TOEN EN NU 'N BELANGWEKKEND JAAR. LAATKOMERS. 1940 - 1950 - 1960 BIJNA 28.000 INWONERS. IN DE HOEK. VRIJDAG 8 JANUARI 1960. 38e JAARGANG no. 2. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er is alleszins rede ons af te vragen wat 1960 ons op economisch en poli tiek gebied zal brengen. Het zal onge twijfeld in menig opzicht een belang wekkend jaar worden. Een jaar waarin zowel op nationaal- als op internatio naal terrein belangrijke beslissingen zijn te verwachten. De gehele wereld zal in 1960 uitzien naar wat de topconferentie tussen de Grote Vier zal opleveren. Niet dat we hiervan direct belangrijke beslissingen moeten verwachten, maar in ieder ge val zal er de aanwijzing uitkomen hoe de internationale verhoudingen in de naaste toekomst zullen zijn. Men zal er wellicht ook uit af kunnen leiden of er op het gebied van de ontwapening vorderingen zullen worden gemaakt. Maar eerst gaat Chroesjtsjow nog een bezoek aan Parijs brengen en komt Eisenhower nog naar Moskou, con tacten die van groot belang zijn voor de daarna volgende topconferentie. Ook voor de Europese verhoudingen beloofd 1960 een belangwekkend jaar te worden. Hoe zal de ontwikkeling van de Europese Economische Gemeen schap zijn en zal er nog een samenwer king tot stand komen met de groep van zeven waarin Engeland de boven toon voert Deze ontwikkeling is vooral voor ons land van veel belang, want het wordt steeds duidelijker, dat de samenwerking met de zes van de Euromarkt voor ons land, naast voordelen, ook belang rijke nadelen zal brengen wanneer daar naast niet een soepeler samenwerking verkregen wordt met andere Europese landen. We veronderstellen, dat er zich op dit gebied in het voor ons liggende jaar nog interessante ontwikkelingen zullen voordoen. Wat onze nationale economie betreft valt te verwachten, dat 1960 wel een goed jaar zal worden. De meeste fa brieken zijn weer volop bezet met or ders en de leveringstijden zijn alweer langer geworden dan ze een jaar ge leden waren. Ook de internationale han del, waarin wij met onze scheepvaart een zo belangrijke rol spelen, neemt weer in omvang toe. Voor werkeloos heid valt in het komende jaar dan ook nauwelijks te vrezen. Voor wie wer ken kan, en wil, zal er in dit jaar ze ker de gelegenheid zijn om daarmee het dagelijks brood te verdienen. Maar het spook van overbesteding en dus van inflatie zal dit jaar wel weer dreigend om de hoek gluren. Er liggen, naast een de huurverhoging compen serende loonstijging nog loonsverho gingen te wachten voor enkele sec toren van het bedrijfsleven en voor ambtenaren. Ook deze regering ziet nog geen kans om de overheidsuitga ven te verminderen. De gunstige con junctuur vereist uitbreiding en ver nieuwingen. Allemaal factoren die het bestedingspeil kunnen verhogen, waar bij het de vraag blijft of dit door pro ductieverhoging zal worden opgevan gen. En dan staan er ons, zoals wij reeds eerder opmerkten, op politiek gebied in Nederland zeer belangwekkende ka merdebatten te wachten de reclame in de televisie, de Mammoetwet op on derwijsgebied van minister Cals en de eventuele wettelijke regeling van de 't Was precies tien over acht, Toen weerklonken zoet en zacht d'Eerste tonen der muziek, Voor 't aandachtige publiek. En héél de concertzaal zat Roerloos na 'n minuut of wat De muziek, zo fijn, subtiel, Koesterde de mensenziel. Dan ineens een deurgeklap, Schuifelende weifelstap Pardon, mag ik er even door Dank u, 'k hoop niet, dat ik stoor Eerst een „zij" en dan een „hij", Tenentrappend door de rij. Weg de stemming