TWEEDE BLAD MENINGEN VAN ONZE LEZERS. lYlWuftete I E? BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool OFFICIËLE MEDEDELINGEN. SOEST, voetbaluitslagen. MET RAAD EN DAAD LEUKE WINTERDRACHT. VAN DE SOESTEE COURANT VAN DINSDAG 5 JANUARI 1960. NAKLANKEN. Door de straten dreunt het eentonig ge roep van een man, die een bloederig vrachtje bij zich draagt „Knijnevelle Knijnevelle Twee huismoeders hebben elkaar zo juist ontmoet en de een zegt, haast triomfantelijk „Dat zijn de naklan ken van de kerst". De ander, ernstiger „Dat moest de mensen toch te denken geven". „Te denken geven „Ja zeker. Het kerstfeest is toch een blij feest met de boodschap Vrede op aarde. In de mensen 'n welbehagen. Dat is mooi hè Maar er is niet bij gezegd Dood en verderf aan de die renwereld". „Nee, natuurlijk niet. Maar goeie mens, je weet toch ook, dat kerstvieren niet alleen is naar de kerk gaan (misschien), een kerstboom met lichtjes, mooie lie deren zingen, maar, niet te vergeten, lekker eten en drinken. En om lekker te eten heb je toch zeker vlees nodig En natuurlijk, met de feestdagen neem je eens wat anders dan anders." „Ik ken dat. Thuis aten wij ook vlees. STEENH0FF5TR.53 TEL 2843SOEST We wisten niet beter. Als we over ve getariërs praatten, was het meestal nog al spottend. Maar ik ben nu zelf ve getariër, al heel wat jaren en ik zou niet terug willen naar de vleespotten. Want ik weet uit ondervinding, dat we voor ons voedsel geen vlees nodig hebben. Daarom alleen al heeft voor mij dat vleeseten afgedaan. Ik ben blij, dat er mensen zijn voor wie geen dieren worden gefokt, om straks te worden afgemaakt, misschien pijnloos, maar zeker nodeloos". „Je- praat goed hoor. Je zou me - bijna bewegen, ook vegetariër te worden". „Mogelijk maakt u maar een grapje. Maar denk er eens over na. En als u in geen geval het vleeseten wil opge ven, denk er dan vooral „niet" over VEGETARIER. December 1959. Aan de redactie van de Soester Courant. Mijnheer de redacteur, Gaarne zag ik het navolgende geplaatst in uw rubriek „Meningen van onze lezers". Naar aanleiding van uw artikel „Elf doden in 1959 door het Soester ver keer" (Soester Courant van 29 dec. j.1.) en de slotalinea van dit artikel „om de mensen en vooral de kinde ren te wijzen op de gevaren, die het verkeer oplevert", zou ik gaarne deze alinea willen aanvullen met de op merking, dat ook van gemeentewege deze verkeersveiligheid zoveel moge lijk dient te worden bevorderd bij on- dervolgende voorbeelden liet c.q. laat deze veiligheid m.i. nog wel te wensen over Stadhouderslaan vele onverlichte ob stakels op voet- en rijwielpaden. b. Onvoldoende verlichting van de op deze laan aanwezige werkputten. (a b taak uitvoerder - Controle politie c. Plaatsing, nabij de Praamgracht, van een bord „einde maximum snelheid", vlak voor een gevaarlijke, onoverzich telijke oversteekplaats voor wielrijders en voetgangers. d. Plaatsing van borden „einde maxi mum snelheid" op de Praamgracht en straatweg, wegen die in het geheel niet geschikt zijn voor een grotere snelheid dan 50 km. e. Een straffer optreden tegen de vele overtreders van de maximum snelheid, die bijv. de Stadhouderslaan als race baan „mis"bruiken en daardoor op deze voor wielrijders, voetgangers en kinderen, onoverzichtelijke weg voor deze laatsten een latent gevaar vormen. Ik ontveins mij niet, dat het eenvoudig fcö 03 OS Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. is voor de gemeentelijke autoriteiten om in een uitgebreide gemeente als Soest alles te kunnen overzien. Ik wil echter bovenstaande punten on der de aandacht van de gemeentelijke autoriteiten brengen, zodat deze de no dige maatregelen kunnen treffen in het belang van de zo nodige verkeersveilig heid. Met dank voor de plaatsing. Een bewoner van de Stadhouderslaan. Soestdijk, 31 december 1959. Aan de Redactie van de Soester Courant. Geachte Redactie. Aangezien mijn artikel van 