Woning met atelier van kunstschilder ging in vlammen op. Door afwezigheid der bewoners te late brandmelding. Gemis van de tweede nevel spuit een grote handicap. DODELIJK ONGEVAL. BROMFIETS TEGEN TREIN. Vrijdag geen courant. IN DE HOEK. DINSDAG 29 DECEMBER 1959. 37e JAARGANG no. 98. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 ,.r Toen de vlammen reeds hoog oplaaiden uit het rieten dak, kwam de brand melding binnen van een uitslaande brand in de woning van de heer E. L. L'hoest, Kolonieweg 19, gelegen aan het landweggetje, lopend van de Kolonie- weg naar de Parklaan. De Soester brandweer, die in een mini mum van tijd met groot materiaal ter plaatse was, stond machteloos tegen over de laaiende vuurzee, want het perceel, dat met het brandbare riet ge dekt was, stond over de gehele opper vlakte in lichter laaie. Direct werd begonnen met de blussing en de nevelspuit gaf 2 stralen, terwijl het overige blusmateriaal in gereedheid gebracht werd. De slangen moesten worden uitgerold over een afstand van pl.m. 500 meter, naar de meest nabije brandput. De waterdruk liet op dit hoog gelegen deel van Soest echter zeer te wensen over, zodat ijlings de gearriveerde mo torspuit werd ingeschakeld om de druk op te voeren, hetgeen direct een beter resultaat gaf. De strijd tegen het vuur was echter 'n hopeloze zaak en commandant Groart, geassisteerd door zijn zoon, legde spoedig de nadruk op het voorkomen van uitbreiding van het vuur naar een aangrenzende schuur en enige hou ten bouwsels. Bovendien was het brandgevaar niet denkbeeldig voor enige percelen in de directe nabijheid, welke eveneens met riet gedekt waren, daar de felle oosten wind voor een weliswaar prachtig doch zeer gevaarlijke vonkenregen zorgde. De bewoners van deze percelen waren reeds vóór de komst van de brand weer begonnen met de zorg voor hun eigendommen. Staande op trapjes en laddertjes werd met tuinslangen en emmers water het riet van de daken nat gehouden. Na ongeveer een half uur ingespannen zwoegen door de brandweerlieden, som migen zelfs in zondagse kledij, was men het vuur meester en werd de door het vuur hel verlichte ongeluks plaats allengs in duisternis gehuld, zodat de brandweer de eigen verlichting moest ontsteken om de nablussing te voltooien. De aanblik was triest. Niets is er van de inboedel over gebleven. Alles ging in vlammen op. Enkele manshoge brokkelmuurtjes en de schoorsteen zijn de laatste resten van hef landhuis, dat volledig uitbrand de, ondanks de verwoede bluspogingen van de brandweer. Het gemis van de onlangs verloren gegane nevelspuit was zeer groot, daar met deze wagens op de plaats zelf on middellijk water gegeven kan worden. Deze gehalveerde snelle blus-capaciteit beschouwden de heren Groart als een nare handicap. Daar deze felle brand in geheel Soest zichtbaar was, kwamen de nieuwsgie rigen bij honderden naar dit ongewenst kerstvuur kijken en we willen alleen maar hopen, dat uit deze belangstelling voor de eigenaars van de akkers aan dit landweggetje geen al te grote scha de is ontstaan, daar honderden vanaf deze akkers dit schouwspel volgden. De schade wordt door verzekering gedekt. KERSTSPEL IN DE HUISHOUDSCHOOL. In de Koningin Emma Huishoudschool is door leerlingen van de tweede klas het kerstspel „De Tocht naar het Kind" van C. J. van Rooyen opgevoerd. De meisjes hebben dit ingestudeerd on der leiding van de heer Verplanken, mej. Schonk leidde het koortje, dat tijdens de opvoering van het stuk zong en mej. Brouwer en Hetty Dalhuizen zorgden voor de muzikale begeleiding. De kinderen Jan, Joop, Adri en Toos (Ellen Verkade, Hennie v. d. Broek, Marijke de Haan en Rietje van Dorre- steyn) zijn op zoek naar het kind, dat een koningskind is, maar de engelen Uriël, Gabriël en Rafaël (Tineke v. d. Berg, Trudy Uyt den Boogaard en Ger Huizinga) weten niet waar dit kind geboren zal worden, evenmin als de wijzen uit het oosten Balthasar, Cas- par en Melchior (Gonnie v. d. Hoef, Wil Gorlee en Irma Brandsma). Ook de herders Jacob, Amram en Simon (Hettie Schram, Agnes Verwoerd en Truus van Buuren) weten het niet. Dan wijst de ster de weg en zij komen bij de herbergiersfamilie (Trudi Renooij, Anneke Veerman en Annie Linde). In de stal bij de herberg vinden zij het kind, Josef (Friedje Bremmer) en Ma ria (Annemarie Brouwer). Ook de en gelen, de wijzen en de herders gaan naar de stal en uit de zaal 2 meisjes (Paulien van Beest en Paula Pluntke) als afgevaardigden van de vele tien tallen meisjes, die bij dit kerstspel aan wezig waren. De eerste voorstelling was voor de bestuursleden van de huishoudschool, ouders en leerlingen, de tweede voor de bejaarden van de U.V.V.