bij 't publiek, Hulde aan de prachtmuziek Dank aan dirigent, solist, Aan orkest en componist. Dikwijls wordt er zeer terecht „Beter laat dan nooit" gezegd Omgekeerd klinkt 't ook niet kwaad, 't Word dan „Beter nooit dan Iaat." CLINGE DOORENBOS. voetbalpool. Dat zijn onderwerpen, waarbij de partijen die thans de rege ring steunen, niet eensgezind zijn. Het is thans nog niet te zeggen hoe de discussies zich zullen ontwikkelen, of en tot welke compromissen de regering of de partijen eventueel bereid zijn, maar in ieder geval is het mogelijk, dat het voortbestaan van de huidige regering dit jaar wel eens ernstig be dreigd zou kunnen worden. Naast de genoemde punten zijn er na tuurlijk nog vele andere waarvoor 1960 een beslissend of in ieder geval belang wekkend jaar zal worden. De gehele wereld is in een stadium van evolutie, waarvan het einde niet is te overzien. DE EERSTE WEEK VAN HET JAAR. 1960. De eerste week van januari 1960 heeft heel wat nieuw geboden dat voor ve len van belang is. Sportliefhebbers lazen met ontzetting in hun krant dat Fausto Coppi op 40- jarige leeftijd overleden is en toneel liefhebbers betreuren het heengaan van Cees Laseur, de populaire vader Door snee. Filmliefhebbers viel het op, dat Margaret Sullivan overleed en wie van het Franse chanson houdt, die vond het bijzonder jammer dat Edith Piaff opnieuw instortte. De oud-internationals werden met 6-7 verslagen door de H.F.C.-jeugd en in Den Haag ontaardde een echtelijke ruzie in een veldslag waaraan hele families meededen en verslagenen op blote voeten en in onderkleding de straat op gestuurd werden. Een student pleegde een aanslag op een vrouwelijke hoogleraar, omdat zij hem tweemaal had laten zakken en in Eindhoven stierven drie jonge mensen door vergiftiging. De Bilt maakte be kend dat niet 1949 maar 1929 de droog ste zomer had en ieder weldenkend mens verbaasde zich over de lachwek kend geringe straf die de Voorthui- zense fabrikant kreeg voor het dood slaan van een stiefzoontje van 4 jaar. De officier van justitie ging dan ook zeer terecht in hoger beroep. De Franse auteur en nobelprijswinnaar Albert Camus kwam om het leven bij een auto-ongeluk en de skiffeur van Weezenbeek verongelukte bij het schoonmaken van een jachtgeweer dat afging. Leni Riefenstahl, Duits filmster en re gisseuse, moest van Engelse zijde horen dat men haar liever niet in Londen ziet, omdat zij al te bevriend was met wijlen Adolf Hitier. De burgemeester van Oostburg werd gearresteerd. In Engeland werd de vierde moord op een vrouw in 14 dagen gepleegd en een Frans voetbalweekblad plaatste het Nederlands elftal als twaalfde op de Europese ranglijst, boven Italië en En geland. Dat was sympathiek van dat blad. 1950. In de eerste week van 1950 wonnen de Oranje-oudjes met 5-4 van de H.F.C.-ers. Evenals in 1960 stond Leo Halle in het doel. Van Greta Garbo werd gemeld, dat ze in een film zou spelen, maar het is er nooit van ge komen en in Sao Paulo won de fa meuze loper Viljo Heino een nieuw jaarsloop over 17'/2 km. Emil Janning overleed en Fenny Heemskerk schaar de zich in Moskou bij de serieuze kan didaten voor het wereldkampioenschap schaken. In Utrecht werden de open tafelten niskampioenschappen van ons land ge houden en de Pool Ehrlich versloeg de Pool Bergmann. Ehrlich was Fransman geworden en Bergmann Engelsman. Duitsland werd nummer 1 op de lijst van onze afnemers en Ingrid Bergman deelde de pers mede, dat zij mevrouw Rosselini zou worden. Inmiddels is dat al weer verleden tijd en zij is nu me vrouw Schmidt. Vijfenzestig