18 de cember een reactie verwekt heeft van dr W. P. Roelofs, waarbij mijn naam genoemd werd, verzoek ik U om nog enige plaatsruimte. Allereerst het zetduiveltje n.1. mijn naam is G. P. Espeet en geen Pespeet. De heer Roelofs is het met één ding met mij eens, n.1., dat de huidige gevoerde economie absoluut geen veilige vaart van het Schip van Staat verzekert. Maar dan noemt de heer Roelofs als oplossing inflatie, liefst nog wel permanent met 10 °/o per jaar. Nu is het voordeel van inflatie, dat de exporterende fabrikant hieidoor enorm kan concurreren op de buiten landse markten. Maar deze landen zijn ook niet gek en zodra de buitenlandse industrieën last beginnen te krijgen van het gedevalueerde land, verrijzen er al spoedig tolmuren en invoerbar- rières en waartoe dit leidt, hebben wij in voorgaande jaren mogen ondervin den. Verder worden alle mensen, die van een lijfrente, pensioen of hun kapi taaltje moeten leven, en dit zijn vrij wel altijd weerloze oudere mensen, die hun beste energie hebben opgebruikt, direct de dupe van inflatie. Om een voorbeeld te noemen Sinds 1949 is de gulden tot op heden ongeveer 4 °/o in koopkracht verminderd per jaar. Wat is nu het lot van een 65-jarige, die in 1949 een lijfrente kocht, waarmede hij net kon rondkomen Hij ontvangt nu nog precies zoveel guldens als in 1949. maar kan er nu nog maar 60 °/o voor kopen in vergelijking met 1949, n.1. 40 °/o waardevermindering. Hoe moet zo'n oude baas, die inmid dels 75 jaar geworden is, zich daar tegen verweren En het einde is nog niet in zicht, want in 1960 komt weer 25 °/o huurverhoging en een loonronde, waardoor duurdere goederen enz. Dui zenden Nederlanders zijn daar heden ten dage het slachtoffer van en U noemt deze methode alleen maar „niet erg elegant". Ik noem dit ronduit im moreel, op het misdadige af, want het steunt op DIEFSTAL. Verder noemt U de theorieën van de heer Sickesz onzin. In ieder geval be wees de heer Sickesz met koopmans economie uitstekend overweg te kun nen. Met vrijwel niets begonnen, bouw de hi] in 35 jaar toch maar een mil joenenbedrijf op en dit lukt gegaran deerd niet, indien men foutieve denk- kronkels heeft. Wat U overigens als zijnde de theorieën van de heer Sic kesz aanhaalt, is zo gelezen inderdaad onzin. Ik meen dan ook sterk te moe ten betwijfelen, dat U met zijn theorieën werkelijk op de hoogte bent, want de essentieele punten worden niet door U genoemd. Bijvoorbeeld Wat U noemt werkver schaffing door afbreken en weer op bouwen is in werkelijkheid geheel an ders. Het komt hier in het kort op neer, dat alle eigenaren van kapitaal goederen, zoals schepen, gebouwen, ma chines, woningen en eventueel auto's, per jaar een bepaald klein percentage afschrijven en deze afschrijving stor ten in een regeringsfönds. Het gestorte geld blijft dus hun eigendom en le vert bijv. 5 °/o rente op. Dit is niet geheel nieuw, want de meeste gtote maatschappijen schrijven reeds op hun bezittingen af. Wanneer deze kapitaalgoederen nu voor 100 zijn afgeschreven, en niet eerder, dan kan de regering van het betreffende land de eigenaren aanzeg gen - indien daar reden voor bestaat, bijv. in geval van een beginnende werk loosheid bij de scheepsbouw - om de oudste type schepen te laten slopen en te vervangen door een nieuw. Finantiële bezwaren zijn hier niet te gen, want het geld voor het nieuwe schip is er reeds en het oude schip heeft zijn volle leeftijd uitgediend. Zodra de werkloosheid nu weer ver dwenen is uit deze sector, dan kan de regering weer terugtreden en het ver vangen weer gevoeglijk overlaten aan de eigenaar-reders, die dit nu naar verkiezing mogen uitstellen en zodoen de een stille reservepot voor de ge hele natie kweken. Zwitserland heeft deze regeling reeds in 1951 ingevoerd en krijgt daardoor de beschikking - als de eerste afschrij vingen voor 100 °/o gedaan zijn - over een veilige regelklep om een begin van