-sociëteit. Zij werden verwelkomd door mevr. Van Ginkel, die de directrice, mej. A. M. E. Jirris, een plant aanbood en een bedrag schonk aan de schoolspaar- pot, omdat dit kerstspel ook voor de bejaarden opgevoerd werd. Mevr. Oranje las een kerstverhaal voor en mevr. Kruik dankte aan het eind van de middag voor het mooie spel. De firma Tensen had voor deze middag gratis bussen beschikbaar gesteld voor het vervoer van de bejaarden, die deze kerstvoorstelling bijwoonden. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen van 31 dec. 14 uur tot 2 jan. 8 uur door dokter H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dokter J. Kuipers, Middel wijkstraat 24, telefoon 2815. Op 2 jan. nemen waar dokter J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423 en dokter Van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Geopend is op 1 jan. apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46 en 2 jan. apotheek „Soest", Soesterbergsestr. 8. Op de vooravond van Kerstmis stak de heer J. Scheele van het Julianaplein ter hoogte van Braamhage de Burg. Grothestraat over zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd ge grepen door een personenauto, bestuurd door J. P- uit Laren en zo ernstig ge wond dat de dokto~en Schutte en Ru pert overbrenging ï.ó-r het ziekenhuis De Lichtenberg noodzakelijk achtten. Kort na aankomst is het slachtoffer overleden. De heer Scheele was 79 jaar. Op de grens van Soest en Den Dolder is de 49-jarige B. S. uit Soest tegen een trein uit de richting Utrecht gereden bij het passeren van de onbewaakte over weg ter hoogte van de cokes-centrale. De heer S. was met zijn bromfiets ge stopt om de trein te laten passeren, maar hij heeft te vroeg gas gegeven en is tegen een van de laatste wagons gereden. Met een gecompliceerde beenbreuk, een knie uit de kom en vleeswonden aan de benen is het slachtoffer per zie kenauto van de E.H.B.O. naar „De Lich tenberg" gebracht. JEUGDDIENST. Zoals gemeld in een in dit blad ge plaatste advertentie, zal zondagmiddag, in de jeugddienst in Oude Kerk, ds Visser uit Amsterdam voorgaan. Alle jongeren worden zor. '.agavond in de Oude Kerk verwacht. KERST-VOLKSZANG Vi D. Woensdagavond wefj r de Juliana- kerk door velen van c chillende ker kelijke richtingen igen met or gelbegeleiding van!^'..b"Pr G. den Broeder. Deze kerst-volkszangavond werd geopend door de burgemeester, die er zijn vreugde over uitsprak, dat zovelen zich even los gemaakt hadden van de voorbereidingen voor Kerstmis om te tonen, dat het Kerstfeest als christelijk feest nog altijd een realiteit is, ondanks het feit dat de wereld zich van het kerstfeest meester gemaakt heeft. Na het lezen van het kerstevangelie werd gezongen „Komt allen tezamen", „O Heiland, eeuwen reeds verwacht" en „Nu daagt het in het oosten". Ds Meijer sprak over de advent, de ver wachting van Christus' geboorte, die tevens de verwachting van zijn weder komst moet zijn. Men mag niet ver geten dat Christus en het kerstfeest bij elkaar horen. Daarna werd gezongen „Stille Nacht", „Te Bethlehem is geboren", „Nu sijt wellekome" en „Een roze fris ontloken", waarna pastoor mgr A. G. Smit sprak over de grootheid van het Christuskind en de grote betekenis van zijn geboor te, die een wijziging bracht in de tijd rekening. Men zegt wel eens, dat het christendom gefaald heeft en failliet is, maar het schonk de wereld veel en doet dit nog. Tot slot werd gezongen „Daar is uit 's werelds duist're wolken", „Komt verwondert u hier mensen „De her dertjes lagen bij nachte" en „Ere zij God". Als laatste spreker voerde ds H. J. Lambers Heerspink het woord. Hij wees erop, dat men niet alleen het feest van het kind moet vieren, maar ook zijn le ven en de weg naar