Soester wensen voor het nieuwe jaar. IN DE HOEK. SOEST DINSDAG 5 JANUARI 1960. 38e JAARGANG No 1. SOESTER VersAijift iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: 'DRUKKERIJ SMIT SOBSTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WERD ES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Aan 24 Soester ingezetenen hebben wij telefonisch en in alfabetische volgorde, hun wens voor 1960 -gevraagd. De X en de IJ ontbreken omdat er in de gids van Soest en Soestdijk geen namen staan, die met deze letters be ginnen. Meneer A, die wij vroegen naar zijn wensen voor 1960, aarzelde niet en ver langde een ton uit de voetbalpool. Toen wij hem meedeelden dat hij niet zo egoistisch moest zijn, maar zijn wens betrekken op Soest, ons land, Europa of de wereld, was hij ook snel met zijn antwoord en zei„Huizen. Ik zou die ton willen winnen om een huis te kun nen kopen, want ik ben het gehannes met inwoning zat. In snap het trou wens toch niet hoe het mogelijk is dat het Soester woningprobleem 15 jaar na het uitbreken van de vrede nog moeilijker schijnt te zijn dan enkele jaren na de bevrijding. Riolering is prachtig en wegen zijn schitterend en plannen voor honderden woningen nog veel mooier, maar het opruimen van het woningprobleem schijnt met al die plannen geen stap dichterbij te komen. Ik hoop dat dit in 1960 wel gebeurt. Meneer B heeft de kerst-volkszang- dienst bijgewoond en hij heeft zich er over verbaasd, dat een hervormde pre dikant, een gereformeerde predikant en een pastoor in eenzelfde dienst gespro ken hebben. Het was helemaal geen onprettige verbazing en hii hoopt dan ook, dat de kerken in 1960 zullen in zien, dat er veel meer is wat hen bindt dan wat hen scheidt en dat de ver schillen veel minder te betekenen heb ben dan de meeste mensen denken. Meneer C heeft geen wensen voor Soest, omdat hij vindt dat in onze gemeente alles naar wens gaat, maar wel zou hij willen dat men in Amerika ophoudt met het gesol rond Caryl Chessman, de man die nu al tien jaar lang tegen de voltrekking van het doodvonnis vecht dat over hem uitgesproken is. Nu is de executie weer vastgesteld op 17 februari en meneer C hoopt in het belang van Chessman en het recht, dat het nu ook voltrokken zal worden of definitief in gevangenisstraf gewijzigd, wat hij nog veel liever zou zien, want Checcman is door deze wijze van von nissen al ruim voldoende gestraft. Meneer D hoopt, dat de directie van het telefoondistrict Amsterdam direct in 1960 royaal uit de hoek zal komen en de Soester aangeslotenen een nieuwe telefoongids zal geven, want na vier maanden is hij nog niet gewend aan het gekke ding, dat de prima oude gids vervangen heeft en hij kent nog hon derden, die, met hem, het boek van vorig jaar gebruiken. Meneer E heeft allemaal beste wensen voor de K.N.V.B., omdat het voetbal len zijn lust en zijn leven is. Graag overwinningen voor het Nederlands elf tal, maar dan niet op tweedehands Bel gische of Noorse teams, maar op lan den van betekenis op voetbalgebied. En alstublieft geen kinderachtig gezeur met de voetbalpool, want hij is niet van plan zijn kostbare kwartjes te wagen aan een armzalige 25000 gulden als hoofdprijs. Alles of niets, is zijn leus en alles moet toch minstens een ton zijn. Mevrouw F hoopt, dat onze gemeente en ons land met overtuiging de vijf tiende verjaardag van de bevrijding zal vieren, want als er iets het vieren waard is, dan is het wel dit. Zij heeft pas het boek gelezen dat handelt over het proces in Neurenberg en heeft ge huiverd van de ontelbare misdaden, die begaan zijn door onze bezetters. Meneer G is jong en energiek. Hij vindt dat de zaak in onze gemeente en in ons land lang niet gek marcheert. Over de gang van zaken in de wereld is hij minder te spreken en hij is van me ning, dat dit voor een groot deel te wijten is aan het feit, dat teveel man nen op leeftijd de touwtjes in han den nebben. Adenauer mag een beste man zijn en een staatsman van for maat, als 85-jarige