werkloosheid op te vangen. U vindt dit onzin schrijft U. Vraag dan maar eens aan aan de 25 miljoen werkelozen van 1932 wat het betekent om werke loos te zijn Verder heeft de heer Sic kesz nog veel meer theorieën, die stuk voor stuk wel ergens ter wereld in praktijk gebracht worden. Dit is hier niet te behandelen, want één van zijn studieboeken telt alleen al 500 blad zijden. Overigens is het gevaarlijk om de Mid deleeuwse economie, waar alles op handwerk berustte, te vergelijken met onze huidige productiecapaciteit, die, wanneer de automation verder doorge voerd wordt en ook de atoomenergie goedkoop ter beschikking komt, werke lijk enorm zal worden en geweldige problemen op zal werpen, die ver uit gaan boven het alleen maar snel cir culeren van geld, maar direct de struc tuur van het wereldbestuur zullen ra ken. Dit groeiende probleem zullen de rege ringen in de komende 25 jaar geza menlijk hebben op te lossen op straffe van een economische of militaire ramp. Daarom zijn de vele economische ex perimenten. die overal ter wereld ge nomen worden, uiteindelijk nuttig, want de praktijk is de beste leermeester om de mensheid uiteindelijk Vrede, Vrij heid, Welvaart en Gerechtigheid te brengen. Ik dank U voor uw plaatsing en teken met de meeste hoogachting, G. P. ESPEET. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek van J. van der Pouw Kraan, Middelwijkstraat 40-42, alhier, om vergunning tot het wijzigen van een L.P.G.-installatie in die zin, dat de tank met een waterinhoud van 18.000 liter wordt gewijzigd in een tank met een waterinhoud van 8.000 liter, in/op het perceel Middelwijkstr. 40-42, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8157 (oud H 7995). Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op donderdag, 21 ja nuari a.s. des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zit ting worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden inge bracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake inge komen stukken. Soest, 5 januari 1960. DERDE CYCLE-CROSS VAN TEMPO. Het parcours van Tempo in Soestduinen was voor de derde cycle-cross iets ge wijzigd. Het is nu 1500 meter lang en moest twaalfmaal gereden worden. Er was een flinke duintop in opgeno men, waar de renners lopend over heen moeten. Direct na de start nam Wil van Bar neveld de leiding, maar in de tweede ronde nam Ruttenberg de kop over en hij gaf deze niet meer prijs. Even werd hij bedreigd door Menze v. d. Broek, die Van Barneveld gepasseerd was, maar in de zesde ronde was de volg orde 1. Ruttenberg, 2. Van Barneveld, 3. v. d. Broek, die door Wout van 't Klooster bedreigd werd tot deze pech kreeg met zijn ketting. Adri Doekemeijer lag aanvankelijk op de negende plaats, maar hij klom op tot de vijfde, nadat hij eerst op een ronde achterstand gelegen had. Tussen de gebr. Van 't Klooster werd gedurende verschillende ronden een stevig wielergevecht geleverd, dat door Wout werd gewonnen. Joop Laseur, Gert de Weerd, Ed de Lange, Aad Post, Bart de Wolf en Bep Semper werden door Rutten berg, Van Barneveld, v. d. Broek, Wout van 't Klooster en Adri Doekemeijer 1 of meer ronden ingelopen. De uitslag' was 1. Gerrit Ruttenberg, 18 km in 49.15 min. 2. Wil van Barne veld, 1.50 min. 3. Menze v. d. Broek, 2.10 min. 4. Wout van 't Klooster, 2.50 min. 5. Adri Doekemeijer, 3.32 min. 6. Klaas van 't Klooster op 1 ronde. 7. Adri v. d. Burgt op 1 ronde. 8. Bart de Wolf op 1 Va ronde. 9. Bep Semper op 2 ronden. 10. Aad Post op 2 ronden. 11. Joop Laseur op 2'A ronde. 12. Ed de Lange op 2 3/4 ronde. 13 Gert de Weerd op 3,2 ronde. S.E.C.