring dan wel bericht van niet-inschrij- ving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 jauari 1960 ter gemeentesecre tarie (afd. militaire zaken) moeten aan melden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikkel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. G. Torie, Dorresteinweg 28, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een werkplaats voor het vervaar digen van kleine machines en het re pareren van deze machines, op/in het perceel Dorresteinweg 28, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4692. b. G. G. J. Alblas, Van Weedestraat 48, alhier, om vergunning tot het uit breiden van een benzine-installatie met een verplaatsbare mengsmeringspomp, op/in perceel Van Weedestraat 48, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2860. Gedurende tien dagen na de dagte kening van deze bekendmaking be staat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen der vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op donderdag, 14 ja nuari a.s., des voormiddag te resp. 11 en 11.15 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van dit verzoek kunnen wor den ingebracht. Een ieder kan ter gemeente-secretarie kennis nemen van "de terzake ingeko men stukken. Soest, 29 december 1959. SLUITING GEMEENTESECRETARIE EN KANTOREN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de takken van dienst op zaterdag 2 janu ari 1960, voor het publiek gesloten zul len zijn. De ambtenaar van de burgerlijke stand zal op bovenvermelde dag, van 8.30- 9.00 uur, voor gevallen, welke geen uitstel kunnen lijden, zitting houden (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Voor spoedgevallen betreffende de gas- voorziening kan men zich telefonisch wenden tot het gasbedrijf (telefoonnum mer 2793) of de chef-fitter (telefoon nummer 3929). Indien telefonisch geen gehoor wordt verkregen dient een briefje in de brie venbus van het gasbedrijf te worden gedeponeerd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dag geen as en vuilnis door de ge meentelijke reinigingsdienst zal wor den opgehaald. Glenn Miller. Vijftien jaar geleden, op 16 december 1944, steeg majoor Glenn Miller, be roemd bandleider en componist van de Moonlight-serenade en andere beken de melodieën in een klein vliegtuig voor een vlucht van Zuid-Frankrijk naar Parijs, waar hij een concert zou organiseren voor Amerikaanse troepen. Het toestel is nooit aangekomen en men vermoedt dat het uit de koers raakte en in zee stortte. Glenn Miller was leider van wat men het volmaaktst geoefende dansorkest van de wereld noemde. Hij verdiende met dit orkest een miljoen dollar per jaar. In 1943 ging hij in dienst om als leider van een orkest de troepen „iets van thuis te brengen". In 1954 werd naar het leven van Glenn Miller de film „The Glenn Miller Story" vervaardigd. Leopold II van België. Vijftig jaar geleden, op 17 december 1909, overleed de Belgische koning Leo pold II, zoon van de eerste Belgische koning, vader van Albert, die in 1933 bij een bergbeklimming verongelukte, grootvader van Leopold III, die door een deel van zijn volk tot aftreden ge dwongen werd en overgrootvader van de huidige koning Boudewijn. Leopold II werd in 1885 de souverein van de on afhankelijke Congostaat. Hans Langdorff. Twintig jaar geleden, op 20 december 1939, pleegde de commandant van de Duitse oorlogsbodem Graf von Spee zelfmoord nadat zijn schip tot zinken was gebracht voor de kust van Uru- quay. Het was aangevallen door de En gelse kruisers Exeter, Ajax en Achil- les. De Graf von Spee werd zwaar be schadigd, evenals de Exeter. Hans Langdorff gaf bevel de haven van De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag 6 jan., van 14 tot 17 uur, zit- voor het verstrekekn van inlichtingen, ting ten Gemeentehuize alhier. Montevideo binnen te varen, maar de regering van Uruquay gaf opdracht weer zee te kiezen. Het schip werd voor de kust van Uru quay door de eigen bemanning tot zin ken gebracht. Niemand verloor hier bij het leven, maar dezelfde dag pleegde de kapitein in zijn hotelkamer zelf moord. Lovelock. Tien jaar geleden, op 22 december 1949, kwam de fameuze 1500-meterloper Jack Lovelock onder een trein van de onder grondse in New York. Hij was toen 38 jaar en zijn glorietijd was al meer dan 10 jaar voorbij. Lovelock verbeterde in 1933 het wereldrecord op de mijl. Hij liep deze afstand in 4 min. 7,6 sec. In 1936 won hij de 1500 meter tijdens de Berlijnse Oympische spelen in de nieuwe wereldrecordtijd 3 min. 47.8 seconden. Anthony Fokker. Twintig jaar geleden - op 23 decem ber 1939 - overleed de bekende vlieg tuigconstructeur Anthony Fokker, die in 1890 op Java geboren was. In 1911 haalde hij zijn vliegbrevet met een zelf ontworpen toestel. In 1915 bouwde hij vliegtuigen voor de Duitse luchtmacht. Na de oorlog stichtte hij in Amsterdam een fabriek voor de ver vaardiging van verkeersvliegtuigen en later in Italië en Amerika. Bekend werd zijn uitvinding van het machinegeweer, dat uit de kop van het vliegtuig door de draaiende pro peller heen vuurde. Alle vliegtuigen, die de K.L.M. in de eerste vijftien ja ren van haar bestaan gebruikte, waren Fokkertoestellen en ook in de verenig de Staten waren de eerste verkeers- toestellen Fokkermachines. Peter van Anrooy. Vijf jaar geleden, op 31 december 1954, overleed de bekende dirigent en com ponist Peter van Anrooy, doctor hono- ris causa van de Groningse universi teit. Hij studeerde in Utrecht Amster dam, Moskou en Dresden, was gast- dirigent in Amsterdam, Wenen, Stock holm, München en Praag. Zeer bekend werd zijn „Piet Hein Rhapsodie". Peter van Anrooy verzorgde jarenlang voor de microfoon de rubriek „Inlei ding tot muziekbegrip". Romain Rolland. Vijftien jaar geleden, op 31 december, 1944, overleed de bekende Franse schrijver Romain Rolland, wiens ro mancyclus „Jean Christophe" wereld beroemd werd en hem de Nobelprijs be zorgde. Tijdens wereldoorlog I woonde hij in Zwitserland, waar hij een hartstochte lijke pacifistische aktiviteit ontwikkelde, die hem in zijn vaderland veel vijanden bezorgde. Beroemd werden zijn muziekstudies en zijn biografieën van beroemde man nen Beethoven, Michel Angelo, Tol- stoj en Ghandi. WOESTE HOND. Een herdershond van de Heideweg valt bij voorkeur kleine honden aan en de politie heeft de eigenaar aangezegd dat dit moet ophouden en dat de woeste ling aan de lijn moet. GEVAARLIJK WERK. Jongens maken er een gewoonte van lantaarns, die op de Lange Brinkweg aangeven dat de weg opengebroken is, weg te halen of uit te blazen. Dit is een heel gevaarlijk spelletje en deze knapen zijn nog niet klaar als de po litie ze betrapt. K.N.V.B.-JEUGD VOETBALDE. Op het S.E.C.-terrein hebben twee ge selecteerde jeugd-teams van de K.N.V.B. een voetbalwedstrijd gespeeld, die eindigde in een 1-1-gelijk spel. In de eerste helft werden de doelpun ten gescoord door Jonkers van Vitesse en Geurtsen van Velox. Na de rust stak er een hevige wind op en dit be ïnvloedde het spelpeil. Ook werd er niet meer gescoord. Keeper van Zoghei van D.O.S. - in VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1959. Soest geen onbekende - verdedigde zijn doel uitstekend. De opstelling der elftallen was Valk (Zwolse Boys), Potter (S.V.V.), Wollen- berg (N.E.C.), Schrijvers (N.A.C.), Pier- re (Feyenoord), Rijding (Leeuwarden), Pascal (Harlingen), Jonkers (Vitesse), Hageman (Zwartemeer), Woest (G.V. A.V.) en Hanje (Heereveen). In het andere elftal stond voor de rust v. d. Meulen van Sparta in het doel en in de tweede helft Van Zoghei van D.O.S. Verder speelden hierin mee Sluyk (Velox), Hekman (S.V.V.), Van Vlierden (K.F.C.), D'e Vries (Sparta), Geurtsen (Velox), Jansen (A.D.O.) en Wery (H.V.C.). KERSTCROSS TEMPO. De traditionele Kerstcross van de wie lervereniging Tempo is geen overwin ning geworden voor de cycle-cross-spe- cialist Gerrit Ruttenberg maar voor C. Rutgers uit Naarden, die de 24 km door het bos van Soestduinen in 1 uur en 12 seconden reed. Ruttenberg be zette de tweede plaats met een achter stand van 3 minuten en 5 seconden. Bij de nieuwelingen, die 15 km reden, zegevierde Menze v. d. Broek van Tem po in 38 min. 3 sec. en bij de aspiran ten won Van Driel uit Gorinchem de 6 km in 19 min. en 21 sec. De aspiranten startten zaterdagmiddag om 1 uur voor hun 5 ronden en het werd een niet-Soester aangelegenheid omdat rijders uit Amersfoort, Hilver sum, Gorinchem en Duivendrecht deel namen. D'e uitslag was 1. J. van Driel, Gorin chem, 19.21 min. 2. K. Verberkt, Dui vendrecht. 3. B. Veen, Hilversum, 4. J. Veerman, Hilversum. 5. W. van Stijn, Gorinchem. De nieuwelingen startten om half twee. In deze rit speelden de Soester renners een grote rol en winnaar werd Menze v. d. Broek in 38 min. 2 sec. H. Roedoe uit Utrecht werd tweede Adri Doekemeijer van Tempo derde, cv. —i I Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Wout van 't Klooster van Tempo vier de, Adri v. d. Burgt van Tempo vijfde en de zesde plaats was voor H. C. v. d. Hoven uit Amersfoort. Om half drie startten de amateurs en onafhankelijken voor een rit van 24 km over 18 ronden. In de eerste ronde gingen J. Boog uit Laren en W. Schaap uit Bussum aan de kop. Schaap scheen van plan opnieuw eer ste te worden, evenals vorig jaar, maar na de derde ronde had hij niets meer in te brengen. Rutgers uit Naar den had toen de kop genomen, Boog was tweede en Ruttenberg had zijn aanvankelijke achterstand ingelopen en lag op de derde plaats. Boog zakte al spoedig af en Rutgers zette door. Na acht ronden had hij een minuut voorsprong op Ruttenberg en na twaalf ronden waren het al twee mi nuten geworden. Boog en Voorn sloten zich bij Ruttenberg aan en dit eerste viertal lapte de andere renners, terwijl sommigen zelfs meer dan 1 ronde in gelopen werden. In de vijftiende ronde was Ruttenberg 3 minuten achter op Rutgers, die heel gemakkelijk over het parkoers ging en volledig onbedreigd won. Ruttenberg werd tweede, J. Boog uit Laren derde, K. Voorn uit Hilversum vierde, Klaas van 't Klooster van Tempo vijfde, J. Vrakking uit Naarden zesde, Teus van Tol uit Naarden zevende, Jaap v. d. Burgt van Tempo achtste, H. de Boer uit Bussum negende en G. Fine uit Hilversum tiende. In het hotel De Soester Duinen reikte de heer A. Lamens de prijzen uit nadat hij de politie, de E.H.B.O. en de schen kers van de prijzen gedankt had voor hun aandeel in het welslagen van de ritten. BOMEN MET KERSTMIS. De grote kerstboom naast het politie bureau, waarin adjudant De Raadt en chauffeur Van Groningen een week voor kerstmis manmoedig de honderden lampjes ophingen, heeft de kerststor men uitstekend doorstaan. Beter dan 'n der bomen aan de Van Weedestraat, tegenover het politiebureau, die be zweek, op een meter hoogte afknapte en met veel geraas in een tuin te recht kwam na een deel van het hek grondig vernield te hebben. De boom is weg, maar een stuk stam en het kapotte hek bewijzen dat hoge bomen veel wind vangen en daar niet altijd tegen kunnen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 11