hoort hij thuis te zitten en van een rustige oude dag te genieten. Ook Eisenhower, De Gaulle en Mc Millan vindt hij beter op hun plaats bij de haard dan als leiders van grote naties, die het moeten opnemen tegen de Russen. Hij pleit voor mannen als Nixon en Norstad, die 20 jaar jonger zijn en zonodig alle diplomatie over boord gooien en de Russen ongezouten en in hele duidelijke taal de waarheid zeggen. In 1938 kreeg Hitier de be jaarde Chamberlain als tegenspeler en wie enig geheugen heeft kan zich be slist wel herinneren hoe dat afgelopen is. Meneer H wil in 1960 alle krotten op ruimen, want hij vindt het schandalig, dat we in de tweede helft van de twin tigste eeuw in het hart van Nederland nog met woningen opgescheept zitten, die in Drente nog uit de toon zouden vallen. Meneer I hoopt, dat de mensen in 1960 eens wat gewoner gaan doen. Hij vindt dat er in Soest en waarschijnlijk ook in andere plaatsen nog zoveel mensen rondlopen, die ondersteboven zijn van hun eigen belangrijkheid en zich daar naar gedragen. De heer J. heeft met ontzetting gele zen, dat er in Soest één dode per maand in het verkeer te betreuren is. Het is hem opgevallen, dat er nogal wat be jaarde mensen slachtoffer worden en hij vraagt zich af of het niet raad zaam is 'n paar maal per jaar een ge moedelijke politieman op een bijeen komst van bejaarden te laten praten over de gevaren van het verkeer. Over het algemeen letten mensen op leef tijd wel op als zij een weg moeten oversteken, maar meestal houden ze slechts één kant in de gaten en daar van komen dan ongelukken. Meneer K heeft iets tegen het com munisme en hoopt, dat in 1960 altijd maar weer gehamerd zal worden op de gevaren, die uit het oosten dreigen. Hij is bang, dat we onder een goed leven met aardige banen in slaap val len en dan ineens verrast worden door er. «wikkeling, die veel -eal lijken op de gang van zaken in 1939. Mejuffrouw L is jong en ze neemt het op voor haar vriendinnen en vrien den, die te gemakkelijk nozems ge noemd worden. Ze houdt van super moderne jazz en begrijpt maar niet waarom ouderen zich verheven voelen boven de jazz-jeugd, omdat zijzelf lie ver orgelmuziek dan de trompet van Louise Armstrong horen. Mejuffrouw L wil geen orgelmuziek, geen Mozart of Beethoven, maar Lionel Hampton en zij hoopt dan ook, dat de nieuwe Soes ter Jazz Sociëteit zo'n vlucht zal ne men dat Soest binnenkort geen sport hal maar een muziekhal vooraan op de verlanglijst zet. Meneer M hoopt, dat er in 1960 nu eens iets aan de bocht bij Zonneglo ren gedaan wordt, wat wel afdoende is. Als hij zich goed herinnert zijn er in het afgelopen jaar vier auto's uit de bocht gevlogen. Gelukkig is er nie mand gedood, maar dat is geen ver dienste van het gemeentebestuur, want de verschillende auto's kwamen met zulke harde klappen tegen diverse bo men aan, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat de inzittenden niet op slag gedood zijn. In de raad wordt vaak beweerd dat er niets aan de hand is en dat het een redelijke bocht is. De schuld wordt dan aan de bestuur ders van de auto's gegeven. Het gaat er echter helemaal niet om wiens schuld het is, maar hoe men definitief een eind kan maken aan deze gevaar lijke situatie. Een jaar geleden plaat ste een meneer een keurig bord, dat afdoende waarschuwde tegen het ge vaar van deze weg. Natuurlijk werd dat bord weggehaald, want niet ieder een mag maar borden plaatsen, maar dat dit bord uitstekend dienst gedaan zou hebben is wel bewezen door de vier ongevallen in het afgelopen jaar. Het invoeren van een maximum-snel heid bij Soestduinen lijkt een oplos sing, maar er zijn al weer twee weken verlopen sinds hierover gepraat is in de gemeenteraad en er is nog niets gebeurd. Een beetje haast kan echt geen kwaad. Meneer N blaast op de feesttrompet voor de Soester middenstand, die elk jaar een prima bonnenaktie organiseert. Hij zou echter sommige winkeliers wil len aanraden eens een vrije middag te benutten om een