Golgotha moet be leven, om tenvolle te kunnen ervaren wat deze geboorte te betekenen heeft. D's Lambers Heerspink besloot deze bijeenkomst met gebed. NED. VROUWEN LLECTR. VER. VIERDE KERSTFEEST. In de sfeervol versierde zaal van „Cre do", die tot de laatste plaats bezet was, hield de Ned. Vrouwen Electriciteits- vereniging, afdeling Eemland, haar kertsmiddag. In haar openingswoord sprak de presi dente, mevr. H. J. van Veeren-van Lohuizen over het licht dat wij door de electriciteit en op andere wijze ken nen, maar ook het Licht, dat bijna 2000 jaar geleden in de gedaante van het Christuskind uit de duisternis te voorschijn kwam. In de kerstgedachte komt dit gebeuren ieder jaar weer te rug. Een kerstzang met orgelbegeleiding ging aan dit eigenlijke kerstprogramma vooraf. De zeer begaafde Arnhemse de- In verband met het feit, dat Nieuw jaarsdag dit jaar op vrijdag valt, zal onze courant vrijdag a.s. niet verschijnen. Het eerstvolgende nummer komt uit dinsdag 5 januari 1960. clamatrice mevr. Lenie Dudock-van Lerven bracht op eenvoudige, ongekun stelde wijze het „Kerstgedicht" van Anton van Duinkkerken en „Hotel Bonheur" van Anna Blaman. Zij droeg een reisverhaal voor, waar mee zij de toehoorders een blik in het leven en de noden van anderen schonk. Hierna kwamen enkele vrolijke werkjes aan de beurt „Het Dierenrijk" van Andersen, „Een vrouw kleedt zich" van Ina v. d. Beugel en „Het Telefoonge sprek" van Annie M. G. Schmidt. Na de pauze, waarin een verloting ge houden werd, droeg mevr. Dudock „Kerstmis onder de maan" van Willem Brandt voor, gevolgd door „Het late geluk" van Harriet Freezer. Dit was het aangrijpende verhaal van een naar Canada geëmigreerde vrouw, die eerst op haar ziekbed het ware geluk vond. Tot slot declameerde mevr. Dudock „Heilige Stal" van Karl Capek. Het „Stille Nacht, Heilige Nacht", door alle dames gezongen, paste hier wonderwel bij aan, zodat allen na het dankwoord geestelijk verrijkt naar huis terugkeer den. JUBILEUM VAN P.K.V.S. Morgen, op 30 december, zou de ver eniging P.K.V.S., pluimvee- en konij nenfokkersvereniging Soest, het 35-ja- rig bestaan moeten vieren, maar van de weinige. 1 uder die 't nog nVer zün. zal het wel niemand bekend zijn dat 30 december 1924 P.S.V. als vereniging van Soester pluimveehouders opgericht werd. Vijf jaar later kwamen de konijnen houders de vereniging versterken en de K. kwam in de naam. Omstreeks het jaar 1930 was P.K.V.S. een bloeiende vereniging met meer dan 100 leden en nu zijn er nauwelijks meer dan 10, die dit seizoen nog niet vergaderd hebben omdat er toch maar 2 of drie leden komen. De laatste jaren werd er nog wel in de zomer en in de decembermaand een tentoonstelling gehouden, maar dat kan bruin niet meer trekken, zodat het dit maal in samenwerking met de Amers- foortse zustervereniging georganiseerd is. Daar werden door de Soester fok kers, die hun vereniging, ondanks alle depressies trouw gebleven zijn, goede resultaten behaald. Tot aan de oorlog ging het nog wel met het ledental, maar dat kwam voor een groot deel omdat er jaarlijks een bijzonder gezellig uitstapje gemaakt werd, zodat enkele tientallen leden daarom deel van P.K.V.S. uitmaakten. Niet alleen in Soest, maar ook in ver schillende andere plaatsen zijn vereni gingen van pluimvee- en konijnen houders noodlijdend. Echter niet in Zeist, Utrecht, Breukelen, Veenendaal, Wijk bij Duurstede en Amersfoort, zodat het verstandig is van de leden dat zij contact met Amers foort opgenomen hebben. Op de laatste vergadering, welke een klein jaar geleden gehouden is, werd gesproken over opheffen, maar er wa ren te weinig leden om dit besluit te kunnen nemen, zodat de vereniging met moeite en pijn toch nog het 35-jarig bestaan haait. Misschien sukkelt het wel zo door en kan over 15 jaar toch nog het gouden jubileum gevierd worden, want de laat ste leden zijn hardnekkige liefhebbers van pluimvee en konijnen. LANDBOUW- EN VEEHOUDERSBEDRIJF. Voor de leden van de A.B.T.B. heeft de bedrijfkundige van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, de heer J. van Pop- pelen, gesproken over het landbo uw en veehoudersbedrijf. Allereerst werd een overzicht gegeven van te zaaien