mensen kwamen om het leven bij de ramp met de Britse duik- bood Truculent, die niet meer boven water kwam. 1940. Adolf Hilter schreeuwde tijdens zijn nieuwjaarsrede uit, dat de Joods-kapi talistische wereld de twintigste eeuw niet zou overleven en Italië waarschuw de bij monde van Mussolini de Russen niet over de Karpathen te trekken. Minister-president jhr. D'e Geer en de minister van Staat, dr H. Colijn gaven in radiotoespraken uiting aan hun ver trouwen in de toekomst van ons land, omdat de oorlogvoerenden verzekerd hadden dat onze neutraliteit ontzien zou worden, mits wij die zelf zouden handhaven. In Batavia sprak de gouverneur-gene raal, jhr Van Starcenborgh Stachouwer een nieuwjaarsrede uit en in Engeland werden twee miljoen nieuwe dienst plichtigen opgeroepen omdat men Duits land maar matig vertrouwde. In de vijfde oorlogsmaand werd voor het eerst de magnetisch mijn gebruikt. Vroeger moest een schip een mijn raken om die te laten exploderen, maar bij de magnetische mijn was het in de buurt komen al fataal. Koning Carol van Roemenië zwierf nog niet met zijn geliefde Madame Lupescu door de wereld en bracht Drie koningen door bij zijn troepen. Onze gemeente telde op 28 januari 1960 27951 inwoners. Dit aantal kan nog enigszins gewijzigd worden, omdat er nog gegevens van overlijden uit andere plaatsen kunnen binnenkomen. Op 1 januari 1955 - dus vijf jaar gele den - hadden we 24782 inwoners, zodat er in 1955 tot en met 1959 ruim 3000 bijkwamen. In mei 1955 werd de 25.000-ste inwoner geboekt. Zodra de 300 huizen in Soesterberg bewoond zul len zijn en de bouw op de Eng door zet kan de 30.000-ste inwoner verwacht worden. Daarmee zal echter nog wel een tweetal jaren gemoeid zijn. In zijn nieuwjaarsrede zal de burge meester bijzonderheden geven over de bevolkingstoename en de huizenbouw. SPORTPROGRAMMA Voetbal. Zondag Swift 1S.E.C. 1, 2 uur. Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 3K.V.V.A. 3, 12 uur. Veense Boys 3S.E.C. 5, 2.30 uur. B.D.C. 1—D.E.V. 1 (vriendsch.), 2.30 u. Baarn 5B.D.C. 3, 12 uur. 's Graveland 3B.D.C. 4, 2.30 uur. Zaterdag B.D'.C. AZuidvogels B, 3 uur. R.K.B.V.V. a—B.D.C. a, 3 uur. L.V.V. b—B.D.C. b, 3 uur. R.K.B.V.V. c—B.D.C. c, 2 uur. S.E.C. BH.V.C. D, 3 uur. S.E.C. a—H.V.C. b, 2 uur. S.E.C. bSpakenburg a, 3 uur. H.V.C. g—S.E.C. c, 2 uur. Handbal. Zondag B.D.C. 1—S.D.O. 1, 2.35 uur. B.D.C. 2S.V. Achteveld, 12.50 uur. B.D.C. herenSport Vereent 3, 1.20 uur. B.D.C. asp. 1D.S.O. asp. 1, 2.35 uur. B.D.C. asp. 2Attila 2, 2.05 uur. Hockey. Zondag Dames 3Voordaan 4, 11.30 uur. Heren 3—S.C.H.C. 8, 12.45 uur. Heren 2Amersfoort 5, 2 uur. Dames 4Kampong 8, 11.30 uur. Hilversum 3dames 1, 11 uur. Amersfoort 3dames 2, 11 uur. Kampong Xdames 5, 2 uur. Hilversum 7Heren 1, 12.30 uur. Amersfoort 6heren 4, 11 uur. Korfbal. Zaterdag Spirit AAmersfoort B, 2.15 uur. Spirit 2S.V.M.M. 1, 3.15 uur. Zondag Spirit 1Tovers 4, 2 uur. OPSTELLING VAN S.E.C. Adams Ten Hove Pothoven De Rooij Ruttenberg Van Kooy v. Breukelen Huijink Maassen De Bruin Wolfsen. FOXBORO. De „Foxboro" zal dit jaar de eerste fabriekshal plus kantoorgebouwen op het industrieterrein bouwen en dit be tekent dat een honderdtal mensen aan het werk zal kunnen. In enkele jaren hoopt men tot een uitbreiding te ko men, waardoor er werkgelegenheid voor 500 of meer arbeiders zal zijn. POLITIEVOETBALLERS WINNEN. De politie-voetbalcombinatie Soest- Zeist heeft in Amsterdam revanche ge nomen voor de 0-5-nederlaag, die in de thuiswedstrijd tegen het team van A.P.G.S. geleden is. Nu werd met 3-0 