reisje naar Utrecht, Amersfoort of Hilversum te maken om te kijken of zij met de prijzen van ver schillende artikelen niet aan de hoge kant zijn vergeleken bij de stad. Deze wens houdt verband met zijn 2e wens, dat het de Soester middenstand in 1960 uitstekend mag gaan. Meneer O. woont in een nieuw huis en als zijn buurma een postzegel laat vallen dan kan h j het horen. Hij vindt architecten en aannemers machtige knappe mannen, maar hij zou wel graag willen, dat er bij het bouwen van huizen eens nroeven genomen zou den worden om kijken hoe het met de gehorigheid z. 1 uitvallen. Hij krijgt namelijk de mdr k, dat nog nooit een architect een aarnemer in een nieuw huis met een hamer naar de andere kamer gestuurd heeft met het verzoek eens een klap op de vloer te geven om te controlerer, of het geluid soms iets van een bominslag zou hebben. Meneer P hoopt, dat we in 1960 weer eens een ouderwetse sportweek krij gen met gebeurtenissen die niet alleen voor de sportbeoefenaren aantrekkelijk zijn maar ook voor het publiek, al weet hij dat de Soester inwoners graag bij de televisie blijven hangen, zelfs al zou je Brazilië tegen Engeland op 't S.E.C.- terrein laten spelen. Hij wenst niet al leen voor 1960 opnieuw het concours hippique, maar nog vele tientallen ja ren, want Soest heeft toch al zo wei nig evenementen van formaat, dus het paardenfeest op 30 april kunnen we echt niet missen. De heer Q hoopt, dat er in 1960 einde lijk eens een trotioir zal komen op de Gallenkamp Pelsweg. Er is daar een postagentschap dat druk bezocht wordt en waar vele bejaarden moeten zijn om hun A.O.W. te halen. Als het flink geregend heeft dar. zijn lieslaarzen geen overbodige dracht oij metersbrede plas sen, die er soms bggen en die de men sen dwingen op de rijweg te gaan lopen om geen itte voeten te krij gen, wat natuurii levensgevaarlijk is. Heï is voor uc T>ewoners van Soest- Zuid te hopen, dat in 1960 aan deze noodtoestand een eind gemaakt zal worden en dat een wens, die vele ja ren oud is, eindelijk in vervulling zal gaan. Meneer R heeft een aantal jongens tus sen 6 en 12 jaar. Hij overschat hun in telligentie niet en ziet ze niet als toe komstige steunpilaren van de weten schap, zodat hij voor hen en voor alle jongens wenst dat er nu eens gauw begonnen wordt met de bouw van een ambachtsschool. Soest gaat aardig naar de 30.000 inwoners toe en we hebben het nog steeds niet verder gebracht dan lagere, v.g.l.o., huishoud- en uloscholen en dat is toch wel erg magertjes. Meneer S heeft met vreugde gelezen, dat er langs de hoofdweg een boom omgewaaid is. Hij zou willen dat alle bomen van de hoofdweg in 1960 door de storm afknapten op een moment dat niemand door vallende stammen of tak ken geraakt kan worden, zodat we met 1 daverende klap van al die verkeers obstakels af zijn. Meneer T heeft een zwak voor de V.V.V. en hij spreekt de wens uit, dat het bestuur van onze vereniging voor vreemdelingenverkeer zal vergeten dat het zomerprogramma van 1959 geen succes werd en met nieuwe moed zal beginnen aan het programma 1960. Meneer U vindt het vreemd, dat er 240 verenigingen in Soest zijn, maar geen enkele, die zich met boeken be moeit. Men houdt zich bezig met dui ven, vogeltjes, geiten, konijnen, bloe men enz. enz., maar er is in Soest geen letterkundige club en hij hoopt, dat ie mand eens zal proberen zo'n vereni ging op te richten. Zelf durft hij het niet aan, want hij woont nog niet zo lang in Soest, weet nauwelijks hoe zijn buren heten en kent verder bijna niemand. Meneer V hoopt dat er in 1960 schot komt in de bouw van een sporthal, maar hij gelooft zelf niet dat er veel gebeuren zal. Als de mensen vere nigd zijn in een kerkgenootschap dan kan heel veel geld bijeen gebracht worden voor de restauratie of de bouw van een kerk en hij vindt dat mensen buiten de kerkgenootschappen hieraan eens een voorbeeld moesten nemen. Zodra men met de bouw van iets, dat op neutraal terrein thuis hoort, wil beginnen, is er geen