graansoorten, die elk jaar van bijzonder goede kwaliteit moe ten zijn in verband met de droge zo mer. Het mesten met stalmest heeft op de Eng geen zin. Honderd kg super zal meer resultaat geven, want op het centraal proefveld in Rhenen is het bewijs geleverd dat stalmest op lichte grond geen waarde heeft. Het is hier Met zo'n tros vrije dagen net achter de rug en nog een paar in het voor uitzicht is het niet gemakkelijk een hoekje voor de laatste krant van 1959 te schrijven. De dagen tussen kerst en nieuwjaar zijn niet geschikt om te praten over de dingen van alle dag. Wanneer het aan mij lag, gaf ik ieder een van kerst tot nieuwjaar maar vrij. Niemand is er immers helemaal bij met z'n hoofd, maar ja, ondanks dat, zal de S.E.R. er wel bezwaar tegen hebben. Op oudejaarsavond kijken de meeste van ons nog even „achterom". Sommi gen met weemoed, anderen met een gevoel van voldoening. We nemen ons voor in het nieuwe jaar dingen te doen, die we in het oude jaar niet deden en dingen na te laten, die we wel deden. Hopelijk re kenen we daar ook onder onhebbelijk heid of unfair zijn tegenover onze medemens. Maar wat nu nog verder te zeggen in dit laatste hoekje van 1959 Een boos woord wil niet meer uit mijn pen, al voel ik nog zo mee met de bewoner van de Noorderweg, die bang is, dat hij tot oudjaar 1960 met die moddertroep voor zijn deur zit, die het leggen van een moederriool nu een maal meebrengt. Nee, tot een verwijt aan de gemeente kan ik het echt niet brengen. Op oude jaarsavond is alles vergeven. Zelfs Waterstaat vergeven we, dat zo lang met het weghalen van dode bo men gewacht wordt tot ze vanzelf omvallen, zoals vorige week op de hoofdweg gebeurde. We hopen natuurlijk wel, dat Water staat in het nieuwe jaar meteen be gint op te ruimen wat opgeruimd moet worden en niot wacht tni oan jwinAsjziot het werk doet. Hè, dat ging toch nog haast op moppe ren lijken, wat, met oudejaarsavond in zicht, toch heus m'n bedoeling niet was. Integendeel. Ik wilde dit laatste hoek je alleen maar gebruiken om U allen, als het meest belangrijke voor 1960, een puike gezondheid te wensen en verder alles wat U maar denkt nodig te hebben om gelukkig te zijn. En dan graag in een wereld, waarin de leiders wijs ge noeg zijn om ons de vrede te laten, al is die ook nog zo wankel. H. OEKMAN. beter te gebruiken voor de bemesting van grasland. Een rendabel bedrijf zal 350,per jaar winst per koe maken, maar velen liggen hieronder en er zijn er wel, die 50,verlies per koe hebben. Goede bedrijven kunnen tot 5090 liter per jaar per koe aan melkgift hebben, maar slechte bedrijven brengen het nauwelijks boven de 3000 liter. De heer Van Poppelen vroeg aandacht voor de verschillende werkmethoden en gaf het advies niet teveel te mecha niseren. Bij de bespreking van de ruwvoeder- winning werd erop gewezen, dat meer melk verwacht kan worden bij het voeren van hooi, bieten en een kleine hoeveelheid krachtvoer. Om goed hooi te kunnen winnen moet men in maart kunstmest op het land brengen. Wan neer de koeien in april het land in gaan, dan voeren sommige boeren hooi en bieten bij omdat het jonge vee al het gras opgegeten heeft. Het voeren van bieten werd echter ontraden omdat dit de kopziekte in de hand werkt. Door vroeg te maaien krijgt men een betere kwaliteit hooi, maar ook vroe gere naweide. Hooi-ventilatie is uit stekend. Het voorkomt hooibroei en de kwaliteit van het hooi blijft op peil. Onkruidbestrijding in het land kan op onschadelijke wijze met Dalapon of gemengde M.C.P.A. ter hand genomen worden. Als vroeg stikstof gestrooid wordt zal de melkproductie stijgen. De heer Van Poppelen raadde aardap pelverbouwers aan om slechts ge bruik te maken van goedgekeurde po ters. Zelfs dan heeft men kans op 50 slechte aardappelen, maar met poters van eigen teelt is het misluk kingsrisico 80 tot 100 °/o. Nadat er vragen gesteld en beant woord waren deelde de voorzitter van de A.B.T.B., de heer A. P. Hilhorst mee, dat er vier cursusavonden gegeven worden, die handelen over de varkens houderij, op de tweede en vierde maan dag van januari en februari. Er gaven zich 40 leden als cursist op.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1