—NAUTILUS 1—1. S.E.C. heeft het nieuwe jaar goed inge zet door gelijk te spelen tegen de lei der van de afdeling, het Amsterdamse Nautilus, waarvan in de eerste helft van de competitie met flinke cijfers verloren werd. S.E.C. speelde de eerste helft met de felle zon in de rug en dit bleek een voordeel te zijn. Er werd stevig aange vallen door de Soester voorhoede, waar in v. d. Valk op de rechtsbuitenplaats stond ter vervanging van Maassen. Er werd ook flink geschoten, maar met weinig succes en de achterhoede van Nautilus voorkwam het opbouwen van een aanval zoveel mogelijk door de bal len over de lijn te trappen als er ge vaar van S.E.C.-zijde dreigde. Schoten van De Bruin, v. d. Valk, en Van Breukelen hadden geen succes, maar na een kwartier kwam de belo ning voor het overwicht. De bal werd voorgezet door v. d. Valk en De Bruin trachtte hem onder controle te krijgen voor een schot. Dit mislukte, Wolfsen schoot toe en met een hard en hoog schot gaf hij S.E.C. de leiding. Steeds bleef S.E.C. in de aanval en Adams kreeg in de eerste helft nauwe lijks iets te doen. D'e gevaarlijke v. d. Mast werd volko men door Ruttenberg in bedwang ge houden en pas in de tweede helft werd Nautilus wat gevaarlijker. Adams, Pot hoven, en Ruttenberg bleven echter meester van het terrein en zagen kans de voorhoede nog verschillende malen aan het werk te zetten. De Bruin kreeg een prachtige kans toen hij op enkele meters alleen voor de keeper stond. Zijn schot was echter te zacht. Aan de andere kant kogelde Van Zut- phen langs keeper Adams, maar de bal ging net langs de buitenkant van de paal. Opnieuw kreeg De Bruin een kans. Hij schoot tegen de bovenlat, keeper Burgers kreeg de bal en via spil De Munnik kwam deze bij v. d. Mast. Die speelde uitstekend met Hoolendorik samen en toen Ruttenberg uitgleed zag v. d. Mast zijn kans en schoot hard langs Adams. Weer ging S.E.C. in de aanval. Rechtsbuiten v. d. Valk moest zich la ten vervangen door v. d. Veen, waarna S.E.C. nog enkele malen gevaarlijk werd voor keeper Burgers. Gevaarlijker was echter de indirecte vrije schop, die op enkele meters voor het doel van S.E.C. genomen mocht worden. Het doel werd volledig door de lichamen van alle S.E.C.-spelers afgesloten, zodat deze mooie kans Nautilus geen succes bracht, evenmin als de laatste pogingen, die nog ondernomen werden om Adams te passeren. De Amsterdammers kunnen echter volledig tevreden zijn met dit gelijke spel, evenals S.E.C. het is. MEISJE VIEL. Het elfjarige meisje B. viel op de Steen- hoffstraat met haar fiets. Waarschijnlijk kwam ze met haar knie tegen het stuur. Zij kreeg enkele lichte hoofdwonden en is door de politie naar huis gebracht. VOGELVREUGDE. Donderdagavond vergadert de vereni ging „Vogelvreugde" in café Middel- wijk. De prijzen, die behaald zijn tij dens de tentoonstelling, zullen worden uitgereikt. HOCKEY BE FAIR 3—SOEST 1 1-0. In een uiterst plezierige wedstrijd, waarin toch fel om de punten gestreden werd, heeft Be Fair 3 in de wedstrijd tegen Soest 1 in de tweede helft het enige doelpunt weten te schoren. Voor rust was het een gelijk-opgaande strijd met Be Fair en Soest beurte lings in de aanval. Beide verdedigingen kweten zich uit stekend van hun taak en wisten steeds opnieuw hun voorhoedes aan het werk te zetten. Vijf minuten na de rust scoor de Be Fair het kostbare doelpunt en was verder sterker in de aanval dan Soest. Het tempo van de Soester da mes lag dan ook inderdaad lager. D'oor deze overwinning van Be Fair staat Soest nog maar 2 punten op dit elftal voor. Op 17 januari zal in Soest de beslissing moeten vallen, want dan ontmoeten beide ploegen elkaar weer in de returnwedstrijd. Wij geven Soest - ondanks de nederlaag van zondag - toch de beste kansen. GROTE OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS. Het comité uit de U.V.V. en de dames die meegewerkt hebben aan de verkoop van kinderzegels en kinderkaarten van half november tot eind december op het postkantoor, kunnen bijzonder tevreden zijn met het resultaat, want ten bate van het kind werd 1238,48 overgehou den. Er werde 14280 zegels verkocht, tegen 12795 in 1958 en 9457 in 1957. Dit bracht een netto bedrag van 836,70 op. Aan de verkoop van kinderkaarten