belangstelling te krijgen en dus ook geen geld. Meneer W leest al 30 jaar de gemeen teraadsverslagen en hij vindt het pret tig, dat de leden van de raad elkaar tegenwoordig niet meer uitschelden en dat er geen vergaderingen zijn waar het publiek naar toe gaat in de hoop dat er gevochten zal worden. Hij krijgt echter de indruk dat het de laatste jaren wat al te netjes gaat en dat er gerust eens met de vuist op tafel ge slagen mag worden als het gaat om zaken van algemeen belang, die nu toch eindelijk eens in orde moeten ko men. Hij hoopt dan ook dat die vuist in 1960 eens met een klap zal neer komen. Misschien komt dan onder meer de oplossing van de woningnood ten goede. Meneer Z houdt zich aan de maximum snelheid. Niet precies, want hij rijdt 55 en dat mag op het nippertje. Hij heeft het echter nog nooit meegemaakt, dat iemand op de hoofdweg lang ach ter hem reed, waaruit hij concludeert dat practisch niemand zich aan de maxi mum-snelheid in onze gemeente houdt. Hij hoopt, dat in 1960 streng ge let zal worden op deze verkeersover tredingen en dat vooral de bromfiet sers in de gaten gehouden zullen wor den, want het gebeurt wel eens dat hij door deze weggebruikers ingehaald wordt als hij zelf de voorgeschreven snelheid rijdt. Strenge controle moet toch niet zo moeilijk zijn, want alles komt langs het politiebureau. DE BERUCHTE BOCHT. Tegen het eind van het jaar heeft een automobilist uit Aalsmeer nog even ten overvloede bewezen, dat er nog altijd gevaar schuilt in het passeren van de bocht bij Zonnegloren. Hij kwam met een personenauto uit de richting Soestduinen, raakte door de bocht van de weg af en klapte met een flinke vaart tegen de boom, die al zoveel auto's te verwerken heeft gehad en die bij een volgende flinke klap wel geveld zal vvcrckzn- Het dak van de auto werd een punt dak, maar de bestuurder van de auto kwam er met een hersenschudding en enkele hoofdwonden nog vrij goed af. In het sanatorium Zonnegloren werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij per auto naar huis gebracht is. De auto moest worden weggesleept. IN MEMORIAM MEVR. REGNERY. Op 1 januari j.1. overleed in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, alwaar zij sinds april 1958 verpleegd werd, mevrouw Th. H. Regnery-v. d. Hoek, in leven bestuurslid van de af deling Soest van de .Koninklijke Neder landse Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. Gedurende tal van jaren, waarin zij naast deze functie ook bestuurslid was van het Utrechts Distriets-bestuur van genoemde vereniging, heeft zij mede gewerkt aan de opleiding en training van tal van Soester E.H.B.O.-ers(sters). Aan de afdeling Soest van bovenge noemde vereniging ontvalt hiermede, binnen het tijdsbestek van een jaar, het derde actieve lid van bestuur, n.1. haar ere-voorzitter, dokter P. Donker, het werkcommissielid, de heer C. J. de Hooge en thans mevrouw Th. H. Regnery. De begrafenis heeft heden plaats gehad. VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST De heer J. Dobben, chef van de afde ling financiën van het gemeentehuis en loco-secretaris van Soest, is gister middag tijdens een besloten bijeenkomst op het raadhuis gehuldigd omdat hij op 1 januari 1960 veertig jaar ambte naar ter gemeentesecretarie was. Reeds als schooljongen verrichtte de heer Dobben in Esinge (Gr.) volontairs- werkzaamheden op het gemeentehuis en als vijftienjarige werd hij daar op 1 januari 1920 tweede ambtenaar. In 1922 slaagde de jubilaris voor het voorbereidend examen gemeente-admi nistratie en 2 jaar later voor het exa men gemeente-administratie. Op 1 juni 1928 werd de heer Dobben als adjunctcommies aangesteld in Ap- pingendam. Hij legde met goed gevolg het examen gemeente-financiën af en kwam op 1 juni 1929 te Utrecht bij de afdeling financiën van het gemeente huis. Op 1 november 1939 werd de heer Dob ben tot chef van de afdeling financiën van onze gemeente benoemd. Gistermiddag was het secretarieperso- neel en het personeel