gewonnen. Het veld was nat en zwaar bespeel baar en aanvankelijk konden de Am sterdammers veel beter uit de voeten dan de voetballers uit Soest en Zeist, die een lichter en droger veld gewend zijn. Toch ging de combinatie goed in de aanval. De achterhoede van A.P.G.S. was echter zeer sterk en het duurde een half uur voor midvoor Baams van Soes-Zeist succes had. Hij mocht even buiten het strafschopgebied een vrije schop nemen en schoot de bal in. De Amsterdamse keeper zou hem waar schijnlijk wel gehouden hebben, maar een back veranderde de bal van rich ting en buiten het bereik van de doel man verdween deze in het net. Tot de rust wisselden de kansen voort durend, maar er werd niet meer ge scoord. In de tweede helft was Soest-Zeist be slist sterker en na een kwartier kreeg linksbuiten v. d. Klashorst een goede kans van Baams. Onhoudbaar schoot hij in de rechter benedenhoek. Kort daarop kreeg Baams de bal goed van rechts aangegeven, hij omspeelde een back en schoot laag in. A.P.G.S. gaf het niet op, maar de com binatie versterkte de verdediging en er was nu geen doorkomen meer aan voor de Amsterdammers. Het bleef 0-3. CAMOUFLAGE. Vijf militairen in camouflagekleding liepen op de Nieuweweg in de richting Soest-Zuid tijdens een oefening. De heer A. de B. uit Soesterberg reed per auto in dezelfde richting en hij zag de militairen niet lopen. De soldaten Z. en B. werden aangereden. Z. brak een been en B. klaagde over pijn in een been. Dokter van Dorssen verleende de eer ste hulp. De twee slachtoffers zijn naar het militair hospitaal in Amersfoort gebracht. SCHOOL KERKEBUURT. Het college van B. en W. stelt de raad voor 9800,beschikbaar te stellen voor schoolsets, klassebureaus, stoelen, papierbakken en schoolborden voor de openbare school aan de Middelwijkstraat. Er zijn 125 sets nodig, die de onder- wetse banken zullen vervangen. In de v. d. Huchtschool zijn 32 sets nodig en enkele bureaus en papierbak ken. Het college verzoekt de raad 3200,krediet te verlenen. GASLEIDING. Door de voortdurende uitbreiding van het gasbuizennet gedurende bijna 35 jaar is op sommige plaatsen de druk onvoldoende. Dit kan verholpen wor den door het verzwaren van het ge hele buizennet, maar dat kost teveel, zodat het college de raad voorstelt 60.000,beschikbaar te stellen voor de aanleg van een middendrukleiding van het gasbedrijf naar Soestduinen, waarmee het euvel verholpen kan wor den. VERGADERING VOGEL VREUGDE. De vereniging „Vogelvreugde" heeft gis teravond vergaderd in café Middelwijk, onder voorzitterschap van de heer A. Th. van Klooster, die aan mevr. Schlos- ser en de heren Vinken, Werkhoven, v. d. Bedum, v. Dijk, v. d. Akker en Luijtelaar de prijzen uitreikte, die zij behaalden bij de tentoonstelling, die enkele weken geleden in de Gouden Ploeg gehouden is. Ook de vogels van de voorzitter zelf werden met een prijs beloond. Er werd een verloting gehouden, waarna de voorzitter sprak over de kwekerij en de broedresultaten. Hij raadde de leden aan vooral aandacht te besteden aan de verzorging van de poppen, daar velen de mannetjes van meer waarde achten daar ze duurder zijn. Er gaven zich tijdens deze vergadering 4 nieuwe leden op en „Vogelvreugde" heeft thans bijna 80 leden. VERKOPING. Door notaris B. E. Koenderink te Baarn zijn in hotel Eemland twee hui zen geveild. Het eerste was een woon huis met erf, Koninginnelaan 83, groot 5,45 are. Het werd door mevr. Elsinga v. d. Broek ingezet op 4500,.en niet afgemijnd. Het woonhuis met erf, Ko ninginnelaan 68, -groot 2.7 are, werd door D. v. d. Broek