werd 401,78 overgehouden tegen 282,70 in 1958 en 180,77 in 1957. Het comité van de U.V.V., dankt alle koopsters en kopers, de dames, die me dewerking verleenden aan de verkoop, de directeur en het personeel van het postkantoor en de heer J. C. Brouwer, die het comité ook dit jaar weer in staat stelde een tafel zo in te richten dat er een goede reclame voor de ver koop van uitging. POLITIE-ALLERLEI. Een hond op de Sparrenlaan beet een postbode in de pols, een brommer werd onbeheerd en niet op slot aangetrof fen in de Burgemeester Grothestraat, bromfietsers werden bekeurd omdat ze zonder licht of op de rijweg reden, ter wijl een jonge man dronken was. Een beuk op de Eigendomweg dreigt om te vallen en iemand, die dit gevaar bemerk te, waarschuwde de politie. S.E.C. 1Nautilus 1 11. S.E.C. 2—A.W. 2 6—2. Soesterberg 2S.E.C. 5 311. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de chr. school in Nijverdal (Ov.) werd benoemd mej. N. Snel, thans in gelijke functie aan de Insingerschool, alhier. RECTIFICATIE. In het oudej aarsnummer van ons blad stond in de nieuwjaarsgroet van de heer Van de Oord, Koninginnelaan 8 Brood- en Banketbakker. Dit is onjuist. De heer Van de Oord is n.1. uitsluitend banketbakker. Public Relations. Is er een goede Nederlandse uitdrukking weer te geven voor het begrip „public relations" al dus J. D. S. Antwoord Men zou i.p.v. „public relations" ook wel kunnen zeggen „Voorlichtingsdienst", maar toch dekt dit Nederlandse woord dat begrip niet. Public Relations hangt tussen de re clame en de persdienst in, het is beide, maar nochtans vlees noch vis. Het is meer een speciale persdienst om nieuws met reclamewaarde te spuien aan het publiek via de voorlichtings organen pers, radio enz. En als er geen nieuws over het betrokken bedrijf of haar product is maakt men het. Omzetbelasting Pensionbedrijf. B. v. M. vraagt 1. wanneer een pension met centrale verwarming wordt geopend is er dan in het algemeen omzetbelasting ver schuldigd In de prijs der gekochte en benodigde artikelen zit toch o.b. ver werkt 2. In de winterperiode moeten de gas ten in de kosten der verwarming bij dragen. Is over dat bedrag omzetbe lasting verschuldigd 3. Hoeveel bedraagt de o.b. en waarover wordt deze dan berekend 4. Uw opgaaf omtrent een of ander is die plaatselijk of landelijk Antwoord 1. Ja, in een pension met vaste gasten zal ca 40 van de totale omzet belast zijn met 4 Het gaat n.1. om het verstrekken van eten en drinken. Verhuur van onroerende goe deren en meubelen is in principe niet belast. 2. Ja, die 40 °/o ziet op de totale om zet en is daarvan een normaal deel. 3. Zie antwoord onder 1. 4. Dit is landelijk. Het is een feit, dat onze „teenagers", de meisjes zo tussen twaalf en twintig jaar, bizondere eisen stellen aan hun kleding. Zij zijn te oud om in kinder kleding te lopen, maar nog te jong om echte dameskleren te dragen, dus moet er voor hen een apart soort kleding zijn, kleding die geheel afgestemd is op deze jeugdigen. De laatste tien jaar wordt er met deze groep door de couturiers rekening ge houden. Er wordt voor hen speciale aantrekkelijke kleding ontworpen, pas send bij hun leeftijd en hun levensstijl. Ons model toont een dergelijke creatie speciaal voor de winter. Onder een eenvoudige trui, gebreid van groene wol, wordt een gezellige rok ge dragen van modern niet plettend flu weel in bronskleur. Het fluweel heeft een metaalachtige glans, die het erg leuk doet. Aan de tailleband zijn twee dikke koorden van gevlochten groene wol bevestigd, de een uitlopend in een kwast, de ander in een grote pluizige knoop. Onder dit alles draagt het meis je een groene kousenbroek in dezelfde kleur als de trui. Zo ontstaat een bui tengewoon leuk en vlot geheel, dat lek ker warm zit en echt iets is voor de koude winterdagen. Welke vlotte teenager zou zo'n leuke combinatie niet willen dragen

Soester Courant | 1960 | | pagina 5