van de ontvanger in de raaadszaal voor de intieme huldi ging ter gelegenheid van dit jubileum. De heer en mevrouw Dobben werden binnengeleid door een commissie van ontvangst, waarna zij werden toege- Het is wel bijzonder triest, dat jeug dig Duits geboefte uitgerekend de Kerstnacht uitzocht om de wereld te iaten weten dat het nazidom niet dood is en de treurige driestheid opbracht om een synagoge en andere gebou wen te besmeuren met het gehate hakenkruis en anti-Joodse leuzen. Wanneer dit het werk was van men sen boven de dertig zou weliswaar de uiting even gemeen zijn, maar hadden we kunnen denken, dat nazischuim in een broodddronken bui, ondanks de geleden nederlaag en een wellicht on dergane straf, blijk wilde geven nog steeds niet in een behoorlijke samen leving thuis te horen. De daders van de wandaden blijken echter knapen te zijn van omstreeks 20 jaar, die dus van de onmenselijke Jodenvervolging en redeloze moord partijen op honderdduizenden alleen maar iets kunnen weten door voorlich ting van ouderen. Zelfs het in de vreselijke Ilitlerdagen wel eens gehoorde vieze argument „de joden hebben alles in handen", kan niet meer worden aangevoerd, want de Joden maken, door de schandalige moordpartijen, in economisch opzicht in Duitsland niet veel meer uit. Ook wat wetenschap en kunst betreft kan Duitsland alleen maar betreuren dat zij het Naziregiem aan de macht liet komen. We mogen wel aannemen, dat vrijwel het gehele Duitse volk met evenveel afgrijzen deze uitingen van nazi-isme ziet gebeuren, als de rest van Europa dit doet. Dat deze schanddaden door de jeugd worden bedreven wijst er op, dat met wraakgevoelens rondlopende ouderen de jeugd op een misdadige wijze voor lichten, of, en ik geloof dat daar neg meer gevaar in schuilt, men op de scholen het kind niet bij de naam durft noemen. Zij durven of willen blijkbaar de jeugd niet voorhouden hoe Duitsland zich, onder hypnose van Hitier, een Herren volk" waande een bloedige, beestach tige terreur over vrijwel geheel Europa hield het Joodse volk, vrouwen en kinderen incluis, uitmoordde en met al deze misdaden, tegen over de wereld een vreselijke schuld op zich laadde. Die wereld mag van de huidige Duitse regering eisen, dat zij niets zal nala ten om de helaas nog aanwezige nazi's met wortel en tak uit te roeien. H. OEKMAN. sproken door de gemeente-secretaris, de heer J. J. J. M. Festen, die mevr. Dobben bloemen aanbood en de jubi laris de geschenken van het gezamen lijk personeel van secretarie en ont vangerskantoor. De heer Festen ver ontschuldigde de burgemeester, die door ambtsbezigheden verhinderd was aan wezig te zijn. Wethouder dr Oranje wenste de jubi laris geluk namens het gemeentebestuur en bood een bedrag in enveloppe aan. Namens de afdeling financiën sprak de heer B. v. Kethel, namens de chefs van de afdelingen de heer H. J. van Hal en als voorzitter van de afdeling Amersfoort en omstreken van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren mr Van Aartsen, die met enkele bestuurs leden aanwezig was. Hij bood de jubi laris een geschenk aan en mevr. Dob ben bloemen. De heer Dobben dankte allen die met hun bijdragen aan de geschenken en met woorden aandacht geschonken had den aan zijn jubileum. KATTEN VERGIFTIGD. Op de Olijkeweg en in de buurt daar van worden verschillende katten ge mist. Er wordt vermoed dat de dieren vergiftigd zijn en de politie heeft in onderzoek of dit waar is. B.D.C. WINT VAN DE MEEUWEN. B.D.C. heeft de vrije competitiezondag benut voor het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd tegen De Meeu wen uit Utrecht, een elftal dat in de tweede klasse, afdeling Utrecht speelt en even als B.D.C. leider van de afde ling is. B.D.C. had invaller-keeper v. d. Berg in het doel, die goed voldeed. Twee maal moest hij zich door de Meeuwen middenvoor laten passeren, maar doel punten van De Ruigt en Gros (2) be zorgden B.D.C. de overwinning.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1