ingezet op 8000, en ook niet afgemijnd. In de loop der jaren dat ik mijn hoek je vul, heb ik reeds enige keren ge vraagd of het voor Soest, dat met een inwonertal dat aardig naar de dertig duizend loopt, geen eis is in onze ge meente een ziekenhuis te hebben. Erg veel succes heeft mijn vraag niet opgeleverd. Slechts één keer heeft een raadslid in de „Rondvraag" een balle tje over een ziekenhuis opgegooid, maar het werd met een fraaie volzin afge daan. Intussen krijgt Baarn er een tweede ziekenhuis bij en dat gun ik onze buurgemeente best. Wanneer het niet nodig is vraagt een gemeente zeker niet om een ziekenhuis, dus zal er wel behoefte aan zijn. Ik vraag me echter af hoe dat nu allemaal moet gaan. Baarn, met aanmerkelijk minder in woners dan Soest, aanstonds 2 zie kenhuizen, Soest niets. Wij zeulen met onze zieken en ge wonden nog maar steeds naar Amers foort of Utrecht, met alle nare gevol gen van dien. Telkens wanneer ik lees, dat een slachtoffer of zieke tijdens het trans port naar het ziekenhuis is overleden, denk ikwelke kans zou die vrouw, dat kind of die man hebben gehad wanneer we, b.v. op de Eng, een zie kenhuis rijk waren geweest. Welke onherstelbare schade zal er al niet zijn toegebracht door het veel te lange transport Eenmaal in het ziekenhuis zou de be handelende geneesheer soms graag zelfs het bewegen van een ooglid van een patiënt verbieden, maar dat is haast belachelijk wanneer men bedenkt, dat de patiënt zo juist een 10 a 20 km hobbelig transport achter de rug heeft, al is onze ziekenauto nog zo goed. Nu het ministerie van Volksgezondheid aan Baarn toestemming voor een twee de ziekenhuis heeft gegeven, meen ik, dat het tijd wordt, dat onze raad zich er ernstig over moet beraden, of het voor Soest niet de hoogste tijd wordt ook iets in die richting te bereiken. Zit er misschien iets in met Baarn te praten en dit tweede ziekenhuis op de grens van beiden gemeenten te plaat sen Flink opgezet zouden Baarn en Soest er jaren mee gered zijn, ofschoon ik liever zie, dat er op de Eng een plaats voor wordt gevonden. Voor ons, met familieleden in het ziekenhuis, zou het een prettige gedachte zijn onze zieken dichtbij te weten, want midden in de nacht is Amersfoort ver, om over Utrecht maar niet eens te spreken. H. OEKMAN. R.K. INSTUIF JONG SOEST. Zondagavond wordt er in het Ludgar- disgebouw gedanst op muziek van het radio- en televisiekwartet van Frank Mijts. Deze gezellige avond wordt ge organiseerd door de r.k. Instuif Jong Soest. Op 17 januari komen „De Mesealero's" in het St. Joseph-gebouw spelen en op 24 januari „De Ad-Ri-Jo's". D'e maand wordt besloten met het op treden van „The Windy City Band" op 31 januari eveneens in het St. Jozef gebouw. HANDWERKONDERWIJZERES. Het college stelt de raad voor mej. S. J. Nieuwsma uit Baarn te benoemen tot handwerkonderwijzeres aan de open bare ulo, omdat mej. G. Brouwer op haar verzoek ontslag verleend is per 1 jan. 1960. Mej. Nieuwsma is reeds tijdelijk aan de ulo-school verbonden en zij is naailerares aan de Koningin Emma Huishoudschool. ONTRUIMINGSTERMIJN VERLENGD. In december 1958 werd door de raad besloten de ontruimingstermijnen voor de percelen Nieuwstraat 29 en 31a, die onbewoonbaar verklaard zijn, te ver lengen. Opnieuw is verlenging nodig, want de bewoners hebben nog geen ander huis. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door de art sen J. Kuipers, Middelwijkstraat 24, telefoon 2815 en H. J. Stroband, H. Blaeckweg 14, telefoon 2434. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1